Renniesl Polen beschuldigt Yisjinski van verzet Boekenkartel in Het Slop VROUW MET KAPOTTE BIERFLES MISHANDELD Aanslag op negerband in Louisiana Nazi'Duitsland door Pius perfect gekend Zes CAO s naar de minister Jongetjes na diefstal op dak van warenhuis GEBR.VAN ULDEN West-Duitsland wijst hulp van Nederland af Scholieren bezetten min. Onderwijs in Djakarta PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 7 MAART 1966 M Nederlandse boekenexport van belang DEN HAAG (ANP) Volgens een onder auspiciën van de UNESCO uit gegeven boek over de revolutie in de boekenuitgeverij van de Franse hoogle raar Robert Escarpit, neemt Neder land een heel aparte plaats in in de in ternationale uitgeverswereld. Van ouds her reeds in de zeventiende en de achttiende eeuw vormden Nederlandse boeken het communicatiekanaal voor al het vrije denken in Europa. „Door een intelligente politiek is", zo zegt Escar pit, „de Nederlandse uitgeverij een kruispunt van wegen geworden voor het moderne wetenschappelijke denken." Nederland ontvangt veel 16 pro cent van de hele produktie bestaat uit vertalingen maar het geeft ook veel. Tussen 1946 en 1960 steeg de totale waarde van de boekenexport van 1,3 miljoen tot 33 miljoen dollar. Van nog groter betekenis acht Escarpit het feit, dat van de 7893 in 1960 gepubliceerde ti tels er 1140 in een vreemde taal ver schenen en dus voor de export besteed waren. Met zo'n verhouding van een op zeven bereikt Nederland het hoogste percentage van de hele wereld. Het be tekent, dat Nederland, ofschoon het zelf een weinig verbreide taal heeft, meer boeken exporteert althans gerekend naar de waarde dan Frankrijk of West-Duitsland. Ik zal nooit meer' belooft acteur MOSKOU (Reuter). Yevgeni Sa moilov, een 53-jarige Russische acteur en ■winnaar van drie Stalinprijzen, heeft in een brief aan een Moskous dagblad z'n verontschuldigingen aangeboden voor het feit, dat hij dronken op het toneel heeft gestaan. Hij zal zijn leven beteren. Samoilov schrijft „niet nuchter" te zijn geweest, toen hij op 27 februari op trad in een toneelstuk van Pogodin, „De aristocraten". Deze stcuit was „on getwijfeld van invloed geweest op zijn acteren en lokte dan ook terecht afkeu ring uit van het publiek", aldus schrijft Samoilov. Hij werd ernstig vermaand door de directie van de betrokken schouwburg over zijn gedrag, „dat smet was voor de roeping van een J sische acteur en voor ons toneel, dat ik in de zesendertig jaar van mijn schep pend leven heb gediend". (Advertentie) Brandend maagzuur? helpen direkt! Geen buitenland op 10e eeuwfeest WARSCHAU (Reuter) Premier Cyranklewlcz van Polen heeft een brief gezonden aan de Poolse bisschoppen aarin hij hen beschnldigt van verzet tegen de staat en bekendmaakte dat kardinaal Visjinski primaat van Polen, en nog enkele bisschoppen pas weer naar het buitenland mogen reizen als er verandering is gekomen in hun hou ding tegenover de staat en het volk. Richard Hageman overleden BEVERLY HILLS, (Reuter). De Amerikaanse componist en dirigent van Nederlandse afkomst Richard Hageman Is in de Californische stad Beverly Hills op 83rjarige leeftijd gestorven. Hij is in Leeuwarden geboren. Al op zeer jonge leeftijd gaf hij blijk van groot muzikaal talent. Op tienjarige leeftijd ging Hage man in Brussel studeren op kosten van wijlen koningin Emma. In Amerika diri geerde hij verscheidene opera- en symfo nieorkesten. Ook componeerde hij de mu ziek voor talrijke films. Hageman was ge trouwd met de zangeres Eleanor Ruggeri, die hij in Berlijn leerde kennen. In 1915 werd hij Amerikaans staatsburger. DEN HAAG (ANP) I— Terwijl Ne derlandse uitgevers eu boekhandelaren liet nog steeds niet eens zyn over eer nieuw reglement handelsverkeer, ma ken buitenlandse uitgevers plannen on; een deel van de Nederlandse boeken markt in handen te krijgen. In het Ne derlands gedrukte boeken van buiten landse uitgevers vallen als „Import" on der geen enkele restrictie van de Neder landse boekhandel. Bovendien zjjn ei plannen in de maak voor het stichten van boekenclubs, zowel door buiten landse als door Nederlandse onderne mers. Boekenclubs plegen buiten de boekhandel om te leveren. Reorganisatievoorstellen van speciale commissie voor het 10 jaar oude boekenkartel van de Nederlandse Vereniging ter Bevordering van de Be langen des Boekhandels werden eind februari door de georganiseerde boek verkopers verworpen, doch door de uit gevers, zij het met tegenzin, aanvaard. Deze voorstellen beoogden onder enige verruiming in de afzetmogelijk heden van pockets en populaire boeken buiten de thans „erkende" boekhandel om. Nu de boekverkopers met een grote meerderheid deze plannen tot compromis verwierpen, is een aantal uitgevers geneigd zich van het besluit tot aanvaarding van dit co- promis te distantiëren. Naar hun mening gingen de voorstellen toch niet ver genoeg een redelijk lonende produktie en afzet van eenvoudige boeken mogelijk te Aangezien bovendien het bestuur de boekverkopersbond is afgetreden, wordt een hernieuwd overleg tussen uitgevers en boekhandelaren bijzonder moeilijk, zo vinden ze. En dit, terwijl na overleg met het de partement van Economiscre Zaken eer oplossing van de moeilijkheden rond 't boekenkartel tegen 1 april eerst 1 ja nuari) 1966 in het vooruitzicht wa steld. De noodzaak van een oplossing op korte termijn wordt door zeer veel be trokkenen duidelijk gevoeld. Maar hoe deze na het verwerpen van het reorga nisatiecompromis tot stand moet ko men, ls vooralsnog onduidelijk. Het Boekenkartel zit thans nog die per in het slop, dan de grootste pessi misten enige maanden geleden durfden te bevroeden, aldus een veel gehoorde verzuchting. staat in de staat tracht te worden. Met deze brief reageerde de Poolse pre mier op een schrijven van de secreta ire het Poolse episcopaat, waarin protest werd aangetekend tegen de in trekking van het paspoort van kardi naal Visjinski in januari van dit jaar De brief van Cyrankiewicz blijkt ook 'n verbod in te houden op buitenlandse deelname op grote schaal aan de festi viteiten die in mei in Polen zullen wor den gehouden ter herdenking van het duizendjarig bestaan van het christen dom in Polen. De Poolse premier zegt namelijk dat zijn land vaak als „gast heer" is opgetreden bij internationale congressen en conferenties, maar die i dan altijd gehouden met voor kennis en toestemming van de staat. Het Poolse episcopaat had echter uitno men aan bisschoppen in andere lan den gestuurd zonder de Poolse autoritei ten hiervan van te voren in kennis te stellen en hierdoor had het episcopaat zijn rechten verspeeld. Lang onderhoud kard. König en kard. Mindszenty BOEDAPEST (Reuter) Kardinaal Mindszenty, primaat van Hongarije, die al bijna tien jaar gastvrijheid geniet In de Amerikaanse legatie in Boedapest, heeft zondag een langdurig -onderhoud gehad met kardinaal König, aartsbis schop van Wenen. Officieel heette het, dat kardinaal Kö nig naar Boedapest was gegaan om kar dinaal Mindszenty de documenten met betrekking tot het Vaticaanse conci lie te overhandigen. De Oostenrijkse kardinaal wilde na afloop van het onderhoud niet zeggen waarover hij het kardinaal Mind szenty had gesproken. Volgens door gaans welingelichte kringen is de toe komst van kardinaal Mindszenty echter 't voornaamste gespreksthema geweest. Bij 't onderhoud zou kardinaal Mind szenty de redenen hebben uiteengezet voor zijn weigering het land te verlaten. Ju hij onder meer vrijheid van gods dienstonderwijs eisen en een garantie van de Hongaarse regering willen heb ben dat de wijheid van de Kerk in Hongarije niet wordt aangetast. Kar dinaal König zou van zijn kant de wens het Vaticaan hebben overgebracht en toegelicht om Mindszenty naar Ro me te laten komen. De Hongaarse rege ring zou in principe bereid zijn hem te laten gaan. Residentie-Orkest naar Duitsland DEN HAAG. Het Residentie-Orkest zal van 7 tot en met 15 maart 8 concer ten in Duitsland geven. Alle concerten zullen worden gedirigeerd doof Willem vkri Otterloo. Oorspronkelijk zou Wilhelm Kempff op enige concerten als pianosolist optreden. Hij is echter door ziekte getrof fen en voor hem zijn andere solisten in de plaats gekomen. Het Residentie-Orkest zal optreden in Duisburg. Koblenz, Hanno ver, Hamburg. Celle, kassei, Leverkusen Nachtelijke ruzie Wonden over gehele lichaam Met steek- en snijwonden over het gehele lichaam is vannacht een 23-jarige vrouw in het ziekenhuis Zuidwal te Den Haag opgenomen, nadat haar man haar te lijf was gegaan, onder meer met een stuk geslagen bierfles. Hoewel er geen sprake is van levensgevaar, kon de vronw nog niet worden gehoord. Omzetstijging Vettewinkel AMSTERDAM De omzetstijging van alle verkoopsectoren van de N.V. Vernis- en Verf fabriek v/h H. Vettewinkel en Zonen ds. blijkens het jaarverslag, we derom belangrijk geweest. Vergeleken met 1963/64 toont hot exploitatiesaldo, na afschrijving, een geringe teruggang tot 2,4 miljoen <v.j. ƒ2,28 min). Het winstsaldo is iets gestegen voornamelijk doordat dit jaar geen voorzieningen we gens verhoging van pensioenverplichtin- gen getroffen behoefden te worden. Na voorziening vennootschapsbelasting, doch voor amortisatie op de betaalde meer waarde van een dochter .vennootschap, en toevoeging aan de algemene reserve, bedraagt de winst ƒ1,29 miljoen (ƒ1,20 min). Hiervan wordt ƒ150.000 (nihil) in mindering gebracht voor bedoelde amor tisatie. Aan de algemene reserve wordt ƒ545.447 (ƒ731.685) toegevoegd. Voorge steld wordt, zoals bekend, een onveran derd dividend van dertien procent over het door fusie met chemitex lakfabrieken in Utrecht verhoogde aandelenkapitaal van ƒ3,8 min (ƒ3 min). De winst, blij kens de geconsolideerde jaarrekening, bedroeg, voor genoemde amortisatie en toevoeging aan de algemene reserve, ƒ1,44 min (ƒ1,29 min). Vijf schilderijen ter waarde van een miljoen tot anderhalf miljoen pond sterling zullen volgende week aan het Israëlische Nationale Museum in Je ruzalem worden aangeboden. Onder de doeken zijn twee Ganguins, e en Van Gogh en een Cézanne. Het is een geschenk van de Hanadiv groep, vroe ger de Edmond James de Rothschild Memorial Group genoemd. Kardinaal Visjinsky. PORT ALLEN (UPI) Onder het po dium van een negerband in de overvolle carrousel-club van Port Allen in Loui siana is gistermorgen vroeg een lading dynamiet ontploft die in een sigarenkist je was gestopt. Zestien aanwezigen lie pen verwondingen op. Zes hunner waren solisten van Joe Valentine's combo, een negerensemble dat voor uitsluitend blanken dansmuziek verschafte. Zeven gewonden moesten in een kenhuis worden opgenomen. Drie konden daar na ontvangst van eerste hulp den ontslagen. De politie wilde niet speculeren over de oorzaak van de explosie, maar een blanke kellner zei: „Een paar jongens van de band hebben blanke meisjes mee uit genomen. Verleden week zijn ze be trapt. Het zal lang duren voor we op dat podium weer niet-blanke jongens zullen zfen". Anna Akhmatova overleden Stormachtige loopbaan Russische dichteres MOSKOU, (U.P.I.). Anna Akhma tova, do meest beroemde Russische vrou welijke poect, is zaterdag op 76-jarige leeftijd overleden. Hiermee is een eind ge komen aan een stormachtige loopbaan, raarin haar werken herhaaldelijk werden erboden en zijzelf een aantal keren werd verbannen. Haar echtgenoot, de Poeët N. Goemilev. werd in 1921 voor een vuurpeloton terecht gesteld wegens het deelnemen aan een complot tegen het bolsjewistische regime. Haar zoon werd tijdens de stalinistische zuiveringen gearresteerd. Na de dood van Stalin werden haar werken overal ge publiceerd en verleden jaar kreeg zij toe stemming om naar Engeland te gaan, waar zij een .honoraire onderscheiding van de universiteit van Oxford in ont vangst mocht nemén. Een van haar beste werken is in de Sovjet-Unie nooit in zijn geheel gepubli ceerd. Dit werk, „Requiem" genaamd, schreef Anna Akhmatova nadat haar zoon was gearresteerd. Zij beschrijft er het lot in van Russische \nouwen en moeders die gedoemd zijn te wachten op en zich zor gen te maken over hun gearresteerde echtgenoten en zoons. Italië kiest films voor Festival of Negro Arts ROME (UPI) De vroegere presi dent van Italië, Giovanni Gronchi, en de president van de bank van Rome, Vittorino Veronese, hebben donderdag op een persconferentie in Rome mee gedeeld dat Italië de technische organi satie van het filmische gedeelte van het komende eerste world festival of negro ar^s zal verzorgen. Het festival, een geesteskind van Se- negals president en dichter Leopold Sedar Senghor, vindt van 1 tot 24 april plaats in Dakar, en is bedoeld om de rol van de neger in de verschillende tak ken van kunst te illustreren. Algemeen organisator is de Senegalees AJiouns Diop, maar een aantal niet-Afrikaanse landen levert know-how. Zo tekent Ita lië voor de filmsectie, die ongjeveer 120 te vertonen rolprenten omvat. Alle films, houden zich met neger vraagstukken bezig en worden ge speeld of zijn geregisseerd door negers. Een aantal is vervaardigd in de Vere nigde Staten en Europa. Voor een retrospectieve vertoning zijn aanbevolen de Amerikaanse films „A patch of blue", „Nothing but a man", „The quiet one", en „That lady fr-m Philadelphia." Ernstige zorg in tweede deel van brievenuitgave (Van onze correspondent Jan Dijkgraaf) ROME Precies drie maanden na dat op 6 december j.l. het eerste deel aan de pers werd gepresenteerd van „bescheiden en documenten van de H. Stoel betreffende de tweede wereldoor log", heeft' mgr. Samore, de chef van het staatssecretariaat, zaterdagavond 't tweede deel van deze officiële Vaticaan se uitgave aangeboden. Dit tweede deel bevat de oorspronkelijke tekst van niet minder dan 124 brieven van Paus Pius XII, zoals hij die eigenhandig samen stelde en zorgvuldig en vaak vele ma len corrigeerde: allemaal brieven ge adresseerd aan Duitse bisschoppen en lopende van 12 maart 1939 (datum van zijn plechtige kroning) tot 26 maart '44, toen het duidelijk werd dat Rome bin nenkort door de geallieerden zou wor den bezet, waardoor alle verdere con tact met Duitsland voor de Paus onmo gelijk werd. Evenals het eerste volume, dat zuiver diplomatieke en politieke documenten bevat, is ook dit tweede deel met een verbazende zorgvuldigheid samen gesteld. Ja, men kan gerust van mon nikenwerk spreken. Alles werd met de grootste nauwkeurigheid opgespoord en gecontroleerd en omdat de samenstel lers ook nu weer elke correctie of wij ziging, die de Paus in zijn brieven aan bracht, weergeven, kan men ook spre- De man werd door de Haagse politie aangehouden wegens zware mishandeling. De ruziee tussen het echtpaar, ee Jarige betonwerker en zijn 23-jarige ontstond vannacht om twee uur in de Van Ostadestraat te Den Haag. De ruzie ging om huwel ij ksmoeLlij kheden, waarmee het echtpaar al eerder te kampen had gehad. De ruzie liep zo hoog op dat de man een bierfles stuk sloeg en daarmee het liohaam van zijn Vrouiw bewerkte. Inmiddels was de Haagse politie ver sohenen. De vrouw werd direct naar het ziekenhuis overgebracht, waar de vele steek- en snijwonden werdén gehecht. Haar echtgenoot was volkomen overstuur en verkeerde in een shocktoestand, zodat, er zés agenten nodig waren om de man in bedwang te hooiden en naai' het zieken huis Zuidwal over te brengen. Nadat de man was gekalmeerd werd hij naar het politiebureau overgebracht. De drie jonge kinderen van het echt paar, twee meisjes en een jongen, bleven in him ouderlijke woning achter onder de hode van een kennis. N.K.V.-VOORZITTER CAO-college van rijksbemiddelaars gaat te ver UTRECHT (ANP) Tijdens een bij eenkomst in Utrecht- heeft de voorzit ter van het NKV. de heer P. J. J. Mor tens, felle kritiek geleverd op de wijze waarop de overgangsregeling naar een vr(jere loonpolitiek wordt toegepast. In tegenstelling tot vroeger gaat het college van rijksbemiddelaars niet meer onderhandelen over de loonhoogte en de andere arbeidsvoorwaarden. In theorie gebeurt dat volgens het college ook niet, maar de praktijk wijst aldus de NKV-voorzitter anders uit. Er zijn hem enkele gevallen bekend, waarin het college heeft geprobeerd partijen die bij een CAO zijn betrokken, te beïnvloe den Hij doelde hiermee op de CAO voor journalisten en die voor tandtechnicl, waarbij van de kant van de rljksbemid- delaurs bepaalde suggesties zijn gedaan. De voorzitter van het college van rijks- bemiddelaars mag dat dan geen onder handelen noemen, maar voor ons is dit een zuiver voorbeeld van loonpolitiek bedrijven, van domweg proberen te toet- DEN HAAG (ANP) Het college van rijksbemiddelaars heeft na 't ge sprek met het bestuur van de stichting van de arbeid zes collectieve arbeids overeenkomsten naar minister Veld kamp gezonden. Deze zes CAO's, waar bij In totaal niet meer dan ongeveer 22.000 werknemers zijn betrokken, werkzaam in het houtbedrijf, 't. schoon maakbedrijf enz., zouden bepalingen bevatten die strijdig zijn met hetgeen minister Veldkamp eind vorig jaar als kabinetsbesluit over toelaatbare loon stijgingen in 1966 heeft mcegedeld. Overeenkomstig de procedure voor de overgangsfaze naar een vrije loonpo litiek, moet nu eerst een bespreking volgen tussen minister Veldkamp, het college van rijksbemiddelaars en 't be stuur van de stichting van de arbeid. Partijen bij de CAO hebben na ont vangst van dit bericht van 't stichtings bestuur gelegenheid de CAO te wijzi gen. De termijn voor goedkeuring van de CAO drie weken na ont vangst wordt, nu het tripartlte- overleg volgt, automatisch verlengd met vier weken. Indien partijen bij de CAO daarom vragen, kan de termijn wederom worden verlengd. Voorlopig is het wachten dus op het overleg tus sen minister, college en stichting. Grote verliezen Yietkong SAIGON, (U.P.I.). Amerikaanse mari niers en Zuidvietnamese eenheden heb ben in een grote veldslag op ruim 500 km. ten noordoosten van Saigon naar schat ting 1100 militairen van een Noordviet- namees regiment gedood. De actie van de Amerikaanse en Zuid- vietnamese troepen tegen het regiment dat in een nauwe vallei is ingesloten, duurt voort,. Vanmorgen bezetten de mariniers de vermoedelijke commandopost van het regiment in een dorpje genaamd Cau Nhai. Zij vonden een net van diepe tun- Sylvain Poons, veteraan van toneel, f ilm, revue en televisie, werd onlangs zeventig jaar. Zaterdag werd hem in Amsterdam daarvoor een geani meerde receptie aangeboden. Heintje Davids was er natuurlijk ook. Samen zongen zij „Omdat ik zoveel van je hou", succesliedje uit „De Jantjes", dat al vóór 191,0 tot beider standaardrepertoire behoorde. nels en loopgraven. Bij de actie is tot dusverre ook een grote hoeveelheid wapens en documenten gevonden. Bij een andere actie uitgevoerd door de Amerikaanse eerste infanteriedivisie op 60 kilometer ten noorden van Saigon zijn 185 Vietkongs gedood. De Amerikanen leden slechts lichte verliezen. Drie jongens van dertien jaar slaagden er gistermiddag op klaarlichte dag in om zonder al te veel moeite binnen te dringen in een warenhuis in het centrum van Den Haag. De Haagse politie werd om zes uur door voorbijgangers gealarmeerd dat er enkele jongens op het dak van het warenhuis zaten. Met vier wagens rukte de Haagse politie uit en de acht agenten omsingelden het warenhuis om te wachten op de dingen die zouden komen. De jongens op het dak hadden inmiddels wel begrepen dat er beneden iets aan de hand was. Hun nieuws gierigheid werd zo groot, dat zij de verleiding niet konden weerstaan om ven over de dakrand te kijken. Dat zagen de politiemensen beneden op straat. Hierop gingen enkele agenten het dak op en brachten de jongens beneden Opvallend was het wel dat het van die keurige knaapjes waren. Een nader onderzoek bracht echter aan het licht dat de drie jongens zich in het warenhuis volledig in het nieuw hadden gestoken. Zij waren het warenhuis binnengekomen via een binnenplaats en het verbreken van een ruit. ken van een tekst-kritische uitgave. Zeer terecht wees een van de samen stellers er in zijn toespraak op, dat uit deze verzameling drie dingen overdui delijk worden: de perfecte kennis van Pacelli van de toestand in het Hitler- Duitsland, zijn persoonlijke bekend heid met tal van vooraanstaande kar dinalen en bisschoppen, en zijn vol maakt beheersen van de Duitse taal, zoals blijkt uit hpt soms pijnlijk zoeken naar synoniemen en naar nuances. Tot het begin van de oorlog staan de brieven voornamelijk in het teken van pastorale bezorgdheid en van ernstige zorg over de politiek van Hitiers partij tegen de Kerk. Later voegen zich er nog zeer vele angsten en smarten aan toe, naarmate de oorlog steeds totaler en onmenselijker werd. Herhaaldelijk schrijft de Paus om toch vooral ook hulp te verlenen aan niet-katholieke slachtoffers van het regime (onder wie de joden en Russen en de uit de bezette gebieden weggesleepte onschuldigen). Hij werpt elk denkbeeld van 'il „mo rele steunverlening aan een anti-bols jewistische kruistocht" energiek van dt hand. Zoals hij ook bezwaren heeft te gen het begrip „neutraal". De Paus is niet neutraal, omdat zoiets een onper soonlijk indifferentisme zou inhouden. De Paus is onpartijdig en hij moest dat zijn ómdat op alle fronten over de ge hele wereld zijn geestelijke kinderen tegenover elkaar staan en elkaar be strijden. Heel opmerkelijk is het feit dat de Paus in een brief aan de bisschop van Berlijn, graaf Von Preising, deze een morele steun geeft. Genoemde roemrij ke bisschop had scherp geprotesteerd tegen het feit, dat de voorzitter van de Duitse bisschoppenconferentie, kardi naal Bertram van Breslau aan Hitier op diens verjaardag een gelukwens-te- legram had gezonden. Het s nog nooit voorgekomen, dat de H. Stoel zo spoedig na de bewuste ge beurtenissen haar archieven open stel de. En er werd ons meteen aangekon digd, dat er binnenkort, nog enkele de len zullen verschijnen, die ten volle het beleid van de Heilige Stoel tijdens de tweede wereldoorlog zullen belichten volgens de drie hoofdlijnen: de diplo matieke actie, de pastorale actie en de charitatieve actie van hulp en bijstand aan de noodlijdenden. Zoals al eerder gezegd, gaat het hier om een officiële publikatie onder de di recte verantwoordelijkheid van het staatssecretariaat van de Paus, die de ze uitvoerige wetenschappelijke docu mentatie persoonlijk- heeft bevolen. De delen zijn uitgegeven in Vaticaanstad door de Vaticaanse uitgeverij. Dit tweede deel omvat in totaal'zo'n 452 pa- 9 gedateerd 1 maart 1966. Exploitatiesaldo Drie Hoefijzers hög' er BREDA, (A.N.P.). De financiële resul taten over het per 30 september 1965 geëindigde boekjaar van de N.V. Bierbrou werij De Drie Hoefijzers hebben zich, blij kens liet verslag, overeenkomstig de vvachtingen ontwikkeld. De winst- en verliesrekening verant woordt een hoger saldo exploitatierekenin gen van f. 7,15 min. (vj f. 5.66 min.). Na afschrijvingen op vaste activa, emissiekos- ten, diverse voorzieningen enz. ad. f. 4,i_ min. (f. 3,34 min.), betaalde interest ad f. 633.000 (f. 390.000), toevoeging aan de voorziening te betalen belasting ad 354.000 gulden (f. 500.000), alsmede toevoeging aan de reserve van f. 300.000 (onv), res teert een winst ter verdeling van f. 1,17 min. (f. 1,12 min.). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een onveranderd dividend van veertien procent. Het door emissie met f. 1,5 min. verhoogde deel van het kapitaal deelt voor een kwart In het divi dend. De agioreserve is als gevolg van emissie met f. 3 min- toegenomen tot f. 6,66 min. Is auto kopen in de prijsklasse van 5000moeilijk? Voor asp'irant-autokopers is verschenen een afdruk van die Auto-Visie vergelijkende Road-test van 6 wagens n.1.: DAF N.S.U, SIMCA 1000, CITROEN AMI 6 FIAT 850, en V.W. Japan is diep geschokt door de opeenvolgende vliegtuigongelukken van de laatste iveken. Een Japanse boeddhistische monnik bidt in de Jisointempel voor de vele slacht- (Van- een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De Westduitse lucht macht heeft onlangs, naar wij vernemen, een Nederlands aanbod voor assistentie bij de opleiding van Westduitse Starfighters, piloten en bun technisch grondpersoneel van de hand gewezen. Een dergelijke assis tentie was volgens de Westduitse lucht machtautoriteiten niet nodig, omdat hun eigen vlieginstructeurs voldoende erva ring hadden. Dit laatste schijnt door de Nederlanders voor kennisgeving aangeno men te zijn. Intussen is, zoals bekend, het aantal ongevallen met de Westduitse Starfigh ters de laatste tijd tot het angstwekkende gestegen. Dit in tegenstelling met de Ne derlandse Starfighters. Dezer dagen wordt een ..tevredenheidsbetuiging" uitgereikt aan het bekende 311e tactische squadron Starfighters op de vliegbasis Volkel en het even bekende 322ste squadron lucht verdediging van de vliegbasis Leeuwarden. nog geen jaar oud, Jens Dennis Kristensen. Maar deze jonge Deen, geboren op 25 maart 1965, mag zijn stem al uitbrengen. Dezer dagen kreeg hij een kaart thuis met een oproep voor de verkiezingen van morgen8 maart. Hij zal zich aan het volk nog niet doen horen. Misschien verheft hij morgen ivel zijn stem, maar dan alleen als hij honger heeft. DJAKARTA (Reuter). Ongeveer drie duizend scholieren hebben vandaag, voor de vierde dag in successie, de bureaus van het Indonesische ministerie van Onder wijs bezet uit protest tegen de nieuwe minister, Soemardpo, die pro-communis tisch zou zijn. De kinderen rukten bord jes af en vervingen ze door andere, lui dend „Dit is eigendom van de scholieren". Volgens gewoonlijk goedingelidhte zegs lieden heeft vicepresident Soebandrio van Indonesië president Soekarno verzocht buitenlandse hulp uit het Westen, met naime uit Nederland, te weigeren en deze weer te betrekken uit communistisch China. Soebandrio. die wordt gezien als de be langrijkste voorstander van vriendschap pelijke betrekkingen met China is de af gelopen weken het doel van anti-commu nistische demonstraties door studenden De vroegere Indonesische minister van Defensie, generaal Nasoetion, is, naar verluidt, in Djakarta teruggekeerd na twee weken lang verdwenen te zijn geweest

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6