SteficlcbeSoii/tcMit Dreigende taal aan adres KVP van Sint-Bernulphus Levenslang voor Brady en Hindley Belastingverlaging moet doorgaan COCO TREKT AAN DE BEL NKV moet er ook aan geloven Provos te zwaar gestraft Na stevig „glaasje op" naar huis gebracht Terechtstelling dr. Soumokil nu bevestigd Regering houdt vast aan stakings verbod Toestand van mgr. Bekkers onveranderd Nederland betuigt V.S. spijt voor vernielingen in Amsterdam Missie van Harriman mislukt Student die- meisje doodde krankzinnig PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p.w. 0,88; p, maand ƒ3,75; p. kwart, ƒ11,30; franco per post ƒ11,80. ADVERTENTIES; 22 ct p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00 u.) ZATERDAG 7 MEI 1966 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Weersverwachting gekfig tot hedenavond: NOORDELIJKE WIND Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige wind uit noordelijke richtin gen. Lagere temperaturen dan gisteren. 57e jaargang, no. 16.825 „Drie wrede en weloverwogen moorden CHESTER. (UPI) Het sensationele veenmoordenproces in de Engelse stad Chester is geëindigd in levenslange ge vangenisstraf voor beide verdachten: de 28-jarige Ian Brady en de 23-jarige Myra Hindley. Brady werd schuldig bevonden aan alle drie tegen hem ingediende aanklachten het vennoorden van de 17-jarige Ed ward Evans" met een bijl, en het door middel van verstikking vennoorden Van de tien jaar oude Lesley Ann Downey en de twaalf jaar oude John Kiebride. De stoffelijke resten van de twee kinde ren werden in een graf in de Pennine veengronden aangetroffen; dat van Ed ward Evans was in de tuin van Brady begraven. Lesley en John werden voor hun dood nog sexueel misbruikt. Myra Hindley werd door de jury schul dig bevonden aan moord op Evans en Lesley Ann Downey, maar niet aan moord op Kilbride. De jury, die voor haar uit spraak twee uur en 21 minuten nodig had, achtte haar wel schuldig aan me deplichtigheid in de moord op Evans. Rechter sir Fenton Atkinson, gezeten onder een rood baldakijn in de rechtzaal van het historische kasteel van Chester, zei tot een doodstille Brady: „Dit waren drie drie weloverwogen, wrede moorden, gepleegd in koele bloede. In uw geval geef ik het enige vonnis dat de wet toe staat; drie gelijkluidende veroordelingen tot levenslange gevangenisstraf". Vervolgens stond miss Hindley met neergeslagen ogen op ln de door glas be schermde beklaagdenbank, en de rechter zei: „In uw geval. Hindley, bent u schul dig bevonden aan twee even vreselijke moorden en voor de twee moorden ver oordeel ik u tot gelijkluidende straffen Ian Brady (28) 1 levenslang veroordeeld, werd niet alleen schuldig bevonden aan moord op Evams en Downey, maar ook op John Küride. Soebandrio deed poging tot zelfmoord DJAKARTA (Reuter) De afgezet te en gearresteerde voormalige Indone sische minister van Buitenlandse Za ken, dr. Soebandrio, heeft volgens het Indonesische weekblad Fadjar een po ging tot zelfmoord gedaan. Hij zou nu streng bewaakt worden. Melkloze dag woensdag 11 mei ..(Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Volgende week woens dag, 11 mei, zullen de melkhandelaren hun winkels gesloten houden in verband met jaarvergaderingen. Deze melkloze dag geldt voor het gehele land. (Advertentie) Myra Hindley (23), die in het Britse veenmoordproces tot levens lang is veroordeeldnadat de jury haar schuldig had bevonden aan moord op Edward Evans (17) en Lesley Ann Downey (10). van levenslange gevangenisstraf en op de aanklacht van medeplichtigheid tot z jaar gevangenisstraf". Levenslang gevangenisstraf houdt in Engeland gewoonlijk 14 jaar cel in. gens goed gedrag kan deze straf ver derd worden tot ongeveer tien jaar. In zijn toelichting zei rechter Atkinson, dat hij nimmer het op de band opgenomen smeken van Lesley Ann Downey zou nen vergeten. De rechter had woorden van lof voor het politieonderzoek, dat aan het licht bracht dat Bradj> en Myra Hindley vooi de sensatie gemoord hadden en herinne ringen aan hun misdaden bewaarden, zodat hij op elk moment dit „genoegen" opnieuw konden meemaken. Volgens de rechterlijke uitspraak dwon gen zij het meisje Downey voor obscene foto's t'v poseren en ijamen zij da kreten om hulp en genade van het slachtoffertje op de band op. voordat zij haar de da* na Kerstmis 1964 in een graf in de veen gronden begroeven. John Kilbride verdween tijdens het be zorgen van boodschappen om een zak cent te verdienen en zijn stoffelijk over schot werd in een graf dichtbij dat var Lesley Ann gevonden. Evans werd op 6 oktober vorig jaar in Manchester door de beklaagden opge pikt en met bijlslagen afgerüaakt. C.P.N.-KAMERLID: DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid, de heer Bakker (CPN) heeft de minister van Justitie schriftelijk ge vraagd of de bewindsman kennis geno men heeft van de zeer zware strafefn, met narne ook vrijheidsstraffen, die de laatste weken door verschillende rech ters zijn opgelegd aan jonge mensen, on der meer wegens het roepen van het woord „fascist" naar een politieagent en wegens het werpen van een rookbom pp 10 maart. De heer Bakker vraagt of de bewinds an niet van mening is, dat de opgeleg de straffen buiten iedere proportie staan tot datgene, wat de betrokken jonge mensen gedaan hebben. ANTWERPEN (UPI) Een Ant werpse caféhouder heeft het plan een „wegbevelllgingsdienst" op te richten waarbij nuchtere vrijwilligers aange- sc lipten automobilisten naar huis zullen brengen. „Ik ben nu al veertien jaar caféhouder en heb deze dienst al vaak aan mijn klanten bewezen", zo verklaarde de caféhouder, Willem Verdammen. „Maar ik geloof dat het tijd wordt deze dienstverlening op grotere schaal voort te zetten.* W\j zullen een organisatie stichten die zonder vergoeding klanten die te veel gedronken hebben naar huis brengt." De statuten van de organisatie wor den reeds opgesteld en Vercammen is bezig steun in te roepen van plaat selijke. en regelingsautoriteiten. Ook heeft hij via de plaatselijke pers vrij willigers opgeroepen. „Hoewel de statuten nog niet zijn bekendgemaakt zullen wij nu reeds met de service beginnen. Er hebben zich al drie vrij- willigere, opgegeven en ik krijg steeds meer telefoontjes van mensen die be langstelling hebben." De opzet van het plan is dat eige naars van gelegenheden waar alco holische dranken geserveerd worden een nummer kunnen bellen als zij merken dat er klanten zijn die niet meer in staat zijn auto te rijden. Een vrijwilliger brengt de man dan naar huls zonder vergoeding te vragen, maar elke vrijwillige bijdrage is uiter aard welkom omdat de „thuisbreng- service" nu eenmaal ook geld kost. Het doel van de organisatie is de veiligheid op de weg te verhogen door te voorkomen dat dronken mensen zelf naar huis rijden. „Wij willen evenwel niet dronken schap bevorderen. Wij begrijpen dat iemand eens te veel kan drinken, maar we willen tevens voorkomen dat een dronken automobilist verschei dene keren per week thuis gebracht moet worden. In dat geval moeten de autoriteiten gewaarschuwd worden. Ook zullen bij een aangeschoten auto mobilist die de dienstverlening weigert en toch achter het stuur gaat zitten andere maatregelen getroffen moeten worden", aldus Vercammen. „Er is natuurlijk geen sprake van dat de automobilist naar een andere kroeg gebracht wordt, maar alleen naar (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse rege ring heeft kortgeleden officiële bevesti ging uit Indonesië gekregen, dat mr. dr. Chr. Soumokil. de Molukkenlelder, te rechtgesteld is. Minister Luns heeft dit de Tweede Ka merleden mevrouw mr. J. M. Stoffels- Van Haaften en mej. mr. J. J. Th, Ten Broecke Hoekstra, die hierover vragen gesteld hadden, medegedeeld. De minister heeft de Indonesische re gering gewezen op de gevoelens, die on der het Nederlandse volk ten aanzien van dr. Soumokil leven. voor moederdag '7LC71 niet duur weI heerlijk Voor ambtenaren en NS-personeel (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De regering voelt er n steeds niet voor bet stakingsverbod vc ambtenaren en het spoorwegpersoneel op te heffen. Dit blijkt uit een artikel var voorzitter J. ten Heuvelhof van de chris telijke bond van overheidspersoneel (NCBO) in het bondsweekblad „Het gaan". Bij de NCBO bestaat tegen handhaving van een stakingsverbond geen bezwaar, bij de meeste andere ambtenarenorgani saties (o.a. de ARKA) echter wel. De heer Ten Heuvelhof schrijft; „Het niet- staken door overheidspersoneel is voo; de christen-ambtenaren geen juridisch ge bod, maar vloeit voort uit onze opvatting DEN BOSCH (KNP) In de gezond heidstoestand van mgr. Bekkers is in de afgelopen nacht en vanmorgen geen merkbare verslechtering opgetreden. De toestand, waarbij voortdurend levensge vaar aanwezig is, wordt vrij stabiel ge noemd. Er moet rekening mee worden gehouden, dat het overlijden nog wel enige dagen op zich zal laten wachten, aldus heeft het secretariaat van het bis dom Den Bosch na overleg met de be handelende geneesheer vandaag meege deeld. over de overheid als dienaresse Gods' De kwestie van het stakingsverbod maakt nog altijd punt van overleg uit met de ambtenarenbonden ln de commissie voor georganiseerd overleg. De regering wenst het stakingsverbod zoals gezegd te handhaven. Zij zou dit verbod slechts willen schrappen uit het wetboek var strafrecht en willen overbrengen naar het ambtenarenreglement en de reglemen ten voor het spoorwegpersoneel. Daardoor zou in praktijk aan het stakingsverbod uiteraard niets veranderen. DEN HAAG, (A.N.P.). De ambassa deur van de V.S. in Nederland, de heer W. R. Tyler, heeft gistermiddag in het ministerie van Buitenlandse Zaken ln Den Haag de vernielingen besproken die jon gelui donderdagavond hebben aangericht aan het Amerikaanse consulaat- in Amsterdam. De ambassadeur werd ontvangen door de chef van de directie kabinet en pro tocol, mr. W. J. G- baron Gevers. Deze betuigde de spijt van de Nederlandse rege ring met het gebeurde. Zoals gemeld werden donderdagavond tijdens een betoging van'een paar honderd jongelui tegen de Amerikaanse politiek in Vietnam vijf ruiten van het consulaat- generaal ingegooid en werd de grote kope ren naamplaat van het gebouw gestolen. De politie trad daarbij niet op, uit protest tegen de instructie dat slechts mag wor den opgetreden wanneer een lid van het kader aanwezig is. In Rotterdam wordt danig aan de bel getrokken voor financiële steun, niet voor de metro of een ander weer galoos yerkeersóbjeot, maar voor een tropisch diepzee aquarium, dat de diergaarde Blijdorp in navolging van Artis wil aanschaffen. Om giften 4» te zamelen is f» de Maasstad een earrillon geplaatst, dat door een echte klokkenspeler bespeeld zal worden. Coco, de chimpansee verrichtte gisteren evenwel de officiële ingebruikneming. GENèVE (UPI) De persoonlijke afgezant van president Johnson, Avereil Harriman, heeft verklaard dat. ondanks de mislukkingen tot nu toe, h(j ervan overtuigd is dat het internationale Rode Kruis alles in het werk stelt om vol doende bescherming voor de Amerikaanse krijgsgevangenen in Vietnam te waar borgen. De communisten weigeren de conventie van Genéve met betrekking tot de krijgs gevangenen te erkennen. Ook kon niets worden bereikt over het uitwisselen van krijgsgevangenen voor communisten, waartoe de Verenigde Sta ten en Zuid-Vietnam wel bereid zijn. Er worden tot nu toe meer dan 200 Amerikanen vermisd. Van slechts 33 is bekend dat zij zich in krijgsgevangen schap bevinden, maai- de communisten weigeren de namen van de anderen bekend te maken. Ambtenaren van het Rode Kruis ver klaarden dat de Vietkong de verzekering hebbenn gegeven dat Amerikaanse krijgs gevangenen op „humane" wijze behan deld worden. In Finland is de lente dit jaar zo laat gekomen, dat sneeuw en ijs geen gelegenheid kregen geleidelijk te smélten. De rivieren kunnen de enorme massa's dooiwater niet ver werken, waardoor tienduizenden hectaren land zijn overspoeld en op enkele plaatsen, zoals hier bij Kokemaki, automobilisten wer den verrast UTRECHT (ANP) De 23-jarige stu dent J. W. O. uit Bilthoven, die woens dagmiddag in zfjn Utrechtse pension kamer zijn 20-jarige vriendin Jet Mus- kens uit Enschede met een stropdas wurgde, ls opgenomen in de psychiatrische afdeling van het academisch ziekenhuis ln de Domstad. Gezien zijn psychische toestand heeft de officier van Justitie op grond van de krankzinnigenwet zijn In bewaringstelling in deze ziekenhufsafde ling bevolen. De politie van Utrecht heeft de stu dent gedurende twee dagen aan de tand gevoeld, maar zij heeft geen zinnig woord uit de gestoorde jongen kunnen krijgen. Omtrent het motief voor zijn daad weet de politie dan ook nog niets. Zij heeft slechts een vermoeden, dat is gebaseerd op het feit, dat mej. Muskens de verhou ding met de student had verbroken of van plan was dat te doen. UTRECHT (A.N.P.De voor zitter van de kath. bond van hogere, middelbare en lagere tech nici en chemici, St.-^ernuiphus, de heer C. de Wit, heeft op de vanmorgen in Utrecht gehouden bondsvergadering gedreigd in het openbaar het advies te zullen gevpn niet meer óp K.VJP.-kandï- daten te stemmen. De heer De Wit liet het daar niet bij. Hij dreigde bovendien, dat St.-Bernulphus zo nodig het N.K.V. zou verlaten, Het eerste zal volgens de heer De Wit gebeuren als de regering niet van plan is de tering naar de nering te zetten en als gevolg daarvan de KVP wellicht onder druk van een mogelijke kabinetscrisis bereid zou zijn in te stemmen met een uitstel van de tweede tranche van de belastingverlaging per 1 januari 1967. Kritiek had de heer De Wit ook op het beleid van minister Veldkamp op heb gebied van de sociale verzekerings- wetgeving. „Dit beleid maakt op mij de indruk, dat de bewindsman bezig is, zich binnen de korst mogelijke tijd de on sterfelijke roem van een matador te willen toeëigenen om ln de vaderlandse geschiedenisboekjes ln één adem genoemd te worden met Talma en Kuipej-". aldus de heer De Wit. „Of daarbij tegelijkertijd de belangen van de middengroepen en van de kleine zelfstandigen keer op keer een stevige deuik te incasseren krijgen, mag deze pret niet drukken. Wij zijn ervan overtuigd, dat voor de midden groepen de grens van de solidariteit niet alleen is bereikt, maar zelfs belangrijk is overschreden", aldus de voorzitter van St.-Bernulphus. Loonbeleld Over het loonbeleld zei de heer De Wit, dat wij van het gedroomde „vrijere loon beleld" in feite terecht zijn gekomen in het meest geleide systeem van loonvor ming, dat we ln jaren hebben gekend. De dreiging aan het adres van het NKV deed de heer De Wit naar aan leiding van wat hij noemde het nieuwe streven van de bedrljfsbonden, dat nu door de werkgevers wordt gesanctioneerd, naar gelijkschakeling en verdergaande nivellering van de werknemers in de middengroepen. Hij zag niet in waarom nu ineens zo noodzakelijk en liefst nog op de meest korte termijn de ar beidsvoorwaarden voor beambten en voor handarbeiders ln een en dezelfde CAO geregeld behoren te worden.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1