gereviseerde' Huub Zilverberg had geluk in dramatische valpartijen en erbarmelijk weer maar moest Ward Seis in sprint laten gaan Verschrikkelijke Ronde van Vlaanderen HEIDINSTRIJD Wereldtitel schermen in Wenen Schaakpremière fusseri Tijger en Boris remise VAN JO DE R00 LUKTE OP 15 SEC. PIET ROOZENBURG KENT NOG EEN CONCURRENT Tiemen Groen won en verloor tweemaal Amerikaan evenaart records op horden Ook Rusland in Cuptoernooien Jeugd in actie om schaaktitel Finales van judotoernooi ZEILERS DUWDEN EN TROKKEN AAN DE START TE LOOSDRECHT DINSDAG 12. APRIL 1966 DÉ LL1DSE COURANT PAGENA li WENEN Bij de wereldkampioen schappen schermen voor de jeugd te We nen heeft de Fransman Jacques Brodin met succes zijn degentitel verdedigd. Met vijf overwinningen bleef hij als enige in de finale ongeslagen. Op de tweede plaats eindigde met vier overwinningen de Rus Igor Samosjkin, terwijl diens landgenoot Zajitski met drie overwinnin gen de bronzen medaille verwierf. De Nederlander Rob Villerius, die in zijn groep op de 2e plaats kwam met vier overwinningen werd daarna echter uit- (Van onze sportredactie (^ENT-BRUGGE Alleen te- geÈ Huub Zilverberg lachte het ge- De Gooirlese tank, voor wie revisie bij Pellenaars juist op kwam, daverde als enige Ne- rlander mee in een 18-mans kop- p, waaruit de winnaar van nderens jubileumronde (de e) zou komen. Achter hen landgenoten tegen het cllot, dat onverwacht en op de meest ongelegen plaatsen toesloeg. Langs de gespierde benen van Jo i Roo, Sijpelde het bloed in dun- i straaltjes naar beneden tot de bemodderde sokken rood gingen kleuren. Met een harde smak was Zeelands roem tegen glibberige kasseien geslagen. Zoals Cees Haast, die daardoor naar zijn hotel terug moest voor hij bergjes had ge zien. Bart Zoet kwam gehavend uit de massale slippartij en Huub Zilverberg bracht het er niet veel beter af- Tot twee keer toe schreeuwde Jan Janssen om een ander wiel. Juist op de beslissende mo menten liep zijn achterwiel leeg. Een met gierende, motor van het wegdek schuiven de agent sleurde Peter Post mee. juist toen hij terug bi] dreigde te komen. Al leen tegen Huub Zilverberg lachte het ge luk. maar dat was na uren van beproe ving; twee valpartijen, lekke band. een kapot achterwiel. In de sprint men weet het komt Zilverberg te kort. Hij werd dan ook laatste van de groep. Ward Seis won en nam daarmee revanche voor de in 1965 geleden nederlaag tegen Jo de Gehuil Aan de meet huilden de sentimentele Italianen, die zich een groot feest toebe- hadden. Ze maakten van deze ver schrikkelijke ronde een Vlaamse kermis, j Troetelkind Felice Gimondi, wierp zich op als de gangmaker van het spel. Samen met de voor een concurrerend merk rijdende I Gianna Mptta. Om de Italiaanse over- [imsfyt compleet j;e maken.traden Vittorio Adbmi, Adrianp Durante en Michele Dan- celii, in h^t, licht, van de schijnwerpers n"ze verrassende greep naar de macht, kilometers duurde en glans kreeg door erbarmelijke weersomstandigheden, werd dus niet beloond. Op het besllssen- moment kreeg ook de Italiaanse verte genwoordiging met pech af te rekenen. Want amper had Durante een beslaagde demarrage ingezet of de tube sloeg van zijn. achterwiel. Kreunend en krakend stortte de teleurgestelde coureur zich over de meet- Hierdoor gepasseerd door Ward Seis, voor wie de tegenslag van zijn rivaal als een welkom intermezzo kwam. Vijftien seconden iits 15 sec. na de kopgroep flitste Jo óo binnen Hij wón de sprint van ?an Looy, die als extraatje op de overwinning van zijn trouwe knecht graag tweede groep geklopt had. Vijftien seconden... Jo de Roo had alles gegeven om zijn achterstand helemaal weg te wer ken, hij sleurde constant aan de kop van het peloton waarin ook Van der Vleuten Karstens. Van Dongen en de geplaagde Post zaten. In St. Lievens Houtem nog drukten we een achterstand van 1 min. 10 af voor de jagende groep. Dat was 20 r voor de finish. Onder aanvoering van De Roo werd dat' verschil teruggebracht tot 15 sec. Meer niet. Er was immers wei nig geluk weggelegd voor de Nederlanders. In Torhout, (na 75 km) kwam de eerste pech. Midden in het peloton ontstond een ralparty. Persoonlijke ongelukken deden rich niet voor, maar wel liepen verschil lende coureurs achterstand op. Zilverberg en Zoet o.a. moesten even alles geven om het contact niet kwijt te raken. Erg moei lijk was het overigens ook weer niet, om dat het gezelschap er geen al te grote bedrijvigheid op na hield. Tot de Kluisberg (na 135 km.) gebeurde er weinig. Slechts een enkeling waagde het de compacte groep te verlaten. Een van die pogingen kwam van Piet Bras- penninckx, die het 10 km. volhield. Ge bruikmakend van de tweede valpartij (Haast eruit. De Roo gevallen, Zilverberg tegen de grond. Merckx naar het zieken huis, Pambianco in de ambulance), trok de Italiaan Da Pra eruit. Hij nam als eerste de Kluisberg en luidde daarmee een Anton Geesink verraste de Neder landse ambassadeur in Tokio, Van Gulik (zelf een bekend schrijver van detectieverhalen)met het boek „Mijn judo" tijdens een ontvangst op de ambassade in hoofdstad. langdurige schermutseling in. Op de bon kige keien, door het harde regenwater spekglad en levensgevaarlijk geworden, werden de eerste gevechten geleverd- Mot- ta greep in toen Gimondi en Grain vluchtten. Hij deed opnieuw z'n werk bij een actie van Bocklandt en van Van Looy (Motta kreeg daarbij steun van Le Lan- que en Jan Janssen) Reijbrofcck maakte een korte solo van Stablinsky ongedaan. Supersnel De grote groep brokkelde uiteen. Er ontstond een kop met de Nederlanders Janssen, („ik reed geweldig"), Post en Zil verberg. met Staf Desmet, Willy Planc- kaert, Raimond Poulidor, Gianna Motta, Felice Gimondi, Noel Forre en Adriano Durante om maar wat te noemen. De slag leek definitief gevallen met een supersnel uitgevoerd plan van Poulidor, Motta en Planckaert voor wie de gevreesde muur van Geraardsberg het punt was om te springen. Ze bouwden 'n degelijke voor sprong op van bijna 1 min. maar werden geveld door een trage ingreep van de wed strijdleider. Hij riep de volgwagens te laat een halt toe. zoals meerdere malen deze middag, zodat de azen van auto op auto springend, vrij gemakkelijk de aan sluiting konden bewerkstelligen. Ondanks het verhoogde tempo van die jakkerende groep hadden o.a. Seis. Adomi en Walter Godefroot kans gezien zich naar voren te fietsen en bij de leidende club te komen. Ze vulden de plaatsen op van de platgevallen Post. Janssen en Pou lidor, die teruggewezen werden naar de tweede groep. Ook daar hield Jan Janssen het niet lang vol, want weer begaf zijn tube. Uiteindelijk bleven er 13 sterken over. Even zag het ernaar uit dat zij het niet zouden houden tegen de opdringende concurrentie van groep 2, ook al omdat er weinig eensgezindheid bestond in die kop- ploeg, waar de vedetten elkaar zo beloer den. dat het tempo geruime tijd stil viel Voor Jo de Roo en zijn vrienden was de koers daarom enkele kilo meters te kort. Van ruim 1 min. naar 15 sec. op 20 kilometer is im mers een prestatie, die meer moge lijkheden had op iets langere af stand. Ward Seis, de leeuw van Vlaanderen, vond het echter al lang genoeg. De uitslag: 1. Ward Seis (Belg) 245 km ln 5 uur 53 min., 2. Durante (ft) z.t.. 3. VandenBerghe (Beig) z.t., 4, Reybroeck -1 -rt (Belg) z.t.. 6. lant (Belg) z.t., 8. Adorni (ft) z.t 9. Motta (It) z.t., 7. Adorni (It z.t., 10 Gi Dancelll (It) z.t., 12 Huub Zilverberg (Ne (Ned) op 15 sec., 15 34. Van der Vleuten (1 stens (Ned) zt„ 40. Pet 41 Van Dongen (Ned) z (Ned) op -15 sec 46. Bas op 6.05, 51. Rik Woute Leo Knops (Ned) z.t. imondi (It) z.t Fore (Belg) z.t. d) z.t.. 14. Jo de DAMKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND (Van onze dammedewerker UTRECHT. In de laatste Utrechtse ronde die paaszaterdag werd versi>eeld is het de Katweker Varkevisser gelukt drs. Roozenburg zijn eerste verliespunt toe te brengen. In een gel ijk opgaande partij waarin Varkevisser zelfs enige tijd de lei ding had werd tenslotte in een vijf om vijf stand tot remise besloten. Geen van Roo- tenburgs achtervolgers kon hiervan profi teren daar Van Dijk en Bom in hun on- g treffen tot hetzelfde resultaat kwa- Stadgenoot Van der Staaij miste eveneens de fraaie kans om ln deze ronde dichter bij de leider te komen door Sij- brands te laten ontsnappen. Na een oorspronkelijk tamme opening werd Sijbrands in het late middenspel ge heel overspeeld. Opgejaagd door de klok nam de DIO-crack toen de ogenschijnlijk meeat kansrijke voortzetting die echter ^oor de tactisch spelende Amsterdammer hog juist een aardige redding bevatte. Maandag werd het strijdtoneel naar Apel doorn verplaatst alwaar de resterende ron den deze week worden verspeeld. Leider Roozenburg zette zijn even onderbroken zegetocht daar weer voort. Ditmaal was het Van der Staaij die binnen de vier uren tot overgave werd gedwongen. Nog voor de eerste tijdcontrole, bij de 47ste zet, had Roozenburg z'n 7de overwinning behaald. De enige, die hem thans nog enigszins bedreigt is de jeugdige Amster dammer Lijbrands die in 'n bizarre partij Bom klopte. In 'n vier om vier stand-dacht Lijbrands, voor z'n 51ste zet, 25 min. na waarna een magistraal gespeeld eindspel volgde waardoor Bom uit de kopgroep verdreven werd en Sijbrands zich als ernstigste belager van Roozenburg op de tweede plaats nestelde. Rest nog te ver melden dat de Groninger D- de Jong de enige speler was die tweemaal tot winst kwam ln dit paasweekeinde. Kopstand na deze 8ste ronde; dra. Roozenburg 15, Sij brands 12, lng Van Dijk 11, Bom, Van der Staaij en Varkevisser 9. WOLVERHAMPTON Nadat hij vrijdag reeds op de Herne Hillbaan te Londen een nederlaag had geleden tegen de Brit Hugh Porter, werd wereldkam pioen Tiemen Groen zaterdag op de baan Wolverhampton wederom verslagen, ditmaal door de Tsjech Jiri Daler, die landgenoot in een achtervol ging over 4 km zegevierde in de nieuwe baanrecordtijd van 5 min. 53 sec. Op de wielerbaan Fallowfield won Tie men Groen een puntenwedstrijd over drie mijl ln 6 minuten en. 20.6 seconden. Hij behaalde 29 punten. Zijn Engelse tegen standers John Mottram en Reg Murray kwamen resp. op 14 en 9 punten uit. Een achtervolging over 4.000 meter won Groen zonder moeite van Gerry Mawson. De tijd van Groen was 5.28.5, die van Mawson 5.38.5. Het ging om de Curacho trofee Mawson de houder was. In een rit over 10 mijl werd Groen ech ter verrassend verslagen. Jim Mottram won ln 22.48.9. voor Robin Murray en Groen. De sprintfinale was voor de Nederlander Jan Jansen. De andere finalist was de Ne derlander Wim Koopman. De Engelsman Joe Hanley moest met de derde plaats ge- noemen nemen. In de finale maakte Jan sen een tijd van 13.7 over de laatste 200 Jansen won ook een rit over.3.000 yards in 4.31.0. voor de Engelsman Geoff Smith en Koopman. Ronde van België NAMEN De Belg Vic van Schil is na de eerste dag leider in het algemeen klassement van de wielerprofronde van België, die vier dagen duurt. Van Schil was in het eerste gedeelte van de etappe (Brussel—Namen 166 km) de snelste van een kopgroep van zeven man, bij wie zich rappe coureurs als de Italiaan Vit- toria Adorni en onze. momenteel in bla kende vorm verkerende, landgenoot Jan Janssen bevonden. Later op de middag verdedigde Van Schil met een zesde plaats in de 2.5 km lange tijdrit op de citadel van Namen de toppositie ln het algemeen klassement vakkundig. De tijd rit werd gewonnen door de Belg Ferdi Bracke, die ook al in de kopgroep van het eerste gedeelte van de rit zat. De bo nificatie van een halve minuut was voor Van Schil echter ruim voldoende om de achterstand van de tijdrit (ruim zes sec.) BATON ROUGE Tijdens atletiek- wedstrijden in het Amerikaanse Baton Rouge heeft de 22-jarige Amerikaanse kleurling Willie Davenport de wereld records op de 120 yards horden en 110 meter horden geëvenaard. Davenport no teerde een tijd van 13.2 sec., waarmee h\j even snel was als de Duitser Martin Lauer en z\jn landgenoot Lee Calhoun. De prestatie van Davenport was het hoogtepunt van een serie uitstekende resultaten, die in het paasweekeinde op Amerikaanse sintelbanen werden ge boekt. In Walnut sprongen drie Ameri kanen 5.20 meter met de polsstok. Het waren John Pennel. Bob Seagren en Bob Klrk, wiens persoonlijk record op 4.95 m stond. In Pleasant Hill liep Dyrol Burle son voor de tweede maal in een week de mfll binnen de vier minuten. Hij kwam nu uit op 3.59,1. Randy Matson, de wereldrecordhouder kogelstoten kwam in Austin met 19.96 m opnieuw didhter bij de 20-metergrens, terwijl de jonge Olyde Glosson op de 110 yards 9,4 sec. liet afdrukken. Ook in Afrika werden twee uitstekende prestaties geleverd. De Olympische kam pioen verspringen Lynn Davies (G.-B.) sprong in Bloemfontein tijdens de Zuid- af rikaanse open atletiekkamploensch ap- pen 8,18 meter ver. waardoor hij achter wereldrecordhoudster Ralph Boston en de Rus Igor Terovenesian derde op de wereldranglijst werd. In Fort Lany in de Tsjaad sprong Mahamat Idrtss 2,17 meter hoog. Zijn pogingen op 2,21 m mislukten. op te vangen. In het algemeen klassement is Janssen met een vjerde plaats de beste Nederlander. De uitslagen luiden: 3. Huysmans sen (N), 6. Ai 7. Wolfshohl Braclce (Bi, 5, Jans- d) 4.02,12, S. Bocklandt (B) 9. Gimondi (It) 4.07,49, 10. Merckx 4.07,52, 33. Den Hart." (NI 4.07,59, Hugens (N) 4.08.10, 52. Post <N) 4.08.15 Lute (Ni z.t. ijdrlt 2% km.: i. BrAcke (B) 5.(8.97 2. Huysmans (B) 5.09.64. 3. Bocklandt Ook in het sabeltoernooi kwam Ville rius met succes door de voorronden. Ach ter de Rus Sergej Prichodko en de Pool Gos werd hij derde. Ofschoon op het nippertje. Namelijk met 'n 4de plaats kwam hij ook door de tussenronde. Door een nederlaag tegen de Pool Pregowski met 45 verdween hij in de eerste ron de echter van het toneel. Zijn landge noot Rob Bosch werd reeds in de voor ronden uitgeschakeld. Wereldkampioen werd de Hongaar Szolt Nagy met vijf overwinningen in de finale. Als tweede en derde plaatsten zich respectievelijk de Pool Eugenius Gos en de Hongaar Gy- oergy Gerevlch. In 't landklassement werd Rusland eerste met 48.5 punten, op de tweede plaats gevolgd door Hongarije met 46 punten. Op grote afstand volg de Roemenië met 29 punten als derde. MOSKOU De Russische Voetbalbond heeft zaterdag meegedeeld dat het ko mende seizoen Sovjetteams aan de toer nooien om de Europese beker voor lands kampioenen en bekerwinnaars zullen deelnemen. Torpedo uit Moskou wordt In geschreven voor het toernooi van de landskampioenen en Spartak, eveneens uit Moskou, zal de Russische kleuren in het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars verdedigen. DELFT In Delft Is maandag een begin gemaakt met het toernooi om het Nederlands kampioenschap schaken voor de jeugd. De uitslagen van de partijen uit de eerste ronde luiden; Hardij (Weert) Klaasen (Nijmegen) V3—Ms. Kijne (Lei denVan der Lei (Oudega) 10. Ligte- rlnk (Oldenzaal) Lodeweges (Hen gelo) 1—0. Meijer (Middelburg)—Over weg (Amsterdam) 10. Riksen (Rotter dam)— Ruwandl (Eindhoven) Ms, Rimman (Delft)Vos (Utrecht) 10). De Wilde (Zaandijk)—Willemse (Den Haag) Mi MANNHEIM Het Nederlandse jeugd-basketbalteam behaalde bij een internationaal toernooi te Mannheim de vijfde plaats door een .7847-( ning op West-Duitsland. (Van een speciale verslaggever) MOSKOU De eerste partfl van de tweekamp om het wereldkampioen schap schaken tussen de 36-jarige wereldkampioen Tigran Petrosjan en de 29-jarige uitdager Boris Spasski h'eeft na 37 zetten remise opgeleverd. Spasski speelde met wit. De tweekamp zal 24 partijen omvatten. Petrosjan heeft aan totaal 12 punten voldoende voor behoud van zijn titel. Spasski moet, om wereldkampioen te worden, tenminste 12'/2 punt vergaren. Wit: B. Spasski Zwart: T. Petrosjan Eerste matchpartij Cara Kann 1. e2—e4. c7—c6 2. d2—d4, d7—d5 3. Pblc3, d5xe4 4. Pc3xe4. Lc8—f5 5. Pe4—g3, Lf5g6 6. h2—h4, h7—h6. De hoofdvariant van de Caro-Kann, met 6. h4. Deze speelwijze is zeer oud. Zwart streeft een hechte stelling na. die voornamelijk steunt op zijn kracht op veld d5. 7 Pglf3. Pb8d7 8. Lfl d3, Lg6xd3 9. Ddlxd3, Dd8—c7. Een bekende finesse, aldus wordt Lf4 tegengaan. 10. Leld2. e7e6. Alles reeds honderden malen gespeeld, ech ter niet in de tweekampen Botwin- nikTal en Tal—Botwinnik, ofschoon toen vele malen een Caro-Kann ter 'tafel kwam. Tal (met wit) placht óf 3. e5 te spelen dan wel vla aanvals- zetten als Pgle2f4 en/of Lc4 tot scherpe standen té komen. 11. 000, 0—0—0 12. c2c4, Pg8—f6 13. Kcl— bl. c6c5. Een bekende tegenstoot, waarvan de waarde nog niet geheel vaststaat 14. Ld2c3, geeft de partij een definitief karakter. Vele grootmeesters zijn van mening, dat wit in de zettenreeks 12-14 tot Tel zal kunnen besluiten, teneinde na ruil op d4 met de pion-opmars c4c5c6 te werken. 14 c5xd4 15. Pf3xd4. a7—a6 16 Pd4— f3. Lf8— AMSTERDAM De uitslagen van de finales in het te Amsterdam gehouden internationale Judotoernooi, waaraan 240 judoka's, onder wie 37 buitenlanders, deel namen. luiden: Senioren, lichtgew.: A. Linskens (Roo sendaal) wint van E. Boom (Amstel veen); halfmiddengew.: J. Rietdijk (Vlaardingenwint van H. v. d. Woord (Delft); middengew.: H Hoek (A'dam) wint van K. Hulsman (Haarlem); half- zwaargew R. Paanen (A'dam) wint van J, Jagtenberg (A'dam); zwaargew.: W. Ruska (A'dam) wint van W. Alkema (De Streek). Jeugd 16-21 jaar: lichtgew.; G. Vroeg (R'dam) wint van S. Chen (Leiden); lichtmiddengew.: J. Ronden (Hilversum) wint van B. Heus (Amersfoort); midden gew.: T. Mast (Utrecht) wint van J Post (Amersfoort); halfzwaargew Th. Hen driks (Hilversum) wint van J. Standaar (A'dam); zwaargew.: P Adelaar (Maas sluis) wint van S. Oosterbaan (A'dam). De Flying Dutchmanklasse in actie tijdens de internationale paasregatta op Loosdrecht. Ronden merktekens elke keer een giller (Van t 1 zeilmedewerker LOOSDRECHT Het wordt zo lang zamerhand een gewoonte dat de Neder landse zeilers een ondergeschikte rol gaan spelen in de internationale paasregatta op de Loosdrechtse plassen. Aan de enige uitschieter, de Finnzeller Adriaan Otto, klampt onze zeilwereld zich vast, want deze Amsterdamse student was de enige, die de buitenlandse concurrentie weer stond en topzeilers als de Brit Brian Saffary-Cooper met een kleine 600 pun ten wist te slaan. In de Flying Dutch manklasse staken Verhagen. Schoone- veldt en Kraan zelden af tegen de rest. Fred Imhoff was uiteindelijk de beste Nederlander die met een vierde plaats achter de Brit Musto, de Duitsers Kadel- bach en Nowka genoegen moest nemen. Een zwak punt in het parcours was de startlijn, die op 't wedstrijd verloop grote Invloed heeft uitgeoefend. De enorme velden. 88 Finnjollen en 52 Flying Dutch- mans, moesten Iedere keer over een veel te kleine startlijn. Zaterdag en maandag toen de wind matig was. werd deze hin dernis redelijk genomen, maar zondag kostte het ruim één uur starten om de boten de plas op te krijgen. Men trok en duwde elkaar weg. terwijl het wedstrijd reglement vaak een flinke trap nakreeg. Protesten kwamen er maar weinig, waar uit men dus kan concluderen dat men het óf niet de moeite waard vindt om te protesteren, óf zelf de reglementen niet beheerst. Het ronden van de merktekens was iedere keer een giller, want ook daar hield het reglement van te voren op Bloed zit er weliswaar nog niet aan de prijzen, maar ver zijn wij er niet meer van af. Genoeg hierovei". Keith Musto is wel de grote overwin naar van deze driedaagse „zeilslag" ge worden. Hoewel sterk favoriet in de F.D.'s werd Musto op de eerste dag direct al aan de ketting gelegd door een diskwali ficatie. Achlm Kadelbach won deze race, terwijl Ulrik Jager tweede werd en zo de plaats van Musto overnam. Hard ging het op zondag toen Verhagen Peter Nowka (Duitsland) voorbijstoof. De Duitser had namelijk, vertelde hij later, gehoopt dat er niemand voor hem kwam te liggen waar hij achteraan kon varen, want hij wist niet waar de boeien lagen! Een tweede plaats was voor Ferry Laag- water. Fred Imhoff nam de strijd over en legde beslag op de derde plaats. Musto, nog wat „down" van de vorige dag werd zevende. De middagrace werd een Engelse aangelegenheid. Musto. zilver te Tokio in de F.D.'s, was in zijn splinternieuwe schip niet te houden met zijn landgenoot cap tain Stuart Jardine in zijn kielzog. De slotrace leverde direct al de nodige speculaties en rekenwerk Musto nam na melijk de leiding, waarbij ook Kadel bach, die ruim één stond op de ranglijst, ergens ln het middenveld pogingen deed om vcoruit te komen. Ondanks bij zonder knap splnnakerwerk van zijn „wunderbare Forschutzman" Gótz Trenel kwam de 26-jarige Kadelbach niet verder dan een zestiende plaats. Gejuich klonk van alle kanten. Kadelbach winnaar! Of niet? Een „slip of the pen" bij het in vullen van de lijsten bezorgde Kadelbach ogenschijnlijk de eindzege. De „reken kamer" achterhaalde de fout en zo kreeg Kadelbach een tweede plaats toegemeten achter Kelth Musto. De Hagenaar Im hoff haalde uit de slotrace, die in een hopeloze drijfpartij eindigde, 'n verdiende derde plaats en klom één plaats op de eindlijst en eindigde achter dea Duitser Nowka op de vierde plaats, werd de tweede met een vijfde plaats, werd de tweede Nederlander. De totaal-victorie Adriaan Otto ln de Finnen was tot kort voor de prijsuitreiking nog een dubieuze zaak. De wakende ogen van de wedstrijd leiding zagen de 24-jarige student Iets te vroeg vertrekken en zetten zijn naam toen zonder meer op de zwarte lijst. Otto finishte als vijfde en Brian Saffery- Cooper als drieëntwintigste hetgeen dus een Nederlandse zege betekende. Met een aantal getuigen ging Otto rond de tafel zitten en Jawel de protestcommissie stelde hem in het gelijk. Otto's score 2-5-1-5 in dit grote veld Is veelzeggend en belooft Iets voor de toekomst. Achter Saffery- Cooper en Boumans plaatste Menno Meijer zich. Meijer, vorig Jaar het gehele seizoen niet op het water geweest, wil zich weer geheel gaan Inzetten voor het zeilen en is met deze vierde plaats dus goed van wal gestoken. Hans Sleeswijk eindigde als derde Nederlander op de zevend© plaats. Uitdager Boris Spassky doet de eerste. I c5 17. Dd3e2, Lc5—d6 18. Pg3—e4. Ld6e7 19. Pe4xf6, Le7xf6 20. Lc3x f6, Pd7xf6 21. Pf3—e5, Td8xdlt 22. Thlxdl, Th8d8 23. Tdlxd8t, Kc8x d8 24. De2d3f, Kd8—e7. Deze stel ling hebben beiden, min of meer rechtstreeks, „met opzet" bewerkstel ligd. wit in de veronderstelling, van wege de actievere stukkenstand, inia- tief te kunnen ontplooien, zwart ervan uitgaande, dat de positie die geen zwakten vertoont houdbaar moet zijn. 25. Dd3d4, h6h5. Een goede voorzorg tegen een eventueel g4. en/of beperking der bewegingsvrijheid door een toekomstig h5. 26. a2a3, Pf6d7. Na deze zet dacht wit geruime tijd na. De consequenties van de paardruil waarop dameruil zou kunnen volgen zijn onvoorstelbaar moeilijk te overzien, het pionneneindspel laat zich uiterst bezwaarlijk taxeren. 27. Pe5xd7, Ex-wereldkampioen Tal was het met deze ruil niet eens. Dat betekent, dat hij wits kansen, met paarden op het bord bijvoorbeeld door middel van 27 Pd3 hoger aanslaat dan na de partij voortzetting. Met varianten is de zienswijze overigens nauwelijks te ondersteunen. 27. Dc7xd7. Een zeer kritiek ogenblik. Mag wit de dames ruilen? Spasski zag er ver moedelijk terecht vanaf, dat hij niet tot 28 Dg7: heeft besloten is met het oog op 28. Dd3t, enz. begrijpelijk. 28. Dd4—c5t, Dd7—d0 29. Dc5g5t, Ke7e8 30. Dg5— e3 Wit weigert op g7 of h5 te „avontu ren". Inderdaad zou zwarts Dame daarna ontzaglijke activiteit kunnen ontplooien 30 Dd6c6 31. De3 g3, g7g6 32 b2b3, Dc6—e4t 33. Kblb2. e6e5 34. Dg3—e3 Deze uitdaging veroorzaakte grote op winding oijdpr de vele analyserende Grootmeesters. De vraag ls of zwart 34. De3: 35. Fe3: mag besluiten, hoe staat dan het pionneneindspel? Voorlopige analvses wijzen in de rich ting van kansen voor wit. na rijp be raad zag de wereldkampioen dan ook van de ruil af. 34de4xg2. Dit betekent vrijwel een remise-aanbod. Er vnlede nog: De3xe5t. Ke8—f8 36. De5—h8t. Kf8e7 37. Dh8—e5t, remise. WIELERNIEUWS Nijdam in Breda BREDA Henk Nijdam heeft gisteren de profronde van Breda gewonnen. Nij dam behield in de slotfaze van een door zijn ploeggenoten vakkundig beschermde solo een voorsprong van 30 sec. vast. De uitslag luidt: De uitslag luidt: 1. Henk NUdam (Zun- dert) de 100 km. ln 2 u. 30 min.. 2. Joa van der Vleuten (Mierlo Hou) op 30 sec., 3. Rik Wouters (Baarle Hertog). 4. Ceee van Espen (Arnhem), 3. Leo van Dongen (Made), 6. Bart Zoet (Saasenheim), 7. Plet van der Lans (Den Haag), 8. Cor Schuu ring (A'dam). 9. Plet Rentmeester (Kalmt- &Hen' z*° ^an Sohroeder (Koningsboech) Amateurronden DEN HAAG De Utrechter Wim Emo heeft gisteren de amateurronde van Wer kendam gewonnen. Hij legde de 80 km in 2 uur 10 sec. af. Tweede werd de Amster dammer Hans Jansen, derde Jan Hesse ■uit Arnhem. In Steenbergen bleef Jan de Goede (Roosendaal) de concurrentie de baas. Hij had voor de 100 km 2 uur en 35 min. nodig. Leendert Poortvliet uit Herkingen werd in dezelfde tijd tweede. Nederland derde BRAUNSCHWEIG De internationale wegwedstrijden voor amateurwielrenners over 96 kilometer zijn zondag door België gewonnen. Op de tweede plaats kwamen de Tsjechen, die evenveel punten als de Belgen, namelijk 8. behaalden. Nederland werd derde met 18 punten en Denemarken vierde met 20 punten. De vijfde en zesde plaats werden ingenomen door Zwitser land en West-Duitsland. De Belgische overwinning komt groten deels toe aan Arnold Nassen, die de 30 ronden ln een tijd van 2 uur. 17 minuten en 25 seconden aflegde. Deze tijd werd door Jan van der Horst (Nederland). Jan Smolik (Tsjecho-Slowakije) en Ole Rltter (Denemarken) geëvenaard. Zwitserland DEN HAAG Diverse Nederlandse renners hebben zich ln het afgelopen weekeinde ln het buitenland onderschel den In het maandag gereden criterium van Salnt-Claud legden Televizleren Kees Haast en Gerben Karstens beslag op ereplaatsen. Haast eindigde op de derde plaats. Karstens werd zevende. De amateurstayer Bert Romljn won gisteren ln Bocholt een wedstrijd over 50 km voor de Keulenaar Eiffler en de Duitse kampioen Gtinther Weil. Jan van der Horst werd zondag in een wedstrijd In Braunschweig tweede. Gis teren voegde Van der Horst aan zijn tweede plaats nog een eerste plaats toe. In de wedstrijd rond Kreuzeberg bij Ber lijn bleek hij van tien renners de rapste. De tijd over 115 km van 3 uur 9 min 19 sec. De Amsterdamse prof Henk Cornellsse eindigde zondag ln een wedstrijd in het Belgische Alken als derde achter Rik van Looy (de 161 km ln 3 uur 39 min.) en Walter Remon. Voor Cornellsse werd de zelfde tij dafgedrukt. Kees van Espen werd negende.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 11