S)e CoidseSoiiAcmt Regering grote schuldige inflatie PRESIDENT VAN DE BANK: AUTO DOODDE 10 KINDEREN VELDKAMP LET OP UW SAECK Dr. Holtrop houdt z n hart vast voor lonen Protestmars studenten Koffers duiden op einde van huwelijksreis Vraagtekens rondom dood Newcomb Mott Waarschuwing Amsterdamse politierechter Overheids bestedingen stegen 17 pet Man met kunsthart overleden Koninklijk bezoek in rouwend Asse Philips neemt aandelen van R.S. Stokvis over Rijbewijs voor bestuurders bouwkranen PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 ADVERTENTTEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p.w. 0,88; p. maand ƒ3,75; p. kwart, ƒ11,30; franco per post ƒ11,80. ADVERTENTIES: 22 ct p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00 u.) DINSDAG 26 APRIL 1966 - - KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HOGERS TCMPBRATURBN B» imeigvei-wachttog. medegedeeld door het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig weer. Vannacht in het binnenland slechte op enkele plaateen nachtvorst en hier en daar mist. Morgen over dag hogere temperaturen dan vandaag. Aan vankelijk zwakke, later overwegend matige wind tussen oost en zuid. 57e jaargang, no. 16.817 (Van onze parlementaire redactie) j AMSTERDAM De president van de Nederlandse Bank, dr. M. W. Holtrop, deelt de wrevel die leeft over de steeds stijgende prijsinflatie. In zijn jaarverslag over 1965 constateert hij, dat ons land de normen, die het in het verleden vaak met zo veel ijver in het buitenland heeft bepleit, met voeten heeft getreden. De verantwoordelijkheid ligt bij verschillende instanties. De bestedingsinflatie van 1965 moet volgens hem in belangrijke mate aan de overheid worden toegeschreven, de inkomensinflatie is in de eerste plaats de schuld van de partijen van het georganiseerd overlegwerkgevers en werknemers, maar in laatste instantie ook van de regering. Voor de looninflatie van 1966 houdt dr, Holtrop zijn hart al vast en de door de regering gepropageerde langlopende C.A.O.'s geven eveneens reden tot. zorg. '(Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ruim tweehonderd stu denten uit alle universiteitssteden vai ons land hebben vanmiddag in Den Haag onder het motto „Stop studentenstop" ge protesteerd tegen het plan van minister Diepenhorst voor een beperkte toelating van eerstejaars studenten in de medicij nen (de beruchte numerus clausus). In optocht trokken de studenten vanaf het Staatsspoor langs het Malieveld en via Nieuwe Uitleg en Lanfee Vijverberg naar het gebouw van de Tweede Kamer, waar een tien man sterke afvaardiging een tegen de numerus clausus gerichte petitie ging aanbieden. Ook de meegevoerde spandoeken spraken trouwens duidelijke taal: „Even wachten met beter worden", „Veldkamp let op uw saeck", „Achtste me- disohe faculteit nu", „Nog langer wachten bij de dokter", „Vandaag minder studen ten, morgen minder artsen". In de af en toe ln koor „stop" roepende stoet viel een studentenechtpaar op. dat in een wandelwagentje hun jongste spruit meevoerde. Zal er voor hem over zo'n 18 jaar ook nog een „numerus clausus" gelden? (Advertentie) voor elke verjaardag u^ruyTi niet duur wel heerlijk (Van onze correspondent) SCHIPHOL Gisteren en ook van morgen zijn op Schiphol enkele koffers aangekomen van prinses Beatrix en prins Claus. Ze arriveerden per KLM uit New-York en werden door hofchauf- feurs opgehaald. Hoewel dit een zeker teken is, dat de huwelijksreis ten einde loopt, weet op de luchthaven niemand, wanneer het bruidspaar zelf naar Ne derland komt. Men verwacht, dat het niet via Schip hol zal reizen, maar door prins Bern- hard in de regeringsfriendship van een andere Europese luchthaven zal worden opgehaald. Zoals bekend heeft prinses Beatrix te kennen gegeven, in ieder ge val koninginnedag op palels Soestdijk te zullen vieren. Wel eindexamens christ. lyceum LEIDEN (ANP) Gisteravond hebben curatoren en bestuur van het chr. lyceum in Leiden vergaderd over de consequen ties van de wanordelijkheden die de eind examenklassen van deze school op hun laatste schooldag hadden veroorzaakt. De school was indertijd geheel overhoop gehaald. Aanvankelijk dreigden de autori teiten een aantal leerlingen die als hoofd daders van deze wanordelijkheden werden beschouwd, van het eindexamen uit te sluiten. Gisteravond is evenwel besloten niet tot een dei-gelijke krasse maatregel over te gaan, nu 12 van de 130 eindexa menkandidaten hun excuses hebben aan geboden. De betrokkenen zullen thans ge woon eindexamen mogen doen, maar zij zullen na het eindexamen ergens een week moeten gaan werken. De verdiensten daarvan zullen bestemd worden voor een liefdadig doeL RUSSEN ZWIJGZAAM AMERIKANEN EISEN MEER GEGEVENS MOSKOU (UPI-Reuter) De Ver enigde Staten hebben de Russische re gering er formeel van beschuldigd te weigeren volledige opening van zaken te geven over de dood van de Ameri kaanse toerist Newcomb Mott. Volgens de Sovjet-Unie heeft Mott, die was ge arresteerd nadat hij illegaal de Russi sche grens was gepasseerd, zelfmoord gepleegd in de trein die hem na zijn veroordeling naar een dwangarbei derskamp zou brengen. Hij was veroor deeld tot anderhalf jaar. In maart werd een Russisch rapport -er de dood van Mott aan de Ameri kaanse ambassade verstrekt, maar in de nota van maandag wordt gezegd nen uit het rapport elke denkbare gevolgtrekking kan maken. Voorts wordt gezegd dat de Amerikaanse am bassade-arts dr. James Bizzell bij de lijkschouwing - foto's had gemaakt, dat deze direct door de Russen in beslag waren genomen. In de nota wordt erop gewezen dat on danks herhaalde verzoeken de Sovjets weigeren de ooggetuigeverslagen van Motts bewakers, de scheermesjes waar hij zich de keel zou hebben doorge sneden en de kleren die hij op het tijd- van zijn dood droeg aan de Ameri kanen - door te geven. ,Zij hebben gewoon niet bewezen hoe hij stierf", zei een woordvoerder van de Gevangenisstraf i.p.v. boete AMSTERDAM (ANP) „Iedereen die bij ordeverstortingen zoals de laat ste tijd in Amsterdam voorkomen en waarbij de politie correct optreedt, zich in woorden of daden jegens haar mis draagt, moet er op rekenen dat ik, in principe een gedeeltelijk onvoorwaar delijke gevangenisstraf zal opleggen, ook In gevallen waarin gewoonlijk met een boete wordt volstaan". Deze algemene waarschuwing gaf gistermiddag de Amsterdamse politie rechter, mr, Romke de Waard, bij de behandeling van de zaak tegen de 24- jarlge kunstschilder Johan K., die zich had te verantwoorden voor beschadiging van een politie-auto tijdens een happe ning op het Spui op zaterdagavond 2 Mr. De Waard veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van vier weken waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Fons Hermans in P.S.P. SITTARD A.N.P.). De publicist Fons Hermans heeft aan het centraal stembureau dn Maastricht medegedeeld, dat hij de benoeming tot lid van d« Provinciale Staten van Limburg niet aanvaardt. Het conflict met de P.v.d.A. rondom deze state nzetel heeft hem aldus zijn verklaring reeds thans tot de beslissing getanaoh* om lid van de P.S.P. te worden. Amerikaanse ambassade, „wij aan vaarden noch verwerpen en zelfmoord theorie. Wij hebben daarover niet vol doende gegevens." F. W. H. Adams, raadsman van de fa milie van Newcomb Mott, is van me ning dat hfott werd vermoord. Volgens Adams heeft Mott zich met een scheermes niet zulke diepe sneden kunnen toebrengen als het rapport be weert. Hij zei dat de Russische regering het scheermes in kwestie niet had ge toond en dat evenmin een verklaring was gegeven omtrent de ruim 65 ande re wonden die op Motts lichaam werden aangetroffen. Honden bijten schapen dood MEPPEL (A.N.P.). In een weiland bij Zuidveen onder Steemwjjk zijn vier schapen en drie lammeren vermoedelijk door honden gedood. Enige weken geleden werden van dezelfde eigenaar ook enige schapen door honden dood gebeten. Onbekend is waar de honden thuishoren. Wat de bestedingsinflatie betreft: het particulier verbruik steeg in 1965 met 11,5 procent, het verbruik en de inves teringen van de overheid stegen elk met 13 procent, de woningbouw kostte 18 procent meer en de exportvraag nam met 10 procent toe. Dat was dus alle maal aanzienlijk meer dan de alles zins bevredigende stijging van de reële produktie, die 5,5 procent bedroeg en die als toelaatbare norm geldt. Neemt men bovendien in aanmerking dat de AOW/AWW-uitkerlngen werden verhoogd, terwijl de toegenomen premie werd ge compenseerd, dat draagt de overheid in belangrijke mate „schuld" aan de be stedingsinflatie. Dr. Holtrop wil niet zo ver gaan, dat de overheid eigen bestedingen zo had moeten verminderen, dat* de nominale overbesteding zou zijn voorkomen en dus ook de private overbesteding zou zijn gecompenseerd. Daarmee zou de overheid de continuïteit in haar beleid hebben moeten onderbreken, onder meer ten nadele van de werkgelegen- Maar de overheid had volgens hem wel de eigen bestedingen, eventueel na verrekening met compenserende belas tingverhogingen, binnen de 5 procent stijging moeten houden. De stijging van de rijksuitgaven, inclusief die van de woningbouw, was echter 17 procent, waartegenover een slechts kleine stij ging van de belastingdruk stond. Rekent men de prijsinflatie aan de lonen toe dan is er de norm dat de stij ging der lonen niet moet uitgaan boven de stijging der produktiviteit. De loonkosten stegen met 11 procent, de produktiviteit nam toe met 4 pro cent. Dr. Holtrop meent evenwel dat 't niet doenlijk zou zijn geweest de loons verhoging tot 4 procent te beperken, ge let op de bestedingsinflatie. Maar hoge re lonen betekent vooral bij de over heid ook weer hogere bestedingen, wat de onderlinge wisselwerking aan- Maar als de looninflatie gepaard gaat zowel met een dalende winstvoet als met een betalingsbalansresultaat dat beneden de norm blijft zoals in ons land vorig jaar het geval wa be staat er gegronde aanleiding, volgens dr. Holtrop, voor de conclusie dat zij de leiding van het inflatieproces heeft overgenomen. In elk geval is de geva renzone dan duidelijk bereikt. Zangersprotest De bekende Franse zanger Antoine protesteert hier op zijn eigen manier tegen 't xveren van Britse „beatniks" door de Franse autoriteiten. Ver momd als politieagent hield hij auto's aan bij het Palais Royal en controleerde de haarlengte van de bestuurders. De echte politie maakte r do bestel- Schoenen liggen her spreid op de plaats wa; wagen met een snellT*»^ van i«lu km- op de groep schoolkinderen in reed. Op de achtergrond de ramp- HOUSTON (Reuter). Marcel Derud- der, die vorige week in Houston, Texas, van een kunsthart is voorzien, is van ochtend onverwacht gestorven. Dr. Michael Debakey, het hoofd van de ploeg medici, die het kunsthart heeft aange bracht, was erbij toen Derudder stierf. Derudder. een 65-Jarige gewezen mijn werker, heeft jarenlang moeilijkheden met zijn hart gehad, die van reumati sche aard waren. Gisteravond is nog meegedeeld, dat de algemene toestand van de patiënt voor uitging. Hij was nog bewusteloos, maar zou naar verwachting spoedig bijkomen De doodsooi-zaak is vermoedelijk 'n breuk in de ademhalingsorganen. Derudder heeft met zijn kunsthart bij na 124 uur geleefd. Hij scheen langzaam doch gestaag te hei-stel 1 en en de hart chirurg dr. Michael E. Debakey, had hoop dat Derudder het zou halen. BRUSSEL (A.N.P.). Koning Boudewijn en koningin Fabiola heb ben gisteravond een bezoek ge bracht aan het rouwende Asse. waar gistermiddag tien schoolkin deren bij een verkeersongeluk om het leven zijn gekomen. Zij werden weggemaaid door een bestelauto, toen zij voor hun school met hun onderwijzeres op de stoep stqndcn te wachten om over ie steken, De verschrikkelijke balans vermeldt verder vijf gewonden, onder wie de 21-jarige klasseleidster. Twee kin deren verkeren nog in levensgevaar. Volgens ooggetuigen moet de be stelwagen met een snalheid van meer dan 100 km. hebben gereden, toen de 44-jarige Chauffeur de macht over het stuur verloor en de stoep opreed. Pas honderd me ter verdei- kwam het voertuig weer op de weg tot stilstand, na in en- Orchideeën voor Koningin Financiële positie van Indoheem sterker DEN HAAG Philips Eindhoven heeft alle aandelen van R.S. Stokvis van Indo heem overgenomen. Indoheem zal zich dan ook uit bedrijfseconomische overwe gingen terugtrekken uit de sectoren radio-, televisie- en elektronische apparaten. Tot het werkterrein van Indoheem zul len alle activiteiten blijven behoren op het terrein van elektrische huishoudelijke apparaten. Solex-bromfietsen, ventilato ren, handboormachines, elektrische dekens en soortgelijke zaken meer. R.S. Stokvis blijft fungeren als distributieapparaat alle produkten die onder de naam Erres geleverd worden. Nadat Indoheem Philips reeds op 22 februari in principe tot samenwerking overeengekomen waren, hebben thans de onderhandelingen ge resulteerd tot bovenstaand akkoord. De raad van bestuur van Indoheem deelt nog mede, dat de recente overeen komst met Philips uiteraard vertragend gewerkt heeft op het uitbrengen van het jaarverslag 1965. Het ligt in de bedoeling om in dit verslag, dat in de tweede helft Treinongeluk in Zweden: 6 doden GAEVLE (UPI) Zes personen zijn om het leven gekomen en elf anderen hebben verwondingen opgelopen toen maandag een personentrein inreed op een nagenoeg stilstaande reparatie- trein. Het ongeluk gebeurde ten noorden van de Zweedse provinciestad Gaevle. De doden vielen allen onder de passr - giers van de personentrein. Op het ogen blik van de botsing bevonden zich nog slechts twee mannen in de reparatie- trein. Verscheidene arbeiders waren een paar minuten voor de botsing uitgestapt. Negen passaglera en de twee arbeiders liepen verwondingen op die echter niet ernstig van aard bleken. mei 1966 zal verschijnen, de conse quenties van de gesloten overeenkomst zo scherp mogelijk te belichten. Ten aanzien van deze consequenties kan Indoheem reeds thans mededelen, dat de door de overeenkomst vrijgekomen midde len een belangrijke versterking van haar financiële positie betekenen en dat deze zullen worden aangewend voor de verdere ontplooiing van haar activiteiten. DEN HAAG, (ANP). Over twee a drie jaar. zo is dc ver wachting zal er in Nederland op geen enkel bouwwerk meer een bouwkraan bediend mogen wor den als de machinist niet in het bezit is van een ..rijbewijs- Het directoraat-ge neraal voor de arbeid heeft n.1. een wijzi ging van het veilig heidsbesluit ln studie, waarbij deze materie geregeld zal worden. De stichting vakop leiding bouwbedrijf heeft reeds een cur sus voor kraanbe- stuurders ln 't leven geroepen. Eerste doel van die cursus is het bestaande korps van bouwkraanbeatuurders ln Nederland (dat ln de laatste twee drie jaar. toen het aantal bij de bouw gebruikte kranen groeide tot 1500 2000, flink ls toegeno men) ln theoretische, maar ook praktische kennis „bij te spijkeren". Een tweede oogmerk ls om het bestaande korps op te werken tot vaklieden van een zo hoog gehalte, dat ze 6traks als leermeesters kun nen fungeren. De opleiding tot kraanbe stuurder wil men n.l. over enige tijd gaan bedrijven op basis van het zogeheten leer lingenstelsel. Ze kan het nauwelijks geloven, dut haar kind ongedeerd uit dc afschu welijke ramp kwam. Huilend om klemt deze mot-der haar zoontje dat nog versuft van schrik voor zich alt kijkt. kele seconden de gehele klas van jongens tussen zeven en tien Jaar letterlijk te hebben weggevaagd De plaats van het ongeluk bood een ontstellende aanblik. De lijk jes van de kinderen waren tien tallen meters weggeslingerd- Hart verscheurende tonelen speelden zich af direct nadat het ongeluk bekend werd en ongeruste ouders naai- de school kwamen, waar met passerende auto's de gewonde kin deren naar het ziekenhuis in Asse werden overgebracht. De onderwijzeres had van de mooie voorjaarsdag gebruik willen maken om de klas ln de bulten- luoht een les te geven ln verkeers regels. De dhauffeur, die ter plaatse ward gearresteerd, verklaarde t,e zijn geslipt. Hij bekende enkele glazen bier te hebben gedronken. Volgens de Belgische radio zou een bloedproef hebben uitgewezen, dat de man zelf vader van een groot gezin „waarschijnlijk" onder in vloed verkeerde.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1