S)eCoid6e(Sou/tcmt storm treft Hoofdstad 10 maart potdicht HOLLAND IS HIER Mississippi: Route bruidsstoet is bijna 57 doden onbereikbaar f iif i» hi n ff Dodental zal nog stijgen Stunt met vliegtuig kost leven officier SOEKARNO VOELT VOOR GESPREK MET RACHMAN Steun aan Koekoek betekent uw eigen doodvonnis 238 cm op sokken VROEG OP EN LOPEN MAAR Schietpartij bij DANSEN Komende week voor loonjaar beslissend ruzie van woonwagen bewoners Engels terwijl u slaapt Noren trekken hulp aan India in Sjeik kocht Urkerkotters ZONDAG A.S. HERDERLIJK SCHRIJVEN JPBÉ Wijziging in rijexamens PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p.w. 088; p. mnd. 3.75; p. kwart, 11.30; franco per post 11.80. ADVERTENTIES: 20ct p. mm Telefoontjes 1.75 KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00 u.) MÏIJDAG 4 MAAKT lfMiO KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OPKLARINGEN Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. Iets kouder# nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als Vandaag. 57e jaargang, no. 16.772 JACKSON (IT*!) Centraal Mississippi is getroffen door een orkaan die aan tenminste 57 mensen het leven heeft gekost en naar schatting 400 gewonden heeft- geëist. De orkaan was de ergste die de staat in twaalf jaar heeft getroffen. Gevreesd wordt dat het» aantal doden zal blijven stijgen, omdat er mensen onder puin en onder auto's op de wegen begraven kunnen zijn. Minister Biesheuvel: ARNHEM. (A.N.P.). „Als wij ons over zouden geven aan de vrijheid en bloheid van Koekoek en de zijnen, prediken wil het faillissement van de landbouw". Dit zei minister mr. B. W. Biesheuvel op een in Arnhem gehouden toogdag van de ohristelijke Gelderse boeren, en tuinders- bond. Hij voegde eraan toe dat wanneer een boer op de 23ste maart zijn stem zou uitbrengen op de Boerenpartij, hij daar mee zijn eigen doodvonnis zou tekenen. In zijn kritiek op de Boerenpartij zei minister Biesheuvel voorts, dat het ge knoei en de negatieve afbraakpolitiek van Koekoek en de zijnen verontrustend is. Er wordt voorts rekening gehouden met de mogelijkheid dat er vissers waa-en op het nabij Jackson gelegen meer. De orkaan veroorzaakte de dood van een heel gezin van zes leden in Leesburg. Marvin Pruitt zijn vrouw, drie kinderen en schoonmoeder kwamen om het leven toen hun woning dooi- de stormwind werd vernield. De orkaan hield huis in een gebied van 168 vierkante kilometer rondom Jackson, hoofdsad van de staat. De storm veroor zaakte een grote stroomstoring. Artsen tegen numerus clausus AMSTERDAM. (A N P Het hoofd bestuur van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Genees kunst heef; een brief gestuurd aan de minister van Onderwijs en Wetenschappen waarin het. zegt dat het de indiening van een ontwerp van wet tot tijdelijke be perking van de inschrijving van studen ten in de faculteit van de geneeskunde ernstig zou betreuren. Het verzoekt de minister met klem de indiening van een zodanig wetsontwerp niet te bevorderen, doch daarentegen op korte termijn uit breiding te geven aan de mogelijkheid van bestaande opleidingen op te voorzien in nieuwe opleidingen, waardoor in de toekomst aan de behoefte aan medische hulp kan worden voldaan. Van onze correspondent) AMSTERDAM Op 10 maart is er achter de dranghekken (15 km lengte) en 4000 militairen die de vier km lange route afzomen plaats voor een kwart miljoen mensen, zo heeft de hoofdstedelijke politie uitgerekend. Maar ztf zullen te voet moeten gaan. want reeds om ^even uur wordt de Amsterdamse binnenstad herme tisch voor alle gemotoriseerd verkeei afgesloten en om half acht staken ook de trams hun arbeid. Alleen fietsen, brommers en taxi's mogen er dan nog in. Toe- schouwers moeten er bovendien bijtijds zijn. want reeds voor tien uur worden de straten rond de route ook voor voetgangers afgesloten. de Westerkerk (1200 man) moet zijn auto al aan de rand van de stad achter laten en wordt dan met veertig bussen naar de Westerkerk gereden. Alle Amsterdammers, die in de nabij heid van de route wonen, hebben last gekregen, hun auto's op 9 maart uit dit stadsdeel te verwijderen De wagens van hen, die het bevel negeren, worden weg gesleept. Parkeren wordt op 10 maart een stevig probleem Dooi- de voim van de route ontstaan twee „eilanden", die door het publiek dat zich daarop bevindt, niet kunnen worden verlaten zolang de stoet niet voor de laatste maal is gepasseerd. Ook de helft van de genodigden voor Wat hun lengte betreft verdwijnen deze stewardesses in het niet. Zij kijlcen dan ook op tegen de langste man van Europa, die zij naar Zvjedcn hebben gevlogen. Want de Duitser Erhard Weder op zijn sokken 2.38 m gaat in de Zweedse hoofdstad deelnemen aan de oprichting van een „club voor Advertentie VOLAUTOMATISCHE MHillllilllllllllill Schadevergoed i ng voor bevolking van Palomares WASHINGTON (Reuter) De Ver enigde Staten heeft schadevergoedin gen verstrekt aan de bewoners van het Spaanse Palomares in verband met na delen die zij ondervonden als gevolg van het ongeluk met twee Amerikaanse vliegtuigen waarbij atoomwapens in de ze streek terecht kwamen. Indien nodig zal de Amerikaanse re gering nog meer uitkeringen verrich ten. Dit werd donderdag door 'n woord voerder van het state department op een persconferentie gezegd. De verkoop van landbouwprodukten en vis uit Pa lomares zou moeilijkheden ondervinden omdat de afnemers vrezen dat deze ar tikelen radio-actief zijn besmet. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde gisteren, dat aan de consumptie van voedingsmid delen uit Palomares geen gevaren zijn verbonden. Kostenvergoeding enten varkens ARNHEM. A.N.P.). Minister Bies heuvel van Landbouw en Visserij heeft- gunstig beschikt op het voorstel van het landbouwschap inzake de kostenvergoe ding voor het enten van varkens tegen mond- en klauwzeer. Dit betekent dat een tegemoetkoming zal worden gegeven van een gulden per vrijwillig geënt valken buiten de ring-entingsgebieden Met deze regeling is ongeveer zeshonderdduizend gulden gemoeid Ten behoeve van de kal- vermesterij zal voor vijftien- A twintig duizend kalveren per week bij export naar derde landen een restitutie worden ver leend. De minister heeft het produkt- schap voor vee en vlees gemachtigd tot het verlenen van deze restitutie teneinde exportmogelijkheden te scheppen. Ingrijpen Veldkamp verwacht Geen fiat voor C.A.O. s boven 7%-grens SCHOONHOVEN (A.N.P.). Gister avond Is een vermoedelijk al lange tjjd bestaande vete tussen diverse woonwagen bewoners oorzaak geworden van 'n schiet partij in Schoonhoven. De ruzie liep zo hoog op dat de gebroe ders De J. die het de vroegere woon wagenbewoner P. N. moeilijk maakten, enkele sdhoten losten waardoor N. in de rechterdijbeen werd getroffen en diverse ruiten in de omgeving sneuvelden. Het is de politie nog niet gelukt de daders, die er met een auto tussenuit trokken, te achterhalen. DEN HAAG. tA.N.P - De Tsjechi sche radio gaat bij wijze van proef ten behoeve van zo'n 2500 luisteraars in het. noorden van Bohemen die hiervoor heb ben ingeschreven een cursus ..Engels-ter- wijl-u-slaapt." geven. Als de cursus een succes blijkt zal hij via het nationale net twee maal per maand op tien ach tereenvolgende nachten worden uitge zonden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In kringen van de vakbeweging verwacht men thans elk ogenblik stappen van minister Veldkamp (Sociale Zaken), die er uiteindelijk toe zullen leiden, dal geen enkele vernieuwde C.A.O. met een loonsverhoging van meer dan 6 a 7 goedkeuring zal verwerven. Rond de hele goedkeuringssituatie heerst thans nog een sfeer van onzekerheid en geheimzinnigheid, maar iedereen, die ermee te maken heeft, zit in de start blokken om zijn geluid te laten horen zodra er ook maar iets naar büiten komt. De grootste geheimzinnigheid heerst bij het college van rijksbemiddelaars, dat de binnengekomen C.A.O's toetst en vervol gens de minister laat weten of er het stempel „ja" dan wel h?t opschrift „neen" op moet komen. Dit college heeft al enkelt; tientallen contracten op zich af zien komen en alles wijst erop. dat het de door minister Veldkamp eens genoem de gevarengrens van 6 a 7 - niet meer ziet als een gemiddelde, doch als een plafond. Het college van rijksbemiddelaars heeft al enkele bij C A O 's betrokken partijen in audiëntie ontvangen voor een toelichting. Dit is volkomen volgens de regels, maar eveneens is uitgelekt, dat het college vanuit zijn beduchtheid sug gesties heeft gedaan over wijzigingen, die de kans op goedkeuring van een C.A.O. zouden doen stijgen Dit is vol gens sommigen niet toelaatbaar en er mag vernacht woixlen, dat het college met name van vakbondszijde hierover gekapitteld zal worden. In de vakbewe ging acht men de ontwikkeling zeer ver. ontrustend. Arbeidsonrust Het ministerie van Sociale Zaken ont kent.. nadrukkelijk, dat de minister al con tracten voor onverbindendverklaring zou den zijn voorgelegd. Blijkbaar durft het college deze beslissende stap nog niet aan. Maar intern wordt er erg veel geconfe reerd. In theorie gaat het nog slecht* om Door met de trein te komen omzeilt men de moeilijkheden niet, want het Centraal Station, dat aan de route van de bruidsstoet ligt, wordt waarschijnlijk gesloten, zodat de reizigers moeten uit stappen op de afgelegen randstations Sloterdijk, Ainstel en Muiderpoort. Het parool voor kijkers langs de route op 10 maart luidt dan ook: heel vroeg opstaan en veel lopen, dit alles met weinig sieraden om en zo min mogelijk geld op zak zakkenrolleis! i Lissenaar in Zweden gedood STOCKHOLM (A.N.P.) t'ige handelsreiziger J. vai Lisse is donderdag bij i ongeluk bij Anengelholm ii om het leven gekomen. De 31-ja- der Leek uit en verkeers- Zuid-Zweden (Advertentie) olland is hier, al lijkt dit wat misleidend. Want „hier" betekent Stockholm i de twee meisjes zijn dus Zweeds. Ze dragen evenwel een Hollands kostuum i dat gebeurt ter gelegenheid van ..Holland is hier", een grote toeristische tentoonstelling in de Zweedse hoofdstad. VEEL TE LAAG GEVLOGEN (Van een DEN HAAG lijkc stunt vai inarinevliege izer verslaggevers) - Een onverantwoorde- de 24-jarlge gehuwde forgeant H. F. V. heeft gistermiddag op de Texelhorst het ven gekost aan de 23-jarige It.z.Ill-vlie- ger der Koninklijke Marine reserve G. A. Visser. Deze werd op de Texelhorst dodelijk geraakt door de Harvard van de sergeant-vlieger, toen deze voor de tweede keer onverantwoordelijk laag over de marine-offleler en diens grond ploeg scheerde. De vlieger Is met een ernstige shock opgenomen in de centrale ziekenboeg van de Koninklijke Marine in Den Hel- Nog betogingen in Djakarta een zestal contracten en dan nog niet eens om zo erg belangrijke, maar in feite i hangt het lot van vele andere C.A.O.'s er tevens vanaf. De kwestie is. dat vrijwel steeds wordt getracht de volle „buit" van 7 pet. bin- I nen te halen, als het even kan er nog 1 bovenuit te gaan. Verwacht wordt, dat OSLO. (Reuter Het Noorse Rode de volgende week wel eens een beslissende Kruis ziet ervan een campagne op touw zou kunnen worden in het loonjaar 1966 te zetten voor hulp aan de bevolking van Het is niet ondenkbaar dat de minister noodlijdende gebieden in India. Het is van ter voorkoming van arbeidsonrust uitein- mening dat voor een dergelijke aftie geen soepeler interpre- reden is als de premier van India zelf I. voedsel- r De militaire commandant van Dja karta. brigade-generaal Amir Mach- moed, heeft gezegd dat zich in Djakarta illegaal bewapende groepen bevinden, die zijn opgericht dooi- deelnemers aan de mislukte staatsgreep van vorig jaar. Hij SINGAPORE (Reuter). l)e Indo- o-af het leger hevel deze groepen te vei- nesisehe minister van Buitenlandse Za- nietlgen. Hij heeft ook bevel gegeven ken, dr. Soebandrio, heeft volgens radio- dat alle clandestiene wapens ingeleverd Djakarta verklaard, dat president Soe- moeten worden. der. Hij kon nog niet verhoord worden. In ieder geval wordt hij verantwoorde lijk gesteld voor de dood van de lt.-z.- Ill-Visser, die ongehuwd was en uit Epe kwam. Het ernstige ongeval gebeurde kort nadat de Harvard terugkeerde van zijn sleepdienst voor schietoefeningen van de marine. Boven de Texelhorst wierp de vlieger zoals gebruikelijk de manche af, die geborgen moest worden door de grondploeg van lt.-z.-III-vIieger Visser. De vlieger dook met zijn Harvard zeer laag over de grondploeg en herhaalde deze manoeuvre, die voor de marine-of ficier noodlottig werd. Marine-autoriteiten noemen deze vliegstunt een onverantwoordelijke ma noeuvre. die ongetwijfeld ernstige ge volgen met zich mee zal brengen voor de piloot. ltarno zeker bereid zal zijn president Marcos van de Philippijnen Abdoel Rachman van Maleis moeten om de onderlinge vra te regelen. Abdoel Rachman heeft evenwel ver klaard niet bereid te zijn met president Soekarno te spreken, tenzij deze hem lieren Voor het gebouw van het ministerie van Basisondeiwijs hielden honderden scholieren vandaag weer een demonstra. tie Zij hadden spandoeken bij zich waarmee zij hun steun aan de anti communistische studentenorganisaties betuigden. Gisteren werden de studenten en seho- i Urker vissers, niet gezwicht verleidelijke aanbiedingen van sjeik van Bahrein. delijk zijn eigen teeiï dan het college, maar ook dat een belangrijk besluit zijn. HUWELIJK BEATRIX gebrek heerst De Noorse regering 'eegt intrekking van haar aanbod om 1.25 miljoen gulden voor India beschik baar te stellen. bajonetten verdrev... ituigen dat hij (Soekarno) woning van de minister van Buiten- werkelijk vrede wil Rachman zei be- 1 landse Zaken, dr Soebandrio, sprekingen tussen Indonesië en de Phi- i fieZe wilden binnendringen, lippijnen nuttiger- te achten. „Als daar- jn Koelala Loempoer wisten goedinge- uit iets voort zou komen dat mijn aan- j lichte Maleisische zegslieden te melden, wezigheid te moeite waard zou maken. dat. de slachting van Indonesische com- zou ik wellicht overwegen ze bij te munisten in de binnenlanden van Java wonen". en Sumatra nog voortduurt. (Van eei UTRECHT preekstoel e< ,zer redacteuren) Zondag zal op een herderlijk schrijven Nederlandse bisschoppen en voorgelezen naar aanleidim liet huwelijk van de kroonprin ses. Daarin wordt de dag van het lui weljjk „een buitengewoon belangrijk' dag" genoemd, die voor de toekoms van ons volk van de grootste beteke nis in. „Wij willen van harte meeleven me' het geluk van de kroonprinses, die on: oprecht dierbaar is en wij hopen zon der enig voorbehoud, dat de keuze va haar hart haar bestendig en onbeperk het geluk en de vreugde mag brengen die wijzelf en wij allen ervan verwach De bisschoppen verklaren dat d< toekomst van ons land en van ons volk ten nauwste met het geluk van dt kroonprinses verbonden is. „De besti tradities van het Huis van Oranje mo gen in deze echtverbintenis, van prinses Beatrix met ,de heer Von Amsberg 'n nieuw uitgangspunt vinden." Tenslotte vragen de bisschoppen hun gelovigen, met alle aandrang Gods ze gen over deze echtverbintenis af te bidden. URK (A.N.P.). De sjeik van Bahrein zij heeft twee l'rkermotorkotters gekocht. UK 165 en de UK 137. De sjeik heeft i bezoek aan Urk gebracht en was geïmponeerd door de moderne outillage van de Urker schepen. Hij wilde graag de benjannlngen een paar maanden mee hebben tegen een zeer hoge vergoeding om zijn onderdanen ver- trouwd te maken met de vlamethode der Urkers, doch de mannen zijn hierop niet ingegaan, ook omdat zij gemakkelijk em- plooy kunnen vinden op de Urkervloot. i ti ie nog steeds kampt met gebrek aan personeel. De inkomsten van de opvaren den zijn door de bijzondere verhoudingen aan boord nog altijd zeer behoorlijk. Men J siaat op Urk In het. algemeen zeer wan trouwend tegenover de verkoop Vervan ging van de verkochte en eventueel nog le verkopen schepen duurt vrij lang. zulk6 tot schade van Urk als visserehaven. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Sinds korte tijd mogen rijexamenkandidaten tweemaal 'n herexamen voor theorie afleg-gen zonder dat zij ook verplicht zijn het praktijk- examen over te doen. Voorwaarde is, dat het tweede herexamen moet worden af gelegd binnen twee maanden nadat men voor de eerste maal het theorie-examen heeft gedaan. Tot dusver was het zo, dat een kandidaat, die voor het eerste her examen In de theorie zakte, ook ver plicht was het praktijkgedeelte van het rijexamen over te doen. De nieuwe rege- I ling is sinds 28 februari j.l. van kracht.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1