Zege Oranje op makke Rode Duivels Debutant Wil Dullens had geen plankenkoorts /\in Piet Keizer briljant eerste helft HEBBEN DE BELGEN IN TRADITIONELE NOG ZIN DERBY? 'i BONDSCOACH: „WE HADDEN TWEE DOELPUNTEN MEER IN DUEL MOETEN MAKEN" V. d. Kuylen en Dullens basis voor winnend oranjeteam I WÊM:- Denis Neville (ex-coach) vond Belgen tegen Oranje heel zwak Zo denken Belgen over nederlaag Van onze sportredacteur Jai} Lutz) E^n magnifiek doelpunt van Piet Keizer en een minstens zo magnifieke treffer van de Belgische halfspeler Spronk zijn de glanspunten geweest in de honderdste derby-der-Iage-landen. De oranje- ploeg van bondscoach Georg Kessler keerde tevreden naar de kleedkamer terug na een siardige over winning te hebben geïncasseerd op de Belgen, die jammer genoeg behalve het rode shirt nog weinig over zich hadden van de fervente Rode Duivels die eens als de meest gevreesde tegenstanders van het Nederlands elftal golden. Kenmerkend voor deze honderdste was dat de Rode Duivel uit België rijkelijk aan zijn AOW toe is. Het team muntte uit door een soms hinderlijke lusteloosheid, constru eerde bij vlagen redelijke attaques, maar het was menigmaal zulk academisch voetbal, zo precies volgens het alom bekende boekje, dat men er niet heet of koud van werd. Vandaar dat de beginperiode van dit duel getekend werd door gezapigheid en zulk echt braaf voetbal, dat men nog moeilijk ge loven kon aan de eertijds zo verbitterde tweege vechten tussen beide buurlanden. De sfeer heeft een jong, fris spelend Nederland er later nog in gebracht, een elftal dat het risico durfde te nemen van gewaagde uitvallen en dat de tam spelende Belgen, die het kennelijk rustig aan wilden doen met het oog op de woensdag te spelen interland tegen Frankrijk (belangrijker?), in tempo gemak kelijk kon overtroeven. (Van ITTERI "J prestatie (Van onze sportredactie) spelers. Iedereen komt in ROTTERDAM „Ik ben niet de king en iedere wedstrijd is anders. 'I prestatie van het Nederlands elftal Het elftal van vandaag week op vele /bijzonder tevreden. Ofschoon ik van plaatsen af van de ploeg, die tegen I mening ben, dat we twee dnefpan- West-Duftsland speelde. Het team ten meer hadden moeten maken, dat tegen Schotland zal spelen, zal dort ik te zeggen, dat het Neder lands elftal het goed heeft gedaan. De Belgen hebben Internationaal een goede naam en daarom ls deze zege zeer waardevol". George Kessler, de jonge coach van de oranjeploeg was met zijn loftui- gingen niet karig. Hij roemde de Ne derlandse spelers zonder uitzonde ring, maar weigerde pertinent een uitblinker te noemen. Op onze vraag of de Belgen hem waren tegenge vallen, antwoordde hij zeer gedeci deerd: „Beslist niet. Onze tegenstan ders speelden precies zoals zij dat altijd doen. Helemaal het systeem van Anderlecht. Een speelwijze die tegen onze ingrijpende defensie geen succes opleverde. Het overnemen in de Nederlandse achterhoede was bij na ideaal. Op het juiste moment werd de scherpe mandekking ver wisseld voor de ruimtedekking. Daarom was de Belgische aanval vrijwel voortdurend kansloos". Over het spel van debutant Willy Dullens was de bondscoach tevreden. „Dul lens heeft een goede wedstrijd ge speeld. Ofschoon hij nog moet le ren om tijdig de lange pass te ge bruiken, kan ik niet anders zeggen dan dat hij goed heeft gedebuteerd". Zeer lovend Het Kessler zich voorts uit over Klaas Nuninga. „Klaas heeft getoond, dat een Nederlandse voetballer een tactische opdracht kan uitvoeren. Dat was voor mij het grote winstpunt van deze wedstrijd. Nuninga heeft precies gedaan wat ik hem had opgedragen. Door zijn speelwijze werd Jurion gedwongen terug te blijven, waardor de Belgi sche aanval belangrijk minder sterk was". Over zijn plannen voor de op 11 mei in Glasgow te spelen wedstrijd tegen Schotland wilde Kessler niet al te veel vertellen. Wel zei hij, dat de Schotten heel anders zullen spelen dan de Belgen en dat voor de eerst volgende interland een „interessante opstelling" is te verwachten. „Ik heb voor het Nederlands elftal 15 Advertentie ook anders komen uit te zien" De speler op wie door de journalis ten de meeste vragen werden afge vuurd, was Willy Dullens, de Lim burger, die op een voortreffelijk de buut kan terugzien. „Het is fijn ge gaan. De wedstrijd is me erg mee gevallen. Ik heb geprobeerd mijn krachten zo goed mogelijk te verde len. En dat is, geloof ik, aardig ge lukt. Ik hoop dat de heer Kessler rqe nog een keer een kans zal geven". Eddie Pieters Graafland was van mening dat de Belgen verrast wer den door het sterke spel van de Oranjeploeg in de eerste helft. „Ik wil Willy Dullens een speciaal com pliment maken. Hij heeft het zeer goed gedaan". Aldus de Fejenoord- doelman, die evenals de andere Ne derlandse spelers vond, dat linksbui ten Puis de beste Belg was. Willy van der Kuijlen, maker van het eer ste doelpunt, was tevreden. „Het ging wel lekker, alleen in het laatste half uur tóen het allemaal een beetje lang duurde, lukte het aanvallen niet meer zo best". Aanvoerder Daan Schrijvers vond 31 te weinig. „Twee doelpunten hadden we zeker nog kunnen maken, al geloof ik, dat de overwinning meer is dan menig een had verwacht". De stemming in de Belgische kleed kamer was begrijpelijk minder op gewekt, maar in het algemen deed de nederlaag de Belgen weinig. Con stant Vandenstock, de Brusselse bierbrouwer, die verantwoordelijk is voor de samenstelling van het Belgische elftal, had voor het spel van de Rode Duivels weinig waar dering. „Onze jongens speelden te statisch. De Nederlanders hadden meer ritme en waren beweeglijker. Keizer is een groot voetballer, een speler van internationale klasse. Dat Vandenstock de Belgische ploeg voor de ontmoeting met Fran'-rijk woensdag a.s. zal wijzigen, ligt voor de hand. „Ik ga eerst een pint pak ken, dan neem ik mijn beslissing". Pol van Himst, het Brusselse won derkind, dat tegen het Nederlands elftal nog nimmer heeft kunnen im poneren, was niet onder de indruk van de nederlaag. „De wedstrijd was niet zo belangrijk voor ons. Het was een prettig duel en de Neder landers voetballen beter, construc tlever. In ons spel ontbrak iedere verrassing. Wij hadden vandaag on ze dag niet". Jean Trappeniers be greep nog niet hoe Keizer de bal in een vrije trap ineens had kunnen inkogelen. „Wat een effect. Ik heb de hele bal niet gezien". Albert Goethals, de trainer van de Belgische ploeg was met zijn com mentaar erg spaarzaam: „Te /ei- nig ritme en vraa~ het verder maar aan de heer Vandenstock, die is ver antwoordelijk en die moet m?-r com mentaar geven". De aanvoerder van de Belgische ploeg, de dit keer onopvallende Jo zef Jurion, roemde het spel der Ne derlanders. „Zij voetbalden- beter dan in de voorgaande wedstrijden. Wij hebben het de Oranje-achterhoede niet moeilijk kunnen maken. In de ze ploeg kan clubgenoot Jan Mulder gemakkelijk meekomen. Ik geloof zelfs dat hij een der besten zal zijn". De Engelse scheidsrechter Finney prees de sportieve Instelling van de 22 spelers. „A wonderful match", zei de Engelsman, die het naar zijn zeggen, niet moeilijk had gehad. Aan dit Belgische elftal heeft Neder land het beslist niet moeilijk gehad. Maar het is toch ook weer niet zo, als 'n Belgische journalist bij de rust op merkte: „Nederland staat nu wel met 20 voor, maar men moet niet denken dat jullie iets van die wedstrijd opge stoken hebben. Onze spelers voetballen gewoon hun werktijd uit, meer niet...." De formatie van George Kessler heeft ondanks de lauwheid van de tegenpar tij wel degelijk een opwaartse lijn ge toond. Vooral de aanval met de jonge Van der Kuylen en met Plet Keizer en Moulijn op de linkervleugel was toch wel een openbaring. Omdat eerstens Piet Keizer in de eerste helft veruit de beste speler in 't veld was en omdat V.d. Kuylen zich nu wel compleet thuis voelt in 't Oranjemilieu. Een aangena me verrassing was 't zonder enige ner vositeit spelen van de Jonge Limburgse debutant Dullens. Kessler was tegen Duitsland bang geweest dat Dullens het alleen de eerste helft zou bolwerken. De conditie van de Sittardiaan bleek zondag in het mudvolle Feijenoordstadion toch wel zo te zijn, dat men Kessler kan ver wijten bij zijn opstelling van Nederland tegen Duitsland iets te zwartgallig te zijn geweest. Dullens speelde een voortreffe lijke wedstrijd en zal voorlopig wel tot de vaste kern van de oranjeploeg blij- horen. De debutant in het oranje in feite ook de oorzaak van twee Nederlandse doelpunten. Bij het eerste (na negen minuten) dirigeerde hij een K Sw pass voortgekomen uit een combinatie tussen Nuninga en Piet Keizer handig naar V.d. Kuylen. De PSV-er passeer de gewiekst spil Plaskie en schoot on vervaard in. Twintig minuten op de kop later werd Dullens op een meter of twin- voor het Belgische doel ten val gebracht. Het bekende muurtje pos teerde zich voor doelman Trappeniers. Piet Keizer nam een aanloop en joeg de bal met enorm veel effect over het muurtje buiten bereik van de Belgi sche doelman in de touwen. Een gran dioos doelpunt. Weinig actie Nederland was er toen volkomen n". De Belgen daarentegen bleven hardnekkig doorgaan met trage combi naties, die door langdurig gepingel ge smoord moesten worden in onze verdedi ging. Ondanks de werkelijk begaafde (Van t 3 sportredactie ROTTERDAM Een beetje verloren, ditmaal niet lastig gevallen door journalisten en nieuwsgierigen, gaf ook Kessler's ongelukkige voorganger Denis Neville in de Nederlandse kleedkamer na afloop zijn commentaar. „Zonder wat aan die overwin ning af te doen (ik weet zelf veel te goed hoe belangrijk het voor die jongens is) moet ik zeggen dat het gemakkelijk een grotere overwinning had kunnen zijn. We hadden in de tweede helft ons eigen spelletje moeten blijven spelen, dat korte tik tak ligt de Nederlander niet". De Britse Hagenaar, aan het eind van het seizoen zonder werk, had. overigens "nog wel een bedenking. Sans rancune, maar toch met een spijtige ondertoon: „maar die Belgen waren ditmaal wel heel erg zwak, hè?" En dan uog iets van Wilfried Puis, de in Oostende wonende linksbuiten van Anderlecht, de enige aanvaller van formaat. Zijn effectvolle voorzetten hadden ook ditmaal weer enkele malen paniek gebracht in de vijandelijke defensie. Maar Puis was opgevallen dat het gebruikelijke samenspel met Jurion en Van Himst bijna on mogelijk geweest was. „Van Himst en Jurion werden goed gemarkeerd, hè? Ik kon mijn een-twee'g niet maken en miste te vaak de steun van Pol". Over de vrije trap Keizer was Puis vol lof. Geen wonder trouwens. De kleine buitenspeler staat in België bekend als een specialist In het nemen van een vrije trap met effect. Hij maakte er ln Madrid tegen Real ook zo «en. Vandaar zijn opmerking: „Keizer heeft toen zeker naar de TV gekeken voetballer Pol v. Himst had onze defen sie 't niet moeilijk. En Pieters Graaf land, die de laatste malen nogal eens wankelijke ogenblikken heeft gehad, be wees toch weer zijn klasse op een enkel schot: zoals die schuiver van mid denvoor Verheyen pal na 't tweede Ne derlandse doelpunt. Maar met dat al bleef 't Belgische spel gespeend van enig enthousiasme. Kaal en kil voetbal, dat mogelijk moest manifesteren hoe bar weinig interesse België heeft in de ze eens zo befaamde traditie. „Het lijkt wel of jullie ervan af willen", luidde 'n opmerking tijdens de rust tegen enkele Belgische journalisten. „Dat is best mo gelijk met deze honderdste zou 't mooi uit kunnen zijn" was het ondubbelzinni ge antwoord. De eerste helft heeft Nederland ver uit het beste deel van de wedstrijd ge had. De ex-aanvoerder van de oranje ploeg uit het verre verleden, Harry De- nis, deelde ons mede, dat volgens zijn mening „Nederland nu eindelijk weer eens echt heeft gevoetbald". Nederland dan, België allerminst. Er veranderde na de rust ook niet veel in het karak ter van de wedstrijd. Wel bleek, dat niet Dullens, maar Piet Keizer goed is voor een halve wedstrijd. De Ajacied, 'n brok ijver in 't eerste bedrijf, nam er na de pauze z'n gemak van. Coen Moulijn wilde wel, maar de Feijenoor- der slaagde er tegen de puike Belgische back Heylens niet ln uit de verf te ko men. Keizer deed nog een goed ding door een vrije trap wéér op een twintig meter van het Belgische doel beheerst naar Muller te tikken, in een flits draaide de geroutineerde Ajacied langs een Belgische tegenstander om daarna feilloos in te kogelen. Het was dus 30. De interesse van de Belgen werd door die achterstand nog niet geïnspireerd. In vroegere dagen zou men alle moeite ge daan hebben nog iets van het „heilig vuur" over zich te krijgen. Nu bleef men doorgaan met het vlakke patroon van langdurige combinaties, afgewis seld met tijdrovende en gewoonlijk nutte loze individuele acties. Dit België kon men zich toch moeilijk indenken als een enkele maanden geleden nog sterk getipte kandidaat voor het eind- toernooi van 't wereldkampioenschap, in juli in Engeland. Slechts eenmaal kwamen de Rode Duivels uit hun lethar gie. Een voorzet van Puis dertien mi nuten voor 't slotsignaal van 'n nauwe lijks opvallende Engelse arbiter Fin ney. werd met een prachtige en volko men onverwachte en rake kopbal van de snel sprintende halfspeler Spronk af gerond. Waarom Nederland 't daarna noodzakelijk achtte de wedstrijd zoals dat heet te „bevriezen" is ons een raad sel. Evenzo voor aanvoerder Daan Schrijvers die later heel logisch op merkte dat die tactiek helemaal niet nodig was geweest en dat we daarvoor bovendien nog niet rijp zijn. De Belgen namen de nederlaag zon der meer. Ze wisselden na afloop keurig handen met de winnende tegenstander. Plet Keizer had de bal juist in bezit we- In een nutshell dan de volgende eindconclusie: de Belgen hebben diep teleurgesteld door hun onge ïnteresseerdheid. Daardoor is de waarde van de Nederlandse over winning lager dan men wel zou willen. Met de jonge spelers Dullens en Van der Kuylen kan Kessler echter wel met gerechtigd optimisme beginnen aan het (ein delijk) verwezenlijken van een al zo lang gekoesterd ideaaleen win nend Nederlands elftal. Een ver dienstelijke overwinning dus, maar toch lang niet zoals secretaris penningmeester Lo Brunt van de K.N.V.B. wil doen geloven „na een prachtige en boeiende wedstrijd". Dat had veel weg van een wel willende preek voor eigen parochie. Het w e r k e 1 ij k e Belgische elf tal moet immers heel wat anders zijn dan deze verzameling Rode Duivels, die het slechts tot surro gaat-voetbal hebben gebracht in de honderdste derby-der-lage-landen. Belgische oudjes versloegen Oranje DORDRECHT Het terrein van de Belgische oud-internationals heeft zater dagmiddag voor 3.000 toeschouwers op het DFC-terrein in Dordrecht een 3—1-zege op de Oranjeveteranen behaald. Alle vier doelpunten werden na de rust gescoord. Door De Donder (2e min.). Willems (12) en Verbruggen (24) namen de Rode Dui vels een 3—0-voorsprong. In de 26e min. redde Wim Bleyenberg de eer van de Nederlandse oud-internationals. CLAY BOKST IN LONDEN TEGEN COOPER CHICAGO Wereldkampioen zwaar gewicht Casslus Clay heeft in Chicago verklaard dat hij op 21 mei in Londen zijn titel zal verdedigen tegen de Brit Henri Cooper. In New-York schijnen in middels de contracten voor het gevecht te zijn getekend. Uit verklaringen van Clay meent men voorts op te maken, dat hij ook nog een titelgevecht wil leveren tegen de Duitser Ka-1 Mildenberger. BRUSSEL De Belgische kranten zijn het er vandaag algemeen over eens. dat Nederland zondag ln Rotterdam een ver diende overwinning heeft behaald op het Belgische voetbalelftal. „Het Belgische elftal, zwak ln de ver dediging en onbestaand in de aanval, werd een gemakkelijke prooi voor een degelijk en enthousiast Nederlands team", schrijft de Antwerpse „Volksgazet". Het blad noemt Dullens de beste speler op het veld. „Wij werden met 3—1-verslagen door een niet briljante, maar wel degelijke tegen stander. Het bleef bij 3—1. maar het had evengoed 5—1 kunnen zijn". „Het laatste Nieuws" wijst de pijnlijke nederlaag vooral aan het feit, dat de Bel gische coach Constant Vanden Stock onder druk van regionale vertegenwoordigers ln de Belgische voetbalbond het aantal An- derlechtspelers ln het nationale team heeft verminderd ,.De Rode Duivels werden door een bescheiden Nederlands elftal ln een zwakke jublleummatch op normale wijze overwonnen". „Deze nederlaag is des te moeilijker te verwerken, omdat het Nederlandse team niet veel Indruk maakte", meent het Brus selse blad „La Libre Belgique". „Het oranje-elftal telt geen werkelijke arties ten Coen Moulijn uitgezonderd geen bijzondere technische spelers en geen stormram van het type Stockman". Het blad meent dat slechts Heylens, Plaskie. Puls en Van Himst bij de Belgen niet hebben teleurgesteld en noemt de blnnm de tien minuten gescoorde Nederlandse goal één van de redenen van de neder laag. KORTRIJK De Amsterdamse half- zwaargewlcht Jan Lubbers heeft zater dagavond ln het Belgische Kortrljk ln zijn vierde partij als prof onbeslist ge bokst tegen de Belg Valere Mahau. Het gevecht was afgesloten op acht ronden. MAANDAG 18 APRIL 1066 SPORTBIJLAGE VAN „DE LEIDSE COURANT"

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9