mm - - p^uppmühupipüpüh11^ Twee Boskoopse woningen door aardgasontploffing zwaar beschadigd Flora Nova 1966 ongeveer 25.000 trok reeds bezoekers iinniRiiiiiBiii Zusters van St. Elisabethziekenhuis te Leiden kregen een modern „moeder-hotel" in Breda „BRANDSCHOON STRAND"-ACTIE ZETTE NOORDWUKSE EEUWFEESTEN IN DINSDAG 12 APRIL 19TO DB LXID8E COURANT PAGINA 1 VROUW DRAAIDE ELEKTRISCH LICHT UIT ECHTPAAR DE KOOTER BLEEF VOOR ERGER GESPAARD Andere familie was niet thuis Zaterdagavond omstreeks kwart voor elf heeft zich een ontploffing door aardgasvorming voorgedaan In de wo ning van L. de Kooter, Badhuisweg 4. Het echtpaar De Kooter was van half tien tot kwart over tien gaan wande len. Doordat het wat regende, hadden zij vanzelfsprekend alle ramen gesloten. Na thuiskomst ging het f geen jaar gehuwd zijnde echtpaar en 23 jaar oud), zich wat opknap pen. De Kooter zat hierna in de huis kamer naar de radio te luisteren en zijn echtgenote bevond zich op de bo venste verdieping. Toen zij naar be neden wilde gaan en het elektrische licht uitdraaide, kwam de ontploffing. Op de gehele bovenverdieping ontstond i ravage. De buitenmuur, de ramen, de kozijnen en deuren sloegen eruit. Van het dak bleef niet veel meer over. Er ontstond een lichte brand in de bedden en gordijnen, welke brand de heer De Kooter snel met em mers water werd gedoofd. In het be nedenhuis kwam een deel van het pla fond naar beneden. Hoe mevr. De Kooter van de stijle trap naar beneden is gekomen is een raadsel. Zij en haar echtgenoot konden het niet vertellen. Door de harde slag werden zij versuft. Merkwaardig was, dat het overige licht in de woning bleef branden. Door de korte brand verbrandde een groot deel van het hoofdhaar van mevr. De Kooter-Alblas en tevens een deel van haar kleding. Ook het huis Badhuis weg 3 van de familie De Lange (aan het pand no. 4 vastgebouwd) liep ernstige schade op. De familie De Lan ge, man, vrouw en een kind van drie jaar, was zaterdag gelukkig niet thuis, daar zij met Pasen bij kennissen lo geerde. KOPPELING DEFECT Ook buiten langs de voorzijde van het huis ontstonden enkele kleine blauwe steekvlammen van het orrt- ZOETERWOUDE (H.R.) PRIESTERFEEST JACQUES VAN DER HOEVEN Het Aktie-comité, dat het feest orga niseert bij de plechtige viering van de Eerste H. Mis van pater Jacques van der Hoeven, heeft het volgende program ma samengesteld: Zaterdagavond heeft de begroeting plaats aan de grens van de gemeente Zoeterwoude bij Oosthoek N.V., waar kort begroetingswoord zal worden gesproken door burgemeester J. A. Det- s van Zoeterwoude. Voorafgegaan door de Rijntamboers, de jeugdbeweging, sportvereniging Meerburg en de wandel sportvereniging „Zwieten" begeeft de stoet zich naar de kerk. waar men on geveer 19.30 aankomt. Na het inhalen zal de feesteling worden toegesproken door pastoor J. Kragtwijk. Een kort lof zal de plechtigheid van deze dag be sluiten. Zondag om 8.45 uur zal de pasgewijde priester om 8.45 uur z(jn eerste plecht- tige H. Mis opdragen, waarbij de feest predikatie zal worden gehouden door pastoor J. Kragtwijk. Om 14.00 uur vindt de officiële recep- le voor genodigden plaats, waarbij o.a. het woord zal worden gevoerd door de afgevaardigde van de parochieraad en het cadeau namens de parochie worden aangeboden. Om ongeveer 14.30 uur zul- i de Rijntamboers de neomist een se renade brengen, waarna tot besluit de receptie voor de parochianen en andere belangstellenden plaats vindt. Het aktie-comité verzoekt aan alle be- voners van de Hoge Rijndijk en de om geving van de kerk hun medewerking te verlenen om het feest te doen slagen door tijdens de intocht op zaterdag en ook zondag de vlag uit te steken. Ook betuigd het comité zijn hartelijke dank aan de parochianen van Meerburg voor de gulle wijze waarop zij de collecte op Palmzondag hebben bedacht. Deze bracht nl. de som van bijna ƒ1300.— op. ZOETERWOUDE TENTOONSTELLING VOOR AMATEURS Het ligt in het voornemen om in de a.s. zomer in het Don Boscohuis een tentoonstelling in te richten van het werk van Zoeterwoudse amateur schil ders, tekenaars, beeldhouwers, potten bakkers e.d. Zij die aan deze expositie wilen deel nemen kunnen zich in verbinding stel len met de beheerder van het Don Bosco huis, Noordbuurtseweg S5a. snappende gas. Volgens de heer De Kooter moet door het zware verkeer ter plaatse (vele zware vrachtauto's) de koppeling van de hoofdleiding met de dienstleiding defect geraakt zijn, waardoor het gas langs de diensthuis van onder zijn huis in zijn woning moet zijn binnengedrongen. Doordat het huis geheel gesloten was, heeft zich een hoeveelheid aardgas binnens huis gevormd en is bij het uitdoen van het elektrische licht tot ontplof fing gekomen. VAN GEUR NIETS BEMERKT Opvallend is, dat de familie De Koo ter de concentratie van het aardgas, dat een lichte kamferreuk heeft, bij hun thuiskomst niet heeft opgemerkt. Er zal weinig te herbouwen zijn aan de beide zwaar beschadigde panden aan de Boskoopse Badhuisweg. Op de voorgrond de vernielde woning van het jonge echtpaar De Kooter. Lichamelijk letsel en nog erger is door deze ontploffing gelukkig niet veroor zaakt. De beide woningen zijn echter zo zwaar beschadigd, dat herstel ver moedelijk niet mogelijk zal zijn. De families (vooral van de woning Bad huisweg 4) hebben grote schade. Kort na de ontploffing was burge meester Van Dedem ter plaatse en de technische dienst van gemeentebedrij ven verrichtte onmiddellijk de nodige technische herstelwerkzaamheden. Ook de Boskoopse Vrijwillige Brandweer en de Rijkspolitie waren snel op de plaats van het ongeluk. Na de herstel werkzaamheden heeft men voor alle zekerheid zaterdagnacht een wacht bij genoemde panden geplaatst. Amerikaan maakte zelfs tussenlanding Tot nu toe beantwoordt het aantal be zoekers aan de Flora Nova 1966 te Bos koop geheel aan de verwachtingen van de organisatoren. Vele buitenlanders bezoeken deze unie ke show. Niet alleen Duitsers, o.a. uit het Duitse boomkwekerscentrum Olden burg, doch ook Engelsen en Ieren brach ten reeds een bezoek. Een Amerikaan, de heer Maron uit St. Louis, die op doorreis was ir Londen, had in We nen over de i-'lora Nova gelezen en onderbrak de reis met een tussenlanding op Schiphol om een bezoek aan deze tentoonstelling te brengen. Vele Nederlandse bezoekers bleken tuinliefhebbers te zijn en velen maakten gebruik van de door de N.V. Citosa ver strekte combinatiebiljetten. De Tweede -Paasdag kenmerkte zich door een bijzonder groot aantal bezoe kers, dat op ongeveer 12.000 kan worden gesteld. Ondanks deze grote toeloop kon het verkeer zonder noemenswaardige vertraging worden verwerkt, waaruit bl(jkt dat de door de Rtykspolitie te Bos koop opgestelde verkeersregeling wel ef fect sorteert. Het totaal aantal bezoe kers wordt geschat op pl.m. 25.000. BEKRONINGEN Grote erepr(js met lof van de Jury: Le Feber en Co. N.V. Grote erepryzen: Otto en Zonen; J. A. Boer (Exotica), Jan C. Bulk. Proef station voor de Boomkwekerij; K. Edel man te Reeuwijk, Vuyk van Nes, Felix en Dijkhuis, Ned. Ver. van Azaleakwe- Ereprijzen: P. G. Zwynenburg te Reeuwyk, W. J. Spaargaren, H. J. Drayer te Heemstede, H. den Ouden en Zn, F. Fopma. Eerste prijzen: W. de Jong en Zn., gebr. Boer, C. Esveld-van Gelderen en de Wilde, Jac. M. Straver, Wm. J. Hooftman, Adr. van Nes, Brand zo nen, F. J. Grootendorst en zn., Jac. Schoenmaker. Prijs voor het beste arrangement: A. Spaargaren (inzending Otto en Zn.). Prijs voor de interessantste collectie rhododendrons: C. Esveld-van Gelderen en De Wilde. Idem collectie Azalea's: Proefstation voor de Boomkwekerij. Prys voor tropische tuin: K. Edelman te Reeuwijk. Interessantste heesterinzending: P. G. Zwijnenburg te Reeuwijk. Beste nieuwe winterharde rhododen dron: „Karin", ingezonden door het Proefstation. Beste nieuwe azalea: „Sun Chariot", ingezonden door W. de Jong en Zn. Gouden medaille rhododendron en Rhododendron: Repens hybride no. 4 gebr. Boer, Rjjneveld Vuyk van Nes, Rliotenburg Vuyk van Nes, 5505-4 Proefstation voor de Boomkwery, David idem, Karin idem, Baden-Baden Le Fe ber en Co. N.V., Scintillation idem, April Shower v. Wllgens Kwekeryen, Elsie Straver F. Fopma, Mrs. Furnlval's Daughter W. J. Spaargaren, Mrs. Ed ward Dunn' Idem, Anne Rose Whitley Idem, Baden-Baden C. Esveld-van Gel- deren en de Wilde, 5508-4 Proefstation v. d. Boomkwekery. Azalea's: Royal Command' W. de Jong en Zn, Idem Le Feber en Co N.V., Sun Chariot W. de Jong en Zn, Bataaf Felix Felix en Dijkhuis N.V., Altacleren- sis no. 25 A. C. H. Metselaar, Mollis Rose no. 8 idem, Exbury no. 7 H. den Ouden en Zn, Glowing Embers idem, idem W. J. Spaargaren, idem Le Feber en Co. N.V., Gallipoli H. den Ouden en Zn. Voorts werden nog een twintigtal zilveren medailles toegekend. Gouden medaille coniferen: Taxus Me dia no. 9 W. J. Spaargaren, Vuyk van Nes, Plcea Pungens nr 8 Boot en Co. N.V., Larix decidua Repens C. Esveld- van Gelderen en de Wilde en meerdere zilveren medailles. Gouden medaille rozen: Coral Prin-1 cess Jan Spek, Zorlna Jan Spek, Dr. F. L. Skinner, F. Fopma. Lissenaar in Zwollerskerspel dodelijk verongelukt In een ziekenhuis in Zwolle is maan dagmorgen overleden de 23-jarige J. L. Nasveld uit Lisse, die op paaszaterdag ernstig gewond raakte, toen de perso nenauto, waarin hy meereed, op de oude rijksweg ZwolleDeventer in de gemeente Zwollerkerspel in een bocht van de weg tegen een boom reed. De bestuurder van de auto werd daarbq eveneens ernstig gewond. Bejaarde Alphenaar na ongeval overleden In het Academisch Ziekenhuis te Utrecht is in de nacht van zaterdag op zondag de bijna 80-jarige heer H. Hoogendoorn uit Alphen aan den Rijn overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval. Hij zat zaterdag in een door zijn schoonzoon, de 51-jarige M. N. J. van K. uit Breukelen bestuurde auto. Van K. verloor op de oude rijksweg in Nieuwersluis de macht over het stuur. De auto raakte van de weg en kwam in een sloot terecht. Van K. en zijn 17-jarige dochter die naast hem zat, konden zelf de kant bereiken, zijn schoonouders moesten door omstanders uit het wrak worden gehaald. Mevr. Hoogendoorn heeft als gevolg van het ongeluk een longontsteking opgelopen. Dode en ernstig gewonde bij ongeval onder Bodegraven Bij een verkeersongeval op rijksweg 12 onder Bodegraven is zaterdagavond een 19-jarige Hagenaar gedood en een ander zeer ernstig gewond. Beiden zaten in een busje, dat, naar de politie aanneemt, is geslipt. Na een botsing met de vangrail sloeg het busje vier maal over de kop. De inzittenden wer- fifci Indrukwekkende openheid (Van onze eigen verslaggever) BREDA, 6 april De zusters Fran ciscanessen van de Heilige Elisabeth zijn in Leiden bekend wegens hun werkzame en heilzame aanwezigheid in het Sint Elisabeth-ziekenhuis aan de Hooigracht en in de Cortonastich- ting aan de Haagweg. Ook zijn zij verzorgsters van bejaardentehuizen in Noordwijk, Lisse en Hillegom. (De congregatie telt thans 300 Nederlandse jarige mede-inzittende J. werd zeer ernstig gewond in eer kenhuis te Woerden opgenomen. religieuzen heeft haar moederhuis de Meerten Verhoffstraat, vlak bij het station te Breda. Eigenlijk was daar het moederhuis in de bekende sobere stijl. Maar sinds zeer kort is een nieuw klooster verrezen, dat terecht opmerk zaamheid bezit van ieder die de tige straat passeert. Overigens is het gedurende enkele jaren allerminst stil geweest in die straat. Want de voortvarende en 1 uitziende leiding heeft er een nieuw complex gebouwd, dat grote openheid bezit en met verouderde vormen heeft gebroken. De zusters gaan er een dern kloosterleven leiden, zowel door middel van een kapel met wijd open deuren en een compleet zusterhotel als door innerlijke vernieuwing van soli dariteit met de wereld als uitgangs punt. Met recht is getuigd, dat hier het modernste klooster van Nederland is gebouwd. Nog zyn de arbeiders niet va: nieuwbouw weg; nochtans is het ge bouw al sinds enkele maanden ir bruik genomen. Dezer dagen heeft de bisschop van Breda, mgr. G. de Vet, de luisterrijke kapel ingezegend, na Ruim duizend jongeren harkten strand aan Het is een gewoon verschy'nsel dat vooral na het winterseizoen door vele stormen en de daarby gaande ruwe zee, op zich zelf een fantastisch gezicht als de woedende elementen zich op de kust werpen, dat het strand wordt bezaaid met hout en verder afval, dat door de wilde golven wordt aangevoerd. Het Is begrypelyk dat vóór het badseizoen dit alles opgeruimd moet worden om de dui zendend gasten ordentelijk te kunnen ontvangen en te laten genieten van het strandleven. Het was niet alleen daarom dat het Comité „Noordwyk 100 jaar badplaats" een actie op touw zette om een „brand schoon strand" te verkrygen door het Inschakelen van de Noordwijkse jeugd, het was ook een gerede gelegenheid deze De actie is zaterdagmiddag een dave rend succes geworden. Om twee uur werd de heer Dekker, directeur van V.V.V. en deel uitmakend van het actie comité in enkele minuten „groot werk gever", doordat ruim 1200 jongens en meisjes, voorzien van harken, zich had den aangemeld om het strand „brand schoon" te maken. Het was bewonde renswaardig met welk een ijver zij de richtlynen van het comité opvolgden en het strand vanaf de grens met Katwyk, langs de boulevards tot aan het Duin- damse- en Langevelderslag, van alle af val begonnen te reinigen. Dat dit geen moge blijken uit het feit, dat grote vrachtwagens de gehele mid dag tot 5 uur onophoudelijk af en aan moesten rijden om het bqeengezamelde afval weg te voeren en te brengen naar de brandstapel voor de „Oude Wurf" op het strand. Als dank voor dit werk werd aan alle deelnemers het prachtige speldje van „Noordwijk 100 jaar badplaats" uitge reikt en een frisdrank aangeboden, ter- wyi door middel van een lotery nog een twintigtal waardebonnen een eigenaar kregen onder de deelnemers!sters). Het hoogtepunt van deze „brand- schoon"-actie kwam toen te half acht F. W. Graaf van Limburg Stirum de geweldig grote stapel in brand stak. On danks de druilerige regen waren duizen den, zowel bewoners als gasten, getui gen van dit fantastische schouwspel. Het was een actie, welke zeker voor herhaling vatbaar is. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Haro zn van P. J. W. Wyn- souw en A. W. de Jong. Antoniua Fran- ciscus Jacobus zn van F. J. A. Kouwen- berg en C. W. Stuifzand. Mark Anton zn van M. A. Polderman en M. J. Luijpen. Jan zn van J. van der Wel en W. van der Plas. Eva Maria Wllhelmina dr van T. N. H. van Leeuwen en A. A. C. Hen driks. Peter Gerardus zn van M. R. F. Kloër en E. B. van Roon. Annette dr van H. van den Berg en J. Ouwerkerk. Ri chard Marlnus Abraham zn van L. C. W. M. Lepelaar en L. Kukler. Alexandra Elisabeth Lucretia dr van E. de Jongh Swemer en G. A. Kirchner. Loesje dr van J. Potters en M. Moraal. Colette dr van J. J. Prevoo en M. Brieër. Ondertrouwd: A. W. J. Veelenturf en M. G. E. Veelenturf. W. den Heeten en W. N. van Leeuwen. P. Schouten en K. A. de Brabander. J. C. J. Brouwer en C. J. T. Heuer. P. Koenen en A. M. By- leveld. H. Peter en A. Kriek. P. van Berkel en A. C. Abblnk. H. Zierikzee en J. C. Onderwater. C. van der Meer en E. Gijzeny. P. L. Offerhaus en Jonkvrouw M. H. Bas Backer. M. Ouwerkerk en H. Jansen. J. G. M. Karremans en C. M. S. van Biemen. J. Fuchs en A. Sira. P. H. J. J. Terhal en E. M. Wellink. M. Bosch en J. H. Slera. P. C. Gorree en A. P. M. van Weeren. A. Kuipers en A. E. van der Spree. Gehuwd: F. M. Werner en C. M. Derk- sen. G. J. Sikking en J. W. Peltenburg. A. T. van Oosterom en C. A. J. Groen. R. A. Jones en A. M. Barrett. B. Heshu- sius en H. Siera. N. Wortman en A. van der Reyden. J. N. Jansen en J. J. Later- veer. B. van Schoonderwoerd den Beze- mer en H. A. de Boer. Overleden: C. Pellikaan 88 jaar, man. A. van Buuren 83 jaar, man. F. J. van Milaan 67 jaar, man. Blikseminslag te Hillegom Rietschelf verbrand Tijdens het zeer hevige onweer, dat gisteren -maandag- boven een deel van de boUenstreek woedde, sloeg het hemel vuur in een grote rietschelf op de bol- lenkwekery van de fa. Lommerse aan de Hyacinthenlaan. De brandweer, die spoe dig ter plaatse was, wist door de schelf uit elkaar te halen en veel water te geven de schade te beperken tot enkele honderden guldens. Ook sloeg de bliksem op een antenne aan een pand in de Elsbroeklaan. Hier door werd echter geen brand veroor zaakt. eerder ter plaatse te zijn geweest voor een openingsplechtigheid vanwege het pastoraal instituut. Uitdrukkelyk is 't accent gelegd op de nieuwe kapel, een juweel zowel van architectuur als van kunstzinnige inrichting. ZAAL MET UITZICHT Het ruime interieur wekt de Indruk van een zaal met glazen entree over de hele breedte, met een achterwand, beheerst door 'n wandtapijt van naald werk, die de blijheid van de schep ping suggereert. Een van de zijwanden grenst aan een vijvertje, dat uitzicht geeft op een deel van de tuin. Offer tafel en lezenaar, beide van bewerkte steen, zijn centraal opgesteld. Het tabernakel kreeg plaats in een kleine naastgelegen ruimte; het valt op door artistieke uitvoering (zie foto). ZUSTERS-HOTEL Een andere foto geeft een totaal- aanblik van het eigenlijke zustershuis, dat de indruk wekt van een hotel. Althans, dat vinden treinreizigers en vreemdelingen die de stad binnen komen, en die zo juist het foei-lelijke station hebben verlaten. Dat zustershuis van vijf verdiepin gen bevat tachtig kamers, weliswaar van bescheiden formaat, maar toch zo heel anders dan de welbekende kloos tercellen. Er heerst een eigen sfeer. Het panorama vanaf de hoogste ver dieping is verrassend. De beneden ruimte omvat een grote recreatiezaal en een even grote refter. Er zijn ruime keukens en andere dienstvertrekken. Even indrukwekkend is de represen tatieve ruimte, die men via glazen verbindingsgangen bereikt. Daar is ook de bestuursafdeling ondergebracht, met een eigen kamer voor de „bouwmoe- der", algemeen overste Aldegonda en één voor de huisoverste, zuster Eligia die met recht „de hitte van de bouw jaren" heeft gedragen. In dit moeder huis komen ook de postulanten en zullen de ouder geworden zusters rust kunnen vinden. DE TUIN De tuin in aanleg heeft de vorm van een patio, is omzoomd met baksteen en krijgt een frisse beplanting. Het ganse complex is zeldzaam groot en beheerst het stadsdeel, dat zo vlak by het centrum is gelegen. Waar vond men eerder zulk een srtedelyk centrum van grootse allure? Het geheel heeft een eigen stijl gekregen, dank zij de stuwende kracht van de toenmalige rector, aalmoezenier M. Huybregts, het moderne inzicht van de Oosterhoutse architect W. F. J. Oomen en van een keur van moderne kunstenaars. ECHT MOOI Dan komen we nog even terug op de kapel, tijdens de inzegening door Bre da's bisschop genoemd: de eerste mo derne kapel, die echt mooi is. Er was dan ook een voortreffelijk samenspel van artiesten onder leiding van de esthetisch adviseur Jan Vaes. Hijzelf verzorgde het beeldhouwwerk en Wil Vaes maakte 't bovenbesproken wand tapijt. Kees Keizer smeedde een rank kruis voor de offertafel en Huub Leijendekkers ontwierp de kleurige ramen, Gerard Pincee het glas-in-lood- raam voor de sacramentskapel en Jan Kuis de offerschaal en de kelk. De vicaris van het bisdom, tevens rector van de zusters, heeft het dui delijk omschreven, toen hij zei: de voornaamste taak dient te zijn, van dit klooster een werkelijk tehuis te maken van waaruit een opdracht in de wereld kan worden vervuld. Die taak lijkt ons gemakkelijker te vervullen, als men wil bedenken, dat hier in Breda is gebroken met oude en kille opvat tingen die tot voor kort over een klooster bestonden. En alWeer richten we ons op de nieuwe kapel, de mooiste dus van ons land, waar rust en schoon heid heersen, naast nabijheid het belangrijkste van alles. A.V.O. Leidse wielrijdster gedood De 76-jarige wielrijdster, mevr. R. Remann, die op de Lammermarkt woonde, is vrijdagavond om het leven gekomen bij een verkeersongeval. De bejaarde vrouw werd door een personenauto aangereden toen zij uit de Lange Scheistraat komende in de richting van de vee-lading reed. Do vrouw, die geen voorrang verleende, werd door de auto gegrepen en tegen de voorruit gesmakt. Zij overleed ter plaatse. Musea De Lakenhal: Dag. 10-4 uur; zondags Legermuseum (Pesthuislaan): Met uit zondering van zaterdag van 9-5 uur (zondags 1-5 uur).

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3