Kath. werkgevers keuren een eventuele loonstop af Loonpolitiek^ jamme eet juist nü varkensvlees! Nieuwe grondwet met 90 artikelen in plaats van 205 MINISTER DREIGT SLECHTS Elizabeth in Brussel Directeur N.V. gewond langs spoorrails Belgische douaniers in paniek WILDE SCHIETPARTII NA ONTPLOFFEN VAN RIJWIEL IN SAIGON Haarknippen in zes jaar 44% duurder Tsjoe: China lokt geen oorlog uit Adenauer bij Ben Goerion een échte traktatie bij jonge zomergroenten heerlijk mals en vlug gaar! Verhoging pensioen wordt nu uitbetaald Leeftijd van Kamerleden verlaagd van 25 tot 21 jaar In Jaarbeurs f 25.000 schade Twee Duitse starfighters bij Vlieland in zee gestort PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.33 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p.w. 0,88; p. maand ƒ3,75: p. kwart, ƒ11,30; franco per post ƒ11,80. ADVERTENTIES: 22 ct p. mm. Telefoontjes 2,- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00 u.) DINSDAG 10 MEI 1966 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZUIDWESTELIJKE WIND Vannacht en morgenochtend plaatselijk mist Overigens veranderlijke bewol king met opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot ma tige wind tussen zuidwest en zuid. De zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 57e jaargang, no. 16.828 Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Ned. Kath. Werk geversverbond heetf bezwaar tegen het eventueel afkondigen van een loonstop door de regering. „Dat zou een te onge nuanceerde maatregel zyn", zo verklaar de voorzitter mr. P. van Boven gisteren bij de presentatie van het jaarverslag van zijn verbond. „Wij betreuren dat de loonpolitiek niet is gelukt en vinden het eveneens jammer, dat deze loonpolitiek zich nog slechter heeft ontwikkeld dan wjj hadden gevreesd. Het is onbegrype- Hjk, dat minister Veldkamp nog steeds niets wezenlijks heeft ondernomen. By herhaling heeft hy verkondigd, dat hij niet zou aarzelen in te grijpen, als de zaak voor de economie uit de hand zou gaan lopen. Vandaag, op 9 mei, heeft hy nog niet ingegrepen". De heer Van Boven vindt, dat de minister nu eindelijk maar eens collec tieve arbeidsovereenkomsten, waarvan de loonsverhoging de economie kan versto ren, moet afkeuren. Hij vindt een derge lijke maatregel nog steeds wenselijk, ook al is het jaar al flink voortgeschreden en al zijn er reeds CAO's goedgekeurd, waar van de loonsverhoging uiitging boven de grens van 6 7 procent, die door de minister aanvaardbaar wordt geacht en waarmee mr. Van Boven kan instemmen. „Wat gepasseerd is, is geweest, maar dat heft de noodzaak van een ingreep niet op". Overigens deelt het NKWV niet de op vatting van sommigen, dat het college van rijksbemiddelaars bij het toetsings- beïeid met ttyee 'mfiten zou meten. „Er wordt uit het oog verloren, dat het col lege een genuanceerd beleid voert, en loonkostenverhogende elementen daar door op verschillende manleren waar deert. Overigens is het onjuist tegen dit college te fulmineren, want de verant woordelijkheid voor dé uitvoering van het loonbeleid ligt bij minister Veldkamp en niet bij het college". In verband met de nu reeds op gang komende discussies over de verdeling van de ruimte voor loonsverhogingen in 1967 wees de heer Van Boven erop dat er door verschillende te voorziene maatregelen huurverhoging verzekering zware ge neeskundige risico's, arbeidsongeschikt heidsverzekering de waarschijnlijk be schikbare ruimte geheel wordt inge- pailmd. Als men dan ook nog een reële loonsverhoging verlangt, zal men niet kunnen ontkomen aan het maken een keuze. Men kan nu eenmaal niet alles tegelijk krijgen, zodat het denkbaar is dat op zichzelf zeer toe te juichen 1 voorzieningen naar een later tijdstip moeten worden verschoven. De in sommige vakbewegingen gelan ceerde gedachte om toe te staan, dat boven de loonsverhoging, die in 1967 later) mogelijk is boven de ruimte, e< te blokkeren verhoging te geven, wilde de heer Van Boven nog niet becommen tariëren. Hy bleek bereid, hierover con structief overleg te voeren zonder voor ingenomenheid. Wel stelde hy voorlopig de vraag, of men, wanneer men e uitgaat, dat loonsverhogingen m< worden beperkt tot de mate van produk- tiviteitsstijglng een systeem moet zoe ken om een fundamentele fout te regu- Over de reeds eerder door ons gemelde samenwerking tussen de verbohden van katholieke en protestantse werkgevers, zei mr. Van Boven, dat nu de theologische grenzen wat vager zijn geworden, de uit- Verpleegster op kamer beroofd GRONINGEN (A.N.P.). Eerst van daag is bekend geworden dat twee in dringers in de nacht van zaterdag op zondag in het zusterhuis van het sana torium Beatrixoord te Haren het hoofd van het zusterhuis, de vijfenveertig jari ge zuster T. Withaar, met haar kleding stukken en handdoeken aan handen en voeten hebben gebonden. Een van de in dringers bewaakte haar, terwijl de an der de woonkamer doorzocht. Het tweetal verdween, na de kamer van de zuster te hebben afgesloten, met me deneming van een geldkistje met waar depapieren en wat geld en een handtas, waarin zich ook wat geld bevond. De indringers zijn vrijwel zeker twee ont vluchte patiënten uit een psychiatrische kliniek in Friesland. Ze zijn nog spoor- Advertentie) gangspunten van betrokkenen niet meer zo verschillend zijn, dat men tot andere conclusies moet komen. UTRECHT (ANP) „Minister Veld kamp heeft voor de zoveelste maal laten weten, dat het kabinet zich zal moeten beraden over verdere loonpolitieke maat regelen. Dat is geen nieuw geluid, maar die maatregelen blyven maar uit. Einde loze en vruchteloze besprekingen met het college van ryksbemiddelaats schynen eraan vooraf te moeten gaan. Inmiddels wachten tienduizenden werknemers in het land op de goedkeuring van hun CAO's", aldus schrijft „Ruim Zicht", het blad van het NKV. Het NKV zegt, dat het dreigement van minister Veldkamp, een loonpauze of een loonstop af te kon digen, totaal geen zin heeft: „Daarvoor is het nu te laat". Terwijl men in Den Haag peinst, maken de werkgevers, en werknemersorganisaties zich bijna alweer op voor de CAO-onderhandelingen 1967, zo voegt het blad eraan toe. Mgr. Bluyssèn kapittel-vicaris van Den Bosch DEN BOSCH K.N.P. Het kathedraal ka- pitysl van Den Bosch heeft mgr. J. Bluys- de hulpbisschop Den Bosch, ge kozen tot kapittel- vicaris. Hy zal in verband met het overlijden van mgr. Bekkers de tijdelij ke zaken van hel bisdom waarnemen totdat een nieuwe bisschop is benoemd Wanneer een diocees geen bisschop heeft in het kapittel volgens kerkelijk recht verantwoordelijk voor de gewone gang van zaken en kiest het uit zijn midden een tijdelijk bestuurswaarnemer. Losarbeider slaat moeder met bijl HORST (A.N.P.). De rijkspolitie ii Horst (Limburg) heeft zondagnacht de 18-jarige losarbeider AL K. uit Horst— America ingesloten, die getracht had zyn O-jarige moeder met bijlslagen van het leven te beroven. M. K., die onder invloed van sterke drank verkeerde, eiste geld van zijn moe der die ziek op bed lag. Toen zij wei gerde, greep K. een bijl en sloeg op zijn zieke moeder los. De vrouw wist de sla gen te ontwijken en vluchtte dé straat op. De ravage in de woning was groot. Drie politiemannen waren nodig om de hevig weerstand biedende K. te arres- Koningin Elizabeth van Engeland en prins Philip brengen momenteel een officieel bezoek aan België. Ko ningin Elizabeth en koning Boude wijn tijdens een rondrit door Brussel ROTTERDAM (ANP) - De 56-jari- ge directeur van een Rotterdamse N.V. F. A. K. is gistermiddag ernstig gewond aangetroffen op de spoorbaan tussen Vlaardingen en Hoek van Holland. Hy werd daar gesignaleerd door de maehi- st van een werktrein. De Rotterdamse politie roept in ver band hiermee een getuige op: een in grijze overjas geklede heer, die in de trein, aankomst Hoek van Holland 11.40 uur, in het portaal van een der wa gons stond en door de open deuren naar buiten keek. Bij het onderzoek meldden zich twee arbeiders die deze man hebben zien staan. De heer K. is met een sche- delbasisfractuur en wonden aan het hoofd in de Holyziekenhuis te Vlaar- dingen opgenomen. MEISJES uit Hengelo, gekleed in lange broek, aangezien voor provo's TURNHOUT. (U.P.I.). Een groep leerlingen van de sociale acade mie „Twente" uit Hengelo is in verband met het staatsiebezoek van koningin Elizabeth van Engeland aan België bijna over de grens ge zet omdat een ijverige douanier dacht met een groep provo's te ma ken te hebben. Met twee bussen waren dje scholie ren bij de grenspost Poppel, aan de weg tussen Tilburg en Turnhout, voor de slagbomen van de Belgische douane verschenen en kregen zij. na een vluchtige controle, toestem ming om hun reis voort te zetten. Toen de beide reiswagens uit het gezicht waren verdwenen, herinner de een van de douaniers zich de ongeregeldheden bij het huwelijk van prinses Beatrix in Amsterdam door provo's en associeerde daar mee de reizigers in de twee bussen. „Laat die bussen stoppen en stuur ze terug naar de grens. Het moe ten provo's zijn die op weg zijn naar Brussel om het koninklijk bezoek in de war te sturen. Ik heb ver scheidene meisjes gezien die ge kleed waren In een nauwsluitende lange broek", zo telefoneerde de niet nader bekende douaneambte naar de politie te Turnhout. De rijkswacht aldaar, het schrik beeld van Amsterdam voor ogen, kwam onmiddellijk in actie en nam geen halve maatregelen. Er werd een wegversperring opgericht en de bussen werden aangehouden waama de scholieren onder protest maar onverbiddellijk onder escorte wer den teruggeleid naar Poppel. Een van de leiders van het gezel schap werd hier in de gelegenheid gesteld te telefoneren met 't minis terie van Onderwijs en Cultuur in Brussel, dat bevestigde dat de groep een studiereis maakte en in de hoofdstad werd verwacht. Even later reed het gezelschap op nieuw in de richting Turnhout, de douane en de rijkswacht met het schaamrood op de kaken achterla- Passagiersschip en redder aan de grond gelopen VLISSINGEN (ANP) - Door nog onbekende oorzaak is vanmorgen om streeks zeven uur het 27.002 ton metende Engelse passagierschip Capetown Castle van de Union Castle Line bij Vlissingen voor de haven aan de grond gelopen. Enige tijd later kreeg het schip gezel schap, toen een van de zes uitgevaren sleepboten bij een poging het passagier schip vlot te trekken eveneens in de modder bleef steken. De vijf overige slepers zullen nu van middag om vijf urn1 bij hoogwater een poging doen de twee schepen vlot te krijgen. Aan boord van het Engelse schip be vinden zich 250 passagiers, waaronder vijf Nederlandeis, en een bemanning van 300 koppen. Het lag in de bedoeling in Vlissingen nog 70 passagiers, aan boord te nemen. SAIGON (AFP-Reuter) Het exploderen van een fiets met explosieven in het centrum van Saigon heeft vanochtend geleid tot een paniek onder de Amerikaanse militaire politie. Terwijl de explosie, vermoedelyk veroorzaakt door de Vietkong, slechts vier Zuidvietnamezen verwondingen bezorgde, werden er minstens 36 per sonen getroffen door kogels die Amerikaanse wachtposten en patrouilles daarop in het wilde weg afvuurden. Er vielen vijf doden, onder wie gewonden bevinden zich ongeveer tien Amerikanen. i kind. Onder de Vier vrouwen en kind om leven gekomen Tegen zes uur in de ochtend, toen het nog donker was, zette een jongeman een fiets voor een kleermakerswinkel, nabij een kruispunt waaraan hotels zijn gelegen en bij een autobushalte, waar omstreeks die tijd Amerikanen worden opgehaald om naar hun werk te wor den gebracht. Toen de jongeman was verdwenen, ontplofte de fiets waardoor Zuidvietnamese wachtpost op enige afstand' en enkele passerende Zuidviet- unese fietsers werden gewond. Op verscheidene punten in de stad be gonnen Amerikaanse militairen daarop te schieten. Zij namen een jeep van hun militaire politie en twee militaire vrachtauto's onder vuur. Ook werd een vrachtauto met Zuid vietnamese vrouwen op weg naar hun werk beschoten. Vier vrouwen en een kind kwamen om het leven en 22 wer den gewond. In Washington heeft minister Rusk zich hevig moeten verdedigen tegen de felle aanvallen van de senatoren Ful- bright en Morse op zijn Vietnampolitiek. DEN HAAG (A.N.P.). In verge lijking met 1959-'60 is verreweg het grootste aantal artikelen uit het zoge naamde levensmiddelenpakket in prijs gestegen en vaak vrij belangrijk. Tot de artikelen met een prijsstijging van 80 procent of meer behoren o.a.: brood (31-40 pet.), vlees (32-44 pet.), melk (30-32 pet.), huishuur (38 pet.), wasserij (35 pet.), haarknippen (44 pet.) premie vrijwillige ziekenfonds (89 pet.), dagblad (31 pet.), entree bioscoop (40 ,pct.), radiobelasting (50 pet.), huur zomerhuisje (58 pet.) en briefpost (40 pet.). Aldus blijkt uit het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Bij verdere analysering blijkt, dat de sterke prijsstijgingen speciaal voor komen bij de voedingsmiddelen en de diensten. Bij brood, melk. en zuivel- produkten speelt onder meer het E.E.G.- landbouwbeleid een rol. Artikelen waarvan de prijs lager lag dan in het basisjaar zijn hoofdzakelijk industriële produkten en deze vertonen in het algemeen een veel geringere stijging dan de voeding en diensten. Forse dalingen lieten bijvoorbeeld zien naaimachines 20 pet.), dameskousen 19 pet.) en plasticemmers 23 pet.). Het kwam tot een zeer verhit debat, waarvan de Amerikaanse t.v.-kijkers omstandig hebben kunnen genieten. Morse voerde onder meer aan „dat er niet de minste rechtvaardiging bestaat voor steun van de regering aan deze smerige oorlog in Zuidoost-Azië". Het debat werd gevoerd tijdens een hearing van de senaatscommissie bui tenlandse betrekkingen over de hulp aan het buitenland. TOKIO (UPI) l— Premier Tsjoe En- ai van de Chinese volksrepubliek heeft op 10 april in een interview met Ejaz Hoesain, correspondent van het Pakis taanse dagblad Dawn in Peking, ver klaard dat China geen oorlog met de Verenigde Staten zal uitlokken, maar dat als dit land een oorlog aan China ou opdringen, het „van de kaart ga eegd" zou worden. KIBBUTZ SEDEH (UPI) Oud bondskanselier Konrad Adenauer heeft in de woestijnnederzetting Kibbutz Se- deh een bezoek gebracht aan de bejaar de Israëlische staatsman David Ben Goerion. In regeringskringen werd dit bezoek „zuiver particulier" genoemd. Over twee kwartalen Voor 5000 nog even wachten Europese bisschoppen naar Noordwijkerhout DEN HAAG (K.N.P.)Het te Rome in 1965 opgerichte comité van bisschop pen, dat tot opdracht gekregen heeft de communicatie van de Westeuropese Bis schoppen te bevorderen, gaat ln 1967 een studiebijeenkomst houden in Noordwijker- algemeen burgerlijk pensioenfonds de uitbetaling van de nieuwe pensioen bedragen die op 1 januari j.l. zijn in gegaan. Op die datum werden de pen sioenen met 9,52 pet verhoogd, ma berekening van de nieuwe bedragen vergde zoveel tijd dat thans pas tot uit betaling van de verhoging kan worden overgegaan. Uiteraard krijgt de gepen sioneerde nu de verhoging over twee kwartalen. Een kleine 5000 van de 175.000 gepensioneerden krijgen hun verhoging nog niet. In deze gevallen is 'Ie bereke ning door gecompliceerdheid (bijvoor beeld het samenlopen van meerdere pensioenen) nog niet voltooid. Het is uiteraard niet zo dat de uit te keren bedragen met 9,52 pot. zijn hoogd (en men krijgt dus deze keer niet ruim 19 pot. meer uitgekeerd dan het vorige kwartaal). Het is duidelijk dat als AOW en „eigen" pensioen gaan, over het nieuwe totale be- een hogere belasting moet worden betaald. Het blijkt thans reeds dat in sommige gevallen de loonbelasting met hoger percentage stijgt dan het bru- to-pensioenbedrag, wat overigens niet betekent dat de hele verhoging wordt wegbelast. Een algemeen percentage voor de netto-verhoging is niet aan te geven. Weduwen en wezen Naast deze algemene verhoging van de pensioenen sedert 1 januari 1966 staat nog de verhoging, die de nieuwe pensioenwet voor naar schatting 45.000 gepensioneerden oplevert. Tot de groot ste en belangrijkste groep hierin beho ren de weduwen en wezen, alsmede be paalde invaliden boven de 65 jaar. Voor ongeveer 30.000 van hen is deze verho ging intussen vastgesteld, zodat dezer dagen tot uitbetaling (over eerste en tweede kwartaal) kan worden overge gaan. De resterende 15.000 zyn vrij ge compliceerd, terwijl soms ook nog door anderen te verstrekken gegevens ont breken. In het derde kwartaal zullen 10.000 van hein de vruchten van de ver betering oogsten. De laatste 5000 moe ten nog iets langer wachten. (Van onze' parlementaire redacteur) DEN HAAG. De minister van Binnenlandse Zaken heeft vandaag de „proeve van een nieuwe grond wet" voor publikatie vrijgegeven. Deze „proeve", die ter vrije discus sie van elke Nederlander is gesteld, bevat een nieuwe en moderne formulering van die zaken, die beslist in de grondwet thuishoren. Alle overbodige en verouderde artikelen zijn verdwenen. Het aan tal artikelen is van 205 terug gebracht tot 90. De belangrijkste vernieuwingen, die in deze „proe ve" worden voorgesteld, zijn: de bepalin gen, zoals die in het hoofdstuk over de grondrechten van de burgers zyn neer gelegd. De overige wetten en verdragen mogen door de rechter niet op hun grond wettigheid worden getoetst. Het processieverbod verdwynt. treedt in haar geheel af. MEIFESTIVAL P.v.d.A. UTRECHT, (ANP) De belhamels, die zaterdag in Utrecht het meifestival van de PvdA verstoorden, hebben in de vier Utrechtse jaarbeurshallen voor minstens 25.000 gulden schade aange richt. De grootste schadepost werd ge noteerd voor stoel enen muren. Een deel van het splinternieuwe meubilair werd totaal verwoest. door de Kamers Vergadering' Eerste en Tweede Kamer nadruk. de „Verenigde vergadering van krijgt haafd, maar de wetgever krijgt meer vrijheid bij de toepassing van het be- Alle stemmingen in beide Kamers, ook over personen, moeten mon deling worden gehouden. .staatssecretaris" wordt inister". tot lid van "I 1 Ministers kunnen niet gedurende drie. maar zes maanden hun ambt met het Kamerlidmaatschap combineren. Zie verder pagina 5 VALKENBURG (ANP). Ongeveer dertig mijl ten westen van Vlieland zijn vanmorgen omstreeks elf uur twee Duitse Starfighters, uit een formatie van vier, met elkaar in botsing ge komen en in zee gestort. Volgens' de eerste berichten zou één der vliegers zich met zijn schietstoel in veiligheid hebben kunnen stellen. Van het vliegveld Valkenburg is een Neptune uitgezonden om de juiste positie van het ongeluk te lokaliseren. Van Vlieland is een hefschroefvliegtuig opgestegen om te trachten de in zee ronddrijvende vlie ger te redden. Ook zijn reddingboten voor dit doel uitgevaren. Een Thunderstreak van de basis Eind hoven, die in de nabijheid oefende en naar de opgegeven positie werd gediri geerd, heeft een olievlek waargenomen, doch kon door de laaghangende bewol king geen wrakstukken ontdekken. Wel heeft een Engels schip ongeveer zes mijl ten westen van de plaats waar de toe etellen in zee moeten zijn gestort een staartstuk opgevist. Het staat echter nog niet vast of dit afkomstig is van één der verongelukte toestellen Ook Franse mijnenvegers, die in de buurt oefenden, nemen aan het opsporings- en reddings werk deel op reis

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1