K 3.41) A Soekarno oppert plannen voor enorme transmigratie Vriendelijke buurman was treinrover White Ik blijf uw leider. Onderzoek van stemmachines Gruwelijk relaas van moord op jongen (17) RMS-kringen: dr. Soumokil is wèl dood Hogere politie contra pers op 10 maart J Van Nelle eert Toon VANNELLE Rij-instructeur in vijf gestolen auto's op reis VLASVELD KRITIEK HEATH OP BRITSE TROONREDE Haatcomplex overwinnen MUJDAG 22 APRIL' 19«# DB T.BTDSB COURANT PAGINA T Amendement wil loon en bijslag tijdens vakantie (Van onze parlementaire redacteur DEN HAAO. Het Tweede-Kamerlid mevrouw Slnger-Dekker (Soc) heeft enkele amendementen ingediend op het wetsvoorstel inzake een wettelijke rege- van vakantie met behoud van loon. Haar amendementen beogen de arbeider, behalve zijn loon tijdens de vakantie, ook een bijslag te waarborgen. Deze bijslag gelijk moeten zijn aan het loon over de wettelijke mlnimumduur van de vakan- moeten groeien met het recht op vakantie. De bijslag zou voorts nadrukke lijk als loon moeten worden aangemerkt. het einde van de dienstbetrekking zou een proportioneel recht op bijslag moeten worden gerealiseerd. DJAKARTA (UPI-Reuier) President Soekarno van Indonesië heeft zijn ver baasd luisterend, dertig man sterke kabi net, vice-ministers en pers trachten te overtuigen dat hij president, premier, revolutlelelder en opperbevelhebber is en niet een soort constitutioneel monarch. Hij kwam tevens met een voor zijn ministers onbekend plan te voorschijn om twee miljoen mensen per jaar van Java naar de dun bevolkte eilanden Sumatra, Borneo, Celebes. Ceram en Nleuw-Gulnea over te brengen. Soekarno kritiseerde de pogingen om hem zijn uitgebreid gezag te ontnemen en hem alleen maar een symbolische rol Verklikker wees recherche weg (Van onze correspondent) LONDEN De 46-jarige gangster James Edward White, door de Britse politie opgespoord in verband met zijn aandeel in de grote trelnroof is zoals gis- deel van de oplage gemeld gearresteerd in een flatgebouw van badplaatsje in het Engelse graaf schap Kent. White, zijn vrouw Cl&lre en hun kindje hebben daar bijna twaalf maanden lang, zonder dat Iemand wan trouwen koesterde in Llttlestone on Sea gewoond. Naast de Whites woonde een journalist die ook niets in de gaten had en zich thans wel voor de kop zou kunnen slaan omdat hij de primeur van zijn leven ge mist heeft. White ging in Littlestone schuil onder de naam van Bob Lane. De andere inwoners dachten dat hij aan de kost kwam door de aankoop en ver koop van boten. Zijn buurman, de journalist John Kett, verklaarde: „Hij deed goede zaken en werkte in een garage achter het flat gebouw en in een schuur bij de kust. Dt ben met hem uit varen geweest. Hij was rustig en vriendelijk en zorgde goed zijn kind. 't Zag er als 'n gelukkig gezin uit. Het waren goede buren. Ze zeiden dat ze vroeger op een boerderij gewoond hadden". VLIEGENDE BERGADE Whites arrestatie werd uitgevberd door agenten van de vliegende brigade van Scotland Yard, en detectives van het traafschap Kent, die van een verklikker gehoord hadden waar de gangster zich "der een valse naam schuilhield. Poll- •iapionnen hadden verteld dat White djti Illegaal leven met de voortdurende angst van bij de kraag gevat te worden, meer dan beu waa, vooral omdat hij in geldnood zat. De treinrovers zijn op 8 augustus 1963 aan de haal gegaan met meer dan 20 miljoen gulden waarvan de politie slechts een zeer klein deel teruggevonden heeft. White zal wel een behoorlijk stuk van de buit gekregen hebben, maar terwijl hij ondergedoken zat, had hij veel geld no dig om aan het net van de politie te ont komen. Terwijl de andere speurders buiten bleven wachten, begaven twee detecti ves zich naar de voordeur van Whites apartement. Ze belden aan en stelden hem de vraag of hij James Edward Whi te was. De man knikte en liet zich ge dwee aanhouden. Het echtpaar Kett werd pas gisteren onraad gewaar; aan de Ingang van het apartement had namelijk een agent post gevat. Het duurde toen nog drie uur eer White aangehouden kon worden. Mevr. Kett zei: „Mijn eerste reactie was een wilde huilbui. Ik kon het niet geloven van zulk *n charmant en vriendelijk man". White is een gewezen parachutist. Zijn opsporing werd verleden zondag actueel nadat iemand die zei dat hij White was, in Londen contact had gezocht met twee journalisten. Zij ontmoetten de onbekende in Cock- fosters en reden met hem een tijdje rond per wagen. Alle vragen in verband met White wist hij juist te beantwoor den. Hij gaf vingerafdrukken, die door de journalisten aan Scotland Yard over gemaakt werden en vroeg geld, niet voor zichzelf „maar voor mijn vrouw en dochtertje". Nu White achter slot en grendel zit, verkeren nog twee treinrovers op vrije voeten die zich tot dusver nog niet heb ben laten vatten. Het zijn de 32-jarige Bruce Reynolds, en de 33-jarige Ronald „Buster" Edwards, een Londense bloe mist en eigenaar van een club. Voorts zijn Ronald Biggs (35), en Charles Wilson (32) uit de gevangenis ontsnapt. Reynolds en Edwrds hebben vermoedelijk de grote treinroof gepland en geleid. Algemeen wordt aangenomen dat ze onder valse namen in Zuid-Frank rijk of Zuid-Amerika van hun aandeel van de trelnroof leven. als staatshoofd te laten spelen. „Ik wens geen koning gemaakt te worden. Ik heb geen vijftig jaar van mijn leven geofferd om een koning van koningen te worden. Ik wil geen marionet zijn en ook geen symbool. Zo God het wil zal ik actief, actief, actief de leider zijn. Ik heb illegale pamfletten geeien waarin ik voorgesteld word als een bevende oude stakker. Maar ik ben uw premier. Ik heb u vice-premiers, ministers en vice-ministers gemaakt om onder mijn leiding uw werk te doen." Soekarno sneed vervolgens het voedsel- en bevolkingsprobleem aan: „Wij moeten beginnen met een grootscheepse trans migratie". Om 6000 mensen per dag over te brengen zou er een vloot van 25 tot 35 grote passagiersschepen nodig zijn. Bui tenlandse aannemers zouden dan het oerwoud moeten rooien, tegen een 50/50 verdeling van de goede houtsoorten. De vraag hoe dat allemaal betaald zou moe ten worden liet Soekarno gaarne over aan sultan Hamengkoe Boewono: „Ik heb geen verstand van financiële aange legenheden." legde Soekarno uit. Hij verdedigde zich nog tegen bewerin- Europ krij ese ambtenaren ijgen modelstatuut DEN" HAAG (ANP) Volgende week zal te Den Haag een zitting wor den gehouden van de „Conference gou- vernementale pour la fonction publique Europeënne", die zich bezighoudt met ontwerpen van een modelstatuut voor het personeel, ln dienst van internatio nale en supra-nationale organisaties in West-Europa. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De bij do Provinciale- Statenverkiezingen gebruikte stemmachi nes dit gebruik leidde zoals bekend tot onbevredigende resultaten zullen onder zocht worden, zodra het onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw benoemde statenleden heeft plaatsgevonden. Tot aan dat tijdstip mogen de gebruikte stemma - chines ingevolge de kieswet niet geopend worden. De beslissing of tot herstemming In de betrokken districten moet worden overgegaan berust bij de diverse colleges vu» Provinciale 8taten. Dit heeft minister Sroallenbrock (Blnn- Zaken) medegedeeld in antwoord op vra gen van het Tweede-Kamerlid Voogd (Boerenpartij). Het lijkt de minister niet waarschijn lijk dat het tevoren onderzochte proefmo- j del ondeugdelijk is. Dit gelet, op het uit voerig technisch onderzoek, waaraan het proefmodel voor de goedkeuring is onder worpen. Volgens mlnleter Small enbroek moet eerder worden aangenomen, dat de gebe lgde stemmachines niet. geheel overeen stemmen met het goedgekeurde proef model. Een onderzoek zal dit nog nader moeten aantonen, aldus zegt de minister !n antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid mr. Geert-sema (VVD). Zwijgplicht voor gem.-secretaris 8TEENWIJK (ANP) De gemeente raad van Steen wijk heeft overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wethou ders besloten om de secretaris van die gemeente, de heer B. T. van Donselaar, een volkomen zwijgplicht op te leggen met betrekking tot de door hem op H april aan de orde gestelde kwestie. De heer Van Donselaar had toen de Pers kennis gegeven van een door hem aan de gemeenteraad gericht verzoek tot instelling van een commissie van onder roek met betrekking tot de ernstige dis harmonie tussen hem en leden van bel gemeentebestuur, en over hetgeen hem ln het verleden le aangedaan. „ZO MOEILIJK GING HET NOG NOOIT" CHESTER. De kroongetuige ln het proces tegen Ian Brady en zijn vriendin Myra Hindlcy, de vermoedelijke bedrijvers van de zogenaamde heidemoorden van Chester. David Smith (17), heeft voor de rechtbank een afschuwelijk relaas gege ven over de wijze waarop Iax» Brady de 17-jarige Evans met een bijl vermoord zou hebben. Smith getuigde, dat Brady, voor hij zich aan zijn perverse moordlust overgaf, nauwkeurig noteerde welke kledingstukken hij droeg en vervolgens een stimulerend middel Innam. Hij wilde hem (Smith) in wijden in de techniek van het moorden. Bradv zou hem bij die gelegenheid heb ben toevertrouwd, dat hij al drie of vier mensen had vermoord en van plan was er nog meer te doden. Op een avond was Smith naar Brady gegaan en hoorde Brady's vriendin Myra gillen: „David, David, kom Ian helpen". „De wist eerst niet wat er aan de hand was", aldus Smith. „Ik rende de keuken uit naar de huiskamer. Eerst dacht lk dat Ian worstelde met een levensgrote lappen pop. Maar het was geen pop- Vlak voor me viel een lichaam neer. vreselijk gillend. Het was Evans. HIJ lag voorover en Ian ging over hem heen staan, wijd beens. met een bijl ln de hand. Evans kreunde en Ian hief de bijl hoop op en eloeg een. tweemaal. Evans bleef geluld geven. Toen nam Ian een elektrisch snoer, sloeg dat om de hals van de hevig bloedende Evans en trok dit. onderwijl zijn slachtoffer uitscheldend, stijf aan. Daarna keek hij naar Myra en zei: „Zo moeilijk is het nog nooit 'gegaan". Ik heb slagers aan het werk gezien, die zonder enige emotie een dood schaap aan stukkep sneden. Brady was net zo: kalm en hele maal niet opgewonden", aldus Smith. Brady moet nadien naar een café zijn ge gaan om wat te drinken en een sigaretje te roken. Smith was. helemaal van de kaart, naar hui6 gegaan, waar hij. naar de getuigenis van zijn vrouw, bleek en bevend aankwam Koit daarop meldde hij het gebeuren aan de politie. Ian Brady wordt, zoals bekend, met al leen beschuldigd van moord op Evans, maar ook op een 12-jarige jongen en een tienjarig meisje, wier smeken om naar huis te mogen gaan en wier doodskreten op de band zijn opgenomen Deze band opname wordt bij de bewijsvoering ge bruikt. gen dat hij staatsfondsen zou hebben verspild aan luxe-projecten. Hij riep vice- premier Chalid naar voren, die stopzet ting gevraagd had van „onproduktieve luxe-porjecten" en vroeg hem op de man af of hij daarmee het nationale monu ment, de nationale moskee en de „Soe- karno-toren" met draaiend restaurant had bedoeld. Chalid aarzelde even en ant woordde toen dat het vitale projecten waren en dat de mensen op het platteland Soekamo's voorbeeld volgden door staats gelden te besteden aan gelijksoortige ondernemingen. De vergadering eindigde zonder verdere discussie. Adma Malik, vice-premier en minister van Buitenland se Zaken kon desgevraagd geen commen taar geven op Soekamo's plannen omdat hij er nu pas voor het eerst van had gehoord. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In Ambonese kringen in Nederland wordt de Indonesische ont kenning van de terechtstelling van dr. Soumokil niet geloofd. Men houdt vol over zeer sterke aanwijzingen te be schikken, volgens welke dr. Soumokil wel is terechtgesteld. Aldus werd ons desgevraagd medegedeeld door de heer Marasabess.v, bestuurslid van de fede ratie van organisaties van de republiek van de Zuid-Molukken (RMS). De terechtstelling is ontkend door de Indonesische minister van militaire rechtspraak, brigade-generaal Soegihar- to. De Indonesische legerleider, gene raal Soeharto, heeft eveneens verklaard geen bericht over de dood van dr. Sou mokil te hebben ontvangen. Soumokil werd in 1964 gearresteerd en door een bijzondere rechtbank ter dood veroor deeld. ROTTERDAM (ANP) De vereni ging van hogere politieambtenaren heeft op haar jaarlijkse algemene ledenver- I gadering, die vandaag in Gouda wordt gehouden, haar grote verontrusting en afkeuring uitgesproken over de wijze, waarop door enkele publiciteitsmedia Ls gereageerd op de gezagshandhaving in verhaald met de gebeurtenissen rondom het huwelijk van prinses Beatrix ln Am sterdam. De vereniging ie van oordeel dat mede hierdoor aan de gezagshandhaving in Nederland een ernstige deuk ia toege bracht. De politie werd onverdiend de dupe van een meedogenloze kritiek ter wijl de ordeverstoorders een felle ver oordeling. die op zijn plaats geweest zou zijn. ontliepen, aldus de hogere politie ambtenaren in een tijdens de jaarverga dering aangenomen motie. Verder werd gezegd, dat de ambtena ren van politie ond'er uitermate moei lijke omstandigheden op 10 maart hun dienst hebben moeten verrichten, maar dat zij ondanks belediging, hoon en spot, toch tolerant en begrijpend zijn opge treden. Naar de mening van de vereni ging is de groep deelnemers aan dfe or deverstoring geenszine representatief te noemen voor de Nederlandse jeugd als geheel. Huldiging van 200.000e Brit in ons land (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Met veel feestelijk vertoon heeft Friendship Tours Limi ted gistermiddag de 200.000ste Britse bezoeker van Holland in restaurant Hoornwijck in Rijswijk ontvangen. De gelukkige, uitgezocht uit het gezelschap van 160 personen, die gisteren arriveer den, was miss H. M. Gardner, een se cretaresse van een Nederlandse olie maatschappij in Londen, die samen met haar moeder en twee vriendinnen vijf dagen Holland kwam doen. Met een escorte van twee dames in ons nationaal kostuum werd miss Gardner naar voor zitter Nieman van Friendship Tours ge leid, die haar de kosten terugbetaalde van de trip. De heer Nieman zei, dat de honderdduizendste ongemerkt was binnengekomen, dat men nu de twee honderdduizendste kwam de gelegen heid had aangegrepen om het ANVV, de WV's en aanverwante relaties dank te brengen voor de uitstekende sa menwerking. Hij rekende tevens uit dat men de miljoenste overnachting had bereikt. De directeur van de ANW, de heer J. A. Risseeuw, bood miss Grad- ner een boek over Holland aan. Van meerdere kanten werden nog bloemen en herinneringsgeschenken aangedragen, waarvoor een verrukte miss Gardner dank bracht. Nadat zij vorig jaar voor het eerst Holland bezocht, stond het voor haar vast dat zij dit jaar weer zou komen. Met een receptie en een lunch voor dc Friendshiprelaties en het gehele gezelschap toeristen werd de tweehonderdduizendste gevierd. 99 Als eerbetoon XE^vooi 10 jaar „one-man-show" brengt Van Nelle het prachtig uitgevoerde boek „TOON". Met 130 verschillende foto's gemaakt door Robby Pauwels. „Toon thuis en Toon op het toneel". Vraag naar dit magnifieke boek bij uw Van Nelle-winkelier of maak 3.45 over op giro 620300 t.n.v. Algemene Cadeau Cen trale, Rotterdam, met vermelding „Toon". Stortingsbiljetten zijn gratis verkrijgbaar bij uw Van Nelle-winkelier. koffie thee tabak ROTTERDAM (ANP) Een Rotter damse rij-instructeur, de 22-jarige A. J. M. H. heeft in korte tijd vijf auto's ge stolen en weer onbeschermd achterge laten ais de benzine op was of de poli tie ten tonele verscheen. De reislustige rij-instructeur maakte n wilde tocht via Oosterhout, Ant werpen, Luik en Düsseldorf en kwam liftend ln ons land terug. Hij meldde zichzelf bij de politie en moest van daag de officier van justitie over zijn ervaringen vertellen. In Oosterhout liet H. gisteren een ge stolen auto achter toen hij deze wilde ■erkopen. De politie werd gealarmeerd n H. verdween zonder zijn auto. maar vond in Oosterhout spoedig daarna 'n bestelwagen. Via Rotterdam, waar hij de politie in de buurt van zijn woning zag. ging hij naar Antwerpen waar hij wegens benzinegebrek een andere (Ne derlandse) auto uitzocht. In Luik ruilde hij de autoradio voor benzine, maar ln Düsseldorf moest hij naar. een benzinepomp. De eige- kreeg argwaan en waarschuwde de politie. Weer verdween H„ de auto bleef achter. Liftend is hij toen maar naar Rotterdam teruggekeerd. IJsselmeer geen aparte provincie HAARLEM (ANP) Een overleg tus sen Gedeputeerde Staten van Utrecht en Noord-Holland heeft geleid tot het ge meenschappelijke standpunt dat de LJssel- nieerpoldei-s bestuurlijk niet dienen te worden samengevoegd tot een twaalfde provincie, maar dat deze polders moeten worden ingedeeld bij de bestaande pro- (Advertentie) RIJSCHOOL VOOR.ALLE RIJBEWIJZEN ROOSEVELTSTRAAT 13*15 LEIDEN TEL. 30704 I Oude beest jee draven op ter opening Wilsonniet op korte termijn bij EEG LONDEN, (AFP) Edward Heath, leider van de conservatieve oppositie ln het Brit-se Lagerhuis, heeft tijdens het debat over de troonrede scherpe kritiek geleverd op het programma van de La- bourregering, dat hij „vaag en onjuist" noemde Heath herhaalde zijn eis dat Engeland onmiddellijk en zonder voor waarden vooraf onderhandelingen met Rhodesië moet beginnen. Hij verweet de regering, dat rij geen duidelijk standpunt ln het vraagstuk Europa inneemt. Hij betreurde de vage termen die over de EEG in de troonrede voorkomen. Heath besloot zijn rede met de els, dat de regering eens en voor al haar standpunt inzake de opbouw van Europa duidelijk maakt. Premier Wilson antwoordde, dat zijn regering geen gelegenheid voorbij zal la. ten gaan om de moeilijkheden uit de weg te ruimen, die de toetreding van Engeland tot de gemeenschappelijke markt in de weg staan. Engeland is niet slechts bereid tot deze stap dooh koes tert ook de wens ertoe. Voorwaarde is echter, dat de essentiële belangen van Engeland en van het Gemenebest niet in het gedrang komen Wilson zei thans moeilijk een voorspelling te kunnen doen over de kansen op de Britse toetreding tot het Europa van de Zee en dat er bepaalde twijfels zijn blijven bestaan De omstandigheden waren echter thans beter dan in 1963, toen de onderhande lingen afsprongen. De Britse premier legde de nadruk op de noodzaak punt voor punt over de voorwaarden van het Britse lidmaatschap te onderhandelen. Het zou volgens hem nog wel enige tijd duren voor dergelijke onderhandelingen tot de mogelijkheden behoren. Iedere oplossing van het Rhodeslsche vraagstuk ligt in de terugkeer van de kolonie naar een wettige status, zo ging de Britse regeringwleider verder. Hij be. treurde het dat Portugal geen garantie wil geven dat het zal meewerken aan handhaving van het olie-embargo «n was verheugd over de medewerking ln deze van Griekenland Over de bespre kingen tussen Engeland en Zuld-Afrika wilde hij geen nadere mededelingen Druk op Londen om geweld tegen Rhodesië NEW-YORK. (UJM.I Afrikaanse. Aziatische en communistische lld-staten van de Verenigde Naties hebben in de commissie inzake het kolonialisme van de algemene vergadering een beroep gedaan op Engeland om tegen het blanke min- derhcldsbewind In Rhodesië geweld te ge bruiken. Een desbetreffende ontwerp-motle werd met 19 tegen 0 stemmen bij 5 onthoudin gen aangenomen. Er wordt ook bij de Veiligheidsraad in op aangedrongen met spoed verdere stappen tegen Rhodesië te ondpnemen. De vijf landen die zich van stemming onthielden waren de Westerse leden van de commissie: Verenigde Staten, Enge land. Australië, Denemarken en Italië. Koningin Elizabetn van En bij de aankomst voor de o; van de nieuwe zitting vat parlement. De opening viel i met de veertigste verjaardag i koningin. Duitse bisschoppen over Polen: HILDESHEIM, (K.N.P.) De Duitse bisschoppen hebben een nieuwe verklaring gepubliceerd over het duizendjaarfeest der Poolse katholieken op 3 mei. Ztj roe pen daarin de katholieken van Duitsland op om zich te verenigen met de Polen ln gebed. De Duitse bisschoppen wijzen erop dat hun Poolse ambtsgenoten met hun brief aan liet Duitse episcopaat ..een eerste dialoog met hun Duitse broeders in het ambt begonnen, teneinde op basis van wederzijdse goede wil en ln de broeder lijke gezindheid van het gemeenschappe lijke .priesterlijke geloof het in de geschie denis gegloeide vergeldings- en haat-

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7