Brezjnev bereid tot nieuw gesprek met leiders China CONGRES C.P. IN MOSKOU WWik Zorgen toestand mgr. W. Bekkers Jongen van 16 maakte rook bommen Presidium wordt weer politburo Stier vliegt er eens uit in Valencia Eind van week nieuw communiqué Ontevredenheid over regering Indonesië Alkmaarse dragers laten kaasjes staan Buitenlandse pers boos op prinselijk paar Geen strontium in mijn pap Bokswedstrijd Clay morgen niet op t.v. Wouter Paap bedankt voor NTS-functie PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p.W. 0.88; p. mnd. 3.75: p. kwart, 11.30: franco per post 11.80. ADVERTENTIES: 20ct p. mm. Telefoontjes 1,75 KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00 u.) DINSDAG 29 MAART 1966 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN NACHTVORST De weetWVWrwMbÈiag, medegedeeld door hek KNMI. geldig van heden- tot morgenavond Vannacht in het binnenland plaatselijk nacht vorst. overigens wisselend bewolkt met enkele buien. Krachtige tot matige, aan de kust. af en toe harde noordwestelijke wind. later afnemend. Morgen ongeveer dezelfde mlddagtemperaturen. 57e jaargang, no. 16.798 91 MOSKOU (Reuter-Tass). In Moskou is vanmorgen het 23ste congres van de Russische commu nistische partij begonnen, bijge woond door zesduizend afgevaar digden en gasten uit binnen- en buitenland. Partijsecretaris Leonid Brezjnev gaf een opsomming van de aanwezige buitenlandse gasten, waarbij Le Doean nit Noord-Viet- nam een langdurig applaus kreeg. Verder zijn ondermeer aanwezig Vladislav Gomoelka uit Polen, president Novotny van Tsjecho- Slowakije, Walter Ulbricht uit Oost-Duitsland, Todor Zjivkov uit Bulgarije en Nicolae Caeoesescoe uit Roemenië. Albanië ontbreekt, evenals China. Op de agenda van de vergadering na de bespreking van het verslag van het algemeen partij comité, uitgesproken door Brezjnev, de bespreking van de richtlijnen het nieuwe vijfjarenplan van premier Kosygin en de verkiezing van de centrale partij organen. In zijn verslag heeft partijsecretaris Brezjnev vanmorgen verklaard dat de betrekkingen met t-wee communistische landen, Ohina en Albanië, onbevredigend blijven. Een nieuwe topbijeenkomst, in Moskou of Peking, zou nuttig zijn, en de Sovjet-Unie is bereid op elk moment met de Chinese leiders de verschillen te onder zoeken om ze op basis van het Marxis- me-Leninisme op te lossen. Brezjnev eiste de terugtrekking van de IImerikaanse troepen uit Vietnam. ..Als I gevolg van de aggressivlteit van heb im perialisme. in het bijzonder van de Ver enigde Staten," aldus de partijleider, „is de internationale toestand verslechterd." In zijn rede, waarbfl de buitenlandse pers geen toegang had, heeft Brezjnev bovendien de vervanging van het presidium ran het centrale partij comité door een politburo" voorgesteld. Deze naam is niet gebruikt sinds de dagen van Stalin. Verder is de opheffing bekend gemaakt van het „bureau voor de Russische fede ratie" van de communistische partij, dus van de grootste van de 15 republieken van de Sovjet-Unie. Het politburo. dat in 1952 in presidium werd veranderd, is in feite het hoogste regerende lichaam met een directe controle op de ministerraad. Het telt 12 leden en heeft voortdurend zitting. (Zie verder ook pag. fl) IN DUITSLAND MET 3 Prijs V.W. in Nederland (nog) niet omhoog (Van ome correspondent) WOLFSBURG De prijsverhoging bij Volkswagen, die directeur Nordhoff vorig jaar tijdens de automobieltentoonstelling le Frankfurt feitelijk al aangekondigd heeft, is in Duitsland een feit geworden. De prijzen van alle modellen zijn thans met 3 procent verhoogd. De prijsstijging in Duitsland behoeft echter nog geenszins tot gevolg te hebben, dat oo kin Nederland de V.W.'s duurder worden. Voor de buitenlandse markt gel den immers al enige tijd speciale prijzen en de Nederlandse importeur verwacht zeker niet dat in de toekomst deze prijzen gewijzigd zullen worden. ..Wij betalen al tijd een speciaal tarief en deze prijs is voor leder land afzonderlijk vastgesteld, mede omdat overal de concurrentie positie van Volkswagen anders ligt". Overigens ligt het nu wel in de lijn dei- verwachtingen, dat ook Ford en Opel hun prijzen in Duitsland wat gaan opvoeren, waardoor tenslotte de kans bestaat dat ook in Nederland een prijsstijging van deze merken in het verschiet liggen. Wat er dan met de prijzen van Volkswagen zal gebeuren, lijkt ons wel duidelijk. Concentratie theologische opleiding RHENEN (KNP) De hogere oversten lil Nederland van de orde der Augustijnen en der Norbertijnen, van de congregaties van de H. Geest, van de Assumptionisten en van de Lazaristen hebben besloten over te gaan tot de oprichtin gvan een gemeen schappelijk theologisch instituut te Eind hoven, met behoud van eigen bestaand convict. Deze vijf hogere oversten vormen tezamen het curatorium van dit theolo gisch Instituut. Tot rector werd benoemd Pater dra. G. Daalhuisen, ass.; tot secre taris-econoom pater J. Croese, CSSP. De colleges zullen aanvangen in september aanstaande. XM "J V Met gestrekte benen neemt deze stier de vlucht voor zijn belagers. Zo hoog zit het hem, dat zijn vlucht hem over de barricade voert, die doorgaans dient ter bescherming tegen hem. Maar een stier m het nauw maakt rare sprongen, zeker in Jongen ontvoerd voor losgeld MIAMI (AFP) Een met een re volver gewapende man ia gisteren te Miami in de Amerikaanse staat Flori da de woning van bankdirecteur Aaron Goldman binnengedrongen. Hij eiste 'n bedrag van 20.000 dollar in contanten. Toen bleek dat de bewoners niet direct over dit geld konden beschikken, nam de overvaller de enige zoon van de bankdirecteur, een 18-jarige jongen, met zich mee. Hij liet weten, dat er vor dinsdagavond een losprijs van 25.000 dollar moet worden betaald. De federale recherche, de FBI, stelt 'n on derzoek in. gevulde eieren aznrn niet duur wel heerlijk DEN BOSCH (KNP) Het secreta riaat van het bisdom heeft aan de hand van mededelingen van geneesheren, die mgr. W. Bekkers, bisschop van Den Bosch, geopereerd hebben het. volgen de communiqué uitgegeven: Bij het medisch onderzoek van de af gelopen week, gehouden in het St. Jo zef-ziekenhuis te Eindhoven en in het St.-Elisabeth-ziekenhuis te Tilburg, is gebleken. :dat bepaalde verschijnselen, welke aanvankelijk bleken te berusten op grote vermoeidheid, niet door ver moeidheid of door psychische faktoren werden veroorzaakt, doch een organi sche basis hadden. Vastgesteld werd, dat zichin de linker schedelhelft een gezwel bevond, welke nauwkeurig was te bepalen naar plaatselijke omvang en waardoor druk, werd uitgeoefend op be paalde centra van, hét centrale zei Geen afspiegeling van lijdende volk DJAKARTA (A.N.P.). De ontevre denheid in Indonesië over hel nieuwe kabinet, zoals dat zondag door president Soekamo werd bekendgemaakt, is stij gende. Tot dusver zijn scherpe verkla ringen, waarin de nieuwe uit vieren twintig leden bestaande regering wordt afgewezen, verschenen van het „strate gisch commando van Kostram Ampera" en van het „Pantjasilafront", waarin alle zeven Indonesische anti-communis tische partijen en aanverwante organi saties samenwerken. De politieke partijen zowel als de be wegingen die tegen het vorige kabinet demonstreerden zijn het erover eens dat het nieuwe ministersteam dient te wor den afgewezen omdat het niet de eisen van de brede massa weerspiegelt. De vijf nieuwe ministers zullen morgen worden beëdigd. De andere bewinds lieden maakten al deel uit van de vorige regering, Het „Pantjasilafront" verklaarde dat dit kabinet „geen afspiegeling Ls van het lijdende volk en zijn eisen tot verbete ring van de situatie". Generaal Soeharto, bevelhebber van het legfer en lid van het kernkabinet, vertelaarde tegenover een delegatie van hot „Pantjasilafront", dio stelsel. Het toenemen van de uitvals- verachijnselen maakten het noodzake lijk op korte termijn langs operatieve weg dit gezwel weg te nemen. De operatie is zonder complicaties verlopen. De toestand van de bisschop onmiddellijk na de operatie is goed zal echter geruime tijd en vooral de eerstkomende dagen reden tot grote be zorgdheid blijven, omdat de evt. kwaad aardigheid nog niet definitief is vast gesteld. Gevraagd wordt om in deze da gen de bisschop op bijzondere wijze ir het gebed te blijven gedenken. Vanzelf sprekend zal het de eerste tijd niet mo gelijk zijn de bisschop te bezoeken. Aan het eind van de week volgt een nieuw communiqué. Klandestiene zenders opgespoord In samenwerking met de gemeente politie te Den Haag heeft de PTT gister middag een vijftal klandestiene zenders opgespoord en in beslag genomen. Boven dien werd een zender in beslag genomen waai-van wel vergunning was verleend doch waarmee een verkeerde golflengte werd uitgezonden en samengewerkt de vijf klandestiene zenders. Proces baal werd opgemaakt tegen een 18-jarige scholier (die uitzond onder de roepnaam PAOIFCIeen 19-jarige scholier (PAO HSZ), een 16-jarige scholier (PAO-RIT) een eveneens 16-jarige scholier (UAO- AWNI, een 24-jarige leerling-drukker (UAO-OWL) en een 19-jarige aspirant- telgrafist. (PA£>-FBFl. allen te 's-Gra- venhage. Zij zonden uit op een golflengte van plusminus 80 meter. (Van onze correspondent ARNHEM Achter de provo- activiteit van het werpen van rookbommen schuilt geen goed opgezette organisatie, maar een 16-jarige amateurscheikundige. die niets tegen het huwelijk van Beatrix en Claus heeft en zich zelf een aanhanger van het Oranjehuis noemt. Het is de 16-jarige Harmen de Bont te Otterlo op de Veluwe. een derde klas h.b.s.'er, die tot voor kort in de Haagse Kwartel laan woonde. Hij maakte uit lief hebberij rookbommen, waarvoor hij o.a. chemische middelen kreeg in het Westland, waar dit in de tuinbouw wordt gebruikt en waar hij vorige zomer in zijn vakantie enige tijd werkte. Uit liefhebberij maakte hij rookbommen, die hij tegen kostprijs van de hand heeft gedaan aan een kennis, die hij „Bernhavd" noemt. Deze in Den Haag wonende Bemhard studeert in Amsterdam. Hij was het die de provo's zeker 100 rookbommen in handen speelde. Harmen de Bont is dermate ge schrokken van wat de provo's met zijn rookbommen hebben uitge haald. dat hij aan een Amster damse krant een brief heeft ge schreven. waarin hij een ..open bare schuldbekentenis" deed Deze brief weer heeft de justitie in actie gebracht. De Arnhemse officier van justitie, mr. Holsteyn, heeft Harmen een verhoor afge- noirjen. Hij beschouwt Harmen niet als een oproerkraaier, maar als een scheikundige hobbyist, die zich voor het karretje van de provo's heeft laten spannen. Aan de rijksrecherche ls intussen op dracht gegeven ook de niet nader met naam aangeduide „Bernhard" en diens Amsterdamse vrienden te ondervragen. Het is nog zeer de vraag of een en ander tot ge rechtelijke vervolging zal leiden, En bloc ontslag na afgewezen looneis (A.N:P.I. Het Alkmaarse kaas- dragersgilde, een toeristische attrac tie apart, heeft vanmorgen en bloc zijn ontslag aan geboden aan B. en W. van Alkmaar, dat niet wilde in gaan op hun ver zoek om een loons verhoging van tien gulden per makrt- dag. Sinds 1958 ontvangen de kaas dragers per markt dag, die alleen in de zomer wordt ge houden, twintig gulden, plus 7,50 als overbruggings toelage voor de wintermaanden, markt wordt ge- houden. Het college van B. en W. had zdch bereid verklaard tot een verhoging van vijf gulden per marktdag, waarmee aanvankelijk enkele oudere kaasdragers wel genoegen namen. In een gisteravond gehouden vergadering van het gilde werd echter unaniem besloten het ontslag aan te bieden. Inwilliging van de eisen van de kaasdragers zou betekenen, dat het verlies op de kaasmarkt voor de gemeente zou stijgen tot 25.000 gulden per jaar. Vervanging van de kaasdragers door nieuwe functionarissen wordt wel door de wethouder van het Marktwezen overwogen, maar het moet uitgesloten worden geacht, dat hij hierin zal slagen, want men ls al drie jaar bezig vijf nieuwe kaas- dragers aan te trekken. MEXICO, (UJU.) Prinses Beatrix en prins Claus, nog steeds reizend als voort- vluchtigen om aan de pers te ontkomen, zouden vandaag de door oerwouden om geven ruïnes van de oude Mayastad Uxmal bezoeken. Morgen zouden zij de sjieke badplaats Acapulco bezoeken. De huwelijksreis is tot dusver geken merkt geweest door heimelijke vluchten, een onverwachte aankomst of een plot seling vertrek, een verblijf op een om muurde en streng bewaakt landgoed en misleidende verklaringen om de pers op een dwaalspoor te brengen. In kring envan buitenlandse journalis ten in Mexico-City heeft de afwijzende houding die prinses Beatrix en prins Claus jegens fotografen en journalisten aan de dag leggen, bevreemding gewekt, zo meldt de correspondent van het Westduitse persbureau D.P.A. in Mexico. Wel wordt erkend dat ook de Nederlandse kroon prinses recht heeft op een particulier leven, maar ze had zich, zo wordt gezegd, toch niet volledig aan de natuurlijke be langstelling van de wereld moeten ont trekken. Met een kort interview had snel ler en beter bereikt kunnen worden wat nu met, die geheimzinnigheid wordt beoogd. Ook zou daardoor een stroom van geruch ten en onjuiste berichten gastvrouwe mevrouw Lopez Mateos verspreidde zon dag het valse gerucht dat het paar naar Suriname was vertrokken - vefmeden Protestmars tegen vernietigingswapens AMSTERDAM (ANP) Tussen 7 en 11 april zullen, volgens de voorlopige op gave 187 Nederlandse, 40 Belgische, 40 Engelse, 20 Duitse en 4 Deense jon geren, een protest mars houden tussen Den Helder en Amsterdam. ZU komen donderdag 7 april bijeen ln Den Helder, houden er een voor lichtingsavond, slapen in tenten en gaan vrijdagmorgen om acht uur op weg naar Amsterdam, met het doel de aandacht te trekken voor de naar hun mening voortdurende dreiging van allerlei mas savernietigingswapens. Over de 100 ki lometer die er liggen tussen Den Hel der en Amsterdam zullen zij vier da gen doen. Pleisterplaatsen zijn Nieuwe Niedorp, Alkmaar en Zaandam. Deels in tenten, scholen of bij particulieren zal worden overnacht. Vooral op de avond en nacht in Zaandam zal „het protest" luide klinken, want op die avond zullen zangers van protestsongs en dichters van protestgedichten hun stem laten klinken. De bedoeling is dat de mars elndlgd op maandag tweede paasdag bij de dok werker op het J. D. Meljerplein in Am sterdam, maar voor het ogenblik heeft de burgemeester van Amsterdam nog geen toestemming gegeven ten zuiden van het LJ te komen. Onder de leuzen die worden meege voerd zijn er als: „Praten, niet schie ten", „Geen strontium in mijn pap", „Oorlog aan de oorlog", „Geen man en geen cent", „Ban de bom" en >,Wij wil len leven." Wie heeft hier de hand in gehad Thuis zal dit dienstertje zich afvragen wie haar in stilte heeft aanbeden en wie er de hand in heeft gehad. Wie heeft haar naar zijn hand willen zetten f En is zij daar wel van gediend f hem van de heersende ongerustheid op de hoogte kwam stellen, dat de nieuwe regering slechts ten eerste faze op de weg naar verbeteringen vormt. Hij zei dat dit kabinet het maximum haalbare onder de huidige omstandigheden is. „Koetram",1 waarin enkele studenten organisaties zijn verenigd, gaf gisteren uitdrukking aan zijn „diepe teleurstel ling over het nieuwe kabinet, dat meer als een reorganisatie van het vorige kan worden beschouwd en als zodanig onaan vaardbaar is". „Het mankeert het nieu we team aan strijdbare geest; het heeft geen enkele fundamentele verandering ondergaan ten aanzien van een veilen- voudiging van zijn samenstelling", aldus j „Kostram" Volgens deze organisatie is de regering niet volledig gehuiverd van pro-communistische elementen en zitten j er opportunisten.in die wel eens,zouden kunnen proberen de geest van de ver- i boden communistische partij tot leven te brengen. Het programma ziet „Kostram" J als een voortzetting van dat van het vorige kabinet en de organisatie, is er- van overtuigd dat het niet tot yerlaging van de prijzen en vermindering van de economische moeilijkheden zal leiden. Men trekt de conclusie, dat het van het allergrootste belang is, dat generaal Soe harto de hem door president Soekarno overgedragen bevoegdheden blijft uit oefenen. Het leger heeft inmiddels aangekon digd streng te zullen optreden tegen straatschenders, anarchisten en wraak- zoekers. Het leger heeft de lijfwacht van president Soekarno ontbonden. 'an moeder Tan ja, die in het begin non dit jaar van Artis >i Meer dan twee maanden te laat. Maar de baby mag veertig kilogram wezen. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) HILVERSUM. De AVRO-televUie geeft morgenavond geen rechtstreekse reportage via de Early Bird van de boks match om de wereldtitel in Toronto. De strijd die gaat tussen Casslus Clay en George Chuvalo, leek de BBC-televlsie zo weinig interessant, dat ze haar aan vrage om relayering introk. West-Duits, land en België volgden dit voorbeeld. Voor de AVRO-t.v. is het niet doenlijk om de uiterst kostbare transmissie vla de satelliet Early Bird alleen te betalen. Bij de BBC-televisie verklaarde men dat in Engeland alleen maar interesse bestaat voor het aanvankelijk op 12 maart te houden gevecht tussen Cassius Clay en Ernie Ferrell. In verband met licenitemoeilijkhcden ging deze wedstrijd niet door en moest Clay naar een andere uitdager omzien, hetgeen de Canadees George Chuvalo werd. (Van onze radio- en t.v.-redacteur HILVERSUM De bekende componist en muziekcriticus Wouter Paap heeft het NTS-bestuur meegedeeld, dat hU zijn be noeming tot lid van de NTS-programma raad niet kan aanvaarden. De heer Paap ls van mening dat het kunstenaarselement te weinig vertegen woordigd ls in dit nieuwe college, ook al zal de NTS o.a. door gebrek aan zendtijd voorlopig no gniet veel aan kunstzinnige programma's kunnen doen. De heer Paap wijst er voorts op dat deze functie te veel van zijn tijd zou vergen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1