MIDI Vietnam is moorden moe NEEM NO INBLIK AMERIKANEN ONGEWENST Adempauze in examenstorm na schriftelijk gedeelte ADVIESRAAD VAN SOEKARNO NOG TE COMMUNISTISCH Zetfout in meetkunde- opgave Onder één hoedje met de Vietkong KLAVERBLAD KOFFIE COSTER Actiecomité wil openbaar debat met min. Bogaers Felste aanval van China op -Unie Sovjet- Min. Achadi meldt zich Chefarine .4 DINSDAG 3 MEI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 EINDEXAMENMARATHON (Van onze onderwijs medewerker) DEN HAAG Hopelijk bekomen van de gisteren nogal moeilijk uitgevallen Franse vertalingen, zijn gymnasium en hbs vandaag de laatste ronde van het schriftelijk eindexamen begonnen. Latijn voor gymnasium A. een Duits verslag voor hbs A en goniometrie plus analytische meetkunde voor de belde B-afdellngen. Dit laatste begon met een klein Incidentje. De staatsdrukkerij had ln een der op gaven een zetfout gepleegd. Er was van een bepaalde factor aangegeven dat ze in het kwadraat moest worden genomen, maar men was vergeten te drukken, welke dia factor was. De meeste kandidaten hadden het raadsel evenwel al opgelost ilng ls opgemerkt, geldt ook hier. Vele SAIGON Een golf van anti-amerikanisme slaat momenteel over Zuid-Vietnam. De politiek© ver schillen zijn zo diep in de gemoederen doorgedrongen dat zelfs van een hinderlijke invloed op de militaire acties kan worden gesproken. Operationeel wordt er de laatste dagen minder gedaan dan de weken er voor. Dit geldt zowel voor de Amerikaanse als voor de Zuidvietnamese strijdkrachten en ook voor de contingenten Australiërs, Nieuwzeelanders en Zuid- koreanen, die in de rimboe vechten. Een bezorgde Een droeve, verontrustende zaak. Iedereen vindt het zo, behalve de nog resterende Fransen en enkele Britten in Zuid-Vietnam. Het zijn mensen, die het imperialistische verleden niet kunnen vergeten, die de Amerikanen, „de neo- kolonialen", ln het diepst van hun ziel verachten. Bij hen heerst „Schaden freude". Hoewel ook tot 't \yest£p bfhP- rend, gunnen ze Washington dezelfde nederlagen, die zij vroeger in deze con treien hebben geleden. De oorzaken van het anti-Amerikanis me zijn velerlei. De directe aanlei ding is het streven van de boeddhisten naar vrije verkiezingen en het opzetten van een door het volk gekozen parle ment en regering. De militaire junta van vice-luchtmaarschalk Ky wil men zo spoedig mogelijk kwijt Het ontslag van generaal Thi, de legercommandant van het eerste korps, tevens lid van het uit tien generaals bestaande directorium is er één facet van. In Da Nang en Hoee, waar openlijk rebellie heerst onder de Zuidvietname se troepen, is de toestand (op het mo ment van schrijven althans) nog altijd gespannen. Troepen, die Thi trouw zijn gebleven, liggen tegenover de ingevlo gen bataljons van Ky. De studenten in belde steden hebben wapens uitgereikt gekregen, en er zijn barricades en andere versterkingen op gericht. Het feit dat er Amerikaanse vliegtui gen zijn gebruikt om de gezagsgetrou we militairen naar het hoge noorden te brengen is een element, dat het anti- Amerikanisme nog heeft versterkt. In Saigon wordt in anti-regeringskrin gen gezegd dat de Amerikanen naar Zuid-Vietnam zijn gekomen om daar hun eigen oorlog tegen het communisti sche regime van Hanoi te voeren. Het Amerikaanse functionaris zei in Saigon: „Ze trap pen ons voor de tanden op het moment, dat wij, meer dan ooit, van morele steun afhankelijk zijn. Aan ontwikkelingshulp spenderen we hier 600 mil joen dollar per jaar. Er vloeit bloed onze jongens kreperen in de jungle. Vandaag Ls er weer een com pagnie in de pan gehakt. Tweehonderd van onze mannen moesten het vier uur lang opnemen tegen een getraind Vietkongbataljon, dat hem van alle kanten omsingeld] had". Advertentie hebt al geprobeerd? waard om speciaal te vragen! Geen sigarebandjes met Hitlerkop meer KARLSRUHE (DPA) Een firma in Untergrombrach bij Karlsruhe, die sigaren in de handel brengt met beeltenissen van „grote mannen en tirannen", heeft op advies van de politie besloten het bandje met de beeltenis van Adolf Hitler niet meer te gebruiken. Iemand van de firma zei dat de serie die onder andere bandjes met Lenin, Napoleon, Mussolini. Nasser en Tito bevat uit Nederland wordt geïmporteerd. bewind van de 34-jarige Ky, dat krach tig door Washington wordt gesteund, zou slechts een wassen neus zijn. Amerikaanse vrees Bij de Amerikanen zou vrees bestaan dat een andere regering dan die van Ky de gevolgde politieke beleidslijn ten aanzien van Peking in de wielen zal rijden. Vandaar, aldus nog steeds de kritische stemmen, is Cabot Lodge, de ambassadeur van de Verenigde Sta ten in Saigon, erop uit de militaire junta zo lang mogelijk te handhaven, hoewel hij weet dat er geen volkssteun voor bestaat. „Met de boeddhisten, die K.v en zijn generaals de oorlog hebben verklaard", zei een Vietnamees, die op de hand \an de regering was, moet wel degelijk re kening worden gehouden. „In nog geen vijf Jaar tijd zijn ze er drie keer in ge slaagd en bestaand bewind len val te brengen. Ky's belofte dat hij zo spoedig mogelijk de weg naur vrije verkiezin gen zal openen, moet dan ook ln de eer ste plaats als een tactische manoeuvre worden gezien, evenals zijn verklaring dat zijn persoonlijke ambities naar de luchtmacht uitgaan". Wie zijn de boeddhisten? Hoe sterk zijn ze? En voor wie spreken ze? Het zijn vragen, die moeilijk te beantwoor den zijn, zelfs voor de waarnemer, die zich ter plaatse kan oriënteren. De boeddhisten, die opnieuw heftig ageren, behoren slechts tot een betrek kelijk kleine groep, die uit de centrale provincies van Zuid-Vietnam stamt. Anders dan hun confraters in het zuiden zijn ze van mening dat het religieuze blok wel degelijk bemoeienis met het politieke leven heeft. Het zou weliswaar niet in de bedoeling liggen priesters kandidaat te stellen voor het nieuwe parlement doch dit neemt niets weg van de invloed die ze in een eventuele burgerregering willen laten gelden. De boeddhistische groep, die onder leiding van opperpriester Tri Guang staat, beweert nu dat de Amerikanen bewust de gewenste vrije verkiezingen wensen tegen te houden. Washington zou zo willen manoeuvreren dat de mi litaire junta van Ky aan de macht blijft omdat het zich in Zuid-Vietnam geen verzwakking van zijn politieke stellingen kan veroorloven. Duidelijk is dat de Amerikanen wei nig van de boeddhisten moeten hebben. Er wordt van hen beweerd en dit schijnt ook wel juist te zijn dat ze veel te goede contacten met de commu nisten in het noorden onderhouden. Waar ze op uit zouden zijn is vrede, maar dan niet een vrede, zoals het Witte Huis deze zich voorstelt. Er wordt gefluisterd dat de leidende reli gieuze clan in Zuid-Vietnam er niets op tegen zou hebben op de door Ho Tshi Minh gestelde voorwaarden aan de groene tafel te gaan zitten. Dit zou dus betekenen dat de Verenigde Staten be dankt worden voor de militaire en economische hulp die ze de afgelopen jaren gegeven hebben, en beleefd, doch dringend gevraagd worden het land uit hun invloedssfeer los te weken. Strijd moe Even duidelijk is dat het Vietnamese volk de strijd moe wordt. Van 1941 af bevindt het zich vrijwel ononderbroken Gevangen genoi bewakers. Vietnamezen contra Vietnamezen: een strijd van het ene deel van het volk tegen het Link Bruggen in de frontlijn. De reeds zwaar gede cimeerde jongere genraties zijn met het geweer aan de voet opgevoed. De gro te massa der Vietnamezen interesseert de politiek minder dan de vrede. De „gewone man" is veel te veel geoccu peerd met de zorgen om het dagelijks bestaan wat begrijpelijk is, doch niet temin gevaarlijk. Nóg duidelijker ls dat de Amerikanen ongerust zijn over het moreel van de Zuidvietnamese troepen. Op de nodige uitzonderingen na enkele goed ge trainde en goed geleide regimenten worden ze verdacht van heulen met de vijand, als dit grote woord tenminste zo gebruikt kan worden. De feiten heb ben uitgewezen dat er tussen de Viet kong en de geregelde Zuidvietnamese troepen verbindingen bestaan. In be paalde gebieden gelden afspraken, in andere gebieden is men zelfs van el- kaars bewegingen op de hoogte. Hierbij mag niet worden vergetien dat de Noordvietnamezen en de Zuidvietna- mezen tot hetzelfde volk behoren en ook dezelfde taal spreken. Honderdduizen den zuiderlingen wonen in het noorden, honderdduizenden noorderlingen in het zuiden. Over en weer bestaan hechte familierelaties. Als zonen van hetzelf de land krijgen de Vietnamezen er langzamerhand genoeg van elkaar uit te moorden. Verontrusting Voortdurend worden de Ameri kaanse militairen in de rimboe belaagd. Wekelijks vallen 150 man. En toch zijn de Amerikanen ongewenst. luchtbasis zowel door militaire vlieg tuigen ais door burgervliegtuigen In ge bruik zo plotseling, midden in de nacht, van korte afstand kon worden beschoten met mortiergranaten, waar de herkomst nog altijd onduidelijk is? Waren de overvallers misschien geen Vietkong, maar Zuidvietnamese soldaten, die een bewakingstaak had- Onvoorstelbare moeilijkheden dus al lemaal, waarbij nog enkele emotionele elementen moeten worden gevoegd. De golf van Anti-Amerikanisme, die over Zuid-Vietnam slaat, wordt mede veroorzaakt door de algemene opvat ting dat de steeds groter wordende in flatie te wijten is aan de dollarstroom, -van slechts enkele bevolkingsgroe pen prbfiteren. De aanwezigheid van grote contingenten Amerikaanse mili tairen in de grote steden zou bovendien een zedenbedervende invloed hebben. Een gechoqueerde Amerikaan, die voor een burgertaak naar Saigon was gekomen, zei tegen me: „We zijn hier ongewenst. Overal #waar ik mijn neus laat zien, springen er anti-Amerikaanse gevoelens op. De haat ls algemeen en gaat van hoog tot laag en van jong tot oud. Wat denk je hiervan? Toen ik gis teren in een buitenwijk naar een pro ject ging kijken, dat nota bene ten dien ste van de Zuidvietnamese bevolking door ons is betaald, werd ik plotseling met stenen en rotsblokken bekogeld. Nee, het waren geen volwassenen en ook geen nozems. Gewoon kinderen van vijf tot tien jaar, die kennelijk door de ouderen waren opgehitst". Over de vrije verkiezingen, die thans geëist worden, zijn de Amerikanen i dan sceptisch. „Vrije verkiezingen zjjn prachtig", verklaarde een woordvoer der van de USIS. „maar dan voor een volk dat werkelijk vrrj is. Maar hoe kan iemand vrij zijn stem uitbrengen met de loop van een pistool van zijn moordenaars in de rug? En dat gebeurt hier. De Vietkong is overal. Als de boed dhisten hun zin krijgen, zijn 't de com munisten, die straks met de winst gaan strijken". Advertentie Klosterberg Mach turner Riesling Vin Perlé (parelt als champagne) per fles 3.25 Bij 6 flessen (eventueel gesorteerd) de zevende fles gratis Steenstraat 8 Herenstraat 6 Haarlemmerstraat 204 Tel. AMSTERDAM (A.NJP.). „De mi nister moet ons maar eens duidelijk maken dat de oplossing van de woning nood op sociaal verantwoorde wijze ge schiedt", Is de toelichting van de heer R. Rutgers, voorzitter van het actie comité woningnood, op het feit, dat dit comité de minister van Volkshuisvesting, dr». Bogaers, heeft uitgenodigd) tot een openbaar debat. In een brief aan de minister schrijft het comité „met bezorgdheid kennis te hebben genomen van de voorgenomen maatregelen om in enige gebieden van ons land de huurbescherming af te schaffen, de particuliere bouw te bevor deren en de utiliteitsbouw op te voeren". De verwijzing van de minister naar het hier en daar bestaande woning overschot wordt door het comité niet aanvaard, omdat hier duidelijk sprake is van merendeels dure koophuizen of huurwoningen, die door hun extréme huren voor de woningzoekenden vai ogenblik onbereikbaar zijn". Het actiecomité heeft inmiddels van de burgemeester van Amsterdam toe stemming gekregen om op 7 mei'in de hoofdstad een protestmars te houden. De dan onder de aandacht te brengen wen- a een bouwstop voor hixe hotels, kan. toren, inriohtingen van vermaak en an dere niet direct urgente projecten, gel dend voor tenminste de drie grote steden. b. In de grote steden algehele voor rang voor de volkswoningbouw, over wegend uit te voeren door de woning bouwverenigingen en de gemeenten voor hen, na een telefoontje van de inspectie der examens, kon worden mee gedeeld dat „y kwadraat" de bedoeling GISTERMIDDAG Gistermiddag gingen de gymnasiasten en alle hbs-ers door met een Franse ver taling. De vrU recente viering en de pu- blikaties verschenen naar aanleiding van het 100-jarige bestaan van het Rode Kruis, hebben zeker mede ertoe bijgedra gen de keuze van de vertaling Frans Nederlands voor de hbs-kandidaten te la ten vallen op een fragment uit ..Témoig- nages sur notre Temp" van Paul Séront. De vertaling, hoewel qua gedachte en tuur niet uitgesproken moeilijk, xal door de opeenhoping van een aantal op zichzelf niet moeilijke woorden de kandi daten menige verzuchting hebben doen slaken. Een degelijke kennis van de vo cabulaire, soms ook van het Nederlands. zeker noodzakelijk om woorden goed te kunnen vertalen als: se suceéder, unl- versellemcnt admls. aliéger les souf- Bij de eindexamens gymnasium blijkt, at wat het Frans betreft, men steeds leer het terrein der oudheid verlaat en ;n tekst tracht te vinden die betrek king heeft op de Franse cultuurgeschiede nis. Dit is ook dit Jaar weer het geval ge weest. De tekst had namelijk tot onder werp: Voltaire en zijn tijd. Na alles wat over deze filosoof van de 18e eeuw gezegd heeft, moeten de kandidaten eer vrij gunstig beeld van deze schrijver heb ben gekregen. Wat reeds over de kennis der vocabu laire ln ons commentaar bij de hbs-verta- kandidaten zullen woorden als: poltron. vivant. trivial, allegre parten hebben ge speeld. terwijl de pienteren onder hen zeker enige ogenblikken stilgestaan zullen hebben bij de woorden bourgois en gentil- homme. hier als adjectief gebruikt. Gram maticaal behoorde het stuk zeker niet tot de moeilijkste, alles bijeen was het een goede test van de kennis die de eind examenkandidaten gymnasium terzake van het Frans dienen te bezitten. Ait Achmed uit Algiers ontsnapt ALGIERS Hoclne Alt Ahmed is ontsnapt uit de gevagenls van Algiers. Tussen Algiers en Kablyllë zouden door de politie 15 controleposten zijn uit gezet om naar hem uit te zien. Ait Ahmed is 17 oktober 1964 gear resteerd, nadat zijn troepen in Kabylië door de regeringsstrijdkrachten van Ben Bellu waren verslagen. HIJ werd ter dood veroordeeld, maar kreeg zijn straf ge wijzigd in levenslang. Hij werd opgeslo ten in de gevangenis van El Harrach. waar hij veel vrijheid genoot. Zo mocht hij vaak familiebezoek ontvangen. Met Ben Bella behoorde Alt Ahmed tot de vijf mannen die in 1954 de Alge rijnse revolutie ontketenden. Toen het land onafhankelijk werd, werd hij afge vaardigde van Kabylië, ln de nationale vergadering. Het persoonlijk bewind van Ben Bella ging hem tegenstaan en hij richtte in Kabylië 't front van socialis tische krachten op. zomin VELDVERSVERWERKT.VOEDZAAM, GEZOND I PEKING. (Reuter-AF.P.De pre miers van China en Albanië hebben zater dag de felste aanvallen op de Russische leiders gedaan die ooit op een openbare massabijeenkomst in Peking zijn gehoord. De huidige machthebbers in het Kremlin zijn nog erger dan Kroetsjev. zo zei Tsjoe en-Lai. Het kortgeleden gehouden drieën twintigste congres van de Russische com munistische partij betekende een voort zetting van de anti-Chinese lijn. De Rus sische hulp aan Noord-Vietnam was vol gens de Chinese regeringsleider „mager in kwantiteit en slecht van kwaliteit" en diende slechts de „Russisch-Amerikaanse collaboratie". De massabijeenkomst werd gehouden ln het stadion van Peking. Meer dan honderdduizend mensen waren erbij aanwezig. Op het feestelijk versierde ere podium ontbrak ook nu weer Mao Tse- Toeng. de 72-Jarlge Chinese partijleider, die volgens geruchten in *t Westen ernstig DJAKARTA (ANP) Ongeveer dertig Indonesiërs die door president Soekarno begin vorige week tot lid van de opperste adviesraad werden genoemd, hebben deze benoeming geweigerd, omdat ze gekant zijn tegen de wijze waarop de raad ge reorganiseerd Ls. zo is In Djakarta uit betrouwbare bron vernomen. De nieuwe lijst van 67 leden schijnt zonder enige voorafgaand overleg te zijn opgesteld. President Soekarno heeft intussen, als gemeld, de eerste bijeenkomst van de nieuwe raad. vastgesteld voor de 8ste meL uitgesteld „in verband met de huidige politieke toestand". In brede kring vindt men dat in de raad nog te veel opportu nisten en pro-communisten zitting heb ben, Zeven politieke partijen hebben hun De al op liet vliegveld van Saigon, Tan Sou Nuth, heeft de ver ontrusting van de Amerikanen in dit op zicht npg doen toenemen. Hoe kon liet voorkomen dat een zo goed bewaakte Parachutiste voor trein geland BOEDAPEST (UPI) De 18-jarlge Hongaarse Aranka Sarkoeczl heeft bij het parachutespringen de dood gevonden toen zij na een parachutesprong voor een goederentrein terechtkwam, zo heeft het Hongaarse persbureau MTT medegedeeld. Het ongeluk gebeurde by Gyoer in West-Hongarije. De trein greep de para chutiste en sleurde het ongelukkige meisje 100 m mèe. Het meisje was op slag dood leden verboden enige functie ln de raad te accepteren. De „Gotong Royong", het Indonesische (benoemde) parlement, heeft maandag met algemene stemmen besloten zyn voorzitter en de vier vlce-voorzitters demissionair te verklaren. De voorzitter, Soebamia, ls lid van de nationalistische partij P.N.I. en koesterde naar men zegt sympathie voor de vroegere party leiding onder All Sastroamidjojo. All werd op een buitengewoon PN.I -congres ln Ban doen vorige week als partijvoorzitter af gezet. De „Gotong Royong" heeft naar het schijnt ook speciaal vioe-vooraitter Asmara Hadi, de echtgenoot van een stief dochter van president Soekarno, op een zijspoor willen plaatsen. Asmara Hadi is voorzitter van de crypto-communistische „Partindo", die een rol zou hebben ge speeld in de mislukte staatsgreep van vorig jaar. De voormalige minister voor Platte landsontwikkeling en Couperatie6, Achadi. heeft zich by de militaire autoriteiten gemeld. Hij wordt beschuldigd van mede plichtigheid aan de staatsgreep van vorig jaar. Nu is alleen nog de minister voor Bevloeiing uit de vorige regering, Soerach- man, nog op vrije voeten. Achttien oud- ministers bevinden zich thans in hech- Gisteren zyn in Djakarta grote zuive ringen onder de regeringsambtenaren be kendgemaakt. Het ministerie van Open bare Werken deelde mee dat 2.501 leden van zijn peisoneel waren ontslagen en volgens een Indonesische krant waren op het ministerie van Voorlichting 778 amb tenaren aan de dijk gezet. nr r De grootate ooit in gebouwde tanker, 't ms Diloma (bijna 65.000 brtis gisteren door de j LJLi ljril ,7L,i0iL' directte va» deN D8MJeAmsterdamj>vergedragen aan de opdrachtgevers, Shell Tankera N.V. bijzonder modern schip mot veel nieuwe snufjes. (Adverte-a*-1 4 middelen doen wonde ren bij pijn of griep! Vier middelen In één tablet helpen elkaar en..„doen wonderen I De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nóg beter en doen werkelijk wonderen. Eén der bestanddelen is het betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. Meteen begon de Diloma aan »'n sorsto reis naar de Perzische Golf. Het is

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5