Bedrijfsleven vraagt vrouwen Wijd open de deur voor onze confectie! Leilk Om Te WeTeN Verkwisting talent en morgen naar Paus? geld is ontoelaatbaar ts,r, Raaf keert na 30 jaar weer terug in ons land Eerste ronde ingeluid eindexamenmarathon Min. Suurhoff denkt niet aan aftreden PAGINA 6 DE TiETDSE COURAN. DINSDAG 26 APRIL 1966 OM ACHTERSTAND IN WELVAART IN TE HALEN Onlangs heeft een van Nederlands vooraan staande mannen, Sydney van den Bergh, een uitspraak gedaan over de Nederlandse vrouw en daarbij schopte hij tegen de deur van haar heilig huisje. Over de relatieve achterstand van de Nederlandse welvaart, vergeleken met andere landen van West-Europa, zei de heer Van den Bergh, dat deze vooral is veroorzaakt doordat het percentage gehuwd werkende vrouwen in Nederland belangrijk lager ligt dan in de meeste omliggende landen. Dat de Nederlandse veel huiselijker is dan haar zuster over de grenzen, bewijst de statistiek: bovenaan de lijst staat Rusland met 49 wer kende vrouwen op de 100; dan volgt Oost- Duitsland met 39, Oostenrijk met 38, Enge land met 31, Zwitserland met 28, Frankrijk met 27, Amerika en Zweden met 26, Italië met 23. Wij komen achteraan met 16 op de hon derd vrouwen. Half-time job dè oplossing Men moet econoom zijn om te begrij pen wat het zeggen wil als de wel vaart ii) een land achterblijft. Het kan inhouden dat er een algehele financi ële verslechtering uit voortvloeit die niet meer is in te halen. D&t is de bedoeling van de honkvaste vrouwen geenszins. Zij willen de toestand zoals die nu Is, laten voortduren: 'n ruim huishoudgeld, geen zorgen om het be roemde Hollandse binnenhuisje. Het is de vraag of de ontwikkeling van de wereld dit zal toestaan. Een ontwikke ling is niet tegen te houden, maar wij zouden er ons op kunnen voorbereiden, open kunnen staan voor het goede, ons wapenen tegen het kwade. De Russische cijfers van 49 werken de vrouwen op de 100 willen praktisch zeggen dat Alle Russische vrouwen werken. Te jonge, te oude, de zieken en zij die Juist babies hebben, zij die huishoudelijke arbeid verrichten ook voor anderen, tellen niet mee en vor men aamen een machtig percentage. De cijfers van Amerika en Zweden liggen heel wat lager, 26 van de hon derd vrouwen werken daar. en toch is er de algemene indruk dat „elke" INTELLECTUELEN IN AMERIKA Een Nederlands geestelijke die vijf tien Jaar hoogleraar was in Amerika en dus voornamelijk in contact kwam met intellectuelen, schetst de gang van zaken onder de studenten. Vóór zij afgestudeerd zijn, trouwen ze, en in vele gevallen geeft het meisje haar studie op om voor het jonge huishouden de kost te verdienen. Zij stelt haar man in staat zijn studie af ts maken. Intussen komt er wel eens een baby, dan wordt het passen en meten. Wanneer de jonge echtgenoot is afgestudeerd, laat het vrouwtje de taak van het kostverdienen graag aan hem over en zij wijdt zich aan 't huis houden. Maar het huishouden is er zo veel eenvoudiger dan hier. Na een af wezigheid van vijftien Jaar, viel het de- ze geestelijke op, hoe omslachtig het hier nog toe gaat. Amerikaanse hui zen zijn rationeler ingericht, 't bood schappen doen gaat eenvoudiger en in het groot, de mannen zijn handig en hulpvaardig opgevoed, de kinderen kunnen zich beter redden. Zeker het is er minder „gezellig" dan bij ons maar daar staat tegenover dat de Amerikaanse man veel beter de kunst verstaat een dag vakantie te nemen en er met zijn gezin op uit te trek ken; één dag in werkelijke harmonie doorgebracht, kan een groot effect heb- Als de kleine kinderen groot worden en de Amerikaanse moeder meer tijd vrij houdt, gaat zij terug verlangen naar het werk. Niet alleen om de job zelf, maar ook omdat al haar vriendin nen werken en zij zich voelt achter staan als zij niet meedoet. De inkom sten zijn bovendien niet onwelkom. Een tweede auto is vaak onontbeer lijk want de kinderen moeten naar school, naar les, naar ontspanning ge reden worden. En op de achtergrond wacht de hogere studie die in Ameri ka zo ontzaglijk kostbaar is dat het door een vader alleen in veel geval len niet is op te bregen. Er wordt (ook door de niet-werkende vrouwen) veel aan verenigingsleven gedaan. Wij kennen Amerikaanse vrouwenclubs, die bij toerbeurt eens per maand 'n ladiesdinner bij een van de leden hebben, gereedgemaakt en gereserveerd door de echtgenoot; an dermaal een herendiner, klaarge maakt door de vrouwen. En nu en dan een diner voor de club, klaargemaakt en opgediend door de kinderen van de gastvrouw. WIJ, ACHTER HET THEEBLAD Wij, die denken aan de Nederlandse huisvrouw en de moeder achter het theeblad, kunnen ons niet verzoenen met of staan veemd tegenover zulk een toekomstbeeld. Aan wie moet de man die van zijn werk komt zijn moei lijkheden spuien? Heeft zijn werkende vrouw met eigen baan en eigen zor gen wel oor voor de zijne? Misschien niet. Maar er zijn ook huisvrouwen Rechts: een regen van dikke strassdruppels op de witte zijde van de sluike empire avondjapon met rondgesneden décolleté en smalle overrate. (Van de Poel). Links: gedistingeerd flannel manteltje met zeer interessante sluiting, hoge, oningeperste kleine revers en laag liggend kraagje. (Plaza). NEDERLANDSE VROUW HOUDT VAST AAN: een ruim huishoudgeld geen zorgen het beroemde Hollandse binnenhuisje best schikken (en dan bedoelen we niet 't ^werken in de avonduren!!) en worden crèches op het fabrieksterrein opgeriqht. Er wordt geaccepteerd dati zij thuis blijft als man of kinderen ziek1 zijn. Dit is voor de werkgever het gro te nadeel van de gehuwd werkende vrouw: zij laat de zaak in de steek als ze thuis niet gemist kan worden, al-< thans wanneer zij 'n goede vrouv De half-time job is de oplossing. En de' verzorgende beroepen komen het eerst, in aanmerking om de Nederlandse, vrouw aan het werk te zetten (of schoon de heer Van der Bergh deze1 sector bepaald niet op het oog had) Is het niet ten hemel schreiend dat, er in ziekenhuizen en inrichtingen te kort aan verplegend personeel is Zouden wij het niet even goed met on derwijzeressen en leraressen kunnen stellen als met onderwijzers en lera- Wil de gehuwd werkende vrouw een succes zijn in haar werk én in haar gezin dan zal zij met veel zorg het juiste midden moeten vinden tussen de beide taken. De ambitieuze die ca- rière wil maken, zal het moeilijk heb ben. Zij kan nooit tegen de ongehuw de opwerken, of zij doet haar gezin| tekort. Zij echter die meent dat alles, wijken moet voor haar huishouden, em daarbij gemakzucht of overdreven' zorgen laat prevaleren, zal als wer-' kende vrouw falen. die zo opgaan in haar huishoudelijke beslommeringen dat zij evenmin aan dacht hebben voor de zorgen van haar nman. Er zijn daarentegen werken de vrouwen die door contact met het leven buitenshuis, meer begrip heb ben voor hetgeen haar man overdag bezighoudt en overkomt. Zou de harmonie in het huwelijk eron der moeten lijden? Van de echtschei dingen in Amerika is 85 procent een scheiding tussen partners die minstens één van beiden nog geen twintig was toen zij trouwden, waaruit men de ge- volgrekking zou willen haken dat eenwvv^vvvvwvvww>«vvs^vvNAAi onbesuisd huwelijk de oorzaak van de mislukking is. Huwelijken die nu niet zo'n bijzonder groot succes zijn, kun nen wellicht door de afleiding die een vrouw in haar werk heeft, in stand ge houden worden met een zeker nóóst elkaar voort leven. Geen ideale toestand, maar een toe stand waarvan de praktijk nu eenmaal voorbeelden te over geeft. Het naast elkaar voort leven is voor de vrouw die geen afleiding heeft meestal 't on- verdraaglijkst. Om de Nederlandse vrouw uit haar tent te lokken, moet het bedrijfsleven het haar zo aangenaam mogelijk ma ken. Er zijn al fabrieken waar men rekening houdt met tijden die haar 't Acht Nederlandse mannequins hebben een Flight of Fashion gemaakt naar Canada om daar Nederlandse confec tie van de allerbeste soort te tonen in de steden Winnipeg, Montreal, Toron to en Vancouver. Canadese llefdadig- aeidsorganisaties die middels deze shows hun kfts tcfinnen doen, no digden, in KaiR$tt>verkUig met de Ca nadian Pacific Airlines, het Neder lands gezelschap tot deze reis uit. De deelnemende firma's zijn Frans Beeren, een van West-Europa's groot ste ondernemingen van gebreide goederen met 'n Linda-Lu badmode- collectie. Naast 't momenteel belang rijke zwart-wit, stuurt hij de multico lours naar Canada, die in de zomer van '67 „gouden godinnen" zullen ma ken van de badende meisjes! Helfi, befaamd om modieuze regenkleding, toont vrolijke, jeugdige mantels, zo Frans van stijl dat het zelfs Parijs verbluft, voor de vrouw die aantrek kelijk wil zijn bij regenweer. Plaza, met de over alle grenzen bewonderde jasjes waaraan een goed deel hand werk is besteed; Plaza die een uitste kende ambassadeur is voor onze wel bekende mantelindustrie. William van de Poel, jonge en dynamische Neder landse ontwerper van jurkjes voor de jeugdige en romantische vrouw; hij zoekt inspiratie in de Parijse haute couture maar kleedt de vrouw bij dag en bij avond alsof zij een prinses uit de duizend-en-een-nacht is. Vico reist mee met het fijnste, soepelste, eleganst verwerkte leer, suède en an tilope van de wereld. 4-« Zakelijkheid bij missie nodig j (jTOITli ko Slijk der aarde is onmisbaar Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In een aantal kriti sche opmerkingen over het verkwisten van talent en geld in de missie, pleit Missie Integraal, het maandblad van het centraal missiecommissariaat voor een betere inzet van het missionerend talent en voor een efficiënter gebruik van geldmiddelen. De tijd, dat men by wyze van spreken maar wat kon doen, is volgens het tijdschrift allang voorby. De verkondiging van de biyde bood schap en de vestiging en de uitbreiding van de Kerk in deze wereld, kan in fei te niet anders geschieden dan door mid delen die van deze wereld zyn, dus aards, aldus Missie Integraal. Het maandblad schrijft o.m.: „wy komen er niet onder uit te constateren dat deze zakelijkheid in vele missie- kringen onvoldoende aanwezig is. Be drijfsbeheer en bedrijfsorganisatie lij ken daar onbekende termen. Wij den ken bijvoorbeeld aan het personeelsbe leid In de missie. Wij hebben grote be wondering en ontzag voor de volharding, de toewijding en vooral de mateloze op offeringsgezindheid, waarmee de mis sionerende orden en congregaties jaar in, jaar uit, bezig z(jn in de miljoenen lopende sommen gelds byeen te kry- gen om hun uit te zenden leden de best denkbare opleiding te geven. Maar men moet echter dikwyis constateren dat de missie nonchalant met haar per soneel omspringt. Vaak hoort men zeg gen dat de Kerk niet zuinig is op haar mensen, wys geworden door vele bit tere ervaringen is zy een zorgvuldiger beleid gaan voeren waar het de mens betreft. Maar doelmatigheid, dat wil zeggen een zo groot mogeiyk rende ment verkrijgen door het inzetten van een gespecialiseerde functionaris op 'n plaats waar zijn capaciteiten een maxi male werking kunnen hebben, mist men helaas nog in te veel gevallen. In groter verband De reden waarom een missionaris wordt uitgezonden naar een gebied met enkele honderdenmensen, kan ontroe ren, maar geiyk de vraag oproepen of het verantwoord is, wanneer men dat deze missionaire werker in groter verband meer zou kunnen betekenen voor zijn omgéving. Of een priesterarts, die deels op kosten van zyn organisatie heeft gestudeerd in de eerste plaats ge roepen wordt om zijn kennis en zijn kun de dienstbaar te maken aan een bis schoppelijk project, klinkt logisch, doch als deze medisch gespecialiseerde mis sionaris in 'n ander niet-diocesaan pro ject wezenlijk meer kan doen voor het geen de missie zich ten doel stelt, ter wijl hij in het diocesaan project makke- ïyk kan worden vervangen door een een voudige kracht, dan plaatst men toch weer vraagtekens bij de intentie van 'n Financieel beheer En voor wat de zakeiyke kant betreft, schrijft Missie Integraal: „De missie zich er niet voor behoeven te gene- om zich te voorzien van bedryfs- efficiency-deskundigen en specialisten in de organisatie. Dit zou ook zyn nut hebben ten aanzien van het financieel beheer. In missionaire kringen ontmoeten we nogal eens mensen die onvoldoende doordrongen schrijnen te zqn van de waarde van het geld. Men mag gerust met verachting op het slijk der aarde neerzien, als men dan maar tevens be seft dat ook geld in deze wereld een on misbaar middel is om een ideële taak uit te voeren. Dat het besef er is blijkt ten duidelijkste uit de duizenden ver zoeken van de missie om financiële steun. Maar uit het gemak waarmee wij zo dikwijls over het gebruik van het geld horen praten, blijkt ons een ge brek aan zakeiykheid. Dit impliceert iets of iemand oneeriykheid wordt ver in geen enkel opzicht, dat ook maar weten, maar wel een tekort aan ener zijds waardering voor een noodzake- ïyk middel en het inzicht om dit zo voor zichtig mogeiyk te gebruiken, en an derzijds aan gevoel voor zakelijke ver houdingen, die men minder in acht schynt te moeten nemen als ze in ver band staan met kerkelijke aangelegen heden. En goede bedoelingen kunnen soms heel slecht aflopen", aldus Mis sie Integraal van deze maand. VATICAANSTAD (UPI) Volgens een betrouwbare Vaticaanse zegsman zal «Ie Russische minister van Buiten landse Zaken, Andrej Gromiko, mor gen een bezoek brengen aan Paus Pau- lus. De Russische minister die sinds donderdag in Italië vertoeft, heeft om 'n audiëntie gevraagd, aldus de zegsman. De Paus zou zich bereid hebben ver klaard hem te ontvangen, even voordat Gromiko per vliegtuig naar Moskou ver trekt. Gromiko zal de eerste Russische mi nister van Buitenlandse Zaken zijn die een Paus in het Vaticaan bezoekt. Bei de mannen hebben elkaar ontmoet en ge sproken toen Paus Paulus in oktober een bezoek aan de Verenigde Naties te New-York bracht. De Heilige Stoel en de Sovjet-Unie on derhouden geen diplomatieke betrekkin gen. Men neemt aan dat regelingen voor het bezoek van Gromiko zijn getroffen door de Russische ambassadeur in Ro me. Semen Kozyrev, en de pauselyke nuntius in Rome, aartsbisschop Carlo De hoogste Russische bezoeker van het Vaticaan was Alexej Adzjoebie, de schoonzoon van Kroetsjev. Hy bracht in 1963 een bezoek aan wijlen Paus Joan- DELFT8E GROENTEVEILING DELFT 26 april St gl. komk. AA ex- ra 61—68; A 48—52; B 4318; C 41—18; D ber 3745; Spinazie 53—73; komk. AA 64; A 48—49; B 44—45; C 43—C D 34—38: E 31—32; Tomaten A 1660—1770; B 1820. C 1620—1860 CC 1350-1510. i *i 4-) fa M t* -* 4- M M Spuit de oven schoon Eerst verhit u de over in de laagste stand gedurende 3 minuten. Dan gaat de oven uit. En nu bespuit u met de 3-minuten-ovenreinigcr het binnen werk op een afstand van 25 centime ter. Drie minuten laten inwerken (of iets langer) en dan schuim plus vuil afnemen met een vochtige doek. Het spuitmiddel is niet brandbaar maar voor het geval u een lichtvaardige huisvrouw bent, mag op deze kleinig heden wel gelet worden: spuit niet in uw ogen of in die van anderen, adem de nevel niet in, verwijder de knop van de bus niet en geef he* geheel ook niet aan kinderen om mee te spe len. Lage eettafel Op de Keulse meubelbeurs was een ta fel te zien waarvan door middel van een knop het blad lager is te stellen. (De tafel is ca. 90 gulden duurder dan een normale). De bedoeling is dat de tafel nu geschikt is voor kinderen die er anders nauwelijks bovenuit kunnen ldjken. Heel handig als de kinderen spelletjes aan die tafel doen, of als ze apart eten. Bij de gezamenlijke maal tijd lijkt een gewone tafel en een kin derstoel prettiger, althans voor pa. Verplaatsbare keuken Een box van 1,65 meter lang. 1 me ter breed en 94 cm. hoog is de com pacte apparatuur van Italiaans fabri kaat die een keukeninhoud voor stelt. Er bevindt zich een elektrische kookplaat in. eei. koelkast, een aan recht, een buffet, een elektrische blik opener. Deze compacte keuken is ver plaatsbaar; men kan desgewenst bui ten koken, als er maar een stopcon tact in de buurt is. Twee kappersbedienden van twee be roemde Parijse schoonheidssalons dros ten: de een sloop weg bij Alexandre, de ander bij de gezuster Carita en samen stichtten zij een nieuwe salon: Marc Jean Michel waar zij als eer ste klant ontvingen Madame Hélène Rochas, de beroemde „koningin" der Franse parfumindustrie, die de salon verfraaide met een prachtig portret van een 18e eeuwse schoonheid. ZEIST (ANP) De aanbieding van vier jonge raven door de landsregering van Sleeswyk-Holstein heeft het wereld - natuurfonds Nederland, in staat gesteld te trachten de raaf, die sinds de jaren der tig door toedoen van de mens in Neder land uitgestorven is. weer In ons land te doen inburgeren. Zij bevinden zich thans in een midden in de bossen, in het centrum van het land, gelegen grote vliegruimte, waar zij wor den verzorgd door de directie faunabeheer van het ministerie van Landbouw en Vis serij, die ook de vliegruimte heeft ge- bouwd. Indien, zoals wordt verwacht, de raven in deze ruimte tot broeden zullen komen, zullen hun nakomelingen als eerste in Nederland geboren raven wor den vrijgelaten. De raaf. die niet alleen een van de diersoorten is. die het meest tot de ver beelding spreken, maar bovendien tot de intelligentste vogelsoorten behoort, is de grootste van de kraai-achtigen. Zijn vlucht kan ruim l.'30 m. bedragen. Carl Gustav danste tijdens het promotiebal van de m medeleerlinge, Ebba Curman. Beiden zijn getooid met de traditionele witte pet. Voor h.b.s.-a en handelsdagscholen Wijdopen de deur voor een imprimée avondjapon met geplisseerd kort lijfje aan veter smalle echouderbandjee en een ruim aangezette, wuivende overrok. f(Van de Poel). Kleuterschool Goes in opspraak (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het overiyden van een leerlinge van de openbare kleuterschool ,.De Bijenkorf" te Goes, volgens persbe richten aan een kokken- en bacterieziekte, is geen gevolg geweest van de hygiënische toestand op die school, zo heeft staats secretaris Grosheide geantwoord op des betreffende vragen van het Eerstc-Kamer- lid Van Hulst (CHU). De geneeskundige inspecteur van de Volksgezondheid in Zeeland heeft de staatssecretaris gerapporteerd, dat het hout van de school zeer zeker geen fu neste invloed op de patiënte kan hebben gehad, doch dat andere invloeden, geheel losstaande van het schoolgebouw, in het onderhavige ziektegeval tot de fatale af loop hebben geleid. Over de hygiëne op de school had de schoolarts enkele maanden tevoren gerap porteerd. dat de toestand niet aan alle eisen voldeed. Zo liet het schoonhouden van de lokalen te wensen over en van handen wassen door de leerlingen kwam niet veel terecht. Bij het onderzoek naar aanleiding van het ziektegeval bleek, dat de situatie inmiddels verbeterd was. Daar om ziet de staatssecretaris geen aanleiding meer om nadere maatregelen te overwegen of nog een onderzoek in te stellen. Engels verslag voor h.b.s. ers (Van onze onderu>ijsmedewerker) DEN HAAG Vanmorgen is de eerste ronde van de eindexamenmarathon begon nen. Eigenlijk was het no; maar een voorhoede die aantrad: alleen de bijna 7500 gegadigden voor een h.b s.-diploma a en de hoogste klassen van de handelsdag scholen werden vandaag opgeroepen. Op de handelsdagscholen ging het om het eerste gedeelte handelswetenschappen. De h.b.s.'crs kregen „Engels, verslag of hrie- ven". voor menig kandidaat meestal niet het slechtste onderdeel om mee te be- De kandidaten h.b.s.-a, het schooltype dat straks wel een deel van zijn aan hang aan het HAVO zal gaan afstaan, krijgen op hun schriftelijk examen de drie moderne talen dubbel. Een vertaling van uit het Frans, Duits en Engels en daarbij dan nog driemaal een verslag of brief, waarbij men zich van de moderne talen moet bedienen Gebruik van woordenboek is toegestaan, andere hulpmiddelen niet. Dit onderdeel behoort met de verschil lende opgaven voor handelswetenschappen tot het meest specifieke van het eindexa men h.b s.-a. Dit jaar en de eerstkomen de moeten de kandidaten nog in alle drie moderne talen hun kennis laten tes ten. straks, wanneer de mammoet in volle werking is. mogen zij naar eigen voorkeur één van het trio laten vallen. Anders dan vorig jaar was de Engelse opgave voor h.b.s.-a ditmaal geen brief maar een verslag. Ze betrof een bezoek van enkele Engelse middelbare scholleren aan het eiland Walcheren. De opgave was in een wat andere trant gesteld dan in voorafgaande jaren. De telegramstijl van het concept gaf de leerlingen meer de kans om een eigen verslag te schryven dan het geval is bij opgaven met zinnen die kant en klaar geboden worden. Dat. voor verschillende kandidaten die grotere vrijheid een voordeel is. spreekt van zelf. Vanmiddag zijn de h b s.-kandidaten doorgegaan met het eerste deel „organisa tie en techniek van de handel en het han delsreken en". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Persberichten over een mogeiyk aftreden van minister J. G. Suur hoff in verband mei zijn ziekte worden tegengesproken door zijn woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat. De minister is ruim drie weken geleden opgenomen in een Amsterdams ziekenhuis wegens een ontsteking aan de dikke darm. Met behulp van medicamenten en veel rust (in totaal zeker zes weken) moet herstel worden gevonden. Er is geen en kele indicatie, dat het genezingsproces zich ongunstig zou ontwikkelen, zo men tussentijds al een duideiyk beeld zou kunnen krygen. Ten departemente was men dan ook zeer verbaasd over berichten volgens welke de minister uit zijn ge zondheidstoestand bepaalde conclusies zou hebben getrokken. Men was eerder beleid het tegendeel te veronderstellen, gelet op het feit, dat minister Suurhoff vanaf zgn ziekbed aan bepaalde werkzaamheden lei ding biyft geven. In 't algemeen treedt minister Bogaers als zijn plaatsvervanger op.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6