ook VOOR JOU l IN DE KRANTFNTUIN ONS KNUTSELHOEKJE BEAT-ETMAAL IN SCHEVENINCEN TOPPERS Gé Hofenk LOPEND VUURTJE PAGINA 10 DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 MEI 1966 Te Ingelheim, een lieflijk stadje te midden van wijngaarden, verhief zich omstreeks het jaar 800 een trots mar merpaleis, genaamd de Karolingische Kaiserpfalz. Het werd zo genoemd, om dat Karei de Grote daar dikwijls een tjjdje verbleef om wat rust te nemen tijdens zijn bestuur over zijn uitgestrekte keizerrijk. Behalve zijn gezin bestond zijn hofhouding dan slechts uit enkele trouwe vazallen, wier aanwezigheid hij 't meest op prijs stelde. Tot deze laat- •ten behoorde ook Eginhard, die behal ve zijn secretaris tevens de leermeester van zijn meest geliefde dochter Em ma. Het was nog slechts een tamelijk Jonge man, die om zijn ongewone ge leerdheid en toewijding het volle ver trouwen van Karei genoot. Hij werd daarom meer als een lid van de familie dan als een dienaar beschouwd. Door zijn knappe uiterlijk en zfln hogere ont wikkeling stond hij ook bij 't hele hof in groot aanzien, zelfs bij de hoogadel lijke vazallen. Emma was een jong meisje van een zeldzame schoonheid. Haar moeder Ghis- monde was van Italiaanse afkomst en van haar had Emma haar ravenzwarte haren en ogen geërfd. Het kon haast niet anders af de dagelijkse nabijheid van zulk een lieflijke leerlinge maakte op haar Jonge leermeester een onweer staanbare indruk. En al heel gauw werd 't hem duidelijk, dat ook Emma zijn gevoelens van liefde met warme, in nige wederliefde beantwoordde. Eigen lijk had de grote wijze keizer deze gang van zaken moeten voorzien. Maar waarschijnlijk had hij erop vertrouwd, dat 't grote verschil in stand een be letsel zou zijn tegen zo'n innige toena- Wanneer heel 't hof in diepe rust lag. sloop Eginhard meermalen naar 't ver trek van zijn geliefde leerlinge, die maar al te gauw luisterde naar zijn tedere, dichterlijke verhalen. Dan voer de hij haar in gedachte binnen in geu rige rozentuinen van paradijselijke schoonheid. Als blijde 'en gelukkige kin deren zaten ze dan bij elkander en be leefden de heerlijkste uren van hun leven, niet vermoedend, dat er een bit ter einde aan kon komen. Op een koude herfstnacht, terwijl heel 't paleis in duisternis gehuld was. fcad Eginahrd zich weer naar 't ver ten van zijn lieve leerlinge begeven, 'idaar toen hjj de terugweg door de tuin wilde aanvaarden, ontdekten beiden tot hun grote ontsteltenis, dat 't tijdens hun samenzijn gesneeuwd had. 't Was dus voor Eginhard onmogelijk terug te ke ren zonder zijn voetafdrukken ih de sneeuw achter te laten en daarmede hun nachtelijk geheim prijs te geven met alle nare gevolgen van dien. Maar liefde zoekt list en is slim. Na enig na denken had Erna 't gevonden. „Jouw voetstappen mogen in geen geval ge vonden worden, welnu ik draag je op mijn rug naar de overzijde". Zo ont stonden alleen maar de sporen van 'n paar sierlijke voetjes, die uit pure nieuwsgierigheid even in de sneeuw wa ren gestapt. Maar helaas, buiten de twee gelief den was er nog iemand, die waakte, om dat hij de slaap niet kon vatten. De zware zorgen van het keizerschap over zijn al te grote rijk hielden zijn ge dachten dikwijls tot diep in de nacht bezig. Zo ook in deze nacht. Peinzend stond hij voor een venster, dat uitzag op de tuin en plotseling ontdekte hij op de glinsterend sneeuwlaag een won derlijke schaduw. Hij boog voorover en herkende zijn geliefde dochter met een man op haar rug! En wie? Eginhard haar leermeester, en zijn grote gunste ling! Brjna was hij naar beneden gesneld om het plichtvergeten tweetal te do den. Maar hoewel zijn hart bijna barstte van woede en smart, bedwong hij zich. Wat 'n smaad voor hem! Een vorst, regerend over millioenen, moest met eigen ogen aanzien, dat zijn dochter blijkbaar haar hart had weggeschon ken aan zijn schrijver. Met 'n diepe zucht van leed en ergernis wendde hij CORRESPONDENTIE Nog enige nagekomen oplossingen var.: Els en Nettie Coone, Oude We tering. Nellie van Leeuwen. Voorhout. Ada van Schie, Warmond. Mary van Kesteren, Voorhout komt ons iets vertellen over MIJN LEVENTJE Als negende kind werd ik geboren op maandag ongeveer 4 uur. op 26 december 1954, «oen de kerstkaarsen feestelijk op tafel stonden. Mijn va der en moeder waren toen veertien jaar getrouwd Met mijn eerste 'jaar dwarrelde ik al zo'n beetje door de box, waar over mijn grote zussen zich bogen. Ik werd daardoor erg verwend. Met mijn tweede jaar gebeurde er iets on vergetelijks. Toen ik op een morgen mijn oogjes opsloeg, dwarrelden er vlokjes langs het raampje. Ik kroop nieuwsgierig een beetje omhoog om dat wonderlijke te zien. Moeder legde me toen uit dat het sneeuw was. Ik was drie jaar toen ik eens mei moeder op visite ging. Ik ontmoette daar Truusje. een nichtje van me en werd er dadelijk bevriend mee. Nu is ze nog steeds mijn beste vriendin. We gingen samen wel eens bij de buren een snoepje halen Vier jaar, was de leeftijd, na lang wachten, dal ik naast mijn grote zussen trots naai de kleuterschool stapte. Juffrouw Too? was mijn eerste jufrouw. Ik had ge dacht dat mijn zusjes allemaal in de klas om me heen gingen zitten, dat viel me erg tegen Ik ben vier jaar de Benjamin (jongste) gebleven, toen er een broer tje bij kwam. Het hele dorp moest het grote nieuws van mij weten. Aan de ene kant vond ik het eigenlijk niet zo fijn, want vader, moeder, broers j en zusjes, die me altijd vertroeltel-1 den. keken bijna niet meer naar mij j om. Maar aan de andere kant had ik weer iemand, waar ik de baas over kon spelen. Een jaar later kreeg ik een zuster in de klas. Ik bekeek haar goed. Wat was ze anders dan de juf. Ze had een lange jurk aan en een lap over haar hoofd. In de eerste klas van de grote school was alles nieuw. Je mocht niet praten en moest je vinger opsteken. Bij het rekenen wist ik al dat 1 -f 1 2 was, dat had ik al vaak gehoord. Ik had ook wel eens gehoord van de andere kinderen: „Je moet de tafels leren". Ik begreep dat maar niet. Hoe kon je nu een tafel van de huis kamer leren! Maar toen ik in de twee de klas bij zuster Pancratia zat. snapte ik het wel. Met bijna allemaal achten op mijn rapport ging ik over naar de derde klas van juffrouw Knijnenburg. Daar deed ik weer even goed (of slecht) mijn best. Mijn zusje had dit jaar een leuk verjaarscadeau gekregen: een zusje. Dat was al nummer 12. Maar natuurlijk was dat kleintje ook van mij. van ons allemaal. Yvonne bleef de jongste. In de vierde klas ging ik vaak met haar wandelen. Ik deed het graag samen met m'n vriendin. Maar op een keer liet ik de wagen staan en ging zelf spelen. Ik had er geen erg in. dat een ander kind er mee wegreed. Gelukkig hoorde ik Yvonne kraaien en rende er vlug naar toe. Daarna heb ik haar nooit meer in de steek gelaten. Nu zit ik in de vijfde klas bij juffrouw Oost. Mijn verjaar dag was dit jaar een mooi feest. Ten eerste: het was Kerstfeest, ten tweede mijn vader en moeder waren 25 jaar getrouwd, ten derde ik was jarig. George Termeulen, R.A.veen: MIJN LEVENTJE Ik ben geboren 6 februari 1957 en woog 7 pond. Ik werd 's middags om 5 minuten voor half zes geboren en die zelfde avond om 9 uur werd ik gedoopt. Mijn doopnamen zijn Jacobus Wilhelmus. Ik heet eigenlijk Jaap. maar omdat mijn moeder dat geen mooie naam vond noemde ze mij George en zo heet ik nog. De eerste drie maanden huilde ik iedere dag, maar 's nachts was ik altijd zoet, en ik groeide als kool. Toen ik anderhalf jaar was. deed ik mijn eerste stapjes. Tot mijn tweede jaar heb ik in de box gestaan, toen mocht ik buiten in de tuin lopen, maar I ik kroop over het hek en liep weg. Daarom zette mijn moeder me aan Toen ik 3 jaar was kreeg ik een broertje. Hij heet Hans. Op mijn vier de verjaardag mochl ik naar de kleu- I terschool. maar onze kleuterschool was vol en toen mocht ik in een andere parochie bij de zusters komen. Ik kreeg een nieuwe step. mocht op dip step naar school en ging "s middags bij mijn oma eten. anders kwam ik ie laat op school. Onderweg bleef ik dikwijls spelen en ook liet ik wel eens de banden van mijn step leeg lopen. Op de kleuterschool heb ik het altijd leuk gevonden. I In de eerste klas van de grote j school kwam ik bij mevr. v. d. Geest en in de tweede klas bij juffrouw Metselaar. Ik ging over naar de derde klas en kwam nu bij meneer Rutten. Als ik vrij ben. na de school, ga ik bode Dobbe helpen, dat doe ik heel graag Corrie van Rijn. Woubrugge: MIJN LEVENTJE Mijn leventje begon op 11 januari 1957, vrijdagavond om 9 uur. Ik woog 7 pond. Na een half jaar kreeg ik mijn eerste tandjes en toen mocht ik al gauw in de box en als het mooi weer was. mocht in buiten. Toen ik 14 maanden was. kon ik alleen lopen. Ik had nog een oudere broer Kees en een ouder zusje Tineke. Ik woon op een boerderij. We hebben 23 koeien en 14 kippen. Mijn broer heeft drie konijnen en we hebben ook nog vier poezen. Toen ik 5 jaar was ging ik naar de kleuterschool en kwam bij juffrouw Pietersen. We hadden een kanarie in de klas. Dat jaar ging juffrouw Pie tersen trouwen en toen mochten we allemaal mee naar de kerk. Toen ik 6 jaar was. ging ik naar de eerste klas en daar zat ik bij juffrouw Straathof en in de tweede klas bij juffrouw Nijnante. Nu zit ik in de derde klas bij meester Oud. MIJN LEVENTJE Het was 1 augustus 1953- dat ik 's morgens om kwart over zes werd geboren. Ik had pikzwarte haren en woog 5 pond 'en 2 ons. Toen ik vijf maanden was kreeg ik mijn eerste tandjes en toen ik 1' jaar was. klom ik al uit de box. Eens was ik er uit geklommen en weggelopen. Onze buur man zag het en bracht me terug. Nu werd ik voortaan vastgebonden aan de stal buiten of in het achterhuis, tenminste als het mooi weer was. Met mijn derde jaar mocht ik met mijn vader mee sloten. Ik nam dan een emmerlje mee om kikkers te vangen. Alle kikkers die ik zag nam ik mee. Ik was toen hele maal niet bang van kikkers, maar nu griezel ik er van. Als we dan naar huis gingen had ik er een heleboel. Ik moest ze gelijk aan mijn broertjes en zusjes laten zien. Eens had ik weer mijn emmertje buiten gezet, maar toen ik ze later wou laten kijken, was het emmertje leeg eD sprongen ze allemaal op straat. We hebben ze toen maar weer in de sloot gegooid. Op de kleuterschool zat ik bij juf frouw Hennie en in de eerste klas bij juffrouw Vly. Toen ik naar de grote school ging kreeg ik een nieuwe fiets, 's Middags reed ik er mee naar school, maar ineens maakte ik een slinger en kwam in de sloot terecht. Gelukkig kwamen er net een paar meisjes langs, die me er uit haalden. Ik huilde het meest om mijn fiets, want die lag nog in de sloot. Ik dacht dat hy er niet meer uit kon. want hij was helemaal weggezonken. Gelukkig hebben ze hem er ook uitgehaald. In de tweede klas bij juffrouw De Vrind, bleef ik een jaar zitten. In de derde klas kwam ik bij juffrouw Barends, in de vierde bij juffrouw Wijnbergen en in de vijf de klas weer bij juffrouw De Vrind. Die trouwde in dat jaar en toen moch ten we allemaal 's morgens op de bruiloft komen. En nu in de zesde klas zit ik bij meneer Blok. Na de zesde klas ga ik naar de huishoudschool en als ik daar af kom ga ik leren voor kleuter- of babyverzorgster, dat wil ik tenminste graag worden en nu hoop ik maar, dat ik dat haal. Kijk kinders, dat leventje van Cor rie is aardig beschreven. Ieder kind beleeft wel eens iets leuks. Denk er maar goed over na en dan maar op schrijven en ons opsturen. De twee prachtige plakboeken liggen nog klaar. Dag allemaal. TANTE JO en OOM TOON. „Als de vogels zo vaak eieren uitbroeden, moe ten er toch ook eens teveel vogels komen.1' meende Hans. ..Ja." antwoordde va der. „als ze allemaal overbleven. Maar eek hoorns. kraaien en ra ven en nog heel wat andere vijanden plun deren hun nesten en stelen de eieren en zelfs de jongen eruit. Boven dien hebben regen en koude ook nog een slechte uitwerking op de vroeg gelegde eieren. Vele vogels worden vrij oud. maar zij die ons in onze tuinen ge noegen bezorgen, leven meestal niet langer dan 'n jaar of twee - drie" „Is 't dan niet vreemd, dat men maar zelden een dode vogel vindt?" zegt Hans daarop. „Ja, dat klopt. Vossen en katten sporen ze wel op. Maar heel veel worden er ook in de grond gestopt door de doodgravers der natuur. Wanneer deze een dode vogel of een dode muis vinden, graven zij er een gat onder, waar ze dan invallen. En nu komt 't merkwaardige: voordat ze de „krengen" (dierlijke lij ken) toestoppen, legt 't wijfje er eerst haar eieren in, zodat de larven bij het uitkomen van de eieren terstond volop voedsel vinden." BALESTAFETTE De spelers worden in twee groepen verdeeld. Elke groep staat in een rij opgesteld, achter elkaar op een flinke afstand. Nummer één van iedere groep heeft een bal in de hand Op een gegeven teken, beginnen de nummers één de bal naar achteren te gooien naar nummer twee. die hem zo Raden om een prijs snel mogelijk naar nummer drie hoeveel zeepbellen Huib gooit. enz. I uit zijn pijp geblazen Is de bal bij de laatste speler aan- heeft. Duidelijk getal geland, dan loopt deze snel naar num- naam en adres! nier één. De groep die wint krijgt een Men kan het spel laten eindigen bij 5 of 10 punten. EEN FIJN SPEL Nu het wat beter weer wordt om buiten te spelen, leer ik jullie een prettig spel. BLOEMPOTRACE Twee lijnen worden getrokken op een flinke afstand. Twee kinderen gaan achter de lijn staan en voor hen staan 3 bloempotten of 3 bakstenen of 3 grote blokken of 3 lege inmaak- blikken. Op een gegeven teken gaan de kin deren op twee bloempotten staan en zetten de derde voor zich. zetten dan één voet op de derde bloempot en zet ten met de hand de vrij gekomen bloempot weer een eindje verder. Nou moeten de kinderen trachten, zo snel mogelijk zonder met handen of voeten de grond te raken, de andere streep te bereiken. FIG. UITVINDINGEN Zeker hebben jullie vader en moe der al eens beklaagd, omdat zij nog geen televisie gekend hebben op de leeftijd, die jullie nu hebben. Maar in werkelijkheid werd de televisie al in 1884 uitgevonden. Echt waar hoor, jullie lezen 'I niet verkeerd. De uitvin ding werd gedaan door 'n Duitse elec- tro-ingenieur Paul Nipkow. Hij leefde van 1860 tot 1940. Als 24-jarige maakte hij _de zogenaamde Nipkow-schijf, die reeds het beginsel kende om le vende beelden over te dragen, zoals wij dat nu kennen op onze televisie. Maar zijn grondgedachte (idee) werd pas werkelijkheid in het jaar 1929, toen techniek- en wetenschapsmensen met die grondgedachten van een nieu we mogelijkheid gingen experimen teren (proefnemingen houden). Paul Nipkow zelf had zich intussen al lang op andere gebieden gespeciali- toegelegd), zo werd hij o.a. beroemd door zijn konstruktie van elektrische beveiligingen voor spoor wegen. In 1955 werd het eerste Duitse televisiestation in Berlijn ingewijd en naar hem genoemd. Buller krijgt een inval (idee) die beslist belangrijke gevolgen kan heb- Vierde ronde Brasemconcours Vanavond wordt in de Pancratius- zaal in Roelofarendsveen de vierde en laatste ronde afgewerkt, alvorens volgende week zondag de finale plaats heefi. Geplaatst voor de finale hebben zich inmiddels: The Vendel- ly's, The Namby Pambys. Nou The Hunks, The Key Five Combo, The Deans. The Barbarossa Group en Harma Weber. Vanavond komen in het strijdperk: 1 The Flying Birds, beatgroep uit Oude Wetering. Zij zullen ook de dansmuziek verzorgen. Uiteraard weet je het al: Voorschotense Margie Ball is door impresario Lou van Rees uitverkoren om van 8 tot en met 14 juli aanstaande deel uit te maken van de Nederlandse ploeg die in Knokke haar beste beentje gaat voorzetten in de zang en voordrachtwedstrijdTijdens dit Knokke-festival, dat voor heel wat artiesten een geweldige springplank bleek naar een grootse carrière, weet Margie zich omringd door Martine Bijl, Janneke Peper, Margaret en Ronnie Tober. Wij van Ook Voor Jou willen hen, maar in het bijzonder Margie, nu al heel veel succes toewensen tijdens de ontegenzeglijk vele voorbereidin gen voor het festival. Toi toi toi. 7. „The Rollings", beatgroep uit Lei- lllllilllll Vijfentwintig uur beatDat staat vandaag en morgen in Scheveningens „Casino" te ge beuren! Jacques Senf, in het ver leden ook al van wanten wetend wanneer het om grootse evene menten ging, staat achter deze monster-beat-parade. De jonge Hagenaar heeft voor het festijn overigens wel keien uit de beat- biz weten te strikken: we noemen even The Kinks, dit weekeinde ook al voor tv en radio. Les Ba roques („Such a cad"). The Gol den Earrings. The Motions, The Bintangs, Q 65, Hu and the Hill tops, The Bumble Bees, enzo voort enzovoort. HALF UUR Iedere groep gaat een half uur van de vijf-en-twintig voor haar reke ning nemen. Onder die groepen nu bevinden zich, als enigen uit onze streek, The Namby Pambys, ge- coached door Bodegravense Karei Bleekveld. Zij gaan in elk geval trachten om 's nachts tussen half vier en vier uur de dansminnenden (er worden zo'n vijf- tot tienduizend be zoekers verwacht in die 25 uur) in beweging te zetten. Aan hen zelf zal dat overigens niet alleen liggen, want behalve dat de Leidse en Voorscho tense jongens voor beat-klanken gaan zorgen, gaat Voorschotense Astrid de Vries met enkele vriendinnen in het floodlight een dansshow a la „Hollywood a Go Go" ten beste ge ven. Je kent dat wel: dansen en héél véél gegil! LEIDSE FANCLUB TOP-Tl EIS Inmiddels ls er voor The Namby Pambys. onlangs tweede tijdens de eerste voorronde van het Brasem concours en bijgevolg finalisten voor 15 mei. een fanclub in het leven ge roepen. Bodegravense Juliette van Veisen, Bodelolaan 4, is degene, die zich hier helemaal voor inzet. Be doeling is overigens om mettertijd met een fraai fan-blad te verschij nen, maar: „Dat doen we pas. wan neer we vierduizend leden hebben", aldus Karei Bleekveld. De Namby Pambys-fanclub telt op het ogenblik zo'n driehonderdvijftig leden MARKT Om nog even terug te komen op de festiviteiten in Scheveningen: vóór „Casino", tegenover de Pier, wordt CORINE VAN HAASTER: liedjes zingen Vocaliste-pianiste Pakweg twee jaar geleden is de nu achttienjarige Stompwijkse Corine van Haaster met zingen begonnen. „Nee, ik heb nooit in een koor gezeten ik ben direct maar alleen begonnen. Op feest- avondjes en partijtjes, ja, daar ben ik dan van de partij". Deze tiener brengt tijdens haar op tredens allerlei liedjes ten gehore. ..Marian Faithfull, Helen Shepherd en Corry Brokken vind ik leuk Ja, ik zing. terwijl ik me zelf op de piano begeleid. Eigen liedjes0 Inderdaad, een stuk of vier. maar ik heb ze van avond niet gezongen." Aansluiting bij dansorkest Met dat vanavond bedoelde Corine de derde voorronde van het Brasem- concours op Koninginnedag. Ze kwam er overigens niet zo ver als vorig jaar, toen ze tijdens de finale vijfde werd. Er was voor haar nu in de derde voorronde een vijfde plaats weggelegd, niet genoeg voor "n plaats in de eindstrijd op 15 mei a.s. .Ik doe wel eens mee aan talenten jachten". zo zegt ze „Op de Holland Talenten Test in Oegstgeest bijvoor beeld werd ik tweede bij de solisten. I In Leidschendam had ik ook vrij veel succes." Toch wil Corine een andere kant uit: zingen bij een dans orkest. „Nou. nee. geen beat daar kan ik met mijn stem toch niet bo venuit komen Ik zou zeggen: een beetje serieuze muziek i Peter and Gor- Rolling Stone?. uit voorraad leverbaar. DE ZAAK VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Muziek- en grammofoon nlat en handel HA \RLEMMERSTRAAT 66 OP 21 MEI worden voor de twintigste maal in Oegstgeest de Natio nale St. Jorismarsen gehouden. Enkele duizenden verkenners, wel pen en kabouters worden er verwacht. IN ZOETERWOUDE op 5 juni ook een lustrum! Daar worden op die dag voor de vijftiende keer de rijwieltochten gehouden DE MEISJES in he; .Zwamnierdamse emaillesouveniratelier van de heer H. C. Uittenbogaart hebben het nu zelf voor het zeggen. Im mers, tot voor kort beslisten bedrijfsleider of leidsters welke muziek uit de luidsprekers zou klinken tijdens hun werkzaamheden. Via een oortelefoon kunnen de meisjes nu luisteren naar een van de vier radioprogramma's. Bovendien behoort het geschetter uit de luid sprekers nu voor goed tot het verleden. WEER een nieuwe wedstrijd, die om de gouden kam. Beschikbaar voor die jongeman, die met het best verzorgde lange haar voor de dag komt! ZIJN we goed ingelicht., dan wordt er dit jaar in Warmond geen Kaagconcours gehouden Zoals je weet vond dit festijn andere jaren op heel wat zondagmiddagen plaats in boerderij „Meerrust". een grote tienermarkt gehouden. Al lerlei zaken en snuisterijen worden ten verkoop aangeboden. O ja, het zal in „Casino" behalve beat. ook wel eten en slapen worden deze Britse beatgroep heeft 8 slechts korte tijd haar positie 4 kunnen handhaven aan de top van Leidens top-tien.'Wellicht. dat die plaats weer wat her- J steld zal worden na hun be zoek tijdens dit weekeinde Of zullen binnenkort The Gol den Earrings weer een voor- aanstaande rol gaan spelen 8 1. Sloop John B The Beach Boys. 2. Dedicated follower of 2 fashion The Kinks. 3. You were on my mind walking Nancy Sinatra. 6. Homeward Bound Si- mon and Garfunkel 8 7. The sun ain't gonna shine i anymore The Walker Brothers. 8 As tears_ go by The J KM KM

Leidse Courant | 1966 | | pagina 10