VOEDSEL 251.000 Dr. Michel more vecht met rug tegen de muur OOK AUSTRALIË KAMPT MET VIETNAM Er staan kinderen op wachtlijst voor VAKOPLEIDING -hoopvol perspectief - door geldgebrek bedreigd Toenemend verzet, ook van kerken, tegen zenden van troepen Revolutie verwacht in Haiti ZATERDAG 16 APRIL, 1966 DE LERDSE COURANT PAGINA 9 Een kleine bedoeïen van de Azazmehstam bij het tentje waarin een gezin van acht mensen woont. Het tentje bestaat uit lappen van oude zakken die bij de U.N.R.W.A.-hulp zijn gebruikt. De Azazmehstam is in 1948 van zijn weidegronden verdreven en woont nu in de rotsachtige woestijn van zuidelijk Jordanië. fVan onze correspondent CANBERRA De regering van iet gemenebest van Australië, met farold Holt aan het hoofd, zit op lit ogenblik met de handen in het haar over het probleem van de ventuele dienstplicht in Australië. -Alhoewel Australië met Noord- _Vietnam niet officieel in oorlog is, eeft het toch een contingent roepen gestuurd dat zij aan zij net de Amerikanen en met de ffcroepen van Zuid-Vietnam vecht egen de communistische legers. Dit is een doorn in het oog van een Imtal Australiërs, die op gezette jden en in steeds toenemende ate fel protesteren tegen deze .inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van een ander a Toch is een groot deel van de open- 1-bare mening in Australië ervan over- ^tulgd, dat indien Australië geweigerd ';K)u hebben hulp te bieden, het uitge goten zou mogen worden geacht, dat Amerika ooit te hulp zou zijn gekomen gi08 Australië op 'n onzalige dag zou wor- nden aangevallen, zit de regering van dit ,sland met de vraag, waar zij nog meer 0K>ldaten vandaan zou moeten halen zon- _der al te veel beslag te leggen op kost- ï-baar mensenmateriaal, dat in de indus- sfirie hard nodig is. Harold Holt, de op volger van Sir Robert Menzies heeft 4 iet idee geopperd om ook de zoons van -(Dunigranten onder de wapenen te roe- r?en. Dit zou echter op internationale 'ftrwikkelingen kunnen stuiten. Tal van j nlnderjarlge kinderen van immigran ten zijn Intussen tegelijkertijd met hun ïuders genaturaliseerd en kunnen ge noodzaakt worden dienst te nemen. Zo- rAra zij de 21-jarige leeftijd hebben be- pSikt worden deze jongelui voor de keu- ;i» gesteld om de Australische nationa- Bteit te behouden of de nationaliteit van f.5 WASHINGTON (RTR) Uit Haiti ko en berichten over groeiende spanning ontevredenheid en wellicht zal het oedig tot een militaire staatsgreep ko en tegen president Francois „I'apa 'V Duvalier, die al jaar het land n dictator bestuurt en er een poli- itaat van heeft gemaakt, zo hebben ingen in Washington meegedeeld. De militairen vormen de enige groep Haiti die het tegen de in 1964 voor het en in zijn ambt bevestigde president n opnemen. Er bestaan' geen aanwij- igen dat de paleiswacht of zijn ge keesde geheime politie ook tegen hem _illen opstaan, hoewel enkele weken leden verscheidene leden van de pa- l8wacht werden gearresteerd en te- chtgesteld. De voornaamste oorzaak van de hui spanning is volgens genoemde krin- m de gestage verslechtering van de onomische toestand. Het jaarinkomen hoofd van de bevolking bedraagt op 't ogenblik 70 dollar (ongeveer 250 ilden). De Ver. Staten hebben hun eco- •mlsche hulp aan Haiti al jaren geleden opgezet uit afkeuring voor Duvallers erreurbewind". Harold Holt. het land van oorsprong terug te nemen. In het laatste geval is er geen sprake van dat zij in het Australische leger zullen blijven. Een factor waarmee de regering ver moedelijk geen rekening heeft gehouden is het verzet van de zijde der Kerken. Hiermee bedoelen wij de niet-katholie- ke Kerken. Het is een algemeen bekend feit, dat tal van bisschoppen van de Anglicaanse Kerk bijvoorbeeld zich fel kanten tegen uitzending van dienstplich tigen naar een land waarmee men niet in oorlog is. Het heeft begrijpelijkerwij ze heel wat opschudding verwekt, toen ook van katholieke zijde protest tegen deze uitzending werd aangetekend. Dit protest kwam uit Victoria waar een ka tholiek weekblad van gezag zich cate gorisch tegen dienstneming heeft ver klaard, en wel „The Advocate" uit Mel bourne. Victoria is ook de staat, waar wijlen aartsbisschop Mannix in de eer ste wereldoorlog zich fel heeft gekant te gen dienstplicht, een gebaar dat hem destijds de ongenade van de Britse re gering op de hals heeft gehaald, zozeer zelfs dat hem werd verhinderd op reis naar Europa in Ierland voet aan wal te zetten. De katholieke stem of liever de stem uit het katholieke kamp is „koren op de molen" van de oppositie (de Australi sche Arbeiderspartijdie niet aflaat zich met verdubbelde felheid te verzet ten tegen uitzending van dienstplichti gen naar Vietnam alhoewel dezelfde partij in 1943 de dienstplicht invoerde zonder een volksreferenaum. Nu moet men zich niet blind staren op deze ver oordeling door een katholiek weekblad in Australië, ook al wordt beweerd dat het de steun zou hebben van het aarts- diocees van Melbourne. Dr. Murray, de directeur van het Katholieke (aartsdio cesane) Informatiebureau in Sydney verklaarde dat de mening, geuit in „The Advocate" volstrekt niet de offi ciële mening weergeeft van de Kerk, zelfs niet die van het aartsdiocees van Melbourne. „The Advocate" heeft het besluit van de Australische regering ten aanzien van het uitzenden van dienstplichtige soldaten overzee gebrandmerkt als een verkrachting van de mensenrechten, te meer omdat er geen formele oorlogs verklaring is geweest. Dienstplicht ncht het blad alleen dan gerechtvaardigd, wanneer gesproken kan worden van een uitzonderlijk noodgeval. ..Zonder deze noodzaak", aldus „The Advocate", „komt men tot mllltarlsatle van het burgerlijk leven en van de burgerlijke mentaliteit. Een staat waarin de dienst plicht wordt gehandhaafd is een slaven staat en daarom moet hiertegen stelling worden genomen, tenzij er geen andere uitweg is". De Australische Arbeiderspartij slaat natuurlijk met aandacht de ontwikke ling van dit dispuut gade. Intussen ech ter heeft de rooms-katholieke bisschop van Bendigo (Victoria), mgr. B. Ste wart, zich lijnrecht tegen de mening van „The Advocate" gekant, „want", zo ver klaarde hij, „het is zeer wel mogelijk dat van de behandeling van dergelijke vraagstukken de toekomst van Austra- 1 lië afhangt". De aartsbisschop van Mel- I bourne, mgr. Simons onthield zich tot dusver van enigerlei opmerking. Ook het r.-k. weekblad in Nieuw-Zuid-Wales, „The Catholic Weekly", heeft zich niet uitgesproken. Het moge waar zijn dat de tegenstand in Australië tegen het uitzenden van dienstplichtigen naar Vietnam groeit, maar dit is stellig niet het geval met het katholieke gedeelte der bevolking. Inmiddels heeft de secretaris van kardinaal Gilroy, mgr. H. Kennedy, verklaard dat „The Advocate" beslist niet de mening van de Australische ka tholieke hiërarchie weergeeft, het is geen officieel orgaan van de katholieke Kerk. In dezelfde geest hebben zich reeds nu andere katholieke organen uit gesproken, zoals „Sydney Vision". Tn het huis van afgevaardigden is er op gewezen dat de oorlog in Vietnam een faze is in de strijd van de vrije wereld tegen het communisme en in zeer re cente massale bijeenkomsten van natio nale groepen van immigranten van ach ter het IJzeren Gordijn is met klem op gekomen tegen de tirannie van de com munistische machthebbers. Het laat zich aanzien, dat een heftige meningsstrijd gaat uitbarsten onder de Australische bevolking en dat lijdelijk verzet van de zijde van de vakbonden, waarvan er zo vele onder communistische of uiterst linkse leiding staan, niet onmogelijk wordt. Dit verzet zal zich in de eerste plaats weerspiegelen in een groeiend aantal stakingen die de industrie en het ver voer zullen aantasten juist in een tijd perk, waarin een volledige ontplooiing van de nijverheid van uiterst groot ge wicht is. (Van onze speciale verslaggever) BEIROET, april 's Middags in zijn kantoor, 's avonds thuis in zijn flat aan de Middenllandse Zee zijn gasten ontvangend, is Laurence V. Michelmore, com missaris-generaal van de UNRWA duidelijk een man die verbeten vecht met de rug tegen de muur. Hij is die morgen juist terugge komen van een bliksembezoek aan Koeweit en Irak, waar in de olie de rijkdommen van het Na bije Oosten opwellen. Hij is er letterlijk gaan bedelen om geld. I>e perspectieven zijn niet zonder hoop, zegt hij voorzichtig. Morgen zal de pers van de Libanon hem waarschijnlijk weer bitter aan vallen. Omdat hem de euvele moed wordt toegeschreven, het vluchtelingenvraagstuk te willen oplossen. Stel je voor. De UNRWA (United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refu gees in the Near East) is sedert 1948 het middel waarmede de wereld poogt, via de Verenigde Naties haar verant woordelijkheid voor het Palestijnse vluchtelingenvraagstuk waar te maken. Maar de UNRWA moet werken op basis vaa vrijwillige bijdragen. Sedert 1950 is door een aantal rege ringen ruim 520 miljoen; dollar geofferd, het leeuwedeel door de Verenigde Sta ten (365 miljoen). Engeland, dat des tijds als mandataris over Palestina met de Balfourverklaring van 1917 en het Churcill-Statement van 1922 het meest tot het scheppen van het probleem heeft bijgedragen, schonk 91 miljoen, Cana da 17,5 miljoen, de rest minder Ne derland rond 945.000 dollar, Israël al jarenlang niets meer, de Sovjet-Unie nog nooit één cent. Uit allerlei particu liere bronnen komt Jaarlijks daarnaast nog eens rond 800.000 dollar binnen, he laas tot nog toe uit Nederland niets. UNRWA moet om dollars bedelen De UNRWA werkt al jarenlang met tekorten. Zij heeft die tot nu toe kunnen opvangen uit het stichtingskapitaal, maar voor 1966 gaapt er een gat In de begro ting van 4,2 miljoen dollar, dat niet meer te dichten is. Tenzij dr. Michel more en zijn staf op hun. bedelreizen door de wereld gehoor vinden. In alle 54 UNRWA-kampen zijn de Palestijnse leiders zeer nauwkeurig op de hoogte van dat tekort van 4,2 mil joen, dat in wereldverhoudingen een belachelijk laag bedrag is, het equiva lent van nog geen vier straaljagers. Het is een beschamende vertoning, dit ge bedel te moeten aanzien èn verrichten, het wekt terecht bitterheid in duizenden Palestijnse harten. En nog maar zelden hebben in de wereld om zulk een klein bedrag zulke grote moeilijkheden ge dreigd. Er is voor 1,3 miljoen vluchtelingen 38,6 miljoen dollar aan uitgaven te doen. Dat duidt er al op, dat de UNR- WA-hulp tot een minimum beperkt moet blijven. Bijna de helft van het geld (46 procent) is bestemd om de vluchte lingen aan het eten te houden en zo goed mogelijk aan onderdak te helpen. De gezondheidszorg vraagt 13 procent, het onderwijs de rest: 15,8 miljoen dol- De UNRWA-voedselvoorzlening biedt een minimaal rantsoen aan meel, peul vruchten, suiker, rijst en vetten van 1500 calorieën (in de winter 1600) per dag aan 860.000 mensen, ongeveer het getal van de oorspronkelijke vluchtelin gen, Er staan nu meer dan 251.000 baby's en kinderen op de wachtlijst voor rant soenen. In theorie moet er iemand van de oude lijst sterven, om een kind dat buiten Palestina uit vluchtelingouders werd geboren, aan een hap eten te hel pen. Hoe al die gezinnen dan leven, blijft een raadsel, tenzij men aanneemt en dat mag men met zekerheid doen dat er een levendige zwarte handel is in rantsoenen en bonkaarten, en al lerlei kunstjes om voor een oude va der, die al lang is overleden, nog altijd ln de distributie mee te draaien. Een echte bevolkingsboekhouding, als ln Nederland, bestaat er in het Na bije Oosten trouwens niet. Het is er in de dagen van Maria en Jozef: moet nodig weer eens een volkstelling worden gehouden, maar geen regering die er wat voor voelt. Hoe dan ook: het ls duidelijk dat op het eten nog niet verder bezuinigd kan worden, tenzij men alle kampen ln opstand wil hebben En hetzelfde geldt voor de medische verzorging. Dt UNRWA houdt een complete gezond heidsdienst in stand met 123 medische centra, twee eigen ziekenhuizen en menwerking met 70 andere, tachtig sultatiebureaus voor moederschapszorg en klnderhygiëne, een staf *van eigen verpleegsters en vroedvrouwen, ten de le ln Jordanië onder Nederlandse leiding (zuster M. Ritmeester). Ook op dat apparaat kan en mag men niet beknibbelen. De consequentie van dit alles is even wel, dat bij het onverhoopt uitblijven van de fondsen om het gat in de be groting te stoppen, de eventueel nood- Aan de Middellandse Zee bij Siblin in Libanon bouwde de U.N.R.W.A. een van haar vakopleidingscentra voor de tweede generatie van Palestijnse vluchtelingen een kweekschool op de voorgrond, een technisohe school lager op de helling. Juist stichtingen ale deze worden nu het meest bedreigd door tekort aan geld. De U.N.R.W.A.-rantsoenen dringen door tot in het uiterste zuiden van Jordanië bij de havenstad Akaba, eindeloze kilometers door gloeiende woestijn. zakelijke bezuinigen zouden moeten wor den gevonden Juist in de sector die dr. Michelmore terecht voor de meest be langrijke van het UNRWA-werk houdt: onderwijs en vakopleiding van de jeugd En dat zou catastrofaal kunnen zijn voor het verdere verloop van de historie. De UNRWA ls een enorm schoolbe stuur, dat samen met de UNESCO 406 scholen ln stand houdt en in totaal la ger- en vervolgonderwijs verzorgt of subsidieert voor 227.975 kinderen. Het heeft 5000 onderwijzers en onderwijze ressen in dienst en een speciaal vler- jarenprogramma om dit korps niet al leen technisch te scholen, maar vooral om het een eigen beroepsverantwoor delijkheid bij te brengen. Want voor al te velen is het onderwijsvak nog al te zeer een baantje geweest, een door gangshuls naar betere baantjes of stu die in het buitenland. En ln het kader van deze verheffing van het vak, pas sen de vier UNRWA-kweekscholen voor jongens en meisjes, die jaarlijks ruim 400 geslaagden afleveren. Vakopleiding: in dat niet het beslis sende middel om de vluchtelingen- Jeugd het uitzicht op een menswaar dige toekomst te openen? Jawel, zegt de commissaris-generaal met volle over tuiging en het wordt hem kwalijk geno men door al wie In de Arabische we reld de jeugd liever opoffert aan een politieke Illusie, dan haar wil leren op eigen benen te staan. Toch moet het ook naar onze heilige overtuiging déze kant op, want Iedere andere weg loopt dood In rondlummelen In de kampen, verveling, armoede, verbittering en ho peloze avonturen. Beslissing valt in deze maanden Er zijn helaas nog maar weinig vakscholen voor de Jonge vluchtelingen, die slechts bij overlevering van ouders en grootouders weten, hoe het land er uit ziet waaruit niettemin ook zij offi cieel als gevlucht geboekt staan. Er groeit een nieuwe generatie op, zowel vatbaar voor de propaganda dat Jo den slecht zijn", als eventueel gevoelig voor een benadering, die niet op bet verleden maar op de toekomst is ge richt. Het gaat er maar om wie de ze jeugd met de meeste overtuigings kracht kan benaderen. UNRWA's vechten om het geld is vech ten tegen het terugzetten van de klok. Want als het geld er niet komt, moe ten juist de vakscholen dicht, omdat ze de duurste zijn. We hebben ze gezien; die scholen: Wadi Seer bij Amman (396 plaatsen), Kalandia ten noorden van Jeruzalem (392), Siblin bij 't oude Sldon nu Saida ln Libanon (396) en UNRWA's trots: de eerste en enige vakschool voor meisjes in heel het Nabije Oosten ln Ramallah, 16 kilometer van Jeruzalem. Met de vier kweekscholen mee heeft men het dan echter ook ongeveer gehadberoepsoplei dingsmogelijkheid voor 633 meis jes en voor 2875 jongens op een bevolking van 1,3 miljoen zielen. Het is weinig, en het is bovendien in gevaar. Kan Nederland er niets aan doen?

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9