DIENSTWEIGERING Joseph Schmidt op grond van evangelie TOCH IN „TEL UIT JE WINST"? WET MILD TOEGEPAST Jan Loots met HOBBY VAN POSTBODE VRIJDAG 1 APRIL 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 (Van onze correspondent Drie weken geleden heeft Jan Loots uit Enk huizen in het televisieprogramma ,,De Oude Draaidoos" van de V.P.R.O. tegenover Simon van Collem verklaard, dat de V.A.R.A. zijn hobby, het leven en sterven van operazanger Joseph Schmidt, niet interessant genoeg vond voor de quiz „Tel uitje winst". Joseph Schmidt, die vroeger zo dikwijls voor de V.A.R.A.- microfoon is opgetreden, zou niet voldoende stof opleveren om interessante vragen samen te stellen. In de V.A.R.A.-gids van 19 maart schrijft deze omroep: „Dat is niet waar. In een brief van 4 mei 1965 is de heer Loots uit voerig ingelicht, onder andere over het feit, dat wij nog honderden aanmeldingen voor de quiz bezitten." In deze brief staat letterlijk, dat de omroep ervan overtuigd is, dat Loots' hobby over het algemeen interessant genoeg is om als onderwerp in de quiz geplaatst te worden. En verder: „De V.A.R.A. is de heer Loots van dienst geweest bij verzameling van materiaal over de zanger. Het is jammer, dat hij zijn beurt niet kan afwachten." Jan Loots krijgt misschien tóch de gelegenheid deel te nemen aan Eerdsnans quiz „Tel wit je winst". Hij doet het niet voor zichzelf, maar op deze wijze wil hij brede belangstelling wekken voor de zanger Joseph Schmidt. gewijd aan Joseph Schmidt e filmfragmenten) en grammofoonplaten. De 22-jarige Enkhuizenaar heeft ook stukje geluidsfilm van „Ein Lied geht um die Welt". Zijn verzameling wordt gecompleteerd met boeken, foto" (zeer bijzondere!) en filmbeschrijvin gen. Gelijk met de gids kreeg Jan een brief om vandaag deel te nemen aan de kandidatenselectie voor de quiz van Theo EerdmansDe postbesteller bij de PTT stond perplex. Een week lang de tijd om na te denken. De beslissing weegt zwaar maar naar Amsterdam gaat hij in ieder geval. „Krijg niet de indruk, dat ik zo graag voor de televi sie wil komen. Het gaat er juist om Joseph Schmidt door middel van deze quiz de bekendheid te geven die hij ver dient". In de kamer van de familie Lpots is weinig van Jans bijzondere hobby te bespeuren. Slechts een ingelijste foto op de televisie en een tekening, gemaakt door de echtgenoot van mevrouw Rosset- ti, de Zwitserse dame, die zorgvuldig het graf van „Kammersanger" Joseph Schmidt onderhoudt. Het waardevolste en duurzaamste bezit gaat schuil ach ter een kastdeur. Wanneer die opengaat ziet men het grote aantal bandopna men (met muziek, klankbeeldenprogram- Nederlandse interesse voor Hannover-Messe (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Hannover-Messe mag zich steeds meer verheugen in Ne derlandse belangstelling. Dit jaar be draagt het aantal Nederlandse deelne mingen 106, tegen 98 het vorige jaar. Dit deelde ing. Ernst Patzold, lid van de raad van bestuur van de Messe, gister middag mee, tijdens een lunch in Nieuwspoort, aangericht door de Ne derlands-Duitse Kamer van Koophan del. Nederland is traditioneel toch altijd al sterk vertegenwoordigd op de Hann over-Messe, die dit jaar van 30 april tot en met 8 mei gehouden wordt. De machine- en werktuigindustrie is met 29 Nederlandse deelnemers het sterkst vertegenwoordigd, gevolgd door de elektrotechniek, kantoormachines, werktuigindustrie, chemie en kunststof fen, bouwindustrie en verbruiksgoede- renindustrie, zoals keramiek, porselein, glas, sieraden en uurwerken. De Nederlandse belangstelling komt overigens niet alleen tot uitdrukking in het aantal exposanten maar ook in het grote contingent bezoekers, dat de Messe pleegt te ontvangen. Min of meer parallel aan de Messe loopt de Duitse luchtvaarttentoonstelling die daags voor de Hannover-Messe op het vliegveld Hannover geopend wordt en tien dagen open blijft. Nederland is hierop verte genwoordigd door de Fokkerfabrieken. BELANGSTELLING [et is moeilijk te vertellen, ik juist Joseph Schmidt als onderwerp mijn hobby koos. Ik begon streeks mijn zestiende jaar pas échte belangstelling voor hem te kiijgen. Mijn vader en moeder zijn wel eens naar de VARA-zomerfeesten geweest, toen Jo seph Schmidt daar optrad. Zij vertelden er thuis zo dikwijls over, dat het mij begon te interesseren. De op 4 maart 1904 in Roemenië ge boren zanger heeft een grote wereld vermaardheid gekregen. Eerst zong hij als voorzanger in de joodse synagogen. In 1924 vertrok hij naar Berlijn studeren aan het conservatorium. Vijf jaar later maakte Nederland voor hei eerst kennis met Joseph Schmidt. Kor te tijd daarna maakte hij zijn debuut voor de radio in de opera „De Afrika- Zijn eerste grote succesfilm „Eir Lied geht um die Welt", ging in 1933 in Berlijn in première. Hoewel hij in bijna alle landen ter wereld optrad, zijn bezoek aan Amerika in 1937 een hoogtepunt. Met de inval van de Duit sers werd echter ook het zonnige leven van- de jood Joseph Schmidt overscha duwd. Hij ging naar Frankrijk trachtte vandaar naar Zwitserland te ontvluchten. Twee keer mislukten de pogingen, maar in de nacht van 7 op oktober 1942, toen hij verstopt in e< wagen hooi het vrije land binnenkwam leek het erop, dat de zon weer voor hem zou zijn gaan schijnen. PROTEST „Helaas is dat niet meer gebeurd" vertelt Jan. „Hij kwam terecht in eei interneringskamp oud fabrieksgebouw zonder bedden). Krampen in ziin borst duidden echter op een slechte gezond heid. Op 15 november 1942 werd hij uit het Kanton Spital in Zürich ontslagen na daar twee weken opgenomen te zijn geweest. Hij was toen volgens de dok toren geheel geschikt om naar 't kamp terug te gaan, ondanks de protesten van een met Schmidt bevriende arts, die op zijn ernstige hartziekte wees. Een week, voordat hij ten behoeve van de vluch telingen in Zwitserland zou concert^en. werd „het zonnetje van het kamp", z'o- als men hem daar noemde, in restau rant „Waldegg" getroffen door een hart aanval, die een einde aan zijn leven maakte", zo besluit de Enkhuizer het verhaal over Joseph Schmidt. „Ik heb wel eens onderzocht, wat er met Joseph Schmidt gebeurd Is in Zwit serland en waarom hij niet de behan deling kreeg, waar hjj recht op had. Men komt daar echter heel moeilijk t het juiste ervan wil ik tóch weten". Jan Loots gaat logeren in het hotel letje, waar de wereldberoemde zanger overleden. Er komen daar meer be wonderaars van de joodse zanger. Maar waarop enkele Joseph Schmidt verheerlijken, vindt Jan Loots toch wel overdreven. „Er komen men sen bij het graf, die er de hele middag gaan zitten huilen. Goed, wij brengen ook wel even een bezoek aan zijn laat ste rustplaats, maar huilen, nee". „Ook gaan we ieder jaar eventjes lar de kamer, waar hij is gestorven. Daar is eens een vrouw geweest, die 'n ziekelijke verering koesterde voor de zanger, dat zij per se een nacht op de sofa Schmidts sterfbed wilde slapen". FAMILIE De grote belangstelling voor het Je in en werk van de „Kammersanger" hebben tot tal van speuracties geleid. Hij schreef personen aan, die destijds met Joseph Schmidt samenwerkten of hem gekend hebben. Ook ging hij op zoek naar verdere familieleden van de operazanger. Via de burgerlijke stand Roemenië kwam Jan achter het adres n Josephs zuster en broer met wie hij momenteel geregeld contact onder houdt. Met enkele andere bewonderaars in het buitenland heeft Jan een actie ondernomen de bTöeh van de operazan ger, die in Israël woont, te helpen in de benarde omstandigheden, waarin hij zijn gezin zich bevinden. Uit de briefwisselingen is duidelijk geworden, dat de familieleden van de be kende zanger het financieel moeilijk hebben gekregen. Van de 600.000 pla ten, die tegenwoordig nog per jaar in omloop worden gebracht, strijken de platenmaatschappijen zelf alle winst op. Al de platen, die Schmidts familieleden hadden zijn vernield. Geld om nieuwe platen te kopen hebben zij niet. OVERLIJDENSAKTE In de keurig verzorgde plakboeken van Jan Loots bevindt zich behalve bijzondere foto's het uittreksel van de overlijdensakte. Onlangs heeft hij bo vendien een serie unieke foto's gekre gen uit de particuliere verzameling van twee Weense schrijvers, die tevens een autobiografie aan het leven van de zan ger hebben gewijd. De hobby van de Enkhuizenaar is lang niet uitgeput. „Je denkt steeds, dat je aan het einde bent, maar telkens weer blijkt, dat het niet zo is. Er is nog zoveel, wat ik over Joseph Schmidt zou willen weten..." (Van een onzer verslaggeverst Elders op deze pagina leest n de toelichting bij het beroep op de wet gewetensbezwaren militaire dienst van Wim. de Berg. Hij is één van de gemiddeld tweehonderd jongens, die jaarlijks van militaire dienstplicht worden vrijgesteld vanwege gewetensbezwaren. Wat zijn dat precies? „Ernstige gewetensbezwaren in de zin van deze net zijn de onoverkomelijke gewetensbezwaren tegen de ver vulling van militaire dienst van hem, wiens godsdienstige of zedelijke overtuiging hem deelneming aan elk "oorlogsgeweld verbiedt. den vragenlijst invullen. Tevens dient hij ..drie te goeder naam en faam be kend staande" personen te noemen in verband met getuigenverklaringen. Ten slotte verlangt men een toelichting, waarin de redenen van militaire dienst weigering worden genoemd. De maatschappelijk werkster van het ministerie van Defensie stelt een onder zoek in. evenals de psychiater. Het gesprek met de Commissie van Ad vies in Den Haag. Pater H. H. J- M. Gall werkt on het Nationaal Bureau voor de Kinderbe scherming en zit al bijna twintig jaar in de adviescommissie, die een onafhan kelijk oordeel uit moet spreken over de aard van de gewetensbezwaren, die door dienstweigeraars te berde worden ge bracht. De commissie adviseert de minis ter van Defensie: erkennen, nlet-erken- nen of nader onderzoek- De commissie leden ontvangen een kcurings-, sociaal en psychiatrisch rapport. Het gesprek met de gewetensbezwaarde is de laatste schakel in de keten. De bezwaren kunnen zich richten: hetzij tegen de vervulling van militaire; dienst, bepaaldelijk gericht op strijd met de wapenen; hetzij tegen de vervulling van militaire dienst van welke aard ook. Tot zover artikel 2 van de wet gewe tensbezwaren militaire dienst (d.d- 27 september 1962. St-bl- 370). In het eerste geval gaat de persoon in kwestie naar de Mobiele Colonnes in Crailoo (Bussum). Hij hoeft dan géén wapens te dragen en, te hanteren maar valt onder de krijgstucht, maar in het tweede geval wordt de persoon in kwes tie tewerkgesteld. Tot de tweede catego rie behoort het leeuwedeel van de dienstweigeraars. Wie zich niet op ge noemde wet beroept loopt de kans in de gevangenis te belanden. (Duur straf, afhankelijk van stabiliteit, van 1-2% jaar). Procedure De toelichting van Wim de Berg kwam uiteindelijk in aanmerking voor erken ning. Dat heeft heel wat voeten in aarde gehad. De procedure is in grote lijnen als volgt: De principiële dienstweigeraar dient een verzoekschrift in bij de minister van Defensie. Hij moet vervolgens een hem toegezon- Pater Gall: ..De wet wordt uiterst mild toegepast. In geval van twijfel zijn we geneigd door te slaan naar advies voor „erkenning". De moeilijke vraagstelling heeft alleen de bedoeling om een ant woord uit te lokken, waardoor de argu menten duidelijker uit de verf komen". Wim de Berg: ..De commissieleden de den hun best om mij een eerlijke kans te geven, maar sommige vragen bij voorbeeld over politieel optreden stel len een pacifist voor een probleem, waarvoor in zijn denktrant domweg geen oplossing bestaat". Mr. Hein van Wijk. radicaal pacifist en autoriteit op het gebied van de dienst weigering: „Ze mieren over politiege- weld. Strikvragen vallen niet binnen het kader van de gewetensproblematiek. De Duitse rechtspleging is op dit punt veel eerlijker. Dat gesprek is geheimdoene- rij. Lankhorst (PSP) heeft eens gezegd: „De geloofsbelijdenis doe je ook in het openbaar- Daar ben ik het helemaal mee eens. Bovendien: in geval van een afwij zende beslissing, is een „beroep op de kroon" niet mogelijk. Achter die for mule verschuilt zich het ministerie van Defensie". Adviescommissielid Gall: „We zijn geen advocaat. Van rechtspraak is geen spra ke". Mr. Hein van Wijk: „Het gaat hier om een onderdeel van een rechtsgeschil over toepassing van de grondwet". Vertrouwensman ..Volgens mij maakt de aanwezigheid in voorziet de nieuwe wet. de oude niet geen enkel wezenlijk verschil uit. Als zijn aanwezigheid de gewetens bezwaarde gerust kan stellen, dan is dat een gelukkig gevolg" Mr. Hein van Wijk ziet de instelling van een vertrouwens man als een winstpunt, „hoewel wij nog niet zoals in Engeland rechts bijstand kennen. Daar mag in geval van dienstplicht - de advocaat mee. Ik beschouw medeplichtigheid aan oorlog als een misdrijf Iemand die juiste ge wetensbezwaren oppert heeft het volste recht op volledige vrijstelling" De com missie erkent alleen gewetensbezwaren. Verstandelijke en gevoelsbezwaren tel len wat dit betreft niet mee. Behalve het eerder genoemde verschil tussen de oude (19231 cn nieuwe (1962. ingevoerd december 1964) wet ten aan zien van de vertrouwensman is het prin cipiële andere verschilpunt, dat men zich vroeger volgens de wettelijke for mulering niet kon verenigen „met het doden van de medemens, ook niet in geval van overheidsbevel", terwijl het bezwaar zich nu richt tegen „deelneming aan elk oorlogsgeweld". (Oorlogsgeweld „Ik doe een beroep op de wet gewetensbezwaren mili taire dienst op grond van het evangelie van Jezus Christus. De boodschap die Christus brengt is die der liefde, der Goddelijke Lief de. Deze liefde vraagt om een menselijke liefde als antwoord. Een richtlijn voor deze menselijke liefde vormen de geboden. Duide lijk laat Christus zien dat het menselijk handelen ge richt moet zijn op God en op de naaste. Zelfhand having en zelfverheerlijking zijn uit den boze, laat staan als dit moet geschieden ten koste van een ander. De taak die een christen ten opzichte van zijn medemens heeft is dan ook een dienen de: zij bestaat uit het ver kondigen van het evangelie en het dienovereenwom- stig handelen. Wat hierover voor een enkel christen ge zegd is, geldt ook voor de christen in de gemeenschap. Daar moet dan aan worden toegevoegd, dat hij er zich niet toe mag beperken zich „christelijk" te gedragen ten opzichte van dié mensen die zich in dezelfde gemeen schap bevinden, maar ook de mensen daarbuiten moet hij tonen dat God liefde is. Immers Christus heeft zich ook niet beperkt tot het volk van Israël, maar heeft zich gewend tot heel de wereld. Maar het is mij onmogelijk te tonen dat God de wereld liefheeft wanneer ik mijn medemens, wie dat dan ook is, haat; het is mij niet mogelijk te tonen, dat Christus de weg ten leven is wanneer ik mijn naaste dood. Dit besef heeft mij ertoe gebracht op grond van Gods woord een beroep te doen op de wet gewetens bezwaren militaire dienst." Op het ogenblik wordt ongeveer 80 pro cent van de gewetensbezwaarden erkend. Na het in werking treden van de nieuwe wet liep dit aantal, zo zei men ons, op tot 93 procent» Tewerkstelling D). Men kan worden te werk gesteld In De Rijks Psychiatrische Inrichting. Mr. van Wijk. ..Er zitten bezwaren aan het loslaten van „labielen" op krankzinni- Kamp Vledder (Drente). Hier komt het ..overschot" terecht. Bijzondere Jeugdzorgkampen. Deltadienst en Staatsdrukkerij te Den Individuele posten voor afgestudeerden. In kamp Vledder heersten aan het eind van het vórige jaar wantoestanden: er waren hongerstakingen en er werden vernielingen aangebracht. Het gedrag van de kampbewoners waarover we in dit bestek niet verder uitweiden, werd scherp afgekeurd. Wim de Berg: „De houding van vele dienstweigeraars is aanvechtbaar. Men moet niet vergeten, dat men in hetzelfde schuitje zit als militairen." Dienstweigeraar C. Inja (62), door het departement van Defensie aangesteld als geestelijk verzorger voor gewe tensbezwaarden, zegt: „Die jongens moeten loyaal opdraaien voor de con sequenties. Ook in de bossen van Vled der." Werkzaam op het terrein van de dienst weigering zijn onder meer: Algemene Nederlandse Vredes Actie (radicaal pacifisme). Kerk en Vrede christen-pacifisten), Doopsgezinde Vredesgroep, Het Informatiecentrum Dienstweige- kerkelijken). De drie eerstgenoemde instellingen vor men het Centraal Vredesbureau. Zitting: Singel 452, Amsterdam (iedere dinsdag avond). in het Informatiecentrum Dienstwei- rlng, Postbus 5052, gesprek na af spraak. Koude oorlog Tussen de doopsgezinde Vredesgroep in het Informatiecentrum Dienstwei gering vyoedt een koude oorlog. De heer Inja (doopsgezind) verwijt Fries de Vries van het Informatiecentrum: „H(j wil een neutrale voorlichtingsor ganisatie en dat kan volgens mij niet." Fries de Vries: „wy willen best sa menwerken, maar wy staan een per soonlijk gesprek voor en Inja c.s. een groepsgesprek. Dat Is- een kwestie van methodiek. Pater Gall: „Een gedegen voorberei ding door het van buiten Ieren van vra gen en antwoorden zou weinig zin heb ben. Je merkt zo, wanneer iemand met cliché-antwoorden over de brug komt. Slimheid zal weirflg helpen. We verwachten echt geen juridisch slui tend betoog. Wel hebben we waarde ring voor een oprechte mening. Strik vragen z(jn er niet bij." De heer Inja verstrekte ons enige cijfer materiaal „Ik gaf tot nu toe 2400 inlichtingen. Onder de 140 belangstel lenden in 1965 bevonden zich 28 her vormden, 42 buitenkerkelijken en 11 i rooms-katholieken. (In 1964 waren dat er drie). Verder: 16 doopsgezinden en diverse andersdenkenden." De heer Inja breqgt het grote aantal katholieken in verband met de ency cliek „Pacem in terris", maar pater Gall constateert geen merkbare in vloed. „Vergeleken bij twintig jaar ge leden weigert een gelijk aantal rooms- katholieken dienst." Tijdens de moei lijkheden in Indonesië (1954), Nieuw- ïuinea (1962) en Vietnam (1965) liep iet aantal weigeraars beduidend op, :o bleek ons uit de gegevens van de neer Inja. Volgens pater Gall was er ln bepaalde gevallen eerder sprake van een psychologisch beïnvloede mening dan van een morele of principiële over tuiging. Fries dc Vries gelooft In con toe nemende belangstelling voor de dienst weigering. De protestsong vindt weer klank en de eigentijdse problemen, die tegenwoordig in het onderwijs gesteld, werken bewustwording op jon gere leeftijd ln de hand, is zün me ning. Christenplicht Tot besluit laten we dominee Kr. Strijd (Kerk en Vrede) aan het woord: „Het aantal weigeraars is klein, om dat een heleboel jongens by voorbaat al worden afgekeurd. Bezwaren heb ben tegen dienstweigeren ls negatief. De goede gewetensbezwaarde komt met een positief alternatief op de prop pen. Ik ken een Amerikaan die zich voor een voedselexperiment beschik baar stelde. Hy hield er een hart kwaal aan over. maar zeult niet. Ieder een die zich met het evangelie ver bonden acht moet tegen dit massale vernietigingssysteem kort en vanzelf sprekend „neen" zeggen. Jammer dat theologen niet in dienst moeten. Ze zouden dan uit eigen ondervinding we ten wat weigeren betekent en wat de bajonetsteek. Als er een pop staat, zeggen ze: „Dat ls een Rus, steek 'm Pausen hebben zich by voortduring verzet tegen dienstdwang, maar zij werden door de Kerk in de steek gela ten. Iemand die soldaat ls. blijft chris ten. Hij dwaalt alleen op dit punt. De schuld berust voor een groot deel bij de Kerk. Als christen moet je dienst weigering zien als geloofsgehoor zaamheid, net zo goed als ik ook niet berust ln prostitutie. Er zyn twee mo gelijkheden. Je kunt ln dienst gaan of niet. Het evangelie laat maar één mo gelijkheid open."

Leidse Courant | 1966 | | pagina 11