Zorgen zijn van de Indonesiër net lot Nog twee jaar cle tijd, zegt Amerika DERBY COLA DRINK Hoop voor toekomst nog geen geloof Engeland wil NAVO 1 naar Londen halen ."dfev Maandloon voldoende voor maar één week Jongeren verwerpen dienstplicht meisjes NIEUW! V00RDEL,GER'VE,LIG EN VLUG JONGSTE AANWINST KLM RAZENDSNEL GEÏNTRODUCEERD Probleem serveren bij 900 km/u WOENSDAG 13 APRIL. 196« DB taUDSE COURANT PAGINA 5 Bruggen DJAKARTA Hotel Indonesia, dat dank zij de Japanse herstelbetalingen kon worden gebouwd, is voor de bezoeker wel een heel slecht waarnemings- punt om het leven en streven van de doorsnee Indo nesische mens te kunnen bestuderen. De luxe en het comfort kunnen daar niet op. In de meer dan vier honderd kamers en suites komen bijna alle buiten landers terecht, die Djakarta bezoeken, en die gelukkig genoeg zijn in dollars te kunnen betalen. Want dat is het geheim van 't glim mend gepoetste, vijftien verdiepingen hoge gebouw, waarin ook nog exquise restaurants, een winkelcentrum, een bioscoop en een zwembad zijn onderge bracht. Omdat Hotel Indonesia in elk opzicht zelfverzorgend is, kan het voor de harde valuta, die uit de zakken van de gasten komen, nog een onwezenlijke wereld van betrekkelijke welvaart in stand houden. Een Indonesische rijsttafel 't laat ste woord wordt thans in perfect Neder lands over de hele aardbol geëxpor teerd kost in deze showkast van pre sident Soekarno 150 roepiah. Maar dat is ook het bedrag, dat een niet eens laag betaalde ambtenaar van het departe ment Penerangan per maand verdient. Voor een fles bier telt men 25 roe piah neer bijna twee keer 't week- van de broodmagere lieden, die t Medan Merdeka van het ergste vuil zui veren. En als er een bijzondere avond met het optreden van artiesten is, dan moet voor één couvert een som geld worden neergelegd, die een hoge amb tenaar nog niet eens als maandloon ont vangt. Zinkputje Men hoeft er niet lang oyer te praten Indonesië, dat In de loop der Jaren zinkpntje voor miljarden dollar Is ge weest, ls aan het einde van zijn finan ciële latljn. Geen wijziging, geen ver andering, geen hervorming hebben het aan grondstoffen en bodemschatten zo rijke land van een bankroet vermogen te redden. Sinds de onafhankelijkheid is het steeds verder bergafwaarts gegaan. Met zulk een snelheid zelfs dat de zwar te koers van de nieuwe roepiah (dui zend oude!) nu op 55 per dollar staat. En dan te bedenken dat de Indonesi sche munteenheid eens de gelijke van de gulden is geweest. De gedachte alleen maakt de wroeter in de monetaire cha os bijna duizelig. De oorzaken van het totale faillisse ment zijn inmiddels wel bekend. Wan beheer, corruptie en de gedisproportio- neerde opbouw en uitbouw van de strijdkrachten hebben inflatie na infla- (Van onze correspondent) LONDEN Ofschoon De Gaulle nog niet heeft gevraagd om verplaatsing van het politieke hoofdkwartier van de NAVO uit Parijs, heeft Engeland zich al bereid verklaard er in Londen plaats voor te bieden. Wanneer Amerika ingaat op het Franse verzoek om in elk geval het militair commando van de NAVO weg te halen uit Frankrijk, zal het vrijwel zeker naar België verplaatst worden. Zover is het echter nog niet. want Amerika heeft er op ge wezen. dat dit nog wei twee jaar kan Bohlen, de Amerikaanse ambassadeur in Parijs, heeft gezegd, dat Amerika niet wettelijk verplicht is om binnen twee jaar uit Frankrijk te verdwijnen. Het is boven dien niet mogelijk, omdat het om een net werk van bases en opslagplaatsen gaat, die door 30.000 Amerikanen en Canadezen zijn bemand. Amerika heeft zich bereid verklaard te onderhandelen over de op tie uitgelokt. Tachtig procent van de staatsbegroting van dit moment komt ten goede aan de defensie. Aan een on noemelijk aantal landen in de wereld moeten thans leningen worden terug betaald om over de renteaflossingen maar niet te spreken terwijl de schatkist zo goed als leeg is. In de beginjaren is de Indonesiër nog wel bereid geweest de gevraagde offers de ook door hem bejubelde revo lutie te brengen. Maar nu de revolutie zichzelf schijnt te hebben overleefd en het kunstmatige, verbale karakter er van steeds duidelijker wordt, is er on tevredenheid gekomen. De Javaan bijvoorbeeld is bereid so ber te leven, maar hij moet niet al te veel "zorgen hebben. Zorgen maken hem onevenwichtig en opstandig; ze zijn ook afstompend voor zijn geest. Zorgen En zorgen zijn er bij de gewone man. Zóveel zorgen zelfs dat zijn leven als een droeve ballade is. Zijn kleren zijn tot op de draad versleten. Zijn schoe nen, waarvoor hij weken, zo niet maan den moet werken, hangen er als vellen bij. Voor een gewoon gebruiksvoorwerp als een ballpoint of een tube tandpasta moet een kapitaal worden betaald. Als het er tenminste is, want wat er in de winkels te koop is, kan net zo goed vergeten worden. Hoe iemand, die slechts wil eten om te leven, het dan doet? Hoe hij bij een rijstprijs van 6 roepiah per liter zijn vrouw, zijn kinderen en natuurlijk zich zelf kan onderhouden wat „Regering" naar huis gestuurd (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering treedt af, omdat gisteren in de Tweede Kamer met 76 tegen 36 stemmen een wets voorstel tot invoering van verplichte so ciale dienst voor meisjes werd verwor pen. Supporters van het kablnet-Cals behoeven niet al te zeer te schrikken. Het wegsturen geschiedde door het jon- gerenparlement dat gisteren In de ver gaderzaal van de Tweede Kamer bij eenkwam. In ieder geval was het voor de „mi nisters" mej. H. M. de Boer (Sociale Zaken en Volksgezondheid), H. J. M. de Boer (sociale Zaken en Volksge zondheid), H. J. M. Mali (Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk) en A. R. Roelofs (Justitie) een trieste er varing om bij hun eerste optreden ach ter de regeringstafel te moeten aanzien, hoe het „parlement" een deze bewinds lieden toch kennelijk dierbaar wetsvoor stel verwierp. Tevoren hadden de be trokken ministers al laten weten, dat bij verwerping het hele kabinet zou af treden. Dit laatste maakte op de te genstemmers echter kennelijk niet te veel indruk. Misschien heeft een en ander wel in druk gemaakt op de aanwezige echte staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid dr. De Meijer, die voor de aanvang van het debat („Ik vind deze bijeenkomst grandioos") al gezegd had, dat hij van plan was om zich „met welwillende aandacht" eens over het vraagstuk van sociale dienst plicht voor meisjes te willen bulgen. „Wellicht zal de regering daar tezijner- tijd in het openbaar iets over te zeg gen", zo voegde hij daar nog aan toe. Geen noodsituatie Het verworpen wetsvoorstel wilde, dat voor een periode van vijf jaar meis jes van 18 jaar verplicht zouden Hotel Indonesiaeen wereld apart i Djakarta, een xoeréld van rijkdom e luxe: de buitenlanders. den gesteld om minimaal 1 jaar en maximaal 2 jaar te werken in sectoren van het sociaal werk zoals ziekenhuizen sanatoria. Het „parlement" meende dat niet voldoende was aangetoond dat door gebrek aan arbeidskrachten op deze terreinen een „noodsituatie" is ontstaan. De regering speelt op onrecht vaardige wijze met de vrijheid van de burgers, aldus de tegenstanders. Ook werd aangevoerd, dat de sociale dienst plicht vele meisjes op onverantwoorde wijze vroegtijdig „het huwelijk ln zoi jagen". Voorts vonden de tegenstem- i, dat men eerst maar eens moest proberen de sociale beroepen aantrek kelijker te maken door een betere sala riëring. Een meisje zei: „Laten ze bij de ziekenhuisopleidingen eerst maar eens die conservatieve kostschoolsfeer opdoeken". De ministers en de voorstanders weerden zich tevergeefs met de mede deling dat de praktijk toch het bestaan van een reële noodsituatie aantoont en dat het plicht is van de overheid om aan dit schreeuwende personeelstekort in de sociale sector iets te doen. Films wel op tv niet in bioscoop DEN HAAG. (A.N.P Het Tweede- Kamerlid. de heer J. J Voot'd (PvdA) heeft de minister van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk en van Binnen landse Zaken schriftelijk Bevraagd waar om de centrale commissie voor dc film keuring films van de cineasten Louis van Gasteren en Joan van der Keuken niet tot openbare filmvertoning heeft toege laten. hoewel deze films reeds voor de televisie zijn uitgezonden. Voorts wil hij weten of de bewindslie den het zinvol achten dat een film die reeds tweemaal voor de t v. is uitgezonden („Beppie" van Van der Keuken) nog aan de keuring van genoemde commissie wordt onderworpen, indien de film daarna in een openbare filmvoorstelling wordt ver toond Het Kamerlid vraagt of in deze procedure wijziging gebracht kan worden. N.K.Y. GAAT DONORS WERVEN (Van onze correspondent) UTRECHT Het Nederlands katho liek vakverbond onderneemt deze e volgende maand een actie nder zijn le den om donors te werven voor de bloed transfusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis. Daarmee wil het NKV op nieuw aantonen, dat het niet „alleen maar oog heeft voor lonen en secundai re arbeidsovereenkomsten", maar zich ook wil inzetten voor liet behartigen andere belangen, zoals NKV-voorzitter P. J. J. Mertens in een persconferentie zei. Dr. J. J. C. A. Roovers, de voorzitter ivan de centrale medische bloedtransfu siecommissie. merkte op, dat het Rode Kruis landelijk 25.000 donors tekort komt. De heer Mertens kon meedelen, dat het denkbeeld voor deze donoractie bij alle NKV-bonden en andere instellin gen hartverwarmende weerklank heeft gevonden. Evenals in het verleden bij het tot stand brengen van de volksge zondheidsprojecten, was men onmiddel lijk bereid steun te verlenen. „Het idee trof blijkbaar over de gehele linie mid den in de roos", aldus de heer Merten. Vorige week heeft het NKV reeds cir culaires betreffende deze actie verzon den aan zijn 24 bonden en aan de 920 plaatselijke centrales. Er zijn 100.000 folders gedrukt, maar deze zullen slechts dienen als hulpmiddel voor de persoonlijke werving van donors door kaderleden en andere functionarissen. De actie zal met name gevoerd worden in 15 grote plaatsen, waar een schreeu wend tekort aan donors is, en in kleine re plaatsen met een ziekenhuis en op het platteland voorzover er gelegenheid is bloed af te nemen. Noordzee-aardgas. De ..British Pe troleum" zal wellicht al tegen het einde van dit jaar aardgas uit de bodem van de Noordzee naar de Engelse kust kunnen gaan pompen een half Jaar eerder dan doende om er met m'n gezin een week an rond te komen. M'n vrouw, die ook rerkt, verdient er het eten van nóg ens een halve week bij. Voor de rest moet ik scharrelen handelen in din gen, die schaars zijn. Het is een lnte- ringsproces zonder einde. Ik ben begon- met de gouden en zilveren siera- van m'n vrouw te verpatsen, maar zitten nu helemaal aan de grond. Elke week weer is' het een bezoeking de touwtjes aan elkaar te knopen". Hoewel Djakarta min of meer verbo den terrein voor bedelaars is, ziet men in de provincie bij honderden. Een dokter, die in Soerabaja woont, verklaar de: „Je kan voor je fatsoen niet meer uit eten gaan. Als je een sobere maal tijd in een restaurant bestelt, voel je je 'n poen dat je geweten begint te kna gen. De botjes, die je op je bord ach terlaat, worden door de armsten onder 5 armen nog afgekloven". De gewone Indonesiër, die het van zijn gewone salaris moet doen, is een beklagenswaardig mens. Hij moet er verschillende banen op nahouden om wat op tafel te kunnen krijgen. En hij „oeroesen", of wel regelen, naar alle kanten. Men kan het de postbode eigenlijk niet kwalijk nemen, als hij op de brieven, die hij bezorgt, iets wil verdienen. En wie gooit de eerste steen naar die klei ne ambtenaar, die mij qualitate qua 'n dienst bewees, maar niettemin een zoda nige voorstelling van zaken wist te ge in dat hij er een weekloon uit mijn ik aan overhield De honger is een scherp zwaard. Nood breekt wetten. De man. die een brood steelt, omdat zijn kinderen een lege maag hebben, is alleen in eng-ju- ridische zin een dief. Maat is vol De dagelijkse moeilijkheden, waarin het hard werkende, Indonesische ge zinshoofd is geraakt, zijn mede aanlei ding geweest voor de recente, drasti sche wijzigingen in de structuur aan de top. De maat is vol; de Indonesische gewone man neemt al die bezuinigingen niet. meer. Hij heeft daarbij de ogen niet in de zak. Hij ziet wel degelijk dat corrupte en weinig scrupuleuze amhte- a in rijkdom zwelgen, hierbij voor gegaan door de hoogsten en de groten in het land. Gaat dat nu allemaal veranderen? Is de regeringswisseling, die meer kwaad schiks dan goedschiks werd doorge voerd. in staat de grootste zorgen wat te verlichten? „We hebben wel hoop, maar nog geen geloof", zei een Indonesiër, een vader van negen kinderen. „Er is ons in de afgelopen jaren al zoveel beloofd. Ook de afkondiging van hervormingen is geen nieuwtje. Eei'st maar eens af wachten wat het allemaal wordt. Gun stig is in ieder geval dat er nu men sen met een overtuiging en idealen in 't kabinet zitten. Van sommigen kan zelfs worden gezegd dat ze de corruptie heb ben geschuwd en bestreden". PAX CHRISTI-VOETTOCHT Eindexaminandi trekken door Brabantse land (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Morgenmiddag lto- ruim 2800 katholieke middelbare scholieren uit. alle delen van Nederland met kilo's proviand en pleisters voor de blaren in hun rugzakken naar Den Bosch om te beginnen aan een drie daagse Pax Christ! Voettocht door het Brabantse land. Van alle deelneemsters en deelne mers, ook van de 50 vrouwelijke religi euzen en 130 priesters wordt een per soonlijke „Inzet" het thema van de tocht gevraagd om deze negende voettocht te doen slagen. Ieder jaar blijft de voettocht een experiment. Niet van de gespreksleiders, maar juist van de routiers hangt af of het evenement 12 routes rondom de Brabantse hoofd stad zijn uitgestippeld, waarlangs de trekkers, verdeeld in kapittels van 20 k 25 man in twee dagen naar Den Bosch moeten lopen. Op iedere route trekken 250 eindexaminandi. Een hoofdaalmoe zenier en de zogenaamde „routeouders" hebben de leiding van iedere route. Ook zijn er twee vrouwelijke religieuzen die speciaal zijn belast met de medische zorg en zich ontfermen over beblaarde en vermoeide voeten. Bij ieder kapittel zijn afwisselend twee gespreksleiders gevoegd. Zondag worden alle deelnemers in de Brabanthal verwacht, waar kardi naal Alfrink als voorzitter van de Pax Christibeweging samen met de twaalf hoofdaalmoezeniers een sluitingsmis con celebreert. De televisie zal hierbij aanwezig zijn. Na de plechtigheid worden de routiers getracteerd op worstebrood met koffie. Tot vier uur in de middag zal het nog onrustig blijven in Den Bosch. De rou teliederen „toutes Ion longues. longues piaines" van père Duval. en het „we shall overcome" zullen in het centrum en tot op de perrons van het station te beluisteren zijn. Veel trekkers zien. eenmaal weer thuis gekomen, halsreikend uit naar de reünie of naar de voettocht Amster dam-Laren, die twee weken na Pinkste ren wordt gehouden. Eventueel ook naar de zomervoettocht die van 26 juli tot 6 augustus door West-Brabant trekt. Situatie bioscopen wordt verbeterd (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Vrolijk (Cul tuur) streeft naar een zo spoedig mogelijke beslissing over reeds ingediende voorstel len ter verbetering van de economische situatie van het Nederlandse film- en bioscoopbedrijf. Aldus blijkt uit het antwoord van de minister op vragen van 't Tweede-Kamer lid Voogd (PvdA). Minister Vrolijk wijst er nogmaals op, dat vooral de financiële situatie van rijk en gemeenten er oorzaak van is. dat het vinden van een voor alle betrokkenen aanvaardbare oplossing uiterst moeilijk blijkt. heffing van de bases, maar dan onder de voorwaarden, die in de overeenkomst zijn gesteld. Deze houdt in, dat de bases kun nen worden opgeheven een jaar na het mislukken van de onderhandelingen hier over, die minstens een jaar moeten heb ben geduurd. De Gaufle is overigens niet van plan uit de NAVO te treden, maar dat de Franse houding in deze zaak overtrokken wordt, blijkt o.m. uit het feit, dat de jaarlijkse herdenking in de Tombe des Invalides van de Amerikaanse soldaten, die bij de bevrijding van Parijs zijn gesneuveld, dit jaar voor het eerst na de tweede wereld oorlog niet zal doorgaan. Indonesische schuld: 8,5 miljard DJAKARTA (ANP) De Indonesische buitenlandse schuld is sinds de onafhan kelijkheid. dus in 21 jaar tijd, tot ruim 8,5 miljard gulden opgelopen, aldus heeft sultan Hamengkoe Boewono gisteren op een persconferentie gezegd. De prijzen zijn de laatste twee jaar 500 procent gestegen en als geen afdoende maatregelen worden genomen kunnen deze ten opzichte van i964 met 1000 procent stijgen. De sultan, minister voor Financiën en Economie, deed e: scherpe aanval op de vorige, pro- communistische regering. De sultan heeft een reeks ingrijpende I maatregelen aangekondigd die ten doel hebben de Indonesische economie zo spoe dig mogelijk te saneren. Bezuinigingen, belastinghervormingen, vereenvoudigde in- en exportprocedures en stroomlijning van de regering zijn de pijlers waarop het pro gramma rust. Sultan Hamenkoe Boewono voegde er aan toe dat volledige stabilisering en her stel lange tijd zal vergen. De aandacht zal op dit moment in de eerste plaats worden gericht op een dringend programma ge richt op een uitbreiding van de produkti- viteit. Dit programma wordt de eerstvol gende zes tot twaalf maanden ten uitvoer gelegd. Nieuw lekker pittig meesterlijk! 'n Hero produkt Regering van Indonesië in ballingschap? DJAKARTA (Rtr) Er zijn tekenen die er op wijzen dat de Indonesische communisten van plan zijn een rebei- lenregering In ballingschap te vormen, aldus het onafhankelijke Indonesische dagblad Pelopor. Volgens het blad worden deze plan nen gesmeed ln samenwerking met be paalde ambassadeurs, die de staats greep van oktober steunden. China zou in Peking woonachtige Indonesiërs een militaire opleiding geven en de Indone sische ambassadeur in de Chinese hoofd- tad, DJawoto. zou geen gehoor hebben gegeven aan de opdracht naar Djakar ta te komen voor overleg met zijn re gering, aldus Pelopor. Inmiddels Is van een marinewoord voerder in Djakarta vernomen dat de Indonesische marine een onderzoek In stelt naar de Juistheid van berichten dat Chinese onderzeëers wapens naar Indo nesië smokkelen. I UIT-EN-THUIS. AVOND RETOUR Avondretours verkrijgbaar na 18.30 uur; voor slechts 25 ct. meer dan de prijs van een enkele reis bent u met de trein uit en thuis. Deze rege ling geldt niet op vrijdag en zondag. In 2 uur per DC-9 naar Rome (Van verslaggevers) ROME-AMSTERDAM Koffie op Schiphol, ontbijt aan boord, lunch in 'n romantisch restaurant met uitzicht op het Romeinse Colloseum, daarna een bustocht door de eeuwige stad met blik sembezoeken aan Slnt-Pieter, Forum Romanuni en de Villa Borghesa. Ver volgens een unngeklede borrel aan boord en tenslotte om half negen in de avond terug op Schlphols platform. Dat is de manier waarop de KLM gisteren zijn jongste aanwinst, de Douglas DC-9 „Amsterdam" introduceerde bij een zeventigtal relaties van de binnen- en buitenlandse pers en uit de wereld van de public relations. Do DO 8, met de vleugels zonder motoren liaar element Precies een uur en twee-en-vijftig mi nuten na de start op Schiphol zette ge zagvoerder W. J. H. van Straaten da „Amsterdam" neer op het platform van Rome's moderne luchthaven „Leonar do da Vinci". In die tijd hadden purser H. van Boxter en de stewardessen Ga by Huverti en Marijke Palmen al duidelijk gedemonstreerd voor welk 'n probleem het cabinepersoneel komt te staan op de door het gebruik van snel lere vliegtuigen (de DC-9 vliegt onge veer 900 km per uur) steeds korter du rende vluchten. In snel tempo moest vanuit de kleine pantry voor zeventig passagiers geserveerd worden. Het cabinepersoneel klaarde het op een voortreffelijke manier, maar Je kunt je wel de vraag stellen, of maaltijden serveren op de thans maar kort duren de Europese vluchten nog wel zin heeft. „Jazeker", zegt daarop KLM-directeur Ir. J. Luijmes, „het gaat erom dat de passagiers worden bezig gehouden. Dat stelt de mensen op hun gemak". De DC 9 gaat vanaf 25 april op de lijn Amsterdam-Genève-Nlce vliegen. In de loop van dit jaar komen alle zes bestel de straalvliegtuigen voor de korte-af- stand beschikbaar. De KLM trekt dan alle Viscounts uit het Europese net te rug. De DC 9 brengt in het Euro pese luchtnet van de KLM een aanzienlijke tijdwinst met zich mee. 't Europese luchtnet, waarbij Inbegrepen de diensten op de Middellandse Zee kust van Noord-Afrika en het Midden- Oosten telt ongeveer vijftig steden. Per week worden in dit net circa 250 vluch ten uitgevoerd. Eind deze zomer worden al 22 steden per DC 9 bediend, een aan tal dat geleidelijk zal groeien. De DC-9 is er snel gekomen. De voor bereiding tot de bouw duurde langer dan de bouw zelf met inbegrip van de proef periode. Er is bij het ontwerp van dit straalverkeersvliegtuig voor de korte afstand rijkelijk gebruik gemaakt van de ervaringen 'met de DC-8. Zozeer zelfs, dat tal van onderdelen onderling verwisselbaar zijn. De twee straalmotoren zijn bij de DC-9 achter tegen de romp geplaatst, een methode die voor het eerst ls toege past bij de Franse Caravelle. Hieraan ontleent de DC-9 dezelfde eigenschap pen als waarmee de Caravelle beroemd en geliefd werd: een rustige en vrij wel trilling- en lawaaivrije vlucht. Het aantal bestellingen en opties op de Douglas DC-9 is inmiddels de 440 ge passeerd. Maar de zes definitief bestel de DC-9's, waarvan de KLM de eerste twee inmiddels heeft ontvangen, over weegt de Nederlandse luchtvaartmaat schappij nog tien DC-9's te bestellen, ditmaal echter met een verlengde romp, zodat ze meer passagiers en* vracht kunnen vervoeren.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5