Beter voedsel voor Afrika t JEAN LECANUET in de branding Kleine kerncentrales voor hogere opbrengst en insekten bestrijding DE LETDSE COURANT PAGINA ''"&;MtèSÊÊuélf3k .-U" Gewassen aan de Ivoorkust. De grond is slecht bewerkt, de op brengst is gering BRUSSEL (ANP)ï Ruim een jaar geleden hebben de Afrikaanse landen die zich hebben geassocieerd met het Europa van de Zes op een conferentie in Dakar aan Euratom verzocht een onderzoek in te stellen naar mogelijkheden ter verbete ring van het levenspeil in hun landen door middel van 1 kernenergie. Nu, een jaar later, heeft Euratom mee gedeeld dat plannen zijn ontworpen 0111 met kleine strallngsbronnen een aan zienlijke verhoging van de voedselproduktie in een aan tal Afrikaanse landen te bereiken met verhoudings gewijs slechts geringe kos ten. De projecten zijn in behandeling bij het Euro pese fonds voor ontwikke lingshulp aan de geasso cieerde landen. opbrengst van glerat, een graan soort die ln grote delen van Afrika 80 van de inheemse voedselproduktie levert. In Sene gal, Mali, Ivoorkust, Opper- volta en Nigeriö is meer dan vier miljoen hectare met gierst beplant, dat ls een areaal zo groot als het totale landbouw areaal van de Benelux. De waar de van de oogst beliep in 1963 circa 600 miljoen gulden, maar de oogst zelf is verre van bevre digend. De glerstplanten blijken zich veel te veel uit te putten in de „produktie" van stengels en bladeren, met het gevolg dat de nuttige graankorrelopbrengst maar 500 kilo per hectare be loopt Ook mist de gecultiveerde glerstplant de stekelige bescher ming waarmee de wilde gierst zloh de vogels van het lijf houdt. Het gevolg is dat de vogels naar laming een derde van de oogst vóór de mensen er- te pas komen. Zonder doornen Het eerste project, 500.000 dollar gemoeid zal zijn, is gericht op verhoging Met behulp van moderne stralingstechnieken wil men nu een nieuwe gierstplant ontwikkelen, die niet alleen meer graankorrels levert, maar die tevens de doornen kraag van het wilde exem plaar heeft om zich tegen de vogelvraatzucht te be schermen. Men verwacht vijf jaar nodig te hebben om de nieuwe gierstsoort te „maken", waarna de nieuwe planten geleidelijk uitgezet kunnen worden en zaad voor verdere verbreiding kan worden gewonnen. De deskundigen van E willen de kernenergie hulp roepen om bevolking aan een helpen en wel do< van de veeteelt en len van conserve! van vlees en vis. De wordt in grote delen van Afrika geremd door de tseetseevlieg die de slaapziekte verspreidt waar van het vee veel te lijden heeft. Ter bestrijding van deze plaag denkt men aan te knopen bij een Wageningen helpt mee in onderzoek merkwaardige ervaring die Amerkaanse onderzoekers heb ben opgedaan. Men wil ln groten getale tseetseevliegen gaan kwe ken ln laboratoria. De mannetjes worden dan met behulp van radioactieve straling onvrucht baar gemaakt en daarna mas saal in de getroffen gebieden losgelaten. Ondanks hun behan deling komen deze overigens gezonde ineekten als normale vrijers in de tseetseewereld. De ervaring leert dat als men maar voldoende van deze mannetjes loslaat, het geboortecijfer zo anel daalt dat de soort binnen afzienbare tijd nagenoeg uit sterft. De kosten van dit project, voor een proefperiode van zes jaar, worden op 650.000 dollar Parasieten Door middel van radioactieve straling wil men, zoals gezegd, ook proberen het conserveren van verse vis en vlees te verbe teren. Een zeer zwakke dosis straling kan al voldoende zijn om veis gevangen vis lang ge noeg houdbaar te maken om consumenten te kunnen hereiken op enige afstand van de haven Abidjan in Ivoorkust. Daar wprdt jaarlijks 15 tot 20.000 ton haring aangevoerd, maar door het ontbreken van conserve ringsmiddelen kan deze vis al teen maar in de stad zelf en in de naaste omgeving worden ge bruikt. Bij het onderzoek ten behoeve van dit project dacht men direct aan 't IT AL ln Wage ningen (het Instituut voor Toe passing van Atoomenergie in de Landbouw). Daar kan de beno digde stralingsdoeis berekend worden, waarna de verkregen resultaten ter plaatse worden geverifieerd en een strelings instituut te Abidjan moet wor den gesticht. De kosten van het project met een looptijd van 3 tot 4 jaar belopen 700.000 dollar. Het conserveren van vlees stelt een soortgelijk pro bleem. Ook hier zal men proeven gaan nemen met bestraling en wel in een abattoir in Fort Lamy in Tsjaad. De kosten van dit project worden op 600.000 dollar geraamd. Het gaat hier overigens niet alleen om het conserveren van het vlees van geslacht vee. Men zal ook middelen zoeken om het levende vee te bevrijden van een parasietenplaag (insektenlarven) die de ge zondheid van de dieren ondermijnt, hun groei remt en bijgevolg de vleesproduk- tie ernstig schaadt. Een doeltreffende bestrijding van deze plaag zou een 30 t grotere vleesproduk- tie kunnen opleveren, zo heeft men berekend. De deskundigen van Euratom hebben uiteraard ook bestudeerd of grote kernenergiecentrales in aanmerking kunnen komen om op korte termijn de levensstan daard in de Afrikaanse landen te verhogen. De eerste conclusies luiden negatief Men meent dat bij de huidige stand van de techniek voor de komende tien jaar de klassieke middelen voor energieopwekking in deze lan den de beste zijn. Wel zullen goedkope kernenergiecentrales met een klein vermogen (20 tot 25 mW.) voor de Afrikaanse landen interessant kunnen wor den. Het sou nuttig zijn dat de geassocieerde landen zo om streeks 1967-'68 de eerste studies over hun toekomstige energie behoefte ter hand zouden nemen om bijtijds tot goed gefundeerde beslissingen te kunnen komen. De Europese landen zouden er van hun kant rekening mee kun nen houden, dat de ontwikkeling van kernenergiecentrales van 20 tot 25 mW. in het belang van de ontwikkelingslanden zal kun nen zijn, zo meent Euratom. Vissen als de tewa, koengoe, pono en tafi zijn aan de kust overal bekend. Maar landinwaarts ziet men de vis nooit omdat conser veringsmethoden onvoldoende zijn ontwikkeld. Bij het I.T A.L. te Wageningen komen de planten in de bestra lingskamer. Gunstige eigenschap pen worden er ontwikkeld. De levensmiddelen, vlees en vit zijn na een behandeling langer houdbaar PARIJS De verkiezingen voor de Franse Assemblee zul len pas in het volgende Jaar plaats vinden. De verkiezings campagne is in middels reeds begonnen. Zij heeft aan en kele politieke leiders, die zich met moed en optimisme aan het front wier pen, meteen een harde les ge leerd: een gun stige start van de campagne zegt weinig of niets over het einde, en daar komt het er juist op aan. Gaston Deffer re, burgemees ter van Mar seille, weet er DOOR DR. T. J. HAHN alles van. Hij had verleden jaar bij zijn politieke „Tour de France" veel steun gevonden, een half jaar voor de eigenlijk© presidentsverkiezingen moest hij zich echter weer terugtrekken. Zijn partij gaf hem geen toestemming die brede en open socialistische democratische federatie op te bouwen waarop zijn program en zijn actie steunde. Franse Kennedy blijft geloven in democratisch midden Nu bevinden zich de twee erfgenamen van zijn conceptie ln de branding: Mitterrand en Lecanuet. Mitterrand heeft de „socialistische en democrati sche federatie" gesticht, een linkse editie van hetgeen Defferre beoogd had. Zij bestaat namelijk uit de socia listische partijen, partijtjes en intel lectuele clubs en wordt gesteund door de communisten. De relatie tussen de communisten en de niet-communisten ln deze federatie ls nog niet opgehel derd. Guy Mollet, de secretaris-gene raal van de Socialistische Partij, wil evenals Mitterrand zelf de federatie nogal bewegelijk en elastisch houden, terwijl Defferre de communisten niet vertrouwt en daarom juist nu al een werkelijke partij met een duidelijk omlijnd programma en dus met een zekere discipline wil. Het ls begrijpe lijk, dat Mitterrand een dergelijke be slissing voor de verkiezingen uit de weg wil gaan, want alleen in de on duidelijkheid ligt de kans, zo hete rogene elementen als radicalen, socia listen en communisten te bewegen, op de kandidaten van de federatie te stemmen. Het risico voor Mitterrand ligt nu ln het feit, dat deze onduide lijkheid niet al te lang kan duren- De verkiezingen, zullen pas over een jaar plaats vinden. In die tijd wil het publiek weten waar het aan toe is, en ook de communisten zullen Mit terrand dwingen, kleur te bekennen Dat zal zijn kansen. In concrete het aantal stemmen, aanzienlijk kunnen doen inkrimpen. Afval Toch is zijn situatie beter dan die van Jean Lecanuet. de nieuwe leider van het Centre démocratlque. Mitter rand wendt zich tot alles wat links is ln Frankrijk. En dat is veel. Hij heeft dus een wijd en open veld voor zich. waar hij op het ogenblik geen tegenkandidaat vindt zeker een griezelige ondervinding, maar er zijn perspectieven. De Franse „Kennedy" zoals de vroegere voorzitter van de Franse volkBrepubllkelnen genoemd wordt, heeft zich op het midden ge richt. En dit midden wordt voor hem kleiner en kleiner, en wat nog erger ls. er hebben zich nu al twee tegen kandidaten gemeld, die in deze zone tussen de gaullisten en de socialis ten een nieuw politiek gebouw willen oprichten. Het zag er allemaal zo gunstig uit Drie Jaar geleden lanceerde het MRP, toen nog onder voorzitterschap van de Jonge en vrijwel onbekende leraar voor filosofie Lecanuet, als eerste de gedachte van een hergroepering van de traditionele Franse partijen als enige middel om tegen De Gaulle een effectieve oppositie te voeren. Lecanuet richtte met de rechtse onaf- hankelijken van Pinay, met de groep Pleven, de radicaal-socialisten en enkele socialisten een parlementaire verbindingsgroep op. Het Comité de liaison des démocrates. onderhandelde later met Defferre over de oprichting van de reeds genoemde progressieve en democratische federatie, en toen de socialisten dit onmogelijk maakten, stelde Lecanuet zloh zelf a)6 onver wachte en nauwelijks voorbereide presld en tsohapskand ld aat van de middengroepen. Hij poseerde met succes als een nieuwe figuur, als een open. Europese, progressieve demo craat. stijl-Kennedy, trok vele Jongeren en ook studenten. Intellectuelen e.d. aan. dus politiek nog ongebonden en verwierf 15 pot. van de stemmen. Middenpartij De verkiezingscampagne zelf en het op zichzelf niet spectaculaire percen tage stemmen maakten in Frankrijk en daarbuiten een sterke indruk. De vroegere voorzitter van de christen democratische partij, het MRP, kon zich naast Mitterrand laten zien. Vol van dit hoopgevende zelfvertrouwen verkondigde Lecanuet meteen na de Installatie van de nieuwgekozen oude president De Gaulle, dat hij een ..sociaal, democratisch en Europees" georiënteerde partij zou oprichten. Op 2 februari Jl. constitueerde zich dit nieuwe Centre démocratlque als een middenpartij die kennelijk trekken van de Amerikaanse democratische partij droeg. Ze wilde op de niet- gaullistische onafhankelljken aan de rechterzijde en de radicalen op de linkerzijde steunen. Er zouden zich meteen 40.000 leden hebben laten in schrijven. Op 23 april zou ln Lyom de eerste „conventie" gehouden worden. Voorzitter van de nieuwe partij werd Lecanuet, de vloe-voortitters Maurice Faure, oud-voorzitter van de radi calen en voorzitter van de Interna tionale Europese Beweging, alsmede Bertrand Motte van de onafhanke lljken. Coup de thé&tre: de radicaal-socia- listisohe partij verklaart, niet ln de nieuwe partij op te gaan en verbiedt haar leden tegelijk lid van het Centre démocrate te worden. Daarmede ver liest Lecanuet als "t ware zijn linker been. Van de onafhankelljken zouden toch alleen de nlet-gaulllsten mee doen, dus een gedeelte, en daarmede zouden ook de MRP-ers van de lin kervleugel weinig tin hebben ln een zo uitstekende ohristelijke vakbe stuurder als Théo Braun secretaris generaal van de nieuwe partij werd. Lecanuet kon niet anders dan het gevaar erkennen, langzaam maar zeker in een vacuüm terecht te komen. Hij heeft, duidelijk geïrriteerd, ver klaard dat hij de partij in ieder ge val eind april op haar „Conventie" (zo heet dit nu in Frankrijk in plaats van partijcongreszou starten, en wel hoofdzakelijk met de jongeren die niets te maken hebben met de oude partijen. Natuurlijk zal hij verder de steun van zijn oude partij genieten, het MRP. Bedreigd Zal hij eigenlijk op veel meer kunnen steunen dan op het MRP? Wordt hij niet al weer bedreigd door nieuwe kandidaatpartijen Juist ln zijn eigen domein, de middengroepen? De bur gemeester van Lyon. Louis Pradel, had het originele idee. een partij van „burgemeesters van de grote steden" („Les maires des gr arid es villes") op te richten die door de per» meteen de „parel des grand'meres" genoemd werd. Zijn publiek waartoe hij zich richt, komt prectes met die van Jean Lecanuet overeen. En tenslotte ont wikkelt Giscard d'Estalng. de pro- gaullistische onafhankelijke, die zo juist de regering heeft (moeten) ver laten, een handige campagne om Juist die rechtse en middengroeperingen aan te trekken die over De Gaulle weliswaar ontevreden zijn. echter niet te ver naar links willen oprukken, ja De Gaulle nog een kans willen geven een niet gering gedeelte van de brave en rustbehoevende Franse bur german in de provincie. Tot overmaat van narigheid organi seert de federatie van Mitterrand precies in Lyon. waar de burgemeester een eigen partij lanceerde en waar Lecanuet zijn Centre démocratlque ten doop wil houden, haar eigen partij dag. en wel op 12 en 13 maart Is het dan een wonder dat velen tich af vragen. wat de werkelijke perspectie- van de eerste christen-democraten ln Frankrijk nu zijn? Hoever zijn ze met deze twijfel verwijderd van een van de eerste chrsten-democraten in Frankrijk, de onvergeten O. an am. die in een brief van 24 september 1846 schreef: „ik ben een van degenen geweest die tot de „partij van het vertrouwen" behoorde. Ik geloofde en geloof nog altijd aan de mogelijkheid van de christelijke democratie, en ln de politiek geloof lk aan niets andere".

Leidse Courant | 1966 | | pagina 17