IN HET TEKEN VAN DE BREID Meubels kopen is een kunst A.B.C. SERVIES, SMAAKVOL COMPLEET MET BROODPLANK GARNITUUR EN THEEDOEK Klavertje vier a Op achtergrond orgelmuziek ROMANTISCH RINGEN KOPEN IN PARIJS wi VRIJDAG 22 APRIL I960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 'Amerikaanse bruidjes verkiezen als huwelijks geschenk (aldus een Amerikaans damesblad) in volgorde van voorkeur: slaapkamerameublementen, linnenuitzetten, woonkamerameublementen, ijs kasten, auto's, wasmachines, tafelzilver, televisie toestellen, radio's, vloerkleden. Naar onze maat staven een merkwaardige volgorde. Zou een Nederlandse bruid een slaapkamerameublement nummer één op haar verlanglijst zetten t Wel zal het slaap- en woonkamerameublement op haar eigen lijst staan. Daar ivordt voor ge spaard. Dan wordt er gewinkeldgekozen en ge kocht. Hoe t EETTAFELS Een tafel moet groot genoeg zijn voor het aantal mensen, dat er omheen gaat zitten, maar ook passen in de kamer waar hij ln komt staan. Als die eisen onverenigbaar schijnen te worden, dan bestaan er uit- 6chuiftalefs en tafels met wegklapbare bladen e.d. meer. In het algemeen is per persoon aan tafel ongeveer 60 om. ruimte nodig. De breedte van de tafel moet niet minder dan 75 cm. zijn. Maar wanneer er op de tafel tussen de borden nog schalen worden geplaatst dan is een decimeter extra-breedte welkom. Let erop, dat de tafelpoten niemand in de weg zitten. Ook als de tafel uitgetrokken is! Let ook op de juiste hoogte, on geveer 70 cm. is voor de meeste mensen geschikt. Pas echter ook op, dat er voldoende ruimte is tussen de onderkant van de tafel en de zitting van de stoel. Bedenk dat een ronde tafel meer ruimte in beslag neemt dan een rechthoekige tafel met ongeveer het zelfde bladoppervlak. Het is echter mogelijk om aan een ronde tafel plaats te maken voor meer personen dan aan een rechthoekige met een gelijk bladopper vlak. Aan een ronde tafel van anderhalve meter door snee kunnen acht mensen goed zitten. RECHTE STOELEN Probeer een stoel door er op alle mogelijke manieren op te gaan zitten. Een eetkamerstoel kunt U op sterkte Grootmoeders stoel heeft duizend varianten beproeven door eens op de achterpoten te wippen. Als de stoel in het begin meteen al piept en kraakt, dan is hü niet sterk genoeg. Eetkamerstoelen voor zwaar gebruik dienen een lage rugleuning te hebben. Eet kamerstoelen met hoge rugleuningen gaan veel gau wer loszitten omdat die rugleuning als een lange hef boom werkt die de constructie verwringt. BERGMEUBELS Als U een bergmeubel koopt, vraag U dan van te voren goed af wat U er precies in wil opbergen, hoe groot die voorwerpen zijn, welke ruimte het meubel moet bieden. Controleer vooral of laden en deuren goed werken, sloten goed sluiten en scharnieren, hang- en sluitwerk deugdelijk is. GESTOFFEERDE MEUBELS In de tijd van onze grootouders waren gestoffeerde meubels, zoals een bankstel, een deel van het salon ameublement. In die salon zat men eens per week alB het tenminste al zo vaak was. Geen wonder dat zo'n bankstel een leven lang meeging. Tegenwoordig wordt een zitkamerameublement veel intensiever gebruikt. Hou bij uw keuze rekening met de kinderen en de troeteldieren in huis. Ais die er zijn, kies dan zo sterk mogelijke bekledingsstof. Bedenk, dat opnieuw stof feren een kostbare zaak is. Ook gestoffeerde meubels dienen een voldoende sterke constructie te hebben. Pak de bovenkant van de rug leuning van een fauteuil met uw linkerhand beet en de rechterarmleuning met de rechterhand. Trek ze nu naar elkaar toe. Wanneer er meer dan de geringste speling in zit dan kimt U er zeker van zijn dat die later nog veel erger wordt. Het binnenwerk mag niet kraken. Armleggers, het gedeelte waar uw hoofd tegen aan komt, zijn de delen waar de stoffering het gauwste verslijt of vuil wordt. Meubels die zwaar gebruikt worden, kunnen het beste gekozen worden met houten of slechts half beklede armleggers. TWEEDEHANDS MEUBELS Als U besluit om tweedehands meubelen te kopen, stel U dan dezelfde vragen als wanneer- U nieuwe meubels gaat kopen. Zoek goed uit wat U wenst en wat bij U past. Op de kijkdag van veilingen kunt U rustig rond kijken. Speciaal als U hele grote kamers heeft kunt U wel eens voordelig grote stukken kopen. Stel van te voren wel goed vast wat U ervoor wilt besteden en houd U daaraan ga in de opwinding niet meer bie den dan U oorspronkelijk van plan was. Let op hout worm, kleine fijne gaatjes als speldegaatjes en heel fijn poeder zijn aanwijzingen van houtworm. Breng zulke meubels niet in uw huis voordat ze aan alle kanten grondig behandeld zijn met een goed hout- wormbestrij dingsmidd el. ANTIEKE MEUBELS Antieke meubels zijn als regel gemaakt ln de jaren van 1500 tot 1850. Als U interesse heeft voor antieke meu bels, begin dan met de nodige boeken hierover te lezen. Veel dat onder de naam antiek verkocht wordt is het niet Doos met inhoud voor 2 personen Een modern opbouwservies, nieuw van presentatie, werd ontworpen door Hans Theo Baumann voor de Thomasfabrieken onderscheiden met een prys op een der belangrijkste Europese keramiekten- toonstellingen te Vicenza, Italië. Het servies is onderverdeeld ln dozen A, B en C, telkens met een inhoud voor iwee personen. Maar elk onderdeel kan ook apart worden aangeschaft. Dooe A omvat alles voor ontbijt en Joch: bordjes, koppen, schotels, kan, lierdopjes, peper- en zoutstrooier, messen lepels, twee place-mats, servetten en een presenteerblad. Doos B, alles voor de warme maaltijd: platte en diepe borden, vlamvaste schalen vlamvaste deksels die ook kunnen dienen als grillbord, schaaltjes, bestek en diverse wijnglazen. Doos C is samengesteld met het oog op koken en grilleren waartoe vlamvaste schalen en deksels dienen en waaraan nog overhandschoenen zijn toegevoegd. Brood- plank, houten lepels en theedoeken horen bier ook bij. Alle deksels zijn zo gemaakt dat zij er bij het afgieten, niet af kunnen vallen. Voorts is er in het bijzonder rekening gehouden met de stapelmogelijkheden zo dat het garnituur weinig ruimte inneemt Het A-B-C-garnituur wordt gemaakt met decors van uit, rood of kobaltblauw. ji: Het klavertje vier verzekert geluk ln alle opzichten, maar als een jongedoch- ter het klavertje ln haar linkerschoen stopt en zolang ermee rondloopt tot ze I een aardige jongeman tegenkomt, zal hij zo maar zijn hart aan haar klaver- j geschoeide voet leggen. Lafenis I Niet poëtisch, maar wel effectief is de zoute cake die Engelse meisjes in vroe- ger tijd bakten en naar binnen werkten voor het slapen gaan. Kwam in de droom een jongeman haar dorstige keel laven met een rijke bokaal voor water, I dan zou zij een rijk huwelijk doen. Werd I haar maar een gewone kroes aangebo den dan zou het een eenvoudig huwe lijk worden. Daarom niet minder geluk kig, hoort hierbij vermeld te worden. I Helemaal geen lafenis voorspelde voor alsnog een eenzame toekomst. Kleurenpsychologie UW MAN VRIENDELIJK BIJ DE NEUS NEMEN... Vandaag is ze in hst wit, maar morgen in kleur. Morgen ook brengt ze kleur ia huis, in het nest, dat ze samen hebben gebouwd, maar dat zij vooral opsiert. Het zou niet onverstandig zijn als de jonge vrouw de kleuren in haar woning afstemde op het humeur van haar. echtgenoot. Is hij morgen ziekt Dan een geel ontbijtlaJcenwant geel maakt jblijKomt hij opgewonden van zijn werk f Zorg dan dat de entree kalmerend is: geen opwindend rood in de gang, maar een geruststellend groen of blauw. Want zo is 't: rood is stimulerend, geel vriendelijk, groen kalmerend, blauw bepaald sussend, oranje ■maakt blij, maar het grenst al aan rood Paars is een mengsel van blauw en rooden misschien door de vermenging van stimuleren en geruststellen een „vreemde" kleur, die door sommige mensen nooit als aangenaam wordt ervaren, door anderen daarentegen als apart en gewild wordt beschouwd. Is het in deze tijd van gelijk schakeling verkeerd de kleuren speciaal te kiezen in overeen- I stemming met humeur of karak- 1 ter van de mant Lijkt het niet veel belangrijker dat de vrouiv zich i in huis behaaglijk voelt, vooral zolang zij (hoe lang nogf) een ni&t-werkende vrouw blijf t f En toch ligt het in de aard van deze vrouw, dat juist zij getwegen zal nemen met een hoekje naar eigen smaak en de rest zal afstemmen op het karakter van haar echt genoot. Een kwestie van ver wennen natuurlijk, maar ver wennen uit eigenbelang: het levert rente op i« de vorm van een aan gename stemming. De vrouw, die aldus moderne kleurenpsychologie toepast, doet dat met de aloude kunst van een man vriendelijk bij Boven: Oostenrijks borduurwerk van bloemenranken op zomerse bruidsjapon van tule. Ontwerp Marcéüe Lehmann, Salzburg. Midden: uit de nieuwste collectie van Jacques Heim is de bruidsjapon van witte cigaline nylfrance, bedekt door een ijle cape vol opgenaaide roosjes; hierbij een onder de kin geknoopthelmachtig mutsje. Beneden: een borduursel van lintlusjes (geheel in kruisjes gelegd) bedekt de fond van tule nylfrance, ontworpen door Jean Hercey. De bruid draagt een strik met lange einden en bedekt met bloempjes, voor op het haar; de sluier is achter de chignon vastgehecht. Wie op bijzonder romantische wijze een trouwring wil uitzoeken, moet naar Parijs gaan. In de schaduw van de Notre Dame staat een kleine boutique met empire Interieur, waar Raymond Gilet zich met zijn stouw heeft gevestigd om hun zelf ontworpen trouwringen te verkopen. Er is keus uit vele honderden verschillende modellen en van het kiezen wordt een feest gemaakt. Op de achtergrond klinkt orgelmuziek van een beroemd organist voor de ware stemming en er wordt een foto gemaakt van dit belangrijk evenement in het leven der gelieven. die hen het best bevalt, eindigt het er na een halfuurtje bijna alt ijd mee dut de keus van het meisje bepalend is voor beiden. Bovendien komt het b(j Gilet nogal een6 voor dat het aanstaande bruidje belde ringen betaalt. (In Nederland ls het ge bruikelijk dat de jongelui elkaar de ring geven, zodat het meisje Iets meer moet De bruidegom kt Dromen over. Een meisje dat nieuwsgierig is naar de man met wie ze zal trouwen, moet bij het aanbreken van de kortste nacht van het jaar (21 juni) een bloeiende vlierbloesemtak achter haar bed zet ten. Vast en zeker zal ze dan dr ïen van de man met wie ze eens trouwt. Een dagelijkse hulp in ie huishouding is de teemlap. Dit onmisbare attribuut voor de huis- vrouio (en haar man voor zijn auto!) is een kwaliteitsprodukt met ten interessante achter grond. Er schuilt heel meer achter dit eenvoudige gebruiks voorwerp dan men op het eerste gezicht zou vermoeden. ;oede kwaliteöt absor- •eer idjf- h zesmaal zijn algen gewicht aan wa ter. Zeemleer wordt ge- GOEDE ZEEM IS W ERKBESPAA1IDER maakt van zorgvuldig geselecteerde huiden van vleesschapen (die speciaal gefokt worden voor de vleesconsump tie Na het looien wor den de huiden met de hand geschuurd en daarna gesorteerd. Vak lieden knippen nu met grote deskundigheid de huid tot een zeem, waarbij ze de zwakke plekken vermijden en voor een egale dikte zorgen. Zo ontstaat niet alleen 'n grote variëteit ln maten, maar ook in kwaliteitsgradaties. Bij aankoop erop letten dat de lap mooi egaal van dikte is en zacht en soepel aanvoelt. Een goede zeem mag niet te dik en niet te dun zijn. Een te dunne slijt snel en neemt niet vol doende water op. Een te dikke kan niet vol doende water loslaten en is moeilijk uit te wringen. Een nieuwe zeem eerst in koud water zetten om de stof, die tijdens 't schuren in de poriën is gedrongen, te ver wijderen. Zo nu en dan de zeem in een lauw.warm zeep- sopje uitwassen en in de openlucht uithangen om te laten drogen. Laat de zeem nooit bjj kachel of verwarming drogen De zeem mag ook nooit in vochtige toestand worden weggelegd, want dan ontstaat er broeiing en gaat het leer verteren. Dat geldt speciaal voor meneer als hij met zjjn auto bezig is geweest. Maar al te vaak laat hfl de zeem na gebruik in een prop liggen. Als het glasservies met een zeem wondt afge droogd, krijgt het glas 'n kristalheldere glans. Vanzelfsprekend moet dit niet gebeuren met I dezelfde lap, die voor de ramen is bestemd, i Wie zich wil spiegelen in z(jn schoenen, kan na het uitborstelen het leer opwrijven met 'n zeem, die natuurlijk niet nat is gemaakt. Het afnemen van stof met een zeem is ook Ideaal, terwijl meubels i met hoogglans door 't opwrijven met 'n zeem j uw Interieur wederom glanzend zullen rijken. De adviserende verkoopster begint met een blik te slaan op de handen der Jonge (en soms niet meer Jonge) trouwlustigen, om al dadelijk goede raad te kunnen geven: een smalle trouwring voor de hand met korte vingers en ook voor vingers waar al een imposante verlovingsring aan schit tert. Een brede maar platte ring voor lange vingers en zeker geen bolle ring voor brede en gespierde handen. Hoe kiezen de jongelui? De aanstaande bruidegom is erop gesteld een brede goed zichtbare ring te dragen, hij is duidelijk trots op de stap die hij gaat ondernemen. Zelden zijn de jongeman en het meisje het dadelijk eens over hun keus. En ofschoon ze elkaar daarbij vrij laten en overwegen elk de ring te nemen de vrouw van Nederland de bruid beschikt besteden want de herenring is groter.) In de binnenkant van de trouwringen werden vroeger (en bij ons ook nu nog) bij voorkeur de voornamen en eventueel de trouwdatum gegraveerd; in Frankrijk zijn nu korte spreuken of liever nog „eigen" woorden en koosnamen in de De ring hoort momenteel breed te zijn. maar dat betekent niet „glad", want de Gilets zijn gespecialiseerd in geciseleerd, gegraveerd, gevlochten, of ingelegd met kleine edelsteentjes, diamant, safler, sma ragd of robijn.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 11