3 "Wanders' ub voor ailjonairs gesloten Vakantie verdeling TAM STARFIGHTERDEBAT IN WEST-DUITSE BONDSDAG Kabinet-Cals ziet in om met voortvarende boerenwinst geen reden plannen naar huis te gaan GROOT SCHANDAAL OM ARTIKEL IN KRANT VAN MILANEES LYCEUM V. £uid-Afrika eft ds. King seen visum 7LASVELD orst Fischer rijgt valbijl Nieuwe regeling der gemengde huwelijken is niet bevredigend In Uw trommelwasmachine voortaan NIEUWE RADION LAF OM BIJLTJE NU NEER TE LEGGEN KOEKOEK NIET OP AVRO-T.Y. Pseudo-arts opnieuw praktizerend DB LEED6E COURANT Justitie in Paulus geeft zijn ring aan Sbisschop Michael Ramsey ten i de herniewioing van de derlij he betrekkingen tussen Rome en Canterbury. S! 12 (Advertentie) platenbon is altijd raak! (Van onze correspondent) STERDAM De miljonairsclub, Ce es Mandere enkele maanden ge- met veel tam-tam opende op het rdamse Thorbeckeplein ls weer De belangstelling voor het exclu- ablis6ement waar alleen miljonairs ■tegenwoordigers van mlljoenenbe- mochten komen bleek niet vol- om een rendabele exploitatie te leren Manders tracht nu tijdens ikantie op Majorca de teleurstelling" ;n en een nieuwe bestemming te x>r het bedrenf dat hij ten ple- tand e miljonairs juist peperduur ten inrichten. iNNESBURG, De Zuid- anse regering een inreis- te verstrek- i de Ameri- negerleider Martin King. was door de ïlkaanse tenfedera- genodigd om 'ireekbeurt te vervullen op de multiracl- leetdng waar- nator Robert F. Kennedy is ult- gd te komen spreken. ly kan van de Zuidafrlkaanse ïg een visum krijgen, maar zijn in de maand mei. wanneer de ig plaatsvindt, wordt „niet oppor- geacht. !CO Qed: (Advertentie) RIJSCHOOL 411 ■HI^MEEEEIÏI* 6£T-BERLUN (RTR) De voor- SS-arts Hans Fischer (53) is van- n Oost-BerlMn veroordeeld tot de '61 door de valbijl voor zijn aandeel massamoorden in het concentratle- Auschwitz. Hij werd door het Oost- hooggerechtshof schuldig bevon- '6- an het zenden van 75.000 joden '6: de gaskamers. Aan Fischer waren tegen de mensheid ten laste '6I her heeft twintig jjaar lang onop- doofkt een praktijk als huisarts uitge- in Spreenhagen bij Frankfurt aan t. Als SS-dokter had hij van april tot juli 1944 op het perron van witz de aangekomen gevangenen Ipjtimpel wenken met de hand gese voor de gaskamers. Bovendien hij vele malen zieken of gevange- Lie niet meer konden werken de ingestuurd (Advertentie). platenbon is altijd raak! Ramsey heeft Paus laten weten: ROME (K.N.P.-U.P.I.) Tijdens een persconferentie, die hij voor zijn vertrek uit Rome heeft gehouden, ver klaarde dr. Ramsey, aartsbisschop van Canterbury, dat de nieuwe Instructie van het Vatieaan, betreffende de ge mengde huwelijken het geweten van anglicanen en andere niet-katholleke christenen niet bevredigt. Hij had zulks aan de Pans laten blijken. Ramsey voegde eraan toe, dat genoemde in structie, zoals uit de tekst zelf af te lelden is, niet het laatste woord in ge noemde kwestie zal zijn. Hij verklaarde dat deze kwestie aan de orde zal komen in het gesprek, dat binnenkort tussen Rome en Canterbury zal worden aan geknoopt. Ramsey meende, dat zijn ontmoeting met de Paus van grote invloed zou zijn op de zaak van de christelijke eenheid, ook al zou deze generatie nog niet direct de vruchten ervan kunnen pluk ken. Er zijn nog grote moeilijkheden te overwinnen, die o.a. samenhangen met het feit, dat Rome de geldigheid der anglicaanse wijdingen niet erkent. Op de vraag van een der journalisten of de gemeenschappelijke godsdienstoefening, die Paus en aartsbisschop gisteren ln Sint-Paulus buiten de Muren hebben gehouden, een erkenning van de geldig heid der anglicaanse wijdingen inhield, antwoordde Ramsey ontkennend. Deze zaak moet juist als de eerder genoemde worden onderzocht in de gemengde Stichting van de Arbeid adviseert: DEN HAAG (ANP) De regering gaat akkoord met het op 14 oktober 1965 door de Stichting van de Arbeid uitgebrachte advies over de spreiding van de bedrijfs- vakanties in de komende jaren. Dit houdt in, dat de Stichting van de Arbeid voor 1966 aan het bedrijfsleven het volgende vakantieschema, dat alleen van toepas sing is op collectief sluitende bedrijven, zal adviseren: le periode: 4 t/m 16 juli: de metaal industrie plus het westen van Nederland (Noord- en Zuid-Holland), Utrecht en Gelderland ten noorden en westen van de rivieren). 2e periode: 17 t/m 30 juli: het bouw bedrijf en aanverwante bedrijven, de con- fectde-industrie plus het oosten en noor den van Nederland. 3e periode: 31 juli t/m 13 augustus: de textielindustrie plus het gedeelte van Nederland bezuiden de grote rivieren. (Advertentie) Een platenbon is altijd commissie, die binnenkort zal worden ingesteld, niet als geïsoleerd probleem maar als onderdeel van een heel com plex van vraagstukken. Tot slot liet hij de ring zien, die hij van de Paus had gekregen en vertelde met zichtbare voldoening, dat de Paus tijdens de plechtigheid in de Pauluskerk het borstkruis had gedragen, dat hem cadeau was gedaan. Voor de persconferentie bracht de aartsbisschop een bezoek aan het secre tariaat voor de eenheid, waar hij een privégesprek had met kardinaal Bea. De overige leden van de staf werden aan hem voorgesteld en kregen allen een of ander geschenk. Aan mgr. Wille- brands gaf Ramsey iets heel bijzonders n.l. het kruis van de H. Augustinus, die uit Rome naar Engeland was gezonden om er het christendom te prediken. Later op de dag is de aartsbisschop van Canterbury naar Genève vertrok ken voor een bezoek aan de Wereld raad van Kerken. Op het vliegveld werd hem uitgeleide gedaan door dezelfde personen, die hem dinsdag hadden ver welkomd. actie tegen drie leden van redactie (Van onze correspondent ROME Zelden veroorzaakt een schoolkrant een schandaal van nationale omvang als ln het geval van het schoolblaadje van het Milanese lyceum „Parinl". In dit lyceum, het meest deftige en beroemde van de Italiaanse middelbare scholen, waar een elite opgloeit die zich als de boys van Eton-College gedraagt, wordt door een paar 17-jarige jongens en meisjes een blaadje gepubliceerd onder de titel „La Zanzara" de mug. Deze „mug" heeft enkele brave burgers lelijk gestoken en zfl hebben ln hun verontwaardiging dc procureur van Milaan om Interventie ge vraagd. Wat daarop volgde. Is een juridische farce waarmee zich nu niet alleen de procureur- generaal. de minister, maar ook de Kamer en zelfs de president van de republiek zullen moeten bezig houden. school, die overigens gemengd is, vonden dit te gek en hun Het begon met een stoutmoedig o^ere protesteerden hevig. Het artikel, gebaseerd zoals gewoon- jaj |d| 1 lijk, op een „enquête". Onder de titel „Wat denken de meis jes van heden ervan?" werden in „La Zanzare" de meningen van de jonge meisjes van de school over seksuele vraagstuk ken, vrije liefde, prostitutie, re ligieuze normen op seksueel ge bied etc. weergegeven. Enkele katholieke jongeren van de artikel belandde, met een lange brief met opgeschroefde verwij ten aan jongens en meisjes, le raren en rector, bij de procu- Deze herinnerde zich een wet uit het jaar 1933, uit de fascis tische tijd en liet de drie leden van de redactie, twee jongens en een meisje, allen rond. de 17 jaar, aan een normaal straf- Onderzoek Dit onderzoek speelde zich af op een wijze, die even komiek als irriterend is: de Milanese rechter-commissaris liet de drie jonge mensen opkomen en ze moesten in zijn tegenwoordig heid en die van een derde per soon een nauwkeurig onderzoek door een arts ondergaan. Het meisje weigerde, diep veront- Het drietal, dat de redactie van de schoolkrant vormt: Claudia Beltramo. Marco Sassano en Marco de Poli. waardigd. de jongens moeeten zich echter ontkleden en er werd na een aantal pijnlijke vragen vastgesteld: of zij bepaalde ziek ten hadden opgedaan, of zij be paalde relaties hadden gehad en wat dies meer zij. De oudere van de jongens rea geerden met zwaar geschuti ze riepen o.a. de professor voor strafrecht van de universiteit van Milaan, prof. Delitala. ter hulp die bij alle betrokken in stanties een zwaar protest in diende. zowel bij de minister van Justitie. Reale als bij de pre sident der Republiek. Saragat in diens iunctie als voorzitter van de Hoge Raad. De andere verdedigers van de jonge be schuldigden ondernamen soort gelijke stappen, met bezwaar schriften waar o.a- te lezen staat: „Ongelofelijk dat zo iets jebeuren kan ln het jaar 1966. vele Jaren na de inwerking ireding van de grondwet en in ;en stad als Milaan, ln een land iat zich beschaafd acht". Vragen De Italiaanse pers wijdt nu hele pagina's aan deze zaak. de Hoge Raad heeft telegrafische inlich tingen gevraagd, de nieuw be noemde procureur-generaal van Milaan, die pas over enige weken zijn ambt had moeten aanvaar den. arriveert in de komende lagen, liberale en communlsti sche kamerleden de oppositie dus hebben al vragen tot de minister gericht, zodat er een prettige gedachtenwlsseling in de Kamer over dit schoolkrantje te verwachten 1». Hoe ls dit alles mogelijk? Italië bevindt zich ln een razend vlug ge overgang: aan de ene kant wordt nog de traditionele katho lieke sfeer angstvallig bewaard; in de bioscopen, in de geïllus treerde bladen, in de romans neemt echter de emancipatie en de secularisatie 'n razend snel le vaart. En natuurlijk worden daarbij door overdrijving brok ken gemaakt. De steek van „De Mug" ls schijnbaar al te gevoe lig aangekomen en een testgeval geworden hoe ver men al of niet mag gaan met nieuwsgierige vragen. (Advertentie) Een platenbon is altijd Landhervormer doodgeschoten op Sicilië MESSINA (UPI) De socialistische wethouder van openbare werken van het dorp Tusa op Sicilië, de 43-jarige Carmelo Battaglia, is gisteren terwijl hij op een ezel over een landweg reed van een hinderlaag doodgeschoten. Battaglia had zich veel vijanden ge maakt door het verdelen van land on der boeren in het kader van een plaat selijk landhervormingsproject. WAST ZICHTBAAR WITTER Geen gebrek in wapensysteem correspondent Jan Bouwer) Eenenvijftig Starfighters (Van on BONN van de Westduitse luchtmacht zijn sedert 1961 neergestort: 27 piloten hebben daarbij hun leven verloren. Gisteren heeft de Westduitse Bondsdag zich de ge hele dag beziggehouden met wat inmid dels is uitgegroeid tot een „Starflgtater- affalre". Grotendeels afwezig waren behal ve regeringschef prof. Erhard, die moest werken aan de buitenlandse politieke verklaring over het Westduitse „vredes offensief" ook de leden van de Bondsdag zelf. Het Starfïghterdebat was uitgelokt door de interpellaties aan de minister van Defensie dr. Von Hassel, door de CDU/CSU en door de SPD en wel op grond van het rapport van de defensie- commissie aan het parlement dat in de afgelopen maanden 'n onderzoek naar de oorzaken van de ongelukkenserie heeft ingesteld en daarbij tot de conclu sie is gekomen dat er geen specifieke oorzaak bestaat. De commissie heeft totaal van 38 voorstellen gedaan ter verbetering van het Starfightervliegbe- drijf. De SPD nu wilde van de minister van Defensie weten, waarom hij deze (en andere) maatregelen al niet had getroffen nadat in 1965 toen de on- gelukkenreeks inzette de eerste in dicaties kwamen dat er met het Star- fighterwapensysteem misschien wel 'ns iets niet kon kloppen. Vragen Het ging in het debat niet alleen om technische en organisatorische dingen of om de vraag wat de oor zaak was van de opeenhoping van ongelukken sinds begin januari 1965, maar ook om de vraag of de minister van Defensie dr. Von Hassel ervoor ver antwoordelijk kon worden gesteld dat logistiek, infrastructuur, vliegopleiding en technisch onderhoud van 't Starflgh- tersysteem al niet lang had moeten wor den verbeterd. Aan de aanvallen van de so.c-demo- craten (die het doel hadden om de minister tot aftreden .te dwingen) ont braken echter elan en overtuigings kracht, zelfs toen de militaire expert van de SPD Helmuth Schmidt uit Ham burg zich door de presidente van de Bondsdag mevr. Maria Probst tot or de moest laten roepen omdat hij minis ter Von Hassel een lasteraar had genoemd en de socialistische vice-voor- zltter van de defensiecommissie Wie- nandt de minister „eclatante fouten bij de planning" verweet. Geen gebrek Het debat bracht het duidelijk aan het licht: men kan de vinger niet leggen op een gebrek in dit wapensysteem. Was dat maar waar: dan kon men die grij pen en verbeteren. Er is een hele serie van fouten, gebreken en oorzaken, die echter weinig geschikt leek te zijn voor een af en toe heethoofdig debat ln het parlement. Niemand maakte dat dui delijker dan de CDU-CSU-voorzitter van de defensiecommissie dr. Zimmermann, die zich afvroeg of deze commissie er eigenlijk nog was om een politieke be slissing te nemen; of inmiddels 'n com missie van technische experts is ge worden. Het ging dus om de veiligheid van mensen en materiaal, van piloten en Starfighters, maar niet om het wapen systeem zelf, dat minister Von Hassel (Advertenilej Een platenbon is altijd raak! (Van parlementaire redacteur) DEN HAAG De drie regeringspar tijen, KVP, PvdA en AR staan niet op het standpunt dat zij na de stembus- slag van woensdag er het bijltje maar bij moeten neerleggen. Integen deel. Het kabinet-Cals is nog geen jaar bezig aan de uitwerking van een pro gramma. dat perspectieven voor de toekomst opent. Dit kabinet, dus deze drie regeringspartijen, willen ook de kans hebben om te laten zien wat In de ze politieke samenwerking bereikt kan worden. Daarvoor zal in dit laatste jaar van de zittingsperiode van het kabinet elke kans benut moeten worden. Er is geen sprake van, dat als gevolg Van de statenverkiezingen, de politieke samen werking voortijdig zal worden verbro ken, zodat eventuele vervroegde Ka merverkiezingen kunnen beslissen over het landelijk te voeren beleid. Dat is de indruk, die wij hebben op gedaan in welingelichte Haagse politie ke kringen. Vooral bij de socialisten be seft men dat er twee duidelijke moge lijkheden zijn. De eerste is: ophouden met deze samenwerking, met het dra gen van regeringsverantwoordelijkheid, omdat zonneklaar is gebleken dat dit elektoraal nog minder profijtelijk ls dan het voeren van oppositie. Deze mogelijk heid wijst men als laf van de hand. De tweede mogelijkheid is, rekening hou dend met de „richtlijnen", die de kie zers hebben verschaft, een duidelijk, ook de ontevredenen aansprekend be leid te voeren in de periode tot aan de Kamerverkiezingen van 1967. Men is daarbij tevens van oordeel, dat niet het beleid van „het" kabinet- Cals oorzaak van de verkiezingsneder laag is geworden. Het gaat hier om een veelheid van factoren, die met elkaar tot dit stembusresultaat hebben geleid. Natuurlijk is bezinning en overleg no dig, zowel binnen de regeringspartijen als bij het kabinet. Het staat vast dat deze bezinning ook op korte têrmijn zal plaatsvinden. De KVP deelt in grote lijnen de op vattingen van de PvdA bij de beoorde ling van de politieke situatie. Heel fors uitgedrukt liet men ons weten, dat er geen wezenlijke aanleiding bestaat het kabinet-Cals naar huls te sturen. Er ligt wel een goede les in het kiezersvotum besloten de zaken moeten duidelijk en positief worden gesteld. De taal, die op en om het Binnenhof wordt gespro ken, spreekt de kiezer niet aan. Deze wenst in verstaanbare taal te horen hoe de standpunten ten aanzien van de vragen van vandaag liggen. Dit gaat te ver Bijzonder merkwaardig is daarbij het geluid dat sommige ontevreden katho lieken boerenstemmersreeds op de eerste dag na de verkiezingen hebben laten horen aan de leiding van de KVP: „Het spijt ons, zo hebben we het niet bedoeld. Het had slechts een waar schuwing moeten zijn. Dit gaat heslist veel te ver". In katholieke kring signaleert men dan ook de „openheid", die het laatste jaar allerwege navolging heeft gevon den. bij deze verkiezingen heeft geleid tot een soort stemming van „weg-met- ons" bij een beperkt deel van de ka tholieke aanhang. Nu vele stemmen, die de KVP heeft verloren, bijvoorbeeld met name in Brabant en Limburg, niet bij de PvdA (mijnnota) of WD (belas tingen) zijn terecht gekomen, maar bij de Boerenpartij, mag worden gecon cludeerd, dat deze partijen voor de ka tholieke kiezer geen duidelijk alterna tief bieden. Daarmee is ook de onhoudbaarheid van de stelling aangetoond, dat er zo langzamerhand van de katholieke auto riteiten en organisaties niets en niemand meer deugde. Gegeven de houding, die velen in de afgelopen maanden hebben aangenomen ten opzichte van de katho lieke partij, mag men niet verbaasd zijn over de gevolgen daarvan bij de ver kiezingen. Geen invloed In KVP-kringen is men er echter be slist niet van overtuigd, dat het Jongste rapport over grondslag en karakter van de KVP enige invloed op de stembusuit slag heeft gehad. Ten aanzien van de AR zijn geen problemen onstaan. De voortdurende teruggang van deze par tij ls tot staan gekomen. De voornaamste oorzaak hiervan zou gezocht kunnen worden in de houding van de anti's tegenover het koningschap. Zowel in KVP- als in PvdA-kring leeft de zekerheid, dat tot de vele factoren, die de nederlaag van de socialisten hebben veroorzaakt, ook de recente ge beurtenissen rond het koningschap een rol van betekenis hebben gespeeld. Men zei het in PvdA-kring zo: welke houding de PvdA ook had aangenomen, er is al tijd een club die Je voor het hoofd stoot. Bovendien zijn de socialisten zich ervan bewust dat de „scherpe, schoolmees terachtige en belerende toon", die som mige hoge autoriteiten in de PvdA steeds gebruiken, slechte reacties bij de kiezers oproept. Het kabinet zal zich vandaag reeds over de ontstane situatie beraden. Het bestuur van de KVP komt morgen bij een, de PvdA heeft eveneens besloten spoedig een analyse van de toestand te maken. De resultaten hiervan zullen ongetwijfeld In het beleid van regering en regeringspartijen merkbaar worden. Maar het team-Cals wil tot 1967 blijven zitten om dan aan de kiezers een di rect oordeel over twee Jaar beleid te vragen. „het beste ter wereld" noemt. Ook de SPD twijfelt er niet aan dat de aan koop van de Starfighters juist is ge weest. Haar aanval richtte zich ook niet op de ambtenaren van het ministerie van Defensie of op de soldaten die giste ren van alle kanten werden geprezen voor hun moed, hun prestaties en hun bereidheid voor het vaderland. Het is een opeenhoping van Starfighterongeluk- ken die abnormaal (ook de minister gaf dit toe) is maar die niet aan de toestel len ligt. De oorzaken liggen ln 't onder houd, gebrek aan technisch personeel, gebrek aan onderdelen. Op de verbete ring hiervan zijn alle maatregelen ge richt die minister Von Hassel aankondig de en die voor een deel reeds ln uitvoe ring zijn. (Van onze radio- en t.v.-redacteur HILVERSUM Gisteren heeft de heer Koekoek zich tot de programma - leiding van de AVRO-televisle gewend met het verzoek om 20 minuten zendtijd. De boerenleider wenste via het scherm de kiezers te bedanken, die op hem had den gestemd. Namens de programmaleiding werd de heer Koekoek meegedeeld, dat het geen gewoonte is om zendtijd van de AVRO aan politieke partijen ter beschikking te stellen. De heer Koekoek sprak toen zijn twijfel uit over de algemeenheid van de AVRO. De woordvoerder van deze omroep maak te de heer Keoeokek er op attent, dat de AVRO-televisle volgende week woensdag avond in de serie „profiles", een t.v.-do- oumentaire van Ruud Kiers. over hem zal uitzenden. De verkiezingswinnaar maakte zich toen erg boos en zei dat het hem geen biet interesseerde wat voor t.v.-portret de AVRO van hem wenste te maken. AMSTERDAM (ANP) De 21-jari- ge H. P. A. van I). die enige maanden geleden onder het pseudoniem „dokter d'Anjou" wist binnen te dringen in Gro ningse verpleegsters kringen, is door de Amsterdamse recherche aangehouden terzake van oplichting en flessentrekke rij. D. zou, na zijn arrestatie in januari opnieuw als „praktizerend geneesheer" zijn opgetreden. Hij behandelde onder meer een bejaarde dame, die over een zere knie klaagde. „Dokter d'Anjou" he keek de knie even en incasseerde vervol gens 6 gulden voor deze visite. Hij kwam aan haar adres, toen de buurman van de vrouw haar huisdokter probeerde te bellen in een café. D. luisterde het gesprek af en bood terstond zijn hulp aan. Hij wordt er deze maal boven dien van verdacht In verschillende eet- gelegenheden consumpties te hebben ge bruikt zonder te betalen. De politie wil zich niet uitlaten over de psychische gesteldheid van „dokter d'Anjou". Zij laat dat aan een psychia ter over. Vandaag is D. aan de officier van justitie voorgeleid. VEEMARKT LEIDEN' 120 mettfcoeU i 1000— 1275—1400 handel kalm 340400HO h. lui duur: 70 vare koeien 67510001350. h, kalm; 12 pinken 450550 675. h. zeer kalm; 20 graskalveren 275 375150. h. zeer kalm. 74 vette kalveren 240—275—290. h. flauw, 132 nucht kalv 130 —156. h. rustig: 40 vette schapen 90—106— 115. h. zeer stug:8o fokschapen (met 1 lam) 140—160. (met 2 lamml 200—240. handel zeer flauw, *29 vette lammeren 9010O— 115. h. zeer stug, 130 zulglammeren en 4 geiten; totaal 1703 stuks ve-

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7