K Hoofdstad van Bengalen door paupers overspoeld BINNENHOF Doden en arrestanten in Calcutta Handelaars wachten op hogere prijzen Seminaries niet ten dode opgeschreven Drie priesters in Hongarije gearresteerd ASPIRINE Dronkeman oorzaak dood twee kinderen Franse dreigementen vol tegenstellingen Verbazing bij Fokker over overeenkomst in Djakarta Sociale vernieuwing voor militair nodig Ongerustheid over NAVO RAAD VAN ADVIES WETENSCHAP M PAGINA DE UEIDSE COURANT WOENSDAG 16 MAART 1966 CALCUTTA De moeilijkheden In en om Calcutta houden aan. Met als ach tergrond de voedselschaarste breken er herhaaldelijk relletjes uit, die zowel doden als gewonden voor zich opeisen. De scholen en de universiteiten zijn al le gesloten. De politie is aanzienlijk versterkt, terwijl in verschillende dis tricten militaire eenheden gelegerd zijn n de orde te helpen bewaren. De vernielingen In Calcutta hebben op nieuw bewezen dat tegen een amok ma kende horde mensen in eerste instantie weinig te beginnen is. Huizen en auto's werden in brand gestoken. Op diverse strategische punten verrezen hoge bar ricades. Een legertrein, die ter verster- Echo-interview contra Dux (Van onze radio- en t.v.-redacteur) Naar aanleiding van een onlangs door prof. Hulsman gedane uitspraak, dat het kleinseminarie ten dode is opgeschreven, sprak KRO-reporter Dick de Vree in Echo met pater Loeffen O.F.M. uit Woerden, die de leiding heeft van het landelijk roepingencentrum. Pater Loeffen vond de uitlating van prof. Hulsman op »ijn minst overdreven. Wel erkende hij, dat er te veel kleinseminaries zijn, dat de nodig is, een aantal priesterleraren aan de seminaries te onttrekken. Op de man af gevraagd, of hij voor stander is van afschaffing der klein seminaries antwoordde pater Loeffen ontkennend. Hij wilde de jongens, die roeping voelen, de kans geven, een speci fieke opleiding te volgen. Dlck de Vree wees op het teruglopen m het aantal eerste aanmeldingen van 1750 tot 1445 in het verloop van zeven Jaar en vroeg pater Loeffen wat hij dacht over de recrutering uit de middelbare scholen. Pater Loeffen vond dat die poter zou moeten worden maar wees esp. dat het milieu van de middelbare ooien hierop niet voldoende ls ingesteld, "aarop de heer De Vree repliceerde, dat olangs in Den Haag gebleken is, dat Jongens die roeping voelen voor het priesterschap, dit meermalen niet tegen over hun klasgenoten van de middelbare school durven bekennen. De landelijke roepingenraad is bezig ■et een grootscheeps onderzoek naar de problematiek van de rpeplng tot het priesterschap en het religieuze leven. Pater Loeffen deelde mee. dat het rap port in 1968 gereed zal komen. Daarin zal tevens het vraagstuk van de klein seminaries worden behandelld. anttekeningen rond het (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Het is elk jaar weer ten interessante zaak om een ver gadering van de partijraad van de K.V.P. bij te wonen. In de reglementen staat vermeld, dat deze partij „de algemene politieke leiding van de partij" heeft. Dat staat inderdaad zwart op witmaar in de praktijk blijkt het uit niets. Politiek bijzonder be langrijk, vooral voor de leiding vdn andere politieke partijen en voor het kabinet, zijn de redevoeringen van de partijvoorzitter en de fractievoorzitter. Maar met het uitspreken van een der-, gelijke redevoering is het werk, dat de partijraad, het parlement van de' K.V.P. als politieke partij, moet ver- richten nog niet eens begonnen. Die redevoeringen moe- n j ten ertoe bijdragen,' r drtljfddu dat het goede poli-' tieke klimaat ont- On f staat. Dan moeten r ïaail ie partijparlementa- riërs aan het woord komen om hun oordeel te geven over de grote vragen van de dag. Het is vrijwel elk jaar weer een teleurstelling dat dit niet gebeurt. Natuurlijk zijn r enkele vaste „nummers". Er zijn 'n aantal partijraadsleden, die bekende stokpaardjes berijden, maar er is zelden of nooit, althans de laatste jaren niet, een werkelijk groots debat tussen partij enerzijds en partijleiding i fractieleider anderzijds over de po litieke lijn. die de K.V.P. heeft gevolgd. Hier, in de partijraad, moet de wissel werking tussen leiding en leden plaats vinden. Hier moet de fractie het gevoel krijgendat haar beleid, gebaseerd op programma van de partij, door de partij self weer wordt getoetst. Hier ook moet de partij zelf pogen de poli tieke lijn, die de bestuurders volgen, mede te bepalen. Het is, ook dit jaar r, duidelijk geworden, dat de partijraad in dit opzicht volkomen faalt. is tiief overdreven om te zeggen, dat de partijraad geleid wordt, in plaats van zelf te leiden. En dat is erg jammer. Link Bruggen financiën vaak tekortschieten en dat het king onderweg was, werd tot ontsporing gebracht, waardoor tenminste twintig soldaten gewond werden. Behalve enkele demonstranten zijn ook twee politiemannen gedood. Ze waagden zich te ver van hun basis af werden door de woedende menigte over mand. Toen hun kameraden hun te hulp snelden, waren ze al gelyncht. Calcutta met zijn zes miljoen inwo ners is de grootste stad van India. Naast walgelijke rijkdom bestaat er een ten hemel schreiende armoede. Door de voedselschaarste zijn de niet-officlële prijzen enorm opgelopen. Dit treft in 't bijzonder de mensen, die niets bezitten, omdat dezen zich via de zwarte markt moeten bijvoeden. Paupers In de staat West-Bengalen, waarvan de met paupers overspoelde metropool de hoofdstad Is, wordt voornamelijk rijst gegeten, evenals de in het diepe zuiden gelegen staat Kerala. Rijst is nog schaarser dan tarwe, terwijl het in landen als Birma en Thailand slechts mondjesmaat kan worden bijgekocht. Volgens mevrouw Indira Ghandi, India's minister-president, lijdt heel Zuidoost- Azië van de droogte en de daarmee gepaard gaande misoogst. Ze ging zelfs nog verder door te verklaren dat ook de naaste buurlanden voedseltekorten heb ben. West-Bengalen is eerder het toneel in hongerverachrikklngen geweest. In 1943, toen India nog door de Britten werd geregeerd, crepeerden daar niet minder dan 3 miljoen mensen, die hun maag niet meer konden vullen. Is dat misschien het beeld, dat de aanstokers de relletjes voor ogen staat Is men de regeringsgezinde Indiase kranten moet geloven, heeft de opposi tie de voedselschaarste aangegrepen om tegen het zittende kabinet te kunnen ageren (in bijna alle staten, uiteraard in de federale staat uniegebied genoemd Delhi, is de rechtse con grespartij aan de macht). Het zou slechts om het werven van stemmen Rustig weer REGEN of geen REGEN DE BILT. In het oosten van ons land, waar gistermiddag kou dere lucht was binnengestroomd, heeft het in de afgelopen nacht plaatselijk drie graden gevroren. Er kwamen daar opklaringen voor, maar i« het zuidwesten van K.N;M.I. DEELT MEDE: het land bleef het bewolkt. Van morgen breidde de bewolking zich weer vrij snel naar het oosten uit, onder invloed van een naar noord west tot roest krimpende wind, die vochtige lucht van de Britse eilanden aanvoert. Ons land be vindt zich nu geheel binnen de invloedssfeer van een hogedruk- gebied, waarvan de kern boven Zuidwest-Engeland ligt. In een wijde boog om dit hogedr uk gebied heen trekken storingen over IJsland en over Scandinavië. Deze zullen echter geen invloed op het weer in ons land uitoefenen. Er kan daarom rustig en overwegend droog weer worden venoacht, met tamelijk veel bewolking en plaat selijk mist. In de komende nacht zal vrijwel nergens nachtvorst voorkomen. Weer in Europa De weerrapporten i h. bew. geh. Aberdeen Londen Amsterdam bew. 4 -4 1 bew. 1U 7 10 Weer in Nederland weerrapporten i hedenmorgen temp. a24eii'. weer gister. In mm motregen 7 4 0.1 motregen 8 5 0.1 motregen 9 5 0.1 1. bew. 8-1 2 mist 9 L bew t 10 -4 2 -1 0.2 gaan, om het winnen van de verkiezin gen, die volgend jaar oktober gehou den moeten worden. De leiders van de wanordelijkheden worden dan ook „linkse figuren" en „communisten" genoemd. Ze worden bij tientallen tegelijk gearresteerd en als dit zo nog even doorgaat, heeft Calcutta straks geen enkele voorman meer, die uit politieke overwegingen te genwicht kan geven. Hoewel geen Indiër (met de mond) achter het geweld staat, dat zo ni dan In Calcutta oplaait, kregen we een zogenaamde linkse figuur, een clalist, een andere lezing. „Het volk ls ln opstand", zei deze, „omdat het tekort wordt gedaan. Boeren en handelaars houden op ongeoorloofde wijze hun voedselvoorraden vast. De enige reden hiervan ls de hogere prijs, die ze kun nen krijgen, als de schaarste nog even aanhoudt. Ondanks alle schone beloften is de federale regering niet In staat de- wantoestanden op te heffen. Staten met een voedselsurpius doen er trou- ens stilzwijgend aan mee". De voorraden komen pas vrij, als er n regenperiode aanbreekt. De Hausse ln de prijzen is dan voorbij, omdat een goede volgende oogst afhankelijk is van voldoende hemelwater. Inmiddels ls het duidelijk dat de moeilijkheden in Calcutta d"e regering in New Delhi een nieuw wapen ln de hand geeft om de opheffing van de noodtoe stand voorlopig uit te stellen. In het par lement heeft het kabinet op dit punt on der zware druk gestaan. De oppositie ook enkele Kamerleden, die voor de congrespartij zitting hebben, willen van het in feite militaire bewind af, dat ten tijde van de oorlog met Pakistan werd afgekondigd. WENEN (UPI) In de Hongaarse hoofdstad Boedapest zijn drie katholieke priesters gearresteerd omdat zij „na de zondagsmis vragen hadden gesteld over de godsdienst aan enige jongeren", zo heeft het Oostenrijkse katholieke pers bureau Kathpress bekend gemaakt. De drie gearresteerde geestelijken, wier namen niet bekend zijn, zijn de de- van Bicske en twee van zijn volge lingen. Volgens Kathpress hebben de Hongaarse communistische partij en de regering de geestelijken in het land ge waarschuwd dat „het verboden is kin deren die een kerk bezoeken, vragende stellen". Frans episcopaat eist verzorgde priesterkledij PARIJS (KNP) D« toenemende slordigheid ln de kleding van de priesters oor de aartsbisschop van Parijs, kardinaal Feltin, en de bisschoppen van Versailles en Meaux aanleiding geworden hier door enkele drastische maatregelen het mes in te zetten. Het priesterpak, zo luiden de nieuwe bepalingen, moet zwart of donkergrijs zijn, het priesterboordje is verplicht; stropdassen zijn uit den boze, de toog blijft verplicht voor de liturgische plechtigheden in de kerk. In de drie jaar dat de clergyman (pries terpak) nu ls toegestaan, zo zeggen de bisschoppen ln een begeleidend schrij- i, „zijn er helaas priesters, die ln hun kleding niet meer te onderscheiden zijn van leken. Zelfs loopt hun bediening gevaar hierdoor te worden aangetast". De bisschoppen betreuren ook het gemak, waarmee in de liturgische plech tigheden de soutane aan de haak blijft hangen De priester, zo zeggen zij, heeft echter uit naam van de Kerk een zen ding te vervullen. Uit zijn kleding moet volgens hen die godsdienstige zending blijken. De kleding van de priesters moet. eenvoudig zijn, maar verzorgd. In zijn kleding moet het respect van de priester jegens zichzelf tot uitdrukking komen en de gelovigen moeten hem erdoor kunnen respecteren. Op de revers van zijn priesterpak mag de priester een klein kruisje dragen, zo als dat reeds bij vele Franse priesters de gewoonte is. Burgerkleding is absoluut verboden, tenzij men schriftelijke toe stemming van zijn overheid heeft. daar staat BAYER achter (Advertentie) (Van onze correspondent) Alkmaar Vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid en 6 maanden gevan genisstraf eiste de officier van justitie bij de rechtbank te Alkmaar tegen de 35-jarige Alkmaarder M. B., die ervan beschuldigd wordt in december van het vorig Jaar onder invloed een aanrijding te hebben veroorzaakt waardoor twee kinderen door verdrinking om het leven kwamen. Bij de botsing op rijksweg 9 raakte namelijk de auto, bestuurd door de Utrechtenaar J. K. te water. In de auto bevonden zich behalve de echtge note van K. zijn twee kinderen van res pectievelijk 1 en 3 jaar. Treinverkeer van en naar Parijs gehalveerd UTRECHT (ANP) 't Personeel van de Franse spoorwegen gaat morgen en vrijdag weer staken. Het gevolg daarvan is dat het aantal treinen van en naar Parijs wordt gehalveerd. De NS heeft inmiddels zekerheid ontvangen over het treinverkeer naar en van Parijs voor morgen. Wat het verkeer op vrijdag be treft hoopt men morgen zekerheid te krijgen. Morgen rijden wel naar A'dam de D 120, TEE 128, en D 144. Uitgevallen zijn de TEE 122, de D 109, de TEE 119 en de D 129. Uitgevallen zijn de TEE 103, D 117 en de TEE 125. Er is kans dat enkele van de uitgevallen treinen wel of uit Brussel rijden. NS gaat eerst praten over achterstand UTRECHT (A.N.P.). De directie van de Ned. Spoorwegen heeft ermee ingestemd bij het te heropenen overleg over de C.A.O. voor het spoorwegperso neel In de eerste plaats tot overeen stemming te komen over de vaststelling van de achterstand in het inkomen van het spoorwegpersoneel op basis van het rapport van de onafhankelijke commis sie-Van der Dussen. De personeelraad van de N.S., het samenwerkingsorgaan van de drie er kende vervoersbonden, gaat ermee ak koord op deze basis het overleg te her vatten. Hij gaat er vanuit dat dit een open overleg zal zijn, waarbij rekening wordt gehouden met de opvattingen van belde partijen Tegenover de mening van de N.S.- directie handhaaft de personeelraad zijn opvatting, dat de impasse in de onder handelingen kon ontstaan door de een zijdige vaststelling van de achterstand van de zijde van de directie (zoals be kend is wenste de direotie niet verder te gaan dan 7,5 procent ln drie fazen, ter wijl de bonden negen procent ineens hadden gevraagd). Volgens de personeelraad zal, nadat in gezamenlijk overleg de achterstand is vastgesteld, eveneens ln overleg wor den bepaald hoe de gezamenlijke con clusies gerealiseerd dienen te worden. Voorts heeft de personeelraad verklaard, dat hij gaarne wil meewerken aan het tot 6 tand brengen van snelle overleg- resultaten. KLM koopt nog meer vliegtuigen in Amerika NEW'YORK (Reuter) In New York heeft de president-directeur van de KLM dr. G. van der Wal, medegedeeld dat de KLM de aankoop van nog tien tweemo- torige Douglas DC-9 verkeerstoestellen en twee verlengde DC-8-63 toestellen voor 65 miljoen dollar in studie heeft. De plannen voor deze aankopen komen dan bij de 55 miljoen dollar aan Amerikaanse straaltoesteilen die de KLM reeds in be stelling heeft. In het op 1 april a.x, be ginnende boekjaar verwacht de KLM volgens dr. Van der Wall haar vervoers capaciteit met elf procent uit te breiden. Rechtbank hoort Von Koskull (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG President De Gaulle loopt hard van stapel: binnen drie Jaren moeten alle vreemde troepen zijn land uit, moeten alle NAVO-gebouwen zgn ont ruimd en moeten de Amerikaanse lucht machtbases en depots in Franse handen terug. Dat betekent, dat alle NAVO- hoofdkwartleren in Parijs, Fontainebleau en Versailles vóór 1969 opgeheven moeten worden, dat zo'n 40.000 Amerikaanse en enige duizenden andere NAVO-milltairen hun plunjezak moeten pakken en dat Amerika z(jn 16 materieel-, 11 luchtmacht bases en 2 hoofdkwartieren weer aan Frankrijk dient over te dragen. Dit betekent ook dat duizenden Fransen en Frangaises ander werk moeten zoeken en dat Frankrijk een nauwelijks te bere kenen bedrag minder in zijn nationale kas krijgt. Om dan nog maar te zwijgen van de tienduizenden bezoekers die de NAVO in Parijs jaarlijks begroet en die ook Frankrijk niet zonder meer verlaten. De andere veertien NAVO-landen heb ben echter al laten weten, dat zij niet op de eisen van De Gaulle ingaan. Dit kan dus een breuk betekenen, die dan tijdens de melzitting van de NAVO in Parijs al zichtbaar moet worden. Zoals altijd ls de dreiging van het Franse staatshoofd ook nu weer met te genstellingen geladen. Hij wil de NAVO laten schieten, maar niet zijn verplich tingen voor tijden van oorlogsnood. De NAVO mag voor wat hem betreft zo vlug mogelijk uit het fraaie Parijse hoofdge bouw aan de Porte Dauphlne vertrekken, SCHIPHOL (ANP) B(j de Fokker fabrieken was men vanochtend ver baasd over een Reuterbericht uit Dja karta, dat president Soekarno vandaag de overeenkomst voor de bouw van een vliegtuigfabriek zou hebben getekend. De directie wijst er op, dat de president dit contract immers reeds In augustus van het vorig jaar heeft getekend en vermoedt, dat er een misverstand in het spel is. Hoewel de fabriek op Schiphol zelf nog geen enkel direct bericht uit Dja karta heeft ontvangen, acht men het niet onmogelijk, dat de verkoopleider voor het verre oosten, de heer G. Uit zetter, die op het ogenblik voor zakelij ke besprekingen in Djakarta vertoeft, thans van de Indonesische regering de order heeft ontvangen voor de levering van 20 Friendships voor Garoeda Air ways. Deze order hing al bijna een jaar in de lucht. Als de president al een overeenkomst heeft getekend, dan zal het volgens Fokker deze order moeten zijn geweest. De uitvoering van de opdracht is ech ter volslagen afhankelijk van de Britse regering, die nog steeds het verbod tot levering van vliegtuigmotoren aan Fok ker handhaaft, voor zover die motoren bestemd zijn voor machines, die aan Indonesië zullen worden geleverd. Pas als Engeland dit verbod intrekt zal Fok ker voor Indonesië F27 Friendship vlieg tuigen kunnen gaan bouwen. Huwelijk prins Karei von Hessen in Den Haag Op maandag 18 april zal ln de Grote of St.-Jacobskerk te Den Haag het huwelijk worden voltlrokken tussen prins Karei von Hessen (29) en gravin Yvonne Mar git Valerie Szapary (21). Uitnodigingen zijn o.m. gestuurd naar leden van- de Nederlandse koninklijke familie, konin gin Elisabeth en prins Philip van Enge land en naar koningin Frederika van Griekenland. De bruidegom ls een neef van prins Philip, zijn moeder is een nicht van wijlen koning Paul van Griekenland. De Engelse gasten zouden op de morgen van het huwelijk via Valkenburg naar Den Haag komen en onmiddellijk erna weer vertrekken. Prins Karei von Hessen werd geboren in Berlijn en studeerde rechten in Mün- chen Op het ogenblik verbijlft hij ln Buckingham Palace. Gravin SzapArv woont met haar ouders in Den Haag; zij werd in Boedapest geboren en kwam na de laatste wereldoorlog via Oostenrijk naar Nederland waar zij gedeeltelijk haar opvoeding ontving. Zij werkte bij een Haagse juwelier als ontwerpster van Juwelen. De dienst in de gehuurde Orote Kerk begint om half elf en zal worden geleld door ds. Ketzke van de Duitse Evangelische Kerk in Den Haag. De predikatie wordt gehouden door de Duitse ds. Grabouskl. Na het huwelijk zal het. jonge paar zich vestigen in Kron- berg bij Frankfurt waar de prins het familiebezit gaat beheren. I HAARLEM (A.N.P.), De Haar lemse rechtbank heeft in raadkamer de Duitser Andreas von Koskull gehoord, maar de generaal wil toch een plaats dj<> sind9 2-> februari in ons land wordt Ingeruimd houden onder de beschermen- vastgehouden op verdenking van oorloga- de gezamenlijke verdedigingsparaplu j niigdaden De Westduitse regering heeft Alle vreemde troepen moeten het land! 7jJn llit|,.v,.rink, K,.Vraagd. De rechtbank zal advies uitbrengen aan de minister van Justitie, die een beslissing dient te of de Duitser al dan niet uitge- ln het gemeenschappelijk wi schuwingssysteem wil De Gaulle blijven deelnemen. Het meest paradoxale is intussen, dat de Franse troepen volgens hun president wel in West-Duitsland moeten blijven, als NAVO-troepen? Nee, als zuiver Fran se troepen; als een bezettingsleger dus. Juridisch wordt dit een heel merkwaar dige ontwikkeling. Want Wtet-Dultalaod staat hiermee voor de tweestrijd: of een verdrag met Frankrijk sluiten en Ame- rike tegen de haren instrijken, of vast houden aan zijn NAVO-verpllchtingen en daarmee het Frans-Duits vriendschaps verdrag opzijschuiven. Voordelen Men gelooft er op dit moment domweg niet aan. dat De Gaulle zijn dreigemen ten volledig in de praktijk zal brengen. Geen haar op zijn hoofd zal eraan den ken alles ln de steek te laten, wat de NAVO in en bulten Frankrijk opge bouwd heeft Economisch trekt Frankrijk (even als andere landen) allerlei voor delen uit de NAVO: bij de levering van vliegtuigen, van tanks, wapens, leger auto's, wetenschappelijke know-how, technici, burgerpersoneel enz. enz. Verder heeft Frankrijk grote voordelen bij het NAVO-communlcatienet, de NAVO-olie- pijplelding, de oliedepots enz. enz. Wat heeft Frankrijk daar, behalve de financiën, aan militaire inbreng tegen over gezet? Een paar legerdivisies, enke le squadrons vliegtuigen en geen schepen, want die heeft hR al lang aan de NAVO onttrokken. Belangrijk blijft hoever het Franse staatshoofd wil gaan in zijn opvatting, dat de Russische dreiging steeds minder wordt. Misschien dat zijn bezoek aan Moskou hem een definitievere kijk op de Sovjetfilosofie zal geven. Vice-voorzitter Expogé overleden DEN HAAG (ANP) In het militaire ziekenhuis Oog in Al in Utrecht ls gis teravond op 58-jarige leeftijd overleden kolonel C. L. H Engel, vice-voorzitter van de Nederlandse vereniging van ex- politieke gevangenen. Kolonel Engel, die tijdens de oorlogs jaren twee jaar en vier maanden ln Duit se krijgsgevangenschap doorbracht, was tevens president van de Internationale Vereniging van ex-politieke gevangenen. leverd zal wordei De Westduitse regering had in 1962 een arrestatiebevel tegen Von Koskull uitgevaardigd wegens veelvuldige moord. Hij was in de oorlog o.a hoofd van een vergeldingscommando van Himmler. In deze functie zou hij zich schuldig hebben gemaakt aan het zonder vorm van pro ces doodschieten van joden achter hot Russische front Midden februari werd Von Koskull op Ouragao aangehouden, waarna hij naar Nederland is overgebracht. Sedert zijn aankomst op Schiphol verblijft Von Kos kull in het Huis van Bewaring in Haar lem. Hij zal daar blijven tot de beslis sing van de minister van Justitie bekend is. Luns steunt in Genk gearresteerde Neder landers niet (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederlandse Instan ties hebben, voorzover bij onderzoek ls gebleken, geen informaties aan do Bel gische autoriteiten verstrekt over do Nederlanders Van Albada en Wesslng, die tijdens relletjes in Genk (België) op 1 februari j.l. werden gevangen geno men. De Binnenlandse Veiligheids dienst heeft met. deze zaak geen be moeienis gehad. Met deze woorden, vermeld in 't ant woord van minister Luns van Buiten landse Zaken op schriftelijke vragen van het Eerate-Kamerlid Van der Spek (PSP) logenstraft de bewindsman een bericht uit de Volksgazet. Aangezien niet is gebleken, dat de Belgische autoriteiten haar bevoegdhe den tot handhaving van de openbare or de en rust hebben overschreden acht de bewindsman geen gronden aanwezig om eventuele stappen van de betrokke nen bij de Belgische autoriteiten om eerherstel en schadevergoeding te krij gen, te steunen. Senator Van der Spek was er in zijn vragen van uitgegaan, dat de twee Ne derlanders slachtoffers waren gewor den van pogingen om de aandacht van de werkelijke oorzaken van de moeilijk heden in het gebied van Genk af te lel- KVP-fractie in Eerste Kamer (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De inrichting van lege ring, be wassing en andere persoonlijke aangelegenheden binnen het militaire apparaat zijn verouderd. Volgens de KVP- fractie in de Eerste Kamer is hier een gedurfd bouw- en vernieuwingsprogram ma nodig. De sociale en maatschappelijke ver nieuwing binnen de krijgsmacht was bij de behandeling van de defensiebegroting voor verschillende senatoren een belang rijk onderwerp. Tegenover de socialis tische fractie zal minister De Jong bij voorbeeld 'n open antwoord moeten geven of officieren al of niet actief politiek mo gen bedrijven Mr. Burger waarschuwde in dit verband tegen de aparte kaste, die het officierskorps blijft, als hun in het al- (Vun onze parlementaire redacteur DEN HAAG „Geen land kan onge straft zijn wetenschapsbeleid verwaar lozen", zei dinsdagavond mej. dr. M. A. M. Klompe in de Tweede Kamer. Daar mee stemde zij in met de plannen van de regering om een raad van adviea voor het wetenschapsbeleid ln te stellen. De raad zal uit tenminste vijf en ten hoogste negen leden bestaan. Z(j worden voor vijf jaar benoemd door de Kroon en kunnen ten hoogste voor vijf Jaar worden herbenoemd. omstandigheid, dat de vraagstukken op het terrein van de wetenschap steeds in gewikkelder worden en de oplossingen steeds kostbaarder. In de raad zullen niet alleen wetenschapsmensen zitting moeten hebben, zo betoogde mej. Klompé (KVP), maar ook personen, die begrip hebben voor de economische, sociale en financiële problemen, waarmee ons land ln de toe komst te maken heeft. Zij bepleitte een voorrang van de geesteswetenschappen op exacte wetenschappen. Bovendien wenste mej. Klompé een goede voorlichting van de bevolking over het wetenschapsbeleid en de betekenis, die het heeft voor het voortbestaan van ons volk. Met dr. Oele (P.v.d.A.) bepleitte mej. Klompé. waar mogelijk, openbaarheid van de adviezen, die de wetenschapsraad aan raad te dan ook voortgekomen alt de de regering ever de weUnaohapebeoefe- Bi.1 het debat, waarmee de Kamer dlnsdagavond een begin maakte, bleek wel. dat de behoefte aan een onafhan kelijk adviserend orgaan voor het weten schapsbeleid duidelijk werd gevoeld. De ning ln nationaal en internationaal ver band zal uitbrengen. Reeds jaren geleden had prof. Rommc op een dergelijke open held met betrekking tot adviezen aan de regering aangedrongen. Mej Klompé (KVP) meende, dat mi nister Diepenhorst van Onderwijs en Wetenschappen vooral de bewindsman moet zijn, die ln de regering een coördi nerende en stimulerende taak voor het wetenschapsbeleid op zich zal nemen. Prof dr. H. J. Witteveen (VVD) hield de bewindsman voor, dat de verantwoorde lijkheid voor de te nemen beslissingen op basis van de adviezen, steeds bij de rege ring zal blijven berusten. Minister Die penhorst gaf de Kamer vanmiddag ant woord. In mijn-N.V. 2 arbeiders als commissaris (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Tweede Kamer Ls dinsdag zonder hoofdelijke stemming akkoord gegaan met de omzetting van het staatsmljnbedrijf in een NV schap. Kamer en regering waren het erover eens, dat het hier gaat om een wettelijke aanpassing aan een in feite reeils lang gegroeide verhouding. De staat zal de enige aandeelhouder zijn en de aandelen mogen niet worden ver kocht. Geheel nieuw is de bepaling, dat in het college van commissarissen ten hoogste uit 12 personen bestaand, twee zogenaamde arbeiderscommissarissen zitting zullen hebben. De debatten over deze omzetting in een NV hebben zich vooral op theore tische gronden bewogen. Aan de ene kant was er een zekere vrees, dat af stoting van het staatsbezit nu eenvoudi ger zou worden. Aan de andere kant toonde de WD zich bevreesd, dat met het instituut van de arbeiderscommis sarissen op wettelijke regelingen wordt vooruitgelopen. Deze houding had tot gevolg, dat de communisten en pacifis ten zich tegen het wetsontwerp uitspra ken, terwijl de liberalen alleen voor stemden. omdat het, via een NV in de toekomst wellicht eenvoudiger wordt dit staatsbedrijf te privatiseren. Dat alles betekende, dat het ontwerp de volledige instemming verwierf van de KVP, de PvdA, AR en CHU. Men was het met minister Den Uyl eens, dat de financiering van een NV eenvoudiger verloopt dan van een staatsbedrijf, om dat bij een staatsbedrijf steeds wettelij ke beslissingen nodig zijn. De tie v Kraus geeft zondagmorgen as. In Diligentla zijn derde Brahmsrecltal Het programma vermeldt o.a. „Fanta sieën op. 116" en „Variaties op een Hongaars bed op. 21", gemeen de actieve politiek verboden blijft „Ook de officier is een gewone staats burger en Nederland behoeft niet bang te zijn voor polltiek-militaire machtsconcen traties". aldus mr. Burger. De crisis ln de NAVO vervulden tal van senatoren met grote zorg. al wilde nie mand zover gaan als de liberale mr. Van Riel. die onmiddellijk zonder Frankrijk met de NAVO wilde doorgaan. De NAVO bereidt maatregelen voor om aan de nieuwe situatie het hoofd te kun nen bieden. Een beslissing is nog niet genomen, omdat de Franse voorstellen over het uittreden nog niet concreet be kend zijn. Er is tussen de andere NAVO- landen wel Intensief overleg gaande over de houding, die president De Gaulle thans tegenover de NAVO Inneemt, aldus ant woordde minister De Jong Ontdek uw reis Rondel Opgave 13 UITKNIPPEN! OPLOSSEN! BEWAREN!

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7