hersenoperatie Daken van huizen en feestgebouw MGR bekkers STORM BIJ VLAGEN EEN ORKAAN Vanmorgen in Tilburg Golven van 10 meter beuken booreiland Wind maakt woningen dakloos Over hele li land veel vernielingen Leeuw bijt dompteur in hals Goede kans op herstel ZWARE TAAK VOOR SULTAN VAN DJOKJA Kroetsjev wil geen operatie Vastenactie overschrijdt twee miljoen Loon in streekbus 30 procent te laag Cals moe naar West r.vL*rL™„» ras x Met zware slagzii IJ muiden binnen Minder elektrisch scheren Erfenis van miljoenen voor naaister PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 1030.01 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p.w. 0.88; p. mnd. 3.75: p. kwart, 11.30: franco per post 11.80. ADVERTENTIES: 20ct p. mm. Telefoontjes 1.75 KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00 U.) MAANDAG 28 MAART 1966 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ONBESTENDIG De weersverwachting, medegedeeld door hei KNMI, geldig van heden- tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele regen- of hagel buien. Krachtige tot matige, maar aan de kus» aanvankelijk nog harde noordwestelijke wind. Vannacht in het binnenland hier en daar nacht vorst. morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 57e jaargang, no. 16.792 (Van onze correspondenten) DEN HAAG LONDEN Ter land, ter zee en in de lucht heeft de wind, die vaak een snelheid van 150 km. per uur bereikte, hevig huis gehouden. Het luchtverkeer werd tendele lamgelegd, schepen kwamen in nood, huizen en bomen werden vernield. Op de Noordzee en in het Kanaal werden de golven tot tien meter hoog opgezweept. I In Winterswijk werd het 30 bij 40 meter I metende dak van het feestgebouw aan de j Heitsma Mulierweg afgerukt. Het kwam 300 meter verder neer. De muren van het j gebouw staan nog overeind, maar veel j meer dan een ruïne kan men het niet j j noemen. Men had juist plannen om het J gebouw te moderniseren. In Bergum (Fr.) rukte de wind van een pasgebouw blok van zes huizen in worpen. Dank zij het feit, dat vrijwel alle bewoners op dat moment in de kerk wa ren, werd niemand gewond. Volgens waar nemers was er een windhoos opgetreden Men zag een zwarte wolk met een slurf In het bedje van een baby werden brokstukken van de stenen muur ge vonden, doch het kind sliep nog rustig. Door velen werd onmiddellijk hulp ge boden Buurtbewoners hielpen mee de ra men dicht te spijkeren. Aannemers en bouwvakkers kwamen in de weer om tentzeilen te spannen over de open daken Een zeilenfirma stelde 600 vierkante meter dekzeilen beschikbaar. De schade wordt geraamd op 100.000 gulden. De wo ningen zijn particulier gebouwd. Men is tegen schade verzekerd, maar het staat nog niet vast, of de verzekering ook deze schade dekt. Op de Noordzee raakte de boortoren .Ocean Prince" op drift. In een pendel dienst door twee vliegtuigen van de RAF zijn 43 man van boord gehaald. Ook de boortoren „Constellation" met 29 opva renden, die versleept werd. raakte op SOESTERBERG (ANP) Zaterdag Is de 33-jarige Rotterdamse dompteur Aad de Vries van het circus Boltiui le Soesterberg aangevallen door een van zijn leeuwen. Ernstig gewond aan ge laat en rug is de man opgenomen in liet ziekenhuis De Lichtenberg in Amers- Een slagader in de hals werd doorge beten. De dompteur heeft veel bloed verloren. Hij zal de eerste maanden niet kunnen optreden. De leeuw, Sultan, was sinds enkele maanden bij het circus. Sinds twee we ken had de dompteur de leeuw onder dressuur. De dompteur werd aangeval len tijdens een van de dressuurpogin- gen. Andere circusmensen hebben de dompteur moeten bevrijden. Over eventuele wijzigingen in het circusprogramma voor het komende seizoen door het ongeval zei de heer Boltini: Het nummer zal te allen tijde doorgaan. Ik ben bezig contact op te nemen met andere dompteurs. Het kan me niet schelen waar ik voor tijdelijk een nieuwe dompteur vandaan moet halen. We zijn te ver in het jaar om nog een ander soortgelijk nummer in het programma in te kunnen lassen. De dompteur waagde te veel. Ik heb hem altijd gezegd, doe het wat kalmer aan. Hij is te heldhaftig. Dit is niet alleen mijn mening, maar ook die van al zijn vakbroeders. Een leeuw is niet te ver trouwen. Vandaag likt hij, morgen valt hij aan. Met de leeuw kunnen we niet verder werken. Hij zal teruggestuurd worden naar de dierentuin Klant in Valkenburg, waar hij vandaan is geko- Stormramp in Rio eist 21 doden RIO DE JANEIRO U.P.I.)De Braziliaanse stad Rio de Janeiro en haar omgeving zijn getroffen door een storm die met zware slagregens gepaard ging. 21 Mensen zijn omgekomen, er zijn vele gewonden en duizenden daklozen. Ge vreesd wordt dat het dodencijfer nog zal stijgen want de weersvoorspellingen zijn ongustig. De regen begon zaterdagmiddag te vallen en hij wist van geen wijken tot zondagmiddag. Deze stad met drie mil joen inwoners werd er vrijwel door ver lamd. Trein- en luchtverkeer moesten worden gestaakt. drift. Men stelde pogingen ln het werk de opvarenden in veiligheid te brengen. Een piloot noemde de toestand op zee „afschuwelijk", l it Scheveningen voer de motorredingboot ..Bernard van Leer" uit. De marine '/.oud eveneens hulp. Vanoch tend dreef het booreiland in de richting van de Nederlandse kust. Toen de kracht van de storm wat minder werd. werd de toestand voor de mannen aan boord minder gevaarlijk. Het Griekse vrachtschip „Dimitroe", op weg naar Hamburg, worstelde in zware storm en met een begin van brand aan boord zich naar Hamburg. Op noodseinen voeren Ned. sleepboten uit De Noorse vrachtvaarder „Bretagne" sloeg lek ter hoogte van IJmuiden. Het maakte snel slagzij. De sleepboot „Titan" voer uit voor assistentie. Men zag kans het schip binnen de pieren van IJmuiden te brengen. De Deense kustvaarder „Ulla Degn" sloeg ook lek. Het kreeg sleepboothulp en kwam naar IJmuiden. Het Zweedse schip „Benares" liep in de monding van de Westerschelde aan de grond. Men probeerde vandaag het schip vlot te trekken. Door blikseminslag in de leidingen kampten de spoorwegen op diverse tra- ject£» met vertragingen. De bliksem sloeg gisteravond om kwart over acht ook in de 350 meter hoge Lopiktoren, waardoor de straalverbinding met de hoofdcontrole kamer in Bussum uitviel. De „Zweedse gouvernante" verdween een kwartier van het scherm. Overal ln den lande zijn politie en brandweer behulpzaam geweest bij het verwijderen van omgewaaide bomen, het overeind zetten van t.v.-antennes, het vastzetten van steigerpalen, het dichttim meren van ramen, het verwijderen van losgeraakte bedradingen, het vastleggen van op drift geraakte boten en het helpen bij kleine verwondingen. De politie is langs de hoofdwegen ook druk geweest met het op gang helpen van gestrande automobilisten. De 29-jarige Hilversummer R. de Graaf en diens verloofde werden door de wind met hun auto op de Arnhemseweg op de verkeerde rqbaan gedrukt. Zij reden frontaal tegen een vrachtauto en werden op slag gedood. Tijdens een hevig onweer gisteravond is de boerderij van de landbouwer Wou denberg aan de Lunterseweg in Barneveld door de bliksem getroffen. Twee koelen werden door het hemelvuur op slag ge dood en in het woonhuis ontstond een grote ravage. De hooiberg brandde uit. correspondent Monseigneur W. M. Bekkers, bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft vanmorgen een hersenoperatie ondergaan in het Elisabethziekenhuis te Tilburg, waarnaar hij enkele dagen geleden is overgebracht. Over de afloop van de operatie is nog niets bekend. Volgens het medisch onderzoek, dat aan de operatie is voorafgegaan, bestond er een goede kans van slagen en mocht een volledig herstel zij het op niet al te korte termijn worden verwacht. Zaterdag werd het bericht van de aan staande operatie door het bisdom aan alle dekenaten doorgegeven met het uitdruk- kalijk verzoek aan geestelijkheid en gelo- vigen om voor mgr. Bekkers te willen I bidden. Aan dit verzoek is gisteren in alle kerken van het bisdom tijdens de heilige I ertoonde mgr. Bekkers de laatste weken een steeds toenemend geheugen- I verlies, hij kon geen namen meer ont- j f houden en had ook moeite met het i vinden van woorden of uitdrukkingen. 1 Een onderzoek wees uit. dat deze kwaal i een organische oorzaak had en dat deze met goede kans op succes kon worden I weggenomen. In kringen van de Bossche geestelijk heid acht men de mogelijkheid niet uit gesloten, dat men hier te doen heeft met een late nawerking van 'n auto-ongeluk, dat mgr. Bekkers nog voor zijn Mening in Indonesië: Vertrekverbod °Pg geheven DJAKARTA (A.N.P De dagbla den in de Indonesische hoofdstad hebben maandag in commentaren op de samen stelling van het nieuwe kabinet, waar van Soekarno premier Is, gezegd dat de nieuwe regering de steun verdient zolang haar politiek in het belang van het volk ten houden. De zesde vide-premier, Adam Malik, die behalve met buiten landse zaken, ook met voorlichting en sociaal welzijn is belast, zal de naam van Indonesië in het buitenland moeten herstellen, zo meent men De waarne mers achten het van betekenis dat het ministerie van Voorlichting ook onder het beheer van Malik is gesteld, aange- gerd zien voorheen Roesland Abdoelgani dit ministerie beheerde Deze heeft nu de j controle over het „nationale front", waarin politieke partijen en massa organisaties zijn vertegenwoordigd. j Vice-admiraal Moeljadi heeft de porte- De ravage in Bergum, waar de wind zes nieuwe woningen van de daken ontdeed. HEEMSTEDE. (K.N P.Na de tweede inzameling voor de bisschoppelijke vasten actie. die gisteren in de meeste kerken van ons land is gehouden, valt een lichte stijging in de opbrengst te constateren. Terwijl de eerste ronde ongeveer f. 950.000 opbracht, weid vandaag een bedrag van ruim 1 miljoen gulden ingezameld. Teza men met particuliere gitten is de totale stand nu gekomen op iets meer dan 2 miljoen gulden. Verwacht wordt dat deze stijging zich nu zal doorzetten en de grote I stoot naar de noodzakelijke 5 miljoen gul den rond Pasen komt. Ook vorig jaar is de derde slag de beslissende geweest. MOSKOU. (Reuter). De vroegere Russische premier Nikita Kroetsjev heeft 2 dagen geleden 't ziekenhuis verlaten, zo is zaterdag in wel ingelichte kringen in Moskou gezegd. Volgens sommige onbe vestigde berichten zou hij hebben gewei - nieroperatie te ondergaan. advocaateïtjes niet duur wel heerlijk I, De bladen toonden zich voorzichtig van Marine, die hij vijf weken geleden had gekregen, behouden, maar generaal-majoor Sarbini die vorige maand tot minister van Defensie was istisch over hef nieuwe kabinet. I benoemd. Waal-nemers in Djakarta zijn het er- over eens dat de zwaarate taak gelegd rane el nheden dje hlj op de schouders van de 54-j.llge «ullan n» lrahin..nn,li,i- Hamengkoe Boewono. de vierde - minister van Vete belast met economische, finan- en constructie-aangelegenheden in ieuwe regering. Hij zal zich met de lijke kwesties als handel, financiën, openbare werken, olie, gas, industrie, de landbouw en de verbindingen bezig moe- „Even hoog als van een bijrijder op mestkar" SCHIPHOL (ANP) Gevraagd naar g commentaar over de verkiezingen ift premier Cals bjj zyn vertrek naar West zaterdagochtend op Schiphol vóór de kabinetswijziging ari ook bekleedde. President Soekarno zei gisteravond tot verslaggevers dat hij had besloten zijn „Dwikora"-kabinet te perfectioneren. (Dwikora is de afkorting voor de poli- van Werknen tiek van verplettering van MaleisiëDe loonvoorstellci zes vice-premiers zullen gezamenlijk het presidium vormen „overeenkomstig de j De categorale bond verzet zich tegen het rapport, richtlijnen die ik hun zal geven", aldus I KNVTO en de drie bonden, die de achterstand UTRECHT (ANP) - Met het verspreiden i werknemers in de streekvervoersbedryven ln het Personenvervoer in de drie erkende bonden. een pamflet onder de ongeveer 20.000 de Algemene Nederlandse Vereniging i landelijke actie begonnen tegen de Soekarno De Indonesische migratiediénst heeft vanochtend meegedeeld dat het verbod voor Indonesiërs het land te verlaten, is Ingetrokken. Dit meldt radio-Djakarta. De maatregel,dié 18 maart van kracht was geworden, was ingetrokken omdat de toestand thans weer normaal is, zo werd gezegd. vervoersbedrijven ten opzichte van die bij de gemeentelijke vervoersbedrijven berekende op 12 50 tot 17 50 per w eek Het verschil is veel groter, ongeveer 120 per maand, zo meent de ANVWP, die bezwaar heeft togen de gevolgde methode om het. loon van de buschauffeur in het streekvervoer te vergelijken met dat van een gemiddelde industrie-arbeider. De categorale bond acht alleen verge lijking met de gemeentelijke vervoerbedrijven rechtvaardig. Dan blijkt dat de achterstand gemiddeld 30 procent bei-aagt. Het loon van een buschauffeur is, on danks zijn verantwoordelijkheid, te vergelijken met het loon van oen bijrijder op een mestkar, zo oordeelt de categorale bond, die de 20.000 werknemers in het streek- vervoersbedrijf vraagt de nieuwe CAO duidelijk af te wijzen. de West zaterdagochtend op Schiphol verklaard: ...Als kabinet moeten wU altijd /T I I I *1 I* kritiek veroorloven .Ie kunt ei natuur-! £_J MGR. BEKKERS bisschopswijding is overkomen. Hij liep toen een ernstig schedelletsel op, waar van hij gelukkig volledig herstelde. Mo gelijk heeft het toch 'n spoor nagelaten, dat nu weer actief geworden is. Anderen zoeken verband met een val op het ijs. toen hij begin van dit jaar een middag ging schaatsen. Wij wijzen er met na druk op, dat het hier alleen gaat om veronderstellingen, die van medische zijde niet konden worden bevestigd. Niet alleen in het bisdom 's-Hertogen bosch, ook in verscheidene katholieke kerken in andere diocesen is gisteren gebeden voor het welzijn van mgr. Bek kers, terwijl ook in sommige hervormde en gereformeerde kerken gebeden wei den gestort. De belangstelling in Neder land is overweldigend: het secretariaat van het bisdom was zaterdagavond en gisteren telefonisch praktisch onbereik baar, doordat uit alle delen van het land belangstellenden opbelden en nadere bij zonderheden vroegen na het eerste be richt vla radio en televisie. 3CHIPHOL, (ANP). Sinds het ver schijnen van de zg. stainless steel scheermesjes op de markt nu twee jaar geleden ls in Nederland de op mars van het elek trisch scheerappa- raat niet alleen tot stilstand gebracht, doch is de verkoop zelfs enigszins te ruggelopen. Dit heeft de nieuwe verkoop-directeur voor het Europese contingent van de Ame rikaanse Schick scheermesjes fabriek, de heer T. Oliver, bij zijn aankomst op Schip hol medegedeeld Hij ging een bezoek brengen aan de fabriek, die Schick in december van het vorig jaar bij Sloter- dijk ln Amsterdam heeft geopend. Philips heeft dit intussen ontkend. CANNES, (Reuter). De 38-jarige Franse naaister Almee Gulttay, die ln Cannes een klein modeatelier drijft, heeft 30 miljoen frank (ongeveer 2.250.000 gld geërfd van een vorig jaar overleden Egyp tische prinses. kritie Generaal Sunay president van Turkije ISTANBOEL (U.P.I.). De gematigde generaal Cevdet Sunay zal maandag tot vijfde president van Turkije worden ge kozen. als opvolger van de zeer ernstig zieke president Kemal GurseL Naar bekend was premii avond van de verkiezingen «woensdag' onbereikbaar voor de pers Voortdurend belden verslaggevers op en hoorden dan van zijn echtgenote, dat hij erg moe naar bed was gegaan. ..Ik ben ook erg moe", bevestigde mr. Cals op Schiphol. t dat niet overdrijven tot over vermoeid. Ik dacht woensdag: als ik op blijf wordt het weer diep in de nacht en dat was me jlie avond net te veel' Dat hij zo moe is weet hij aan de extra-druk te van de afgelopen maanden huwelijk van de prinses. Ook bij zijn vertrek van Schiphol was de premier nog moe en zag er bleek uit Zijn energie was echter nog lang niel verdwenen Maandagavond zal h|j na eer tweedaags verblijf in Lissabon ln Para marlbo aankomen, waar hem dagelijks een zwaar programma met vele door heel Suriname te wachten staat. „Ik zal vaak 's ochtends om 6 uur al op weg zijn". Na 10 dagen volgt dan nog een bezoek aan de Antillen ook. De echtgenoot van mevrouw Gulttay. Micky voor haar klanten, ls vroeger bij I ae prinses, Kelal el Dlne, als chauffeur I m dienst geweest. Mevrouw Gulttay, die van haar man gescheiden is. zei: „De prinses was een aardige vrouw. Ze maak te graag grapjes met me en zei me niet te zullen vergeten in haar testament. Maar ik geloofde niet dat ze mij iets zou nala ten". In afwachting van het geld blijft Micky gewoon werken. De totale erfenis van de prinses wordt op 750 miljoen (500 miljoen gulden) geraamd Aardgasexplosie in caletaria GRONINGEN. (A.N.P.). In een cafe taria in Groningen heeft zich vanochtend een hevige aardgasontploffing voorgedaan. Het betrokken pand werd grotendeels ver nield. De binnenmuren zijn volledig weg geslagen en de buitenmuren zijn ontzet. Tot ver in die omtrek sprongen de ruiten. Mensen renden in pyjama de stiaat op. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De explosie is ontstaan door een lek in de gasleiding. De schade be draagt zeker een ton.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1