1 STOP'N TIJGER IN UW TANK! £sso PROVO'S ZOEKEN HOUVAST IN WERELD VAN ANGST klag en over Leraren him rechtspositie President Aref verongelukt Prof. Fortmann tot leraren St.-Bonaventura Ouderen in nadeel bij de jongeren i WERKWEEK VAN 26 UUR LESGEVEN Toeristische informaties Verlengde startbaan op Zestienhoven KVP-jongeren Den Bosch met eigen lijst DE GAULLE: SPOED MET BESPREKINGEN NAVO-BONDGENOTEN Pompidou: vrijheid voor bondgenoten DONDERDAG 14 APRIL 1966 DB LETDSE COURANT BAGDAD (AFP) De president van Irak maarschalk Abdoel Sal am Mo- bammed Aref, heeft de dood gevonden bij een vliegtuigongeluk, zo meldde ra dio Bagdad hedenmorgen vroeg, Ook de Iraakse minister van Binnen landse Zaken en van Industrie zijn bij het ongeluk omgekomen. Het vliegtuig, dat op weg was naar Basra, stortte gis teravond neer tijdens een zandstorm. President Aref zou een inspectiebezoek brengen aan enkele industriële projecten. Binnen een week wordt er een nieu we president gekozen door de leden van het kabinet en defensieraad. Tot zover neemt premier Al-Bazzaz het presidentschap waar. Er is eero officiële rouwtijd van een maand afgekondigd. Zaterdag wordt Aref begraven, zo meldt radio Bagdad Het vliegtuigongeluk was te wijten aan een zandstorm. Generaal Aref heeft een voorname rol gespeeld bij de revolte van 1958, die 'n eind maakte aan de Hasjemitische dy nastie in Irak. Leider van deze opstand was het latere staatshoofd, generaal Ab doel Karim al Kassem. In 1958 werd Aref als vice-premier ontslagen wegens een meningsverschil met Kassem over al of niet aansluiting bij de Arabische Republiek. In 1959 werd Aref ter dood veroordeeld op beschuldiging van sa menzweringen tegen Kassem. Het vonnis werd echter gewijzigd. In novem ber 1961 kwam hij weer op vrije voe ten. President werd Aref in februari .1963 na de staatsgreep tegen het bewind Kassem. (Van onze correspondent) DEVENTR Tijdens de vergade ring van Sint-Bonaventura, heeft prof. dr. H. M. M. Fortmann de tegenstel ling traditie en experiment trachten te overbruggen. Dr. Fortmann schetste In korte trekken de tegenstellingen in de huidige samenleving. Er is een groep, die vasthoudt aan de traditionele waar den, die eisen stelt aan de jeugd. Een groep die hang is voor slapheid, nihi lisme, indifferentisme. Deze groep wil de jeugd optrekken naar eeuwig mense lijke waarden. Daar staat tegenover de groep die het noodzakelijk vindt om door experimen ten tot vernieuwing te komen. Deze groep is optimistisch ten aanzien van de jeugd en wil de jeugd zelf laten kie zen. Ze is tegen kadavergehoorzaam heid en tucht en wil de jeugd niet „op trekken" maar „begeleiden". De laat ste groep neemt de eerste „star", ter wijl de „starre" groep de experimente- (Van ome correspondent) DEVENTEB Voorzitter drs. H. L O. Michielsen van de katholieke lera renvereniging St. Bonaventura heeft tijdens de 54-ste algemene vergadering, I die in de schouwburg te Deventer werd I gehouden, een openingsrede uitgespro- ken die nogal in mineur was gesteld. I Hy klaagde over het lerarentekort, over I het miskennen van de arbeid die lera- ren verrichten, een arbeid die te hoge eisen stelt; de nieuwe structuur die ont- »taat als de mammoetwet functioneert zou niet dat zijn wat er van gehoopt wordt en het reohtspositieel overleg van de leraren met de overheid levert niets dan bittere klachten op. De voorzitter vertelde, dat het aan tal onbevoegd gegeven lessen in het v.h.m.o. gedaald la van 23.8 tot 23,3 procent. In de protestants-christelijke scholen is nog een tekort van 495 lera ren, in het openbaar onderwijB 566 en Iq het katholiek onderwijs niet minder dan 731. Dit laatste cijfer is vooral verontrus tend, omdat het katholiek onderwijs de sterkste toename van leerlingen kent. Het beeld wordt ongunstiger als In aan merking wordt genomen, dat steeds meer leerlingen voorkeur geven aan ho ger onderwijs, de havo-scholen talrijke leerlingen van oude-uloscholen over zul len nemen, bij invoer van gedifferenti eerd onderwijs in de hoge klassen aan kleinere groepen les wordt gegeven en dat volgens de eisen voor het nieuwe onderwijs er kleinere klassen moeten komen. De leraren verwachten een ge ringere omvang van de volledige be trekking en een royaal taakurenstelsel. Alleen al het verleggen van de klassen- splltsingsnormen tot 26 ft 24 leerlingen per klas zal ongeveer 1200 volledige be trekkingen en zeker nog-meer leraren vergen. Dr». Michielsen betreurde het, dat 't departementale licht overal sterk is gevallen op de uitgaven die het zo genaamde autonome accres dekken, terwjjl de kosten voor dringend kwali tatieve voorzieningen in het halfduister bUJven. Hij pleitte hartstochtelijk voor dras tische verlaging van de leerlingen- schaal. HJJ hekelde de klassen van 80 of meer leerlingen die hij „kuddes" noemde, die men alleen 'maar colleges kan geven, thema's laten schrijven, sommen maken, waarbij aan de be hoeften van de enkeling, de aandacht voor de zwakken geen extra-zorg kan worden besteed. Een andere wens van St. Bonaven tura is het herstel van de volledige be trekking, met een bovengrens van 26 uur. Daar buiten moet de leraar immers ook de lessen voorbereiden, huiswerk nakijken en studeren om in de veran derde inzichten in onderwijsmethoden niet achter te raken. Volgens drs. Michielsen ligt het sterf- PREMEUR N.S. AMSTERDAM, (A.N.P.). Op de in zending van de Nederlandse Spoorwegen op de 21ste internationale huishoudbeurs van 15 tot en met 24 april ln het RAI-complex te Amsterdam zal een proef worden genomen met een geheel nieuwe wijze van toeristische informatie Het publiek kan hier door telefoonnum mers van 1 of 2 cijfers te draalen over een tiental toeristische onderwerpen uit- voerige gegevens ontvangen. Indien dit experiment slaagt, zullen de Nederlandse Spoorwegen deze vorm van informatie continueren, ln de eerste plaats op andere tentoonstellingen in het bijzon der in het buitenland, maar eventueel ook op enige grote Nederlandse stations. tecyfer tussen het 60ste en 65ste levens jaar by het corps leraren tweemaal zo hoog als dat van de gemiddelde manne lijke Nederlander. Ten aanzien van de rechtspositie der leraren merkte de voorzitter op: „wy hebben respect voor de zelfbeheersing en het geduld van onze vertegenwoordi gers, die dit overleg voeren en blijven voeren. Wy hebben over zeer belangrij ke rechtspositlële zaken, die van groot onderwijskundig belang z\jn, zeer rede ly ke nota's ingediend, die daar nu al jaren koud liggen te worden tot ze ver ouderd zyn. Wy trachten apert onrecht recht te bliigen, maar het mag geen geld kos- len verwijt er maar wild op los te ex perimenteren. Dr. Fortmann verklaarde hoe men in deze conflictsituatie is terecht gekomen: „Wat er onder ons aan het gebeuren is. is het vrij worden van het individu bij tradities en instituties. Starheid en into lerantie zijn noodzakelijk voor een cul tuur om te blijven bestaan. Vroeger was „echt" datgene wat „behoort", al les wat ervan afweek was onnatuurlijk. Nu blijkt dat wat vroeger onnatuurlijk was slechts een afwijking was van een bepaalde cultuur. Opvoeding was vroe ger het doorgeven van tradities, van cultuurgoederen: van buiten leren. Er was geen beweeglijke intelligentie. Men behoedde datgene wat was. Nu is het besef gerijpt om de onherhaalbaarheid van het individu. Dit proces is in het westen al eeuwen geleden begonnen. In het oosten komt het pas op gang". Dr. Fortmann zag hierin een oorzaak van het conflict bij die volkeren, die niet die voorbereidende faze in vorige eeu wen hebben doorgemaakt. De tijd van nu schetste dr. Fortmann als een van angst, eenzaamheid, vage ontevredenheid of fanatiek stormlopen als defensie van tradities of als aanval op tradities. In deze situatie is het ex periment onvermijdelijk. Het uitprobe ren van nieuwe mogelijkheden vindt men vooral bij de jeugd terug. Heel veel verschijnselen, als de provo's, moet men zien ais een poging door zoe ken toch nog een houvast ee vinden. Er is helderziendheid nodig om binnen dit nihilistisch lijkend gedrag te drin- gen._ De situatie waarin we nu zitten is per definitie steeds vol gevaren. Ge varen dat waarden verloren gaan die niet verloren mogen gaan: ethische waarden, cultuurwaarden, artistieke waarden, verlies aan eerbied. De nieuwe tijd geeft het voordeel, dat de uniformiteit, die ons door de ma chinecultuur bedreigde, wordt door broken. Er ls nu mogelijkheid tot per soonlijke inventiviteit. Dr. Fortmann noemde het een utopie om de gang van de cultuur nog te willen ombuigen. Wel vond hij onze tijd cultureel dak loos. Omdat we niet kunnen weten hoe de wereld er straks zal uitzien, kunnen we hoogstens voor een degelijk onder dak zorgen. De ouderen zijn voor het eerst ln de geschiedenis ln het nadeel bij de jonge ren. Zij lijden aan een verleden, dat er niet meer is en een verleden, dat hen kneuzingen heeft bezorgd. Ouderen va ren nog op een kompas, de Jongeren op een radarinstallatie. De charisma van de nieuwe gemeenschap zijn volgens dr. Speelkwartier.Tijd voor hinkelen, touwtje springen, krijgertje spelen. Maar ook voor zo'n heerlijke Fyffes banaan. Boordevol vitaminen. Boordevol bouwstoffen. Grotere kansen voor Rotterdam (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De tweeduizend me ter van de verlengde start- en landings baan van de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven, waren gisteren lang niet nodig voor de 8-niinutenvluchten van af Schiphol, waarmee de nieuwe baan werd ingewijd. De gloednieuwe DC 9 „City of Amsterdam" van de KLM, een BAC-111 van de British United en een Hawker Siddeley 748 van Channel Airways hadden aan <le 1300 oude me ters voldoende om zonder moeite tot stilstand te komen. De bijna tien jaar oude luchthaven Zestienhoven opvolger van het ln 1920 gebouwde vliegveld Waalhaven zal de langere baan voortaan toch ge bruiken voor het toenemende vracht vervoer en de eisen die dit aan het luchtverkeer stelt. De luchthaven wordt bovendien uitgerust met een nieuwe lichtbebakening die dit Jaar in gebruik zal worden genomen. Dan volgen nog de verkeerstoren en de radio- en me- teodlenst. Rotterdam ambieert met zijn lucht haven slechts een bescheiden tweede te zijn, zo heeft burgemeester W. Thomas sen bij de opening van de baan gezegd. Een tweede achter Schiphol en eventu eel te gebruiken als uitwljkhaven voor Schiphol en Brussel. Maar Rotterdam wil ook een goede tweede zijn: de be zettingsgraad van de KLM-dienst Rot- terdam-Londen was vorig jaar 68 pro cent voor de passagiers en 70 procent van de passagiers en vracht tezamen. De luchthaven levert dus een goed ren dement dat de eerste maanden van dit jaar nog aanzienlijk (met 21 procent) is gestegen. Daarmee is bovendien het woord van een vroegere KLM-directeur: „Nu niet en nooit naar Rotterdam" ge logenstraft. Rotterdam hoopt ln de na bije toekomst bovendien vluchten te kunnen openen op Hamburg en Parijs. Fortmann t vastberadenheid om het ex periment te beginnen, fantasie die op de werkelijkheid vooruit loopt en om zichtigheid om onnodige verwoestingen te voorkomen. Hij noemde het een gro te ramp voor de samenleving als deze drie groepen het niet met elkaar zou den kunnen vinden. DEN BOSCH (ANP) De jongeren groep van de KVP in 's-Hertogenbosch zal voor de komende gemeenteraads verkiezingen met een eigen lijst uitko men, nadat zy zich van de kandidaten lijst van deze partij in 's- Hertogen bosch heeft gedistantieerd. De groep heeft verklaard het gemeenteprogram van de KVP als basisprogram te zullen aannemen, doch met sterke aandacht voor en geïnterpreteerd vanuit de jon geren. De jongerengroep van de KVP. die van mening is dat hun leeftijdsgroep in de kandidaatstelling volgens het poli tiek advies niet vertegenwoordigd is. heeft bij de groslijststemming propa ganda gevoerd voor een eigen kandi daat. die daardoor op een verkiesbare plaats terecht kwam. Het plaatselijk bestuur van de KVP verklaarde daar op de groslijststemming ongeldig, om dat de gevoerde propaganda niet tevo ren bij het bestuur was aangekondigd. De jongeren hebben daarop nog om een gerantie gevraagd dat, wanneer hun kandidaat voldoende voorkeurstemmen zou krijgen, hij ook inderdaad in de ge meenteraad zitting zou krijgen, welke garantie door het bestuur werd gewei gerd. Daarop heeft de jongeren-kandi daat zich van de KVP-lijst laten afvoe ren en besloten de jongeren met een eigen Rjst uit te komen. „Mijnopruimers" stopten zelf mijnen in grond ROME (UPI) Een rechter van in structie in Rome is nagenoeg klaargeko men met een onderzoek in een zwendel- zaak waarvan de Italiaanse regering voor 2% miljard lire de dupe is ge worden. De zaak betreft een mijnoprui- mingsfirma die meerdere keren mijnen uit de tweede wereldoorlog onder de grond stopte en vervolgens weer, staatskosten, „vond en onschadelijk maakte". Derechter-oommissaris. Sergio Sorl- chilll, begon zijn onderzoek in juni 1962, toen Pietro Regaglia, een werknemer van de „Comermaatschappij" tegen over de politie onthulde dat tal van mijnen en granaten die onder contract met het ministerie van Defensie van oude slagvelden verwijderd waren, door de firma zelf waren gelegd. In één geval, vertelde toen Regag lia, gooide de Comermaatschappij 'n la ding explosieven in de rivier de Corace in de teen van de Italiaanse laars, on ze de andere dag ten behoeve van dt Italiaanse televisie weer op te vissen. De directeur van Comer is Aldo Se- natore, een generaal in de Italiaanse legerreserve. Antennebouwer ongedeerd na val van 11 meter GRONINGEN (ANP) De 18-jarige leerllng-antennebouwer Rudi Schipper uit Groningen heeft een val van elf ter van het dak van een woning de Hortensialaan te Groningen wonder lijk goed overleefd. Hij liep wat ontvel lingen op en klaagde over last van zijn heup. Rudi Schipper was juist met een an tenne naar boven geklommen en stond op de nok van het dak toen hij zijn evenwicht verloor. Hij greep zich vast aan de schoorsteenpijp die afbrak. Hij gleed langs de dakpannen van 't schui ne dak, buitelde over de rand van de dakgoot, raakte een collega die juist be zig was de ladder te beklimmen kwam tenslotte min of meer op zijn be nen in het tuintje terecht. Hij wilde meteen weer naar boven klauteren, maar men achtte het toch raadzaam hem eerst voor onderzoek naar het academisch ziekenhuis te brengen. U wenst véél kilometers uit een volle tank En véél kracht in uw motor. Om steeds snel te kunnen optrekken wanneer dit nodig is voor uw veiligheid op de weg. Stop 'n tijger in uw tank Esso Extra! Zolang de voorraad strekt een moderne, heel aparte Handige, decoratieve tas voor vakantie, weekends» school, strand, enz. slechts f. 2.- Tijdelijk verkrijgbaar bij de Esso dealers, die op dit buitenkansje wijzen met een raambiljet Joods advocaat ontheven van verdediging nazi LONDEN (UPI) De 39-jarige De- rek Wilkes, een joods advocaat in Lon den, is op zijn verzoek ontheven van de verdediging van een verdachte van wie hij te laat hoorde dat hij lid was van een nazistische beweging in Engeland. De verdachte, de 62-jarige Ralph Ri- chandson, staat terecht wegens overtre ding van de wapenwet. Hij, en zeven andere leden van de „Greater Britain"- beweging onder wie haar leider John Tyndall, droegen vuurwapens op rich „ter bescherming tegen de joden". Wilkes verontschuldigde zich met te zeggen: „Deze man heeft recht op juri dische bijstand, maar niet van mij. Dat zou niet in het belang van het recht zijn". Russisch protest tegen ontvoering door Amerikanen MOSKOU (AFP) Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft by de Amerikaanse ambassade geprotes teerd tegen „een poging van de Ameri kaanse geheime dienst om de eerste secre taris van de Sovjetambassade in Tokio, Georgi Pokrovsky, te ontvoeren", aldus meldt Tass. De Amerikanen zouden zich, volgens de Russen, al vaker schuldig hebben ge maakt aan dergelijke „grove provocaties". In het Tassbericht wordt niet nader op het ontvoeringsgeval ingegaan. Wel wordt gezegd dat de V.S. maatregelen moeten nemen om herhaling te voorkomen. De K.L.M. DC-9 „City of Amsterdam" rolt binnen op het platform van de luchthaven Zestienhoven. PARIJS (AFP) De Franse minis ter van Voorlichting, Yvon Bourges, heeft meegedeeld, dat generaal De Gaulle, sprekende over de NAVO en het Amerikaanse antwoord dat dinsdag aan de Franse regering Is overhandigd, op een vergadering van het Franse kabinet heeft opgemerkt, dat het duidelijk in 't belang van het. bondgenootschap is de besluiteloosheid niet t° laten voortdu ren. Naar de mening van de Franse president moeten de onderhandelingen spoedig begonnen worden en niet te lang voortslepen. Minister Bourges ontkende, dat Frankrijk het Atlantische Verdrag heeft opgezegd. Hij zei, dat onderhandelingen gevoerd dienen te worden zowel over de deelneming van Frankrijk aan het bondgenootschap ln oorlogstijd als over de toepassing van de genomen beslul- Voor de nationale vergadering heeft premier Pompidou gisteren gezegd, dat Fankrijk bereid is met zijn bondgeno ten in de NAVO, in het bijzonder met West-Duitsland en de Verenigde Staten, te spreken over de verplaatsing van de generale staven, de ontruiming van Amerikaanse bases en de aanwezigheid van Franse troepen in West-Dultsland. Frankrijk is volgens Pompidou ook be reid te onderhandelen over overeenkom sten met betrekking tot faciliteiten die aan de bondgenoten zouden kunnen worden verleend en over eventuele deelneming van Franse troepen aan 'n gemeenschappelijke actie in geval van Jongen met voet bekneld in lift GRONINGEN (ANP) De achtjari ge Klaas Boon uit Groningen heeft gis teren heel wat consternatie veroor zaakt toen hij op devierde verdieping van een warenhuis met rijn rechter voet bekneld raakte tussen de lift en de betonnen etagevloer. Brandweerlieden slaagden er na drie kwartier in heel voorzichtig: de schoen van het ventje open te zagen waarna zij de zwaar gekneusde voet eruit wis ten te tillen. De jongen, die met zijn 9-jarige broertje Arnold met de lift naar de vierde verdieping ging, was ln de lift gevallen. Zijn rechtervoet stak even buiten de liftvloer, waardoor zijn voet bekneld raakte. een conflict binnen het bestek van het bondgenootschap. Na kritiek te hebben geoefend op de beginselen voor de Integratie ln de NA VO zei Pompidou, dat de goede bond genoten niet de gedweeste zijn. Vrij» en soevereine volkeren zijn de enigen die bereid rijn te vechten. OnafhankelUk- heid ls naar de mening van de Franse premier niet fnuikend voor de solidari teit maar versterkt deze Juist. Daar Frankrijk, aldus premier Pompidou, wars ls van overheersing, 1» het niet van zins een Russische hegemonie t» begunstigen, evenmin als h-t Franse standpunt tegenover de oorlog ln Viet nam de hegemonie van China in dat deel van de wereld zou kunnen begun stigen. De Franse premier meent, dat eens de Verenigde Staten generaal De Gaulle zullen begrijpen en recht zullen laten wedervaren „aan de vooruitzien de leider van zijn oudste en' trouwste bondgenoot". Met betrekking tot West-Duitsland ael Pompidou, dat Frankrijk de Westduitse leiders zeer openhartig heeft gezegd, dat er slechts één oplossing ls voor het grote vraagstuk van West-Dultsland: de hereniging, in een vredelievende poli tiek en ln verbetering van de betrek kingen met Rusland. Sprekend over de EEG zei premier Pompidou dat Frankrijk deze wil vol tooien en uiteindelijk wil openstellen voor buurlanden die bereid zijn de re gels van de EEG te aanvaarden, ln het bijzonder Engeland. Gromiko 26 april naar Vaticaan ROME (KNP) De Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, Gromiko, die in de tweede helft van april een bezoek brengt aan Italië, zal naar ver wacht wordt 26 april door Paus Paulus ontvangen worden. Het ls niet de eerste keer dat het Vaticaan min of meer of ficiéél contact met de Russische rege ring neemt. Op 7 maart 1963 ontving Paus Johannes AlexeJ Adzjoebei, toen- dertljd hoofdredacteur van het blad Izvestla, bij gelegenheid van de uitrei king van de Balzanprtjs. In 1958 pro beerde Gromiko een poging tot toenade ring tot het Vaticaan door in Moskou de gedachte te lanceren dat het Krem lin en het Vaticaan zich opperbest over de ontwapening zouden kunnen verstaan. Vooral Kroetsjev heeft geregeld contact met het Vaticaan gezocht. Mijnstaking in Zambia gebroken LOESAKA (UPI) De staking van meer dan 30.000 Afrikaanse mijnwerkers ln de kopermijnen van Zambia Ls gebroken doordat 6.700 van de 9.000 mijnwerkers van de Rhokana mijn het werk hebben hervat. Gisteren was de staking alleen in de kmperrafflnaderlj te Ndola volledig.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5