Huwelijksfeest met smaak Eerste rookbom kon stijgende vreugde niet temperen Woud van bloemen in Hilton hotel Zo ziet morgen de stoet er uit STARREPORTER VISNEWS VLUCHT VERBIISTERD KRASNAPOLSKY UIT Eerste Prins Clausstraat Voor alles tijdig in Amsterdam Christina van Zweden laat autoriteiten figuur slaan DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 MAART 1966 BRUIDSSNIPPERS (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. HU is er reeds, de eerste „Prins Clausstraat". De gemeen teraad van Houten (U.) beeft er gister avond een buitengewone openbare ver gadering aan gewUd om deze primeur in de wacht te kunnen slepen. Na af loop werd in een gelukstelegram aan het bruidspaar medegedeeld, dat de raad unaniem had besloten een nieuw aan te leggen weg in de gemeente naar de bruidegom te vernoemen. .1. gemeentebestuur van Valencia heeft het bruidspaar een bloemengroet gebracht nn de vorm van enkele kisten oranjebloesems, in Spanje in het voor jaar de bruilof«bloemen bij uitnemend heid. De stemming in het Amstelhotel. waai de meeste van de koninklijke gasten zijn ondergebracht, wordt als „zeer gezellig" gekenschetst. Onder de lunch gisteren arriveerde een dag verlaat prins Juan Carlos van Bourbon, die kort daar op nog een ontmoeting had met prins Bemhard. die even een kijkje was komen nemen bij de gasten. De voorganger van de methodisten- gemeente op Curacao heeft bet bruids paar een geluidsband aangeboden met een korte gebedsdienst, waarbU o.a. hymne 513 „Trustfulness and peace" van John Whittier uit het methodlsten- hymneboek. Tijdens haar bezoek aan Curasao kwam prinses Beatrix zo onder de Indruk van dit lied dat het op haar speciaal verzoek ook morgen in de Wes- terkerk zal worden gezongen. Een aantal van de buitenlandse ko-1 ninklijke gasten, dat reeds in Amster dam is, heeft de min of meer „vrije" dinsdag benut voor privé-uitstapjes. Prinses Irene en prins Charles Hugo be zochten het Hütonhotel en dronken met enkele goede vrienden een kopje koffie. Het Grielcse koninklijke paar maakte bijna onopgemerkt een langdurige rond vaart door de Amsterdamse havens en grachten. De echtgenote van de Spaanse kroonpretendent bezocht het museum voor Volkenkunde te Leiden. Aan de arm van Claus betrad een stralende prinses Beatrix het Hil- tonhotel. De 4-jarige jonkvrouwe Carolijn Alting von Geusau, dochtertje van prof. jhr. dr. F. A. M. Alting von Geusau, vriend van het koninklijk (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM. Die ene ver dwaalde rookbom, die gisteravond feestelijk ontplofte op de hoek van de Kalverstraat en de Paleisstraat in Amsterdam, heeft de feest vreugde in de belegerde hoofdstad voorlopig nog niet kunnen tempe ren. Een premature versierder ontstak deze rookbom juist toen een glanzende stoet hofauto's van het paleis op de Dam vertrok naar het kille Hiltonpaleis in het zuide lijk stadsdeel De erewacht van marechaussees, die het publiek achter de hekken tot dat moment de lakense rug had toegekeerd, maakte haastig rechtsomkeert en richtte de lopen der geweren op de benauwde buiken der Amster dammers, maar deze grimmige pirouet was meer een staaltje van machtsvertoon dan van bittere noodzaak. De hoofdstedelijke recherche nam niet eens de moeite om de kleine dader te achtervolgen en suste, het gealar meerde persleger in Krasnapolsky met de mededeling, dat het hier een slordig huldebetoon van een eenzame oranjever eerder betrof. Aggressieve Or re de Jong directeur Nederland van United Press had het feestprojectiel op dat moment reeds met slaande argumenten van zijn telexvinegrs opgeblazen tot een granaat allure, maar zelfs hij moest bij het vorderen der uren hete provostoom af blazen en het vuurwerk van zijn dromen terugbrengen tot proporties van een wel doortimmerde voetzoeker. In de oranje-balzaal van 't Hiltonhotel leverden 236 koninklijke gasten onder tussen met smaak het bewijs, dat het huwelijksfeest van prinses Beatrix en Claus von Amsberg voor hen nog steeds vorstelijk eten en drinken was. De be tonnen hotelburcht was om kwart voor zes reeds hermetisch afgesloten voor hongerige passanten en zelfs de vaste gasten moesten een heroïsch steekspel van welsprekendheid opvoeren om hun duurbetaalde kamer met bad bidet en verdienstelijk uitzicht te kunnen berei ken. De rood uitgeslagen aapjeskoetsier, die de directie van dit hotel jaren .terug als folkloristische canard aanwierf, kreeg voor de uitvoering van dit besluit versterking van twee marechaussees, die met getrokken sabel van blinkend staal het publiek duidelijk maakten dat het hier om een ernstige, zij het zeer feestelijke zaak ging. Dat bewezen trouwens ook de 1500 Oranje Nassaurozen, die maanden ge leden bij Aalsmeerse kwekers op scherp waren gesteld en de bloem van vele naties met een welriekend huldebetoon begroetten. In de balzaal zelf wierpen 60 cm hoge kaarsen flakkerende scha duwen op het décolleté der dames en op de wit gesteven fronten van de begeleiedende heren. Lichtend voorbeeld voor hun nerveus spel op de duizelingwekkende diademen, waren de kroonluchters waarvan de grootste via 2300 stukjes Venetiaans glas de duister nis verdreven. Aan een meterslange hoofdtafel en 23 ronde bijtafels, gedekt met een zachtgeel tafellinnen, waarin de drie Andrieskruizen verweven waren, genoten de gasten urenlang van 'n gas tronomisch geschenk, dat Hilton chef kok John Biegnel in zijn zindelijke keu kens had bereid. Zijn ouverture, geïnspi reerd door de vruchten van de Noord zee, vormden reeds een kleurrijk bewijs van zijn geraffineerde kookkunst. Artis- jokkenbodems, gegarneerd met 'n mous se van verse zalm en sneeuwwitte tar bot, waren door zijn goedgemutste prin sen verrast met een motregen van fijn gesnipperde kaviaar. De schotel werd bekroond door een sokkel, waarin dun ne groene asperges als grasfijne duin helm omhoog staken. Diner Na de soep, een heldere dragon, ge serveerd met een kleine soepstengel, volgde het hoogtepunt van dit koninklijk diner: een gebraden kalfsrug, geglazeerd met een gebonden saus, bereid uit sja lotten, cura^ao, sinaasappel, zure room bouillon en chantarellen. Bij 't tongstre- lend vlees werden verse spinazie, gegra tineerde bloemkool en croquet aardap peltjes In peervorm met amandelen ge serveerd. Het sluitstuk van de maaltijd was een ijssorbet, gedrenkt in edele calvados van respectabele leeftijd en opgediend In 'n nogavorm, die 't em bleem van het bruidspaar voerde. De ze goede spijzen der aarde werden uit bundig begoten met champagne, poullly fuisse 1962, en chateau batailley 1959. Kleine friandizies, geboetseerd in tulp- en molenvorm effenden daarna harmonisch de weg naar de koffie, de terugtocht naar het paleis en het sprook jesbal, dat de adembenemende burger zaal tot diep in de nacht op zijn marme ren grondvesten deed sidderen. De Ne derlandse bloemisten hadden dit pronk stuk van vaderlandse bouwkunst in de dagen ervoor gedecoreerd met twintig duizend bloemen en duizenden planten. In de hoge raamnissen. bloeiden bloed rode rozen met honderden tegelijk, rood-wit-blauwe hyacinten omzoomden de dansvloer en een romantische boom van roze kersenbloesem plooide zijn tak- De 4-jarige Markus von Oeyn haussen-Sierstorpffzoontje ran de graaf en gravin Von Oeynhaussen, woning Beatrix en Claus voor het eerst ontmoetten. (Van onze correspondent AMSTERDAM. Degenen, die mor- I gen de echte sfeer van het huwelijk wil- len proeven en dus geen genoegen nemen met de t.v. dienen er rekening mee te houden dat z0 voor alles tijdig In de hoofdstad aanwezig moeten zUn. I De binnenstad wordt om zeven uur voor alle verkeer afgesloten, trams rijden j slechts tot half acht en per auto kan men tot acht. hooguit negen uur nog terecht op de parkeerterreinen aan de rand van de binnenstad. Om tien uur gaan de stra ten rond de route ook voor voetgangers dicht. Wie per trein naar Amsterdam gaat doet er goed aan om half negen, uiterlijk negen uur binnen te zijn. Indien bij aan komst de hoofduitgang van het Centraal Station mooht zijn geblokkeerd, kan men ken als i i dak de musici. De lo- Verscliillende dames onder het personeel, dat dezer dagen in het Dampaleis de feestelijkheden glad jes laat verlopen, zijn in Spaken burger klederdracht gestoken. Sa men met de wacht een schilder achtig tafereel. gipsen figuren boven de deuren staarden voor enkele uren in een Hof Eden, waar prinsen en dames moei teloos van de gouden stoeltjes lokten voor een vervelende wals of een trage tango. Peter Schilperoort en zijn Dutch Swing College zweepten het vorstelijk gezelschap met streng gescandeerde New Orleans op. Violisten streken daar tussendoor de nerveuze plooien weer glad. Enkele uren nadat de laatste gasten de burgerzaal hadden verlaten, werd al weer rigoureus begonnen met de verwij dering van de feërieke versiering. Wel bespraakte Amsterdamse bloemist An ton de Zoete klaarde dit delicate karwei zonder tranen in de ogen. Je weet Im mers van te voren dat het maar voor een dag is, zei hij geamuseerd. Dat is nu eenmaal het vak. Alle bloemstukken waren volgens mijn ontwerp gemaakt. Het was mijn strategie en ik was er trots op. Ik heb ook de bloemversiering bij het zilveren jubileum van de konin gin verzorgd, maar toen heb ik een fout gemaakt. Ik hield geen rekening met 't nobel maar weerbarstig karakter van de burgerzaal en ik zette de tuilen neer op plaatsen waar de architectuur het al leen voor het zeggen had. Daar heb ik behoorlijk van geleerd. Ik heb nu begre pen dat je een grandioze zaal als deze behoedzaam moet aanpakken. Geen overdaad, geen opsmuk, maar wel een kleurig accent op de plaatsen waar je een Hollandse bloem moet verwachten. Ik heb die 20.000 rozen, hyacinten en bloesemtakken nu in de gangen van het paleis opgehangen. Ik was als een kind zo blij, dat ik hier toestemming voor kreeg. Want onder het schikken worden net je bloedeigen kinderen. Nu wacht ik alleen nog op morgen. Dan sta ik op de kleine steentjes van de Dam en kijk naar de prinses. Ze draagt een bruids boeket dat mijn handen gemaakt hebben. Mijn vader verzorgde in 1898 reeds de bruidsboeketten voor het kroningsfeest van Wilhelmina. Nu is zijn zoon aan de beurt. Het is dus het hoogtepunt in mijn Amsterdam kan dus tevreden zijn. Het heeft in elk geval een intens tevre den burger binnen zijn benauwde ves- Pamela verloor gezicht niet NEW-YORK, (Reuter) De twaalfjarige Pamela Sue Smith uit Patchogue, bij New-York, is van daag per straalvliegtuig naar Am sterdam vertrokken om daar het huwelijk bij te wonen. - Nadat Pamela, als onderdeel van een schooloefening, met een hofdame van koningin Juliana had gecorres pondeerd, deden in haar geboorte plaats stellige geruchten de ronde dat zij een vererende uitnodiging had ontvangen. Toen de directeur van het Nederlandse bureau voor toeristenverkeer in New-York via de burgemeester van Patchogue van de „precaire" situatie hoorde waarin de twaalfjarige scholiere was ge raakt, nam hij contact op met Den Haag waar men voor een speciale uitnodiging zorgde, die voorkwam dat Pamela „haar gezicht verloor". Zij reisde onder de hoede van een vrouwelijke employé van het Neder landse bureau naar Amsterdam, waar zij een viertal dagen zal mogen blijven. De maaltijd, die de koninklijke fa milie de hoge gasten gisteravond aanbood, liet zich goed smaken. Een overzicht van de hoofdtafel. Aan weerszijden van de kandelaar in het midden prinses Beatrix en koningin Juliana. (Van onze correspondent) UTRECHT. Prinses Christina van Zweden, reeds in ons land in verband met het huwelijk, heeft gisteren op de Jaar beurs voor grote consternatie gezorgd en Jaarbeursautoriteiten een figuur laten De prinses zou. zo was aangekondigd, om tien voor twee de Zweedse stand ko men bezoeken. Zij arriveerde echter 20 minuten te vroeg. Geen bloemen, geen ontvangstcomité. De auto bleef even voor de Julianahal staan, waarna een druk heen en weer geren en gepraat ontstond tussen de ambassadeur van Zweden, die haar begeleidde en jaarbeursfunctionaris sen. Haai' auto reed daarna weer met de zelfde vaart weg. waarmee hij was geko men. Prinses Christina ging nog even een ommetje door Utrecht maken. Toen om kwart voor twee het complete ontvangstcomité stond aangetreden, kre gen de leden ervan koude rillingen, toen de prinses met haar motorordonans op nieuw voorreed maar niet stopte. Nu moes ten de Jaarbeursfunctionarissen m^r even wachten. De prinses maakte intussen nog een tochtje door Oog in Al alvorens voor de derde maal voor te rijden (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De bruidsstoet ter ge legenheid van het huwelijk van prinsen Beatrix en de heer Claus von Amsberg zal als volgt zijn samengesteld: 24 motorrijders van het wapen der Kon Marechaussee. Ie auto: Prinses Armgard zur Lippe j Biesterfeld, prins Aschwin zur Lippe j Biesterfeld, getuige en prinses Simone j zur Lippe Biesterfeld. 2e autode heer E. G. Haarhaus,1 j mevrouw B. Haarhaus-von Atmsberg. j 3e auto: de heer E. C. Grubltz, mevrouw M, Grubitz-von Amsberg. 4e auto: mej. T. von Amsberg, K. baron I 5e auto: J. baron von dem Bussche- Haddenhausen. getuige en baronesse j j von dem Bussche-Haddenhausen. 6e auto: prinses Alexandra van Kent. de honouroble mrs. A. Ogilvy, getuige en mr. Ogilvy. 7e auto: dr. W. Drees, getuige, mevrouw Drees-Hent. 8e auto: de heer T. B, Smith, mevrouw R. Sinith-jonkvrouw Röell, getuige. 9e auto: prof. jhr. dr. F. A. M. Alting von Geusau, getuige en mevrouw Alting von Geusau-Houben. 10e auto: J. baron von Jenisch, getuige en barones von Jenisch. lie auto: F. graaf von Bismarck, getuige en gravin von Bismarck. 4 ruitere van de bereden politie Amster dam, 34 landelijke ruitere voerende de 11 standaards der provinciën. Een commando rijkspolitie te paard. Ie gala-rUtuig met twee paarden be spannen, twee lakeien naast elk portier, waarin gezeten: prinses Margriet, mr. P. van Vollenhoven, dr. P. G. Ahrens, mevr. R. Ahrens- von Amsberg. 2e gala-rijtuig met twee paarden be spannen, twee la keien naast elke portier, waarin ge zeten prinses Irene, prins Charles Hu- gues van Bouibon Parma, de heer A B. Jencquel, me vrouw S. Jencquel - von Amsberg. 3e gala-rijtuig met twee paarden be spannen, twee la keien naast elk portier, waarin ge zeten: 2 bruids meisjes en 4 bruids kinderen te weten: mej. Christina von Aims/berg, jonkvr. Eugenie Loudon, Joachim Jencquel (5 jaar). Markus graaf von Oeyn - hausen-Sierstorpff (4 jaar), Daphne Stewart Clark (6 jaar)jkvr. Carolijr Alting von Geusau (4 jaar). MuntpleinDe glazen koets met vier paarden bespannen, gaande één koetsier naast elk paard en vier lakeien aan elke zijde I van de koets, waarin gezeten: koningin Juliana prins Bernhard, mevrouw Gösta von Amsberg-baronesse Von dem Bus- sohe-Haddenhausen. De koets wordt geëscorteerd door: de adjudant-generaal luitenant-generaal - vlieger H. Schaper (rechts), de ad judant - kolonel C. C. Geertsema (links). luite nant-kolonel W. R. A. baron van Tuyll van Serooskerken en de luitenant-kolonel J. Ph. van Diepenbrugge (achter). Het eerste gedeelte van het ere-escorte van officieren der cavalerie, voorgereden door genei-aal-majoor der cavalerie W. C. H. van Reede. De gouden koets met zes paarden be spannen, voorafgegaan door twee voor rijders, een koetsder naast elk paard en vier lakeien aan elke zijde van de koets, waarin gezeten: het bruidspaar. De koets wordt geëscorteerd door: de commandant van het ere-escorte de kolonel der cavalerie A. W. F. von Ballu- seok (rechts) en de brigade-generaal der cavalerie J. A. C. Bartel6 (links). Het tweede gedeelte van het ere-escorte van officieren der cavalerie. 4e gala-rijtuig: met twee paarden be spannen, twee lakeien naast elk portier, waarin gezeten: de 4 bruidsmeisjes te weten: prinses Christina der Nederlan den. prinses Christina van Zweden. Lady Elisabeth Anson, jonkvrouwe Joanna E. Röell. Een commando rijkspölitie te paard. 4 ruitere van de bereden politie Amster- De stoet staat onder commando van de eerste stalmeester van de koningin, luitenant-kolonel W. F. K. Bischoff van Heemskerck. De 6-jarige Daphne. Stewart Clark, waarvan prinses Beatrix een van de peetouders is. De 5-jarige Joachim Jencquel, de jongste van de drie kinderen van de heer en mevrouw Jencquel-Von Amsberg. 'Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Verbijsterd en verontwaardigd is Visnews-Star- I nog altijd zijn toevlucht zoeken tot del reporter Jacques de Gier gister- achteruitgang. Van daaruit rechtsaf in de avond in het internationale pers- richting van de Nlcolaaskerk lopend, komt I centrum in het Amsterdamse men automatisch op de route terecht. hotel Krasnapolsky uitgevlucht. De kruiser De Ruyter leidt om 9 uur Alle zoete toezeggingen van de de huwelijksdag in met het lossen van 21 regerings voorlichting* dienst saluutschoten. De bruidsstoet vertrekt om (R.V.D.). alle schone beloften. 10.10 uur vanaf de Dam, de gouden koets die hem in de afgelopen weken met het bruidspaar om 10.30 uur. De hu- gedaan waren, bleken achteraf welijksvoltrekklng op het stadhuis is ge- pland om 10.45 uur. Om 11.45 uur begint de tocht naar de Westerkerk. waar de gouden koets om 12.05 uur wordt ver wacht Na de huwelijksinzegening (13.35 uur) volgt, de terugtocht naar De Dam. waar de bruidsstoet om 14.15 uur wordt •terugverwacht. te mogen posteren. De R.V.D dat De op de IJdel fata Gier als een man zonder kwel lende zorgen de bruiloftsdag van prinses Beatrix en Claus von Amsberg kón afwachten. Onbruikbaar Een woordvoerder van deze rege ringsdienst zei hem zelfs, dat voor de vijf cameralieden hotel ruimte gereserveerd was in het hoofdstedelijke hotel Polen. De vijf bevoorrechten kwamen gis teren na een reis van honderden berusten op morgana. Op 12 februari had hij zijn fotopersbureau, het grootste kilometers in Amsterdam ter wereld, een aanvraag inge- Zij vonden er geen opgemaakt, diend om vijf fotografen op bruidsbed, maar 10 maart op strategische punten r zij reddeloos in zullen in de Amsterdamse binnenstad drinken. De beslissing dat Vis- hoorde Jacques de Gier pas gisteravond laat. De heer Sam son van de R.V.D. gaf toen de vaderlijke raad om a raison van honderd gulden per minuut ma teriaal bij de N.T.S. te kopen Commentaar van De Gier: ,,Dat materiaal is voor ons onbruik baar. De kwaliteit is niet vol doende om er honderd kopieën van te trekken en dat aantal hebben wij beslist nodig. Daar om hadden wij die eigen aanvraag ook ingediend. Wij moesten een reportage maken voor Engeland, Australië en Nieuw-Zeeland. Alles was in kannen en kruiken en toen weigering. Op het hoofdkantoor nerveus in de pagina's. Daar is •in Londen zijn ze ziedend. Zij hebben meteen telegrammen ge stuurd naar de minister-presi dent en dr. Lammere ie, roept hij verbeten. Ik geen leugens. Hij legt een witte wijsvinger op het visum voor Ghana, afgegeven op 24 fébru R.V.D. Het resultaat daarvan is. ari. waardeloos geworden op missoh^en vandaag een maart, toen hij Londen mede eigen risico gaan droogzwemmen langs de route. Zo behandel je 's werelds grootste perebureau. Ghana gemist Zelf heb lk door die affaire hield.» Het moest een reportage worden van ruim een kwartier, met beeld en geluld. Hij heeft gisteravond besloten om op 10 maait in zijn eigen Haagse flat. de televisie te kijken. De grote opdracht misgelopen Ik bruiloftsdrank op die dag bestaa hem geheel uit oranje-

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6