TAAI! S)a£^lcbe(EoiVÏ<mt Belangwekkend spel van Lor ca op het t v-scherm Vanavond in de ether Rusland heeft zelf vrede hard nodig TELEVISIE RADIO moord aan de bron Q?/#l-TOBDe k\*aliteifstandpasta PAGINA 2 DB l .TGTDfiF. COURANT DONDERDAG 24 MAART 1966 afbrokkeling van de Katholieke i Volkspartij nu definitief begonnen isof de P.S.P. blijvende bressen 1 in de Partij van de Arbeid ge- Islagen heeft; of de in de huidige j regering teleurgestelde kiezer er ook voor past om de invloed van j BI een partij als de V.V.D. als een IJ alle gemengde gevoelens, die j hem welgevallig alternatief te aan- de uitslag van de Staten- vaarden, verkiezingen bij democratische waarnemers teweeg brengt, is er AT bepaald ook niet uit het éen gemeenschappelijke trek: dei W oog verloren mag worden, is onlust en onrust over het specta- riat het huidige regeringsbeleid Wel nadenken maar niet om-of bij buigen culaire succes van de Boerenpartij. Een succes dat terecht niet uitgelegd wordt als een bewuste keuze voor een politiek, maar als een negatief afreageren. Natuurlijk zijn liberalen en cihristelijk-historischen blij over 't verlies van de regeringscoalitie; maar ze zijn minstens in gelijke mate teleurgesteld over het ver schijnsel, dat niet zij, maar par tijen van uiterst rechts en uiterst links de grote profiteurs zijn. En 'n integer politicus als drs. Schmel- zer drukte waarschijnlijk in woor den tevens de gedachten van an dere politici der regeringscoalitie uit, toen hij behalve het verlies van K.V.P. èn socialisten ook als een spijtig feit memoreerde, dat het niet de constructieve en realis tische partijen van de oppositie zijn, die bij dit verlies baat hebben gevonden een stadium verkeert, waarin meer de lasten dan de vruchten zicht baar zijn. De tussentijdse balans moest in dit opzicht voor het kabinet-Cals psychologisch op een ongunstige moment worden opge maakt. Ondanks het forse verlies voor de regeringspartijen staat nog altijd ruim zestig procent van de Nederlandse kiezers achter de par tijen. die in grote lijnen het beleid van het kabinet-Cals willen volgen. Daarom zou het ongemotiveerd zijn, wanneer onder druk van de cijfers van 23 maart 1966 het kabinet-Cals en de fracties, die de regering als regel steunen de con clusie zouden trekken, dat het be leid omgebogen, of zelfs maar bij gebogen moet worden. De regering moet de belangrijke wetgevende en uitvoerende arbeid, die zij onder handen of in voorbereiding heeft, En inderdaad is naast het vuur- tussen nu en het voorjaar van werk voor de Koekoeksclan het meest opzienbarende feit, dat het ongenoegen over de regerings- politiek zowel aan de milde droef heid van de C.H.U. als aan de wilde verontwaardiging van de V.V.D. „niet thuis" heeft gegeven. DIT bewijst en welke reële argumenten zijn er om het te bestrijden dat de nederlaag van de echte parlementaire oppositie maar weinig minder groot is dan die van de regeringscoalitie. Het maakt daarmee tevens dui delijk, dat in groeiende mate een deel van de Nederlandse burgerij ontvankelijk geworden is voor negatieve of irreële denkbeelden en stromingen. Het sluit daarmee tevens niet uit, dat bepaalde geruchtmakende gebeurtenissen van de laatste weken in en rond Amsterdam sommige politiek wan kele en onwetende burgers in de hoek van de extremisten heeft ge bracht. Binnen de komende vijftien maanden wordt de stembus nóg tweemaal (voor raads- en Kamer verkiezingen) klaar gezet, om meer klaarheid te brengen in de vraag of de Boerenpartij inderdaad een Nederlands „poujadisme'-' dan wel een kortstondige opwelling van sympathie voor negativisme is. Pas dan kunnen er verantwoord conclusies getrokken worden of de olgend jaar afmaken, om de kie zers dan gelegenheid te geven zich uit te spreken over dit beleid in zijn geheel. En wat men ook niet uit het oog mag verliezen, is het volgende; het opzetten en voltooien van een goed stuk wetgevende arbeid, van taken die desnoods op langere termijn gezien in het algemeen belang ver richt moeten worden, is een offer waard. Zelfs het offer van teleur stellende resultaten aan de stem bus. rollen van de uitslagen door verschillende politici getrokken is, zouden we ook nog met instemming willen vermelden en dus onder schrijven: de democratische par tijen zullen zich meer moeite moeten getroosten om wat zij willen voor de burgerij verstaan baar te maken. Dat hangt bijvoorbeeld dikwijls af van de keuze van de personen in vertegenwoordigende colleges, van de formulering van 'n programma, van de wijze waarop er propa ganda gemaakt wordt, van de vorm waarin steun of kritiek op het regeringsbeleid wordt gegoten. Hier ligt een zeer belangrijke taak. Een taak, die misschien wel de belangrijkste is, die er tussen nu en de volgende verkiezingen verricht kan worden. Eerst nog eens nadenken, alvorens in te grijpen schijnt het onderwijs dit jaar nog geen gevolg te willen (of kunnen?) geven aan 't verzoek van de minister van O. en W. om 1 Juli aan te houden als begin van de zomervakantie. Niet alleen particuliere schoolbestu ren. maar zelfs de plaatselijke over heid als bestuurder van het openbaar onderwijs schijnt hier en daar te hebben vastgesteld, dat de grote va kantie In 1966 op een latere datum ln ju li beginnen zal. In zijn eigen blad De Gids toont het Christelijk Nationaal Vakverbond hier zich zo verbolgen over, dat het de mi nister vraagt voor volgend jaar een dwin gende maatregel uit te vaardigen. Dit om het bedrijfsleven te helpen zijn eigen vakantieschema's met het sprel- dingsstreven in overeenstemming te brengen. Wanneer scholen of besturen zonder redenen van zwaarwegende aard het ministerieel verzoek naast zich neer leggen. vinden we dat een weinig fraaie houding en valt er voor krachtiger in grijpen veel te zeggen. Maar alvorens er vanuit O. en W. een generale oekase zou worden uitgevaardigd, lijkt het ons noodzakelijk toch eerst nog maar eens na te gaan of en welke zwaarwegende onderwljsbezwaren er tegen het aanvaar den van de 1ste juli als algemene da tum bestaan. Aan die datum kunnen immers nevengevolgen gepaard gaan, die moeilijkheden veroorzaken die ook een goede oplossing vergen. Bij het lager onderwijs kan bijvoor beeld de lengte van de vakantie met als gevolg hiervan de trimesterindeling en de bepaling van de overige vakanties een probleem vormen. Wanneer dan geen problemen van de zijde van het bedrijfsleven rijzen, dan zouden die toch wel opgeworpen kunnen worden b.v. door de ouders of door de belan gen van het onderwijs zelf. Die laatste belangen worden tegen woordig wel wat al te gemakkelijk tot sluitpost van 'n redenering uitgeroepen. Om een voorbeeld te noemen: hoe vaak komt het tegenwoordig al niet voor, dat onder het motto van ..wintervakan- tie" de schoolgaande Jeugd de nodige dagen vóór Kerstmis reeds verstek laat gaan. of te laat van kerstvakantie te rugkeert? Nu de werknemersvakanties langer worden en het deel ervan dat buiten de zomer moet worden opgenomen even redig groeit, zal dit streven om de schoolregels aan te passen aan gezins plannen en bedrijfsregelingen alsmaar sterker worden. Maar of het onderwijs erbij gebaat Is Per slot van rekening kan de onder wijsvernieuwing waarnaar thans met volle kracht wordt gestreefd, niet alleen bestaan uit mooie theoretische mogelijk heden. Er zal ook onderwezen moeten kunnen worden; volgens een tijdschema en methodes die didactisch verantwoord zijn. Daarom heeft het wellicht zin nog eens na te gaan, welke onderwijsbelangen, bij het streven om bedrijfsleven of ou ders beter aan hun trekken te laten ko men, zo langzamerhand tooh in het ge drang dreigen te raken. NTBAmsterdam wordt dode stad Sigrid Koetse als Yerma verloor Spanje ln de romponlst-choreo- graaf, schilder en dichter Frederico Garcia Lorca een van haar grootste zonen. Tijdens de burgeroorlog werd hij „per vergissing" vermoord. Als her- ANTENNE innering aan dit verlies geeft A.V.R.O.- Zoals „Yei televisie op zondagavond 3 april a.s. van 21.10 tot 22.35 uur een uitzending van een van Lorca's markante toneel spelen: Yerma. In dit spel beschrijft hij het- lot van een onvruchtbaar huwelijk, waarin de echt genoot zich geen ogenblik realiseert dat ook hij de oorzaak van de onvrucht baarheid kan zijn. Lorca heeft met de figuur van de man die zijn vrouw ..Yerma" (dit betekent droogte i niet tegemoet komt in haar verlangens naar nieuw leven, de feodaliteit van de machthebbers en de clerus willen sym boliseren. die de vooruitstrevende jon geren niet inspireren en voorgaan MAX TAILLEUR MOET „DOOFPOT" SLUITEN (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het cabaret „De Doofpot" van Max Tailleur heeft zijn deuren definitief gesloten. De Koning der moppentappers ligt ln het Cen traal Israëlisch Ziekenhuis ln Amster dam. Hij heeft een zware longontste king gevolg van de reuma, die zijn gestel de laatste jaren heeft onder mijnd. De artsen achten het niet langer verantwoord, dat hij na zijn herstel nog avond-aan-avond op blijft treden, zoals hij 13,5 jaar lang op het Rembrandts- pleln gedaan heeft. Wel mag hij Incidenteel voor het voetlicht komen. Zo hoopt hij begin ju ni twee weken in het Kurhaus te staan. De compagnon van Max Tailleur, de heer P. Ordeman, gaf gisteravond met tranen ln de stem toe, dat het afgelopen is met „De Doofpot". „Het is een zwaar besluit voor Max geweest, maar ei genlijk ging het het laatste Jaar al niet meer. Hij kroop de Bühne op als een gebroken man". De Doofpot zal geslo ten blijven tot de zaken tussen Orde man en Tailleur, die op fifty-fifty-basis werkten, zullen zijn afgewikkeld. Daar na gaat het etablissement onder een nieuwe naam en met een andere opzet weer open. Wat het precies wordt, kon de heer Ordeman op dit moment nog niet zeggen. BONN (DPA) Adenauer heeft gis tere®» op het CDU-congres In Bonn eni ge uren voordat hij het voorzitterschap aan kanselier Erhard zou overdragen gezegd dat hj] b(j zjjn jongste bezoek aan De Gaulle aan het Franse staats hoofd beeft verzocht b(| diens bezoek aan Moskou het Duitse vraagstuk te be spreken. De Gaulle had hem beloofd ln Moskou aan te dringen op vereniging van Duits land en „de schietpartijen aan de grens midden In Duitsland" ter sprake te brengen. Adenauer zei dat hij haandag niet volledig was geweest bij zijn opmerking dat de Sovjet-Unie vrede wil. „Ik moet daaraan nog iets toevoegen dat de Sovjet-Unie zelf de vrede ni dig heeft. Dat is namelijk beslissend. De Sovjet- Unie heeft ook de vrede in Europa no dig. Op den duur zal Rusland voor de keuze worden gesteld tussen zwichten voor rood China of afbleven van Euro pa." longens plegen reeks inbraken UTRECHT (ANP) De kinderpolitie ln Utrecht heeft een 16-jarige strate- maker en een 14-jarige magazijnbediende uit Utrecht aangehouden, die ln de af gelopen maanden tientallen inbraken in Utrecht-Noord hebben gepleegd. De jongens hielden er een speciale methode op na. Zij gingen de huizen langs om oude kranten te vragen, troffen zij de bewoners niet aan, dan openden zij de deur met een loper. Op deze manier zijn zij ln enkele tientallen huizen binnen gedrongen. Zij namen alles mee wat van hun gading was Bij elkaar maakten zij vele honderden guldens buit. Daarnaast een paar gouden horloges, sieraden en gereedschap. Al deze voorwerpen verkochten zij op de markt van tweedehands goederen aan willekeu rige voorbijgangers. Het geld hebben de jongens tot de laatste cent opgemaakt aan bio6Coopjes en andere uitjes. toch liefhad, van het Spaanse volk in 1936 wraak voor het onbegrip en de eigenwaan van J die het land tot nieuwe bloei hadden moeten brengen. Onder regie van Jan Retél worden mo- menteel ln de Cinetonestudio s te Dui- J vendrecht de opnamen gemaakt voor dit t.v.-spel. In de hoofdrollen spelen Siegrid Koetse (echtgenote van regis- seur Retél) en Cor van Rijn Verder werken mee Marja Habraken, Nell Knoop, Jeanne Verstraete. Sonja Brill, Sarina Koetse, Jobs van Zu.vlen, Fiet Dekker. Jules Croiset. Dini Sprock, Lies J de Wind. Heieen van Meurs. Hetty Ber- ger. Liane Saalbom, Ine Veen. Ben 1 Rovaards en Stine Lerou. Massimo Götz ontwierp de decors. Nederland I zijn verkiezingsreportage afsloot hadden we een nagenoeg com pleet beeld van de landelijke uitslag. Op die uitslag hebben we viereneenhalf uur moeten wachten. De wijze waarop de N.T.S. die 4j kijkuren vulde zou den we willen karakteriseren als rede lijk-informatief, maar ontzettend taaL Scene uit „Het vijfde slachtoffer" met Enny Meunier, Lies de Wind en Anne-Marie Heyligersals de epeu- -ende Peggy Matthews. ('Nederland 1,11.15). Hedenavond NEDERLAND I NTS: 18.30 Teleac: Cursus voor automobilisten. 19.00 Nws, 19 01 Klaas Vaak. 19.05 Intern, jeugd journaal. 19,15 Voor gewest tot gewest. KRO: 19.35 De Flintstones: NTS: 20.00 Journ; KRO: 20.20 Brandpunt. 20.50 Licht progr. 21.15 Het vijfde slachtoffer, tv-spel: NTS: 22 40 Journ.. CVK-IKOR-RKK: 22.45 Samenvatting ontmoeting Paus Paulus en de aarts bisschop van Canterbury, gistermorgen in de Sixtijnse kapel en de vanmor gen in de basiliek van St. Paulus te Rome gevierde gezamenlijke liturgie ..Het vijfde slacht offer", thriller We geloven niet dat de gekozen methode onafgebroken uitzending van 20.20 tot 00.45 deugdelijk was. We zouden een systeem prefereren dat bijvoorbeeld rond half negen een voorlopige uitslag zou geven en dan pakweg om half elf het verkiezingsprogramma zou her nemen omdat dan een tijdstip bereikt zou zyn dat zinnige commentaar toe liet. Overigens alle waardering voor de technici die in deze uitzending moeite loos alle schakelingen produceerden die gaandeweg de t.v.-avond interessanter maakten. Manco's waren er overigens wel. In het begin van de avond kwamen tal van volmaakt onbelangrijke uitslagen door. maar voor Den Haag of Leiden bleven we op de schrijvende pers aangewezen. En met alle aangekondigde computer- hocus-pocus kwam de eerste prognose pas om half elf door en die week nog al wat af van de definitieve uitslag. De ploeg van commentatoren-intervie wers leek goed ingespeeld, maar kwam té vaak ln actie om op den duur te blijven boeien. Commentaar op de „gekke uitslag' van gisteféh laten we graag aan onze par lementair-deskundige collega's over. Wat ons opviel was het kennelijk falen van de voorllchtingsmedia, met de t.v. daarbij voorop. Het zotte idee dat De Boei- politiek gezien bijna 7 van de Nederlandse kiezers achter zich kreeg door alleen maar met boerenaccent overal ..neen" tegen te zeggen heeft J Iets verontrustends, Niet omdat 7 politiek zoveel gewicht in de schaar legt maar omdat de voorlichtingsmedia, óók de televisie, hier kennelijk gefaald heb ben. P.v.d.A.-fractieleider Nederhorst stipte dit vanmorgen vroeg voorzichtig aan. We geloven dat niet alleen de 23 55 Nieuws, bonafiede politieke partijen hier studie van moeten maken, maar ook de ge- RADIO VERONICA (192 m) 18.00 zamenlijke t.v,-participanten. Het gaat veronicas jukebox (verzoekplaten), hier om de democratie. En die Is be- J 19.00 Beatle-6how. 19.15 Hits van Een Engels provinciestadje wordt opge- schrikt door een aantal moorden op vrouwen van middelbare leeftijd. De politie heeft na J de derde moord nog geen spoor van de misdadiger en weet alleen, dat de moor- J denaar iedere keer in het donker ztfn slachtoffer een mes in de rug steekt. Uiteraard wordt een dergelijk sensationeel feit druk besproken op de plaatseHjke vrouwenclub, waar ieder van de dames uit het bestuur zich een eigen mening over het gebeuren vormt. Peggy Matthews, lid van de club en sergeante bij het plaatselijke politiekorps, wordt 1 echter vreselijk nieuwsgierig en kan het niet nalaten om op haar eigen houtje een onderzoek naar de dader in te stellen, hoewel dat niet tot haar taak J behoort. Enfin, wij zullen de ontknoping niet verraden, daar dat het spannings. 1 effect drastisch zou verminderen. In de hoofdrollen van „Het vijfde slacht- j offer", dat de K.R.O.-televisie vanavond op het scherm brengt, onder anderen 1 Ennv Meunier, Lies de Wind en Anne-Marie Heyligers. Regie: Frans 't Hoen. (Nederland I, 21.15). Werken van Bartók door het Residentie-Orkest NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. AVRO: 20.01 Rooster. Tele-tijdschrift voor jonge mensen. 20.30 The long hot summer, tv-spel, NTS: 22.05 Journ. Hedenavond HILVERSUM I (402 m> NCRV: 18.00 Zuidamerikaanse klanken. 18.40 Voor de twintigers, 19.00 Nieuws, 19.10 Radiokrant. 19 30 Geestelijke liederen. 19.45 Praatje. 19.50 Gram. muz., 20.10 Boeren en burgers ln Buitenveen. hoorspel. 20.30 Gevar. progr.. 22.00 Mod. liederen, 22.15 Avondoverdenking, 22.30 Nieuws, 22.40 Boekbespreking, 22.45 Kerkorgelconcert, (klass.t. 23.15 Mod. pianomuziek. 23.30 Literair pro gramma, 23.55 Nieuws. HILVERSUM II (298 mi AVRO: 18 00 Nieuws, 1815 Actual. 18.20 Uit zending van de Boerenpartij. 18.30 Orkestmuziek, 18.55 Voor de kinderen, 19.00 Gesproken brief, 1905 Sport- parade, 19.30 Jeugd en ritme. 20.00 Nieuws. 20.05 Klass. en mod. muziek, in de pauze: 20.50-21.10 literair progr 22.10 Gram.. 22 30 Nieuws en actual.. 23.05 Stereo: Nieuwe gram. platen. Sinds in 1958 het zogenaamde „eerste" vioolconcert van de Hongaarse componist Béla Bartók werd gepubliceerd, voorziet men zijn, in '38 geschreven vioolconcert (hét concert), van de nummering J twee. Het eerste werd reeds in 1908 geschreven, maar Bartók achtte het om diverse redenen niet voor publdkatie geschikt. Vanavond wordt in de opname, die 5 maart jongstleden van het Residentie-Orkest in Scheveningen werd gemaakt, dit werk vertolkt door de meester Yehudi Menuhin, viool. Als men Menuhin vraagt, waarom hij zo weinig dergelijke werken, die zijn grote kracht tot uiting brengen, ten gehore brengt, antwoordt hij: „Ach, de mensen horen liever. Bach, Beethoven en Mendelssohn door mij vertolken." Het J Residentie-Orkest staat, zoals gewoonlijk, weer onder leiding van Willem van Otterloo. (Hilversum II, 20.05). 18.3. Lichte Lici 20.00 18.03 Voor de eoldat muziek, 18.45 Sport, i 19.00 Nieuws. 19.40 Klass. muziek, BRUSSEL Frans 484 m) 16.30 Nv gram platen, 22.15 Jazz. NDR-WDR (309 m) - 22.00 Kame muziek, 1.00 Gevar. mu: ENGELAND BBC (330 Vuziek. 23.15 Kamermuziek. AjND BBC (1500 m) 20.40 ziek, 2200 Vioolmuziek, 22.31 19.30 lek 1.00 Lichte muziek. Vrijdag UTRECHT (A.N.P.). Het hoofdbestuur van de Nederlandse Toonkunstenaars- bond heeft besprekingen gevoerd directie tan het Citytheater in dam ever het dreigend ontslag orkest. De besprekingen zullen volgende week maandag worden hervat. den jonge Amsterdammers ontspanning vonden op amusementsgebied. een dode stad begint te worden De directie van het City-theater zegt uitsluitend door de hoge vermakelijk heidsbelasting gedwongen te zijn het or kest te ontslaan en is bereid dit met zijn 1 ZWOLLE (ANP) De jury van de boeken aan te tonen De N T B overweegtfnt_ernatjona|e orgeleompositieprijsvraag stappen If onderra-men bij de re j Schnitgerprij8 Zwolu, 1966 - b,Btaan<te uit Sit Thomas Armstrong Engeland 1. prof. Wolfgang Fortner (Duitsland Internationale orgelcornposit ieprijs gering bij de Tweede Kamer 1 verdwijnen \an een van de twee bioscoop orkesten, die Nederland nog telt. te voor komen. Inmiddels heeft het N T B.-bestuur zich tot de burgemeester van Amsterdam gericht met een schrijven, waarin om een onderhoud wordt gevraagd en erop wordt; gewezen dat Amsterdam na het verdwij nen van de Nederlandse Opera, het slui ten van gelegenheden als de City-Hall. de restaurants Rutecks en De Kroon op het j Rembrandspleln. waar wekelijks duizen- fN Liturgische kalender VRIJDAG 25 maart: feest van Maria Boodschap Mis Vultum. Gedachtenis van de dag. Credo. Prefatie van O. L. Vrouw. Wit. J Louis Toebosch (Nederland), heeft de tweede prijs, groot 1.000 gulden toege kend aan de componist Jan Vriend uit Amstelveen voor diens compositie „Hefst 1965". De jury besloot de eerste prijs niet toe te wijzen. Aan de prijs- vraag hebben 29 componisten uit negen j landen meegegaan. Het bekroonde werk I gen de anderen even te wachten, zal worden uitgevoerd tijdens een Hol- „inspecteur Fox." zei hij, „behandelt I land-Festival-concert op 16 juni in de j mij deze zaak." Grote Kerk in Zwolle Daarna zal de ..Goedenavond, dames en heren." zei Fox, langrijker als welke oplitieke partij ook. Vg. YARA-tv weigert play-back HILVERSUM De V-A.R.A.-tv. heeft geweigerd de Jeugdige Franse chanson- nière Mireille Mathleu tijdens haar t.v.- optreden het gehele programma play back te laten zingen met haar gram mofoonplaten. Hierdoor gaat haar op treden niet door. HILVERSUM I (402 m) KRO: 7.00 Nieuws, 7.10 Meditatie. 7.15 Gram (om 7 30 Nieuws en wegeninformatie), 8.00 Nieuws. 8 10 Gram.. 8 30 Nieuw6. 8 32 Hoogmis. 9.35 Waterstanden, 9.40 Schoolradio, 10 05 Gram.. 11.00 Voor de zieken. 1140 Gram12.03 Instru mentaal ensemble. 12127 Voor land en tuinbouw, 12.30 Nieuws, actual.. 12.50 Licht progr.. 13.10 Metropole orkest, 13 35 Voor de vrouw. 13.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zieken, 16.30 Klass. muziek. 17.00 Voor de padvinders, 17.30 Muziek voor de jeugd (gr HILVERSUM II (298 m) VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgymn.. 7.23 Gram 8.00 Nieuws. 8.10 Gram.. 9.00 Voor weg- en waterweggebruikers. VPRO: 9.40 Morgenwijding. VARA: 10.00 Schoolradio. 10 20 Romantische orkest werken. 11.00 Nieuws, 1102 Voor de morgen en overmorgen, 20.00 Een pro- J gramma voor iedereen die zijn hart aan de tropen verpand heeft. 21.30 J Talentenjacht, 22.00 Populaire muziek, 22.30 Tour de chant. 23.00—1.00 Een programma voor dieren- en andere liefhebbers. BRUSSEL Ned. (324 m) 18.00 Nws. vrouw. 11.40 Moderne gewijde muziek, 12 00 Stereo: Orkestmuziek. 12.27 Voor land- en tuinbouw, 12.40. Elektronisch orgelspbl: amusementsmuziek; AVRO: 13.00 Nieuws. 13.10 Journaal. 13.30 Fins mannenkoor ,14.00 Carillonmuz., 14.15 Gevar. progr.. 15.35 Orkesten- J parade; VPRO: 16.00 Nieuws, boek- bespreking, 16.15 Gouden eeuw van Frankrijk, muzikaal klankbeeld ,16.45 Nieuws voor de kinderen. 16.49 Voor de jeugd, 17.30 Gram., 17.50 Actual. HILVERSUM III (240men FM-kan): NRU-AVRO: 9.00 Nieuws, vrolijke gram. muz., 10.00 Nieuws, gram., 11.00 Nieuws, vervolg gram. muziek. 12.00 Nieuws. Operette-melodieën (gram.); NRU-VAR.A: 13.00 Nieuws. Instrum. septet, 13.30 Gevar. gram.. 14.00 Nws, jazzmuziek. 14.30 Gevar. gram. muziek, i 1500 Nieuws, vrolijke gram. muziek. NRU-AVRO: 16.00 Nieuws. Gevar. platenprogr. voor automobilisten. RADIO VERONICA (192 mtr) 7.00 I Ook goeiemorgen. 9.00 Muziek terwijl u werkt. 10-00 Koffietijd met Tineke. 11.00 Huisvrouwenverzoekprogr.. 12.00 J j Gevar. progr.. 12.15 Lunchmuziek. 14.00 Matinee, 16.30 De Polydorshow, 17.00 j Toppers van thuis. 17.15 Platenpalet. j 17 30—18.00 The teenbeatclub. 13.20 Kamer- I „Zonda gsschilders" in Gemeentemuseum Den Haag? HILVERSUM De bekroonde werkstuk ken uit de V.A.R.A.-prüsvraag „Zon dagsschilders" zullen naar alle waar schijnlijkheid ln de tweede helft van augustus tentoongesteld worden ln het Haags Gemeentemuseum. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat Mireille op 6 april, na haar Amerikaan se toernee. een optreden voor de V.A.R.A.-t v. zou maken. Zij zou daar bij begeleid worden door een Neder lands orkest. Mireille stelde echte plot- Nadat op 15 februari j.l. ln seling als voorwaarde, het gehele pro gramma play-back te mogen zingen. De V.A.R.A.-t.v. heeft deze voorwaarde niet willen accepteren. ment" de inzending was geopend, zon den ruim 1200 mensen door middel van foto's hun werk ln. Aangezien per in zender ongeveer 5 tot 6 foto's werden ingestuurd, krijgt de jury, onder voor zitterschap van dr. L. Gans, zo n 6000 foto's van werkstukken te selecteren. Er zal naar worden gestreefd om de uit slag van de wedstrijd met een 5-tal prijzen ter waarde van totaal 2.500. bekend te maken in het programma „Uit Bellevue". dat maandagavond 18 april via Nederland II wordt uit gezonden. Opnieuw A.V.R.O.- jeugddag HILVERSUM Dc A.V.R.O. organiseert dinsdag 12 april voor de zesde maal haar Radio-Jeugddag, die weer voor het overgrote gedeelte gevuld zal wor den met door jongeren samengestelde en verzorgde programma's. F. van der Bu'rgt exposeert van 28 maart tot en met 8 april zijn Kruisgang 1957 (14 houtsneden) en zijn Kruisgang ad. 1966 (16 houtsineden) in Galerie Gra- phil. Leliegracht 17, Amsterdam. Bernard Kruysen, de Nederlandse bari ton, vertrekt maandag naar de Verenigde Staten, waar hij in Toledo met orkestbegeleiding .Memphis- to" van Berlioz gaat vertolken. Vol gend jaar gaat hij een grote tournee door Amerika maken. Willem Hussem houdt va af een tentoonstelling schilderijen in „Galerie Walen kamp", Nieuwsteeg 11, Leiden. A 87 1 het allemaal mee „Dan neem ik 1 bent." Dokter Maine zei: „Ik hoop dat u ook begrijpt dat alles wat er gebeurd is volstrekt geen verband houdt met de zaak die u in onderzoek hebt. Het was louter een privé-aangelegenheld en dat moet het ook blijven." Hij keek naar Patrick en toen met misprijzen naar majoor Barrimore. „Ik neem aan dat Q het er beiden mee eens bent," zei hij. „Natuurlijk." zei Patrick kortaf. Alleyn kwam voor de dag met zijn onveranderlijk antwoord op die opmerking: „Als blijkt dat er geen verband staat met mijn onderzoek, verzeker ik u het maar al te graag dat ik het vergeten zal. Maar ik moet me daar wél van overtuigen." Er werd op de deur geklopt. Hij ging kijken wie er was. Fox, Bailey en Thompson waren aangeko- Alleyn vroeg Fox binnen te komen en zei te- 1 Jan Vriend worden uitgereikt. A Mo» behoud van Uwtanden Ze keken hem aan als mensen die op hun hoede zijn. Miss Emily zei: „Goedenavond mr. Fox. Ik heb al veel over u gehoord." „O ja. madam?" antwoordde hij. „Toch zeker niets kwaads, hoop lk." En tegen Alleyn: „Neem me niet kwalijk dat lk u in de rede val, air" Alleyn ga? hem een korte samenvatting van de si tuatie en kwam toen weer ter zake. „Het Is misschien vervelend, maar ik moet u vra gen wat de aanleidng was van dit alles", zei hij. door ngaio marsh ,Wat ™.?ren de beschuldisinsen van majoor Bar- Niemand antwoordde. „Wilt u het mij vertellen, miss Emily?" Miss Emily zei: „Het spijt me, maar dat kan ik niet. Ik ik ben niet in staat nog iets toe te voe gen aan wat ik al gezegd heb". Ze keek Alleyn wan hopig aan. „Dat moet je mij niet vragen" „Best." Hij keek naar de anderen. „Mag ik het niet weten?" vroeg hij en toen: „Goed laten we dan de zaak anders aatipakken. Ik zal in de plaats daarvan vertellen wat wij hebben gedaan. We zijn zoals u weet, naar de winkel van miss Cost geweest. We hebben huiszoeking gehouden en in de winkel en in de woning daarachter. Het lijkt me gewenst u te vertellen dat we het dagboek van miss Cost fieb- ben gevonden. Het is een lang uitvoerig document, met een paar veelzeggende passages. Misschien zullen we het als bewijsstuk kunnen gebruiken". Margaret Barrimore slaakte een" onderdrukte ..De laatste aantekening werd gisteravond gemaakt. Daarin geeft ze te kennen dat zij als gevolg van dingen publiek te maken die in dat deel van het dag boek niet nader worden omschreven, maar die, het hele dagboek bestudeert. Het is mogelijk dat ze. nadat ze die laatste aantekening maakte een brief aan de pers schreef. Als dat zo is, dan bevindt die brief zich in de postzak." „Is die postzak al weg?" vroeg Patrick gejaagd. „Daar heb ik niet naar geïnformeerd," zei Alleyn koel. „Die postzak mag niet verzonden worden." ..Het is onze gewoonte niet om de post te onder scheppen." Barrimore zei met dikke tong: „Die post kunt u best tegenhouden." „Onzin", zei dokter Maine scherp. „Vervloekt sir, zo iets neem ik niet van u, Bij God", begon Barrimore en probeerde overeind te komen. „Blijf zitten," zei Alleyn. „We moeten u onder arrest stellen wegens mishandeling. Beheers u. Barrimore viel terug in zijn stoel. Hij keek naar zijn zakdoek die nu helemaal vol bloed zat. Zijn gezicht was besmeurd en zijn neus bloedde nog. „Geef me er nog een," mompelde hij. „Een handdoek miwschien", stelde miss Emily voor. Jenny haalde er een uit de badkamer. „Het is beter als hij naar bed gaat", zei dokter Maine ongeduldig. „Ik mag verrekken als ik dat doe," zei de majoor. „Om dus verder te gaan," zei Alleyn, „dan zijn de feiten die uit het onderzoek en het dagboek blijken. Wij kennen nu de identiteit van de Groene Dame. Miss Cost ontdekte zelf op 30 september van het vo rig jaar. Ze zag de vrouw die daarvoor speelde haar oorspronkelijke optreden herhalen voor één persoon die zich verborgen hield. Later ontdekte ze wie de persoon was. Blijft u alstublieft hier, majoor Barrimore. Miss Cost wilde dit onmiskenbare feit niet gelvven. Niettemin begon ze de twee betreffen de personen te bespioneren. Op 17 juni van dit jaar nam ze een foto bij de bron". Dokter Maine zei: „Ik duld dat niet." en Patrick zei: „Nee waarachtig niet." „Ik zou het vermijden als het mij mogelijk was ge weest." zei Alleyn. „Mrs. Barrimore zou u niet liever in de kamer hier naast willen wachten? Miss Williams zou wel met u mee willen gaan." „Ja." zei Jennv vlug. „kom haar." „O nee." zei ze. „Niet nu." ..Toch zou het beter zijn," zei Patrick. „Toch zou het beter zijn, Margaret", herhaalde Mai- ÜNee." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2