KAV/ „De Bataven" LENTEPARADE 35 jaar en zwierig voorjaars- festijn een speels VERENIGING BEWEES REDEN VAN HAAR BESTAAN TEN VOLLE ULTRAMODERNE VESTIGING VAN KONINGSVELD OFFICIEEL GEOPEND ZATERDAG 7 MEI 1966 DB LELDSE COURANT PAGINA 3 MARKTBERICHTEN R.A.VEEN, 6 mei, Bloemen Lathy rus 80-1,75; Freesia's 45-1,26; Anemo nen 39-76: Pyrethrum 1,90-1,95; Trol- lium 48-64, Duizendschoon 1.05-1,65; Doronicum 29-40; Margrieten 68-80; Irissen Imperator 1,10-1,40; Wedgewood 75-1,10; Yellow Queen 90-1,05; Van Vliet 95;. Prof. Blaauw 3,25-3,45; Dominator 1.05-1,25; Colvilleis Spitfire 2.55-3,25; Nymph 3.35-3.75; Robinette 3,40; Tros- chrysanthen Tokio 3.35; Indianapolis 3,75; Narcissen 27-40; Tulpen: Golden Harvest 64-1,04; China Pink 50-63; Edith Eddy 45-66; Nizza 78-1,17; Piccadilly 54 -57; Queen Elisabeth 67-95; Golden Eddy 55-68; Clara Butt 86-1,18; Paris 55-1,12; Preludium 48-69; Algiba 80-1,33; Lus tige Witwe 61-72; Reforma 52-76; Cop land 63-75; Striped Seal 70-73; Apel doorn 1,01-1,21; Dillenburg 90-1,00; Au- riola 1.07; Kleurenpracht 64-97 per bos. Am. Anjers 26-52; idem geplakte 19-37; Rozen Carla 63-77; Zorina 30-33: Bac cara 73-1,17; Super Star 41; Coral Prin cess 32-43; Sonora 28-32; Garnette en Carol 22-30: Geplozen Chysanthen Mefo 45-62; Hortensia 3.50-4.00; Begonia 54- 62; Violieren 26-34 p. stuk. TER AAR, 6 mei. Groente. Kas- snijbonen 3.904.70, idem stek 2.30 2.00, peulen 6.006.80, idem zwaar 4.105.70, spinazie 2630, witlof stek 6, stoofsla 40, komkommers krom 47 49, Idem stek 46, rabarber 1425, postelein 5987, idem B. 4151, prei 27 alles per kilo. Sla I 1830, idem n 610, komkommers 1227, bloem kool B 1.56, idem C 1.45, alles per stuk. Aardbeien 1.05 per doosje, radijs 17 80, selderfl 1214, peterselie 1815, alles per bosje. Komkommers export 2532 per stuk, idem krom 47 per kg. Gadegeslagen door honderdduizenden heeft het lentecorso van de bol lenstreek in geuren en kleuren ver teld, hoe enthousiaste plannen tot een fantastische werkelijkheid kunnen worden. Wat het meest intrigeerde bij het aanschouwen van deze opwinden de creaties, was de feilloze afwerking van de kleinste details. Betoverend schoon en van een indrukwekkende statie waren de 23 bontgekleurde praalwagens, die stuk voor stuk grote bewondering afdwongen. /*\pvallend van constructie waren de bewegingsmechanieken, de wip pen, de bek die open en dicht ging, de bewegende staarten van de muizen van de „Rattenvanger van Hameln" Als de politie niet zo streng de weg- afzetting in het oog gehouden hebben, zou hoofdstuk twee van verhaal van de rattenvanger ook wel bewaarheid geworden zijn: Op de to nen der fluitspeler werden de kinderen meegelokt. Maar nee, na de fluittonen van de rattenvanger werd de aandacht direct weer gericht op de volgende sierlijke corsowagen. Gratie, een vlucht van drie kanariegele,paradijsachtige vogels. Onmiddellijk gevolgd door Adest Musica en later Canite Tuba-, dat weer werd afgelost door Crescen do, respectievelijk de muziekkorpsen van Sassenheim, Lisse en Hillegom. Beeldschoon van kleuren en volledig uitgebalanceerd was de exotische creatie „Vliegend Tapyt". „Schat- eiland" imponeerde door de barokke krullerigheid van de lustige golfkens van azuurblauw. De figuranten in hun lichte tulen tooi zagen het corso van de andere kant. Langs de trottoirs de toeschouwers. „Unbeschreiflich „Beautiful Dit werd afgewisseld door jongenskreten als „Hé moe je 's kijken ,die kebouter hét rooie oge „Joh, ga's opzij, 't' corso rijdt niet voor jou alleen". Inderdaad, het corso reed niet alleen voor het ventje, dat zo fortuinlijk was een plaatsje voor aan te hebben. Rijen dik rekten dui zenden de halzen, als een zwaaiende schaduw aankondigde, dat er weer iets voorbijtrok. Lenzen snorden, ca mera's klikten, en cineast en fotograaf glimlachten voldaan. Zij gaan het corso eerst dan zien, wanneer de gevoelige platen uit het ontwikkel- en fixeer- bad komen. Na afloop, de chaos. De politie had de voorbereidingen voorafgaande aan het corso perfect geregeld, maar toen de laatste wagen verdwenen was, was ook de orde zoek. Iedereen holde de weg op, in auto, fiets, brommer of te voet, om toch maar zo vlug moge lijk thuis te komen. Een menigte, die in twee uur is gegroeid, is echter niet in vijf minuten opgelost. Velen zochten zich een uitweg op de landweggetjes. Dit bleek niet eens de slechtste keuze. Hiermede bezorgden zij zich eA eerste rang temidden der bloeiende tulpen velden, die ook nu nog bijzonder at tractief zyn. Efficiënte ruimte aangepast aan nog evoluerend procédé „Wat is Leiden gelukkig met zijn variatie in industriële bedrijvigheid", verzuchtte de burgemeester mr. G. C. van der Willigen gistermiddag bij de opening van het fabriekscomplex van Koningsveld Zoon N.V. Vierde in de binnenstad een „oude" fabriek, nl. CIos en Leembruggen, zijn tweehonder jarig bestaan, in Leiden Zuid-West was er weer een belangrijk deel toe gevoegd aan het kleurig mozaiek van hypermoderne fabrieken. Zoals ook talrijke vertegenwoordi gers uit vakkringen al te kennen ga- merkte de burgemeester op dat deze tijd van grote veranderin gen moed voor nodig was om een der gelijke fabriek te beginnen „U heeft natuurlijk gedacht: Leiden heeft mij klein gekend, Leiden zal me nu groot kennen", zei mr. Van der Willigen, die doelde op de tijd, dat Koningsveld en Zoon N.V. op de Breestraat was gevestigd. De opening van deze fabriek gister middag geschiedde onder zeer grote belangstelling. Naipens het personeel werd een „teken aan de wand" aange boden, vervaardigd van cliché's, die evenals litho's in deze fabriek worden gemaakt. De architect, de heer R. de Vries bood een bedrijfsvlag aan met het handelsmerk van Koningsveld en Zoon N.V., nl. rode vierkantjes. De vele sprekers wensten de direc tie van Koningsveld met hun opmer- këlijk'ihooie en rüitne hl'eöwbouw veel geluk en ondanks de moeilijkheden in het grafische bedrijf,' .-die hun oor- spron gvinden in de overgang van het ambachtelijke karakter van dit werk, naar een meer mechanischer benade ring, een voorspoedige toekomst. De champagne zette tenslotte de vreugde om deze nieuwe aanwinst van grafisch Leiden kracht bij Op 7 januari 1944 brandde het groot ste deel van het gebouwencomplex ge heel uit met machines, installaties en al. Toen dan ook in 1945 weer aan werken kon worden gedacht was de positie uiterst moeilijk: een uitge brand gebouw in Leiden, leeg gebouw in Den Haag en nog slechts weinig bruikbare machines. In de gedeeltelijk opgelapte ruïne in Leiden werden de schouders eronder gezet en met succes: vanaf de grond werd toen in enkele jaren alles weer opgebouwd. Het pand in Leiden werd herbouwd door de N.V. Fotolitho Inrichting Koningsveld Zoon. In Den Haag werd een twee de pand verworven, waarin de kleu rend iché-fabricage werd gespeciali- menlijk een gebouw ter beschikking te stellen, dat aan de op gang zijnde en nog te verwachten verdere ontwik keling in beide N.V.'s ruimte zou bie den. Reeds tijdens de bouw deed zich herhaaldelijk de noodzaak tot wijzi gingen in de indeling-plannen voor, zodat het in het gehele gebouw door gevoerde systeem van verplaatsbare wanden zijn bruikbaarheid en doel matigheid al kon bewijzen voordat 'er werd geproduceerd. In augustus 19(5,5 werd de N.V. Foto-litho Inrichting Ko ningsveld Zoon verhuisd van Bree straat en Boommarkt naar het nieuwe pand, waarvan de bouw in januari 1964 was begonnen. De geschiedenis van beide N.V.'s begon in 1932, toen te Leiden de op richter, de beer J. L. Koningsveld, met enkele medewerkers in een pakhuisje aan de St. Aagtenstraat de produktie van cliché's begon onder de naam Chemigrafische Kunstinrichting „Neer- landia". Twee jaar later kon in Den Haag al een tweede bedrijfje in ge bruik worden genomen en in 1937 werden de panden Breestraat 24 en Boommarkt 6 en 7 aangekocht en om gebouwd tot één complex, waarin be halve cliché's voor zwart-wit druk werk reeds toen al kleurencliché's en fotolitho's konden worden gemaakt. „Neerlandia" werd later gesplitst in Koningsveld Zoon N.V. en de N.V. Fotolitho Inrichting Koningsveld Zoon. Dublin. Een bestaande clichéfabriek in Amsterdam werd overgenomen en in 1957, toen de zaak 25 jaar bestond, kon worden vastgesteld, dat Konings veld Zoon een leidende plaats op terrein^^rtm^É|ÉMÉ| niek had vi Kort na het zilveren jubileum van Koningsveld Zoon N.V. overleed de oprichter, J. L. Koningsveld. In september 1965 volgden de eer ste cliché-afdelingen van Koningsveld Zoon N.V. vanuit Den Haag en om streeks de jaarwisseling werd de ver huizing afgesloten met het overbren gen vanuit het Amsterdamse bedrijf van de afdeling Dycril, een nieuwe procédé voor cliché- en drukplaten in de reproduktie-tech- kunststof. i'Pn Door deze concentratie in techmt sche en economische zin zijn de mo gelijkheden voor de produktie van de divefse procédees uitgebreid en, mét handhaving van de verkoop- en pro- duktiepunten van ons bedrijf in bin nen- en buitenland kan aan alle cli"- ché- en fotolitho-gebruikers 'n maxi mum aan service worden geboden. In 1961 werd naast de bedrijven in Den Haag en Amsterdam een cliché fabriek te Arnhem aan het geheel toe gevoegd, welke later, in 1964, even eens in een nieuw pand in het hartje van Arnhem als klein model-bedrijfje werd ingericht. De export werd nog verder uitgebreid; in Stockholm kwam oqk een eigen verkoopkantoor. Evolutie De technische voortgang in de repro- duktie-methoden was inmiddels in een stroomversnelling geraakt: de fotogra fie, de basis van de reproduktie-pro- cédées, was sterk verbeterd; de invoe ring van de electronica had de werk wijze gewijzigd en de investering in nieuwe apparatuur noodzakelijk ge maakt. De evolutie in de drukprocé- dées boekdruk en offset stelde aan de beelddragers (vormen en platen) nieu we en hogere eisen en naast de ont wikkelingen in de fotografische sector werden ook de werkwijzen in plaat- vervaardiging, etsen en proefdrukken gemoderniseerd. De parallel-evolutie in cliché- en fotolitho-produktie, met name in de kleurenselectie-methodiek, bracht de leiding van beide N.V.'s tot de over weging niet slechts een nieuwe be drijfsruimte voor het (Haagse) cliché- bedrijf te zoeken, maar een stap ver der te doen door voor de kleurencli ché- en de fotolitho-produktie geza- kan gebeuren. Centraal gelegen De bedrijveh zijn zeer modern en ef ficiënt gehuisvest in een gebouw, dat bijzonder gunstig en centraal ligt fiï" de Randstad Holland, gemakkelijk be reikbaar, ook voor luchtvervoer van actualiteitsprodukten als zwart-wit cliché's tegenwoordig zijn. Het gehele gebouw (nuttig vloeroppervlak 4165 m2 in twee lagen) herbergt bijna over al verplaatsbare wanden in standaard-" maat, zodat bij elke wijziging in dé werkwijze en bij een verdere ontwik keling de ruimten onmiddellijk aan de omstandigheden kunnen word eft" aangepast. Strijd tegen waterverontreiniging In overleg met de gemeente Leiden" treedt Koningsveld op tegen de ver ontreiniging van het water. Een kost bare installatie in de kelderruimte" neutraliseert de „gemene" afvalstof fen, die in het riool verdwijnen. In de zonnige kantine hebben drie Leidse grafische ontwerpers, Frans P. v. Leeuwen. Hans P. v. Oosterom en Will H. Tweehuysen, een kleine ex positie ingericht van drukwerk als communicatiemiddel om te tonen wat allemaal aan grafische vormgeving Vice-voorzitter Hans Bresser: „Men zegt wel eens de jeugd is passief en heeft geen belangstelling". Onze ver eniging bewijst dat deze mening on-, juist is, het blijkt ook in deze tijd mo gelijk gezamenlijk aktief sport te be oefenen, vriendschap te sluiten en aan een goede lichamelijke en gees telijke conditie te bouwen". Leidse Courant 2 mei 1931: „Naar wj) t zeer goede bron vernemen is er spra- i van het oprichten ener r.k. Athle- tiek vereniging. Naast de bekende A. V. Rood Wit zal er dan nog een athletlek vereniging komen voor de liefhebbers van athletlek uit andere kringen. We be groeten deze plannen en koesteren dé hoop, dat degenen die hun schouders on der deze plannen hebben gezet mogen slagen". En inderdaad de initiatiefnemers zijn tot resultaten gekomen, wat niet alleen blijkt uit de Leidse Courant van 16 mei 1931 waarin de definitieve oprichting van de Bataven wordt bekendgemaakt, maar ook nu nog 35 jaar later, kan het toenmalige bestuur (Jac. Jansen, P. v. Dam en P. Hendriks) de vruchten van haar werk aanschouwen. Na periodes van opbloei en teruggang behoort „De Bataven" momenteel tot de grotere verenigingen in Nederland en heeft zich door een constante leden groei in de laatste 10 jaar een hechte bestaansgrond in de Nederlandse Ath- letiekwereld opgebouwd. Honderden jon gelui In Leiden en omgeving zullen kun nen onderschrijven wat vice voorzitter J. M. Breseer in een artikel in het Ba taven-maandblad zegt: „Het waren voor mij de Jaren van goede sport en kam»- i raadschap, zaken die grote invloed op m(jn gehele vorming hebben gebad. Ik durf te stellen, dat mrjn Batavenjaren de beste jaren van mijn leven z(jn ge weest." Datgene wat de vereniging voor Hans Bresser geweest is. probeert 'n bestuurs apparaat van 30 personen, w.o. T. C., Jeugdcomm., red. clubblad en 3 trainers, ook voor de huidige generatie te verwe zenlijken. En blijkens de vele aktivt- teiten menen wij dat dit uitstekend lukt. De trainingen worden zeer goed bezocht, alle groepen nemen aan de competities deel, en talrijke goede prestaties worden er geleverd. Feestprogramma Ter gelegenheid van het jubileum z(jn een aantal aktivltelten op stapel gezet: viering ln de Romanuszaal met daaraan volgend koffie uurtje tot 12 uur. Zondag 8 mei: 10 uur gezamenlijke mis- 1 uur jubileum trial meet op de sintel- baan met alle verenigingen van de afd. Leiden der KNAU. 6 uur voor de se nioren en A-Jeugd een borreluurtje en feestmaaltijd. Zaterdag 14 melt 1.45 uur onderlinge meerkampen voor de jeugd op de sln- telbaan «n rnvooót Jangdfeeatavuud ftn de zaal van da Petsweparochle. Topatleten De wedstrijden vormen uiteraard een belangrijk element in de feestviering. De talrijke top-atleten, die de KNAU afd. Lelden herbergt, kunnen dit even- ment kwalitatief, tot een topwedstrijd maken. Bij de dames staat Truus Hemnipman- Cruming op de 100 meter estafette. Ger- da Kraan komt op de 200 meter en de 80 meter horde uit. Marga Korteraas zal op kogelstoten en hoogspringen een belangrijke rol gaan spelen. Voorts kwa men we nog de namen tegen van Henny Pauw, Gien Koopmans, Anita Veldhui zen, Wijnanda Tackema en een groots aantal goede jeugdatleten. Bij de heren is het helemaal een aan gelegenheid van hoofdklassers. Inge schreven werd o.m. door de snelle sprin ters Beker en Vermond van Holland, (laatst genoemde heeft ln de laatste weken de clubcroses 60 en 80 meter op zijn naam gebracht). De Spartaanstay ers Beelen, Meeuwissen en v. Gerven, de middenafstanders uit de Hollandschool: v.d. Molen, Schie en Hoope met Verde- gaal. Van de party zyn ook de techne- sche mensen als Pajeln, Holwerda en Pommee en natuurlijk zullen ook onze sterke tienkampers hun steentje bydra gen: Jan v. Heek op speerwerpen en hoogspringen, René de Water zien wé Al met al een bezetting die een top wedstrijd mogelijk maakt, en zeker voor een waardig hoogtepunt zal zorgen in de JuMleam viering van de 85-Jarlge Bata-

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3