T Ooki in Saigon loert Y ietkong in alle straten Geen spoor van antipapisme bij dominees te bespeuren Systeem van dubbele belasting ondraaglijk Scholieren verlangen vrijlaten gevangenen EEG weigert nog steeds onze varkens Drie weken voor dekknecht na roepen van vuile fascist'' tot agenten ft KLAVERBLAD KOFFIE DONDERDAG 21 APRIL, 1966 DE LEID5E COURANT PAGINA 5 Doodvonnis voor samenzweerder DJAKARTA (ANP) Honderden scho- eren van het Indonesische Kappi-actie- front hebben gedemonstreerd voor het bureau van de Djakartaanse procureur- generaal en eisten de onmiddellijke vrij lating van 28 politieke gevangenen, aldus meldt het dagblad van de Indonesische rijdkrachten Angkatan Bersendjata. De betogers eisten, dat de tijdelijke vrijlating op erewoord die de betrokkenen werd toegestaan om de staatsbegrafenis de eerste Indonesische premier, Soe- Sjahrlr, bij te wonen, veranderd zien worden in een volkomen vrijlating, De betogers zijn namelijk van oordeel, dat de politieke gevangenen waar het hier gaat evenals Sjahrir alleen maar het slachtoffer zijn geweest van ..commu nistische laster". .Ik heb er nooit aan getwijfeld dat eens de dag zou aanbreken, dat het recht in Indonesië eens weer de overhand zou krijgen", 2x3 verklaarde de oud-premier Sjafroeddin Prawiranegara, een van de politieke gevangenen, die de begrafenis Sjahrir mooht bijwonen. Andere politieke gevangenen op de begrafenis n: de journalist Moohtar Loebis, de nallge Nederlander en deserteur uit het Nederlandse leger Princen, Anak Agoeng Gdeh Agoeng Mohammed Roem, SAIGON Wie Algiers in de woelige dagen van het patriottische verzet heeft gekend, waant zich er in de Zuidvietnamese hoofd stad inmiddellijk in terug. Overal jeeps met patrouillerende militairen, overal verster kingen in de vorm van zandzakken, met aarde gevulde rioolbuizen en prikkeldraad- rollen, overal tralies of zware ijzeren har- monikahekken. De restaurants en de bars „O/ onze problemen al niet groot ge noeg zijn", verzuchtte een USIS-functio- Haris, toen hij hoorde dat er nieuwe boeddhistische demonstraties werden verwacht. ,J2en burgeroorlog binnen 'n burgeroorlog boy, hoe komen we hier •off uit". Er is een avondklok in Saigon inge steld, hoewel de studenten, die door het boeddhistische lekeninstltuut Vien Hao Dao worden geïnspireerd, zich hier wei nig van aantrekken. Elke keer, als ik op de „radiozender van de strijdkrach ten voor vrede en vrijheid" afstem, hoor ik pseudo-opgewekte stemmen zeg gen dat geen Amerikaan tussen negen uur 's avonds en vijf uur 's morgens op straat mag zijn, tenzij de dienst dit ver- Provocaties Geen wonder. Er zijn provocaties. De demonstranten, die de militaire junta door een gekozen burgerregering ver vangen willen, wordeh steeds brutaler. Op de dag dat ik hier aankwam, werd er een Amerikaan gekidnapt. Een le- gerjeep ging in vlammen op, vier mili tairen werden gemolesteerd, twee ove rigens niet ontploffende handgranaten werden naar passerende „Yankees" ge- Door de wanordelijkheden en de poli tieke spanningen van de afgelopen da gen la het uitgaansleven in Saigon ab rupt gedoofd. Men moet 's avonds vroeg gaan eten om nog een maaltijd geserveerd te krijgen, want ook het personeel moet naar huis. De bars, waarin zoveel „groene ruggen" (Ame rikaanse dollars) omgaan, en waarvan beweerd wordt dat generaals en andere topfunctionarissen van het huidige Zuid vietnamese bewind er de eigenaars van zijn, worden al om acht uur gesloten. Het vermaak, als men de Inhoudsloze vrijetijdsbesteding van de Amerikanen in Saigon tenminste zo mag noemen, moet in de stomvervelende hotelloun ges worden gezocht, waar de drietalig heid Vietnamees, Engels, Frans bijna een wet is geworden. Lijdensweg De vreemdeling, die op het ogenblik In de Zuidvietnamese hoofdstad arri veert, moet een ware lijdensweg be wandelen. De hotels zijn overvol met aankomende of afrijzende Amerikanen, onder wie militairen uit de jungle, die •ven van een kort verlof genieten, se natoren met al of niet afwijkende poli tieke opvattingen en een veelheid var burgerspecialisten, die op hun bestem ming wachten. De receptie ls niet meer geïnteres- Beerd ln een gast, hoe lang deze ook wenst te blijven, en hoeveel maaltijden hij ook ln het restaurant belooft te ge bruiken. Het enige dat telt, is het be drag aan contanten, dat wordt afgescho ven. Voor tien dollar haalt men de neus op, vijfentwintig dollar is ook nog nau welijks interessant. Pas bij een om koopsom, die in de buurt van de vijf tig dollar ligt, beginnen de heren achter de balie belangstelling te krijgen. De transportmiddelen van Saigoi tezamen met de voorstad Cholon twee miljoen mensen tellend, onder wie nog altijd tienduizend Fransen ten enenmale onvoldoende om aai laten maar iets zien van het kale, vaak zo sombere interieur. Het kijkgat of moet ik mangat zeggen? is niet breder dan een mens breed kan zijn. Een Frans aan doende stad, dat Saigon, tot berstens toe gevuld met Amerikanen, van wie sommigen de ware Texas-stijl (geblokt hemd en breed gerande hoed) trouw gebleven zijn. De spanning is er te snijden. De moeilijkheden waarin de militaire junta van de 34-jarige vice-luchtmaarschalk Ky zich op het ogen blik bevindt, hebben een deprimerende uit werking op de woordvoerders van de Ame rikaanse informatiedienst, die is onder gebracht in het zwaar bewaakte gebouw op de hoek van de Dai Lo Nguyen Hue en de Le Loi. me vraag naar vervoer te kunnen voldoen. Een auto huren kan men al leen nog, als er een kapitaal voor wordt neergeteld. Taxi's zijn schaars en de chauffeurs vragen en doen precies wat ze willen. Legio zijn de Amerikanen en de Europeanen, die blij zijn zich in een open fietstaxi te kunnen laten vervoe- n, ook, al kost dit handen met geld. Een vreemde, gespleten stad, dat ligon. De „mighty dollar" die als een vloedgolf binnenstroomt, en waarvan slechts bepaalde categorieën Zuidviet- szen profiteren, doet de inflatie steeds grotere vormen aannemen. Op elke straathoek wordt de vreemdeling aangeklampt door geldhandelaars, die hem tussen de 180 en 200 piaster voor dollar bieden. De officiële koers is nog geen 120, en daar is al een zoge naamde toeristische premie in ver- In elk gebouw, dat door de Amerika nen wordt gefrequenteerd, en waarvoor „leathernecks", mariniers, met de ka rabijn op de heup op wacht staan, be vinden zich cocacolamachines, of zuive ringsinstallaties, waaruit ijskoud water kan worden betrokken. Even verder, kan men in restaurants, waar nog een Franse „patron" achter de „kist" staat, Provengaals eten en een overigens pe perdure rode bourgogne drinken. Bescherming Terwijl door de straten grote, Ame- rikaahse trucks met leeggeschoten hul zen van artillerieprojectielen denderen, lopen er kwetterende Vietnamese vrou wen op de trottoirs, de fragiele gestal te gehuld in een als een sluier wappe rend bovenkleed, de benen gestoken in lange, nauwsluitende witte of zwarte pantalons, en met een rieten hoofddek sel, dat op een omgekeerde schaal lijkt en een uitnemende bescherming tegen de brandende zon biedt. Tussen hen door bewegen zich platte landers, die letterlijk gebukt gaan on der de zware vrachten groente en fruit, die in manden aan een schouderjuk wor den meegezeuld. Het lange haar van de mannen is hoog opgebonden. De wijde, in plooien vallende short reikt tot aan de knieën van de magere, maar gespierde benen. Amerikaanse soldaten, die er nei opgepoetst en opgestreken uitzien als op hun „base back home", worden aange sproken door allerliefste Vietnamese kinderen, die gestreepte katjes, of kleu rige vogels in een kooi bij zich dragen. Ze vragen er het tienvoudige van de werkelijke waarde voor. „G.I. Joe" is immers schatrijk, nietwaar? Wat hij op één avond aan een paar biertjes en een maaltijd uit kan geven, verdienen va- en moeder samen misschien in een Vrij veilig Saigon is zonder meer een stad, waar een oorlogsstemming heerst. Toch voelt men zich er vrij veilig, als men teminste een paar regels in acht neemt. Hoewel de Vletkong in alle la gen van de stedelijk^ bevolking is ge penetreerd, laat deze zich zelden zien. De handlangers van het regime achter dan de Zo nu en dan wordt er een gegrepen bij het vervoer van explosieven, die voor het opblazen van een Amerikaans kwar tier zijn bestemd. De vorige week nog kon, dankzij een goed betaalde tip van een Zuidvietnamees, een jongeman wor den gearresteerd, die met driehonderd pond dynamiet onderweg was om het zogenaamde Alabamagebouw in de lucht te laten vliegen. De burgers van de Zuidvietnamese hoofdstad weten meer af van de ver blijfplaatsen van de Vietkong dan de Amerikaanse veiligheidsdienst, of de sterke, plaatselijke politiemacht. Een middenstander vertelde: „Ondrage lijk is niet de spanning, waar we nu al jaren in leven, daar i-aak je wel aan gewend; als er uitbarstingen dreigen, weet je dat gauw genoeg. Nee, we moeten hier dubbele belasting be talen. De Zuidvietnamese regering slaat ons aan, maar daarnaast ook nog eens het bevrijdingsfront van Ho Tsji Minh. En verzet je maar niet tegen de steeds hoger wordende bedragen, die gevraagd worden. Je zaak gc er on herroepelijk aan, terwijl je zelf ook niet langer veilig bent. Dat er zoveel hotels, die toch vol met Amerikanen zitten, van bomaanslagen gevrijwaard blijven, komt alleen omdat de directies niet Ook voedselvoorraden, die op de Vietcong worden buitgemaakt, wor den met helikopters afgevoerd. aarzelen de hoogste afkoopsommen nee te tellen." Wie in deze woelige dagen op het vliegveld van Saigon, Tan Sun Nuth, aankomt, beleeft dat merkwaardige dualisme van oorlog en vrede, Met speciaal afgerichte honden bewaken Amerikaanse militairen hun munitie-opslagplaatsen in Zuid- Vietnam tegen overvallen van Vietcong guerilla's. va» Bruggen Hiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii' Half uurtje Terwijl de straalbommenwerpers met hun dodende last achter speciaal ge metselde muren staan, terwijl helikop- transporttoestellen aan- en af vliegen, rollen er comfortabele straal- verkeersvliegtuigen binnen. De passa giers zijn veelal vakantiegangers, die in de cabine van een mooi klassiek ziekje genieten. Ze doen „de stad het geweld" slechts een half uurtje Ze gaan van Bangkok of Singa pore naar Manilla en vooral naar Hong kong, steden, die zich door hun faam als toeristisch en winkelcentrum in c" wereldbelangstelling mogen verheugen. Een Amerikaanse, een bewoonster van hetzelfde land, dat in Zuid-Vietnam een kleine 250.000 militairen op de been heeft gebracht, van wie er tussen de 150 en 300 per week in een smerige jungleoorlog sneuvelen, zei terwijl in Singapore in hetzelfde vliegtuig als ik stapte „Saigon? Zuid-Vietnam? Voor geen geld van de wereld ga ik daarheen. Ik vind het al erg genoeg dat straks moeten landen. Geef rnjj Hong- Kong en Tokio maar. Daar kan je ten minste onbezorgd van het leven nieten. Ik ben op een plezierreis, „you Die andere vrouw, die Zuidvietname se, die naar radio Hanoi geluisterd had, weet nu ook waar ze aan toe is. In de krant, die ik in Saigon onder ogen kreeg, las ik dat ze was gearresteerd en dat haar toestel ln beslag genomen was. En ik had éven het gevoel, of de klok was teruggedraaid naar de tijd van de Duitse bezetting. INDONESIË UTRECHT (ANP) Het bestuur va het produktschap voor vee en vlees heeft op zijn openbare vergadering be sloten een spoedaudlëntie aan te vra gen bij de minister van Landbouw. Men wil hem op de hoogte stellen van de grote bezorgdheid die in het produkt schap leeft over het feit dat de EEG- partners hun grenzen gesloten blijven houden voor Nederlandse varkens, en hem voorstellen met de grootst moge lijke spoed enkele steunmaatregelen te Deze steun zou volgens het schap min stens 25 gulden per varken moeten be dragen, om een catastrofe te kunnen voorkomen. Het schap zal de minister direct al enkele uitgewerkte voorstellen toezenden. De voorzitter van het produktschap, mr. F. G. van Dijk, zowel als enkele bestuursleden, spraken er hun verba zing over ,uitr dat d£ EEQ-partners nog steeds geen Import van varkens uit ons land toestaan, terwijl zich nu alleen nog maar ln een deel van Overijssel enkele nieuwe gevallen van mond- klauwzeer voordoen en de rest van land al enkele maanden vrij is. Deze verbazing is des te groter, omdat lan den als Denemarken, Zwitserland en België, die evenmin mond- en klauw- zeervrij zijn, wel mogen exporteren Duitsland en Italië. In Duitsland zelf heerst overigens ook mond- klauwzeer. De prijzen op de varkensmarkt zijn gedaald van 2,60 gulden op 2 april tot 2,40 gulden en minder deze week. De ze opbrengst dekt de kostprijs niet. De onderdelen zakken verhoudingsgewijs nog sneller in prijs. Bovendien schat men de aanvoer in de komende tijd niet alleen op 130.000 varkens per week, maar de varkens die worden aangebo den zijn nu gemiddeld ook al zes zwaarder dan normaal. Massagraf in Czestochowa WARSCHAU. (U.P.I.). Bij de Poolse bedevaartstad Czestochowa is een joods massagraf ontdekt dat de overblijfselen van verscheidene bonderden personen be vat, aldus het Poolse dagblad „Zycie Warszawy". Volgens het blad ls het graf ontdekt op het terrein waar in de oorlog het joodse getto was. Aangenomen wordt dat de in 't graf gevonden slachtoffers in 1943 door de Duitsers zijn geëxecuteerd. Volgens het Poolse comité voor onderzoek naar nazi misdaden zijn ln het getto van Czestocho wa ongeveer 40.000 joden gedood. Sianibolon Boerhanoeddin Harahap, Ventje Semoeal, ZoeLkifli Loebis; zij luisterden naar de rede die de vroegere vice-presi dent Hatta hield en waarin deze opmerkte dat Sjahrir meer geleden had ln het on afhankelijke Indonesië, aan welks vor ming hij zoveel had bijgedragen, dan onder het Nederlandse regime. Een speciaal militair tribunaal heeft de doodstraf uitgesproken voor de 41- jarige luitenant Ngadlmo voor diens aan deel in de opstand van 30 september. De AMSTERDAM (ANP) Na een eis van acht weken, waarvan drie voor waardelijk heeft, de Amsterdamse poli tierechter mr. Romke de Waard de 18-jarige dekknecht Arnold E. wegen» opzettelijke belediging van het openbaar gezag veroordeeld tot een gevangenis straf van acht weken, waarvan vjjf voor aar del ijk en aftrek van voorlopige hechtenis. Mr. De Waard achtte bewezen, dat de dekknecht zaterdagavond 3 april bij een volksoploop rond het Lieverdje op het Spul ln Amsterdam twee in een sur veillancewagen zittende agenten had uitgemaakt voor „vuile fascisten" en voorts „dit is fascisme" had geroepen. De beledigingen sloegen op het feit, dat de agenten juist een meisje hadden ge arresteerd en haar naar het bureau wil den brengen. De auto werd toen om stuwd door een groot aantal jongelui met de bedoeling het wegrijden te be- De politierechter vond het optreden m verdachte een bijzonder ernstige verstoring van de openbare orde, die volgens hem de laatste tijd veel in Am sterdam voorkomt. zei geen provo te z(jn maar wel anarchistische ideeën te hebben. „Wijst u elke vorm van gezag af", wilde mr. de Waard weten. Verdachte: „Nee, dat niet maar zoals het gezag van de poli- is 't absurd en gewoon gek", het echter met de polltierech- dat dit niet gold voor de derde april. De politie was toen correct op getreden en had geen enkele aanleiding tot moeilijkheden gegeven. Hij wa» ech ter kwaad geworden, omdat de agenten n!etr wilden antwoorden op zijn vraag waar ze met het meisje naartoe gingen. De officier van justitie, mr. H. E. v. Renesse, vroeg onmiddellijke gevangen neming van E., omdat naar z(jn me ning de inzichten van verdachte sinds het gebeurde geen enkele wijziging on dergaan bleken te hebben. De politie rechter achtte hiervoor echter geen ter aanwezig. Hervormde Predikanten Vereniging: UTRECHT. Voor het eerst in liaar meer dan 100-jarig bestaan heeft de Nederlands Hervormde Predikanten Ver. eniging in haar vergadering een katho lieke spreker uitgenodigd een lezing te houden Mgr. dr. F. Thijssen sprak dins, dag over de consequenties van het con cilie voor de verhouding Rome-Refor matie hier te lande. Hij vestigde bij wijize van uitgangs punt de aandacht van zijn gehoor op twee dingen: de aanduiding van de Kerk als „volk Gods" en de collegialiteit van het amibt Door de aanduiding „volk Gods" overschrijdt de Rooms-katholieke Kerk haar juridische bepaling, hetgeen niet alleen voor haarzelf maar ook voor haar verhouding tot andere Kerken van groot belang ls. Door de benadrukking van de collegialiteit van het ambt komt de synodale structuur van de Kerk op nieuw naar voren; ook hierdoor worden nieuwe oecumenische perspectoieven ge- Daarmee raakte dr. Thijssen een vraag aan, die hij met hartstochtelijke nadruk zijn protestantse broeders en zusters op hét hart wilde binden. Een vraag, die hun trouwens niet alleen van rooms- katholieke zijde maar ook door angli canen en orthodoxen wordt gesteld. Spreker zou het diep betreuren als de studie van het ambtsprobleem zou stokken of vertragen en als publikaties, zoals die van dr. R. Boom, niet in de volle belangstelling zouden staan. Ge brek aan helderheid op dit punt bemoei lijkt het gesprek met de rooms-katho lieke gesprekspartner. Tot besluit van zijn inleiding deed dr, Thijssen een vurig beroep op de pro testanten, niet alleen op de Kerken maar ook op de gelovigen, om de funda mentele eenheid, die door God reeds gegeven is, met vindingrijkheid en ijver in praktijk te brengen. Het stadium van vrijblijvendheid is voorbij. Wij moeten ons bewust zijn, dat wij de plicht hébben elkander te helpen met wat ons gegeven is en elkander te zoeken. Hij gaf in enkele concrete punten aan hoe dit mis schien zou kunnen geschieden. In de discussie was er zelfs geen rest van overjarig antipapisme te beluisteren. Prof. dr. J. N. Sevenster wees op de nota explicativa bij de constitutie over de kerk: daarin wordt het primaat van de Paus (door dr. Thijssen niet als oecumenisch obstakel venmeid) nog nadrukkelijk als geloofspunt voorgehouden. Ook de ency cliek 'over de eucharistie noemde hij oecuinenisoh minder gelukkig. Prof. A F. N. Lekkerkerker deelde mee dat de hei-vormde commissie tot bestu dering van het ambt een rapport var 100 pagina's heeft gepresenteerd aan d< hervormde raad voor de eredienst', t< zijner tijd zal het bij de synode worden ingediend Wat de notie van het volk- Gods-onderweg betreft: deze kan alleen gezien worden in het lioht van het oud testamentische Godsvolk, dat met vallen en opstaan, met trouw en afvalligheid op weg is naai' Jahweh. Dit maakt volgens Lekkerkerker nieuwe visies mogelijk op kwe"ties als feilbaarheLd en onfeilbaar heid. Misschien wel een van de opmerkelijkste feiten stond helemaal niet on de agenda. Op Initiatief van (ls. J. L. van den Berg van Oirschot, ondersteund door acclama tie van de vergadering beloofde de voor zitter een telegram van medeleven t< zenden aan de zieke bisschop van der Bosch, die zoveel gedaan heeft om he aggiornamento van l'aus Joannes te doen doorstralen ln zijn Kerk en in de ver houding met andere Kerken ln Neder land. „De hervormde pradikantenvereni- ging ln vergadering bijeen, gedenkt u e: bidt u de vrede Gods toe. Moderomen' tijdens een rel bij de opening fototentoonstelling was gemaakt en waarop E. met anderen lopend achter n politieman voorkwam. E. zei dat hij toen allen achter de agent aanliep om hem te beschermen, mr. Van Rennesse de opmerking ontlokte, dat aan het gezicht van ver dachte duidelijk was te zien met welk vreugde hij deze bescherming op hebt al in huis genomen? waard om speciaal te vragen! Foto's overgelegd aan jury CHESTER (Reuter) In het proces te Chester, waar een 27-Jarlge kantoor bediende en zijn 23-Jarige vriendin te rechtstaat ln verband met de moord op drie minderjarigen, zijn woensdag aan de Jury naaktfoto's voorgelegd van één van de slachtoffers, een tienjarig school meisje. Deze foto's zouden beklaagden hebben gemaakt. De openbare aanklager, de procureur- generaal Sir Elwyn Jones, zei ook te beschikken over een geluidsband waar op de kreten van het kind te horen zijn. Volgens sir Elwyn hebben de beklaag den het meisje eind december 1964 van een speelterrein meegelokt naar hun wo ning te Hyde, ten zuiden van Manches ter. Nadat zij het kind hadden gedood, begroeven zij het stoffelijk overschot op de heide nabij hun huis. Daar werd het later door de politie gevonden. De procureur-generaal zei dat de drie moorden alle een element bevatten van ■eksuele perversie.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5