LONKJES NAAR DE BENELUX Verhuizing gigantisch wereldbedrijf schept vele problemen De Gaulles plannen vaag en mysterieus Weinig vooruitgang landbouwfinanciën.' BEATMIS IS ABSURD Luchtruim Frankrijk voor NAVO taboe DONDERDAG 5 MEI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Van «en onzer verslaggever») PARIJS. Het politiek hoofdkwartier van de NAVO aan de deftige Porte Dauphine hangt vol geruchten. Het gonst er in iedere gang van de mysteries, die nie mand kan oplossen. Wel komt men iedere dag in com missievergadering bijeen, leder gegrond gerucht geeft reden tot bezorgdheid en ieder vervelend woord van president De Gaulle aan het adres van de NAVO is rijp voor een ernstige analyse. Dat is de NAVO anno 1966: een vat vol tegenstellingen en twijfels. Men weet het niet meer. Men weet alleen, dat men diep in de crisis van de NAVO zit omwille van wat nare woorden van de Franse generaal. En men weet lang- zamerhand ook, dat die nare woorden binnenkort werkelijkheid zullen worden: de NAVO moet uit Frankrijk verdwijnen ,met ales wat erop en eraan zit. Het is nogal wat, zo'n vertiuizing van een een niet te versmaden royale staf van gigantisch wereldbedrijf, dat de Noord, medewerkers. Men zit met de militaire Atlantische Verdragsorganisatie intussen hoofdkwartieren in Fontainebleau van geworden is. Men zit met een onroerend goed land- en luchtmacht, met het hoofdkwartier zoals het enorme politieke hoofdkwartier aan voor Centraal-Europa in Rocqencourt de Porte Dauphine, waar ieder land zijn (Shape), met militaire staven nabij ambassadeur gevestigd heeft, omringd door Versailles, met Amerikaanse vliegvelden over Men zit er gewoon mee, want wannee: president De Gaulle straks zijn vinger naar de grens wijst, hebben de veertien overgebleven N.A.V.O.-landen maar te vertrekken. En daarom gonst het ln de honderden kamers van het politiek hoofdkwartier aan de Porte Dauphlné dag en nacht van de geruchten. Niemand weet 't u precies te vertellen, wat er zo allemaal gonst tussen de ambassadeurs en hun politieke en militaire adviseurs. Maar de geruchten stroom ebt langzaam maar zeker ln de richting van de Benelux, daar waar Maastricht, Hasselt, Luik, Luxemburg een wonderlijk stuk wereld bijeenhouden. Niemand durft het hardop te zeggen, maar men lonkt vanuit verschillende landen allervriendelijkst naar Nederland en België met hun welvaart, welzijn en geluk aan zee, natuur, plezierige mensen, goedkope zaken, aantrekkelijke woningen en vele verlokkende faciliteiten. Dat voert langzamerhand aan de Porte Dauphine wel de boventoon, ook al vist Engeland hartstochtelijk naar een gun stige ontvangst voor Londen als politieke N.A.V.O.-zeteL Wrang respect Het gaat er alleen maar om of de Franse generaal, waarover ledereen toch wel met respect (met wrang respect, dat wel) spreekt, z(jn dreiging waar zal maken. Hij heeft de NA..V.O. en de rest van de wereld laten weten, dat hij er niets meer voor voelt Frankrijk ln deze verdragsorganisatie te houden. Dat hij tegen militaire Integratie van zijn strijd macht met die van de andere veertien landen ls. Dat hij zijn atoompeultjes zelf wel doppen kan en dat hij met de beste wil van de wereld geen dreiging vanuit Rusland voor het Westen meer ziet. „Waarom dan nog langer zo'n gigantisch wereldbedrijf van de NA..V.O. In stand gehouden", roept hij schamper van zijn Blysée naar de Porte Dauphine Men zegt in Parijs, dat verschillende Rome beslist: Meisjes mogen niet misdienen VATIKA AN STAD (KNP) De post conciliaire Raad voor de Liturgie heeft de landelijke bisschoppenconferenties la ten weten, dat het priesterkoor verbo den terrein bljjft voor vrouwen en meis jes. In een bepaling van 25 januari van dit jaar verklaart de postconciliaire Raad, dat misdienen alleen toegestaan ls aan mannen en jongens, niet aan vrouwen en meisjes. Volgens de secretaris van de Raad, Annibale Bugnini, is het dienen van de mis eigenlijk de taak van de diaken. Een uitzondering op het voorschrift blijft mo gelijk voor landen waar plaatselijke ge woonten dit noodzakelr|k maken. Maar dan moet de bisschop in Rome om toe stemming vragen. Ook Rolls Royce heeft gebreken WASHINGTON (UPI) De autocri ticus Ralph Nader, die meent dat de Europese en Amerikaanse automobiel fabrikanten te weinig veiligheidsvoor zieningen ln hun auto's aanbrengen, heeft nu van de Rolls Royce gezegd dat deze auto een velllgheldsgebrek ver- „De overschatte en te dure Rolls Royce heeft gebrekkige deursloten", schrijft hij ln een verslag dat ls over gelegd aan de commissie voor handel van het Huis van Afgevaardigden. „Deuren, motorkap en kofferruimte springen bij een botsing met een snel heid van 32 kilometer per uur open". Franse militairen en politici zich na deze woorden van de president vai vijfde republiek diep geschaamd hebben en hun N.A.V.O.-collega's voor deel neming de hand gedrukt hebben. Het zal een van de vele geruchten zijn. Feit is echter, dat de bekende Franse gene raal Crépin, commandant van de N.A.V.O.-luchtstrijdkrachten voor Cen traal-Europa, onmiddellijk na deze drei ging met verlof ging en niemand meer onder ogen durfde komen. Hij is thans terug ln Fonibainebleau en werkt harder dan ooit aan de geïntrigeerde N.A.V.O.-luchtmacht. Men weet het dus niet meer. ,Waar maken jullie je eigenlijk druk om?" heeft Charles de Gaulle laten weten. „Het politiek hoofdkwartier mag voor wat mij betreft rustig ln Parijs blijven. Ik wil alleen de militairen kwijt." Maar intussen schrijven de meeste Franse bladen ln koor, dat het enorme gebouw aan de Porte Dauphine straks de zetel wordt van de Franse radio en televisie. Dat toch ook Men weet het dus niet meer, maar men maakt zich zeer ernstig zorgen over de toekomst van de Noord Atlantische Ver dragsorganisatie. Het botert niet altijd in de ministerraad van de NA..V.O., in de bijeenkomsten vam de permanente vertegenwoordigers en in die van de werkgroepen. Er zijn landen, die poli tieke problemen, andere die financiële weer andere, die humanitaire zorgen hebben. De dwarse houding van Frank rijk zou, fluistert men voorzichtig, ook andere kunnen aansporen dwars te gaan liggen. Ondanks de fraaie eenstemmige verklaring, die de veertien landen on langs tegen Frankrijk uitgegeven hebben. Bovendien weet iedereen langzamer hand wel, dat de N.A.V.O. een log en traag bewegend organisatorisch geheel geworden is, waaraan nodig iets gedaan moet worden. En verder staat men voor het vraagstuk wie de gaten 'moet op vullen, wanneer Frankrijk volgend jaar zijn militaire biezen gepakt heeft. Duitse rechten De stroom van geruchten roept onmid dellijk en nog heftiger stroom van pro blemen op, politiek en militair. Want het frordt iedereen duidelijk, dat alleen West-Duitsland in staat is deze verplich tingen op zich te nemen en dat wordt een bijzonder moeilijk te verteren brok poli tiek. Ook daarvan is iedereen overtuigd. Maar wat wil men: Wcst-Duitsland levert nu al twaalf van de vierentwintig nood zakelijke legerdivisies voor de N.A.V.O. Het kan wat dit betreft de meeste rech ten op een belangrijkere plaats in de N.A.V.O. voor West-Europa laten gelden. Er rijzen financiële problemen. Wie bijvoorbeeld moet de Franse twaalf pro cent van de N.A.V.O.-begroting op zich nemen. Natuurlijk komt dit ten laste fan de veertig overgebleven landen, maar ieder land voor zich zal hierover thuis nog wel het een en ander te regelen J hebben. En hoe groot worden de kosten straks van ieder land, wanneer nieuwe pijpleidingen, nieuwe communicatie systemen, nieuwe vliegvelden, nieuwe onderkomens elders (in de Benelux) aangelegd moeten worden. Kosten, die de thans in Franse grond- begraven 3,5 miljard gulden op het ogenblik verre overtreffen. Welk Europees land bijvoor beeld zal het aandurven nog meer over heidsuitgaven op zich te nemen, waar de Europese Commissie uit Brussel aller lei harde waarschuwingen laat horen?? Met deze problemen worstelt men nu al in het politieke hoofdkwartier aan de Porte Dauphine te Parijs. „Wanneer Frankrijk het gebruik van cd deze mld- heel Frankrijk verspreid, met onderkomens van duizenden militairen al of niet met gezin. Men zit in Frankrijk bovendien met een zogenaamde infrastructuur aan pijpleidingen, communicatiesystemen enz. enz., die het lieve sommetje van 3,5 miljard gulden aan de NAVO-partners, inclusief Frankrijk, gekost hebben. zegt men in de N.A.V.O.-hoofd- kwartieren, „hoe denkt hij zijn Force de Frappe van de grond te krijgen zonder het N.A.V.O.-communicatiesysteem? Hoe denkt hij zijn vijandelijke doelen te kunnen vinden zonder het N.A.V.O.- waarschuwingssysteem Hoe denkt hij te kunnen reageren op mogelijke uit dagingen, wanneer hij deze uitdagingen niet eens tijdig kan ontdekken?" Men staat gewoon voor een raadsel met het dubbelzinnig antwoord van de Franse president, die graag blijft meespelen, maar zijn vrienden gewoon buiten de deur zet met alles wat erop en eraan zit. „Hoe wil hij het spel eigenlijk spelen?" Deze vraag houdt iedereen bezig in de honderden kamers van het N.A.V.O. hoofdkwartier. Zelfs de Franse delegatie, die in feite evenveel en e<ven weinig weet als de andere vertegenwoordigingen. De mysteries van president Charles de Gaulle zijn nog steeds een gesloten boek. Kan men het dan niet meer zonder een N.A.V.O.? Jonge Westduitse officieren geven hierop een duidelijk antwoord: „Wanneer wij in 1938 zoiets als een N.A.V.O. gehad zouden hebben, hadden we geen tweede wereldoorlog gekend." De Nederlanders zeggen het anders, maar even duidelijk: „Sinds de N.A.V.O. er is, heeft Rusland geen duimbreed grond uit het westelijke kamp meer kun nen bemachtigen." De Noord Atlantische Verdrags Organisatie blijft daarom het schild, waarachter de vrijheid zich kan blijven handhaven. „Koude oorlog en warme glimlach blijven zich op het Russische gelaat af wisselen, precies zoals dat uitkomt", zeggen de N.A.V.O.-politici. „Vergeet daarbij vooral niet, dat de communis tische ideologie onveranderd is en veranderd zal blijven, vamuit Moskou, vanuit Peking. Vandaag is het de glim lach van de hartelijkheid, morgen is het de koude oorlog met dreiging en vijande lijke speldeprikken. Het gaat erom wal de vijand bedoelt en waartoe hjj militair in staat is." delen in Frankrijk zelf onmogelijk maakt, dan moeten wij ze buiten Frankrijk opnieuw gaan aanleggen. Of we van de Franse president ooit een vergoeding voor de geleden schade zullen krijgen? Vergeet dat maar", zegt men aan de Porte Dauphine. „De onroerende goederen worden nationaal eigendom, onmiddellijk nadat de N.A.V.O. ze aan gelegd heeft. Dit geldt ook voor de gebouwen, de kazernes en dergelijke." En wat is dat al niet Een groot aan tal vliegvelden, telecommunicatieverbin- dlngen, kabels, installaties voor de vloot- bases, oorlogshoofdkwartieren, hulp middelen voor de vliegtulgnavlgatae, oefeninrichtingen, pijpleidingen. Mans genoeg Wil Charles de Gaulle dit dan allemaal, deze paniek in de N.A.V.O.-gelederen? Sommige politici aan de Porte Dauphine geloven van wel, anderen twijfelen er nog aan. Men kan er namelijk nog niet hele maal uit. De Franse president heeft im mers gezegd, dat hij zijn verplichtingen tegenover de N.A.V.O. per se wil nakomen. Maar hij wenst domweg geen integratie van zijn strijdkrachten, „omdat Frankrijk zelf mans genoeg is". Dat zal dan wel, maar men vraagt zich toch wel af, wat deze generaal daarmee nu precies be doelt. Hij zwelt van trots, wanneer hij praat sver zijn „Force de Frappe", zijn eigen al of niet vliegende atoommacht. „Maar", Fors gesprek Ziet De Gaulle het willens en wetens anders Men peilt zijn bedoelingen nog steeds niet. „Het wordt tyd, dat er een mondeling gesprek met de Fransen komt. Eerder kunnen we ons toch geen duidelijk beeld vormen van de crisis de omvang ervan. Misschien, dat het zo'n fors gesprek allemaal wat zonniger is, dan het nu lijkt." Het klinkt fraaier, dan men bedoelt. Men gelooft er nauwelijks meer ln. En heeft er toch ook spijt van. Want niemand haalt 't in zijn hoofd te zeggen, het wel graag zonder Frankrijk doet. De gaten, die straks openvallen, worden namelijk te groot en te diep om gemakkelijk over te denken. „Wij bestuderen thans de omvang van mili taire consequenties. Zij is niet gering, want de noord- en zuidflank zijn straks definitief gescheiden. Dat is bijna onver teerbaar", stellen N.A.V.O.-militairen nu al zorgelijk vast. „En dan te weten, dat de orga- politiek, militair en econo misch al zoveel bereikt heeft. Moet een deel ervan nu afbrokkelen? Goede wil en offers zijn de prijs, die ervoor betaald moeten worden. Een prijs, die de Franse president blijkbaar niet meer wil betalen. Helaas." E.E. G. -MINISTERRAAD Geen voorbarige uitkeringen Landbouwfonds BRUSSEL (ANP) De Europese mi nisterraad heeft gisteravond ln Brus sel vóór acht uur op Nederlands zoek de bespreking van de gemeenschap pelijke financiering van het landbouw beleid onderbroken om de Nederlandse delegatie in staat te stellen de twee ml- Nieuwe leden adviesraad weigeren functie DJAKARTA (A.N.P.). Achttien leden van de opperste adviesraad ln Indonesië, die kortgeleden door president Soekarno gereorganiseerd en tot 67 leden uitgebreid is, hebben en bloc geweigerd hun benoeming in deze raad, die onder voorzitterschap van Soekarno staat, te aanvaarden, aldus meldt Antara. In een petitie aan Soekarno, vice- premier Soeharto en het kabinetspresi dium dringen de achttien aan op.uitstel van de installatie van de raad totdat een wet hierover, als door de grondwet verlangd, is aangenomen. Onder de wei geraars zijn de algemene voorzitter var de islamitische Nahdatoel Oelema, Id- ham Challd, de leider van de katholieke partij Kasimo, de algemeen secretaris van de protestantse partij Parkindo, Siregar, de voorzitter van de nationalis tische partij PN.I., Osa Maliki en de voorzitter van de Indonesische journalis tenorganisatie Djoenae;di In Amsterdam 20.188 vreemdelingen AMSTERDAM (A.N.P.). Het aan tal geregistreerde vreemdelingen in de hoofdstad aan wie een verblijfsvergun ning werd verleend bedraagt thans 20.188, aldus een mededeling van de Amsterdamse Vreemdelingendienst. Eind februari 1965 was dit cijfer 15.320. Numeriek spannende Spanjaarden de kroon (2705), op de voet gevolgd door de Duitsers (2534) en Italianen (2330). Op de vierde plaats staan de Marok kanen, van wie er eind april 1965 nog maar 267 waren en nu reeds 1646 zijn. Daarna volgen nog twee landen waaruit meer dan duizend man naar de hoofd stad zijn getrokken: Indonesië (1512) Engeland (1112). nuten stilte ter herdenking van de doden ln acht te nemen. Na ruim drie was op dat moment nog op geen enkel punt van de agenda een akkoord be reikt. De ministers van de zes landen de Europese Economische Gemeenschap zouden hun overleg vandaag voortzet ten. Naar minister Biesheuvel w< dagavond verklaarde zal de Europese ministerraad echter zeker de volgende week zoals trouwens voorlopig is vast gesteld weer voor de landbouwfinancie- ring bijeen moeten komen, indien het tempo niet wordt verhoogd. Het is ove rigens niet alleen de gemeenschappelij ke financiering van het landbouwbeleid, waarover de „zes'' moeten trachten tot een akkoord te komen. Op de agenda staat ook het formuleren van een ge meenschappelijk standunt der EEG voor de verdere onderhandelingen ln Genève over de Kennedyronde, waarbij dit keer in het bijzonder sprake is van Internationaal akkoord over de wereldhandel ln granen. Duitsland en Nederland waarschuw den tegen te voorbarige beloften voor uitkeringen uit het landbouwfonds, voor al ten behoeve van Italië. Minister Bies heuvel betoogde daarbij, dat volgens voorlopige schattingen het bepaald niet zeker ls dat Nederland meer uit het fonds zal ontvangen dan het er in moet bijdragen. Zonder cijfers te noemen achtte hij het niet uitgesloten, dat bij dragen en ontvangsten wel eens ln even wicht konden zijn voor Nederland. Vatikaans theoloog: VATICAANSTAD (Reuter) Een Va ticaans theoloog, mgr. Benvenuto Mat- tenccl, heeft in het weekblad Onserva- tora Delia Domenlca als z(jn, mening te kennen gegeven, dat religieuze mu ziek in jazz- of beatsttyl op het absurde af ls. Hij noemde in dit verband een der gelijke muzikale versie van de mis, die in de Canadese provincie Quebec is uitgevoerd, en een concert van beatmu- zlek, dat onlangs in een kerkelijk ge bouw in Rome werd gegeven. De theo loog vond, dat er ondanks alle goede bedoelingen, weinig overbleef van het heilige karakter van dë kerkmuziek. Dit was z.i. zeker niet de bedoeling van de veernieuwlng ln de Kerk. Pater Meinsbergen uit ziekenhuis CULEMBORG (KNP) Pater Isaias Meinsbergen OSA, provinciaal der au gustijnen. ls uit het ziekenhuis ontslagen. Pater Meinsbergen werd 17 maart door een hartinfarct getroffen en in het St> Barbaraziekenhuis van Culemborg opge- Maandelijkse toestemming voortaan nodig LONDEN (Reuter) Frankrijk beeft z(jn NAVO-bondgenoten Amerika en geland meegedeeld dat met ingang 1 juni op maandelijkse basis toestemming nodig ls als militaire vliegtuigen van deze landen over Frani grondgebied willen vliegen of in Frankrijk willen landen. In een nota van de Franse regering die dins dag op de Britse ambassade in Parijs is overhandigd wordt voorts gezegd dat een dergelijke overeenkomst met een geldig heidsduur van een jaar voor 1966 niet meer kan worden gesloten. In diplomatieke kringen in Londen zei men dat Engeland zijn andere bondgeno ten zou raadplegen over de jongste Franse maatregel. Frankrijks 14 NAVO-bondge noten hebben reeds werkgroepen in het leven geroepen die in Parijs de gevolgen van president De Gaulles maatregelen met betrekking tot de NAVO onderzoeken. Deze groepen zullen binnenkort bij de NAVO-ministerraad, die komende maand ln Brussel vergadert, aanbevelingen doen. West-Duitsland heeft Frankrijk ge waarschuwd dat de Franse troepen hun recht op verblijf In West-Duitsland ver liezen op het ogenblik dat zjj op 1 juli aan het NAVO-opperbevel worden ont trokken. Eén jaar voor moordenaar „Tijger-lady" SAIGON (UPI) De rechtbank van Saigon heeft majoor Le Van Dan, meest gedecoreerde soldaat van het Zuidvietna- mese leger, veroordeeld tot één jaar ge vangenisstraf wegens moord op zijn vrouw, bijgenaamd „tiger lady". Van Dan, die samen met zijn vrouw het 44ste Ranger bataljon van de Zuidvietnamese strijdkrachten tot meest gevreesde vijand van de Vietkong maakte, schoot zijn vrouw dood toen ze hem betrapte op overspel. „Ik aanvaard het vonnis. Het was onvermijdelijk", zei majoor Van Dan. Ludwig Erhard dinsdag aan de regering ln Parijs ls overhandigd. In het memo randum werd gezegd dat de Franse strijdkrachten slechts op Duits grondge bied mogen blijven indien zij een speci fieke NAVO-mlssie onder NAVO-com- mando hebben in geval van een nood toestand. ln vredestijd met de NAVO samenwerken en zich verder onder werpen aan het Westduitse soevereine ge zag. President Johnson heeft een volledig onderzoek gelast naar de mogelijkheden om tegemoet te komen aan het West duitse verlangen naar een groter aandeel in de kerndefensie, zo is ln ingelichte kringen te Washington gezegd. Volgens deze kringen zou het onderzoek kunnen leiden tot nieuwe Amerikaanse voor stellen. De Amerikaanse president had deze stap gedaan omdat het steeds duidelijker werd dat Engeland en West-Duitsland er niet in slagen een oplossing te vinden, zo zei men, Heb zou een wijziging kunnen betekenen in de Amerikaanse houding ten opzichte van de gedeelde verantwoorde lijkheid bij de kemdefensle, die steed6 was gericht op een beperking van het aantal „vingers aan de trekker*. Symbolische boete voor verspreider voetbalspeldjes DEN HAAG, (A.N.l*.). De kanton rechter in Den Haag heeft de strafzaak behandeld tegen de heer J. Jacob! aan wie overtreding van artikel 35 van de wet o phet auteursrecht was ten la*te gelegd, aangezien hij speldjes .verspreidde met de afbeelding van Feijenoordspelers zonder hun toestemming. De president van de Haagse rechtbank had op 7 december j.l. in kort geding de verspreiding van de speldjes al verboden, doch de officier van justitie achtte de zaak belangrijk genoeg om de strafvervolging door te zetten. De kantonrechter hield rekening met het feit dat de partijen in middels to overeensemmlng zijn gekomen en veroordeelde de heer Jacobl tot een symbolische boete van 15 gulden. HIJ over- doog dat betaalde voetballers, gezien de korte duur van hun carrière en de risi co's aan hun loopbaan verbonden, belang hebben bij het behalen van financiële voordelen uit hun populariteit. Gezien het principiële karakter van deze strafzaak liet de vereniging vn contract* spelers zich ter rechtzitting vertegenwoor digen door haar raadsman.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9