„GODS KERK BEMINNELIJK ALS WEERLOZE BRUID MET FOUTEN" lEDEhi. BURGEMEESTER EEN SLEUTEL VAN DE GELDKIST DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 MAART 1966 Pro/. Stieger in tweede Kerk-beschouwing MGR. Jl.A. JANSEN WEESOP IEDERS MISSIONAIRE TAAK De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, in wiens hart de „Kerk van Leiden" en de St. L.odewijksparochie in het bijzonder altijd nog een aparte plaats innemen, heeft gisteravond in een volle Lodewijkskerk een inleidend woord gesproken op de conferentie van prof. dr. J. J. NI. Stieger uit Warmond in de serie van drie beschouwingen over de Kerk. De bisschop wees met nadruk op de missionaire taak van iedere gelovige. De verkondiging is geen raak meer van de hiërarchie alleen, zo zei mgr. Jansen; de hiërarchie moet de inspiratiebron soeken onder de gelovigen. De bisschop noemde de serie confe renties over de Kerk een bescheiden begin in een veranderende mentaliteit. De volwaardige positie van iedere gelovige lal nog duidelijker blijken wan neer het provinciaal concilie wordt gehouden. „Wij zijn Gods volk op weg. Dit houdt in. dat wij steeds moeten zoeken naar een manier van verkondigen die wellicht over 50 jaar wéér anders zal zijn. Langs alle mogelijke wegen zullen wij het christendom vorm moeten geven", aldus mgr Jansen. De blMchop getuigde van gewljiigde wy z\jn op weg. De Kerk van 1966 Is opvattingen toen hjj zei: „Het gaat er nog niet de Kerk van de eindtijd. We niet zozeer meer om. dat ik het einddoel z\jn net als het volk der uitverkoren bereik; naarmate ik open sta voor an- Joden op weg, vallende en opstaand, deren, zal Ik de boodschap van Christus altijd gedragen door Gods scheppende verwerkelijken". Deze opgave omvat alle hand. waaruit wij nóóit helemaal wal mensen. het ia een taak die zich tot alle len". wereldgodsdiensten uitstrekt. ..Het Is een programma om van te duizelen, te De predikant signaleerde ook het ze- komen tot een meer leefbare wereld, kere triomfalisme van vroeger. „Hebben waarin de boodschap van Christus dui delijker spreekt", zo sprak mgr. Jansen. Prof. Stieger hield in zyn conferentie zijn gehoor voor. dat een volk Gods" nog niet het beeld van „Gods volk on derweg" geeft. Abraham moest het volk Gods maken, een uitverkoren volk. maar i geïsoleerd en op zichzelf staand. Zo was ook Jonas een typische zoon van Juda „Wat heb ik met Ninivé te maken: als ik profeteren moet, doe ik dat wel in Israel". wij niet te gemakkelijk de triomf van Christus' Bruid, de Kerk, gezien? Een bruid, niet altijd even stralend, maar toch steeds bemind door de goddelijke Bruidegom. Hebben wij ook niet uit het oog verloren, dat de broeders naast onze karavaan óók op weg waren? de voltooiing Te spreken van deze karavaan, dit GodsvoUf op weg. dat trekt en steeds maar aangroeit en schuld bekent, vond prof. Stieger een nog rijker beeld dan het preken over de Kerk als „Mystiek lichaam" Wij moeten houden van de Kerk zoals zij is. falend en zich her stellend. door God geleid door de tijden heen. Het is een samen optrekken naar de voltooiing. Wij zijn de kop van de karavaan, de uniformendragers, maar er komen er nog zovelen achter aan. WJj zijn de kap van de (jsberg, maar het grootste deel is verborgen" Zó Is Gods Kerk: beminnelijk, omdat z\j weerloos, mismaakt en «oms toch nog vol pretenties is. Haar gelaat Is ge schonden en het hangt van ons bidden, zoeken, werken en Ijjden soms af. of de kenmerken der Kerk glanzend zullen lichten, aldus prof. Stieger. Gisteren viel om 10.50 uur de 20- jarige Algerynse electriclen A. Kafele, woonachtig in NoordwQk, bij het beves tigen van stroomdraden van een rolatei- ger Hy kwam anderhalve nieter lager op de vloer terecht. Hij klaagde over pijn in de rug Door de EHD werd hij naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd Om tien over acht vanmorgen stak een 15-jarige scholiere uit Wasse naar zonder op het verkeer te letten 0e Rijnsburgenveg over op haar fiets. Het gevolg was, dat zij aangereden werd door een personenauto. Met een ge kneusde enkel en enige schaafwonden werd zij door de EHD naar een zieken huis overgebracht. LELMUIDEN DE NIEUWE BEGROET DE V D-MODE LENTEBRUID Een dertigtal leden kon voorzitter R. J. Broekhuizen welkom heten tijdens de ledenvergadering van de R.K. Begrafe nisvereniging „St. Barbara welke werd gehouden in café Keizer. Na het ope- i ningswoord van de voorzitter presen teerde secretaris G. van Velzen notulen en Jaarverslag. Uit het jaarverslag van de heer Van Velzen bleek o. a. dat de vereniging In het Jaar 1965 een twaalftal begrafenisaen van. leden heeft verzorgd De rouwkamer werd 11 keer opgesteld. Het beheer en de verzorging van de kamer ls sinds korte tijd in handen ge steld van de heer C. J. van Graas. Voorts deelde de heer Van Velzen mede, dat het dragerskorps voltallig Is gebleven. Alle materialen verkeren, aldus het Jaarverslag In goede staat. Sinds vorig Jaar wordt voor de teraardebestellingen gebruik gemaakt van de moderne auto die de protestantse zustervereniging heeft aangeschaft. 55 nieuwe leden wer den ingeschreven, waardoor het leden tal van 355 op 412 kwam. De inkomsten over het afgelopen boekjaar bellepen een bedrag van 2.454.86, waartegen over staat 'n totaalbedrag van 2.155.40 aan uitgaven, hetgeen resulteerde in i een batig saldo van 299,46. Dank zij dit batig saldo kon aan het reservefonds een bedrag van 60.- worden toege voegd. Hierdoor steeg de reserve tot 644.13. De boeken waren nagezien door de heren A. P. v. d. Hoek en P. van Ooatvaard. die voor accoord hadden ge tekend. Voor het lopende boekjaar wer den voor de kascontrole benoemd de heren P. van Oostwaard en C. Cozijn. By de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden, de heren C. v. Velzen en L. H. van Velzen met alge mene stemmen in hun functies herkozen. De voorzitter deelde mede. dat de taak voor de rouwkamer door de heer A. de Prie was overgedragen aan de -heer C. J. van Graas. De heer De Prie werd dank gebracht voor de goede zorgen, die hy de afgelopen jaren aan de rouw kamer heeft besteed. Tijdens de rond vraag informeerde de heer J. van Veen naar de mogelijkheid van contributie verlaging voor bejaarden. Het bestuur deelde mede. dat voor de minder draag- krachtigen reeds een regeling ia getrof- Hell ook voor Ninivé ..De nieuwe mode begroet de lente bruid" was het motto van de voor jaarsshow van V A D te Lelden. Een show. die echt niet uitblonk door al het nieuws dat er schitterde, maar voor de toeschouwsters een genoeglijk Het heil van Jahweh God ls échter schouwspel zonder veel opwinding zal niet alleen bedoeld voor Israel maar ook *Dn geweest, voor de heidenen, voor Ninivé. Het heil is voor allen, het is universeel. Het plezierige van de V i D-show „Kan het zijn", zo vroeg prof. Stieger *s altijd dat men een boekje in zijn zich af. ..dat ook wij eeuwen nodig heb- handen gedrukt krijgt waarin uitvoe- ben gehad om te weten hoe wij moeeten r*f» wordt verteld aan de hand var handelen" tekeningen wat er in de mode favo- Wat hebben wfl toch vreselijk lang over riet is De lijnen van de modellen, de onszelf nagedacht. De Kerk is niet al- aard van de garneringen, de kleuren, leen voor degenen die binnen zijn. zij is bonneterie en soorten stoffen worden er ook voor wie bulten staan, voor Ni- daarin uitvoerig besproken en daaruit nivé. die grote stad vol mensen, die „hun blijkt dat V D zijn modeweetje weet linkerhand niet van hun rechterhand Dit kwam weliswaar niet zo tot kunnen onderscheiden". WIJ *yn verge- uiting op de gistermiddag en gister ten, dat Gods warmte voor allen be- avond gehouden show in rest Van atemd ia". der Heijden, maar de étalages van V D te Leiden getuigen daar maar al „Ook wjj", ging prof. Stieger verder, te zeer van. „waren een volk met een speciale op- pHIQUE EN KLASSIEK va een camelpak van 1 dracht, maar het Ie nodig uit te breken. Interscholair concours bracht veel talent Gisteravond trad al dan niet verbor gen talent voor het voetlicht in de anla van de Louise de Coiifny-HBS aan de Kagerstraat tetettfétt. De interscholaire contactcommissie bood daartoe de gelegenheid middels een concour*. waarin de deelnemers van de verschillende scholen met de clamatie of met muziek de jury moes ten overtuigen van hun capaciteiten. Voor een zaal. geheel gevuld met supporters en genodigden, waaronder de wethouder van onderwijs, de heer S. Sannes. voltrokken zich af en toe kleine drama's. Af en toe moest een deelnemer of deelneemster toegeven, dat hij de tekst kwijt was. Daarnaast hoorden we ook verbluffend goede prestaties, zoals een doorleefde voor dracht van Anandi Teeuw. een lid van het Wiegewaai-cabaret. Op bijzonder 4 en 5 uit de suite „Buiten" van Bela Bartok Opvallend was hoe goed hij dit moeilijke en dissonantische muziek stuk aanvoelde. De zaal beloonde ieder optreden met /an de i groe ne gabardine regenmantel, niet in het gebruikelijke saaie regenjassenmodel. maar in redingote-lijn. De rug had een smal ceintuurtje. In de sportieve sec tor zagen wij een uiterst beschaafde blauw-wrtte combinatie; een pantalon met jasje. die. donkerblauw van kleur, waren afgebiest met wit Het jasje had splitjes opzij, waar drie knoopjes boven waren gezet. Dit vakantie- LEIDSE AGENDA WOENSDAG 16 MAART Kon. Ned. Mij. voor tuinbouw en plantkunde, afd. Leiden ledenver gadering. Ger. Jeugdhuis, Breestraat 16. aanvang 20.00 u. Interdiocesane Kath. Middenstands bond in de bisdommen Haarlem en Rotterdam jaarvergadering, vooraf gegaan door H. Mis in het Lidwina- huis. Zoeterwoudsesingel 34. aanvang 19.45 u. Spreekuur sociale raadsvr DONDERDAG 17 MAART ensemble was van zyden tricot en kostte 98.- Modieus en apart was een deux- pièces. wit van kleur met zwarte takjes als motief. Het bolero-achtige jasje was mouwloos en zwart afgebiesd. lijn was camelpak van 198.- met rondweggesneden panden aan het jasje, dubbele klepjes aan de zakken en twee splitten op de rug. De mantels die geshowd werden waren in het algemeen mooi van lijn; opvallend leuk was een donkerblauwe mantel in Courrèges-stijl. die wit was afgebiesd. Op deze show was veel zwart-wit le zien. een beschaafde inter pretatie van de zgn.- „op-art". Een bruid in een creatie van zuiver zijden besloot deze show van V D. en na aL dat moois aan lentebruiden, dat wij in de etalages van V D heb ben kunnen bewonderen, is het dui delijk dat de bruid bij V D met vreugde wordt begroet! Pater A. J. H. Castelein 25 jaar priester Leidse universiteit ontvangt schooldecanen Na het optreden van trok de jury zich terug om zich te be raden over de toe te kennen prijzen. Tijdens deze pauze trad voor 't wach tende publiek op het duo Donald en Peter, die in „De Ruif" reeds furore gemaakt hebben met hun liedjes. Er waren zowel prijzen voor de school met de beste prestaties als wel individuele prijzen in de vorm van boekenbonnen. Prof. Brouwer, voorz. Modehuis De Groot show - voor- d. deelnemers j,a»r5!oll'ctie- Breestraat 85. aanvang Kringvergadering K.V.P. met le zing over ruimtelijke ordening. De Burcht, aanvang 20.00 u. Toneelgroep ..Euripides" opvoe ring van ..Jeugd". St. Anthonius Club huis. aanvang 20.00 u. Damescontact St. Anthoniusparochie O. reikte deze prijzen uit Leiden zuid-west excursie naar het De K en O-beker voor de school met Bouwcentrum te Rotterdam. Vertrek het hoogste aantal punten in de cate- van Bevrijdingsplein om 9 u. gone declamatie ging naar de Louise r»r i..j( declamatie voor: 1 Anandi Teeuw 1 - u 1 Louise de Coligny-HBSi2. Selma Mulder en Magteld Eggink (Chr. Ly ceum i; 3 Martine Verwey (Stedelijk Gymnasium). De bes e muzikale prestaties lever den: 1. Frank den Helder (Rijnlands Lyceum): 2. Piet Kostense (Stedelijk Gymnasium): 3. Janneke (Louise de Coligny-HBSi Gespreksavond par. St. Jozef over ..Betekent de vasten iels voor uw in nerlijk leven?" Fam. v. d. Post. Mar- nixstraat 26. Aanvang 20.15 u. (groep mevr. Helversteyn). Kath. Nat. Bond voor EHBO, afd. Kappen Leiden vervolgcursus. Gebouw G.G G.D., aanvang 20.00 u. Mobiele Colonne oefent in Leiden Na de grote paraatheidsoefening In Katwjjk, op 22 febr. j.l., komt de Be scherming Bevolking A-Krlng Zuid-Hol land a thans met een omvangrijke tnzet- oefenlng, die op 21 maart a.s. te loei den zal worden gehouden door een brandweercolonne (MC3) van het Korps Mobiele Colonnes uit Crallo. De colonne, bestaande uit 48 brand weereenheden met elk een capaciteit van rond 2500 liter per minuut, zal wor den ingezet tussen de Kanaalweg en de Zoeterwoudse Singel. In dit gebied zul len vele kilometers brandslang worden uitgelegd. De voor het verkeer hieruit voortvloeiende moeilijkheden zullen be perkt zijn, aangezien op alle belang rijke kruisingen z.g. slangenbruggen over de slangen gelegd worden, waardoor het verkeer praktisch normaal door kan gaan. Slechts de Kanaalweg zal In de mor gen van de 21ste maart een paar uur worden afgesloten, n.l van d» spoor wegovergang tot de Wilhelminabrug. De politie zorgt voor omleiding. APOTHEKEN TE LEIDEN Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek Tot hulp tier Mensheid. Hooi gracht 48. tel. 21060. Tentoonstellingen Galerie Cartouche. Lange Brug 67. Expositie Rein Dool en Thom Ge- raedts. Gedurende maart. Dag. 2-5 uur, wo. en vr. ook 7-9 uur. De Lakenhal, Oude Singel 28 Ter toonstelling litho s \an Kokoschka. Tot 18 april. Open 10-16 uur. znd. 13-16 uur. Restaurant „De Ruif" Jan Vossen- steeg 59. Tot 12 maart: May Hobijn- Roth exposeert poppen en wandkleden Open: dag. 10-20 uur, vry-za-zo: 20-24 Musea De Lakenhal: Dag. 10-4 uur; zondags 1-4 t Rjjksmnseai lijks van 10-5 zondering va' Iizondags 1-5 van Oudheden: Dage- ir, zondags 1-5 uur. (Peathuislaan)Met ult- n zaterdag van 9-5 uur Pater A. J. H. Castelein ofm. van de parochie H. Antonius en Lodewijk aan de Leynweg te Den Haag zal op woens dag 23 maart vijfentwintig jaar prie ster zijn. Op zondag 24 april zal dit jubileum in de parochie worden ge vierd met om tien uur 's-morgens een hoogmis en' op woensdagavond 27 april met een receptie die vanaf half acht in het parochiële jeugdcentrum aan de Erasmusweg te Den Haag tal worden gegeven. Pater Castelein. die zijn kinderjaren in Leiden doorbracht, maakte na zijn priesterwijding tot 1942 zijn pastorale jaren te Bleijerheide en ging vervol gens als assistent naar Drachten, waar hij gedurende de oorlogsjaren veel be moeienis had met de kampen van de arbeidsdienst en de arbeidsdienst voor jongens. Tot 1950 was hij onder meer kapelaan in Groningen en waarne mend pastoor in Oude Pekela. Van 1950 tot 1956 was hij kapelaan in de H. Jozefparochie te Gouda en daarna tot 1959 in Amsterdam. Voor dat hij in 1963 naar Den Haag kwam hielp hij in Gorkum onder meer een nieuwe parochie opbouwen. In Den Haag heeft pater Castelein de zielzorg over zo'n duizend gezinnen en is hij druk bezet met een groot aantal gees telijk adviseurschappen. Filmclub 16 braebt Bustér Keaton In de filmzaal van de Academie en onder auspiciën van K. en O. werd gisteravond, de onderhand klassieke film van Buster Keaton gedraaid; „Our hospitality". Keaton, die de laat ste tijd weer wat meer belangstelling krijgt, behoort tot een der grootsten van het witte doek in de tijd van de geluidloze film. Hij schreef zelf vaak het verhaal voor de film. had de regie en vertolkte de hoofdrol. Zo ook in de film van gisteravond. De film werd gemaakt in 1923 en handelt in de tijd rond 1830 We zien een jongeman opgroeien bij z'n tante. Zijn vader was al vroeg overleden, doordat hij in een reeds jarenlange familievete verzeild was geraakt. De jongeman krijgt op zeventienjarige leeftijd een briefje thuis van de no taris. dat bij een landgoed geërfd zou hebben. Hij stapt in de ..trein" en reist vanuit New York naar de plaats van zijn landgoed. Onderweg ontmoet hij een alleraardigst meisje, waar hij spannende momenten mee doormaakt. De verbindingen waren in dit dagen bepaald nog niet ideaal. Aangekomen op de plaats van beslemming gaat hij op zoek naar zijn erfstuk. Een troosteloze ruïne slaat hem te wachten. Wederom heeft hij een ont moeting met zijn reisgenote, niet we tende dat zij van de familie is. die in vroeger dagen gebrouilleerd was met zijn familie. Dat heeft voor de toe schouwer nogal aantrekkelijke conse- kwenties. Grote achtervolgingen en schietpartijen volgen elkaar op. De film blijkt nog in staat vele mensen te boeien. Fotografisch gezien zijn er prachtige passages bij. Curieus is het treintje te noemen waarmee de reis van New York naar de provincie ge maakt wordt. Veel klassiek stuntwerk was er ook te zien. Het hangen boven ravijnen, watervallen en wat dies meer zij. hoort daar natuurlijk bij. Maar de film is toch vooral ook aan trekkelijk om de sfeertekening, de décors en de aankleding van de spe lers. In het voorprogramma werd „Daydreams geloond. Morgen donderdag zijn meer dan 100 schooldecanen, rectoren en directeuren van gymnasia, lycea, HBS-en en MMS-en de gast van de Leidse universiteit. Schooldecanen zijn leraren die tevens als adviseurs van de leerlingen inzake beroepskeuze- mogelijkheden optreden. Zij en hun directeuren hebben daarom behoefte ook ten aanzien van de academische studies, mogelijke wijzigingen in de programma's daarvan en de toekomst mogelijkheden die deze studies bieden, geheel op de hoogte te blijven. Andere instellingen van weten schappelijk onderwijs hebben re^ds eerder een zgn. schooldecanendag ge houden. Het nieuwe element in het Leidse programma is evenwel dat de deelnemers gelegenheid krijgen een vergelijking te maken tussen bepaal de Leidse situaties en die elders. Over de natuurwetenschappen spreken de VOORSCHOTEN Oecumenische samenkomst in Voorschoten In het R.K. Bondsgebouu te Voor schoten was gisteravond een zeer ge mengd gezelschap aanwezig. Christenen van de Voorschotense Kerken hielden een oecumenische samenkomst, tijdens welke bijeenkomst dr. C. A. de Ridder uit Utrecht, predikant In algemene dienst der Nederlands Hervormde Kerk, een inleiding hield over het onderwerp „De eenzijdigheid van de Reformatie". De bekende reformatorische theoloog hield een strikt zakelijk betoog. Het onderwerp laat zich wel bespreken in een lang betoog, maar wordt te „grof" afgetekend in een kort verslag. Na de inleiding volgde een groot aan tal vragen, welke door dr. de Ridder werden beantwoord. Alle christenen zyn eenzijdig verge leken bij de heidenen, sprak dr. de Rid der. De christen zegt: ..God is enig". De niet-christen met zijn veel-godendom is eventueel bereid onze God in zijn goden dom op te nemen. Rooms-katholieken en protestanten moeten elkaar een hart onder de riem «iteken zij moeten samenwerken. De ver schilpunten tussen 'Rooms-katholieken en Protestanten zijn slechts gering in vergelijking met de verschilpunten tus sen christenen en niet-christenen. Geluk kig is thans de tijd aangebroken, aldus de inleider, dat protestanten en katho lieken beginnen met „van elkaar iets te leren". De moderne protestant hecht te weinig waarde aan bijv. de Sacramen ten. In dit opzicht kan de hedendaagse protestant beslist in de leer gaan bij de Rooms-katholiek. De vroomheid van de Room-katholiek echter stamt nog veelal uit de Baroktijd, waardoor deze vroom heid zich moeilijk laat aanpassen aan de hedendaagse tijd. Het werd een leerzame avond, die werd bijgewoond door alle pastoors en dominees van Voorschoten-Dorp en ver der door een paar honderd belangstel lenden. veelal leden van de gezamen lijke Bijbelgroepen in Voorschoten. Leidse hoogleraar prof dr. J. J M. Beenakker en de Delftse prof. dr. ir P. M. Heertjes; voorlichting over de sociale wetenschappen krijgen de deelnemers van resp. prof. dr. R. F. Beerling, hoogleraar te Leiden, en prof. mr. dr. M. Rooij, Amsterdam Het programma bevat behalve een woord van welkom door de rector magnificus, prof. dr. J. Dankmeijer voorts o.a. een korte inleiding van prof. dr. A. Quispel. De schooldecanendag. die staat on- I der leiding van prof. dr. E. Zürcher, voorzitter van de Leidse Commissie Studievoorlichting, en georganiseerd is door de heer J. Smit. hoofd van het bureau Inlichtingen en Inschrijving van de universiteit, tevens secretaris van genoemde commissie, vindt plaats 1 Ln de aula van het Academisch Zie kenhuis. L - v. De gemeente heeft weliswaar ser vice verleend aan de politieke par tijen in de vorm van aanplakborden, maar zij heeft wel vergeten er de oude biljetten af te halen. Op die ma nier sticht het nogal wat verwarring. Of vond de gemeente misschien de oude leuzen aantrekkelijker? ALPHEN AAN DEN RIJN Tijdens een gisteravond in hotel Toor onder leiding van de voorzitter, de heer J. Altona. gehouden vergadering van de afdeling Alphen van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde, is op voorstel van het bestuur besloten dit Jaar weer een bloemschikcursus te hou den, die op 16 mei a.s. zal aanvangen. Tevens zullen dit jaar weer tuinkeurln- gen plaatsvinden. KAMERMUZIEK OP DUIVENVOORDE IN DE MET KAARSEN verlichte kas teelzaal van Duivenvoorde te Voor schoten is men weer begonnen met de Kamermuziekevenementen. De opbrengst van deze concerten dient tot ln stand houding van dit waardig bouwwerk ln zijn prachtige omgeving. Gisteravond werd medewerking verleend door Frouk- je Giltay. viool. Marijke Ferguson, blok fluit. en Rienk Jlskoop. elavecimbel Men begon met enige kleine muziek jes van anonieme componisten en van Biaggio Marini (15971665 i Deze mu ziekstukjes zullen wel niet voor concert- gebruik zyn getoonzet, maar als huia- kamermuziek. Verder hoorden wij voor de pauze een korte sonate voor blokfluit en elavecimbel bel. Deze sonate werd stijlvol gespeeld door Marijke Ferguson en Rienk Jis- koot. Marijke Ferguson heeft geen gro te toon, maar haar adem- en speeltech- niek munten uit door klank en frase ring. De triosonate van Albicastro i geb. 16501 voor viool, tenorblokfuit en elave cimbel was een prettig aan te horen werk. NA DE PAUZE begon Froukje Giltay met "een vioolsonate van Joh. Seb. Bach. Hier misten wij toch wel iets waardoor Bach Bach werd. Behalve te weinig kleur werd ook de doorstro mende liniaire Ujn die bij Bach noodza kelijk if niet gehoord, waardoor de gro te spanning afwezig was. Voor altbJókflult. viool en elavecimbel werd nog een triosonate van G. Ph. Te- lemann gehoord. Het is altijd een genot muziek van Teleman te beluisteren. Ook deze triosonate was weer knap gecon strueerd niet alleen, maar was ook mu ziek. Terugziende op dit programma mogen wij misschien opmerken, dat de absolute homogeniteit bij triospel nog niet is be reikt, hoewel de clavecinist Rienk Jis- koot ln alle opzichten heeft voldaan, de fluitiste een mooie voordracht heeft en de violiste een vlotte techniek be zit. maar in haar voordracht te weinig zichzelf geeft waardoor alles wat aan de vlakke kant bleef. We hopen dit sym pathieke trio nog eens te mogen horen. Veel applaus en bloemen aan het slot. THEO TEN HOOVEN. KVP-jongeren Zuid- Holland vergaderen in Den Haag Dr. A. J. Bartels, staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, H. W. van Doorn, lid van de Tweede Kamer, en de heer H. J. A. M. Vrouwen- velder, lid van de prov. staten van Zuid- Holland. zullen zaterdagmiddag ir Parkhotel te Den Haag voordrachten houden voor leden van de KVP-jonge- rengroepen in Zuid-Holland. Het initiatief tot het houden van deze bijeenkomst, welke gehouden wordt ln verband met de verkiezingen voor de provinciale staten, werd genomen door de vier kringjongerengroepen, o.a. ook Lelden, van Zuid-Holland. Dr. Barteli zal spreken over het onderwerp „volks gezondheid". Mr. Van Doorn zal ant- woord geven op de vraag „Waarom KVPen de heer Vrouwenvelder be handelt het onderwerp „Provinciale Za- Gearresteerd wegens handtastelijkheid Gisteravond rijn door de politie zevei jongelieden aangehouden, die op een voor het publiek uiterst onprettige wU» hun verveling trachtten te verhr\jvei De laatste maanden hadden zy zlcb schuldig gemaakt aan openbare balda digheid. vernielingen etc. Bovendien vie len z(j jonge meisjes lastig op handtaste lijke w(jze. De leeftijden van de zeven „heren" variëren van 14 tot 19 jaar. Het zijn een 16-jarige werkman, een 16-jarlge bakfietsverhuurder, een 16-jarlge leer ling-kok, een 17-jarige spuiter, een 14- jarige scholier en een 19-jarige straat- maker. allen uit Leiden, alsmede een 17-jarige spuiter uit Oegstgeest. Jeugdkamerorkest geeft concert in Zuiderkerk Op 19 maart a.s. geeft het Jeugd kamerorkest Leiden onder leiding var. de dirigent Henk Briër weer het jaar lijks donateursconcert in de Zuiderkerk i Lammensehansweg) te Leiden. Aan vang 8 uur. Uitgevoerd zal worden: Concerto grosso op. 2 no. 3 van G. F. Handel: Concert voor viool, hobo en strijkorkest van J. S. Bach (solisten. Joke Hartzheim - viool en Han Kapaan - hoboi: Fagotconcert van W. A. Mozart isolist: Ton Kerstens) en de 95sle symfonie van J. Haydn. Dit concert zal worden opgenomen door de AVRO. Kaarten zijn verkrijgbaar A f 2.50 bij de Fa Bender. Fa. Servaas. K. A O en de Leidse Jeugd Actie. Lezing over de kopertijd in Zuid-Oost- Europa in museum van Oudheden De derde lezing van het voorjaarsprn- leveren, en aangetoond kan dan ook wor- gramma van het Rijksmuseum van Oud- den dat de kopervondsten uit Noord- heden werd gisteren gehouden door prof. Europa, waaronder die van Buinen. wel dr. A. T. Waterbolk uit Groningen over degelijk passen in de Z. O.-Europese ko- de kopertijd in Zuid-oost-Europa. pertijd. Te Groningen verrichte ouderdomsbe- palingen volgens de radioactieve kool stofmethode wijzen erop, dat deze koper- i industrie omstreeks 3000 voor Christus reeds volop op gang was: het begin valt reeds duizend jaar eerder, en is te lo kaliseren in de Hongaarse laagvlakte en de ertsrijke randgebieden daarvan. Hier komt de techniek van het gieten ln gesloten vormen op gang lang voor dat men dit kent in het Nabije bosten. Ook de koperindustrie in Spanje, door velen als de oudste in Europa beschouwd, valt later dan in Z. O.-Eirropa. De krachtige uitstralende werking die van de Hongaarse laagvlakte uitging, uit zich behalve in de metaalexporten ook in huizenbouw, nederzettingstypen, aardewerkvormen, en in vele andere op- j zichten, en heeft grote delen van Euro pa. en stellig ook het Nabije Oosten, be streken. Een door een team uit Groningen op gegraven neolithische nederzetting in het oosten van Zwitserland kan als voor beeld dienen voor de wijze waarop deze invloeden tot uiting kwamen. Een oud probleem in de Nederlandse voorgeschiedenis is het voorkomen van koperen spiraalvormig gewonden sie raden in het hunebed van Buinen in Drenthe, dus in een nog volop neolithisch milieu. Soortgelijke vondsten zijn ook uit Noord- Duitsland en Denemarken be kend. en men heeft ze altijd beschouwd als importen uit Z. O.-Europa. Een reden om zich er opnieuw mee bezig te houden zijn recente Duitse on derzoekingen, die op grote schaal ge bruik maken van de quantitatieve ana lyse van sporenelementen in prehistori sche bronzen en koperen voorwerpen. Volgens deze studies zouden de spiralen van Buinen van bronstijdmetaal vervaar- j digd zfjn, waaruit men zou moeten con cluderen, óf dat de hunnebedden veel Jonger zijn dan men meende, óf dat de spiralen latere intrusies zijn in de graf kelder. S000 JAAR VOOR CHRISTUS In de gouden eeuw, toen aan de Papengracht te Leiden de grondslag gelegd werd voor het gebouw, waar de krant wordt vervaardigd, die U in uw handen heeft, bezat men in het stadspaleis te Bolsward, een zware ijzeren „stadskiste" met drie verschillende sloten, waarin de stedelijke kas bewaard Ieder van de drie burgemeesteren bezat een sleutel van één der sloten, zodat zij alle drie bij het openen der „kiste" aanwezig moesten zijn. Nog wordt de zware ijzeren kist met de drie sleutels in het stadhuis te Bolsward bewaard. Ongetwijfeld zaJ de stadskas in 1665 niet zoveel geld bevat hebben als nu Dc Leidse Courant ein priizen uitlooft. Niet minder dan 6000 gulden wordt voor het oplossen der prijsvraag aan VAKANTIETOCHTEN DOOR EUROPA beschikbaar gesteld Bovendien ontvangt iedere abonnee, die een nieuwe abonnee op De Leidse Courant aanbrengt, ons JUBILEUM SCHRIJFBLOK waaroo nns gebouw jtlt 1665 staat afgebeeld en het unieke Leidse Courant-speldje. Ook de nieuwe abonnee kan nog met onze fantastische prijsvraag meedoen; de reeds verschenen nummers met de puzzel worden hem gratis nagezonden! Vul zo spoedig mogelijk deze bon in. Ondergetekende: plaats: datum: geeft als abonnee De Leidse Courant op: plaats: Betaling zal geschieden per: week maand x kwartaal x Doorhalen wat niet wordt verlangd. Invulling opzenden aan: BUREAU DE LEIDSE

Leidse Courant | 1966 | | pagina 4