K fp staat alleen Geen helderheid wel nieuwe CAO-slachtoffers BINNENHOF MAO BELOOFDE AIDIT WAPENLEVERANTIE Dood Derudder niet te wijten aan kunsthart Uitspraak re chter gewenst over schuld vraag in Amsterdamse politie-,,striptease Kamer verwerpt motie van PvdA over BVD Jeugdige boefjes overvielen bank DONDERDAG 28 APRIL 1966 PAGHtiUUÏ: GESPREK VOORTGEZET Nu duidelijk hoe onduidelijk het is (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het valt sterk te be twijfelen, of het verklarende gesprek, dat het college van rljksbeiniddelaars gistermiddag met de stichting van de arbeid heeft gehad over de wijze van toetsen van CAO's door het college we- lenlijke verheldering heeft gebracht, de vergadering zei NKV-bestuurder van der Gun tenminste, dat het hem wel duidelijk Is geworden, hoe on duidelijk alles ls. Hij gaf hiervan het huidige loonsys- em de schuld. Anderzijds werd door JNV-secretaris C. Bakker verklaard, men in elk geval eikaars positie be- heeft leren kennen. Intussen is wel >ekend geworden, dat deze twee par ijen elkaar binnenkort weer zullen ont moeten om „gevaarlijke" CAO's onder de loep te nemen. jen brief van het college aan de itichtlng werd onlangs uiteengezet, hoe du college te werk gaat bij de toetsing arom in het ene geval een straffe oonsverhoglng (boven de 7 procent) ln het andere niet wordt toegela- en. De stichting vond de toelichting nog vaag, reden waarom een nadere toe- Ichting opheldering zou moeten bren- Zo het gesprek al verhelderend vas, bevredigend werd het niet gevon- len. Intussen krijgt het college van rijks- lemiddelaars steeds meer CAO's ter toetsing voorgelegd. Tot dusver heeft 't p ai8 we de tel intussen niet zijn ;vrijtgeraakt zestien uitgeschift, die jiiet door de-i>qugel zouden kunnen om- lat de loonsverhoging de volgens minis ter bij T procent beginnende gevaren- one binnentrad. Daartoe behoren be- iaald geen kleine CAO's: de landbouw 75.000 werknemers), de confectie en de extlel (resp. 60.000 en 100.000 werkne- neTs), de bakkers (18.000 werknemers) de classificeerders (2500 werkne- Zakenman bekent brandstichting in paviljoen te Oslo OSLO (Reuter) 'n 57-jarlge zaken- nan uit Oslo heeft voor de rechter be- cend opzettelijk brand te hebben ge- iticht ln het „City of Londen"-paviljoen, lat vorige week geheel in vlammen op ging. De man zei het gebouw te hebben langestoken „in een spontane reactie" egen importheffing van 10 procent die door de Britse regering is ingesteld. Het paviljoen had het middelpunt moe- en zijn van een Britse handeltentoon- stelling die deze week in Oslo wordt ge opend. mersl. Hierover wil het college eerst praten met de stichting, voordat de contracten worden doorgezonden naar minister Veldkamp voor het rode potlood. Reeds eerder heeft heü college (en daarna de minister) bezwaren geuit te gen de CAO's van o.a. apothekersassis tenten, KLM-grondpersoneel, schoon maakbedrijf, glazenwassers, journalis ten en van enkele kleine ondernemin gen. Deze laatste groepen hebben nog de kans gekregen wijzigingen aan te brengen. De apothekersassistenten en het KLM-grondpersoneel hebben al la ten weten, dat zij dit niet van plan zijn dat de minister dan maar eens zelf uitspraak moet doen. Tot dusver heeft minister Veldkamp nog geen en kele CAO definitief goedgekeurd, dat is ongeveer de helft. Het gemiddelde de loonsverhogingen ligt iets boven de 7 procent. Grote groepen werknemers verkeren nog ln onzekerheid (en min of in geldnood) omdat hun contrac ten nog bij het college onafgedaan lig gen: schilders (31.000), schoenindustrie (16.000) stukadoors en slagers (elk 8000), bloembollenbedrijf (6500) en si garenmakers (10.000), om maar enkele te Mevrouw Mickey Riddle heeft nau welijks iets gemerkt van haar ver huizing. Het hele huis is gewoon op wielen gézet en naar een andere straat in de stad gesleept. En me vrouw kon rustig doorgaan met de schoonmaak. Want rommel geeft een verhuizing natuurlijk wel. Busongeluk. Een bus met scholie ren uit Malaga is gisteravond in de buurt van Ronda van de weg geraakt en dertig meter lager n'eergeetort. Acht inzittenden verloren het leven en veertig werden gewond. Meisje van morgen of overmorgenf Een goud-jersey nauwsluitend kostuum en een geluidsdichte stoel van oranje plastic met gele kussens. Volgens Deense ontwerpers de mode en de meubels van de toekomst. Anno 1980, 1990BOOOf Lot Soekarno zou afhangen van omstandigheden DJAKARTA (ANP) De Indonesi sche communistenleider, Dipa Aidit, had vorig jaar zomer een bespreking in Peking met Lo Joel-Tsjing, het hoofd van de Chinese spionagedienst, over de levering van Chinese wapens voor 30.000 personen. Dit heeft het blad van het Indonesische leger „Angkatan Ber- sendjata" gemeld. In zijn tweede artikel van een serie, bedoeld om aan te tonen dat China ten nauwste betrokken ls geweest bij de mislukte staatsgreep van vorig jaar ok tober, schreef het blad dat Lo de belof te deed de wapens te leveren. Medio september had Aidit dikwijls contact met een aantal leiders van de opstan dige beweging, zoals de commandant van de paleiswacht Oentoeng en vice- luehtmaarschalk Omar Djani, de toen malige chef luchtmachtstaf. Aidit gaf Oentoeng opdracht de leden van de legertop „stipt en met grote vin dingrijkheid" om het leven te brengen. Dit was, zo deelde hij Oentoeng mee, volgens Mao Tse Toeng de enige wijze om vijanden uit de weg te ruimen. Ver volgens deelde het legerblad mee dat het Djani's taak was president Soekar no op de dag van de coup naar de lucht basis Halim Perdanah Koesoemah, ten zuiden van Djakarta, te lokken. Djani zou de president na het begin van de staatsgreep gevangen moeten nemen. De communisten zouden het van de omstandigheden van het ogenblik laten afhangen of de president zou wor den gedood of dat hij aan de massa zou worden overgeleverd om te worden be recht, aldus Angkatan Bersendjata. De communistenleider had Oentoeng nog meegedeeld dat hij met Mao Tse Toeng had afgesproken dat de staats greep zou samenvallen met de nationa le feestdag ln China: de eerste oktober. In de daarop volgende weken bereid de Aidit stap voor stap zijn plan voor. Hij rapporteerde Peking zijn vorderin gen en liet de minder belangrijke zaken over aan de Chinese ambassadeur in Djakarta. Jao Tsjoeng-Ming. Ma Tse Toeng was volgens het le gerblad in zijn nopjes met de dagelijk se berichten over de activiteit van de PKI. Naar zijn mening zou een geslaag de opstand in Indonesië Zuidoost-Azië in tweeën delen: in het oosten Formosa, Zuid-Korea en Japan. In het westen Thailand en Maleisië, waar Tsjing Peng de toestand meester zou worden. Het zou onder die omstandigheden moeilijk voor de Philippijnen worden hun be staan te handhaven, zo meenden de Chi nezen. Op deze wijze zouden zij de „we reldrevolutie" met ten minste twintig jaar bekorten, aldus de „revisionisti sche Russen" een lesje gevend. HOUSTON (UPI) Dr. Michael E. Debakey, de chirurg die ln de borstkas van de 65-jarige mijnwerker Derudder uit Illinois, een kunsthart heeft aange bracht, heeft in Houston meegedeeld dat 't apparaat goed heeft gecuntlo- neerd. Hij voorzag de mogelijkheid het „waarschijnlijk veel meer malen" te gebruiken om mensenlevens te redden. Volgens Debakey steirf Derudder ten gevolge van een scheur ln zijn long en niet door een storing aan het kunsthart Hij stierf na 111 uur en 44 minuten in le ven te zijn gehouden met behulp van het kunsthart dat een groot deel van de taak van zijn eigen hart verrichtte. Niemand anders heeft ooit zo lang met een me chanisch apparaat, dat het werk van 't menselijk hart overnam, geleefd. Mevr. Edna Derudder verklaarde la ter: „Mijn man had nog slechts enkele dagen te leven. Wij kenden beiden de ri sico's maar Marcel zei dat, zo hij mocht sterven, hij toch hoopte dat zijn dood op de een of andere manier andere levens kon redden. Het kan nog wel lange tijd duren voor de operatie met succes wordt uitgevoerd, maar ik ben gelukkig voor Marcel dat hij een der genen ls ge weest die zich er voor willen opofferen". Agent mag alleen ,aan de kleding onderzoek instellen AMSTERDAM Een weinig frisse zaak is door de onthullingen van een jonge arrestante aan het licht gekomen. Een happenig in de buurt van het Lieverdje het Amserdamse Spui zaerdagavond kranen had rondgedeeld, werd door Ipolitieagenen gearresteerd en naar het bureau overgebracht. Daar werd ze ge fouilleerd op een wijze die veel gelijkenis niet een gedwongen striptease veroont. Een aantal mannelijke agenten schijn er met ijver assistentie bij te hebben ver leend. Volgens het communiqué van de Amsterdamse hoofdcommissaris gaf het meisje op verzoek van de fouilieuze gewillig haar mantel en haar vest af. Maar ook nog haar truitje uittrekken ging het meisje wat ver en zij weigerde. Volgens haar ver klaringen had zij onder dat truitje niets aan en had ze haar broekzakken al binnenstebuiten ge keerd, maar de fouilieuze was niet tevreden. „Kleedt u helemaal uit", zou ze tegen het meisje gezegd hebben. Toen het meisje bij haar weigering bleef, kwam assistentie van mannelijke agenten, die volgens het communiqué van de hoofdcommissaris „mej. K. bij de armen vastgrepen, waarop de agente haar fouillering voortzette". Het communi qué van de hoofdcommissaris vervolgt dan: „Toen de te onderzoeken kledingstukken ln het bezit van de agente waren .heeft deze mej. K. onmiddellijk haar reeds onderzochte mantel laten aantrekken De belde mannelijke collega's hebben mej. K. uit sluitend bij de armen vastgehouden. Zij hebben geen kledingstukken van mej. K. uitgetrokken". De lezing van mej. K. is wat anders: Er «ouden drie mannelijke agenten bij betrokken «ijn, twee hen zouden haar bij de arm gepakt hebben haar duim naar achteren hebben gedraaid, de derde zou haar by haar benen hebben gepakt, waarop de fouileuze haar lange broek uittrok. Een van de mannelijke agenten zou vervolgens haar truitje hebben uitgetrokken. „Ik draag geen bh., ik hing daar alleen in mijn slip. Ik was ontzettend bang en dacht dat ze verder zouden gaan", heeft het meisje aan een verslaggever verklaard. Tijdens het verhoor dat daarna begon en dat drie kwartier duurde, mocht ze alleen haar overjas weer aandoen En het zou haar inmlddes aan glurende mannen op het politiebureau niet ontbroken hebben. „Volgens voorschriften" De reacties van de officier van justitie en de hoofd commissaris komen kort en goed hierop neer, dat alles overeenkomstig de voorschriften is geschied „Arrestanten dienen alvorens in een cel te worden ingesloten nauwkeurig gefouilleerd te worden. Daar na worden de kedingstukken onderzocht op werpen als mesjes, spelden en naalden restant slch zou kunnen verwonden of waarmee suïcide zou kunnen worden gepleegd, dan wel een ontvluchting geforceerd zou kunnen worden". Als het inderdaad zo ls. dat de voorschriften een dergelijke wijze van fouilleren toeaten. dan wordt het hoog tijd dat die voorschriften eens getoetst worden op hun rechtsgeldigheid. Een intensief on derzoek naar alle mogelijke hierop betrekking heb bende wetten, algemene maatregelen van bestuui en ministeriële circulaires althans voor zovei gepubliceerd hebben ons niet tot de overtuiging gebracht, dat alles inderdaad in orde is geweest met die wijze van fouilleren. En als er geheime ln structles zijn. die dit wel toestaan, dan valt ovei de geldigheid daarvan wel een woordje te wisselen Ernstige betzwaren Het wetboek van strafvordering-dat een opsommim geeft van de bevoegdheid vanOT •(^poriljgsautori telt enen daarbij zorgvuldig waakt over aStechten van de burger die met het justitiële apparaat ln aanraking komt. bevat over de fouillering een aan tal duidelijke voorschriften. Daarbij wordt onder- sceld gemaakt tussen „ondersoek aan de kleding" en .onderzoek aan het lichaam". In artikel 56 van dat wetboek wordt bepaald dat „onderzoek aan het lichaam" alleen mag gebeuren door een officier van justitie of door een hulpofficier van justitie. De overige opsporingsambtenaren mogen niet verder gaan dan „onderzoek aan de kleding" en dan nog slechte als tegen de arrestant ernstige bezwaren bestaan. Geen redelijk mens kan hetgeen ln de nacht van zaterdag op zondag met mej. K. op het Amsterdamse politiebureau gebeurd ls, als een „on derzoek aan de kleding" beschouwen. Blijft de vraag, waren de fouilieuze en de assisterende man nelijke agenten „hulpofficieren van justitie"? (ver schillende. vooral hogere politiefunctionarissen heb ben deze functie, op grond waarvan ze onder meer bevoegd zijn de in verzekeringstelling van een ver dachte voor twee en hoogstens vier dagen te be- Waarschjinlijk waren ze dat niet, anders was dat in het communiqué van de hoofdcommissaris en de officier van justitie wel vermeld. Naar onze mening ls dan ook gesteld dat de toedracht zoals die door mej. K. aan de pers Is medegedeeld juist is de handelwijze van de Amsterdamse politie ten op zichte van mej. R. volstrekt onrechtmatig. Vervolging van agenten Mej. K, heeft verklaard een klacht over deze be ïandellng te zullen indienen. Wij menen dat zij ii. iet algemeen belang daar goed aan doet. Hoe pre :air de situatie voor de Amsterdamse politie lx. verband met de relletjes rond het lieverdje ook is er zijn rechten waar de politie geen inbreuk op mai maken. Zelfs de zwaarste misdadiger is ln zijn de centle en zeker tijdens de voorlopige hechtenis be paald niet rechteloos. Het is te hopen dat nu een; duidelijk wordt uitgemaakt hoe het met die rechten staat. Dat kan alleen gebeuren wanneer de onaf hankelijke rechter de kans krijgt te oordelen over de vraag, of de betrokken agenten Izch hebben schuldig gemaakt aan het misdrijf van artikel 365 van het wetboek van strafrecht. Dit luidt: „De ambtenaar, die door misbruik van gezag Iemand dwingt lete te doe», niets te doen of te dulden, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste wee jaren". Het meisje zal er goed aan doen aan de de officier van justitie, bij wie het die klacht in dient. vervolging van de betrokkenen te verzoeken wegens het misdrijf van artikel 365. Mocht de of ficier de zaak seponeren, omdat het bewijs niet rond komt iets wat in het geheel niet denkbeeldig is. dan kan mej. K. zich wenden tot het gerechtshof ln Amsterdam met hetzelfde verzoek. Het hof is namelijk bevoegd een vervolging te ge lasten. En de praktijk is zo, dat een hof dat ook meestal doet, zelfs wanneer op het eerste gezicht de zaak ln het geheel niet „rond" kan komen. De erva ring leert dal een onderzoek dat door de procureur- generaal en zijn parket wordt Ingesteld, zo grondig gebnrt. dat alle waarborgen voor een juiste gang van zaken aanwezig zijn. De gehele geschiedenis van de Amsterdamse politie- „striptease" stelt nog eens het probleem van de rechtspositie van de preventief gedetineerden aan de orde Het wetboek van strafvordering is uiterst voorzichtig ln het formuleren daarvan; „De ln zekering gestelde personen mogen aan geen andere oeperkingen worden onderworpen dan die doel van een opsluiting of in het belang der orde volstrekt noodzakelijk zijn" (artikel 62) Het gaat dan ook niet aan dat de politiemensen die bepa lingen ruim gaan interpreteren. Geen zinnig mens zal beweren dat de vertoning op het Amsterdamse bureau met artikel 62 gerechtvaardigd kan worden. In 1962 heeft een door de Verenigde Naties georga niseerd congres in Genéve zich bezig gehouden met de minimum normen voor de behandeling van pre ventief gedetineerden. Artikel 84. lid 1 van de aldaar •pgestelde normen luidt: „Le provenu jouit d'une irèsomption dimiocence et dolt être traité en con- -equence" (de preventief gedetineerde geniet een .ermoeden van onschuld en hij moet op voet daar van worden behandeld). De daaropgestelde mini mum normen hebben ten doei de preventief gede tineerde te handhaven ln een positie, die zoveel mogelijk gelijk 16 aan die van een vrije burger, of om met een woord van de directeur-generaal van net gevangeniswezen in ons land, mr. E. A M. La- mers, te spreken, die van een „gast". Laat de Amsterdamse politie haar gedrag eens aan dit woord van de chef van het Nederlandse gevangeniswezen toetsen. INCIDENT REMMERSWAAL OPGEBLAZEN (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De PvdA lieeft een nederlaag in de Tweede Kamer geleden toen een door Kamermeerderheid en minister volkomen overbodig genoem de motie werd weggestemd. De heer J. H. Schep* (PvdA) verlagde, dat d* Kamer in een motie aan het adree van de minister van Binnenlandse Zaken, uitspreken, dat „openlijke uitingen protesten en extremistisch geheten inzichten hun vrije loop kunnen heb ben". Die vrijheid is er, zei drs. \V. Schmelzer (KVP) en liet zou een volko men verkeerde indruk wekken, wan neer de Kamer door de aanvaarding van zo'n motie zou zeggen, dat er Iets mis zou zijn met de vrije meningsui ting. Zij ligt, aldus andere sprekers, als vrijheid van alle burgers in de grond wet verankerd. De heer Scheps zette echter door en de motie, waarin ook de BVD werd betrokken, werd met 27 te gen 55 stem en verworpen. Zij kreeg alleen de steun van de PvdA en de PSP. Het politieke steekspel, dat de socia listen woensdag in de Tweede Kamer hebben opgezet, had niets meer te ma ken met het aan de orde zijnde agen dapunt: de behandeling van de Hage naar Remmerswaal door de Haagse politie en het dreigement van die poli tie met de BVD. De PvdA maakte er een compleet BVD-debat van. Het was vooral minister Smallenbroek, die er de nadruk op legde, dat de kwestie Rem- merswaal door dit debat en de motie buiten alle proporties wordt benadrukt. Want de kwestie R. was in feite opge lost. Zoals bekend had de heer R. in september van het vorige jaar een bord omhooggestoken, toen prinses Beatrix en prins Claus een rijtoer door Den Haag maakten, met het opschrift: „Claus geen prins der Nederlanden". Hij werd gearresteerd en de Haagse politie deelde hem mede, dat zijn naam aan de BVD zou worden doorgegeven. Dat is gebeurd, maar de BVD heeft la ten weten geen enkele Interesse In de heer R. te stellen. Minister Smallenbroek had, nadat hem bij de begrotingsdebatten eind vo rig jaar nadere inlichtingen door de heer Scheps (PvdA) waren gevraagd, de Kamer per brief ingelicht. Bij de behandeling van deze brief ontketende de socialist een compleet BVD-debat, dat in de motie uitmondde. In deze mo tie werd ook gezegd „dat de taak en het werk van de BVD uitsluitend moeten worden beperkt tot de gevaren, die de veiligheid van de staat en van de vrij heid en de democratie wezenlijk be dreigen". toog bij herhaling en met nadruk ver zekerde niets tegen de minister of diens beleid te hebben. De ondergrond was dus zonneklaar: het was een zuiver po litieke motie, bedoeld voor de groepe ringen, met name In Amsterdam, die 't de I'vdA bij de laatste verkiezingen er moeilijk hebben gemaakt. Er ontstond ook grote en duidelijk zlehthare twijfel In de PvdA-fractle over de vraag of de motie wel moest worden Ingediend. Ve le socialistische Kamerleden schaarden zleh rond de heer Scheps en fractie voorzitter Nederhorst. De twijfel werd tenslotte opgelost door een schorsing van de vergadering, zodat de PvdA- fractle Intern beraad kon houden. Dit mondde toen uit ln de indiening van de De lezing, die de heer Scheps van het incident-Remmerswaal gaf. bleek niet ln strijd met da feiten te zijn, zoals die door minister Smallenbroek aan de Kamer waren verstrekt De socialist gebruikte dit incident echter door de stelling te verkondigen, da de BVD er aan schul dig ls. dat zij bij dit incident in opspraak is gekomen. De heer Schakel (AR.) viel de heer Scheps bijzonder fel aan: „Steeds, wan neer de PvdA verkiezingen heeft verloren, manifesteert zich dat in een ruk naar links," zo verklaarde hij het socialistische optreden. Minister Smallenbroek legde er nog eens de nadruk op. dat de BVD geen enkele fout in de kwestle-Remmerswaal heeft gemaakt. (Van onze correspondent) UTRECHT. We hebben geprobeerd om In Wageningen een bank te beroven", deelden de twee jongen* mee die zich gisteravond tegen tien uur op hot Utrechtse politiebureau hij de Tolsteeg- brug meldden. Hiermee was een eind gekomen aan de wanhopige vlucht van het tweetal, nadat gistermiddag in samenwerking met een derde knaap ge tracht waa om het filiaal van de Alge mene Bank Nederland enige duizenden guldens lichter te maken. „Het droeg allemaal het karakter van kwajongenawerk Als je een bank wilt beroven doe je dat niet in je eigen woon. plaats en je kiest dan beslist geen bank, waarbij een bioei werkzaam is", deelde ons de directeur van de Wageningse vestiging der A.B.N. mee. Twee jongens, Benny B. 17en Hen- ny B. (16) drongen gistermiddag het gebouw binnen, gewapend met tamelijk ongevaarlijke luchtdrukpistolen Een derde jongen. Robby V. (17). hield buiten de wacht. De twee jongens liepen langs de loketten, sommeerden alle employees om de handen omhoog te steken, duwden een deur van traliewerk open en stonden tussen de bureaus. Juist toen een van hen een stapeltje bankbiljetten probeerde te laten verdwij nen, ontwaakte het personeel uit de ver dovende srhok van verbazing De eerste, die tot actie kwam. wos de 20-jarige Dick B.. notabene een broer van Henny B. Hij greep zijn broer vast en door deze tegen aanval kwam ledereen tot actie. De poli tie werd gebeld, maar arriveerde te laat om te voorkomen dat Robby V. v Benny B. de benen konden nemen, ZIJ hebben zichzelf in Utrecht gemeld. Toen de onmiddellijk gearresteerde Henny door de politie naar buiten werd geleid, viel onder te toeschouwers een vrouw in onmacht. Het was de moeder van de jeugdige delinquent, die haar soon herkende. anttekeningen rond het (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Nog is het geruis over de uitslag van de statenverkiezingen niet verstomd of reeds kondigen zich nieuwe verkiezingen, nu voor de gemeenteraden, aan. Het nakaarten over de politieke aardverschuiving van BS maart, zal nog wel lang doorgaan. Vooral binnen de politieke partijen is dat noodzakelijk. Maar er zit aan deze zaak een aspect, dat niet of nauwelijks in de discussies ia betrokken, hoe was het mogelijk, dat het N.I.P.O., dat tot driemaal toe cijfers publiceerde over de te verwachten verkiezingsuitslagenzo ver bezijden de werkelijkheid terecht kwamf Dit onderzoekingsinstituut naar de publieke opinie heeft in one land toch een redelijke naam f Slechts één man m Nederland heeft hiervoor een oplossing gevonden: men heeft, uit angst voor de B VD. (de Binnenlandse Veiligheidsdienstaan de NP.O.-onderzoekers niet willen ver tellen hoe men werkelijk zou stemmen. Het was de fractievoorzitter van de C.H.U. in de Tweede Kamer, mr. H. K. J. Beernink, die dit verhaal aan de leden t-an de CJJ.U. heeft verteld. Is dat verhaal waarf Is er reden om aan te nemen, dat duizenden Nederlanders, door het N.I.P.O. ondervraagd, zich in de ban van een soort heksenjacht be vinden, die voor een demo. êl erotische rechtsstaat als AngSt Nederland eenvoudig on denkbaar moest zijnt Wij hebben op die vraag geen anticoord kunnen vinden in [)VD? de kring ran hen, die tol oordelen bevoegd zijn. De B.V.D. is in opspraak geweest, niet door een optreden tuin de B.V.D. zelf, maar ran anderen, otuler anderen de Haagse politie. Minister Smallenbroek heeft toen, kennelijk verkeerd door zijn ambtenaren geïnformeerd, geen vol ledig juiste in/ormqties aan de Kamer verstrekt. Later heeft hij dat ver beterd. Toen ie hem gebleken, dat hij onjuist was voorgelicht. Voorop zij gesteld, dat het onmogelijk voor had i "oufl" k nde ti de i is het feit zelf niet goedgepraat. Daarmee is evenmin goedgepraatdat een noodzakelijk en onmisbaar instituut als de B.V.D. regelmatig in ongunstige zin in dis cussie komt. Dat had vermeden moeten worden, zowel voor de B.V.D. en zijn werk zelf als uoor de rechtszekerheid Het lijkt niet ondenkbaar, dat de fouten, die rond de B.V.D. zijn ge maakt, gervolgen hebben gehad. Maar het moest onbestaanbaar zijn, dat iemand in Nederland niet voor zijn mening kan uitkomen, in het openbaar dan wel tegenover een enquêteur van het N.I.P.O. Het is niet zo belangrijk of mr. Beernink met zijn stelling gelijk heeft, het is wel belangrijk, dat een dergelijke invloed mogelijk wordt ge acht. Dat moet voor de toekomst wor den uitgebannen. We hebben 't werk van onderzoekings instituten als het N.I.P.O. in redelijke mate leren waarderen - - het zou te betreuren zijn, wanneer elk onderzoek, in het politieke vlak liggend, in de toe komst ïou inoefen worden gewan trouwd, omdat er factoren meespelen, dis in ons land anno 1986 niet voor mogelijk zouden zijn gehouden. DB LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7