Olympische Spelen in Mexico worden duel tussen medici NOC stuurt (voor drie ton) commissie naar 01. stad Tenminste één maand acclimatiseren Rijvers trainer FC Twente Donenfeld naar H. Sport? Scholte begon titeltoernooi 47/2 met een recordpartij Ook Vultink zonder verlies VRIJDAG 1 APRIL. 1966 DB DBIDSE COURANT PAGINA 1*6 Laatste bokstitels van Zuid-Holland ROTTERDAM In gebouw Odeon In Rotterdam worden maandag 4 april (20 uur) de laatste partijen gebokst om het kampioenschap A.-klasse van Zuid- Holland. In het halfzwaargewicht komen uit: Nikkelen Kuijper (Rotterdam), Ver kade (Naaldwijk) en Pieterman (Rot terdam. In het weltergewicht bokst Koolmees (Den Haag) een prestatie par tij tegen Thomassen (Maastricht) en lichtgewicht Bok (Rotterdam) bokst een prestatie partij tegen Polok (Den Haag). In de bijpartijen komen onder ande re uit B. te Pas (Den Haag) tegen B. Zwezerljnen (Utrecht), Richardson (Den Haag) tegen T. Zwezerljnen, Kruger (Den Haag) tegen Horsen (Utrecht), Schouten (Den Haag) tegen P. Verbos (Utrecht), Van der Lubbe (den Haag) tegen Hoppe (Schiedam) Fukker (Den Haag) tegen Dubbers (Utrecht) en L. v. d. Horgenbond (Den Haag) tegen Jan sen (Utrecht). Hockeyploeg voor oefenwedstrijd GRONINGEN Het Nederlands hoc key bandselftal heren, dat zaterdag in Groningen een oefenwedstrijd speelt tegen het noordelijk elftal, i6 als volgt samengesteld: Brederode (HHLJC); Terlingen (Am sterdam) en Ebbens (Kampong)De La- noy Meyer (Laren), Van 't Hooft (Hil versum) en Elffera (HOC)Thole (Laren), Ter Haar (Hilversum), Frans Spits (A'dam), Buma (HHIJC) en De Keizer (Breda). LONDEN Chelsea heeft zich giste ren geplaatst voor de halve finales van het toernooi om de FA-Cup. De Londen- se club won in de replay voor de zesde ronde in Hull met 31 van Huil City. In de halve finales komt Chelsea uit tegen Sheffield Wednesday op 23 april. (Van onze sportredacteur Jan Lutz) DEN HAAG Het zal een groot probleem voor het Ned. Olympisch Comité en de sportbonden tvotdcn de juiste atleten aan te wijzen, die met enig succes kunnen deelnemen aan de Olympische Spelen in 1968 te Mexico City. Het belangrijkste vraagstuk bij de voorbereiding is: welke atleten kunnen zich snel aanpassen aan het hoogteverschil en welke niet. Goed beschouwd worden de Spelen in Mexico een duel tussen de medici. Wetenschappelijk kan bij de voorbereiding worden vastgesteld of die atleet of die wielrenner zich zo vlug kan acclimatiseren, dat h{j (of zij) een redelgke kans maakt op een normale prestatie. In oktober zal een medische commissie o.l.v. dr. Biersteker, lector ln de fysiologie te Amsterdam, een oriënteringsreis maken naar de Olympische stad 1968. Mogelijk zal een Olympische testploeg meegaan. De kosten zijn hoog, ongeveer drie ton. Het N.O.C. verwacht uiteraard enorm veel van het rapport, dat de medische commissie na die proefexpedltle zal uitbrengen. JEROMBA DE GRIEK Intussen ls het NOC en zijn ook de sportbonden al druk doende zich op het komende Olympische evenement voor te bereiden. Op kasteel „De Wittenburg" in Wassenaar heeft het bestuur van het NOC gisteren een uiteenzetting gegeven over hetgeen er tot nu toe is gedaan. De heer C. L. Kerdel, commissaris van het NOC, verklaarde dat de hoogste ei sen aan de atleten moeten worden ge steld, die bij de Olympische Spelen zijn betrokken. Noodzakelijk is ook, dat men Van onze sportredactie DEN HAAG De Enschedese eredivisieclub F.C. Twente heeft een opvolger gevonden voor trainer Friedrich Donenfeld die vorige week aankondigde zijn verbintenis in het kamende seizoen niet te zullen verlengen. De opvolger is de 39-jarige Kees Rijvers, momenteel hulptrainer (onder Jaap van der Leok) bij het Tilourgse Willem I( Het contract van Rijvers met F.C. Twente heeft een looptijd van twee Jaar en gaat In op 1 juni. De F.C. Twente is de eerste vereniging die Rijvers geheel naar eigen inzicht zal gain trainen. In het contract is een clausule opgenotnen die de oefenmeester het recht toekent alleen de opstelling van de betaalde elftallen te verzorgen. De kans ls groot dat de Oostenrijkse ex-international Friedrich Donenfeld tradner van Holland Sport wordt De laatste vier jaar was Donenfeld werkzaam bij F.C. Twenthe (voor de fusie bij SC Ensohede) en daarvoor o.a. bij DHC, Fortuna '54 «n bet Nederlands elftal. Holland Sport dat met Denis Neiville brak, ls ook de masseur kwijt. Dick. Könlg heeft zijn ontslag genomen. Mereveld heeft het rijk alleen (Van onze paardesportmedewerker) DEN HAAG Mereveld heeft zondag middag het rijk alleen als het de ope ningskoersen van dit jaar geeft. Goede nummers, waarbij twee over 2600 en een over 1700 meter. Die laatste een iets verlengde mijl heeft zestien paarden aan de start en hoe ongunstig een zes tiende startnummer ook mag zijn, toch lijkt het ons mogelijk, dat Bretteur P. de koers, van daar startend, wint. Vo rige week liep hij ook heel hard ln een koers die na een halve ronde werd af gebeld, maar had hij nog genoeg over om even later te winnen in de felle wind. Zilvertip heeft een „thuiswedstrijd" en A. de Graaf, die dit paard in het entrainement Smit onder zijn hoede heeft, kan er vermee komen. De onze kere factór is Allegonda's Juweel, die deze winter rust had, maar weinig tijd nodig heeft om zich weer wat in te koersen. De triokoera voor de amateurs biedt Barbarossa met eigenaar Van der Wal een beste kans, hoewel twintig meter achter hem sterkere paarden staan. Daarvan ls misschien Athos the Saint capabel een goede verrichting te leve- In de Utrechtprljs heeft in de eerste afdeling Zanto kans op de volle winst daar het veld niet zo dicht is. Azalea Hanover heeft al zo vaak teleurgesteld, dat wij haar er maar eens als outsider tippen. In de andere afdeling is C.A1- kestls van E het paard van de koers, al kan de super-harde L'Espoir B, wan neer er wind staat en de baan is wat zwaar, hem de das omdoen. De eerste start is om half twee, het programma luidt: Mereveld Startprijs (1740 m. auto start): Stal Marion (Eliza Mac en En treprise Hollandia) Eros Kinley Evelyn Hollandia. Soestprijs (2140 m. autostart, met trio) Blauwe ReigerBalckfoot Van 's-Gra- venhofAccarello V. Outsider: Blngen Magowan. Westbroekprijs (2140 m. autostart): Dorita SpencerDarius NortonEric Kinley. Baarnprijs (2620 m. eerste afd,): Con stant Hollandia, Brün Beer, Boyke van Our Bonni. Amersfoortprijs (2200 m. voor ama teurs, met trio): Barbarossa W— Athos the Saint, Xandover. Baarnprijs tweede afd. Camillo, An ton B, Brown Bomber. Utrechtprijs (2200 m.) Zanto, Bra- vour S, Yberflöte. Outsider: Azalea Han- Zeistprijs (1700 m. autostart met trio) Bretteur P, Zilvertip, Bertha P. Outsi der: Alleganda's Juweel. Utrechtprijs, tweede afd. C. Alkestis van E, L'Espoir B, IJsloper. Zegveldprijs (21.40 m.) Eiko T, El Hadie, Dorothea. Van Dijk SVV) viel op bij militairen ENSCHEDE Het voorlopig mili tair elftal heeft gisteravond in een aantrekkelijke wedstrijd de oefenwed strijd tegen FC Twente met 32 verlo ren. Beide ploegen speelden aanvallend voetbal. Ter Mors opende in de 35ste minuut de score voor FC Twente. Nog voor de rust maakte Van Dijk (SW) gelijk. Na de hervatting zorgde dezelf de speler, die zeer op de voorgrond trad, dat de militairen een voorsprong namen. De voor Plageman Ingevallen Roordink scoorde daarna tweemaal voor da Enschedese eredivisieclub. Sittardia dichter bij Xerxes SITTARD Sittardia en NAC speelden gisteren in Sittard een inhaalwedstrijd vor de eerste divisie betaald voetbal. Sittardia won met 2—1 De «tand ïuidt: Sittardia Alkmaar NEC NAC Velox DHC Volendam Mm.II, Blauw Wit 19 5 28 50—27 Sterke ploegen naar polotoernooi Emmen EMMEN In hef Internationale wa- terpolotoernool, dat van 9 tot en met 11 april in Emmen wordt gehouden, komt het Nederlands zevental, dat zich voor bereidt voor de Europese kampioen schappen in eigen land, voor een vuör- proef te staan. Het is een vlerlandentoernooi met Nederland, West-Duitsland. Hongarije en Joego-Slavië. Vooral beide laatstge noemde landen sturen zeer sterke af vaardigingen. Europees en Olympisch kampioen Hongarije komt met de kern van het Olympische team: Miklós Am- brus (33), Peter Rusoran (26), Zoltan Doemoetoer (31), Georgy Karpati (31), Andras Bodnar (24). Denes Pocsik (26) en Janos Konrad (26), aangevuld met enige jongeren: Endre Molnar (21), Fe- renc Konrad (20) en Laszlo Sarosi (21). Het Joegoslavische team bestaat uit Karlo Stipanic, Ivo Trumbic, Ozren Bonacic, Mirko Sandic, Vinko Rosic, Zo- ran Jankovic, Bozidar Stanisic en Djord- je Peresic. Ivo Trumbic is recordinter national met 74 interlandwedstrijden. Wapenfeest KOS he- 'olgende le klasse degen;' 1. M. Felth. 11 gewon nen partijen, 2. A Spijkerman van Weze- '--burg tS), 3. B. Bodem an <7>, k) sabel: 1. (nu barrage) F. v Beveren i, 2. C. Haertlein (11). 3. F. Stuyver (11), i namwedstrijd on degen: 1, KOS Den Haag, 6 punten, 24 gewonnen partijen. 2. KOS Arnhem 6 en 23, 3. KOS Weert 4 en 20. Korfbalteam tegen België DEN HAAG Het Nederlands korfbal twaalftal, dat. 3 april in Zutfen tegen België speelt, ls als volgt samengesteld: Aan vol: Ans van Veen (Westerkwar tier). Will^ Peters (ZKC). Cees van Lun- teren (Rohda) en Tom van Thee (Blauw Wit); middenvak: Tiny van Lunteren (Rohda). Nel Krijgsman (Het Zuiden). Gerard Bos (HKVi. John Boogers (Dee- tos); verdediging Ans v. d. Velde (Rohda). Noortje ten Wilde (Blauw Wit), Jan Wals (Ons Eibernest) en Wil Reuter (Lutot Reserves: Annie Soholten (DOS). Gerda v. d Waarde (Spangen). Joop Klomp! (Luto) en Theo van Zee (Ons Eibernest) SAN JUAN Betty Stöve, de Rotter- damse tennisster heeft gisteren in San Juan tijdens de eerste ronde van het da mes-dubbelspel met haar partner Ma ria Guzman (Ecuador) een overwinning behaald op de Australische Newcombe en de Francaise Michele Boulle-Rodri- guez met 75, 60. Bij de heren won de Spanjaard Juan Gisbert in de derde ronde met 36, 6—3, *75 van de Amerikaan Arthur Ashe! op de hoogte blijft van hetgeen er in 't buitenland gebeurt, vooral op het ge bied van de wetenschappelijke ontwik keling. Het ia noodzakelijk dat in de ko mende Jaren aan wedstrijden en toer nooien wordt deelgenomen met de al lersterkste atleten. Bijzondere zorg zal moeten worden besteed, waar het de teamsporten betreft, aan de opleiding van aanvoerders en reserve-aanvoerders. Het ls zeker nodig dat zij die naar Me xico City zullen worden uitgezonden, ln een Boort superconditie zullen zijn. Wel en niet Zeer belangrijk was hetgeen dr. Biersteker, voorzitter van de medische commissie van het NOC, in verband met het hoogteprobleem naar voren bracht. In topconditie kan een Nederlandse ploeg volgens dr. Biersteker zonder schadelijke gevolgen aan de Olympische Spelen in Mexico deelnemen. Het staat wel vast dat de atleet die goud wint, het best is geacclimatiseerd en daardoor ook de beste prestaties heeft geleverd. De sporten, waarvoor de problemen het zwaarst wegen, zijn roeien, wielrennen en kanoën.. Dr. Biersteker achtte het noodzakelijk dat een Olympische ploeg ten minste 'n maand tevoren naar Me xico gaat om te acclimatiseren. Het is echter wetenschappelijk mogelijk van tevoren in Nederland reeds vast te stel len welke atleten wel en niet tijdig op het acclimatisatieproces zullen reage ren. Het is dus goed mogelijk dat een topatleet niet wordt uitgezonden omdat hij (of zij) niet voldoende fysieke ver mogens heeft om zich tijdig aan de ge wijzigde omstandigheden aan te passen. Dr. Biersteker noemde enkele punten, die van groot belang zijn bij het moei lijke en ingewikkelde acclimatisatiepro ces: temperatuursregulatie, voeding, hy giënische problemen, hart, bloed, adem haling, micro-organisme, weerstands vermogen de sterk wisselende vochtig heidsgraad. Nauwkeurig kon nog niet worden mee gedeeld wat een Olympische uitzending per atleet zal gaan kosten. Normaal zal dat niet boven het bedrag zijn van To kio 1964. Met alle medische voorbedrei- dingen mag echter worden aangenomen dat een Olympische atleet wel het dub bele zal gaan vergen. BELLAGUTTMAN IN ONGENADE? LISSABON De Hongaarse voetbal trainer van de Portugese club Benfica, Bela Guttman, is ontslagen of terugge steld, aldus geruchten In de Portugese hoofdstad. Het bestuur van de club heeft achter gesloten deuren onder meer gesproken over de slechte resultaten van de ploeg in dit seizoen. Officiële bevestiging was niet te krijgen maar volgens onbeves tigde berichten is de oefenmeester van de junioren, Fernando Cabrita, aange steld als trainer van het eerste team. Guttman zou zijn ontslagen of 'n an dere functie hebben gekregen als een soort „mentor" tot het eind van zijn contract, dat dit seizoen afloopt. BERLIJN Het Zwitserse nationa le voetbalelftal heeft gisteren in een vriendschappelijke wedstrijd een Ber lins selectie-elftal met 32 verslagen. Jtillli mixten dad# naar CafcuKa .waar de baal» 1 DR. H. P. BIERSTEKER Voor een atleet in topconditie geen bezwaar Zestig mille voor vinder wereldbeker LONDEN Veerpontbediende David Corbett, wiens hond Pickles zondag de World Cup vond, zal vrijwel zeker de uitgeloofde premie van 60.000 gulden voor het onbeschadigd terugbezorgen van de trofee in ontvangst mogen ne men. Joe Maers, de welgestelde voor zitter van Chelsea en president van de Engelse voetbalbond, trok zich terug als gegadigde voor de premie. Hij had zich aanvankelijk kandidaat gesteld om dat hij de politie een stukje van de cup in handen speelde en verder Scotland Yard behulpzaam was bij het-opsporen van de eventuele dader. Gisteren werd Maers te verstaan gegeven dat zijn claim geen enkele kans maakte om se rieus genomen te worden. Edward Walter Bletchley, een 47-ja- rige Londense havenarbeider, die al enige dagen in arrest is, zal maandag voor het gerecht worden geleid. Hij wordt ervan beschuldigd de World Cup op een Londense tentoonstelling te heb ben ontvreemd. TORONTO De Canadese belasting autoriteiten hebben de helft van de beurs ingehouden, die Cassius Clay voor het titelgevecht tegen de Canadees George Chuvalo zou ontvangen. De autoriteiten legden voorlopig beslag op ruim 60.000 dollar omdat men precies wilde berekenen hoeveel belasting Clay moet betalen over zijn beurs en andere inkomsten uit het titelgevecht. DEN HAAG De Nederlandse he- renturnploeg, die zaterdag 23 april in Terborg tegen Bazel uitkomt, is als volgt samengesteld: Willy Jaegers (Wilhelmina-Bocholtz), Jan Snellenberg Attila-Utrecht), Gijs van de Berg (SpartaDriebergen), Alex Knip (Mau ritiusVolendam), Gerrit ten Bos en Ab Wijma (Hercules HebeEnschede). Eet mag best na zoveel gejaag op de schaats een beetje uieren. En Ard Schenkomgeven door trofeeën, doet dat dan ook in de ouderlijke woning. Maandag moet hij zich voor de militaire dienst melden. ^1) l!!ISi= jMftyss rnT/firn 1V fi al en de tramjiortMi'eSgen zijn ge - /'ïréëjtu nog verdere aktieiaï) #rteid. J# v--e ïkvrijwilligers gevraagd Mta erts Je leven m'etmgeiaarwaj. Vj' xjTi-n A li O O a SN EEK lleiik Scholte, teleurge steld teruggekeerd van het wereldkam pioenschap 71/2 in Duisburg, heeft op de laatste dag van de maand in 't toer nooi om de nationale titel in het an kerkader 47/2 in de tot een magnifieke biljartarena omgetoverde foyer van het theater Amicltia te Sneek bewezen nog steeds tot 's werelds grootste kafler- spelers te behoren. Zijn openlngspartij tegen de Hagenaar Plet Buys maakte de Eliulliovcnaar In een beurt uit. In nauwelijks drie kwartier veegde hij met zachte, maar zekere hand de 400 ca ramboles hijeen en plaatste zich daar mee achter Piet van de Pol en Tiny Wijnen in de rij van Nederlandse re cordhouders hoogste serie en particulier gehiddelde. Scholte leidde de kunsthal len, die voor de eerste keer in plaats van ivoor op de tafel liggen in oen na tionaal kaderkampioenschap in de ere klasse. zeer bekwaam langs de kader- lijnen. Behalve in het begin van de tweede helft van zijn serie de eerste 200 punten verzamelde hij in 22 minu ten Is Scholte nagenoeg niet in moei lijkheden geweest in de jacht op 't re- Nu het grillige ivoor plaats had moe ten maken voor het kunsthars, waren de verwachtingen hoog gespannen. Lambert van Leur loste ze reeds da delijk ln de eerste beurt van de eerste parij tegen Van Nijnatten in met een serie van 115. De Ossche slager raakte echter de greep op de ballen kwijt, waardoor de Westbrabander de gele genheid kreeg ook punten te vergaren. Toen in de tiende beurt bij Van Leur het herstel Intrad met een serie van 98 en hij dadelijk daarop nog eens 135 pun ten aan zijn totaal toevoegde om op 399 op een simpel lossebandstootje te sne ven, was er voor Van Nijnatten geen uitzicht meer op \yinst. De Amsterdamse derby tussen Beek man en Jacobs had een aanzienlijk tra ger verloop. De beste perspectieven had Beekman, maar juist op kritieke mo menten toonde Jacobs, de veteraan van het gezelschap, de juiste vechtersmen taliteit. Hans Vultink toonde zijn grote kun nen in een mooie, knap geconstrueerde serie van 210. De omlijsting was echter van mindere kwaliteit en daarom duur de het nog tot de tiende beurt, eer hij met een reeka van 82 de overwinning op een tevergeefs naar zijn vorm zoe kende Joop Roodenburg kon behalen. Joop Roodenburg werd ook het twee de slachtoffer van de wederom fel op winst spelende Henk Scholte. Het geluk te de Elndhovenaar 'a avonds echter dit maal niet zo goed ala 'a middags. Wel startte hij goed maar op 106 brak zijn openlngaserie af. HIJ moeat daarna wachten tot de vijfde beurt eer hij de ballen wederom volledig la zijn macht kreeg. Hij liet ze toen ook niet meer los en het resultaat was een serie van 240, waarmee hij de partij besliste. Hans Vultink startte bijzonder goed met series van 129 en 128 ln de eerste en tweede beurt. Daarna echter wilde 't niet lukken, mede doordat Buys, die weifelend begon, los kon komen. Welis waar liep de score van de Hagenaar niet hoog op, maar hot haalde Vultink toch uit de cadans. Vultink kwam in de acht ste beurt met een serie van 68 dicht bij de eindstreep (363), maftr pas in de vol gende beurt bereikte hij de 400. Buys profiteerde hiervan door in de laatste drie beurten zijn puntentotaal nog aan zienlijk op te voeren en daarmee tevens zijn moyenne. 38* 15 114 23 86 Buys (Den. Hau Vultink lAaltei Van NUn&tter Vultink Roodenburg Scholte 294 12 93 24 30 10 63 13.00 242 80.00 12* 44.44 46 22.88 400 S >10 80.— dag; 1. Scholte MP 4—aö—42.10. 3. Van Nijnatten 2— 242—to «2,4. Beekman t— 196—31.52 5. Van Leur 2-133-26 27. 6. Jacobs 2_©o_24.10. 7 Buya 0-46—20.60. 8, Roodenburg 0-63-12.36.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 15