België Nederland Nederland België W Het begon allemaal in 1905 met „het koperen dingetje' Derby - der - Lage - Landen werd jaarlijks spektakelstuk HMHMW» M jjaai MM cb imam ocxnum PAGINA 13 Rechts: Het Belgische elftal, dat de eerste officiële interland tegen Nederland speelde. Van dit team zijn geen overlevenden meer. Links: De enige foto die nog be staat van het eerste officiële Nederlands elftal, dat op 30 april 1905 op het Beerschotterrein te Antwerpen de première beleefde van de „Derby-der-lage-landen". Geheel links, zittend (met donkere knevel) de befaamde doelman Beeuwkes. Zittend tweede van rechts, de thans 83 jaar oude Glee- newinkel Kamperdijk, staande tweede van links de 82-jarige Lutjens. De twee ras-veteranen uit de oertijd van het Nederlands elftal zullen zondag als eregast aanwezig zijn bij de honderdste interland (Ton ohm tportredfU7teur /on Lute BOTTERDAM -Morgenmiddag zullen de nationale voetbalploegen van Neder land en België eindelijk de „honderd" voltooien. Eindelijk, want eigenlijk - had die mijlpaal al een jaar geleden bereikt moeten rijn* Maar toen zaten Oranje en de Bode Duivels volop in het werk, de Toonenden van het wereldtoemooi voet- bal. Geen tijd dus voor een „honderd- Zondag 17 april te het dan zover. In de betonnen Feijenoordkutp te Rotter dam komen de twee kemphanen tegen over elkaar, de serie interlands tussen beide voetb&biaties zal dan op honderd zijn gekomen. Onder de stellig vele auto riteiten op de eretribune zullen zich ook twee bejaarde heren bevinden, die op dat moment dan meer betekenen dan de aan wezige excellenties, Kamerleden en bur gemeesters. Twee „veteranen" uit het allereerste Nederlands elftal, dat op 30 NOG ALTIJD IS BELGIË BOOS OP DIE HANDSBAL VAN KEES v. DUKE ontmoetingfan geweest, die geheel bui ten de toen nog prille Nederlandse Voet bal Bond werden georganiseerd. Stoot roer de lange serie, die ln de loop der Jaren vaak zulke heftige tonelen te zien heeft gegeven, ontmoetingen, die sis hoogtepunten van het voetbalseizoen golden, hebben de Belgische voetbal liefhebber Van den Abeelen, de Rotter dammer Kees van Hasselt, de latere voorzitter van de Vpetbalbond, Hirsch- man, baron Havenith en graaf Van den Straeten Ponthotz gegeven. Van den Btatlg zwart en met hoge hoed 1 de tei die leven als „het koperen dingetje" ofte wel „het koperen vod". Er worden on officiële nationale elftallen geformeerd, some heel moeilijk omdat de dic tator in de Nederlandse voetbalwe reld van die dagen, het Amsterdamse RAP, zich hautaift van dat „geklungel" afzijdig houdt. En dan komt eindelijk de toenmalige nog geen „koninklijke" Ne derlandse Voetbal Bond op de proppen, ln 1905 stellen de heren van de officië le organisatie een echt Nederlands elf tal samen: Beeuwkes (DFC); Stol (Haarlem), Stom (Velocitas); De Kor- ver (Sparta), Dirk Lotsy (DFC), De Ne ve en Lutjens (beiden Velocitas) en De Vos (DFC). Zegevierend keren deze „elf" terug uit de Sinjorenstad, de ba sis voor het hechte voetbalcontact tus sen beide kleine naties Is gelegd, de derby-der-lage-landen is een vaststaand feit geworden. Twee weken later staat de return al op het programma. De NVB, nog zeer slecht in de slappe was, laat de direc teur van het Rotterdams Nieuwsblad, de heer Sljthof, voor het financiële risi co opdraaien. Deze fervente voetbal liefhebber komt meteen met een beker op de proppen, natuurlijk, want er zit voor zijn krant een aardige reclame stunt in. De „Nieuwsbladbeker" komt naast „het koperen dingetje". Reclame of niet, de heer Sijthof geeft de voetbal sport, in vele kringen nog beschouwd als „erger dan de drank", een behoor lijke injectie. Voor bijna niemendal laat hij de kijkers toe op het oude Schuttersveld ln Rotterdam. Nederland wint met 40 en doet het enthousiasme voor die landenontmoetingen extra stij gen. Men begint er echt zin in te krij gen, de nationale gevoelens beginnen wakker te worden. Beeuwkes (twee Jaar geleden in Rijswijk overleden) wordt geroemd als een held. Hij is een fenomenale keeper, vermaard door zijn verwoede uitvallen en zijn driftig ranselen van de bal. De sfeer is er al, de officials en voetbalbazen lopen in Er is ook al spoedig gekrakeel om de stad, waar de Interland zou worden gespeeld. Rotterdam is ln 1907 hels op dé Voetbalbond, omdat Haarlem wordt het oude terrein HFC VIaar op het oud* i Nederland zijn 1910. De 12.000 kijker» zijn door het dolle, want de grote en populaire favo riet Mannus Francken scoort liefst drie doelpunten. Het eerste ernstige ongeluk kan ook in het historleboek van de der by-der-lage-landen worden genoteerd. De Belg Cambier wordt met een ge broken been naar het ziekenhuis ge transporteerd. Daarna komt een doel man voor het f- legendarische fi volgt de naar het toenmalige Neder- lands-Indië vertrokken Beeuwkes op. Hij la klasse, een man, die thans ook nog wereldfaam zou genieten. Bij zijn debuut in 1911 op het Beerschotterrein wint Ne derland met 51. De cracks in het na tionale team zijn verder De Kesller, Bok de Korver, Mannus Francken, Jan Thomée en Snethlage. Jan Thomée, dokter in Delft, heeft een enorm Bchot over zich. Vele jaren later, als hij al dik in de veertig ls, zal hij op 't strand te Noordwijk een partijtje met wat bad gasten spelen. Hij kogelt daarbij een maal zo hard op het doel, dat de arme badgastkeeper, die het toch waagde zijn handen naar de bal uit te steken, tegen de grond wordt gekogeld en enke le minuten buiten westen is. Jan Tho mée joeg in 1912 als een waar kanon twee enorme kogels in het Belgische doel te Antwerpen. Maar behalve Jan Thomée is ook Göbel de grote held. Zo goed zelfs, dat de Gazet van Antwerpen ln zijn nabeschouwing tot de uitspraak komt dat Göbel met 2—1 de wedstrijd heeft gewonnen. Opmars der helden Jaar in jaar uit komen de interlands tegen de Rode Duivels op het program ma. Aan weerskanten komen telkens weer flonkerende voetbalsterren naar voren. Bij België de befaamde dr. Ar- mand Swartenbroeckx, bij Nederland de door zijn doelpunten in de beroemde wedstrijd tegen Engeland op Houtrust, bejubelde Huug de Groot. België gaat vooruit. In 1920 spelen wij na de eerste wereldoorlog weer voor de eerste maal tegen ónze zuiderburen, de Olympische Spelen in Antwerpen. Nederland krijgt met 30 op zijn vestje. Vijf jaren zal het duren voordat Oranje weer kan juichen. Op 15 maart 1925 winnen wij in Antwerpen met 10. Maar aan die overwinning zal voor eeuwig een vreemd luchtje blijven kleven. Het is de beroemde of beruchte wedstrijd van de handsbal van Kees Dijke (in de spreektaal Kees van Dijke). Een feil loos Ingeschoten bal van een Belg slaat Dijk® met de hand uit het doel. Foto's bewijzen dat later zonder man keren. Maar de Engelse scheidsrech ter heeft niets gezien. Het publiek brult om een strafschop. Die komt niet. Thans nog kunnen de Belgen kwaad worden als men over die wedstrijd be gint en over die handsbal van Dijke, april 1905 op het Beerschotterrein te Antwerpen de allereerste officiële inter land speelde tegen België. Het zijn twee rasechte burgers van Den Haag, G. W. A. Lutjens (geb. 1884) en K. W. H. Gloone- winkel Kamperdijk (geb. 1883). Zij zijn de laatsten van het Oranjeteam, dat toen nog geen oranje droeg en dat de reeks opende met een 41-overwinning. In feite was de uitslag 11. maar dat yonden beide partijen na anderhalf uur voetballen geen leuke uitslag. Daarom werd de wed strijd een half uur verlengd. In die dertig minuten demonstreerde Eddy de Neve zijn schotvaardigheid en joeg drie tref fers in het Belgische doel. Van het Bel gische team is niemand meer in leven, de twee pioniers van het eerste Nederlands elftal, Lutjens en Gleenewinkel Kamper dijk („Ik ga nog geregeld naar HBS") zullen na afloop van de honderdste aan het officiële banket worden gehuldigd. 14- 5-1905 13- 5-1906 10- 4-1910 3- 4-1911 28- 4-1913 20- 4-1918 28- 4-1914 7- 5-1922 29- S-lf 2~ 2~1£ 1-1951 Hotterd.li 3- 3-1963 Ri.tterdai datum plaat* 80- 4-1905 Antwerp*» Belglë-Holland uiiiiiuiiiiiuiiuiiuiiiiiiiniini blonde Piet teker nog niet miastoan...- Geboorte van het Legioen NederlandBelgië is „in". De jaar lijkse ontmoetingen beginnen drommen te trekken. In het eigen land wordt ge smeekt om kaartjes, duizenden gaan met de eigen ploeg mee naar Antwerpen. De zwarte handel in kaartjes begint te flo reren. Harry Denis, Vermetten, dr. Hans Tetzner, Gejus v. d. Meulen (nog altijd de doelman met de meeste Inter lands), Puck van Heel, Buitenweg e.a. geven het nationale elftal steeds meer roem, kleur en waardigheid. Duizenden staan voor de dagbladbureaus, waar een wit balletje aan een stok over een op een houten vlak getekend voetbalveld 't verloop van het duel aangeeft. Maar er komt een nieuw medium, de radio. Op 11 maart 1928 wordt van een Holland België het eerste radioverslag gege ven. De directeur van de jonge AVRO, de heer Willem Vogt, heeft dat voor el kaar gekregen. Verslaggever is de naar een snelle, populariteit groeiende Han Hollander. Toevallig zal ook de „hon derdste" door de AVRO worden ver zorgd met als reporter Dick van Rijn. Het legioen is er. Honderden en hon darden reizen met bu» of trein naar ls vaak een de gang. Men begint elkaar uit te joelen, Belgen maken bekende gebaren met de vinger naar het hoofd als de bussen vol zin gende Nederlanders (na een overwin ning) terugrijden. Het is zelfs "n keer zo bar geworden, dat beide voetbal bonden ernstig hebben overwogen de serie maar stop te zetten. De goede verstandhouding tussen belde naties be gon door de derbies in het gevaar te ko- In 1934 ontstaat de onsympathieke kreet „Tien, tien, tien!..." Met een splinternieuwe aanval is Nederland te gen de Rode Duivels ln het strijdperk gekomen: Wels. Vente, Bakhuys, Kiqk Smit. Hij mag er zijn. wij winnen met 93. Op de tribunes begint het publiek te schreeuwen om de „tien". Nederland ls aan een g'.ansperiode gekomen. Ons voetbal kan te kust en te keur kiezen, Wlm Lagendaal. Vente, Drok, Van Heel, Pellikaan, Van Run. Bertus Cal- denhove. En natuurlijk is er weer een doelman van uitzonderlijke klasse, de lange Rotterdammer Adrt van Male met een voorliefde voor een helgele trui. We blijven winnen, in 1938 met 80, vooruit maar. in 1938 met 72. In het nieuwe Feijenoordstadion einde lijk Rotterdam weer aan de beurt komen wij in 1937 (2 mei) maar tot 10. Bij de Belgen excelleert de ver maarde profvoetballer Raymond Brai- ne, die België eenmaal van Praag heeft „geleend" om zijn elftal sterk genoeg te krijgen. Het blijft echter niet als maar Oranje wat de voetbalklok slaat. Op 17 maart 1940, kort voor de bliksem- inval van de Duitse troepen krijgt Ne derland een ongezouten pak slaag tn Antwerpen, 7 .1 Maar op 27 april van dat jaar I's Ahe maakt zijn debuut nemen wij met 4—2 wraak Namen bij de Belgen: Paverick, Schmel- linkckx. Zwarte handel In 1946 wordt de reeks weer her opend. Duizenden en duizenden mar cheren op naar Amsterdam. Het hoofd bureau van de KNVB. nog aan de Haagse Van de Spiegheistraat. ts ..over bevolkt'' met Heden, die wijlen secre taris-penningmeester Tonny Staal en hoofdconsul Lou Boeljon als het ware op de knieën om een kaartje smeken. Men heeft er grof geld voor over of nog beter in die dagen: men biedt du re levensmiddelen en drank aan. Geen wonder, dat de zwarte handelaars hun slag slaan. Tegen schrikbarende prij zen worden de tickets verhandeld. Het stadion is mudvol. Nieuwe voetbalster ls Faas Wilkes. Wij winnen met 63. Weer in Amsterdam op 7 april 1947, 'n nieuwigheid. Het publiek ziet voor de eerste maal eer. stopperspll ln actie, Henny Möring uit S.C. Enschede. De blonde stopper steekt ln een geweldige vorm, de Belgische aanvallers krijgen tegen hem geen schijn van kans. Wij winnen met 21. Daarna krijgt het pu- bleek keer op keer de verbitterde duels met het Belgische enfant terrible Rik Coppens en met de reu» Rinus Terlouw. Alleen die tweegevechten zijn een gang naar het stadion al waard. In 1951 breekt Schljvenaar in Rotterdam zijn been. Wij verliezen met 76 na een flonkerende wedstrijd. Het voetbal zwaait in 1953 om, „verbannen" voet ballers mogen nu ook in het Nederland se elftal. We noemen er een, de fameu- se spil Cor v. d. Hart, de beste, die ons voetbal en misschien toen de ganse voet balwereld ooit heeft gekend. In 1959 speelt Us Abe zijn afscheldawedstrijd (22). Daarna met Wilkes en Pietje v. d. Kuil winnen wij nog eens met 91, In 1961 komen wij nogmaals tot winst 62 (doelpunten van Kruiver en Henk Groot). Daarmee is het voorlopig op. Oranje kan niet meer tot winst komen. Op 30 september wordt de 99ste ge speeld, ln Antwerpen verliezen wij met 1—0. Het is niet meer zo, dat de derby-der-lage-landen nog zo enorm in de belangstelling staat, verre van dat zelfs. De smaak van het voetbalpubliek is veranderd; men krijgt te vaak en te veel top wedstrijden op de televisie, de Europa Cup heeft het landenvoet- bal verdrongen. Het wordt voor de voetbalbonden moeilijk de tri bunes nog vol te krijgen. Men vraagt radio, televisie en de kran ten extra te schrijven over een komende interland. In de stille hoop, dat de mensen dan wel zullen komen. De gouden jaren zijn voor bij, NederlandBelgië is 'n soort gewoonte geworden, men wordt er niet meer heet of koud onder. De honderdste in Rotterdam zal zeker veel publiek trekken, maar op het moment dat wij deze regels neer schrijven is het stadion nog niet uitverkocht

Leidse Courant | 1966 | | pagina 13