ledereen in Vietnam heeft moeilijkheden NEEM NU IN BLIK OUDERS bij ovebv^|.;va;\ VIETKOAGGUEBILLAS VEBMOOBD Een dode Vietkong betekent 40.000 dollar DOCUMENT MET INSTRUCTIES Amsterdamse politie is niets te verwijten Op volger Soumokil voor Zuidmolukkers DINSDAG 26 APRIL 1966 DE LEaDSE COURANT PAGINA 5 Link Bruggen SAIGON De Amerikanen in Vietnam hebben het moeilijk, de militaire junta van vice-luchtmaarschalk Ky 1) en zijn jongelui 2) heeft het moeilijk, de Zuid- vietnamese strijdkrachten, die tegen het broedervolk in het noorden vechten heb ben het moeilijk kortom: iedereen, die zich, uit welke overwegingen dan ook, heeft ingezet voor de vrijheid en de vrede in dit deel van de wereld, kampt, vooral op dit moment, met onvoorstelbare pro blemen. De vuurkracht van de geallieerde strijdkrachten, die te land, ter zee en in de lucht de aggressie van Ho Tsji Minh trachten in te perken, is weliswaar groot genoeg om de situatie meester te kunnen zijn, maar het feit, dat er tegen guerilla's gevochten moet worden, heel vaak tegen van de eerste slag of stoot aan zijn zijde een onzichtbare vijand, die het voordeel heeft vergt het uiterste van de zenuwen en de waakzaamheid. Nguyen Vangs wereld viel ineen (Van onze speciale verlsaggever Link van Bruggen) MY THO Stel je voor de je Nguyen Van Vang heet en dat je een klein Vietnamees jonge tje van acht jaar benit. De delta van de machtige Mekong is je huis, je bent nooit in Saigon geweest en van Hanoi heb je nog nooit gehoord. Je bent op gegroeid in het hart van de delta, in de provincie Ang Giang, zo'n honderdvijftig kilo meter van de hoofdstad van je land. Daar, temidden van de rijstvelden, de kanalen en de vele aftakkingen van de grote rivier, lag Je hele wereld. Zij was weliswaar niet veel meer dan een grote modderplas, maar als kind ver maakte je Je er best. Je speelde blootsvoets. Het deerde" je echter niet, want alle kinderen in het dorp, waar je was geboren en getogen, deden hetzelfde. In feite zorgde de tropisch-hete zon ervoor dat je bijna geen kleren nodig had. Je spelletjes waren eenvoudig. Je ver maakte je met stokken, water en stenen, maar je kon er zelf veel af wisseling to brengen. Een stevig stuk in elkaar géjierst papier,' <ïat bijeen gehouden werd door stokjes, was je bal. Soms. als je vader een extraatje had verdiend, kreeg Je een kleine, papieren vlieger. Je was gelukkig. Wat had Je eigenlijk nog meer nodig? Je grote avontuur begon een maand geleden. Je vader en je moeder gin gen tijdelijk in een andere streek wer ken. Ze zouden meehelpen een kanaal te graven. Ze hadden dit meer gedaan, maar Je was nog nooit mee geweest. Op de lang verbeide dag kwamen grote trucks voorrijden en jij, je ouders en nog veel meer mensen, die Je kende, stapten in. Hoewel de rit lang en stoffig was, was ledereen even opgewekt. Het werk betaalde goed. In de vijf weken, dat er gegraven moest worden, konden je vader en Je moeder ongeveer 10.000 piaster verdien, of wel een kleine vierhonderd gulden. Met Tet, de eerste dag van het nieuwe maan jaar in zicht, betekende dit meer var kensvlees bij de feestrijst, misschien ook een stukje eendebout en wat zoe tigheden voor Jou. Na bijna een hele dag rijden stopten de trucks eindelijk in het dorp Tan Huong, dat tn de buurt van de stad Mv Tho ligt. Daar was het kanaal, dat verlengd, verbreed en uitgediept moest worden. Zes kilometer lang moest de water- weg worden. Als het werk klaar was, zou de irrigatie in de streek dusdanig verbeterd zijn dat de boeren er een extra-rijstoogst aan zouden kunnen overhouden. Je ouders werkten hard, evenals trou wens de andere vijftig mensen van de groep. Je bracht de dag door met kijken en 6pelen, er wel voor zorgend niet te ver af te dwalen. Na een maand moest er nog maar zevenhonderd meter worden gedaan, en binnen een week, zo was Je al voorgerekend, zou Je weer terug zijn ln Je eigen gehucht om met je vriendjes naar wie je verlangde, te kunnen 6pelen. Des avonds waren alle werkers en werksters altijd erg moe. Ze gingen vroeg naar bed en verbleven in twee huizen, die langs het kanaal stonden, zomede in een kleine, boeddhistische pagode. Jij en je ouders waren in het laatste bouwwerk ondergebracht. Twee nach ten geelden lag je daar nog tussen je vader en moeder in. Toen viel de Vietkong plotseling binnen met zijn moordende machinepistolen. In de pagode vonden dertien mensen de dood. In de twee huizen werden nog eens twaalf mannen en vrouwen neergeknald, terwijl zeven personen ernstig gewond werden. De Vietkong miste jou, Nkuyen Van Vang, maar hun kogels maakten je wei een wees. De angstkreten van Je ouders en van die andere mensen zijn verstomd. De terroristen zijn al lang weer ge vlucht, en het kanaal zal klaar komen, zij het niet deze week. Er was een begrafenis. De monniken baden, staken kaarsen aan en ver brandden wierook. Zojuist zijn de grote trucks weer ge komen, om jou en de overlevenden naar het dorp, waar je vandaan komt. terug te brengen. Jij bent Nguyen Van Vang, je bent acht jaar en je ouders werden ver moord. Je hele kleine wereld is ln elkaar gestort. Min. Smallenbroek Enig verwijt: te weinig man ingezet (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Smallenbroek (Binnenlandse Zaken) meent dat de Amsterdamse politie geen verwyten kun- worden gemaakt over haar optreden 19 maart jongstleden, toen relletjes ontstonden rond de opening van een foto tentoonstelling betreffende gebeurtenis sen op 10 maart by het huwelijk van prinses Beatrix. Het enige verwijt dat men de politic zou kunnen maken is vol gens de minister, dat naar de plaats van de onrust (Prinsengracht en omgeving) ln plaats van twee man niet terstond vol doende personeel onder leiding van hoger kader Is uitgerukt. In dat geval hadden degenen, die aan de gegeven bevelen niet voldeden, on middellijk en zonder schermutselingen kunnen worden gearresteerd, aldus de minister. Hij wijst er hierbij op dat moei lijkheden konden worden verwacht en van andere zijde werden verwacht, „ge tuige het opmerkelijk aantal fpto- en filmreporters, dat zich op straat bevond". Minister Smallenbroek zegt dit in zijn antwoord op vragen hieromtrent van het Tweede-Kamerlid Bniggeman (PSP). Het door de rijksrecherche ingestelde onderzoek naar de gebeurtenissen van 19 maart is „nog niet geheel voltooid". Dat de politie met de sabel mensen ge slagen zou hebben, is door het onderzoek niet bevestigd. Het gebruik van gummi stok en lange wapenstok „ten onrechte bullepees genoemd" vond plaats nadat o.a. gemotoriseerde politie-eenheden wa ren verschenen ..om de in moeilijkheden verkerend politieambtenaren bij te staan". Dat ook onschuldigen wel eens een klap oplopen ls volgens de minister het risico dat men loopt, wanneer men zich niet verwijdert en de relletjes blijft volgen. „Het is overigens opgevallen dat men daar vaak dezelfde personen aantreft", zo voegt de minister hier nog aan toe. Van een gespannen verhouding tussen een groot deel van de politie en de bur gerij is zijns inziens geen sprake. Vliegtuigramp in Italië eist acht doden CE VA (UPI) Bij Ceva in Italië is gisteravond in hevige regen een Itali aans toervliegtuig verongelukt op een helling van de Alpen. Alle acht inzitten den zijn daarbij om het leven gekomen. Het toestel werd bestuurd door de 84- jarige Corrad Gex, lid van de Italiaan se Kamer van Afgevaardigden voor de Franssprekende AostavalleL Het front is overal. In de jungle, waar de door muskieten en bloedzuigers geplaagde Amerikanen, Australiërs, Nieuw-Zeelanders en Zuidkoreanen in elke boom of achter elke struik een Vietkong vermoeden, maar ook in ste den als Da Nang en Hoee, waar de Zuidvietnamezen (op 't moment van schrijven althans) nog altijd met ont blote wapens tegenover elkaar liggen. Zelfs in een stad als Saigon, die offi cieel onder controle van de regering- Ky staat, wemelt het van communisti sche handlangers. Men zou het woord „communistisch" ook door „nationalistisch" kunnen ver vangen, want zeker is dat niet alle Viet namese groeperingen, die Ho Tsji Minh steunen, achter de rode filosofie van China staan. Miljarden Miljarden en nog eens miljarden wor den tegen deze onzalige strijd in het voormalige Indochina aangegooid. Als bij Dien Bien Phoe, dat de uittocht van de Fransen inluidde, vloeit er veel bloed; aan beide zijden vallen doden en gewonden. Als de uit de Amerikaanse koker komende Verliescijfers van de Vieücong juist. lijn. koqt elke guerilla, die in deze „smerige oorlog" sneuvelt, Washington ongeveer 40.000 dollar of meer dan 140.000 gulden. „In politiek opzicht is de problema tiek op dit moment groter dan zij ooit is geweest", verklaarde een Amerikaanse functionaris. „Het gaat de Verenigde Staten slechts in afgeleide zin om Viet nam. Het uiteindelijke doel is uitvoe ring te geven aan de China-politiek". Het „tot hiertoe en niet verder" slaat op de zeventiende breedtegraad, die vol gens de akkoorden van Genève de scheidslijn is tussen Noord- en Zuid- Vietnam, tussen de communistische en de vrije wereld. Teleurstellingen Vooral de afgelopen weken hebben de Amerikanen veel teleurstellingen moe ten slikken. Terwijl 25.000 jongeman nen uit de wereld van welvaart, waarin ze leefden, omwille van de vrijheid en de vrede naar de vol van gevaren zijn de rimboe van Vietnam zijn afgedaald, begint het politieke front in Saigon lang zaam maar zeker te verkruimelen. De zo krachtig door de Verenigde Staten gesteunde militaire junta, kan geen genade meer vinden in de ogen van de boeddhisten, confucianisten en zelfs katholieken, die tot nog toe het meest regeringsgetrouwe element vorm den. De tijd van de politieke onzekerheid is weer aangebroken. Naar verwacht wordt, gaat het met het regime van Ky dezelfde kant op als met de regeringen van Diem, Hoeong en Quat, die achter Amerikaanse stellingen rond Amerikaanse vliegbases. Een Vietkong gevangene handen omhoog wordt per helikopter afgevoerd. elkaar duikelden. Een jonge, Zuidviet- namees, die zei neutraal te zijn dat kan in Saigon van alles betekenen, tot Vietkong toe! bracht naar voren: „Alles is de schuld van die topconfe rentie in Honoloeloe. De Amerikaanse president heeft zich daar veel te open lijk achter de voormalige „luchtengel" Ky gesteld. Hij heeft er veel te duide lijk blijk van gegeven dat de laat- tte slechts een marionet van de Ver- ■nigde Staten is. Het Zuidvletnamese •olk geeft minder om Ky dan president Johnson denkt. Het wil terug naar een gekozen parlement, en naar een rege ring, die de steun heeft van de grote politieke partijen. Jammer dat de Ame rikaanse president zich zo heeft gecom promitteerd dat hij zonder gezichtsver lies bijna niet meer terug kan". Wie» bij de golf van antl-Ky-isme en anti-Amerikanisme, die thans over Zufd-Vietnam slaat, garen spint, is Ho Tsji Minh. Zuid-Vietnam en Noord-Vietnam zijn tenslotte lang niet zo verdeeld als in de Verenigde Staten en de rest van de we reld wel wordt vermoed. Zonen van één volk Het gaat om een burgeroorlog, om *n strijd tussen zonen van hetzelfde volk. Typerend voor de situatie ls dat hier, in Saigon, van een Amerikaanse en niet van een Vietnamese oorlog gesproken wordt. Duidelijk is dat Hanoi veel steunpun ten ln Zuid-Vietnam heeft. Niet alleen in de jungle, waar de Vietkong zich doodvecht tegen de overmacht van ge allieerde vuurwapens, maar ook in de zogenaamde gepacificeerde streken gebieden dus, die onder controle van Saigon heten te staan de infiltraties zijn daar niet van de lucht. En ieder een, die geld heeft, is belastingplichtig aan het zogenaamde bevrijdingsfront. Hoe de Vietkong de situatie van het ogenblik uitbuit, blijkt uit een docu ment, dat op een gedode guerilla werd gevonden. Het stuk werd deze week door de Amerikaanse inlichtingendienst vrij gegeven. Ik laat het hier min of meer in extenso volgen, omdat het een goed in zicht geeft van de problemen van het ogenblik, en de methoden, die de com munisten er op nahouden. Document „Nguyen Cao Ky liet Nguyen Tshlnh Thi (de wegens „insubordinatie" afge zette commandant van de eerste leger korps en voormalig lid van de junta- LVB) arresteren. De handlangers van de Verenigde Staten bevechten elkaar in een hevige strijd om de macht Het rebellen-regime en het rebellenleger zijn totaal gedemoraliseerd. De Ameri kanen en hun vazallen ontmoeten op al le fronten de grootste problemen en zijn in weinig benijdenswaardige moeilijkhe den geraakt. De toestand in Saigon, Hoee Da Nang en Qui Nhon", zo ver volgt het stuk elders, „is zeer gespan nen. Het is nu 'n prachtige gelegenheid voor ons de situatie nauwlettend te vol gen en op tijd tot actie over te gaan". Onder meer de volgende „richtlijnen voor oze kameraden" worden dan omschreven: I „Houdt vlaggen, leuzen, pamflet ten. explosieven, handgranaten enz. gereed, opdat elke toestand van ver warring kan worden uitgebuit. Als er demonstraties gehouden worden, moe ten we: a. Het volk bewegen deel te ne men aan de manifestaties, b. Alles in 't werk stellen om het organiserende co mité te infiltreren, c. 's nachts onze vlaggen uithangen en onze pamfletten verspreiden, d. Een beweging in het le ger roepen, die het militaire dictator schap bestrijdt, 't Can Lao element, de overgebleven functionarissen van het Diem-Nhoe-regime, die zich in de rebel- lenregering ingedrongen hebben om het volk te benadelen, de politieke misdadi gers, die in het buitenland verblijven, de geheime politie van Diem, Nhoe, Khanh en Hoeong". II Dit zijn leuzen, die gebruikt moe ten worden op spandoeken en in pam fletten, die in de steden verspreid die nen te worden; 1. Wij eisen hogere lonen voor werk lieden, ambtenaren en soldaten, 2. Wij vechten tegen de inlijving van soldaten, die voor Ky en de Verenigde Staten moeten sterven, 3. Wij strijden voor godsdienstvrij heid, 4. Wij verlangen dat de kosten van levensonderhoud omlaag gaan, 5. Wij eisen een prijsverlaging van rijst en andere levensmiddelen, die dooi de stadsbewoners worden betrokken, 6. Wij verlangen dat er een einde komt aan de bombardementen, die mensen op het platteland doden, 7. Soldaten, politieagenten en ambte naren moeten nauw met het volk sa menwerken om zijn belangen te be schermen en wrede functionarissen en geheime agenten te straffen. 8. Weg met de rebellenregering, ge leid door misdadigers als Thieu en Ky, 9. Ontbindt het marionettenkabinet, dat door de Verenigde Staten werd in gesteld, 10. Weg met de Amerikaanse imperia listische aggressors, 11. Verenigde Staten gan naar huis. Vrede voor Vietnam, 12. Weg met de bloeddorstige, Kore aanse huurlingen". 11. Verenigde Staten ga naar huis. III Als plattelanders de demonstra ties willen bijwonen, moeten we de sol daten en de politieagenten bewerken hen niet tegen te houden". Het buitgemaakte document eindigt met de zinsnede dat er plannen zijn politieke eenheden in het leven te roe pen. Ook zou er voor gewapende bescher ming worden gezorgd, terwijl Zuidvlet namese soldaten zouden worden be werkt de wapens tegen hun eigen regie ring te keren. Tussen boeddhistisch* militairen en hun kameraden zou zo veel mogelijk verwarring worden ge sticht. Na het toewensen van het nodi ge succes luidt de ondertekening: „Blen Cuong, secretaris-generaal". (Advertentie) ZOMER GROENTEN VELDVERS VERWERKT, VOEDZAAM.GEZONDI Zevenduizend man in Haagse Houtrusthal (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Tijdens de gistermiddag in de Haagse Houtrusthallen gehouden manifestatie van Vrije Zuidmolukkers in Nederland ter gelegenheid van de lfide gedenkdag van de proclamatie van de republiek Zuld-Molukken is de vice- premier van deze republiek ir. J. A. Ma- nusama benoemd als opvolger van mr. dr. Chris Soumokil. die ruim twee weken ge leden om het leven zou zjjn gebracht. Dit werd bekendgemaakt door ds. S. Metiary. voorzitter van de federatie Zuid-Molukse partyen en organisaties in Nederland. Direct hierna werd een telegram ge zonden aan de Nederlandse regering Waarin zij in kennis werd gesteld van de benoeming. In het telegram stond verder onder meer. dat, de Zuld-MolUkkers de regering aan haar plicht herinnert het zelfbeschikkingsrecht van dit volk te ver wezenlijken en te bevorderen De ongeveer zevenduizend Molukkers. afkomstig uit alle delen van ons land. die ln de broeihete Houtrusthallen de mani festatie bijwoonden, werden onder meer toegesproken door hun nieuwe leider ir. J. A. Manusama. Hij maakte onder andere bijzonderheden bekend over de dood van mr. dr. Soumokil. Deze werd. aldus ir. Manusama. op 12 april geëxecu teerd op een eiland ln de baai van Dja karta. Ernstige kritiek oefende hij uit op de zoals hij het noemde misleidende ver klaringen van de nieuwe Indonesische regering, waarbij steeds gesteld wordt, dat dr. Soumokil nog leeft. „Het moet voor de Indonesische leiders niet moei lijk zijn op meer overtuigende wijze de berichten over de dood van onze leider te weerleggen", zo zei hij. De heer Manusama suggereerde, dat twee Zuidmolukse' jongeren toestemming zouden krijgen om enige dagen In Dja karta te verblyven en een bezoek zouden brengen aan dr. Soumokil. Namens de jongerenfederatie van de Zuid-Molukkers werd gesproken door me juffrouw F. Tomasoa. In een heftig en gloedvol betoog stelde zij. dat bij de jonge ren. in tegenstelling tot de indruk die sommigen hebben .nog steeds het ideaal leeft van een eigen onafhankelijke repu bliek Zuld-Molukken. ..Wanneer de ouderen het niet meer kunnen, nemen wij. de jongeren, de strijd over en zul len blijven vechten tot ons Ideaal ver wezenlijkt is". Ook werd gesproken door de heer dr. J P. Nikyuluw. algemeen vertegenwoor diger van de R MS. en ds. J. H. Ritsema Bos. parlementslid. De sprekers werden afgewisseld met het optreden van Zuid- molukse zang en dansgroepen en or kesten. „Huwelijksalbum" uitverkocht DEN HAAG (A.N.P.). Van het herdenkingsalbum, dat het Prinses Beatrix Fonds heeft uitgegeven ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Beatrix met prins Claus is dezer dagen de eerste oplage, groot tienduizend exemplaren, uitverkocht geraakt. Het leeuwedeel hiervan bleef uiteraard binnen de landsgrenzen, maar ook heeft het album afnemers gevonden in alle delen van de wereld.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5