9e Celdóe (Soupan! Zomervakantie van 6 weken SUGGESTIES VAN ONDERWIJZERS KLEINER AANTAL SCHOOLUREN Premier Ky staat met troepen klaar bij woelig Da Nang Voortgezet onderwijs eerder dan 1 juli met vakantie Weg versperd tussen stad en vliegveld BEATNIKS IN FRANKRIJK ONGEWENST Weer provo gearresteerd Dr. J. Last op Amsterdamse provolijst gemeenteraad Genie in geweer tegen oliestrand Kaasdragers komen terug op ontslag Insluiper van 12 gepakt Suurhoff in ziekenhuis GRIEKSE TANKER MET OLIE TOCH IN BEIRA AANGEKOMEN Na aanhouding door „Plymouth" Politie met Pasen de lucht in Inzet N.S. 80 extra-treinen Mgr. Jansen wil naar Polen PAPENGRACHT 32 TELEF. 2.09.35 REDACTIE 2.00 15 EN 2.55.95 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p w. 0.88; p. maand 3.75: p. kwart, ƒ11.30: franco per post ƒ11,80. ADVERTENTIES: 22 ct p. mm. Telefoontjes ƒ2.- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00 u.) DINSDAG 5 APRIL 1966 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEZELFDE MIDDAGTEMPERATURHN De weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgen avond: Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen. Overwegend matige wind tussen oost en zuid. Minder koude nacht. Morgenmiddag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. 57e jaargang, no. 18.799 UTRECHT (A.N.P.), Een commissie van de Algemene Neder landse Onderwijzers Federatie (de overkoepelende organisatie van de j Nederlandse, de katholieke en de i protestants-christelijke onderwij zersverenigingen) heeft een rap port opgesteld, waarin suggesties zijn neergelegd voor datum en duur van de schoolvakanties. In 1966 is het begin van de vakanties voor de meeste scholen bepaald op 1 juli. Daar de zomervakanties j voor het voortgezet onderwijs traditioneel één of meer weken langer duren dan die voor het lager onderwijs, komt de aan vangsdatum van 't nieuwe cursus jaar verschillend te liggen bij de diverse takken van onderwijs. Daarom spreekt de ANOF-commtesle als haar uitdrukkelijke mening uit, dat de aanvangsdatum van het cursusjaar overal nagenoeg gelijk moet zijn, zo dat de aanvangsdata van de vakanties voor de diverse takken van voortgezet onderwijs vóór de eerste juH komen te liggen. De commissie pleit voorts voor een tomervakantie van zes weken die sa menvalt met de periode waarin de in drie groepen ingedeelde bedrijven ach tereenvolgens elk twee weken gesloten zijn. D© zomervakantie van zes weken voor het gewoon lager, het buitenge woon lager en het kleuteronderwijs zoo volgens haar op de eerste maandag ln Juli moeten beginnen evenals de bedrij ven en niet zoals de staatssecretaris wil op 1 juli. Wat de herfstvakantie betreft, spreekt de commissie zich uit voor de week waarin 1 november valt (in plaats van de eerste week van oktober) omdat alle rooms-katholleke scholen toch op 1 november gesloten zijn. De kerstvakantie zon van 21 december tot 8 januari moeten doren, terwijl de maartvakantie In de eerste volle week van maart zon moeten vallen en de mei vakantie in de eerste volle week van mei. De commissie heeft berekend, dat er per Jaar 1029 schooluren overblijven, als men er de vakanties aftrekt (zo mervakantie 153 uur, herfstvakantie 25,5, kerstvakantie 51, maartvakantie 25,5, meivakantie 25,5 en Goede Vrij dag, paasmaandag, hemelvaartsdag en pinkstermaandag 22 uur). In dit aftrek sommetje ls nog geen rekening gehou den met andere vrije dagen, zoals konin ginnedag, bid- en dankdag voor het ge was en bevrijdingsdag. Als de vakantievoorstellen van de commissie worden gerealiseerd, zou dat betekenen dat niet kan worden vol daan aan de els van 1040 schooluren per jaar. Dit is dan voornamelijk het ge volg van de verlenging van de zomer vakantie tot zes weken. Handhaving van het wettelijk voorgeschreven aan tal lesuren zou het naar de mening van de commissie dan ook buitengewoon moeilijk maken, een bijdrage te leve ren aan de oplossing van de vakantie spreiding. roomfondanteitjes niet di CÏ17U/7I niet duur wel heerlijk (Advertentie) Zoekt U een GOUDEN ARMBAND of COLLIER r 70.— en ƒ100.— of ƒ300 en ƒ800 De vleesdragers van de Parijse Hallen hebben weer hun wedstrijden gelopen met de zwaarste vracht. Winnaar werd Augusts Bourrier, die zijn honderd meter liep met liefst 880 kilo op zijn schouders. Vrouw verdrijft haar verveling per telefoon SARTROUVILLE (UPI) Maanden lang heeft een anonieme telefoonma niak onrust gezaaid in Sartrouville, een klein plaatsje ten noordwesten van Pa rijs. In zes maanden tijd belde het bleek een vrouw te zijn flOO keer De brandweer werd naar niet bestaan de branden gestuurd, doktoren naar ge zonde patiënten, politie en ambulances werden naar ongelukken gestuurd die niet waren gebeurd en veeartsen moes ten naar mensen zonder dieren. Ook zakenlieden werden het slachtof fer: een plaatselijke bakker maakte op speciale bestelling 200 thee-gebakjes en kwam vervolgens tot de ontdekking dat ze niet echt waren besteld. Talloze men sen ontvingen enorme kruldeniersbe- steillngen waar zij niet om gevraagd bleken te hebben. Een van hen was mevrouw Odette Lo- rieul, een 33-jarige moeder van twee kinderen, die net deed of zij zeer ver baasd was toen een plaatselijke slager en een bloemist verschenen met vlees en rozen, waarvan zij verklaarde dat ze dit nooit besteld had. De politie heeft echter meegedeeld dat zij dit wel gedaan had en haar ervan be schuldigd de „grappenmaakster" te Volgens de politie was ze haar tele fooncampagne begonnen omdat zij. zoals I zij bekende, „nooit uitging en zich DA NANG (Reuter) Premier Ky van Zuid-Vietnam |g vandaag per vliegtuig in Da Nang aangekomen, kort nadat een regiment regeringstroepen er geland was in Amerikaanse militaire transporttoesteilen met het doel Da Nang te bevrijden" van agitators. De toestand is nu zo, dat de Zuitvietnamese premier en het uit Saigon overgevlogen bataljon Zuidvietnamese mariniers op een zwaar bewaakte luchtmachtbasis *ljn, terwijl plaatselijke opstandige troepen de hoofdweg van de basis naar de stad Da Nang geblokkeerd houden. De tegenover elkaar staande troepen hebben barricaden langs de weg bemand, die enkele honderden meters van elkaar verwijderd xijn. Premier Ky heeft via een radiozender op de luchtmachtbasis Da Nang een be roep gedaan op de bevolking tot samen werking. Hij was achteraf tot de conclusie gekomen, dat Da Nang niet door de com munisten werd beheerst zoals hij zondag op een persconferentie gezegd had. De korte rede wordt om het uur herhaald. Het nieuws van de aankomst van de militairen was vannacht als een lopend vuurtje door Da Nang gegaan. Boeddhis ten braohten met bronzen gongs de stad ln rep en roer, de mensen stroomden sa men en riepen „allemaal tezamen tegen de regering van Saigon" en hielpen de militairen met het opwerpen van weg versperringen. In Saigon zelf heeft de politie tweemaal betogers moeten ver spreiden. Ook in Hoe-e is het onrustig. Daar verklaarden studentenleiders te zullen gaan vechten, wanneer premier Ky PARUS (AJJ.). De Franse douane heeft opdracht gekregen om buitenlan ders. die een onverzorgde indruk maken en niet kunnen aantonen, dat hun finan ciële middelen toereikend zijn voor een veatolljf in Frankrijk, de toegang te wei geren. Dit besluit is in de eerste plaats gericht tegen „beatniks", langharige en veelal slordig geklede jongelui, die vooral ln de vakantietijd het land binnenstro men, meestal richting Parijs en die daar- vorig Jaar verscheidene malen de open bare orde venstoorden. De consulaten van de landen, waar deze Jongelui van daan komen, willen zich meestal niet met hen bemoeien, wanneer er moeilijkheden zijn en dan draaien de Franse autori teiten voor terugzending op. De grens politie heeft daarom instructie gekregen er streng op toe te zien dat dergelijke personen geweerd worden. AMSTERDAM (A.N.P.). De Amster damse centrale recherche heeft gisteravond nog een vierde provo gearresteerd, de 21- jarige student Jaap Metz. Deze aanhou ding geschiedde evenals die van de drie eerder op de dag gearresteerde provo's, in opdracht van de Amsterdamse offioier van justitie en hoofd van de arrondisse mentsparket. mr J. F. Hartsuiker. De arrestaties stonden in verband met een artikel in het tijdsohrift ..Provo" no. 7. getiteld „Subversieve brief Inmiddels zijn de vier verspreiders van provopamfletten, die vrijdag en zater dag werden gearresteerd en de drie redacteuren van het studentenblad Bikkelacht, die werden opgepakt wegens een voor prinses Beatrix beledigend ge achte publikatie, vanmorgen voor de officier van justitie geleid. De officier heeft de jongelui doorgezonden naar de rechter-commissaris en naast het ge rechtelijk vooronderzoek een bevel tot bewaring van het zevental gevorderd. Daarover wordt bfl het verhoor door de rechter-commissaris beslist. Van onze correspondent) AMSTERDAM De bekende letter kundige dr. Jef Last heeft goedgevon den dat zijn naam voorkomt op de kandidatenlijst, waarmee de provo's willen deelnemen aan de Amsterdam se gemeenteraads verkiezingen op 1 juli. Wel heeft hij 'n dusdanige plaats bedongen, dat hU niet gekozen kan tvor- De auteur verklaart zich niet geheel achter de provo-idealen (of het ont breken daarvan) te kunnen stellen, maar wel duidelijk te willen laten blijken, dat hij protesteert tegen de provocatieve wijze waarop de autoriteiten op het ogen blik iedere demonstratie voor de democra tische rechten verbieden. De provo's zijn zeer gelukkig met hun geleerde en be kende aanwinst. Zoals eerder gemeld werd him lijst onlangs nogal ontkracht, toen anti-rookmagiër Jasper Grootveld zijn kandidatuur Introk om als eerzaam burger in de haven te gaan werken. Dr. Jef Last heeft er al eerder blijk van ge geven. het politie-optreden in Amsterdam rond 10 maart te veroordelen, onder meer door het adres van de 63 intellectuelen en kunstenaars te ondertekenen, dat om her ziening van de verantwoordingsplicht van de politie vraagt en door aanwezig te zijn bij de opening van de tentoonstelling 10-3-66. zijn dreigementen zou uitvoeren en troe pen naar de noordelijke steden zou zen den. Bij het Amerikaanse consulaat werd een nota overhandigd, waarin wordt ge zegd dat „de Amerikaanse schendingen van het Zuidvietnamese recht op zelfbe schikking" de oorzaak van de crisis in het land is. Minister Dean Rusk heeft verklaard dat de troebelen ln het land geen invloed hebben gehad op de militaire operaties. De minister toonde zich tijdens een zit ting van de senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen ernstig bezorgd over de actie tegen het regime in Saigon. Amerikaanse vliegtuigen van marine en luchtmacht hebben gisteren de krachtigste bombardementen op Noord-Vietnam uit gevoerd sinds de pauze in de luchtaan vallen, die op 31 Januari ophield. Droef is het lot van de bromfietser, die op zijn sputterend vehikel stad en land afrijdt, op zoek naar volop knetterend vakantiegenot. De mooiste paadjes zijn vaak voor hem taboe en zij, die zich eenvoudig per fiets voortbewegen, zijn daar blij om. Want stilte is hun vakantiegenot. Met beide voeten aan wal, in een al zonnig Parijs. De grote plas i« t moment vergeten. Maar zelfs in het hartje van de wereldstad, trekt het zeemanshart naar het ioater. En daar dan, midden in da Tuilerieën, vaart dan ineens een rank jachtje, midden i» een kleine plas. (Van onze correspondent) WESTERSCHOUWE Burgemeester H. Everwtjn van Westcrschouwe heeft de genie om hulp gevraagd bü het schoonmaken van het door stookolie besmeurde strand van deze recreatiegemeente in de kop van Schouwen-üuiveland. De territoriale commandant van Zeeland, lt kolonel H. Vel te Middelburg heeft de situatie gister middag in ogenschouw genomen. Hij heeft het verzoek van de burgemeester met een gunstig advies doorgezonden naar de territoriaal commandant-zuid. die op zijn beurt contact zal opnemen met de bevelhebber van de landstrijdkrachten. De gisteren genomen proeven met chemische middelen zijn geen succes geworden. Op de westelijke punt van Schouwen, waar de minste olie ligt. heeft een bulldooer gisteren de olie tegen de duinrand aangedrukt en met een laag zand bedekt. Hei to echter de vraag of dit voldoende is. Bü hoge vloedstanden kan het water immei» tot aan de duinrand komen. De beste oplossing zou zijn. een diepe geul graven en daarin de olielaag opbergen. Daar dit echter een bijzonder kostbaar karwei wordt dat de financiële draagkracht van de gemeente te boven gaat heeft de burgemeester de hulp van de genie ingeroepen. Men gaai er in Westerschouwe van uit, dat hot schoonmaken van het strand een algemeen belangd- Op de stranden van Schouwen-Duivel and tientallen dode vogels aangespoeld. Goeree-Overflakkee zijn reed® veis ALKMAAR (ANP) De Alkmaarse kaasmarkt kan op vrijdag 22 april weer doorgaan. De kaasdragers, die, toen hun eis om 10 gulden per marktdag meer door het gemeentebestuur nlat werd In gewilligd, hun ontslag hadden genomen, zijn hierop teruggekomen. B. en W. die aanvankelijk niet verder wilden gaan dan 5 gulden verhoging, hebben dit be drag tot 7,50 gulden opgevoerd. De kaasdragers, wier ontslagaanvraag als niet gedaan zal worden beschouwd, heb ben hiermee genoegen genomen. Zij ont vangen nu 27,50 per marktdag plus 7,30 gulden per week gedurende de win terperiode wanneer er geen markt wordt gehouden. MADE (ANJM. De politie ln Made heeft een twartljailge jongen opgepakt, die zich aan negen insluipingen heeft schuldig gemaakt. Hij ls naar een Inrich ting overgebracht Toen hij ln een winfedl in Made rond sloop om te kijken of er iets van zijn gading was, werd hij op heterdaad be trapt door de echtgenote van de winke lier. Het knaapje ging er echter vandoor. De vrouw kon een vrij nauwkeurig sig nalement opgeven aan de direct gewaar schuwde politie. De knaap was op een gestolen flets naar Drrimmelen gereden. Daar had hü dit vervoermiddel achtergelaten en ver volgde z.n tocht naar Made wederom op 'n gestolen rijwiel, dat zo bleek later aan een politieman toetoehoorde. In de tuin, waar hij werd gepakt werd een door hem ontvreemd horloge gevonden De totale buit van de jeugdige insluiper bedroeg ongeveer f 400— en enkele (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister J. G. Suur hoff van Verkeer en Waterstaat (60) zal tenminste vier weken het bed moeten houden als gevolg van een ontsteking van de dikke darm. Met rust en medi camenten zal deze ontsteking kunnen worden opgeheven, zo is de verwach ting. Operatief Ingrijpen zal niet nodig Vanaf zijn ziekbed regelt minister Suurhoff nog allerhande lopende zaken. Officieel wordt hij vervangen door mi nister drs. P. Bogaers van Volkshuis vesting, terwijl staatssecretaris ir. S. Posthumus van Verkeer en Waterstaat ook verschillende werkzaamheden van minister Suurhoff heeft overgenomen. Hang Konk Tien Chinese arbeiders worden vermist nadat gisteravond door een wolkbreuk die vüf uur duurde, de tun nel waarin ze aan het werk waren onder water was gelopen. De regen heeft aard verschuivingen veroorzaakt en gebieden onder water gezet BEIRA (Reuter) In Belra, in Portu gees Mozambique, ls vanmorgen de Griekse tanker „Johanna V" aangekomen. Gisteravond was de tanker aangehouden door het Britse fregat „Plymouth", omdat het schip ervan werd verdacht olie te ver voeren voor Rhodeslë, dat vla een pijp leiding vanuit Belra bevoorraad kan worden. De commandant van bet Britse fregat deelde de kapitein van de tankboot mee, dat hü. In overeenstemming met de V.N.-resolutie van 20 november en met medeweten van de Griekse regering, de tankbootkaplteln moest verzoeken zijn reis naar Belra niet voort te zetten. De ka- De tanker was al sinds vorige week vrij dag, toen hij zich ln het kanaal van Mo zambique bevond, door het Britse fregat geschaduwd. Toen de kans groter werd dat de tanker ln de haven van Beira zou verdwijnen, kwam de „Plymouth" in actie. Engeland heeft een olie-embargo uitge vaardigd tegen Rhodeslë. dat vorig jaar ln november eenzüdlg de onafhankelijk heid heeft uitgeroepen. De kapitein van de tanker verklaarde bij zün aanhouding dat hü opdracht had züu lading ruwe olie in Djibouti, ln Frans So- maliland, te lossen en dat hij Belra moest aandoen om te bunkeren en proviand ln te nemen. Hü had geen instructies van zün regering ontvangen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken zei gisteravond dat een zeer ernstige toestand zou ontstaan, als de lading olie toch in Beira wordt gelost. Dan zou een zware verantwoordelijkheid ko men te rusten op de Portugese regering. Een woordvoerder van de Griekse rege ring heeft verklaard dat sancties zulen worden toegepast zodra de Johanna-V olie lost in Beira. Tegen de kapitein van het schip zullen dan disciplinaire maatregelen worden genomen. De tanker voert de Griekse vlag. maar ls Panamees eigendom. Meer schepen Sinds december Is geen olie meer door de 303 km lange pÜpUjn van Belra naar Rhodeslë gestroomd. In die maanden zün al meer schepen door Britse oorlogs bodems aangehouden, maar dit zou niet openbaar zün gemaakt om de betrokken regeringen niet in verlegenheid te bren gen. DEN HAAG (ANP) De rijks politie zal de paasdrukte met een maximale sterkte aan manschap pen tegemoet treden. Vanuit de lucht zullen de twee vliegtuigjes, waarover de rijkspolitie thans de beschikking heeft, meehelpen het verkeer ln goede banen te lelden. TUdens de paasdagen wordt er een behoorlüke drukte verwacht, die ongeveer gelük zal zün aan dia van het vorige jaar. Wel houdt de rijkspolitie er reke ning mee, dat het aantal auto's het afgelopen jaar sterker dan ooit ls toegenomen. Donderdagavond ver wacht men de eerste grote stroom buitenlandse toeristen, vooral Duit sers, die van het lange paasweek einde een korte voorjaarsvakantie In de bollenstreek, altijd een van de belangrükste trekpleisters in het vroege voorjaar, zün de verwach tingen goed. al zün de hotels en pensions nog niet geheel volgeboekt Ook de Nederlandse Spoorwegen hebben zich terdege op de paas drukte geprepareerd. De ervarin gen ln voorgaande Jaren leiden ook nu weer tot het opnemen in de dienstregeling van een flink aan tal extra-treinen. De meeste extra-treinen zullen worden Ingezet op tweede paasdag, namelük 36. Op donderdag 7 april zullen twin tig extra-treinen worden Ingezet, op vrüdag 8 april 15. op de zater dag vóór Pasen 4. Op eerste paas dag zullen de diensten als op een normale zondag worden uitgevoerd. Op dinsdag 12 april worden tot besluit vüf extra-treinen Ingelast. De trajecten waarop de meeste extra-treinen rijden zün de ver bindingen tussen Zwolle en Utrecht, Amsterdam en Arnhem en Vlls- slngen en Amsterdam. NOG GEEN VISUM ROTTERDAM (KNP) De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft bü de ambassade van de Poolse Volksre publiek ln Den Hnng een visum voor een bezoek aan Polen aangevraagd. De bis schop wil ln Czcstochowa de viering van 1000 Jaar Pools christendom büwonen, die zün hoogtepunt heeft op 3 mei. Zoals bekend heeft het Poolse ministerie van Buitenlandse Zaken besloten slechts een beperkt aantal visa beschikbaar te stellen voor personen die de viering te Czestochowa willen büwonen. Hoewel mgr. Jansen het visum reeds enkele weken geleden heeft aangevraagd, heeft hü tot nu toe geen antwoord gekregen of zün visum al dan niet verleend wordt. Bosbranden Regens en het heldhaf tige werk van brandbestrljders hebben een einde gemaakt aan honderden bos branden in Noord-Carolina die tiendui zenden ha waardevol timmerhout in de as legden, een schade veroorzakend van miljoenen dollars. Ook ln Zuid-Caroling waar sinds woensdag 80.000 ha bosgron den door brand werden verwoest, viel regen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1