'd&a OOOOO Beeld NKV naar binnen en naar buiten uitbouwen TWEE JAAR GEËIST TEGEN DE „KNECHT DES HEREN" \anden Boeynants heeft nieuw probleem ZWAARDEMAKER Oplichter voor Rotterdamse rechtbank Misbruik gemaakt van godsdienstige gevoelens ten eigen voordeel Beperking studenten medische faculteiten Nog zijn er volgelingen die geloven pagina 8 de leidse courant WOENSDAG 9 MAART 1966 Nieuwe NKV-secretaris P. van Hout Kath. centrale personeel van overheid zou ideaal zijn '(Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. „Zet het maar niet in de krant, maar de laatste dagen voel ik mij net een „publieke man". Constant telefoontjes en felicitaties van bekenden en onbe kenden. Enorm leuk, maar ze moeten er niet te veel ophef van maken". Dat zegt P. J. J. van Hout (42) naar aanleiding van zijn recente benoeming tot algemeen secretaris van het Neder landse Katholieke Vakverbond. Direct daarna over zijn nieuwe functie: „Een aantal jaren geleden werd de KAB ver anderd in NKV. Dat impliceerde een structuurwijziging, maar nu, een paar jaar later, zitten wjj weer met 'n her structurering. Een grotere concentra tie van verschillende vakorganisaties Is een van de belangrijkste taken, die mij wachten. Geen gemakkelijke zaak, want maak maar eens één bond van zes organisaties. Je hebt uiteindelijk met mensen te maken en niet met een partijtje bakstenen, die moeiteloos van de ene plaats naar de andere kunnen worden versleept. Dat bedoel ik nou: met het besef dat het altijd om men- Advertentie) ELKE DAG NATIONALE GEBEURTENIS Velen denken dat nationale ge beurtenissen vinden. Dit is eei daarom HJkt het w(Jzen dat er in c zelden plaats i misverstand en >ns goed, erop te ns land elke dag gebeurtenissen nationale be tekenis die drommen belangstel lenden trekken, van alle rang, stand en leeftijd. Dit alles ge beurt zonder vlagvertoon en fan fares, maar het gaat er niettemin zeer feestelijk toe. WU bedoelen de markt. Dagelijks voltrekt zich daar het ..nationale wonder" van de ruimste keus ln honderden kwaliteitsartikelen tegen de laagste prijzen. Marktkoopman en straathande laar bedienen hun klanten vak kundig en vlug en de gezelligheid is er niet van de lucht. Vele dui zenden ontdekken op de markt dagelijks hoe gezellig het kopen In dit grootste koopcentrum is en hoe voordelig, want OP DE MARKT IS UW GULOEN EEN DAALDER WAARDI PLUIM VEEMARKT BAR NE VELD Aanvoer 7000 stuks handel vlot. Prij: jj^kg :^slachöri£pei «- 180—195, lichte -170. slachtki KAASMARKT GOUDA Aanvoer 6 partijen. Prijzen 335340 p kg, handel flauw. AMSTERDAM (A.N.P.). De 6y3 procent obligatielening Hoogovens, groot ƒ100 min, waarop gisteren tegen 99 procent werd ingeschreven, is, delen emittenten mede, dusdanig c.„ tekend, dat een vrij belangrijke reduktie moet worden toegepast. VORST of geen VORST DE BILT. De langgerekte gor del van hoge luchtdruk, die zich uitstrekt van de oceaan naar Midden-Europa, verplaatst zich Iets naar het zuiden, waarbij van morgen met toestelijke winden de k.n.m.1 i Kans op deelt mede: wat regen mist en bewolking geleidelijk can het tvesten uit werd verdreven. Morgen komt het weer onder in vloed van een nieuwe oceaan- depressie, die naar het zeegebied lussen IJsland en Noorwegen koerst. Aangezien het depressie- •entrum op geruime afstand van jns land blijft, zal het met de- regen nog wel meevallen. Met wes telijke tot zuidwestelijke winden ilijft gematigd zachte oceaanluclit tan gevoerd, waarin de tempera- uren ongeveer gelijk zijn aan die van vandaag. Zon: 7.0718.35: maan: 23.29— I.42: hoogw. Schev.: 5.23, 17.42. Weer in Europa Petrus Joannes Josef van Hout, ge trouwd, vader van twee dochters (14 en 11) en woonachtig in Utrecht, deed in 1945 zijn intrede in het vakbondsleven als assistent-bestuurder van de toenma lige Nederlandse r.-k. bond van spoor- tramwegpersoneel „Sint-Raphaël." Geruime tijd was hij belast met de be langenbehartiging van het katholiek ge organiseerde KLM-personeel. Na zijn benoeming in 1961 tot verbondsbestuur- der specialiseerde de heer Van Hout zich in de sociale verzekeringssector. „Ik heb in der tijd met veel weemoed afscheid genomen van het werk voor de KLM-mensen. Datzelfde doe ik nu wat sociale verzekering betreft, maar omgekeerd heb ik evenveel zin in mjjn nieuwe functie." De heer Van Hout toont zich voor stander van een nog uitgebreidere ima ge-building: „Ik hou niet zo van die du- woorden, want de mensen weten op 'n goed moment niet meer waar je het over hebt. Maar laten we het er maar even op houden. De image-building bij ons gaat uiteraard twee kanten op. Naar binnen en naar buiten. Om met 't laat ste te beginnen: al enige tijd wordt er door ons flink aan de weg getimmerd. Dat is niet in de laatste plaats te dan- aan het werk van de heer H. ten Brink, hoofd van het bureau voorlich ting en perszaken. Het contact met de publiciteitsmedia is uitstekend en wij zijn druk bezig om dat nog uit te brei den door middel van een wekelijks of maandelijks vragenuurtje. Een verste viging van het contact met de pers dus. Belangrijk voor de image is beslist ook 1 'ad „Ruim Zicht". Als ik tenmin ste afga op de opmerking van de jour- ;alist, die zich met de hele redactie telkens weer heilig voorneemt nieuwe uitgaven van Ruim Zicht niet in de krant te brengen, maar elke keer weer moet geloven, omdat er gewoon nieuws in zit. Dat is toch een compli ment. Laten wij eerlijk zijn. De ima ge naar binnen moet gaan steunen op nog meer bindingsmiddelen met de le den en de uitbreiding van het dienstver lenende parket". Terugkomend op zijn laatste arbeids terrein onderstreept de heer Van Hout nog eens de belangrijke plaats, die de sociale verzekeringssector nu in het NKV-werk inneemt. Het is een toeval ligheid dat zowel de voorzitter, de heer P. J. J. Mertens, als de nieuwe alge meen-secretaris uit deze sector naar vo ren zyn gekomen. De heer Van Hout vindt het geen bezwaar: „Ik geloof niet dat het wat uitmaakt. Bovendien komt onze voorzitter uit de standsorganisatie en ik uit de vakorganisatie. Een van de oogmerken van de her structurering van het KAB naar 't NKV was zonder meer het aantrekken van 'n aantal bonden, die buiten de centrale stonden. Daar wordt nog steeds hard aan gewerkt. Ik noem als voorbeeld de gezondheidssector, die steeds belangrij ker gaat worden. Er wordt nog altijd gezocht naar een duidelijk afgeronde bond voor het personeel in deze sector. Wij onderhouden verder goede contac ten met het katholiek onderwijzersver- bond. Daarnaast hebben wij nog te ma ken met categorale bonden. De ARKA- KABO-affaire om maar eventjes te noe men. Er is natuurlijk een ding waar we niet aan voorbij kunnen: een categora le organisatie is een organisatie. De mensen hebben het besef dat zij samen iets moeten proberen, maar ik ben echt niet chauvinistisch, wanneer ik zeg dat een katholieke centrale voor overheids personeel ideaal zou zijn. Het zal in dat verband duidelijk zijn, dat de ARKA nooit bij het NKV zou kunnen komen, zonder dat er overlegd is met de KABO. Zo gemakkelijk ligt die zaak niet". Over de samenwerking tussen NKV, CNV en NVV is de heer Van Hout bij zonder tevreden. „Als secretaris van 't overlegorgaan heb ik natuurlijk nog Advertentie) wel wensen. Daarvoor grijp ik terug naar een paar jaar geleden, toen NKV en NW bij de kabinetsformatie samen tot een programma kwamen, iets waar van het CNV zich distantieerde. Ik heb goede hoop, dat de vakcentrales nu wel gedrieën tot een actieprogramma zullen komen. Het NKV staat er in ie der geval weer zeer positief tegenover". ROTTERDAM Twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest heeft de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank gisteren geëist tegen de nu bijna 68-jarige Rotterdammer, die zich vijftien jaar lang ten koste van zijn „volgelingen" heeft uitge geven als „de Knecht des Heren". De officier zei een zware straf te eisen omdat de man misbruik heeft gemaakt van de godsdienstige gevoelens van een groep mensen en dat deed terwijl hij volledig toerekeningsvatbaar was. „Hem moet de volle zwaarte van zijn daden worden toegerekend", aldus mr. J. D. de Jong. Ontslagenen Rijnstaal deels al aan het werk ARNHEM. (A.N.P.). Hoewel pas aan het einde van deze maand een duidelijk beeld zal kunnen worden verkregen over de stand van zaken, bestaat er toch een zeker optimisme over het onderbrengen van alle ontslagen arbeiders van Rijn staal N.V. te Arnhem. Van de 265 ontsla gen arbeiders van Rijnstaal zijn er thans zestig in het bedrijf herplaatst. Van de 205 overblijvenden zijn een aantal bij andere bedrijven ondergebracht, terwijl anderen zelf op zoek zijn gegaan naar werk. Het arbeidsbureau heeft in 110 ge vallen moeten bemiddelen. Bij de groep beambten blijkt het plaatsen 't moeilijkst. Van de Turken en de Italianen is een deel naar hun land teruggekeerd. De rest zocht nog. i de lanen in". Het kon trouwens niet anders1 begrip kijkgroen ingang heeft gevonden het betekent haast hetzelfde mist 15 l Mtinchen hall" bew mist 1 half bew. 11 —2 Weer in Nederland Y pen burg geh bow Vllssingen mla Geen loting maar resultaat eindexamen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Diepenhorst (Onderwijs en Wetenschappen) stelt de Tweede Kamer in een wetsontwerp voor de toelating van eerstejaarsstudenten by de medische faculteiten tijdelijk te beperken, omdat de toeloop de plaat singsmogelijkheden overtreft. De minis ter heeft goede hoop, dat het by de nieu we toelatingsprocedure mogelijk zal zijn loting te vermijden. Vermoedelijk zal een deel van de nieuwe studenten reeds op grond van hun eindexamenresulta ten kunnen worden toegelaten. Voor de overigen zal de aanwy'zing dan kunnen geschieden aan de hand van de resul taten van een nader vergelijkend onder- Voor de opleiding in de tandheelkun de zal in beginsel eenzelfde regeling gaan gelden. De minister heeft echter de indruk dat de voor deze opleiding beschikbare 280 plaatsen voor eerste jaarsstudenten voorhands nog niet door het aantal aanmeldingen zal worden overtroffen. Minister Diepenhorst zegt in de toe lichting op zijn al eerder door ons aan gekondigde wetsontwerp, dat de maxi male opleidingscapaciteit van de me dische faculteiten niet meer dan om streeks 200 eerstejaarsstudenten ge middeld per faculteit bedraagt. Ook bij opleidingen van gelijk niveau in het bui tenland wordt voor een verantwoord on derwijs van dit getal uitgegaan, aldus de minister. Niettemin zoekt men hier voortdurend naar mogelijkheden om de capaciteit van de bestaande faculteiten enigerma te te vergroten. De faculteiten hebben de minister echter gewaarschuwd, dat zij de verantwoordelijkheid voor de deug delijkheid van de opleiding bij over schrijding van een zekere grens niet langer kunnen dragen. In Rotterdam komt, zoals bekend, 'n geliecl nieuwe zevende medische facul teit. Het is echter onmogelijk om tege lijkertijd ook nog een achtste medische faculteit op te richten. Dit laatste niet alleen met het oog op de zeer hoge kos ten, maar ook met het oog op de be perkte mankracht die beschikbaar is. Reeds in 1964 bleek het nodig voor de medische studie een plaatsingscom missie in te stellen, zoals reeds enige jaren eerder voor de tandheelkundige studie moest geschieden. Deze plaat singscommissie droeg zorg voor een evenwichtige verdeling van eerstejaars studenten over de diverse faculteiten. De mogelijkheid van afwijzing, zoals de minister die thans voorstelt, is echter geheel nieuw. Minister Diepenhorst zal met het oog hierop nu voor ieder jaar in overleg met de betrokken instellin gen het aantal toe te laten personen vaststellen. Een commissie van deskun digen bereidt intussen een regeling voor de aanwijzing tot plaatsing van eerste jaarsstudenten voor en heeft daarover inmiddels aan de minister een tussen tijds rapport uitgebracht. Het is dit rap port dat de minister hoop geeft loting te kunnen vermijden en de aanwijzing volgens de hierboven reeds aangegeven manier te kunnen laten geschieden. Voorbeurs Amsterdam Dividendvoorstellen Universitair nieuws LEIDEN Aan d erjjksunivei'siteit te Leiden zHn geslaagd voor het doet. ex. gen. II: J. W. J. Brands. Den Haag; W. K. J. Huizinga. Leiderdorp; H Neering, Den Haag; W. V M Perqnin. Leidsohcn- dam; semi-artsex.L. J. J. Kester. Leiden; D. N. Oudshoorn. Rijswijk, artsex.: H. L. Houtzager. Lelden; J. J. Rasker, Oegst- g-eest; doet. ex psychologie; mej. B. Tnbi <eum laude). Delft; kand. ex. psychologie, mevr. I. C. M. Dnrmaar-Hebly LeidenD. J. Hessing. Voorburg: doet. ex. kunstge schiedenis: mevr. L. S. van Zwet-Schot i 1 sept. 1966 op naar verzoen eervol ontslag verleend als buitengewoon -hoogleraar aan de rijksuni versiteit te Leiden. Bij kb. Is mr. J vr- Vlegen benoemd tot gewoon lector in i geven in t staats- en administratief recht. DEI,FT Dr. P, B ien ean d etechn. hogeécho< .voensdag 16 maart zijn amht aanvaarde; net het uitsprken van zjjn inaugurele rede Nasser vreest invloed Westen in Afrika CAIRO (UPI) Volgens welingelich- kringen in Cairo heeft president Ga- mal Abdel Nasser van de VAR aantal links-georiënteerde leiders uitge nodigd om op 21 maart een conferentie houden in Caïro waarop men zou moeten bespreken hoe de Westerse in vloed in de niet-gebonden landen tegen gegaan zou kunnen worden. Onder de ongeveer twintig genodigden is presiedent Tito van Joego-Slavië. Nas ser meent dat het Westen staat achter de reeks staatsgrepen die onlangs in Afrika hebben plaats gehad, en dat de Verenigde Staten en Engeland erop uit zijn zijn invloed in de Arabische wereld te ondermijnen. In een handomdraai 123656789 Horizontaal; 1. dagblad; 2. meisjesnaam - bloel- wijze - insekt; 3. rivier in Rusland - pers- vnw.4. rund - plaats in Gel derland; 5. delfstof - twintiger: 6. plaats in Gelderland - plechtige ge lofte: 7. daar - vorm van zijn; 8. niet even - schrijfgereilidwoord; 9. möp. Vertikaal: 1. vogel - meisjesnaam - aardrijks kundige aanduiding; 2. windrichting; 3. genezen; 4. rondhout - rivier in Italië; 5 natuur plan; 6. nummer - deel van de bijbel; 7. getakte ho rens; 8. verlegen; 9. serie - slot - ge tij. 'plosslng van gisteren- HOR. 1. honk - worp; 2 aval - eter; 3. ne - mat - da; 4. drs'. eek; 5. va der; 6. kvp - abt; 7. oa - pro - aa; 8. rage - real; 9. flat - edik. VERT. 1. hand - korf; 2. over vaal; 3. na - svp - ga; 4. kim - pet; 5. an der; 6. wet - ore; 7. ot - era - ed; 8. rede - baai; 9. prak talk. Tevoren was een drietal getuigen ge hoord en heeft de president mr. R. J. Brunner, het verhoor van de verdachte voltooid. Daarbij was onder meer komen vast te staan na hetgeen wij gisteren reeds meldden dat de „knecht des heren" na 1953 geen zogenaamde ver schijningen meer heeft gehad en zelf toen maar hemelse boodschappen ging verzinnen. Hij zou dit gedaan hebben omdat volgens hem de mensen „er om vroegen". Zo heeft hij tegen de echtgenote van m van de gedupeerde Naaldwijkse tuinders verklaard, dat hij iedere Goe de Vrijdag „samen met Christus ge kruisigd werd". President: „U werd van dit alles toch wel wijzer?" Plicht Verdachte: „Ik heb steeds gezegd, dat ieder die ruim gezegend was met aardse goederen zijn minder bedeelde naasten moest steunen. Dat is de plicht m iedere christen". President: „Dat geldt dus ook voor Het feit dat de „ziener" geldelijk door zijn volgelingen werd gesteund mocht aan niemand bekend gemaakt worden. Hij gebruikte daarbij de bij beltekst „laat de linkerhand niet weten wat de rechter doet". Een zoon van /an de tuinders, die bij deze zaak betrokken was geraakt, kreeg te horen dat hij volgens speciale hemelse boodschap niet geschikt was voor zijn vak. Als bewijs gold het manshoge onkruid, dat in de tuin te vinden was. „Zou dat onkruid daar niet gekomen zijn, omdat de man voortdurend bij u zat?" vroeg de president. Het werd tenslotte zo erg met de jonge tuinder, dat hij in een inrichting moest worden opgenomen. Regelmatig werd geld afgedragen aan de „knecht des heren" voor de inrich ting van een kapel in Naaldwijk. Een dp boodschappen uit de hemel zou echter ook zijn, dat de vrouw van de r een volautomatische wasmachine nodig had. Een „getuige" uit Zeeland (N.B.) zou daarvoor moeten opdraaien. Er bleken verder nog andere finan ciële moeilijkheden te zijn ontstaan, als leningen, waarbij alleen van aflos sing geen sprake was. Onder de mensen, die in financiële nood verkeerden en die noodzakelijk uit de put geholpen moesten worden be vond zich ook de dochter van „Oom Ter zitting verklaarde de verdachte met name wie er allemaal nog geholpen zijn. In juli 1964 werd echter door een arts een meisje bij beklaagde weggehaald waarmee de man een verhouding had. Zij verwachtte een kind. Volgens de verdachte zou zijn eigen huwelijk door de hemel door toedoen ook Brabantse priester, die een kwalijke rol in de zaak heeft gespeeld ontbon den zijn. Deze gang van zaken opende de ogen van de „getuigen". Op de vraag of hij speciale bood schappen verzon om daardoor zich ten koste van zijn getuigen financieel te be voordelen zei hij niet ontkennend te kunnen antwoorden. President: „Dus dat bekent u' Verdachte: „Ik betreur het het voorgevallen is. Ik had direct de waarheid moeten zeggen". Er zijn ook nog boodschappen ge weest, waarin gemaand werd tot het ko pen van auto's. Voordat een Zeelandse getuige een Opel kocht (die voor de zie ner zelf bestemd was en later naai diens schoonzoon is gegaan) was er ooi nog sprake van een Peugeot die onder dwang van „Oom Jan" door een Naald wijkse tuinder werd gekocht. Deze auto zou nodig zijn voor het opzoeken nieuwe „getuigen". Verdachte: „Ik heb later alles terug gegeven". President: „Maar waarom zou er dan toch aangifte gedaan zijn denkt u Getuigen Als getuigen werden gehoord een tuin der uit Naaldwijk, een caféhouder en een molenaar beiden uit Zeeland (N.Br.). De Naaldwijkse tuinder kende de verdachte via zijn ouders ook wel eens meer in Rotterdam bij hem geweest. Voor het levensonder houd van de man liet hij regelmatig geld bij hem achter. President: „Dat is dan nogal heel bedrag geworden". Ook had de tuinder verdachte twee jaar van groente en fruit voorzien. Ook dit zou volgens „de wil van boven" zijn geweest. Zeker zei de tuinder te weten, dat er een boodschap uit de hemel ge komen was over de kwaliteit van de groente, die op een gegeven moment niet goed genoeg werd geacht. Het huis van zijn zwager 2 volgens een andere boodschap tot kapel moeten worden ingericht. De tuinderij dezelfde tuin, die gens „ondeskundigheid" verlaten zou „tuin van Jezus en Mara" moe ten worden. Dit alles moest gebeuren op kosten van de tuinder, die daardoor dik in de schuld kwam te zitten. In to- ongeveer President: „Ik 1 bedrogen voelt". Tuinder: „Nou, e De raadsman v op dit moment aar geheel als gevolg te merken. Er em aan dat u zich n beetje wel", n verdachte voerde dat dit bedrag niet m het bedrog is aan n ook nogal wat an- de laaghartige bedrieger te maken hadden, die gebruik maakte van de be staande devotie tot Maria. Verdachte kan niet vervolgd worden >or de ontuchtige handelingen, die hij met vrouwen van overigens onbespro ken bedrag heeft gepleegd, omdat deze meerderjarig waren. Toen uit een ver houding een kind moest worden geboren vielen de getuigen de schellen van de ogen. Aanvankelijk is toen onderling 'n regeling getroffen, waarbij niet tot strafrechtelijke vervolging zou worden overgegaan, maar daar is later een jaar later op terug gekomen. De verdachte baieert zijn ideeën op het gezegde: „De vereld wil bedrogen i worden, dus laat Ik dan bedriegen". Op- i; vallend was de med;deling van de offi cier, dat er altijd nag mensen, zijn die in hem blijven gelcven. De verdachte graag reclasserhgshulp verkrijgen, r de reclassering ziet daar niet veel 1 in, omdat men verwacht, dat hij spoedig eer in zijn fouten zal vervallen. Omdat de man volkomen toereke ningsvatbaar is geblïken eiste de offi cier van justitie een zware straf de 2 jaar met aftrek waarvan wij in de aan hef al melding maaktm. Slechte jeugd De verdediger mr. N. Hooykaas ging dieper in op de jeugd Tan de verdachte, die bepaald slecht is geveest en de ziek- •mee hij later '■.e kampen had. In 1949 kreeg de man ti'.dens een ziekte een soort visioen, een hallicunatie, zoals dat bij hoge koortsen wel neer kan voor komen, aldus de raadsman Helaas is dit nogal bekend geworden enkreeg de man een grote toeloop. Ongetwijfeld is ver dachte volgens de verdediger, in het be gin te goeder trouw geweest Hij heeft niet voorzien wéke krachten hij ontketend heeft. Later vas het voor hem niet gemakkelijk om naar met de hele zaak te kappen. Ook nie geleidelijk j De verdediger ging verder in op de gesteltenis, waarin de bedrofen perso nen verkeerden. „Zij hebben willen geloven";aldus mr. 1 Hooykaas, die een wissehverkhg tussen gelovigen en Oom Jan constateerde. Raadsman: „De gelovigen lieblen jaren lang geestelijk plezier van alL-s gehad Als er rozenhoedjes werden gebeten móést er weer wat gebeuren. En nou villen ze. dat het allemaal nog waar is o<k." Verder kwamen er toch maar mesters en zusters en zelfs bisschoppei bij dc „Het waren wel Afrikaanse bsschop- pen, maar het waren toch mar bis schoppen". Overigens staat Oom Jan niet alleen, want er zijn nog meer zieners er zien- sters in Nederland. Als voorbeeld ioem- de hij de zienster van Steenbergen, die nog meer dan de Rotterdammei van haar „verschijningen" heeft görofi- teerd. Voor 1960 was er van opzet geenspra- ke. Daarna veranderde dit. Het ifdrog kwam aan het licht vooral als gevolg van seksuele aberraties. Een van de gedupeerden heet zich. nadat 'n jaar geleden alles in dedoofpot was gedaan, schriftelijk tot instmties bij het Vaticaan in Rome gewend, vaardoor de strafrechtelijke vervolging -p gang kwam. De verdediger vond de rol dfc verte genwoordigers van de r.-k. Kerk hebben gespeeld nogal verbazend. Vijftin jaar lang heeft men dit maar laten anmod- deren. Een kerkelijk onderzoel werd van de zijde van 't bisdom Röterdam afgeraden, omdat dit meer onketent dan inperkt. De raadsman verwet ech ter vooral de parochiegeestelijkhad, dat er totaal geen pastorale zorg is gweest. In Naaldwijk was in die tijd nott bene dezelfde pastoor werkzaam als waar mee de verdachte in Rotterdair al te maken had gehad. „Als hem tijdig 'n pin op de nus was gezet door een pastoor of een deen dan zou hij snel hebben toegegevn dat er van bedrog sprake was", aldus d raads man. Hij voegde daaraan toe, dat de katholieke nazorg beter was geweest dan de voorzorg. „Martelaar" Omdat hij wilde voorkomen dat de „volgelingen" Oom Jan als mrtelaar zouden gaan verheerlijken en ondat hij zijn leeftijd in aanmerking wildenemen vroeg hij de straf te verlagen to hoog- zodanige sfeer in zijn huls geschapen I stens een jaar. waarvan een belngrijk (altaar, kaarsen en dergelijke), dat ai- gedeelte voorwaardelijk, les echt leek. Zij wisten niet dat ze met Uitspraak over dertien dagen. dere investeringen bij, waardoor tuinder zelf eigenlijk geen directe scha- Filmamateur De Zeelandse caféhouder, die vervol gens voor het hekje verscheen, had ver dachte in 1958 leren kennen. Omdat hij verwoed amateurfilmer was, wer- er films door de caféhouder ge maakt van de extases. Hiertoe was in boodschap tevoren toestemming gegeven. Later was de „heer" volgens de „knecht" ontstemd over het feit, dat de caféhouder in het bezit van deze du- camera was. Deemoedig moest hij aan de ziener afgeven, hetgeen hij dan ook deed. De films kwamen ook bij hem terecht. Vandaar dat hij kans gezien had om vóór dat ze in beslag genomen waren 't geluid uit te wissen. Dit was gebeurd op aanraden van een advocaat, zo ver klaarde de verdachte. De caféhouder het liefst dat de films zouden worden vernietigd. Hij voelde zich ontzettend bedrogen i was voor een bedrag van ongeveer twintigduizend gulden opgelicht. Raadsman: „Werd u nooit gewaar schuwd voor deze man?" Getuige: „Nee, nooit". President: „De geheimhoudingsplicht zat natuurlijk iedereen dwars". De molenaar uit Zeeland beaamde, dat ook hij passief was gebleven in de- zaak, totdat de politie kwam. Hij hoorde in 1961 al van „de ziener van de moeder van zeven smarten". In Rotter dam kreeg hij niet de indruk dat er sprake was van bedrog, wel dat ver dachte in goede doen was. Hij had daar, behalve een pater ook nog een moeder-overste ontmoet. Ook dit sterkte hem in zijn overtuiging, dat ar niets abnormaals aan de hand was. Hij was de „getuige", die jjp wasma chine voor duizend gulden had moeten betalen. Hierdoor en door andere uitga ven raakte hij niet alleen financieel bij zonder gedupeerd, maar ook geestelijk voelde hij zich gekwetst. Toen paalde dingen gebeurden, die hij niet meer kon rijmen met de leer van d verdachte, had hij zich van hem afge keerd. Requisitoir In zijn requisitoir sprak de officier van justitie van een uitzonderlijke zaak. Niet zozeer vanwege de oplichting op zich als wel vanwege de gebezigde middelen. Met listige kunstgrepen samenweefsel van verdichtsels heeft verdachte zich geld en goederen van anderen eigen gemaakt. Dat het leu gens zijn geweest had verdachte zelf toe gegeven. Hij vroeg zich af hoe zoiets jarenlang mogelijk is. Hem was duidelijk gewor den, dat de mensen gehandeld moeten hebben in blinde gehoorzaamheid de Allerhoogste. De verdachte had (Advertentie) DROP IN SN ELS LU ITVER PAKKING Door de zó-open zó-dicht Venco- zakjes blijft de inhoud stof- en vocht- vrij, hóe vaak U ook presenteertEr is volop keus in allerlei heerlijke drop soorten. En alles verpakt in die h;ndige zakjes voor 50 cent. VENCO DROP OM VAN TE WATERTANDEN BRUSSEL, (A.N.P.). De mogelykhc den van een voortzetting van dc katholiek - socialistische coalitie ln België is dins dagavond bijzonder klein geworden. For mateur P. vanden Boeynants verklaarde na een nieuw interimrapport te hebben uitgebracht aan koning Boudewijn. dat hy „thans geen andere oplossing" zag dan de vorming van een zakenkabinet of van een katholiek-liberale regering. Gistermiddag ontstond in de sinds 10 februari bestaande regeringscrisis een nieuwe situatie, doordat, de socialistische partij zich wel bereid verklaarde verder te onderhandelen met de christelijke volkspartij, doch niet met de als forma teur optredende voorzitter. De socialisten verweten Vanden Boeynants niet alleen de vorming van een nieuw rooms-rood kabinet door de socialistische Kamervoor- zittei a van Acker en daarna door je katholle.ke demissionaire minister P. V Segers te hebben verhinderd, doch bk dat hij zich met zijn ontwerp-programna nok tot de (liberale) partij voor vrijhid en vooruitgang had gewend. Dit „veto" tegen de formateur van Ie BSP wekte grote ontstemming in 3e christelijke volkspartij, die zich in «n verklaring onmiddellijk achter haar vo-i - zit ter schaalde. Gisteravond gaf overigns formateur Vanden Boeynants toe. <at. ook een coalitie met de liberalen net gemakkelijk te vormen zal zijn. De voo-- zltter van de liberale partij, O. Vanaudo- hove, overhandigde hem dinsdagmiddig een uit twaalf pagina bestaand documert, met aanvullingen op het ontwerpprogran- ma. België wordt sedert 1961 door en katholiek-socialistische coalitie

Leidse Courant | 1966 | | pagina 8