Soekarno's droomwereld ingestort Alcoholrel rond CDU-landdaglid MISSIEWERK INZET VAN VRAAGT LEKEN Spit overweegt klacht tegen Ned. Antillen Magische krachten uitgewerkt Vastgehouden om rapport van Alders Oud-premier Sjahrir overleden na lange politieke gevangenschap Politiebond veroordeelt onzekerheid van beleid in Amsterdam Indonesië wil erkenning van Singapore II DINSDAG 12 APRIL 196S DE LE1DSK ÖÖURANT FAtSOf* B Link Bruggen A DJAKARTA Tijdens de plechtige ?ril beëdiging van de leden van het nieuwe ird: Indonesische kabinet richtte president der Soekarno zich over mijn hoofd naar zijn ernstig kijkend gehoor. „Een Nederlandse lur journalist naam en toenaam vergat hij niet heeft me vanmorgen om een interview gevraagd", zo zei hij. „Ik vraag me af, of dit, gezien de omstandigheden, noodzakelijk is. Ik heb voor niemand ooit iets verborgen gehouden. Ik heb altijd gepraat en nooit gezwegen. Als president van Indonesië ben ik een open boek". De zes vice-premiers, die achter de in maarschalk uniform gestoken Soekarno gonden tezamen vormen ze het zo- ren presidium keken strak voor uit. Zij wisten beter. Het Indonesi sche staatshoofd mocht in het eerste deel van zijn toespraak dan wel hebben gezegd dat hij degene is geweest, die de ingrij pende kabinetswijzigingen persoonlijk heeft doorgevoerd formeel is dit juist de wisseling van ministère, het ontbin den van de communistische partij en het gevangen zetten van de links georiën teerde, of corrupte bewindslieden zijn hem i Older'zware druk opgedrongen. K Vooral „sterke man" luitenant-generaal ■oeharto (45 jaar) heeft er met de regi menten van de Siliwangi- en de Dipone- Roro-divisie een aandeel in gehad. f Als Soekarno zijn zin gekregen had. iras de macht van de legerleiding al op 1 afcober van het vorig jaar tot nul gere- d. Driekwart van deze historische de communistische coup. die door nog niets erop wijst dat hij ook op dit punt naar haar luistert. Er zijn nog andere stemmen stem men die naar voren brengen dat Indo- nesiës president zichzelf nooit de ver nedering van eclipseren aan kan doen. Zijn al in elkaar gestorte droomwereld zou dan nog verder verkruimelen, en zijn Ijdelheid staat geen publieke afgang toe. Hoe het ook zij, in biologisch op zicht staat het opvolgingsprobleem even eens voor de deur. Generaal Soeharto, zo zegt men, kan nooit voor het ambt van staatshoofd in aanmerking komen. Hij is vrij onbekend en daarom helemaal niet populair. Als Javaan is hij bovendien niet acceptabel voor de buitengewesten. Een Javaan, die de nodige goodwill Beschonken bij uitreiking van onderscheiding (Van onze correspondent) DïiSSELDORF De 63-jarige land raad van het district JUlich, ODU-lld van de landdag van Noordrijnland- Westfalen en president van het lande lijke parlement Wilhelm Johnen staat In het middelpunt van een politiek en persoonlijk schandaal. al lang om bekend 1 eens te diep in het derhalve reeds enige Johnen, die staat dat hij w glaasje kijkt Dr. Roeslan Abdoelgani, die zich in de vorige regeringen gecompromit teerd zon hebben. De sultan van Djokjakarta, Ha- mengkoe Boewono IX. De komende man van Indonesië. de inmiddels ter dood veroordeelde luite nant-kolonel Oentoeng werd ingeluid, mislukte al na enkele uren bracht hij temidden van zijn rode vrienden door, terwijl Soebandrio, die ln de revolutio naire raad zitting had moeten nemen, zidh tijdelijk op Sumatra had geïnstal leerd. Ontknoping De president wist wat de communisten van plan waren, ofschoon hem onbekend was dat ook hij van het toneel had moe ten verdwijnen. De ooup was een voor tijdig antwoord op de voorgenomen acties van de generaals. Al op 5 oktober van het vorig jaar hadden de laatsten de alleen heerschappij van Soekarno willen ontze nuwen. Reeds toen had de machtsstrijd tussen het leger en de P.K.I. ivier mil joen leden en een aanhang van zeker tien miljoen sympathiserenden) tot een dramatische ontknoping moeten komen. Reeds op die datum had de schreeuwen de armoede in hel land als aanleiding moeten worden gebruikt om de nodige hervormingen te bewerkstelligen. Op 12 maart van dit jaar stortte Soe- kaanos droomwereld, helemaal in elkaar. De ijle. luchtkastelen, die hij als filosoof van de Indonesische revolutie had opge bouwd. zag hij plotseling als ether ver vliegen. Dezelfde Soeharto, die hem zo genaamd te hulp gekomen was. toen de communisten met de steun van Soeban drio c.s. trachtten toe te slaan, dezelfde Soeharto ook, die hij net als generaal Honderd jaar Mill Hill Ook plaats voor kortverbanders (Van verslaggevers) UTRECHT „Niet de hele Kerk is ud missionair maar de Kerk is geheel mis- jn«Ionalr". Dat was het centrale thema Van de toespraak, die father dr. J. Pinxteren gisteren hield bij de vie- van het honderdjarig jubileum de congregatie van Mill-Hlll. Hij ok uit zijn stelling de conclusie, dal twijfels rond de noodzaak van het isslewerk door een juist Inzicht kun- orden weggenomen en dat bij een iruglopen van het aantal roepingen or priester-missionaris leken dienen worden ingeschakeld. Het was een groot familiefeest in Ti- li- Honderden belangstellenden wa- i reeds vroeg" bijeengekomen om de (chtige eucharistieviering mee te ma- n. Kardinaal Alfrink leidde de conce- bratie waaraan 12 priesters deelna men. Tijdens zijn preek herinnerde hij het werk, dat hij door Mill-Hill-fa- s had zien verrichten ln Pakistan vaar ik zelf getuige mocht zijn van in apostolische vasthoudendheid". Hij a* slichtte de betekenis van het mlssle- erk in een zich vernieuwende Kerk i noemde de Intensiteit van de missle- 'tie een graadmeter voor het geloof m Iedere deelkerk. De middagbijeenkomst had een joy- karakter onder andere door de me dewerking van het Utrechts Studenten Orkest en van de zanger Jules de Cor- te. Het voornaamste onderdeel werd ge vormd door de toespraak van dr. Van Pinxteren. Hij betoogde, dat de conci liedocumenten antwoord hebben gege ven op de twijfels, die rond het missie werk gerezen zijn, maar zag de moge lijkheid, dat de conciliaire opleving misschien slechts tijdelijk zal zijn, om dat de kritische twijfels met hernieuw de krachten, gaan opkomen. Uitgaande van zijn stelling, dat iede re christen een gezondene is, conclu deerde spreker tot de noodzaak, om de missieroeping mogelijk te maken voor de clerus in de missielanden, zodat ook Afrikanen en Aziaten kunnen uitgaan naar gebieden buiten hun vaderland. Ook de leken moeten een ruimere Aanhang verloren plaats krijgen in het missiewerk. De be- De toekomst van president Soekarno, staande missionaire instituten zouden, is even onzeker. Duidelijk i« zo stelde hij voor. ook leken als leden j „het met magische krachten moeten kunnen aannemen naast pries- hang verloren heeft, ook onder het volk, dat de zorgen om het naakte bestaan met het jaar heeft zien groeien. Het kreeg lessen in een filosofisch getinte, politieke religie ln plaats van rijst. Het stroomde de afgelopen maanden ge dwongen naar 't stadion, of het sportpa leis om de „held van de revolutie" zijn brallende redevoeringen te horen afste- Nasoetlon de laan had willen uitsturen, wist hem op die dag door middel van half spontane en half georganiseerde süuden tendemonstraties tot het bulgen van het stijve hoofd te bewegen. Het nog maar pas gereorganiseerde ka binet (2>1 februari) ging er na het ge wiekst spel van druk en tegendruk De dag voordat Soekarno eindelijk zwicht te, vluchtte hij. mèt zijn vroegere vriend en adviseur Soebandrio de laatste in zulk een haast dat hij op z'n sokken in de gereed staande helikopter klauterde naar het Medekapaleis in Djakarta. Het leger had namelijk gedreigd het pa leis ln Bogor. waar beide staatslieden in verbleven, te bombarderen. Zo luidt thans het verhaal. Mushawarah Het nieuwe kabinet, dat thans is ge vormd. moet als een voorlopig compromis bussen het staatshoofd en de legerleiding worden gezien. Het is tot stand gekomen door middel van „muShaiwarah"een ty pisch Jajvaanse wijze van overleg, waar bij, voor de buitenwereld althans, de kool en de geit moeten worden gespaard. Er zal in de komende maanden nog heel wat „mushawarah" worden gepleegd. En men verwacht ook nieuwe studentende monstraties om verdere hervormingen te helpen bespoedigen. Met twee vice-pre- miers. die de president nog ln dit kabi net wist te krijgen, dr. Roeslan Abdoel gani en dr. Leimena. is leger noch volk gelukkig. In de vorige regeringen, zo wordt er gezegd, hebben beiden te veel verantwoordelijkheden gedragen oin „niet schuldig aan de politieke en economische gang van zaken" te kunnen zijn. Als men Soekarno hoort zeggen het waa tijdens dezelfde beëdlgingsplechtig- held „dat dit kabinet niet perfect is, want er is niets perfect, behalve Allah", dan betekent dit dat het „mushawarah" over verdere wijzigingen al is begonnen, En als men al dwalend over de terrei nen van net Merdeka-paleis merkt dat de Tjakrabirawo, de liefst uit vier ba taljons bestaande lijfwacht van de presi dent, ontbonden Is en door zwaar gewa pende eenheden van de militaire politie is vervangen, dan houdt dit in dat het Indonesische staatshoofd min of meer de gevangene van het leger is. De sterke landstrijdkrachten, die ge steund worden door de zwakke zeestrijd krachten, hebben de luchtstrijdkrachten e niet helemaal vertrouwen, zo goed als uitgeschakeld. De vroegere bevelheb- van de luchtmacht, maarschalk Omar Dani, die de coup van 1 okto- in een dagorder heeft ge steund, zou op het ogenblik als balling in de hoofdstad van Cambodja, Phnom Penh, verblijven. Alle luchtbases zijn door legereenheden bezet, terwijl bijna alle militaire vliegtuigen aan de grond gehouden worden. Het laatste is vrij drastisch gebeurd, door het wegnemen namelijk van vitale motoronderdelen. Ik zag nog meer ln het palels, waar lk drie jaar geleden een nog op het top punt van zijn macht balancerende Soe karno interviewde. De corifeeën, die hem vroeger naar de ogen keken en de grond praatten, waren verdwe- De leden van het presidium en de andere ministers leken zich van de pre sidentiële redevoering weinig aan te trekken. En wat een maand geleden nog als een onvergeeflijke onbeleefd heid werd gezien, gebeurde nu. Na een kwartiertje liepen tientallen hoge func tionarissen. die zoch onder het gehoor de president bevonden, naar de koele wandelgangen om daar een siga retje te roken. Ik stond even naast dr. Ali Sastroa- midjojo. de voorzitter van de door Soe karno opgerichte PNI. Hi keek somber verveeld, en weigerde een woord te zeggen, en hield zich geïsoleerd van de leden van het nieuwe kabinet. Ook hij is man, die op het verkeerde paard heeft gewed, hoewel hij zich op 't ogen blik In alle bochten kronkelt om dit ongedaan te maken. j was een vriend van Soebandrio en Soekarno. de leider ook van een vleu gel in de PNI. die er geprononceerde, linkse ideeën op nahield. Soldaten van de Siliwangidivisiedie het voornaamste tegenwicht tegen de communistische coup vormde. helemaal niet te beseffen dat zijn presti ge is gedaald, en dat de machtsver houdingen van dit moment bijzonder on gunstige kanten voor hem hebben. Het leger doet er trouwens ook wel iets aan om de „Image" van Soekarno, die tevens premier en opperbevelhebber van de strijdkrachten is, te schaden. Op de dag van de aankondiging van 't nieu we kabinet verscheen in de legerkrant, een grote kop die niet meer dan uitspraak was uit de door Cindy Adams redigeerde autobiografie van de presi dent. „Ik houd van de kunst", stond er, „van vrouwen, maar toch het mees te van mezelf.." De zogenaamde clandestiene zender van Bandoeng, die over heel Zuidoost- Azië te horen Is, gaat nog steeds door met het spuien van anti-Soekarnopro- paganda. Hoewel het radiostation, dat onder verschillende namen opereert door studenten zou worden bemand, ge makkelijk het zwijgen kan worden op gelegd, denkt het leger hiér nog niet In ruste Waarnemers beweren dat het Indone sische staatshoofd wel eens kan worden gedwongen zich in ruste terug te trek ken. In naam zal niemand ondankbaar zijn. Hij zal een vorstelijk pensioen krijgen, een pracht van een paleis, en overal, waar hij gaat of staat, zal hij als de grote leider van de revolutie geëerd worden. De vierde vrouw van Soekarno, de 28- jarige vroeger Japanse geisha Ratna, Sari Devi, zou hier een warm voorstand ster van zijn. En Soekarno zou weer zwaar onder haar invloed staan, hoewel Dr. Leimena, Ambonnees en eerste vice-premier, man echter, die hele volksgroepen toil laten verdwijnen. de sultan van Djokjakarta. Hamengkoe Boewono IX. Hij heeft ln Leiden gestu deerd. is thans als vice-premier ln het presidium benoemd en heeft er, voor 't eerst sinds twintig jaar. blijk van gege ven van de achtergrond op de voorgrond te willen treden. Het is echter allemaal nog niet zo ver. In de komende weken en maanden kun nen de verdere ontwikkelingen in Indo nesië nog allerlei verrassingen inhou den. Gunstig is in elk geval dat ver schillende generaals, onder wie Nasoe- tion, voor 'n terugkeer naar de constitu tie van '45 zijn geporteerd. Ze wensen herstel van een door het vok gekozen sterk beschonken toestand op het stad huis van Jlilich verschenen, waar hij een onderscheiding voor 40-jarige trou we dienst moest verlenen aan een hem goedbekende dierenarts. Johnens alco- holpeil was evenwel dermate hoog, dat hij niet in staat was de plechtigheid te leiden en de oorkonde voor te lezen, noch de gebruikelijke redevoe ring te houden. Johnen moest de onderscheiding uitreiken in naam van bondspresident dr. Heinrich Lübke. Hij heeft door zijn gedrag diens waardig heid, alsmede die van de raad van J(l- lich, van de geëerde dierenarts en niet parïèment.~Het7n I960 floor So-karnö"in- Van het 1«nde"Jk« gestelde congres, dat als volksvertegen woordiging een wassen neus is. zou zc spoedig mogelijk moeten verdwijnen. I ment in Düsseldorf grof geschonden het zal voor de CDU en voor de lands regering van Noordrijnland-Westfalen SCHIPHOL (A.N.P.). De voorzitter van de katholieke bond van vervoer personeel de heer W. J. L. Spit, die tevens lid van het dagelijks bestuur van het N.K.V. Is, heeft bil zjjn terugkeer uit de Nederlandse Antillen op Schip hol verklaard na raadpleging met juri dische experts van het N.K.V. en de internationale vervoersbond 6tappen te zullen ondernemen tegen z\Jn vrijheids beroving tijdens z\jn korte bezoek aan de Nederlandse Antillen. Zoals bekend werd de heer Spit, die ln zijn functie van penningmeester de Internationale christelijke federatie van vervoerspereoneel een werkbezoek bracht aan de West, vorige week zater dag door politieambtenaren uit het huis van zijn broer, waar hij logeerde, weg gehaald en door de officier van justitie gehoord in verband met het omstreden rapport van de heer J. Alders, vice- voorzitter van het N.K.V. Ten huize van zijn broer, werd hij door een ambtenaar gebeld met de me dedeling zich de volgende dag bij de officier van justitie te melden. Aange zien hijzelf op dat moment niet aan wezig was, werd de boodschap hem door zijn schoonzuster 's avonds doorgegeven. Aangezien geen reden werd opgegeven en ook omdat de heer W. Spit andere af spraken had. legde hij dit verzoek ter zijde. De dag daarop werd voor de tweede maal gebeld. Nu had dit verzoek de vorm aangenomen van een duidelijke verwach ting. Evenmin kreeg de penningmeester de reden hiervan te horen. Hij wijzigde zijn reeds gemaakte afspraken niet. Des avond belde een boze officier van Jus titie zelf met het ultimatum dat als de penningmeester niet alsnog zou verschij nen hij zou worden gehaald. Even later stonden twee rechercheurs voor zijn deur, die hem op bevel naar een verhoorkamer leidden, waar hij ongeveer 20 minuten opgesloten doorbracht. Daarna heeft hij ruim twee uur met de officier van justi tie gesproken. Als reden van zijn aanhou ding werd naar voren gebracht: mede werking aan het verspreiden van bele digende en lasterlijke geschriften. Onmiddellijk na het verhoor kan de heer Spit zich weer vrij bewegen. Het gesprek werd evenwel voortgezet op woensdag J.I., waarbij hij een verklaring moest ondertekenen over datgene, wat htj de eerste keer had verteld. De dag daar na verscheen hij voor de rechter-commis- saris. Hij beklaagde er zich over, dat hier mede in totaal 8 a 9 uur van zijn kost bare tijd verloren is gegaan en dat hij enkele afspraken heeft moeten laten ver vallen. De heer Spit twijfelt er sterk aan, of hij. justitioneel gezien, op de Juiste wijze is behandeld. Ook bij het N.K.V. is men verbaasd over de aanhouding. Weliswaar heeft de regering van de Ned. Antillen zowel tegen de heer Alders, tegen de broer van de heer Spit op de Antillen als tegen de verantwoordelijke bestuurders van het N.K.V. een aanklacht Ingediend wegens smaadschrift, maar dan hadden ze hem toch niet ter verantwoording kunnen roe pen. aldus de heer Spit. Trouwens, hij bevond zich in de West niet ais bestuurs lid van het N.K.V. Men overweegt een klacht bij de Inter nationale arbeidsorganisatie te Genève wegens de schending van de conventie van de vrijheid van vakbeweging. SINGAPORE, (U.P.I.. Reuter) Presi dent Soekarno heeft besloten dat het stof felijk overschot van oud-premier Soetan Sjahrir zal worden bijgezet op.de helden begraafplaats in Djakarta indien de familie, althans geen andere wensen heeft, aldus meldt radio Djakarta. Sjahrir over leed zaterdag op 56-jarige leeftijd in Zürich waar hij onder behandeling was na jarenlang in Indonesië politiek gevan gene te zijn geweest. ters, broeders en zusters. Voorts be pleitte hij meer mogelijkheden voor degenen, die zich niet voor hun leven maar voor een kortere periode aan het missiewerk willen wijden. In dit ver-, band vroeg hij zich af, of de lijke missionaire instituten niet der leiding van het episcopaat en in sa menwerking met het mlsslologisch In stituut te Nijmegen een missionair arbeidsbureau konden stichten, om het aanbod van tijdelijke krachten In goede Nog duidelijker is dat Soekarno het banen te lelden. De gezamenlijke lnsti- gevaar loopt zijn eigen positie te onder tuten, die zoveel ervaring op mlsslege- I mijnen. Om zich te handhaven, zal hij bied hebben opgedaan, zouden gezamen- mee moeten spelen, want het nieuwe lijk de voorbereiding van tijdelijke regime koerst tussen het leven en de krachten ter hand kunnen nemen, dood. De 64-jarige president schijnt nog Soetan Sjahrir. Sumatraan van geboor te en voorvechter van de onafhankelijk heid van Indonesië, is de eerste minister president van de Indonesische republiek geweest maar heeft tenslotte met Soe karno gebroken. In november 1945. drie maanden na de losmaking van Indonesië van liet Nederlands gezag, nam hij het premierschap op zich. Zijn gematigde ..Partai Socialis Indonesia", waarin Jonge Indonesische Intellectuelen zich reeds tij tiens de Japanse bezetting van Indonesië om hem heen verzameld hadden, werd echter ln 1959 verboden op de beschuldi ging van het aanzetten tot opstand, het geen ook tegen de Mohammedaanse „Masoeml" werd aangevoerd. Theoreticus Sjahrir werd als een van de vooraan staande socialistische theoretici in Azië beschouwd en hij heeft vele reizen ge maakt om de sooialistlsch# instellingen in Voorvechter van vrij Indonesië andere landen te bestuderen. Reeds 1932 dateert zijn publikatie „Pergerakan Sekardja" (arbeiderebeweging) over het vakverenigingswezen ln het algemeen en dat in zijn eigen omgeving in het bijzon der ook in zijn van november 1945 date rende geschrift ..Persjeeangan Kita' «Onze strijdi. dat in wijde kringen be langstelling trok en waarin hij kritiek leverde op degenen die met de Japanners collaboreerden alsook op ongeremd radi calisme van de Jongeren, ging hij uit van socialistische beginselen. Eveneens kort na de oorlog is in Ne derland uitgegeven zijn „Indonesische overpeinzingen" onder de schuilnaam SJahrazad, een soort dagboek van zijn jaren als banneling van voor 1945 waarin filosofische beschouwingen over allerlei onderwerpen zijn verwerkt. Sjahrir. die na zijn onafgemaakte rech tenstudle ln Amsterdam ln 1931 naar zijn vaderland was teruggekeerd, werd daar twee jaar later door de Nederlandse auto riteiten gearresteerd en verbannen, eerst in 1935 naar Digoel (Nieuw-Oulnea) «n het jaar daarop tezamen met drs. Moh. Hatta naar Bandanelre. waar hij verbleef toen de Japanners zijn land binnenvielen In de jaren van zijn verbanning stu deerde hij op eigen gelegenheid in de po litieke wetenschappen en filosofie. Toen in 1940 Nederland door de Duitsers bezet werd. verklaarde liij zich eens met de geallieerden en bracht zijn wens tot uiting op tc treden als leider van een loyale oppositie die tegelijkertijd het Indonesische volk ln anti-fascistische zin zou opvoeden, maar de toenmalige Neder lands- Indische regering onder Tjarda van Starkenborgh-Stachouwer ging daar niet op in. Tijdens de Japanse bezetting wist hij - ondergedoken - contact met de nationa listische beweging te onderhouden. In Juli 1947 trad hij af als premier. In dat jaar werd hij ook weer. in New-Delhi, verenigd met zijn vrouw van Nederlandse afkomst, die de oorlogsjaren in Nederland had doorgebracht en haar man in geen 12 Jaar had gezien. Na zijn aftreden als premier trad hij op als reizend ambassadeur voor de Indo nesische republiek en daarna als bijzon der raadsman van president Soekarno. In de V N. was hij de woordvoerder voor de Indonesische onafhankelijkheid en hij maakte zich vele vrienden onder de Wes terse diplomaten aldaar. Verscheidene malen zijn aanslagen op zijn leven ge pleegd. nu wel niet langer te vermijden zijn Joh. nen voortijdig „mlt verlof" te sturen. De zittingsperiode van de landdag In Düsseldorf eindigde toch over enkel# weken met het oog op de campagne voor de landdagverkiezingen van 10 juli. Aan gezien de CDU maar een geringe kans maakt om uit deze verkiezingen nog maals ais winnares te voorschijn te ko men en de SPD dan de regering zal overnemen en ook de parlementsvoorzit ter mag aanwijzen, is Johnens presi dentiële carrière ten einde. Het Is haast ook ondenkbaar, dat de CDU Johnen nogmaals benoemt tot kandidaat voor het landelijke parlement. Johnen heeft zich de laatste jaren al een reeks van deze alcohol-„ontaporingen" veroorloofd en is. zoals gezegd, al enkele malen tot orde geroepen. Johnen is in het aan Nederland gren zende deel van het Rijnland een bijzon der invloedrijk man en van hem wordt gezegd, dat hij voor die landstreek zeer veel heeft gedaan. Johnen laat zich graag de bijnaam „Hertog van Jii- lich" welgevallen. UTRECHT (ANP) „Al veel te lang heeft er naar onze smaak een te grote tolerantie geheerst ten opzichte van provo's en andere ordeverstoorders, die zich in hun negatieve optreden ge schraagd wisten door het reliëf, dat hun regelmatig werd verschaft door bepaalde, hun verantwoordelijkheid als voorlich ters maar slecht beseffende verslag gevers van pers. radio en televisie. Ver slaggevers. die het maar al te dikwijls lieten voorkomen alsof niet het stelletje gefrustreerde lieden die regelmatig op relletjes uit *!Jn. maar de politie de oor zaak was van de ln maart weer extra hoog opgelaaide troebelen". Dit stelt de Nederlandse politiebond in zijn orgaan „De politie". De bond juicht de aankondiging van strengere maat regelen tegen ordeverstoorders in Am sterdam toe. Zij spreekt de hoop uit, dat het aangekondigde straffere optreden van de procureur-generaal in Amsterdam niet alleen maar ..een papleren bepaling" zal blijken te zijn. De bond acht voor het herstel van het gezag en het aanzien van de hoofdstede lijke geüniformeerde politieambtenaren beslist een duidelijker houding van de beleidsverantwoordelijke functionarissen nodig dan die, die de laatste paar jaar aan de dag is gelegd. De beleidsonzekerheid. die hieruit spreekt, aldus het blad. lag ten dele wel licht ook ten grondslag aan de gebeurte nissen op diezelfde zaterdagmiddag bij de tegen het politieoptreden op 10 maart gerichte fototentoonstelling. Een misver stand als waarvan de kranten gewag maakten had volgens de bond niet, mogen voorkomen en zou ook niet mogelijk zijn geweest-, als maar vooraf maatregelen waren genomen Men had een onder een duidelijk aangewezen verantwoordelijke leiding staande eenheid kunnen gereed houden om te voorkomen, dat. toen de zaak uit de hand dreigde te lopen, vanuit verschillende afdelingen in volkomen los verband een «ook niet te gering) aantal ambtenaren bijeen moest worden ge trommeld. dar vermoedelijk onder vol doende duidelijke Informatie of opdracht de orde maar moesten zien te herstellen. Met. alle risico's van dien. zo voegt het blad hieraan toe. ook van nare publlka- tles en andere reacties achteraf, die mede door het onduidelijke en onzekere beleid, ook prompt gekomen zijn. SINGAPORE (UPI/Reuter) Radio Djakarta heeft bekend gemaakt dat Kogam. het commando voor de vernieti ging van Maleisië, heeft verklaard dat Indonesië van zijn confrontatiepolitiek Jegens Maleisië zou afzien „als Engeland volledige onafhankelijkheid zou verlenen aan zijn koloniën" Eerder had generaal Soeharto, Indoneslë's sterke man en chefstaf van Kogam. verklaard dat zijn land de federatie zou aanvaarden als de bevolking van Noord-Borneo dit wer kelijk wenst. Indonesië is bovendien bereid Singapore te erkennen, aldus heeft minister Malik van Buitenlandse Zaken voorgesteld op een bijeenkomst van het presidium. De handel tussen Indonesië en Singapore heeft stilgelegen sinds 1963 toen Singa pore zich aansloot bij de Maleisische fede ratie. Vrijwel de gehele rubberhandel van Indonesië verliep voor dat tijdstip via Singapore. Maleisië heeft hierop gerea geerd met de verklaring dat Singapore zal moeten kiezen tussen de federatie Malei sië en Indonesië. Premier Rachman van Maleisië meent dat de aanleiding tot deze stap de uitbreiding van de confrontatie politiek jegens Maleisië is. Dahlia Lavi huwt met John Sullivan PARIJS (U.P.I.). De Israëlische film - actrice Dahlia Lavi heeft gisteren aan gekondigd dat 7,y voornemens Is op korte termijn ln het huwelijk te treden met de Ierse producer John Sullivan. De actrioe heeft haar aanstaande echt genoot leren kennen ln Zuidoost-Azië tijdens de opnamen van de film „Lord Jim". Dahlia Lavi speelde ln deze rol prent een hoofdrol, terwyl Sullivan op trad als assistent-produoer. Zij vertrekt binnenkort naar Londen, waar zij naast Laurence Harvey een hoofdrol speelt ln de film „The spy with the cold noee".

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5