S)e CeidóeGoti/trnif Ridderkerk brandde weer in fatale nacht fleXa HUIZEHOGE VLAMMENZEE Duivelse opzet: 2 branden tegelijk Aan de slinger 2 In A dam pyromanen gegrepen Drie doden bij autobotsing weekend-systeem Gasbel op Noordzee STUDENTEN WEER OP VRIJE VOETEN Officier gaat in hoger beroep Amerikanen toch uit Hoe e geëvacueerd Compromis in Da Nang Man schiet op kostjuffrouw Wanneer de nood 't hoogst is Hagenaar duikt in Canada schat van 2,5 miljoen aan goud uit zee op bij 714/71 PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TELEF. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2 55.95 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: pw. 0.88 j p. maand ƒ3.75: p. kwart, ƒ11,30; franco per post 11.80. ADVERTENTIES: 22 ct p. mm. Telefoontje® 2.- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19 00 n WOENSDAG 6 APRIL 1966 - DTEELFDB TEMPERATUREN Veranderlijke bewolking met hier en daar een bul Zwakke tot matige wind tussen ®uld en zuidwest. Weinig verandering ln tempera- KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 57e jaargang, no. 16.800 De bollenstreek maakt zich op. Het feest, waar het straks met de paasdagen om draait, wordt kleur rijk. Maar het gaat dit Lissenaartje en velen met hem toch om de portemonnees van de feestelingen, de toeristen, die ten benoijze van hun bollenbezoek de kleurige tro feeën om hun auto's zullen slingeren. Eerste tot oprijs rond 2 mille DEN HAAG Eenenzeventig deel nemers aan de sportte to van verleden week verdelen de eerste prijs, groot 175.371,90, en ontvangen ieder 2.470. De tweede prijs van 95.657.40 wordt door 3023 totoïsten verdeeld, die leder 31,60 krijgen, en de derde prijs van 47.828,70 gaat naar 4639 deelnemers. Zij ontvangen 10,10. In totaal hebben 685.315 deelnemers voor een totaal van 966.235.80 gezorgd. Het prijzenbedrag bedroeg 318.858. (Van onze correspondent AMSTERDAM-RIDDERKERK Terwijl de Amsterdamse politie gisteren een goede dag had doordat zij de hand wist te leggen op twee pyromanen, is het vorig jaar geteisterde Ridderkerk de afgelopen nacht opnieuw wreed gestoord door de beruchte Ridderkerkse pyromaan. Twee boerderijen werden een prooi van de vlammen. Evenals vorig jaar, toen in deze gemeente van 35.000 inwoners vijf branden werden gesticht, is ook nu weer het vuur ontstaan in de nacht van dinsdag op woensdag en wederom tussen een en twee uur. Adueitentle) Zoekt U een GOUDEN ARMBAND of COLLIER voor ƒ70.— en ƒ100.— of ƒ300.— en ƒ800 Het duivelge in de brandstichtingen van vannacht la niet alleen dat de boer derij van de gebr. Van den Hoek voor de derde maal een prooi van het vuur werd. maar ook dat twee plaatsen tegelijk brand werd gesticht. Terwijl de brandweer een kolossale vuurzee in de boerderij van de heer Van der Waal be streed, kon het vuur op nog geen drie honderd meter afstand gemakkelijk om ach heen grijpen in .de al eerder door het vuur geteisterde hofstede van de gebr». Van den Hoek Daar moest met het blussingswerk worden gewacht tot de korpsen van Heerjansdam en Baren- drecht. ln allerijl om assistentie ge vraagd. waren gearriveerd. De razende vlammenzee plantte zich ln de hofstede van Van der Waal met zo'n enorme snelheid voort langs het rieten dak van woonhuis en boerderij, dat de familie slechts met de grootste moeite kon worden gewekt en gered. Ook nu zijn er weer sporen. Oogge tuigen hebben verklaard een man bij de boerderij van de gebrs. Van den Hoek hard te hebben zien weghollen Verder Is een anoniem telefoontje bij een dag"- blad binnengekomen dat men de pyro maan moest roeken tossen Schipluiden en Maassluis. De serie branden van het vorige jaar heeft wel duidelijk gemaakt, dat de dader zeer goed bekend moet zijn met de situatie in Ridderkerk. Niet te stuiten drang In Amsterdam arresteerde de politie gisteren twee pyromanen. Eén hunner bleek de 80-Jarige onderhoudsmonteur Wtm K. te zijn, die aanvankelijk de poli tie om de tuin had geleld met zijn ver klaring, dat hij afgelopen vrijdagnacht het slachtoffer was geworden van een door hem betrapte pyromaan, die brand had gesticht ln de houtopslagplaats van de N V. Schoemaker. Om zijn verhaal waar te maken had K.t zo blijkt nu uit zijn nieuwe bekente nis, zichzelf met een stuk hout kwetsu ren toegebracht, waaruit moest blijken dat hij een handgemeen had gehad met de „pyromaan". Na de brand te hebben BARNEVELD Op de rijksweg Amers foortApeldoorn in de gemeente Bame- veld heeft zich vanmorgen omstreeks zeven uur een zeer ernstig verkeersonge luk voorgedaan, waarbij drie personen (uit Putten en Stroe) om het leven kwa men. Twee personen moesten met zware verwondingen naar het ziekenhuis De Lichtenberg (Amersfoort) worden over gebracht. De vijf mannen, allen straten maker van beroep, waren vermoedelijk op weg naar hun werk. Een trekker met oplegger, komende uit de richting Amersfoort, remde af voor een stoplicht (bij straatwerkzaamheden), maar vermoedelijk aarzelde hij, zodat hij vrij plotseling moest afremmen. Daardoor moest een achter hem rijdende tankauto chauffeur Ineens hevig remmen. De tank auto ging daardoor scharen, raakte nog even zijn voorganger en zwenkte daarna op de andere weghelft, waar juist de per sonenauto met de vijf inzittenden uit de richting Apeldoorn naderde. Het ongeluk veroorzaakte een ravage van ongekende omvang. aangestoken, was hij zelf met het blus singswerk begonnen. „Ik kreeg plotse ling een niet te stuiten drang om brand te stichten", verklaarde K gisteren tegenover de politie. Deze houdt het erop dat K. graag eens in het nieuws wilde komen. Brand in portiek De tweede arrestant, de 29-jarige kan toorbediende E., wordt ervan verdacht de avond te voren brand te hebben ge sticht in een portiek in de Reimwardt- straat, dezelfde straat waarin hij woont. De thuiskomende bewoners zagen hem uit het portiek wegvluchten. Hoewel de man blijft ontkennen, meent de politie voldoende aanwijzingen te hebben om hem vast te houden Of deze man ook de beruchte pyromaan is, die in Am sterdam al zoveel leed heeft veroorzaakt, is nog een vraag. Sporen in die richting ontbreken tot nu toe geheel, aldus de politie. Koolmonoxyde doodt bejaarden LANGEZWAAG (ANP) In hun wo ning te Langezwaag zijn gisteren de 71- Jarige weduwe J. de Vries en de bij haar inwonende 72-jarige heer H. van Dijk dood aangetroffen als gevolg van kool- monoxydeverglftiglng. Ongeruste buren hadden de politie gewaarschuwd. HOLWIERDE (ANP) In Holwierde (Groningen) is de alleenwonende 61- jarige heer T. Oosterheert slachtoffer ge worden van koolmonoxydevergiftiging. Een onderzoek heeft uitgewezen dat in zijn woning de schoorsteen en de kachel pijp verstopt waren. De beruchte Rid- derkerkse pyro maan heeft de afgelopen nacht weer toegeslagen na sinds vorig jaar juli niets meer van zich te hebben laten ho ren. Twee boer derijen werden 'n prooi der vlam men. Dit beeld bood de hofstede van de familie Van der Waal. 0m helemaal voor uw plezier te schilderen! LONDEN (RTR) SheU en Esso hebben op ongeveer 66 kilometer uit de Engelse oostkust een aardgasreserve van „Groot belang" aangeboord, heeft Shell als eerste resultaat vai proeven met het uitstromen van gas, waarbij maandag de vlam werd ontstoken, bekendgemaakt. Deze vlam >mn<Jt nug steeds. Volgens een woordvoerder van de oliemaatschappijen is „zeker een re serve ontdekt, die rendabel is en com mercieel bruikbaar, daar de kwaliteit van het gas zeer goed is. Alles wijst er op, dat een goed veld is ontdekt", zo zei hij. Om omvang en belang van de reser- i vast te stellen zullen nog meer proe- ;n moeten worden genomen en borin gen worden verricht, waarbij gebruik zal worden gemaakt van de Neptune 1, die op de locatie ligt, en de Oriënt Ex plorer, die in Rotterdam voor dit werk in gereedheid wordt gebracht. Belediging prinses Beatrix (Van onze correspondent AMSTERDAM De rechter-commis- saris ln Amsterdam ziet geen aanleiding om de drie studenten ln bewaring te stellen, die wegens opzettelijke belediging van prinses Beatrix ln bet studentenblad „Bikkel Acht" waren aangehouden. Op grond van deze beslissing, die gisteren pas laat ln de avond viel, na een verhoor van vijf uur, zijn de betreffende redacteuren, de 22-jarige Rogier P.. de even oude Han9 K. en de 21-jarige Frits B., op vrije voeten gesteld. ln dê twee laatste gevallen was de of ficier van justitie, mr. H. van Renesse. die de inbewaringstelling had gevorderd, het niet met de beslissing van de rechter commissaris eens. Hij heeft appèl aan getekend bij de rechtbank. Hij wil deze twee jongelui in de cel houden, omdat hij het onderzoek ln deze zaak niet af gesloten acht. Van de vier provo's, die de afgelopen dagen zijn aangehouden wegens een op ruiend artikel in hun maandblad „Provo' en die eveneens gisteren werden voorge leid. zijn er twee meteen vrijgelaten. De andere twee werden op last van de rech- ter-commissaris voor zes dagen ln bewa ring gesteld de 18-jarige A. E., omdat hij zaterdagnacht tijdens een happening bij het lieverdje „moordenaars" tegen de politie had geroepen en de 24-jarige H. T., omdat hij bij diezelfde gelegenheid tegen een surveillancewagen had geschopt. On der de Amsterdamse studenten is een actie gaande om rechtskundige bijstand voor de provo's te kunnen betalen. HOEE (U.P.I Na een nacht van verwarring zijn vanmorgen toch onge veer honderd Amerikaanse burgers eii militairen uit Hoee geëvacueerd omdat Vietnamese autoriteiten hadden ver klaard dat zij de veiligheid van deze mensen niet konden waarborgen en evenmin konden instaan voor dê veilig heid van Amerikaanse installaties. De enige Amerikanen die in de stad rijn achtergebleven zijn enkele burger® op het consulaat en wat militair perso neel op het terrein van het commando voor militaire hulp. Premier Nguyen Cao Ky heeft gister avond een akkoord bereikt met leider® in de opstandige stad Da Nang en ia naar Saigon teruggekeerd na zijn ver- QDtachwMiglngen U hebben aangeboden omdat hij gezegd had dat Da Nang onder communistische invloed stond. Naar verluidt hebben Amerikaanse autoriteiten geholpen het compromis uit te werken dat. althans voorlopig, burger oorlog in de straten van Da Nang heeft veimeden. Er is vandaag overigens nog stevig gevochten In Da Nang tussen demonstranten enerzijds en troepen en politie anderzijds Het is ook weer woe lig geweest in verscheidene andere grote steden van Zuld-Vietnam, met name ln Na Trang, waar demonstranten de brand hebben gestoken ln de bibliotheek van de Amerikaanse voorlichtingsdienst. Gis. teravond klonken ook geweerschoten ln de hoofdstad Saigon De boeddhistische leiders in Saigon hebben het administratieve hoofdkwar tier ln Saigon, waar de jongste straat demonstraties begonnen, gesloten. In een verklaring, die door de gematigde leider Thlch Tam Chau was getekend, werd gezegd dat het hoofdkwartier „wegens vernieuwingen en herstelwerk, za&mheden verscheidene dagen gesloten aal atjar'. Een Zuidvietnamese parachutist met de bajonet op zijn karabijn on een traangasgranaat aan de koppel riem grijpt een betoger bij zijn VENRAY (ANP) In de nacht van dinsdag op woensdag om half één heeft de 86-jarige Th. A. L. C. getracht zijn kostjuffrouw, mevr. Dljckmans te Ven- ray, met schoten uit een geweer om het leven te brengen of wel zwaar licha melijk letsel toe te brengen. Dat de vier afgevuurde kogels geen 1 doel troffen Is ondermeer te danken aan het snel en doortastend optreden van de Venrayse rijkspolitie. De afgevuurde kogels bleven in deur en raamkozijnen steken. Na een worsteling gelukte het de politiemannen de woesteling te over meesteren en bij huiszoeking bleken nog honderd patronen aanwezig te zijn. Voor het vuurwapen was geen vergunning. De motleven voor het optreden van C. die in de rijkspolltiekazerne te Venray Is In gesloten lijn nog niet bekend. Op autosnehvegen DEN HAAG, (A.N.P.) De procureurs generaal hebben een aanbeveling gedaan voor de interpretatie van het verbod om op de vluchtstrook van een autosnelweg stil te staan, anders dan „in geval van noodzaak". Dit verbod geldt sinds 9 juni van het vorige jaar na een wijziging van het wegenverkeersreglement, maar sinds dien is gebleken, dat er o m. by de politie geen eenstemmigheid bestaat over het geen onder noodzaak moet worden ver- Als werkelijke noodsituaties moeten volgens de procureurs-generaal worden beschouwd: uitoefening van politie-, brandweer-, wegenwacht- en geneeskundige dienst; technische storing van het motor, rijtuig, van de aanwezigheid waarvan de politie zich z» goed mogeiyk heeft ver gewist; verlenen van daadwerkelijke hulp bij een ongeval; zUn van getuige bij een ongeval en zich als zodanig beschikbaar houden; werk aan de weg; bijzonder slechte weersomstandig heden ziekte of onwel worden van Inzit tenden van het motorrijtuig; plotseling optredende noodzaak van sanitaire stop (bijvoorbeeld voor ouderen kinderen); controleren van de lading, indien de wenselijkheid daarvan aannemelijk wordt gemaakt en gebleken benzinetekort. Als zodanig kunnen in het algemeen niet worden beschouwd: rusten, eten, bermtoerisme, kaartlezen, fotograferen, sanitaire stop in het algemeen en het opnemen van lifters. >ze opsommingen zijn bestemd om bij de controle op de naleving van het voorschrift als richtsnoer te dienen. De politie zal over deze interpretatie worden geïnstrueerd. Soldaat verdrinkt Zeven maanden 17 mondje dicht (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, Zeven maanden lan heeft de 28-JarIge naar Canada geëml geerde Nederlander Alex Storm zijn mond atyf dicht gehouden over vondst van een schat ter waarde 2.5 miljoen gulden ln een gezonken Frans oorlogsschip voor de kust van Loulsburg. Tot de weinige Ingewijden behoorden zijn ouders ln Schevenlngen die hij regelmatig op de hoogte hie'' van het aantal kisten met gouden eu zilveren munten, die hy samen me zyn Canadese vrienden Dave Mao eachen en Harvey Madoad aan wal bracht. De miljoenen-grabbelton bevond zich vijftien mijlen uit de kust en ongeveer dertig meter onder water. Het was algemeen bekend, dat he schip ie Chameau" ergens voor de kust op de zeebodem moest liggen het verging op 26 augustus 1725 en dat zich aan boord grote hoeveelheden gouden en zilveren munten bovenden, die bestemd waren om aan de ln Cape Breton gelegerde Franse militairen hun soldij uit te betalen. Alleen was nog niemand er in geslaagd op he spoor te komen van het sohlp en als men eindelijk daoht het te hebben ge vonden bleek het één van de wrakken ten zijn, dile in de buurt liggen. In kluis De drie vrienden begonnen aan een meer georganiseerde speurtocht tij dens hun vrije weekeinden, die uit eindelijk klinkende mut opleverde. Het laatste nieuws ln huize Storm te Sche venlngen was gisteren, dat Alex en zijn vrienden in totaal vier volle kis ten met munten bij elkaar hadden ge grabbeld. Mevrouw Storm stond zelf aanvaring LOBITH (ANP) Op de Rijn bij Loblth is gisteravond een controleboot de koninklijke marechaussee door een „mogelijk Duitse" duweenheid varen, waarbij de roerganger, de 20-jarige dpi. soldaat van het vaartul- gendetachement F. P. J. Deynne uit Drunen (N.-Br.) is verdronken. De con troleboot is gezonken. Advertentie paasfiguurtjes niet duur wel heerlijk HULP AAN JAVA De Nederlandse regering heeft besloten een bedrug van 50.000 gulden aan Indonesië te schen ken ter leniging van de nood van de bevolking. veroorzaakt door zware overstromingen In Surakarta, aldus heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Gezonken schip vervoerde soldij Franse soldaten even verbaasd toen zij vla de radio ver nam, dat het er Inmiddels ze6 zijn ge worden. „Het bergen van de goud schat". vertelt zij, ..leverde minder problemen op dan het geheimhouden van de vondst" Ieder weekeinde moes ten de vrienden met him motorbootje als het ware de haven binnensluipen en moesten zij onder dekking van de duisternis de munten aan wal bren gen. Iedere vondst eindigde steevast in een poetsfestijn, waarna de mun ten opgedoft en wel* in de kluis ver dwenen. De goudstukken waren in prima con ditie. maar de zilveren waren aange tast door het zeewater. Zeldzaam De munthandelaar. bij wie het drie tal tenslotte de bult deponeerde, was van mening, zo heeft ons mevrouw Storm verteld, dat de geldstukken nogal zeldzaam zijn. Ze werden uit sluitend geslagen voor de betaling van soldij aan de in Canada gelegerde Franse militairen. Het drietal heeft nog geen vastom lijnde plannen wat het gaat doen met de opbrengst. Alex Storm heeft een betrekking bij de Canadese regering en het duiken deed hij er gewoon als hob by by. Nabij Cape Breton heeft wel eens meer een opzienbarende vondst van een schat plaatsgehad. Een paar jaar geleden werd nog voor anderhalve ton naar boven gehaald, vlak by de haven van Loulsberg. Van alle gevonden schatten moet tien procent van de waarde worden afgedragen aan de overtiejd krachtens een wet op gevon den edelmetaal, waarvan de eigenaar niet kan worden aangewezen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1