BLEEKZIELTJE Rijks weg 2 r E y';% JAN JONKER SPRINGT EEN GAT IN DE LUCHT ZATERDAG 16 APRIL 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 ET klassieke bleekneusje uit de sloppen bestaat niet meer. Een scheutje welvaart gevoegd bij een volle eetlepel medische en sociale voorzieningen bleek een heilzame drank tegen volksziekten, die welig tierden in de armoe. Maar de kinderherstellingsoor den zijn intussen niet opgeheven, welnee, zij i onzer verslag gevers) zitten vol kinderen, die lijden aan de gevol gen van de welvaart, die nog geen welzijn is. Het ondervoede kind met de aangedane luchtwegen, dat te slap op de benen stond om zich buiten de alkoof te bewegen, heeft plaats gemaakt voor het kind, dat geen kans krijgt om als kind te leven. Het zit tot tegen het middernachtelijk uur moord en misdaad, liefde en lol op het scherm te verstouwen, omdat het kijkgeld eruit moet. Het zit de volgende dag met een suf hoofd in de bank. Het kan de lessen niet volgen, krijgt een standje, raakt achter en vervreemdt van zijn omgeving. Het gaat stotteren en bed wateren. Het mag geen vriendjes mee naar huis nemen of lawaai maken in huis en moeder moet hem telkens van alles verbieden; moeder heeft gelijk, want in het krappe flatje kun je je naaste buren al die over last niet aandoen. Het mag niet ziek zijn, want dan kan moeder niet naar haar werk of komt het achter op school. Het mag buiten spelen, als het zijn huiswerk maar af heeft, want het mag in geen geval blijven zitten en het minste wat het moet halen is de h.b.s. Het krijgt kwartjes voor frites, dubbel tjes voor rolletjes drop, mag geregeld naar de cineac en mag zijn eigen speelgoed kiezen; en als het bijvoorbeeld een muziek instrument heeft, zal niemand erop letten dat het er ook werkelijk iets op leert. Het mag niet verder gaan dan de stoep rand, want daar schuift claxonnerend het ijzeren gordijn van het moderne auto verkeer langs. Het kan zichzelf niet amuseren. Vader en moeder werken allebei en kunnen het zich niet permitteren tijd vrij te maken om het kind behulpzaam te zijn bij een instructief of creatief spelletje. Het kan niet zo vlot meekomen op school en wordt door zijn vriendjes niet aangezien, want de ouders van die vriend jes hebben hun kinderen verteld dat dom- zijn het slechtste is dat er bestaat. Of het wordt opgevoed in de sfeer van: je hoeft geen vak te leren, want het sociale minimum haal je altijd en als je je een keer niet lekker voelt, krijg je ziekengeld. Het ziet zijn vader uit vissen gaan, na een telefoontje naar de zaak dat hij wegens griep een dag onder de wol blijft. Het krijgt soms zo veel te eten en te snoepen vooral, dat het naar de dokter wordt gestuurd om een diëet té vragen. Het wil ravotten in de vakantie, maar wordt verplicht zich koest te hcuden in de auto omdat vader en moeder helemaal naar Spanje willen. Mijn kind krijgt toch aes wat het vraagt. NS,rijdt automobilisten ontewild in de wielen volledig onderkennen. Het oponthoud nog buiten beschouwing gelaten. Het rood van de slechts enkele malen per dag aanfloepende beveiligingslichten op deze plaats dagelijks passeren er met grote snelheid enkele duizenden auto's is meer syno- (Van een omer verslaggevers) niem aan direct gevaar dan waar ook. Een gevaar, UTRECHT. Eén ding staat onomstotelijk vast dat nu met meer en minder effectieve middelen er zal de eerste jaren géén viaduct komen op d enigszins is bezworen, maar bijna onontkoombaar plaats waar het goederentreinlijntje Nieuwersluis- blijkt, wanneer ^de onberekenbare factor „weers- Uithoorn al zo'n twaalfeneenhalf jaar heel pardo< de rijksweg UtrechtAmsterdam kruist. Ge< groot nieuws, maar wel opnieuw een pijnliji mededeling voor de vele automobilisten, die b nauwelijks opvallende enkelspoortje regelmat passeren en het gevaar ervan misschien al eens ai den lijve hebben ondervonden of in ieder ge-1 omstandigheden" om de hoek komt kijken en dit bondgenootschap dreunende klappen uitdeelt, die een kersvers autokerkhof opleveren. Ongevallen, waarvan -het grote aantal erbij betrokken auto's en inzittenden de piek in de ongevallenstatistiek van Rijksweg 2 steeds scherper voelbaar hebben aan gepunt. RJjkJweg Z. Voortjakkerende auto's van Utrecht naar Amsterdam en omgekeerd. Personenauto's, vrachtwagens, touringcars. Er kan „doorgetrapt" worden. Behoudens enkele momenten van gelegenheidsdrukte .JÊ Op 600 meter afstand van de spoor wegovergang te Loenersloot komt de automobilist de eerste van de om de 1,0 meter geplaatste waar schuwingsborden met knipper lichten tegen. vr« baan voor ledereen. De gehaastheid is geworden tot een perpetuum mobile van driftige monstertjes op rubber banden. Dóórgaan. Trap ze op de staart. Een soortgelijke moeilijkheid doet zich voor bij de brug over de Gouwe tussen Den Haag en Utrecht, waar bovendien het Rotter damse verkeer zich voegt. Viermaal per (werk)dag steekt de Ne derlandse Spoorwegen een rood-wit stokje voor de vlotte doorstroming op rijksweg 2. De vrQe baan wordt voor enkele ogen blikken afgescWnd door halve overweg bomen die teroescherming bieden aan een via de rijkjïg van Nieuwersluis naar Uithoorn of atirsom puffende goederen trein. Plotseltyis de weg versperd door het rode licht.it bij een nooit verwachte spoorwegovergg hoort. Honderddertig kilometer en i zo gauw mogelijk stop pen. Remmain achter die ene remmen er nog twinti Botsing, botsing, botsing. Een harmonl met een tophit voor de sloperij en e treurmars voor de verze- keringsmaatsappij - Kettingbotng Vaak gariet goed. Heel vaak zelfs. Een enkele ""er loopt het mis. Bij mist-, een glad,'gdek. sneeuw of zware regen val. Ondfleze weersomstandigheden was het, dat -spoorwegovergang bij Loener sloot al eer enige tijd geleden in de weinig gStige belangstelling kwam door omvangre en regelmatig terugkerende kettlngbingen. Eerst 23 auto's, toen 42 en tenste 62. Voor tienduizenden gul dens scl'e. Gewonden. Geen doden. Nog niet. Er igedokterd. Met voorwaarschu- wingstxcn en voorwaarschuwingslich- ten oire veertig meter, waardoor aulo- mobiliri er - sinds een half jaar op geven worden, dat zij een gesloten spoorwovergang naderen Het eerste bord .-at op 600 meter afstand. In de prakti blijkt het tot nu toe een verbete ring. dat voldoende? Waarom geen ongeli'loerse kruising? Een vraag die" hebben voorgelegd aan ir. H. M. Boekwijt. Rijkswaterstaat Direo Utrecht. Onriïelijk „D aanleg van een ongelijkvloerse kruig is op korte termijn onmogelijk. De Jten. die daarmee gemoeid zijn lig gen hoog. Dat kan Rijkswaterstaat niet opbgen. De grondslag ter plaatse is zeei'öcht, dus zouden werkzaamheden daa-apitalen vergen. Bovendien zijn wij bezmet het uitwerken van wegenplan nen de directe omgeving van dat punt. Dan is er missohien een combinatie mo gelijk. De rijksweg zal ongetwijfeld een keer moeten worden uitgebreid met enkele rijstroken. Dan is er hopelijk een uitweg. Op dit moment kunnen wij niet anders doen dan streven naar een ver fijning van de Jongste beveiligingsmaat regelen. die overigens uitstekend vol doen. Het systeem van de voorwaarschu wing werkt prima, al blijft het natuurlijk de vraag of dat bij erg mistig of slecht weer ook nog toereikend genoeg is. Wat het verleden betreft: Toen de weg ln 1953 werd voltooid, was de aanleg van een viaduct lang niet zo urgent als nu. Wie kon toen voorzien, dat de spoorweg overgang een knelpunt ging worden, doordat de snelheden ln het verkeer be duidend zouden stijgen en er in zo korte tijd driemaal zoveel auto's op de weg zou den verschijnen?" De spoorljjn dateert van 1910 en werd gebruikt voor personenvervoer. Het per sonenvervoer verviel betrekkelijk snel en de lijn werd nog slechts benut voor goe derenverzendingen. waarbij die vanuit het centrum van het land naar Amster dam en ook naar Haarlem en Aalsmeer Je ziet niets Ogenschijnlijk verwerkt het kind dit allemaal soepel. Het vroegere bleek neusje had nog het voordeel, dat-ie pips zag en op spillebenen schommelde. Het kind van vandaag vertoont eigenlijk geen bijzondere zichtbare afwijkingen. Het is dan ook meestal een schoolarts, die deze ontdekt, soms op het spoor gebracht door een onderwijzer. Ook op de medisch-opvoedkundige bureaus vindt men vaak als oorzaak van het kinderlijk falen het falen van de ouders; of het falen van de maatschappij, die alleen rekening houdt met het nut van het schepsel en minder met de aan wezigheid van dit schepsel. Om de reacties van de ouders te no teren heeft men slechts één keer een bandje hoeven te maken: maar, dokter, het krijgt genoeg te eten. het heeft dik zakgeld en speelgoed en hoe vaak we het niet in de auto mee naar buiten nemen; dan rijden we naar de berm van de weg en dan zit het daar met ons naar de auto's te kijken. De bleekneusjes kwamen uit de sloppen. Het „bleekzieltje" van van daag vindt men tot in de hoogste milieus. Er zijn intellectueel hoog ge gradueerde vaders, die niet weten, waarom hun kind afwezig is of aggres- sief, klaagt over hoofd- en of buikpijn, vroegtijdig onaneert, zioh niet kan con centreren, op school niet mee kan komen, niets kan velen, wreed is, ver nielzuchtig of stiekem: of waarom het zo nerveus is en tot impulsieve uitbar stingen komt. Op jonge leeftijd bezorgen deze kinder lijke afwijkingen de ouders alleen maar last. Echt geen dingen om mee naar de psychiater te lopen. Dat trekt wel weer weg, denkt men. Het zijn van die periodes, heeft men ergens gelezen. Het zijn onevenwichtigheden, waar elk kind doorheen moet. En inderdaad, kleine wondjes gaan vanzelf over, tenzij men de oorzaak ervan niet weg neemt. De oorzaak van die psycholo gische afwijkingen schuilen echter vaak bij de ouders of in de omstandigheden waarin de kinderen verkeren. En veel ouders zijn niet in staat of missen de moed om dat te onderkennen. De schoolarts prijst zich gelukkig, als hij op jonge leeftijd zo'n kind eruit kan halen, wamt hij heeft kinderen van twaalf tot dertien jaar bij zich gehad, waarvan hij spijtig heeft moeten con stateren: hadden we dit maar eerder gezien. Want hoe ouder de kinderen zijn. hoe moeilijker de geestelijke heling is. Wonderen Zeker vijftien procent van de kinderen wordt het slachtoffer van de welvaart, die nog zo ver van het wei-zijn afstaat. Met deze kinderen kan men in dc ge zondheidskolonies wonderen verrichten. Vaak is zes weken lang genoeg, soms negen of twaalf. Onder psychische en pedagogische begeleiding wordt het daar voorgeleefd zichzelf t« zijn en vanuit zichzelf zich aan te passen aan de an dere kinderen. Natuurlek, zon en licht en frisse lucht ver van de steedse stank blfjven voor elk kind belangrijk. Maar daar wordt 't bovendien volgens 'n speel werkmethode geleerd om zich te concen treren op creatieve arbeid en dit dan tezamen en in vereniging met de andere kinderen. Want do meeste kinderlijke afwijkingen zijn terug te voeren tot zo genaamde relatiestoornissen; eerst heeft de ouder geen tijd voor het kind. dan het kind niet meer voor de ouder en tenslotte niet meer voor zijn naaste om geving, Het wordt gedwongen tot zqn grillen, omdat het geen rekening wil houden met zqn naasten, die zich ook niet voor hem interesseren. Het kind leeft niet van brood alleen. Samen doen De moderne psychologie legt er de nadruk op, dat de mens geen eenling is, maar dat hij pas mens is in het medemenselijke. In de gezondheids kolonies geeft men eerst het kind zijn eigenwaarde terug en leert het ver volgens door de indeling in een groep van zes om het speelwerk samen te doen. Op deze wijze krijgt het kind begrip voor gemeenschap, het samen doen. Niet zelden ziet men ln deze kinderoorden schuwe kinderen zich ont plooien tot leidinggevers en ziet men aggressieve brutaaltjes inbinden tot hulpvaarddgen. Dit zijn natuurlijk maar voorbeelden, want er zijn niet twee dezelfde mensen. Elk kind volgt ook daar de weg, die het ingegeven wordt door de eigen persoonlijkheid. Maar wel vallen daar in de rust en de stilte van bos of zee de spanningen van hem af, komt het tot vrede met zichzelf en ontplooit het zich. laat zich niet met een ander vergelij ken. Hier is heel in het kort het verhaal van een meisje van elf. Zjj vond de zes weken ln de kolonie de mooiste tijd van haar leven. Thuis kon ze niet slapen. Zij moest een Ideln ka mertje met broertje en zusje delen. Wonend in de Amsterdamse binnenstad was er altijd om baar heen de herrie: radio. t.v., verkeer, pratende en schreeu wende mensen. Zij stal slaapmiddelen of geld om het te kopen. Dit leidde weer tot liegen. Zij leefde op de toppen van haar zenuwen en was in hoge mate aggresslef. Zij toonde zich diep dank baar voor de zes weken ongestoord En dan te weten, dat er ouders zjjn, die geen toestemming willen geven voor het verblijf van zes weken van hun kind in zo'n gezondheidskolonie. Mijn kind is geen bleekneus, zeggen zij. Ik kan hèt zelf wel opvoeden, het komt niets tekort. Soms ook is de financiële bijdrage een bezwaar, want de t.v., de auto, de wasmachine en het gasfornuis staan nog op de rekening Steevast komt als laatste verweer als alle hinderpalen uit de weg geruimd schijnen te zijn, dat het kind achter zal komen op school, wanneer het zes weken onderwijs mist. Hierover is navraag gedaan bij de onderwijzers. Zij zeggen: allerminst, een normaal kind haalt dat wel weer in, als we dat een beetje bijwerken. Bovendien verwerkt een geestelijk en lichamelijk opgefrist kind de stof beter en sneller dan een gestoord kind. een steeds belangrijker plaats gingen in nemen. Zodra het verkeer op rijksweg 2 binder begon te ondervinden van het sluiten van de spoorbomen, verlegde de NS de dienstregeling zodanig, dat er geen opstoppingn konden ontstaan tydens drukke uren .Op werkdagen kruist de goederentrein de rijksweg tenminste vier maal: 7.50 uur ('s maandags 6.30 uur), 8.35 uur. 11.30 uur en 16.25 uur. Gebeten hond De heer A. Hoogezand van de pers dienst NS: „Bij deze kwestie komt NS steeds als de gebeten hond te voorschijn, maar we moeten éón ding niet vergeten. Degene, die hinder veroorzaakt moet ook zorgen, dat de hinder wordt weggenomen. Wat is er aan de hand wanneer we vol gens de normale procedure denken? Wan neer de NS bij de aanleg van een spoor lijn een weg kruist draaien wij voor de kosten op. die daaraan verbonden zijn. Maar als er al een spoorlijn ls en er wordt een weg aangelegd, dan draait de wegenbouwer, in dit geval Rijkswater staat. voor de kosten op. Dat is niets nieuws. Als er indertijd een viaduct zou zijn aangelegd, had Rijkswaterstaat dat moeten betalen. -Dat is toen niet gebeurd, maar als het nog een keer zo ver komt. blijft hetzelfde gelden. Het zal er uit eindelijk wel van moeten komen want het is de enige ideale oplossing gezien de steeds grotere verkeersdrukte". De man. voor wie de gevolgen van een verkeerskortsluiting op dit knelpunt au moment het meeste werk met zich mee brengen. is ongetwijfeld adjudant C. van der Steeg, groepscommandant van de rijkspolitie te Breukelen, waaronder Loe nersloot ressorteert. „Ik zit hier al acht tien jaar. dus ik heb de situatie van het begin af meegemaakt. Het is altijd al een moeilijke zaak geweest. De eerste jaren niet zo. maar wel toen het verkeer ging toenemen. De laatste twee jaar ging het herhaaldelijk mis met botsingen, waarbij nu en dan zestig auto's betrokken waren. Vooral bij slecht weer is dat bijna onver mijdelijk. De voorwaarschuwingsborden en lichten blijken gelukkig een belang rijke verbetering te zijn. maar we zijn er nog niet. Lichten boven en niet naast de weg en daarmee gecombineerd aftellende snel heid tot vyftig kilometer op de laatste paar honderd meter voor de gesloten bomen. Daar wordt op dit moment aan gewerkt. Bovendien is er een afspraak gemaakt, dat Ik bij heel slecht weer met de NS ln contact kan treden om het ver trek van een bepaalde goederentrein uit gesteld te krijgen. Allemaal maatregelen, die hun nut hebben, maar de enige goede oplossing ls natuurlijk een viaduct. Dat moet er komen". Iets waar ledereen het wel mee eens zal zijn. Rijkswaterstaat hopelijk ook. Op korte termijn dan. Hoofdinstructeur ...een vlotte doorstroming. rood+oit stokje steekt..^ van parachutisten opleidingscentrum (Van onze correspondent) AVENHORN. Na een verblijf van elf juar in Centraal-Afrika is de 82- jarigc Jan Jonker in de ouderlijke wo- ning te Avenhorn teruggekeerd. Hij is in Nederland terug op uitnodiging van parachutistenciubs in Rotterdam, Den Haag en Noord-Brabant. Er zal zeer waarschijnlijk in de Maasstad een paraehutistenopleidingscentrum worden opgericht, waarvan Jan Jonker hoofd instructeur wordt De vlak voor zijn terugkeer met een Engels meisje getrouwde Noordhollander heeft het hoogterecord van Centraal- Afrika op zijn naam staan met een sprong van 5000 meter. En dan te weten dat dit gebied al 1500 meter boven de zeespiegel ligt. In zijn recordsprong zat een vrije val 78 seconden. Pas op 750 meter hoogte werd de parachute open getrokken. Zijn eerste sprong vanaf 700 meter hoogte betekende voor hem het begin van een sport, waardoor hij geheel werd gefascineerd. Jan behaalde alle inter nationale brevetten voor instructeur op dit gebied, Hij l ichtte drie clubs op in Zambia, namelijk in de hoofdstad Lusa ka, Luanshya en Chinchola. Jan heeft nu zelf meer dan 200 sprongen gemaakt Geen gevaar Hij stond in gervgeld contact met de Eerste Nederlandse Parachutisten Club Op uitnodiging van dc elubs in Rotter dam, Den Haag en Noord-Brabant be sloot hij naar Nederland terug te keren. Jan heeft in Nederland inmiddels al twee keer gesprongen. In zijn ouderlijk huis is hij momenteel met zijn vrouw bezig de voorschriften en veiligheids maatregelen op papier te stellen „Als men zich hieraan houdt, zit er helemaal geen gevaar ln het parachutespringen. De parachutes weigeren nooit". Jan Jonker ziet voor zijn werk in Nederland een goede toekomst, want het aantal van ongeveer driehonderd actieve parachutespringen*, die men hier kent weinig ten aanzien van andere landen is zeker voor uitbreiding vatbaar. Om nog niet eens te spreken van het sterk opkomende zogenaamde reclame- springen. Geslaagde vlucht

Leidse Courant | 1966 | | pagina 11