f>ROVOMEISJES VOERDEN IN HUN TASJES ROOKBOMMEN MEE Op Dam vielen (veld-) slagen Spaanse studenten in klooster belegerd VIJFTIG JAAR BMW Vechtpartijen tot diep in de nacht Bruidspaar dankt: Blij om hulde en vol begrip niet-vierders EVE DE REPUBLIEK In Uw trommelwasmachine voortaan NIEUWE RADION JULLIE PRINSES BANG, OF NIET? Opmerkingen langs route WITTER KAN HET NIET *w VRIJD. 'AG 11 MAART 1968 DE LE1DSE OOURAMT E.\ (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Van de meer n 200 rookbommen, die de usterdanise „lieverdjes" eigen- ndig liadden gemaakt chemi- ihe spulletjes in aluminiumwikkel zijn er zeven terecht gekomen de route van de bruidsstoet, Lrvan twee of drie vlakbij de inden koets. Veel zijn er in de tvechten met de politie verloren sgaan: Veel andere werden ont- oken in de straten ver buiten de ute. De politie kon er maar niet achter jomen. hoe die bommen meegevoerd wer- en op de demonstratieve vechttocht van Ie jongelui naar de route. Totdat een echercheur de ogen werden geopend toor een provo-meisje, dat er een ui aar tas tilde, een ouderwetse bood cbappentas. die bij de jeugd in de mode i en waarmee alle meelopende meisjes paren uitgerust. Het meisje werd prompt jearresteerd. zy was een van de dertien irrestanten, die de politie gisteren heeft ■«maakt. De bedoeling van het werpen van de bokbommen was om de bruiloftsbedden an het t.v.-scherm te houden. Dit is niet jelukt. zomin als het de politie en de ,v. gelukt is om geheel rookloze beelden geven. Aan de voet van de hoog ipgestelde camera op de brug over de lerengracht in de Raadhuisstraat ssen Dampaleis en Westerkerk is larvoor stevig gevochten. In de Kalver- de Nieuwezijds, waar ver buiten route het eerste treffen had plaats had tussen politie en provo's had de n de duizend jongeren al gedeci- ■erd Enige honderden wild agerende |oïigeren liepen op de Herengracht de litie-afzetting onder de voet eh 2och- plaats onder de galerij voor de ikels in de Raadhuisstraat. .Zij hielden h daar kost tot de koets arriveerde en srpen toen rookbommen, zowel op de naar de Westerkerk als terug, 'oen de eerste bom ontplofte schoot ltle te paard toe. De Jongelui werden de galerij gedreven. Op dat moment ek, dat zeker de helft van het karige bliek in deze straat uit rechercheurs tond. Plotseling stonden tientallen hercheurs met gummistokken te slaan. PRINSES BEATRIX en prins Clans hebben gister avond voor radio en t.v. een dankwoord uitgesproken. Prinses Beatrix iel onder meer: „Uw spontane reactie In deze laatste maanden hebben ons vaak gesteund er. verheugd. Dat niet allen met ons dit huwelQk ln vreugde hebben kunnen vieren, is een feit, dat wty erkennen en begrypen. Velen hebben in het verleden ondeelbaar leed moeten dragen en onherstelbare verliezen gelegen. Verliezen die ook als offers zijn gebracht in de strijd voor recht en vrij heid. Wij willen dit niet onvermeld laten, omdat wij op deze dag, die voor ons zoveel geluk brengt, dit leed, dat voor ons allen is geleden en die offers, die voor ons allen gebracht zijn, in eerbied willen gedenken. Het' is deze achtergrond, die onze gevoelens van dankbaarheid verdiept. Wij willen u zeggen, dat het geluk, dat wij beiden vandaag mogen ei-varen, ons voor de re6t van ons leven een steun en een aansporing zal zijn om ons samen ln te zetten voor de toekomst van ons land". Prins Claus zei zich hierbij graag te willen aansluiten en vervolgde: „Voor mijzelf ben lk ook zeer erkentelijk voor de medewerking en de hartelijkheid die ik ln de afgelopen maanden van kennismaking met Nederland heb mogen ondervinden. Hierdoor is mij het gevoel gegeven dat ik niet alleen ons land. maar reeds velen van u persoonlijk beter heb leren kennen. Ik weet, dat sommigen van u met ons huweiyk geen vrede kunnen hebben. Ik kan u slechts verzekeren, dat lk hier volledig begrip voor heb. omdat ik weet. dat het Neder- landse volk in de laatste oorlog onzegbaar veel leed en groot onrecht Is aangedaan. Niemand kan dit verleden ongedaan maken. Maar ik zou graag willen vragen ons de kans te geven om samen met u allen aan een nieuwe toekomst te bouwen. Ik kan u zeggen dat het mijn vaste voornemen is om mijn eigen taak en plaats naast mijn vrouw zo op te vatten en zo te vervullen, dat ik haar alle steun zal geven, die van mij kan en moet worden verwacht". yeerd naar do centrale post ln hotel Krasnapol*ky, waar de eindregisseur Kees van Langeraad ze op de monitor kreeg. De duidciykste beelden van de vecht- partyen kreeg by op hetzelfde moment, dat ook de beelden binnenkwamen van de dienst uit de Westerkerk. Van Langeraad besloot de vechtbeeldcn niet uit te zenden. Hy gaf daar later als reden voor, dat by de bruiloftsceremonie in de kerk niet kon afwisselen met tus- senbeelden van vechtpartyen, temeer waar de geïsoleerde beelden van het gevecht de misleidende indruk zouden hebben kunnen wekken, dat het hele volk Ln opstand was. De t.v.-regisseurs uit de landen, die de uitzending overnamen, hebben gistermid dag onmiddellijk hun beklag gëdaan bij de NTS. NTS-functionaris Schiittenhelm gaf daarop als zijn visie, dat de t.v. het huwelijk zou verslaan en niet de vecht partijen. Naar verluidt had de NTS aan Beatrix beloofd geen beelden van inci denten te tonen. Dit was gebeurd op een bespreking aan de vooravond van de bruiloft. Kees van Langeraad ontkende, dat er iets in deze zin was afgesproken. Het is duidelijk, dat de provo s nooit zo'n opvallende rol ln dit huwelijk had den kunnen spelen, als er meer volk op de been zou zijn geweest. Op de straten na, waarlangs de stoet passeerde, was het leeg en stil als op zondagochtend. Men zag er alleen politie, marechaussee en militairen. Zou 't kwart miljoen mensen, dat ln Amsterdam werd verwacht er werkeiyk geweest zijn, dan hadden de acties van de provo's zichzélf ln de menigte geblust. Als ons volk de monarchie wat waard is, zal het achter zUn t.v.-toestei vandaan moeten komen. Veldslagen De strijd tegen de ..Gemeentecowboys", zoals de provo's de Amsterdamse politie noemen, laaide gisternamiddag weer op. vooral op de Dam Provo's maar ook linkse studenten en andere figuren, onder wie Ed Hoomik en Hein Donner. trokken vlaggemasten omver. Ook riepen zij anti- Clausleuzen en anti-monarchistische kre ten. De politie kon dit niet over haar kant laten gaan en veegde de Dam schoon, terwijl de bruiloftsgasten binnen een lichte maaltijd gebruikten. Soms scheen het even rustig, maar dan laaiden de vechtpartyen weer op Het ver velende hierby was. dat.vaders en moe ders met kinderen evenmin door de politie werden ontzien als de onwillige elemen ten. Daardoor ontstond ook by het rus tige publiek een anti-houding tegen de politie. Aan de ene zqde van de Dam maande de politie het publiek rustig door te lopen en die dit deden raakten aan het andere eind verzeild in (veld)-slagen. Deze toestand heeft gisteravond zeker tot twaalf uur geduurd. Omstreeks acht uur benaderden de provo's het Lieverdje op het Spui met de bedoeling er een hap pening te organiseren. Het Lieverdje werd echter minstens zo zwaar bewaakt als de stoet, zodat daar niet veel van gekomen is. Volgens de politie waren bij de relletjes weinig echte republikeinsgezinden te vin den. des temeer echter jongelui, wier tijd verdrijf bestaat uit het jennen van de Weg met de provo's, zo dacht en deed de politie. politie. ..Wij zouden het best dan ook hele maal kunnen verdwijnen, ware het niet. dat het hek dan helemaal van de Dam zou zijn en men zichzelfs niet zou ont zien om de ruiten van het paleis ln te gooien", vertelde een politieman, die eraan toevoegde: ..Nog een uurtje, dan ga ik gpuw naar huis". De enige, die deze opstandige jeugd niet schynt te vrezen. Is kroonprinses Beatrix Terwyi zü gisteren door de Raadhuis straat reed in de gouden koets op het moment, dat daar de provo's in gevech ten gewikkeld waren met de politie, glim lachte en zwaaide zy ook naar deze op- standigen, die met rookbommen gereed stonden. Geen 'moment maakte zij de indruk bang te zyn. Prins Claus volgde vanachter de koetsramen minder ontspan nen de verwikkelingen, hetgeen geen won- dpr mag heten: hoven het oranje-bóven klonk duideiyk uit Claus heraus. Ontvoering zonen Smith en Gibbs studentengrap KAAPSTAD (U.P.I.). De „ontvoerde" I studerende zoons van premier Ian Smith van Rhodesië en van de Britse gouverneur I sir Humphry Gibbs. zijn gisteravond op I de campus van de universiteit van Kaap stad vrijgelaten. Ze hadden vrywillig deelgenomen aan een studentikoze Jool- week. Kenneth Gibbs en Robert Smith zei den, dat ze er woensdag in hadden toe gestemd „ontvoerd" te worden. Beiden studeren in de technische wetenschappen. Sekoe Toeré wil Ghana veroveren DAKAR. (A.F.P.). President Sekou Touré van Gulnee heeft te kennen gege ven dat hy troepen naar Ghana wil zen den- In een door radioConakry uitge zonden rede, die in Dakar werd opgevan gen. zei de Guinese president dat 300 000 leden van de Guinese democratische party zuilen worden gemobiliseerd. Het politieke bureau van de partij zal „de noodzakelijke maatregelen" treffen om zo spoedig mogelijk troepen naar Gha na te zenden. „Als wij in Ghana vechten, zullen wij op ons eigen grondgebied vech ten", aldus Sekou Touré- Waarnemers in Dakar zijn niet verrast door de dreigementen van president Sekou Touré. Zij geloven niet dat hij zijn woor den in daden zal omzetten. Guinee heeft geen gemeenschappel ijke grens met Ghana en troepenkonvooien zouden door Ivoor kust moeten (welk land er zich zeker tegen zal verzetten). Ook acht men de route om Ivoorkust heen en door Mali weinig waarschijniyk. Guinee heeft ook niet voldoende vliegtuigen en schepen om door de lucht of overzee militairen naar Ghana te zenden. Guinee zou bovendien materiële steun van een grote mogend heid behoeven, hetgeen vrijwel onmiddel lijk zeer ernstige internationale compli caties tot gevolg zou hebben, aldus de RADION VAATJE NU MET GRATIS WASTEIL (Advertentie) Een platenbon is altijd raak! Advertentie) KINDER- ASPIRIN Doet de koorts dalen. Stilt de pijn. Ideale dosering. Onderwijzer pleegde ontucht WINTERSWIJK (A.N.P.). De WLn- terswijkse politie heeft een 36-jarige on derwijzer aan de openbare ulo, aange houden. omdat hij ervan wordt verdacht ontuchtige handelingen te hebben ge pleegd met minderjarige meisjes van zijn school. De man deed dit buiten de school uren. Hij is in verzekerde bewaring ge steld en zal voor de officier van justitie te Zutphen worden geleid. Adenauer reikt vriendschapsprijs uit PARIJS (UPI) De vroegere VVest- duitae bondskanselier dr. Konrad Ade nauer heeft donderdagavond ln Parijs de „Prix de l'Amltié 1965" uitgereikt aan professor Dedeyan uit Pariijs, voor «llens boek „Victor Hugo en Dults- j land". De uitreiking vond plaats aan een I diner van de Frans-Duitse vereniging. Onder de gasten was de Franse staats- I secretaris van Buitenlandse Zaken. Jean de Broglie. Koningin Juliana Juni naar Londen I LONDEN UPI) - Koningin Juliana U op 6 en 7 juni een bezoek aan Londen 6 ;engen' zo 's Sferen officieel bekend- g bmaakt. De Nederlandse ambassadeur. T an Royen, deelde dit mee op i ongeveer 700 Nederlanders :er gelegenheid van het hu- de Nederlandse kroonprin- Advertentie) Een platenbon is altijd ''raak (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Ik heb altijd gehouden van Holland. Ik moest toch met vakantie en ben van plan naar Zweden te gaan. Dit is de eerste keer, dat ik jullie prinses met eigen ogen zie. Ze is een beetje bang, of niet Het ls een van de vele opmerkingen die men gisteren in Amsterdam langs de route kon horen, deze opgetekend uit de mond van John van Walter uit Mississippi. Frau Anne Ochfeit uit Baden Baden: Ik heb vannacht geen oog dicht gedaan. Ik was bang dat er Iets zou gebeuren. De mensen zijn vandaag ook zo lastig. Moet u daar eens kijken, vijf politierui ters die op het Damrak het publiek ver drijven en een vrije doorloop onmoge- Advertentie) Een platenbon is altijd raak! Een erewacht-militair zei toen de I wind een paal met een Amsterdams j vaan omver blies: Gelukkig dat het geen nationale vlag ls. anders zouden Juffrouw Rutal uit Besanpon: Ze had den tribunes op het Damrak moeten plaatsen. Door alle mensen voor de hek ken zie Je achteraan niets. In de eerste trein uit Utrecht naar A meter dam zit een typisch hoertje van In/uten. Het is vermoedelijk zijn eerste grote reis. Angstig houdt hij een blauw geval hij zich. Een cadeau voor het bruidspaart Nee. zegt de knul, het is een sinaasappelkistje om op te staan, maar de prinses sal vast geen gewone kist willen zien, daarom heb ik er een blauw kleed omgedaan. Een machine-bankwerker tegenover hem: „Ik moet werken vandaag. Trou wens. al moest lk niet. dan ging ik nog niet kijken. Op de t.v. zie je het veel beter." Antwoordt het boertje diep ge schokt: „Dat begrijp ik niet". Sprak een geroutineerde Belgische, verslaggever over de manier van hard handig optreden van politie en mare chaussee: Dat Is allemaal nog nik*. Moeit Je hij ons komen. Daar wordt' wer kelijk geslagen en dan i« bet meteen afgelopen. aangezien hebben Een agent op hij een afsluiting van de grachten ande: Het is mijn taak om de mensen tegen te houden. Fijne baan. Ik zal blij zijn als ik naar huis kan. Een provo voor de hechte afzetting: Geen betere democratie dan de dicta- Een journalist op hemelsbreed een afstand van '200 meter van Krasnapols- ky wil naar zijn perscentrum. Vraagt aan een agent: „Ik wil graag even naar Kras". Agent: „Ik kom nut Drent'n, zou niet weten hoe u moest lopen Koningspaar van schutterij van Brunssum (Limburg) kwam donderdag morgen argeloos hij Jonas Daniel Mey- erplein. Het was compleet in kostuum. Zij in het lang. lichtblauw, hij In rok. ze werden door 500 provo's en studenten compleet weggelachen. Advertentie Een platenbon is altijd raak! Met argusogen bekeek i groep r Advertentie) Een platenbon is altijd raak! rechnussees op de onrustige hork van de Raadhuisstraat en de Keizersgracht een groepje jongelui dat een nog an op gerold spandoek bii zich had. Toen het ontrold werd bleek er op te staan „Aja;r". Het mocht van de marechaus- De portier van een verzekeringsbe drijf op de „beruchte" hoek Raadhuis straat-Keizersgracht zei (na de demon straties en provocaties te hebben aan gezien): Ze moeten die snotneuzen alle maal naar Veenhulzen sturen en ze le ren te werken. Het zijn allemaal nlks- nutten". Een van de vele buitenlandse journalisten die gisteren in Krasnapolsky nogal de aandacht trok was een Schot, compleet met geruite kilt en kniekousen. De man heeft er heel wat over moeten horen Hij trok er zich overigens, het be roemde Schotse flegma indachtig, geen snars van aan. Zei een collega van de lege I-voorlichtingsdienst een beetje door het dolle heen. op de late avond legen hom: ,.Mag lk deze dans van u?" De Schot draalde zich onmiddellijk om en antwoordde koeltjes. „Nee dank u, lk ben al bezet". Na oprichting illegale bond in Barcelona BARCELONA (UPI) Sinds woens dag hebben zich ruim vierhonderd stu denten gebarricadeerd in een francis canerklooster In Barcelona waar ze een Illegale vrije studentenbond hebben opgericht. Het klooster wordt belegerd door versterkte politie. Krachtens de wet mag de politie de gewijde grond van het kloostercomplex niet betreden, maar ze heeft de elektriciteit en de te lefoonverbinding afgesneden. Het klooster in kwestie is het Sarria- klooster achter de rechtenuniversiteit van Barcelona. De bond die de studen- j ten hebben opgericht, is gekant tegen het onder rijkstoezicht staande Slndica- to E?spanol Universitario (SEU). Vol gens welingelichte kringen hebben de studenten voor ongeveer twee maanden leeftocht. De aartsbisschop van Barce lona zorgt voor maaltijden. De „statuten" van de illegale bond Oprichting en consolidering van de mocratische universitaire organen. Vorming van gemengde commissies van hoogleraren en studenten voor het opstellen van een democratisch univer sitair hervormingsplan. Oprichting van een nationaal uni versitair studentencongres met authen tieke vertegenwoordigers van alle uni versitaire niveaus. Het manifest van de studenten luid de: „De universiteit moet de zaak van de culturele vrijheid ter hand namen en plaatsen in het brede verband van de strijd voor vrijheid van de SpaanBe samenleving". (Advertentie) Geen verdrag van De Gaulle met Sovjet-Unie PARIJS (Reuter) President De Gaulle heeft zijn westerse bondgenoten verzekerd dat hij niet van plan Is om bij het bezoek, dat hij ln juni aan Mos kou zal bréngen, een Frans-Russisch verdrag te sluiten. Dit werd gisteren In gewoonlijk goedingellchte kringen In Parijs gezegd. De Gaulle heeft ook ver klaard dat er geen sprake Is van een wijziging in Frankrijks bondgenoot schappen. Deze garanties waren volgens ge noemde kringen vervat in een gedetail leerde toelichting op het besluit van De Gaulle om de Franse strijdkrachten van de NAVO los te maken, doch het lid maatschap van deze organisatie te handhaven. De toelichting zou zijn lei band gesteld aan de diplomatieke ver tegenwoordigers van de NAVO-landen. Naar goed ingelichte kringen menen weten, wordt in het memorandum ge zegd. dat president De Gaulle het wes terse bondgenootschap gegrondvest wil zien op nauwe diplomatieke en militai re samenwerking tussen de Westeuro- peso hoofdsteden, alsmede pen we derzijds defensieverdrag tussen West- Europa en de Verenigde Staten. Dit be tekent dat er twee veiligheidssystemen binnen het Atlantische verbond zouden ontstaan: enerzijds een Europees, an derzijds een Europees-Amerikaans. Oom Julius jarig (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De verjaardag van baron J. von dem Buasche Haddenhau- sen. oom van de bruidegom, die giste ren 60 jaar werd, is op bescheiden wijze door de bruiloftsgasten gevierd. Het bleef bij een dronk op de gezondheid van de Jarige. BMW! WAT EEN WAGEN WAT EEN WEGLIGGING Requiemmis voor mgr. v. Dodewaard door kard. Alfrink (Van onze correspondent) HAARLEM Kardinaal Alfrink zal maandagmorgen de pontificale H. Mis van requiem voor de woensdag overle den mgr. dr. G. A. E. van Dodewaard, bisschop van Haarlem opdragen. Zon dagavond Is er een requiemmis, die wordt opgedragen door de Intussen ge kozen zaakwaarnemer kapittelvicaris mgr. J. Groot. Deze Mis begint om 7.S0 Vanavond zou het stoffeiyk overschot van mgr. Van Dodewaard in alle stil te naar de nieuwe St.-Bavo overge bracht worden. Morgenochtend be staat er van 10—12 uur en van 14—19 uur gelegenheid tot bezoek aan de baar, evenals zondagmiddag van 35 uur. Aansluitend aan de pontificatie re quiemmis maandagochtend vindt de teraardebestelling plaats op de bis schoppelijke begraafplaats ln Overveen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5