gedeporteerden van 500.000 Nederlandse Zeker 15 rechters Westduitse vonnisten N'landers in '40/'45 Steeds meer miljonairs in Nederland C0NFLICTEN VAN EER EN GEWETEN IN KORPS AMBTENAREN VERHOOR HINDLE YIN VEENMOORDPROCES Instappen in vliegend vliegtuig WOENSDAG 4 MEI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 ««-SïSSsy DEN HAAG Meer dan 7,5 miljoen mensen arbeiders en krijgsgevangenen zijn tussen 19401945 direct betrokken geweest bij de gruwelijke mensenroof van het Derde Rijk. Daar onder bevonden zich ongeveer 500.000 Neder landers, die uit hun land gedeporteerd werden en in de oorlogsindustrie van Hitier moesten werken. Een voorzichtige schatting zegt dat 8.500 slachtoffers van de arbeidsinzet het leven verloren hebben en dat 13.000 in een concentratie kamp terechtkwamen. Vele miljoenen onder drukten bleven in eigen land. Maar zij kwamen thuis in de oorlogsindustrie van het Derde Rijk terecht; werkten aan bunkers, aan vliegvelden, versterkingen, machinerieën, vliegtuigen, wapens. De grootste slavenexploitatie van alle tijden. Nederlanders 531.000; Fransen 1.525.000; Polen 911.000; Italianen 627.000; Belgen 254.000; Russen 2.500.000. Het begon met het aanwijzen van ruim 220.000 Nederlandse werklozen voor werk in Duitsland. Van wie niet ging werd de steun ingehouden. Later werden de Nederlandse bedrijven uitgekamd en nog later werden oud militairen en verschillende jaarklassen opge roepen. Totdat in het laatste volle oorlogsjaar duizenden Nederlanders zonder meer op straat en uit de huizen werden weggeroofd, met het wapen van S.S., S.D. en Grüne Polizei op de borst. Dat was Hitiers totale oorlog: van militair en burger, in eigen land en in het bezette gebied. Voor Nederland: ruim 500.000 tewerkgestelden. Ir. S. Wiesenthal: Mgr. Ussia niet naar Corsica ROME (TJPI) De ontvoerders van monseigneur Marcos Ussia Urruchoe- chea zijn klaarblijkelijk niet geslaagd in een poging de Spaanse diplomaat, en priester per boot naar Corsica over te brengen, aldus heeft de politie meege- Nederland te laks tegen Fischböck (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Behalve dr. E. Ame- dlcke, thans rechter te Padeerborn, zjjn volgens ir. S. Wiesenthal nog minstens vijftien West-Duitse rechtsgeleerden belast door doodvonnissen tijdens de tweede wereldoorlog tegen Nederlan ders. Hierby behoren dr. H. Recker, thans rechter te Keulen en tijdens de oorlog rechter in Den Haag, dr. H. A. Straube, thans gepensioneerd, in de oor log rechter in Den Haag en dr. F. Schumacher, in de oorlog in functie bij de militaire rechtbank in Utrecht. „Men kan tegen deze mensen gemak kelijk een bezwarend dossier samen stellen. Men weet nameiyk precies, welke doodvonissen zij tijdens de oor log hebben uitgesproken", aldus ir. S. Wiesenthal, de Oostenrijker, die al ja ren jacht maakt op Duitse oorlogsmis dadigers. Ir. Wiesenthal, die enige dagen in Ne derland verblijft, verzekerde ons gis termiddag in Den Haag met nadruk, dat Nederland zeker een belastend dossier tegen dr. G. Fischböck had kunnen sa menstellen. Dr. Fischböck is onder meer medeplichtig aan het deporteren van Ne derlandse joden. „Uw land heeft echter teveel getalmd met deze zaak en nu is Fischböck spoorloos en is Nederland te laat met het verzoek om uitlevering van deze oorlogsmisdadiger." Hij hoopt de man echter weer op het spoor te kunnen komen. „Wanneer hij Advertentie Tip voor 'n verrassend-lekkere maaltijd Op meer en meer Hollandse tafels staat minstens éèn keer per week een over heerlijk gerecht dat iedere keer weer anders smaakt. Honig Macaroni of Spaghetti! Vervang de vasle ba: van uw 1 Dofdmaaltijd ook eens door z verrassend-lekkere schotel. Begint u ook eens mee, een prima idee, zeker de aardappelen weer slechter zijn merkt het meteen! Honig Macaroni of Spaghetti smaakt altijd anders. U kunt immers alle fijne kruiden, tomaten en stukjes vlees toevoegen en variëren, die u juist zo lekker vindt. Macaroni er Spaghetti zijn echt een uitdaging aar uw keukenfantasie. Het nieuwe Honig- receptenboek met 120 macaroni- en spag- hetti-recepten zal u graag helpen! Bestel 7.0 het receptenboek „Uit deHONIG-keuken no. 1" 1. Plak op een briefkaart een plus-merkje van een gezinspak Honig Macaroni of Spaghetti. 2. Frankeer 75 ct. aan postzegels extra 3. Vermeld duidelijk naam en adres. Zend de kaart aan: HONIG keuken, postbus 45 D. Koog a/d Zaan. 4. Per briefkaart slechte één boekje aan vragen. in Argentinië terechtkomt, vind ik hem zeker", aldus ir. Wiesenthal. een persconferentie ln Den Haag waarschuwde hij gisteren ernstig tegen de leden van „de Nieuwe Europese Or de", die in tal van Europese landen ac tief optreden tegen de joden. Zij versprei den, vertelde hij, dagbladen, tijdschrif ten, brochures, pamfletten en dergelij ke, die vol staan met anti-seminitsche artikelen. .Tijdens hun verbljjf in Rome den de concilievaders op een gegeven ogenblik op hun hotelkamer een boek je tegen de joden „Komplot tegen de Kerk". Niemand weet wie de auteur is. Geen enkele politle-instantie Is er ach ter kunnen komen, maar ik weet byna zeker dat ook dit het het werk van de Nieuwe Europese Orde, met als hoofd zetel Lausanne, is", aldus ir. Wiesen thal. Hij waarschuwde ook tegen ieder ra dicalisme naar links en naar rechts. De tekenen zijn al meer dan duidelijk, dat allerlei extreme groeperingen proberen crises uit te lokken en hiervan te pro fiteren. In West-Duitsland ziet-men het steeds sterker worden. „Het wordt tijd dat u tegen uw buurman zegt, dat de ze verschijnselen u zeer verontrusten", zei hij. DEN HAAG (ANP) In Nederland kunnen steeds meer mensen zich mil jonair noemen. In tien Jaar ls hun aantal verviervoudigd: van 1000 op 1 ja nuari 1953 naar 2100 ln 1958 en 4600 op 1 januari 1968. Ilun gezamenlijk ve gen steeg van 1.959 miljoen ln 1958 tot 4.290 miljoen in 1958 en 10.360 miljoen op 1 januari 1963. Dit laatste bete kende, dat hun bezit In 1963 20,7 pro cent vormde van liet totale vermogen van natuurlijke personen. Deze gegevens zijn ontleend aan het jongste nummer van de maandstatis- tiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In de periode 1953—1963 is het aantal pei-sonen met een vermogen groter dan 50.000 gulden, 2xh maal zo groot gewor den; het beloopt thans 288.000 personen. Hun gezamenlijk vermogen bedraagt 50 miljard gulden (in 1953 15 miljard in handen van 113.000 personen De vermogens kleiner dan 50.000 gulden zijn buiten beschouwing geble ven, omdat hierover te weinig gegevens bekend zijn. Bij de groei van de vermogens en ze ker van de grote vermogens heeft naar de mening van het CBS de sterke groei van de waarde van het aandelenbezit een belangrijke rol gespeeld. Het in dexcijfer van de effectenkoersen «teeg van 91 eind 1952 tot 845 eind 196Z Naar verluidt zijn de ontvoerders gis teravond gezien in de buurt van de ha- 7an Civitavecchia en hadden zij ver moedelijk het plan per boot naar Corsi- te gaan. Zij schijnen te zijn gevlucht bij het zien van de zware politiebewaking rond de havenplaats. In alle grensplaat- wordt scherp uitgekeken. □EN HAAG. „De arbeidsinzet, 1940 1945", het vandaag verschenen boek van B. A. Sijes is het verhaal van 500.000 Nederlanders. De meeste op het ogen blik waarschijnlijk allemaal boven de 40 jaar, leven nog, ieder met z'n eigen her innering aan deze ontstellende mensen- Van het verzet, dat distributiekanto ren en bevolkingsregisters leeghaalde en dat daardoor soms voor het Duitse vuurpeleton terecht kwam....15 sabote rende ambtenaren van arbeidsbureaus werden gefusilleerd en 131 verdwenen ln concentratiekamp of tuchthuis. Van, helaas ook, medewerking aan de Duitse mensenroof, door de WND-secretaris- generaal van het ministerie van Socia le Zaken ir. R. A. Verweij en sommi gen van zijn medewerkers bijvoorbeeld. Ook door ambtenaren van de arbeidsbu reaus, soms van gemeentesecretarieën, zelfs hier en daar door een burgemees ter, door directies of personeelschefs van enkele bedrijven. Deze kroniek heeft de heer B. A. Sijes, wetenschappelijk medewerker van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie samengevat in meer dan 600 pagina's. Het is het so bere, objectief-eerlijke verhaal van „de gedwongen arbeid van Nederlan ders in Duitsland 1940-'1945", dat met grote zorg is uitgegeven door Martinus Nijhoff in Den Haag. „Arbeidsinzet 1940-1945" is 't eerste boek, dat in Europa over dit onder werp verschijnt. Men kan dit merk waardig noemen."Nederland is ernstig door deze mensenroof getroffen, ande re landen Rusland, Frankrijk, Polen bijvoorbeeld nog veel erger. Ver klaarbaar is het dus niet, dat elders nog geen studiewerk verschenen is. Tenzij men voor nog grotere moeilijkheden staat, dat de heer B. Sijes, die aan zijn studie 12 jaren heeft gewerkt. Het ver zamelen van de bronnen heeft hem waarschijnlijk de meeste inspanning ge kost. Hij verteld? dezer dagen, dat de meeste Nederlanders, die onder deze de- portage 1940-1945 geleden hebben, wei nig willen vertellen. Ook al, omdat zij menen, dat hun persoonlijke moeilijk heden weinig betekenen tegenover het lijden van tienduizenden andere Neder landers, bijvoorbeeld de Joodse land genoten. Heeft een dergelijke studie nog nut kan men zich afvragen. Historisch maar roof. Het is tegelijk het verhaal van de duizenden vrouwen en kinderen, die het in de verschrikkelijke oorlogsdagen zon der man en vader moesten stellen. Maar het is ook 't verhaal van de vele ambte naren, die de mensenroof saboteerden, en van andere, die de Duitsers bij hun roof hielpen. De kroniek dus van het verzet, van collaborateursvan slacht offers 8500 Nederlandse geroofden kwamen om het leven; 13.000 verdwenen in concentratiekampen en duizenden kwamen ziek, soms geestelijk en licha melijk gebroken, thuis. ook maatschappelijk, humanitair en so ciologisch bezien zeer zeker. De vijf oorlogsjaren zijn namelijk het diepte punt van jarenlange politieke tegenstel lingen, van miskenning, van psycholo gische complexen en botsingen. Dit geldt ook voor arbeidsbemiddeling zoals de Duitsers de mensenroof uit de bezette gebieden ambtelijk noemden. De schrijver gaat daarop in zijn boek uit voerig in. Duitsland had met zijn ar beidsbemiddeling, zijn registratie van arbeiders en het uitgeven van het arbeidsboek het werkloosheldsrobleem opgelost. Men had enkele jaren voor de oorlog zelfs een tekort aan arbeidskrach ten. Nederland worstelde in deze jaren, bekend als de crisisjaren, nog steeds met het probleem. Kort voor de oorlog stonden per maand zo'n 400.000 werklo zen geregistreerd. De Nederlandse regering zag geen uitweg omdat zij overheidsmiddelen als in Duitsland niet aandurfde. Een aantal Nederlandse hoofdambtenaren Niets geweten van kindermoorden (Van onze correspondent) LONDEN. De 23-jarige steno-typiste Myra Hindiey, die sumen met haar 28- jarige vriend Ian Brady beschuldigd wordt van moord op de zeventienjarige Edward Evans, de tienjarigeLesley Ann Downey en de twaalf jarige John Kilbride, is gisteren begonnen getuigenis af te leg gen in het proces van de veenmoorden voor het gerechtshof van Chester. Het was dc elfde dag van het geding en beklaagde Hindiey gaf haar versie van hetgeen gebeurd zou zijn in de nacht toen Edward Evans het leven liet. had haar zwager David Smith te gaan halen nadat ze Brady, Evans en zij zelf thuisgekomen waren uit Manches ter. Smith kwam mee en Hindiey ging in de keuken. Daar hoorde ze plots ge roep en een bons. Door de geopende deur van de woonkamer zag ze dat Brady en Evans met elkaar voohten. Smith kwam op dat ogenblik de trap af. Ze riep hem en hij stormde de woonkamer ln. Hindiey trok zioh ln de keuken terug en hooide nadien een vreselijk kabaal. Toen ze tenslotte in de woonkamer ging, zag ze een grote plas bloed op de vloer. „Evans lag neer, half onder een tafel. Smith stond hem te schoppen en porde hem met zijn stok tussen de ribben". Vervolgens vroeg de verdediger of be klaagde de bandopname gehoord had met betrekking tot Lesley Ann Downey. Hind- ley knikte bevestigend. Over de moord zei ze niets te weten, evenmin als over de moord op John Kilbride, BASIS EDWARDS (Reuter) Eer Amerikaanse luchtmachtofficier Is dins dag „Ingestapt" aan boord van een vier motorig vliegtuig terwijl dit laag over- De officier was verbonden aan een ka bel die door een ballon verticaal werd gehouden. Van het toestel uit werd de kabel aangehaakt en de man werd veilig aan boord gehesen. Volgen* de Ameri kaanse luchtmacht was het de eerste mens die met deze nieuwe reddingsme thode vanaf het land werd opgepikt. Sociale Zaken onder meer ir. R. A. Verweij die met het werkloosheidspro bleem dagelijks te maken hadden, sta ken hun bewondering voor de Duitse oplossing van het vraagstuk niet onder stoelen of banken. Ze probeerden alles, m het systeem ook voor Nederland in- evoerd te krijgen, lieten zelfs de di recteur-generaal van het Duitse rijks arbeidsbureau niet toestemming van de minister naar Nederland komen, n het Duitse systeem uiteen te zetten. Met deze kennis als achtergrond, wordt het duidelijker waarom een man als waarnemend secretaris-generaal ir. Verweij kort na de bezetting in de ar beidsbemiddeling zo goed met de Duit overweg kon. Hij had bovendien nog wat houvast aan het Landoorlog reglement 1907 en de Aanwijzingen- 1937 van de regering daarop. Hij en ve le andere ambtenaren die op de late- rijksarbeidsbureaus werkzaam waren, konden er met hun eigen uitleg verschil lende kanten mee uit. Razzia's Lang niet alle hoofd- en andere amb tenaren echter. De Duitsers hebben het eerst geprobeerd met vrijwilligers en met het inhouden van steun aan werk lozen. Later met het uitkammen van Ne derlandse bedrijven, waarvan iedereen, naar even gemist kon worden, naar Duitsland moest. Later moest iedereen geregistreerd worden en kregen de vol strekt onmisbaren een „Auschweis". Nog later moesten de mannen tussen de 18 en «de 35 jaar opgeroepen worden, maar dit mislukte voor het grootste deel, zoals ook het oproepen van ex-militairen op niets uitliep. Tenslotte kwamen er in het laatste jaar van de oorlog de beruch te razzia's op straat, waarbij naar een voorzichtige raming zeker 120.000' Ne derlanders gegrepen werden. De huiszoe kingen en de jacht op onderduikers. Duitsland had mensen nodig, in zijn oorlogsindustrie in eigen land, voor de verdedigingswerken van de Atlantikwal, of langs de Nederlands-Duitse grens, voor de Nederlandse industrie die al of niet verplicht voor de Duitsers werkte. Verdeeld verzet Allerlei Duitse instanties maakten Jacht op deze arbeidskrachten: ambte lijke, kriegsmrine, wehrmacht enz. Het was een touwtrekken tussen allerlei Duitse grootheden, waaraan zelfs Goe- bels, Himmler, Seijs-Inquart, Ranter en generaal Chrlstlaansen te pas kwamen. Met als slachtoffer de Nederlander, wie hij ook was, die nog kon werken. En met als Nederlandse sleutelfiguur de hoofdambtenaar ir. Verweij en zijn me dewerkers, die in het begin gemakke lijk meeliepen later soms protesteerden, maar zich weer lieten intimideren. Met verder dr. Fredericks, secretaris-gene raal van Binnenlandse Zaken, die de burgemeesters privé adviseerde geen medewerking te verlenen aan de wer ving van arbeiders, maar officieel een onduidelijk standpunt innam. Met ook het het grote conflict tussen de illega liteit, die eiste flat men nergens aan meewerkte en vele hoofdambtenaren en ondernemers, die het allemaal niet zo zwart-wit zagen. Zij plaatsen zich recht tegenover de illegaliteit en de Neder landse regering in Londen. Bovendien vergat de meegaande groep dat de Duitsers Nederland in 1944 wil den beroven van alle weerbare mannen. Het Derde Rijk was overigens te recht veel te bang, dat ook de Neder landse mannen zich direct bij de gealli eerden zouden aansluiten. Toch moet men voorzichtig zijn ln zijn opvatting over 't gedrag van Nederlandse autori teiten uit deze benarde dagen. Sijes wijst er in zijn omvangrijke studie dui delijk op. Velen wilden revolutie voorko men, zij probeerde 't bedrijfsleven op gang te houden met het oog op de honger en de naderende bevrijding, i Sijes heeft met „De arbeidsinzet''wil- De arbeidsinzet van 500.000 Neder landers tijdens de tweede wereld oorlog, volgens een impressie van H. F. Grimeijer. len bewijzen, dat meegaandheid mgt. pp. concessies doen aan de vijand niet hei pen. Integendeel, men bewerkt alleen dat de vijand steeds verder gaat, men steeds meer moet toegeven en dat men „maatregelen trof" waardoor talloze Nederlanders schade leden, hun vrijheid verloren en ln levensgevaar raakten. Te vaak aanvaardde men een politiek van schipperen als iets onver mijdelijks", aldus de officiële rappor- 'n Man als ir. Verweij wordt hier- volledig getekend. „Hij scheen to taal vergeten te hebben dat ons land in een strijd op leven en dood gewikkeld was met Duitsland". Zuivering Sijes vat de situatie op een gegeven ogenblik kernachtig samen: „Na de oorlog werd niet alleen de top van het rijksarbeidsbureau gezuiverd. Ook uit de arbeidsbureaus werden de onge wenste elementen verwijderd. Bij 'n ge middelde personeelsbezetting van onge veer 3000 man werd ongeveer 18 pro cent ontslagen en 3,5 procent disciplinair gestraft. Tegen ongeveer 12 pet., die voor de zuiveringscommissies moesten verschijnen werden geen maatregelen gepomen. De overige ambtenaren ble ken zonder meer goed te zijn geweest, zelfs medewerkers aan 't verzet van een bijzonder soort. Het is niet mogelijk na te gaan hoeveel personen uit de ver zetsbeweging 't leven in de strijd tegen de arbeidsinzet hebben gelaten. Men vervalste immers niet alleen distributie bescheiden, Ausweize en persoonsbewij zen voor de onderduikers van de ar beidsinzet en kraakte niet alleen voor hen de distributiebureaus. In een m&n, in een vrouw waren soms allerlei ver zetsactiviteiten gebundeldMeer weten wij van die ambtenaren die zelf bij de arbeidsinzet ingeschakeld waren en deze van binnenuit trachtten de sa boteren. Met Inbegrip van 400 ambtenaren die onderdoken, werd ruim 20 procent van het personeel der arbeidsbureaus op een of andere wijze slachtoffer van Duitse druk en terreur Van de 274 ambtenaren die werden gearresteerd, werden 15 gefusilleerd, van dó 131 die naar een concentratiekamp of tuchthuis werden overgebracht, bezweken 24 ln gevan genschap en 5 na terugkeer uit het ver slagen nazirijk", aldus B, A. Sijes, auteur van de „De arbeidsinzet". Hij heeft een wetenschappelijk vonnis geveld over degenen die 500.000 Neder landers slachtoffer maakten van een gruwelijke mensenroof en over de me dewerkers aan deze daden. Hij heeft echter ook het korps ambtenaren in ere hersteld door zijn studie mede te wijden aan hen, die hun Nederlandse ambte- narenstatus niet verloochend hebben. Zelfs niet voor het vuurpeloton. Dat de Duitsers niet meer slachtoffers hebben gemaakt is tok aan hun houding te dan ken. Evenals aan de stakingsacties en tenslotte aan het massale volksverzet. Deze ambtenaren waren mede een In spirerend voorbeeld voor de duizenden andere Nederlanders. Franse regering verbiedt Britse en Amerikaanse tijdschriften PARIJS, (Reuter). De Franse rege ring heeft woensdag dertien Amerikaan?* en Britse tijdschriften verboden, waaron der enkele „pinup-bladen".

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7