HANDZETTER Oegstgeestse winkeliers willen eigen zetel PLANNEN VOOR NAJAARSBEURS Poolse studenten naar Leiden TH. DE WILDE NIEUWE VOORZITTER VAN N.K.V.-LEIDEN Kettingbotsing in Oegstgeest Raadsagenda van Leiderdorp De falende of afwezige ouders als thema in moderne literatuur MADERNA EN MAGALOFF BRACHTEN STRAWINSKY SPRANKELEND TOT LEVEN RAIFFEISENBANK TE NOORDWIJK CAAT BOEWEN AAN LIJNBAANWEC DE LEIDSE COURANT VIERDUIZEND SLAVENKINDEREN VOOR DE LEIDSE INDUSTRIE PAGINA DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 APRIL 1366 voorzitter van de winkeliersvereniging „Oestgeest-Actief", die tijdens de vergadering van 20 januari van dit jaar uiting had gegeven aan de wens om Ie komen „tot een eigen zetel in de gemeenteraad" is tijdens de gisteravond gehouden bijeenkomst hier nader met een verklaring op teruggekomen. „Het "k- bestuur van O.A.", aldus de heer L. M. Trijselaar", heelt een schrijven ge- londen aan de afdelingsbesturen van de KVP, PvdA, AR, CHU en VVD met et verzoek om een onderhoud. Hierbij werd de vraag gesteld: „Kunt u ons én man aanwijzen die zich beschikbaar zou willen stellen de middenstands- roblematiek te behartigen". Het onderhoud met de partij-bestu- en heeft inmiddels plaats gehad, het- een tot de gewenste oplossing heeft eleid en waarmede dus de oorspron- elijk aahwezige behoefte is komen te ervallen. Een sukses dus voor „Oegst- eest-Actief". Een bewijs dat men ook ander verkiezingen raadszetels kan erkrijgen" becommentarieerde de roorzitter dit. Uit alle fracties heeft ich nl. één lid beschikbaar gesteld. Najaarsbeurs Een ander punt waarvoor de vele lanwezigen gisteravond in café „De louden Lantaarn" grote belangstel- ng toonden was het voorstel een na- ïarsbeurs te houden. Deze show zal vinden in een groot houten ouwwerk, dat in september zal op- etrokken worden op een terrein, oogstwaarschijnlijk, aan de Rijnzicht- eg (achter de R.K. Kerk). Hierin zal uimte zijn voor een groot aantal lands. Het complex is onderverdeeld een 40-tal „panklare" eenheden die oor de belanghebbenden slechts be oeven te worden „aangekleed". Tij- ens de vergadering gaven zich reeds en groot aantal gegadigden in prin- lpe op. De show zal 4 a 5 dagen ge pend zijn. Om praktische redenen blijkt de oorvoering van een algehele winkel uiting op maandag niet uitvoerbaar ;yn o.a. bij bakkersbedrijven, melk- groentehandel! In verband hier- ïede kunnen de bewoners van Oegst- een folder verwachten waarop e sluitingstijden der diverse zaken n bedrijven duidelijk zal zijn aange- even voor wat betreft de zaterdag, naandag en dinsdag. In het welkomstwoord mocht de roorzitter onder meer welkom heten e besturen van de winkeliers c.q. liddenstandsverenigingen uit IJmui- x Hillegom alsmede een aantal tudenten uit Leiden, die uit hoofde hun studie geïnteresseerd waren, ipreker herdacht het overleden lid de eer J. van Alkemade, die tot op het batst grote aktiviteit ontplooide. Ten aanzien van het nieuwe win- ;elcentrum dat te Oegstgeest-Noord loor het A.M.F. gerealiseerd gaat wor- len is er thans sprake van, dat deze nstitutionele belegger de „eenheden" liet „kaal", zoals aanvankelijk in de tedoeling lag, maar mét voor- en ach- erpui zal opleveren. Over de totale ntwikkeling is echter, gezien wijzi- ingen en veranderingen nog weinig ekend. Saneringsplannen Een groot gedeelte van de leven- lige en zeer geanimeerde bijeenkomst Ras voor rekening van de heer Meer- bach, adviseur van het Economisch Instituut Middenstand. Zijn lezing, die hij betitelde met „de middenstand sterft, de ondernemer is ;eboren" was doorspekt met talrijke lehartenswaardige wenken, gekop- leld aan vergelijkend cijfermate- iaal. „De welstand wordt bepaald door de groei van het bevolkingsaan- al, de stijging van het nationale in- is beduidend, waardoor mede Ie koopkracht is toegenomen. De be- itedingen lopen uit van 1954 met 14 miljard gulden tot 1964 met 35 mil- ard gulden, waarvan een groot deel goede komt aan het kleinbedrijf, t detailhandel, horecaf etc. Aan voedings- en genotmiddelen verd in 1953 6 miljard en in 1964 10 xiljard gulden besteed, aan duurzame onsumptiegoederen resp. 3 en 10 mil- aan overige goederen en dien- CHINEES RESTAURANT IN VOORMALIG PAND LUNCHROOM RUTECKS Sinds enige tyd heerste er volmaakte rast in het voormalige Rutecks-pand de Stationsweg, toen het Sand- vriches-restaurant eveneens moest slui- en wegens onrendabele exploitatie. Op iet ogenblik wordt er met man en macht gewerkt om 't te verbouwen tot liinees restaurant, dat een filiaal zal ijn van Akademela aan de Oude Ryn. Tegen Pinksteren hoopt men zover met Ie verbouwing gevorderd te zyn, dat "et kan worden opengesteld )en 20-tal medische studenten uit de 'oolse universiteitsstad Lodz komt zon- ag in Leiden aan. Deze 20 medische tudenten brengen een tegenbezoek aan .eiden, daar in december een zelfde antal Leidenaren naar Loz is geweest. >p het programma staan niet alleen 'ezoeken aan laboratoria en zieken huizen, doch ook uitstapjes naar de lelta-werken, de Keukenhof, de pier Scheveningen en de Rotterdamse sten 5 en 12 miljard gulden. „Cijfers", zo stelde de heer Meerbach. „waaruit kan blijken, dat het iedere onderne mer goed zou zijn gegaan. Toch is er een aanzienlijke daling van vestigin gen in detailhandel en ambacht. Een proces dat in 1953 is begonnen en zich nog in versneld tempo voortzet. In 1964 zijn in de detailhandel 6872 be drijven opgeheven waartegenover 4606 nieuwe vestigingen staan. Dit baart de Overheid zorgen en daartoe is een ontwikkelings- en saneringsfonds in het leven geroepen, waarin het plan van de commissie Goldschmidt thans ten uitvoer gebracht zal worden. Dit plan beoogt: stimuleren van bedrijfs- verbetering, expansie en verplaatsing, het bevorderen van branche- en streekonderzoekingen en het geven van goede voorlichting en adviezen. De sanering behelst het sluiten van een groot aantal bedrijven die niet voldoende rendabel zijn. 30% van het middenstandsapparaat komt tot een netto inkomen van 6000 gulden 's jaars, 40% tussen de 6 en 11 duizend gulden. Bij de sanering zal een bedrag gemoeid zijn van plm. 360 miljoen gulden, door de overheid als liquidatie uitkeringen en verdere on dersteuning uit te betalen. Dit alles om een zo gezond mogelijke midden stand te kweken. Consumentengedrag Spreker bepleitte voorts te Oegst- geest een onderzoek in te doen stellen naar het consumentengedrag, hetgeen tot betere verhoudingen winkelier- consument kan leiden. Ook in Box meer heeft dit tot gunstige resultaten geleid. Spreker drukte de aanwezigen op het hart toch een goed omzetbeleid te voeren en immer te trachten de omzet nog te vergroten. Men mag nooit tevreden zijn met het bereikte, dit is een stilstand die tot achteruitgang leidt". Naast diverse sombere aspecten in zijn betoog gaf spreker toch duidelijk de weg aan om mee te groeien met de grote ontwik kelingen in de klein- en detailhandel, hetgeen aanleiding vormde tot vele ter zake dienende vragen van de leden. Het was reeds op een vergevorderd uur dat de voorzitter de heer L. M. Trijselaar het slot- en dankwoord sprak. A. k. Het belangrijkste agendapunt op de jaarvergadering van de plaatselijke cen trale Leiden van het Ned. Kath. Vakverbond, gisteravond gehouden in de Jacobazaal van „Den Burcht" was de verkiezing van een nieuwe voorzitter. Nadat de vorige voorzitter, de heer K. F. de Bree, door ziekte gedwongen zijn tussentijds ontslag had ingediend, werd deze functie enige maanden waarge nomen door de 2e voorzitter, de heer J. J. de Groot. Met grote meerderheid koos de vergadering nu de heer Th. de Wilde als de nieuwe leidsman van het N.K.V. in Leiden. meerderheid gekozen en was bereid deze functie te aanvaarden. De geestelijk adviseur, rector M. v. d. Ploeg, ging in zijn toespraak dieper in op enkele schaduwzijden in de „Kerk van gisteren", die aanleiding zijn gewor den tot vernieuwing in de Kerk. Een kennis en begrip van deze achtergronden kunnen er beter toe bijdragen om de vernieuwing te aanvaarden. De secretaris brak een lans voor de nieuwe actie van het N.K.V. nl. de „Do nor-actie". Hij hoopte op veler medewer king, want alleen in Leiden is er al een tekort aan 1500 donors. Dit kost geen geld, wel bloed. De nieuwe voorz. sprak enige woorden. Hij vond het jammer dat hij de heer De Bree moest opvolgen wegens diens ziekte, maar „de afdeling gaat door en het werk van het NKV vraagt de volle inzet van allen. Samen het werk doen, samen verantwoordelijk zijn. want de representatie van de katholieke werkne mers is belangrijk". Hij vroeg dan ook steun van alle vakafdelingen. Hij dankte de heer De Groot (die deze avond te vens aftrad als tweede voorzitter) voor diens leiding in de afgelopen periode. Nadat de geestelijk adviseur allen had uitgenodigd voor de H. Mis op het Feest van de Arbeid, zondag 1 mei. om 10.15 uur in de kapel van het St. Lidwinahuis en er nog enkele vragen waren beant woord werd deze vergadering gesloten. DONOR-ACTIE De vergadering werd geopend door 2e voorzitter, de heer De Groot, die er op wees dat op deze bijeenkomst verslag werd uitgebracht van het eerste jaar in de nieuwe structuur. „Het kan nog niet helemaal naar wens verlopen zijn", zei hij, maar de heer De Groot hoopte ln dit jaar dan ook op aller medewerking. De notulen van de vorige vergadering werden goedgekeurd. Het financieel verslag over 1965 en de begroting 1966, uitgebracht door pen ningmeester. de heer J. van Hees (beide verslagen waren de aanwezigen uitge reikt) werden goedgekeurd. De goed keuring gold ook voor het keurig uitge voerde jaarverslag van de secretaris, de heer P. W. de la Rlvière. „DONOR-ACTIE" Daarna volgde de verkiezing van een nieuwe voorzitter. De heer De Groot merkte op dat de heer De Bree ln de loop van het jaar gevraagd had onthe ven te worden van zijn functie. De enige kandidaat die was ingediend was de heer Th. de Wilde. Deze werd met grote LEIDSE AGENDA ZATERDAG 2S APRIL Litteris Sacrum - opvoering van blij spel „Maribel". Leidse Schouwburg, aan vang 20.00 uur. Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. - excursie naar Raaphorst. Vertrek per bus 46 om 10.05 uur van het Stations plein, om 10.12 uur van het station Lam- menschans. Folk Beat 14 - jazzavond. Optreden van het Quintet Jan Rath. Hockeykan- tine van het sportpark Roomburg, in gang einde Asserstraat. Aanvang 20.00 Cemsto - feestavond personeelsver eniging Anthonius Clubhuis. K.W.J. - dansavond in de Romanus- zaal (achter de Hartebrug) m.m.v. The (Stokers of Heli. Aanvang 20.00 uur. AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN Geopend voor spoedeisende gevallen: Zuider Apotheek. Lammenschansweg 7, tel. 23553. Tentoonstellingen De Lakenhal, Oude Singel 28 Ten toonstelling litho's van Kokoachka. Tot 18 april. Open 10-16 uur, znd. 13-16 uur. Galerie Walenkamp, Nieuwsteeg 11. Tentoonstelling werken van Willem Hussem. Tot 20 april dag. 10-18 uur (zond. gesl.). Allemansgeest, Hoflaan, Voorschoten. Schilderijen van Willem T. Breddels. Tot en met mei. Tastevin, Beestenmarkt. Tentoonstel ling var» wandlappen en applicaties door Caro Buurman. Tot 24 april, dag. vanaf 5 uur n.m. De Ruif, Janvossensteeg 59. Tent. F. C. Batenburg, Grafiek, tot 6 mei. Musea Gistermorgen vond op de Rijnzicht- weg omstreeks half elf bij de herstel werkzaamheden aldaar een kettingbot sing plaats. Er had zich voor de opbre king een file gevormd. De heer A. A. van der M. te Leiden liep hierbij een gebroken knie op. alsmede een shock. Door de E.H.D. werd hij naar het aca demisch ziekenhuis vervoerd. De betrok ken auto's werden allen vrij ernstig be schadigd. BRIDGECLUB „DE SLEUTELS" In de Zandlopercompetitie van de bridgeclub "De Sleutels" werden de vol gende resultaten behaald: Groep I: 1 Verkuil-v. Helvert 93; 2 Echt paar de Vrind 79; 3 dames Sier-v. Zijl 71; 4 v.d. Steen-Kappers 71; 5 Roden- burg-Wesseling 57; 6 dames Derogee- Winkler Prins 47; 7 mevr. Harloff-Har- loff 43; 8 Dek-Goedhart 43. Groep II: 1 v.d. Burg-v. Ingen 71; 2 Tan-Philips 69; 3 Janson-Rip 69; 4 echt paar Jansen 62; 5 Klinkenberg-Smitte- naar 61; 6 de Vries-Lodder 59; 7 echt paar Tijssen 58; 8 Koningen-Verwey 54. Groep III: 1 v. Ravenswaay-Engels 74; 2 dames Stigter-v.d. Ende 73; 3 Biesot-v. Weizen 72; 4 de Vries-Biesot sr. 71; 5 mevr. Vroom-Foppe 62; 6 Middelham- Beugelsdljk 61; 7 Reus-de Heer 46; 8 Selier-Koning 45. Groep IV: 1 Bloemhoff-de Jong 93; 2 dames Bernard-Bom 68; 3 Kameraat-v. Kempen 68; 4 mevr. Vrijenhoek-Ronxpes 65; 5 echtpaar v. Kempen 62; 6 Robbers- Lepelaar 52; 7 mevr. den Dekker-Riel 48; 8 echtpaar Koornwinden 48. Gisteren om vijf minuten over vijf is de 9-jarige Renée Langezaal in de He- rësteeg op een muurtje geklommen en er af gevallen. Hij kwam daarbij terecht op een pijp van «een olieleiding. Met een bloedende verwonding aan het onderli chaam werd hij naar het academisch ziekenhuis vervoerd. Vanmorgen om kwart over zes raakte de 34-jarige stel- lingzetter W. Scholte uit Leiden in de fabriek van Krantz aan de Langegracht met zijn hand bekneld tussen een tand radketting en een tandradmachine in de weverij. De man liep diepe snljwonden op aan vier vingers. Door de E. H. D. werd hij naar het A. Z. L. overgebracht. Bij de politie is aangifte gedaan, dat ten nadele van de dienst gemeentewer ken twee rode lantaarns zyn ontvreemd bij een opgraving op het terrein aan de Lorentzkade. De lampen waren met ket ting en slot bevestigd. De totale waarde van de lampen bedraagt 160,00. VOORSCHOTEN CARILLON OP RADIO Op woensdag 20 april heeft Radio Nederland Wereldomroep opnamen ge maakt van een carillon-concert, te geven door de beiaardier Addie de Jong. Deze opnamen zullen op 1 mei a.s. via het station Bonaire worden uitgezonden t.g.v. de verjaardag van H.M. de Koningin op 30 april. GEBOREN: Geert Johan z.v. de Wit. Abraham en Kriege Pleternella N.; Johannes Pieter z.v. Segaar, Jacob P. J. en Verboon, Jozina A. ONDERTROUWErnst, Adriaan Den Haag en Jolly, Flora. Zweekhor8t, Bernardus J. en Nouwens Laurentia A. M. Niersman, Gerardus A. M. en Schuiling Brigitte E. K. GEHUWD: in 't Veen. Cornelia A. Leid- schendam en Smolders, Adrians M. J. M. Haas, Leonardus B. en Koetsier Dirkje, van Os. Nicolaas C. en van Meigaarden Gerturdis A.; de Jong Theo Delft en Hartogs Marianne P. OVERLEDEN: van Schuttershoef. Jan 44 jaar. van Ammers w.v. J. Fransz, Aaltje 79 jaar. Duivenvoorde, Hubertus P. 72 jaar. NOORDWIJKERHOUT HET VALT NIET MEE „Neen", vond een kweker uit Noord- wijkerhout, „het valt niet mee om al die papieren uit elkaar te houden en op tijd in te vullen". Omdat hij zulks niet had gedaan, moest de kweker zich verantwoorden, want er stond 54 m2 koude kas bloemen teveel op zijn bedrijf. „Als u niet zorgt dat de boel in orde is, dan wordt het helemaal een vrijgevochten boel", oordeelde de of ficier, die 160 boete eiste. „En nu. Y00rtaan zorgen dat alle pa pieren behoorlijk worden ingevuld en alles op tijd is", waarschuwde de rechter, die conform de eis veroordeel de. LEIDERDORP De gemeenteraad vergadert op maan dag 25 april om 7.45 uur en krijgt o.a. de volgende agenda te behandelen: voor stel tot vaststelling van een nieuw re glement van orde voor de vergaderingen van de raad; voorstel tot nadere vast stelling van de werkelijke exploitatie uitgaven der openbare lagere school over 1964voorstel tot nadere vaststelling van het bedrag per leerling voor het open baar gewoon lager onderwijs voor 1964; voorstel tot vaststelling der vergoedin gen aan de bijzondere scholen over het jaar 1964; voorstel tot het verlenen van medewerking, als bedoeld ln artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920, voor aan schaffing van een nieuwe zonwei'ing voor de Herv school aan de Kastanjelaan; voorstel tot verhuur van een zestal stro ken grond gelegen naast de woningen aan de Brittenburg; voorstel tot verkoop van een perceel Industrieterrein, gelegen aan de Splinterlaan; voorstel tot ver koop van een perceel grond ten behoeve van de bouw van een R.K. kerk; voor stel tot verhuur van een perceel grond ten behoeve van de bouw van een R.K. noodkerk; voorstel tot wijziging van het raadsbesluit van 28 feb. 1966 nr. 43, tot verkoop van grond aan het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds te 's-Graven- hage; voorstel tot het bouwrflpmaken van het 7e gedeelte van complex 1 van het gemeentelijk grondbedrijf en tot on derhandse aanbesteding van dit werk; voorstel tot huurverhoging voor enkele bedrijfspanden. Toneeluitvoering van „St. Matthias" te Warmond was succes De door de toneelvereniging St. Mat thias opgevoerde komische thriller „De klok sloeg twaalf" ln de vertaling van Hans de Rijk is een groot succes ge worden. Dit toneelstuk is pas kort vrij gegeven voor het amateurtoneel en is jaren lang tot de beste thrillers in En geland gerekend. Opmerkelijk was dat ditmaal de bezetting bestond uit groten deels jongere spelers, doch dank zy de deskundige leiding van regisseur G. van Elburg werden de aan hen toebe deelde rollen op perfecte wyze vertolkt en van enige plankenkoorts was geen sprake. In het stuk zelf voerde de hu mor de boventoon, dit ondanks het feit dat er ook een paar doden te betreuren vielen. Met een harteiyk applaus beloon de het talrijke publiek spelers en speel sters voor de mooie en genotvolle avond. Ook de vice-voorzitter, de heer P. M. de Vetten, bracht dank aan alle medewer kers terwijl hij aan de regisseur, die zoveel heeft bijgedragen tot het succes van deze voorstelling een prachtige fruitmand aanbood. Spr. weer er nog op dat bij gelegenheid van de verjaardag van H.M. de koningin op 30 april a.s. door de jeugd onder leiding van mej. Paula Ritzen een kindertoneeluitvoering zal worden gegeven waaraan echter ook de ouderen veel genoegen kunnen bele- De tydens de pauze gehouden verlo ting ten bate van de kas was eveneens een succes zodat al met al Matthias kan terug zien op een zeer geslaagde avond. Hella S. Hnasse over: versiteit vond gisteravond de laatste bijeenkomst van het seizoen plaats van de Maatschappij der Nederlandse Let terkunde. Op deze vergadering sprak de schrijfster Hella S. Haasse over het onderwerp „De falende of afwezige ouders als thema in de naoorlogse lite ratuur". In een boeiende verteltrant belichtte de spreekster het verschijsel van de conflictsituatie tussen ouders en kinderen, zoals die in de literatuur wordt aangegrepen. Aanvankelijk wierp ze een blik terug in de literatuur van het verleden, waarin het falen der ouders veelvuldig werd verbeeld, doch waar de waardigheid van de ouderfunc tie nimmer werd aangetast. Hoe groot de controverse tussen ouder en kind ook mocht zijn, als de zaak ontleed werd. betekende dit nooit een negatie van het ouderschap. Veeleer werd het beschouwd als een voorbijgaand ver schijnsel. Later zou de zoon ongetwy- feld de draad wel weer opnemen en verdedigen wat zijn eertijds zo verfoei de vader vertegenwoordigt. de auteur de volwassene uit als een beknotte en beperkte persoon, die zich arrivé waant, en reeds daardoor blijk geeft van verstarring. Het zijn als poppen, die in het klimaat van de puber uitgerangeerd zijn. Het uitdagende ele ment. het prikkelende van de jeugd, de insubordinatie dikwijls, drijft de ouders in het nauw, dringt ze in het defensief. Tenslotte kunnen ze nog slechts dienen om het contrast tussen falende volwas senen en zoekende adolescenten aan te kunnen duiden. Het grootste verwijt, dat hen wordt gedaan is het feit, dat ze zich zekerheden verworven hebben, die in het geheel geen zekerheden zijn. De jeugd proclameert de onmogelijkheid met ze kerheden te kunnen leven. De weg zal in zoeken en steeds ontwikkelende wor ding moeten worden afgelegd. De idealis ten worden gezien als aandoenlijke men sen uit een voorbije tijd. HE t. derne literatuur noemde ze in dit ver band o.m. „Haus ohne Hüter" van Hein- rich Böll, de serie brieven „Op weg naar het einde" van G. K. van het Reve, „Een bruid in de morgen" van Hugo Claus, „De tranen der acacia's" W. F. Hermans en „De vadsige konin gen" van Hugo Raas. Vooral Wolkers grijpt in zijn literatuur regelmatig de conflicten aan, die als jongere ten op zichte van de ouders worden dorleefd. De ouders hebben gefaald, aldus deze auteur, omdat ze in al hun rechtzinnig heid en fatsoen geen reëel antwoord weten op problemen van de jeugd, ze eenvoudigweg niets begrijpen van hen in hun drang tot zelfexpressie. Daarom worden de ouders vaak verworpen als gefaald hebbende en dus mislukte vol wassenen. Daarom ook weigeren de kin deren de uitgeprobeerde functies van het verleden in te nemen. De Lakenhal: Dag. 10-4 uur; zondag» 1-4 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Dage lijks van 10-5 uur. zondags 1-5 uur. Legermuseum l'esthulslaanMet uit zondering van zaterdag van 9-5 uur (zondags 1-5 uur). Laatste Meesterconcert K. 0. wekte gemengde gevoelens In oafé-rest. Flora hield, onder voor zitterschap van de lieer C. G. J. Alke made, de Coöp. Ralffelsenband ..Noord wyk" haar 54ste jaarvergadering. Het was voor het bestuur en de Raad van Toezicht prettig te kunnen mede delen dat de gang van zaken bij de bank nog steeds crewendo gaat en de uitslag van het boekjaar 1965 zeer gunstig in, waaruit biykt dat de inntclllng 'n voor name plaats bij de handeldryvende be woners van Noordwijk Inneemt. 'Het was tevens een genoegen te kun nen mededelen dat In de bestuursverga dering was besloten om villa ..Marie" aan de Lynhaanweg te slopen en op deze grond een nieuw bankgebouw te laten bouwen. Door het bestuur zal aan een architectenbureau opdracht worden ge geven voor een ontwerpplan en na ver krijging van de Ryksgoedkëurlng zal ten spoedigste met de bouw worden begon- Wegens periodieke aftreding van de heer C. G. J. Alkemade, die niet meer herkiesbaar was, omdat hy de gestelde leeftydsgrens had overschreden, werd in het bestuur gekozen de heer L. G. J. Alkemade, terwijl in de Raad van Toe zicht werd herkozen de heer Alb. Mul der. Van de heer C. W. G. Alkemade. oud-voorzitter van de Raad van Toe zicht, was een schrijven ingekomen, waarin hij de scheidende voorzitter nog vele jaren gezondheid toewenste. Gaarne haakte de huidige voorzitter van de Raad van Toezicht, de heer A. W. J. J. Alkemade, hierop in om namens het be- NOORDWIJK SCHOLIER GEWOND Op het kruispunt Rembrandtweg-Su- rlnameweg te Noordwyk reed een 11- jarige scholier tegen een vrachtauto op. De Jongen bekwam ©en hoofdwonde. Zyn flets werd zwaar beschadigd. POLITIE EN ONDERWIJS DEELDEN DE PUNTEN Het elftal van de Noordwijkse Poli- tieaportvereniging speelde op het SJC- terrein een vriendschappelijke wedstrijd tegen een ploeg Noordwijkse onderwij zers. De teams toonde weinig krachts verschil. maar toch waren de politie dienaren in de eerste helft iets in de meerderheid. Dit kwam ook tot uit drukking in de punten. Met 3-1 voor NPSV ging de rust in. De meesters benutten de pauze voor een mentale injectie en met doelpunten van Michels en Van Nlerop werd de achterstand ingehaald. Bij NPSV was het Van Maris, die de goals maakte. De sportieve strijd werd door arbiter Bulk goed geleld. HUISVROUWEN GAAN LUISTEREN NAAR INTERPOL De afdeling Noordwyk van de Ned. Ver. van Huisvrouwen organiseert op woensdag 27 april a.s. in het jeugd centrum "De Rank" een avond, welke ook voor introducé's en belangstellen den toegankelijk zal zijn. In deze byeen- komst spreekt de heer C. L. Dei), waar nemend hoofd van het Bureau Interpol te Den Haag over "Het werk van Interpol en de bestrijding van bijzondere delic ten." De bijzondere delicten waarmede het bureau zioh bezig houdt zijn p.m. de smokkel in verdovende mlddelep, vrou wenhandel, handel in-minderjarigen, on tuchtige publicaties en uitgaven, de valse munterij en autodiefstal. Voor niet-leden bedraagt de toegangs prijs voor deze avond 0,50 per persoon. ZEVENHOVEN DURE ROZEN „Dat zijn dan dure rozen", consta teerde een 31-jarige kweker uit Ze venhoven, die terecht stond voor de Haagse politierechter, omdat hij voor 88 m2 koude kas met rozen geen teeltvergunning bezat, toen de con troleur op 4 oktober eens kwam kij ken. Dat feit was wel juist, doch vol gens de kweker was het allemaal een gevolg van misverstand. Hij had nl. een deel van zijn teeltrecht verhuurd en toen niet voldoende voor zichzelf gehouden. „Hetgeen betekent, dat in elk geval toch teveel werd geteeld", zo constateerde de officier van justitie. Verdachte maakte een ingewikkelde berekening hoe hij aan de verhuurde- rij was gekomen, doch rechter noch officier konden dat helemaal volgen. „In elk geval staat vast dat u in over treding was", concludeerde de officier en hij eiste 100 boete. De rechter veroordeelde dienovereenkomstig. stuur en de Raad van Toezicht hulde «e lof te brengen aan de scheidende voor zitter welke gedurende 21 jaar xfjn beste krachten aan de bank heeft ge schonken. Uit het financiële overzicht van 1966 halen wij aan dat de totale omzet be droeg ƒ85.723 110.16; het totaal tegoed aan spaargelden bedraagt ƒ7.541.780,94; rek. crt. credlet 1.779.564,31; rek crt. debet ƒ845.592.45; wtnBt ƒ30.240,04. Deze werd toegevoed aan het reserve fonds welk thans groot is ƒ301.646,6». Het aantal leden is 434; spaarbankboek jes 2845; rekening-courant houders 476 en het totaal aantal posten in 1965 be droeg 116282. K.A.V. DE BATAVEN De Bataven nemen zondag te Breda met een groot aantal ploegen deel aan de jaariykse estafettewedstryden. Ver trek per bus om 10.30 uur vanaf Sta- tion/Shuttersveld te Lelden. De-opstellin gen zijn als volgt: Dames: 200 m G. Kraan, 100 m R. v. Dijk, 100 m A. Hogenboom, 80 m D. v. Beek. 160 m M. Lourier, 80 m G. Jas pers. 80 m M. v. Wezel. Meisjes A: 5 x 80 m: C. Cival. Ch. Jas pers. J. Hogenboom, A. Overdevest, N. v. d. Hoorn. Res. M. Thijssen. Meisjes B: 5 x 80 m: L. Visser, U. v. d. Poel. I. v. Winden. M. v. d. Harg, L. van Niel. Res. M. Thijssen. Meisjes C: J. Verdegaal. L. Heems kerk, T. Buikstra. Y. Jansen, M. Friese. Rea. M. Vinkestein. Heren: 14.00 m A. Brugman. 900 m A. Belt. 200 m P. Bank. 700 m P. Brug man. 400 m Th. Borat. 200 m E. van Bentum. 100 m O. Hettlnga. Jongens B: 600 m B. Kerkhof, 100 m H. v. d. Steen, 300 i W. van Niel, 100 Res. E. Stikvoort. Jongens C: 5 3 i C. de Roode. T. KORFBAL Crescendo Het eerste twaalftal heeft zondag a.s. wederom vryaf. Wat Crescendo betreft staan alleen de na volgende wedstrijden op het program ma: De Algemene 3-Crescendo 2. 2 uur; De Danaïden 3-Crescendo 3, 12 uur; ads Crescendo c-KNS c, zaterdag 15.30 uur. Programma Leidse korfbalclubs t Overgangsklasse: Vicus Or.-PSV; le klasse: DKC-Danaiden; Zuiderkwartier- Ons Eibernest 2; HSV-Fluks; De Alge- mene-Swift (zat.); 3e klasse: Overkan- tera-KNS. Leidse Korfbalbond le klasse: De Algemene 3-Crescendo 2; Danaïden 4-Vicus O. 4; Noorderkw. 1- Zuiderkw. 3; Danaïden 3-Crescendo 3; 2e klas: Danaiden 5-KNS 4; Zuiderkw. 4-Fluks 6; Madjoe 1-KNS jun. a: Vic. Or. a-Zuiderkw. a; Ons Eibernest alDa- nalden a; jun. B: Noorderkw. a- Mad joe a; adsp.: le kl.: Fluks a-Vicus O. a; 2e kl.: Vicus Or. b-Danaiden b; Zuider kwartier b-KNSB; Zuiderkw. c-Noorder- kw. a; 3e kl.: Danaiden c-Fluks c; Zui derkw. d-Noorderkw. b; 4e kl.: Cres cendo C-KNS c; Danaiden d-Zuiderkw. e, Danaiden e-De Algemene c, Noorderkw. c-Fluks c; Pup. a: Zuiderkw. a-Fluks a; pup. b: Zuiderkw. b-Fluks b; Zuiderkw c-Fluks b, Madjoe a-KNS a. HOCKEY Slseo Ook voor Siseo nadert het einde van de competitie. Voor zondag a.s. staan er slechts twee wedstrijden op 't programma t.w. Dames 1-Te Wer- ve 2 en heren 2-Groen Geel 7 (12.30 u.). De wedstryd die dames 1 zondag om 14 uur td>wachten staat Is van uitermate groot belang, Door het gelijke spel van 11, dat zondag j.l. tegen RBC 2 werd behaald, bleef het eerste dames team met één punt verschil op deze mede- kampioensconcurrente nog steeds ïyst- aanvoerster. Het risico de eerste plaats te verliezen kan alleen worden vermeden door uit de wedstrijd tegen Te Werve de volle winst te behalen. De Ryswljkse ploeg verkeert in degradatiegevaar en zal dus ongetwijfeld alles op alles zetten om een overwinning in de wacht te sle pen. Opgesteld zyn: Rally Wohl, Nel Hoogeboom, Ankie Bark, Joke Aalders, Ank van Putten, Olga Kruisman, Ludy v. d. Meer, Els de Vrind, Carta v. d. Meer. Joke de Vrind en Emy v. Brussel. (WESTERPERS N.V. voor haar afdeling HANDELSDRUKKERIJ. Prettige werkkring. Behoorlijke beloning. Jaariykse winstdeling. Eventueel vergoeding van reiskosten, iis bedryf: TELEFOON 20935 '"Pwee tijdperken met een tussenruim- te van meer dan een eeuw wil zeggen: twee stijlen, twee uitvoerings praktijken. De uitvoeringspraktijk van Mozart kennen wij alleen uit over levering en uit zijn componeer-stijl. In ieder geval componeerde hij zeer doorzichtig. Die helderheid en klaar heid moeten behouden blijven. Men wil Mozart ook altijd licht gespeeld horen. Tegen deze laatste opvatting heeft de dirigent Bruno Maderna gis teravond met het Residentieoi'kest ge zondigd. Wij hoorden nl. de Ballet muziek uit de pantomime „Les petits Rieus" in een te zware bezetting en met een Beethoviaanse opvatting. Wij geloven stellig dat bij een kleinere bezetting en minder zwaar geaccen tueerd, alles veel meer dansmuziek was geworden en ook graciexizer. Nikita Magaloff was solist in het Concert voor piano fen orkest in Es gr. t. K.V. 482, dat Mozart in 1785 schreef. Ook Magaloff bleek, hoe exact ook alles klonk, geen Mozartspeler te zijn. Het bleef alles te koel on niet licht genoeg. En ook hier werden door Maderna te zware aanzetten gefor ceerd, zelfs in het Andante. Hier maak ten de klarinetten een bewonderens waardige uilzondering. Want Mozart gebruikt hier inplaats van de hobo de klarinet. Verrukkelijk klonken hier de passages die voor dit instrument zijn bestemd. Maar het geheel heeft ons niet voldaan. Daarbij kwam nog dat de blaasinstrumenten juist iets te hoog waren afgestemd, waardoor een zwe ving ontstond tussen piano en de bla- KTa de pauze Strawinsky. En toen hebben we inderdaad Strawinsky gehoord. In het Capriccio voor piano en or kest (uit 1929) werd Maderna de gro te en begaafde dirigent. Hij, de diri gent van contemporatieve muziek, voelde zich bij Strawinsky thuis. Ook de pianist Magaloff onderging 'n me tamorfose. Sprankelend en capricieus werd èn door het orkest èn door de solist dit werk vertolkt. Tot slot de Symafonie in drie delen uit 1945 van Strawinsky. ook wel de derde symfonie genoemd. In deze sym fonie toonde Strawinsky zijn meester schap, zijn grootheid. Prachtig geschre ven voor alle instrumenten, ook voor de harp en de piano. Fel in de hoek- delen met prachtige harmonische vond sten, rustig en zelfs in liedvorm ge schreven verloopt het middendeel. Ja, na de pauze werd inderdaad muziek gemaakt. In de ovationele hulde betrok Ma derna terecht het gehele Residentie orkest, dat zulke bekwame instrumen talisten telt. THEO TEN HOOVEN. De fraaie gevels aan het Rapenburg en de Papengracht te Lelden zyn de stille getuigen van de welvaart der Gouden Eeuw. Toch tyd. duistere praktijken, die een zwarte schaduw werpen op die De Leidse industrie vroeg goedkope arbeidskrachten. Talrijke lieden ver- rykten zich door als ware slavenhandelaren razzia's onder zwervende kinderen en bedelaartjes te houden, die in de fabrieken aan het werk wer den gezet. Een enkele handelaar zag zelfs kans om In 10 jaren tyds 4000 Luikse kinderen aan de Leidse industrie te leveren. DE LEIDSE COURANT, de mooiste krant van Leiden en verre omgeving. Het steeds toenemend aantal abonnees wEtarborgt van te voren succes. Heeft U een familielid, vriend of kennis, die nog geen abonnee op deze voortreffelijke courant is, maak hem abonnee en vul onderstaande bon ln. wy honoreren uw activiteit met ons fraai JUBILEUM SCHRIJFBLOK en het unieke Leidse Courant-speldje. Ondergetekende: adres: plaats: geeft als abonnee naam adres: plaats: i De Leidse Courant op: Betaling zal geschieden per: week maand x kwartaal x Doorhalen wat niet wordt verlangd, invulling opzenden aan: BUREAU DE LEIDSE COURANT, afd. Abonnementen, Papengracht 32, Leiden.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5