S.S. DE ONBEKENDE PILOOT Financiële zorgen verleden tijd Pel en zijn Tele vizieren hebben het weer aardig voor elkaar Karstensv. Dongen en Haast speciaal voor Tour geprepareerd Drafsport straft opnieuw Nero en het Bobo beeldje Trainer van Heracles legt functie neer Rotterdam wil kunstijsbaan Verkerk seint: „Ik ben dolblij WOENSDAG 2 MAART 1966 DE LEEDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze sportredactie BREDA Terwijl buitenlandse wielerbazen zich „bekreunen" om meer dan een extra-sportief merk op de trui van enkele Belgische firma's en met angstige blikken naar de begrotingspost kijkend het aantal te rijden koersen bepaalt, stelt Kees Pellenaars met royale gebaren zijn plan op. Hij kan dat doen, wans zijn budget is ruim. Hoeveel Tele- visier jaarlijks in de wielersport steekt is niet Pellenaars stuurt enkele renners naar Bordeaux-Parijs Twee Jaar is hij. Kees Pellenaars. nu bezig met zijn nieuwe opdracht, die meer Inhield dan het alleen maar po pulair maken van een weekblad. ,,Wij willen", zo vertelde Televlzier bij mon de van de heer Rein van Rooy, ,,toen de formatie in '64 ten doop werd gehou den, de wielersport in Nederland op gang brengen". Nu, zo'n 24 maanden later, kan ge constateerd worden, dat men in deze op zet geslaagd is. In de eerste plaats, om dat Pellenaars bereikte, wat stilzwij gend van hem verwacht werd en de ploeg dus geen eendagsvlieg bleek en ten tweede, door de grote beweging die er kwam in het nationale bedrijfsleven. De Industrie stapte over de drempel, waar Kees Pellenaars zo dikwijls voor kwam en niet over kon, toen hij serieus werkte aan een come-back. Ineens bleek de próf-wielrennerij toch nog aan trekkelijke zakelijke kanten te hebebn. Ineens bleek het weer te kunnen en de Amsterdamse zakenman Kurth Vyth organiseerde met groot succes een Ne derlandse ronde. Hij krijgt er dit Jaar geen kans voor, maar brengt in de plaats daarvan een serie grote koer sen. Ton Vissers en Herman Krott. stichtten „Intersport", en kregen fir ma's warm voor een heuse klassieker' en verschillende criteria, zodat er meer werkgelegenheid komt. Caballero; aan gestoken door de Televizierkoorts, liet het mager profprogramma schieten en bracht er een complete ploeg voor in de plaats. Willem II kreeg vertrouwen in beroepsrenners en debuteert dit jaar. Beide merken zullen bescheiden begin nen, maar het neemt niet weg dat ze bekend. Het doet er ook weinig toe. Maar vast staat wel dat de ploeg kan wedijveren met het veel ge prezen Ford-Gitane. Dat zegt Pellenaars tenminste en hij heeft gelijk. Terwijl vorig jaar veel teams thuisbleven van de late klassiekers omdat de pot leeg was, ging Pellenaars met zijn renners comfor tabel per vliegtuig naar Lombardije. Terwijl met name Belgische renners maanden moesten wachten op hun vergoeding kregen de Televizieren keurig per vier weken hun chèque thuis. Terwijl ploeg leiders probeerden van kapot gegaan materiaal nog iets deugdelijks te fabriceren, kon Pellenaars reeds in reusachtige voorraden graaien. Terwijl de kleding links en rechts wel eens wat te wensen overliet ver schenen de rood-witten constant keurig „gesoig neerd". Allemaal omdat Pellenaars niet van half werk houdt en wat cok belangrijk is, de financiële middelen ervoor present zijn. WEEKSTAAT NED. BANK Zware eisen aan geldmarkt AMSTERDAM (ANP) In de afge lopen week heeft de uitzetting van de chartale circulatie zeer zware eisen ge steld aan de geldmarkt. Deze uitzetting, als gevolg van de ultimo-opvragingen. beliep 363 miljoen gulden. Hiermee kwam de stand van de circulatie op 7608 miljoen gulden. Dit Is de hoogste stand in 1966. Tegenover deze zware onttrekking stond een toevloeiing van middelen naar de markt van 193 mil joen gulden ten laste van het rijk. De helft van dit bedrag werd vermoedelijk door het rijk aan de respectieve gemeen ten betaald als woningbouwvoorschot- ten. De stand van de schatkist daalde tot 256 miljoen gulden. Van de „andere ingezetenen" kwam 14 miljoen gulden in de markt, waardoor deze rekening verminderde tot 25 miljoen gulden. De goud- en deviezenvoorraad steeg met 8 miljoen gulden tot 7110 miljoen gulden, waarvan ongewijzigd 6328 mil joen gulden aan goud. .De banken heb ben 16 miljoen gulden wissels aan de Nederlandse Bank verkocht. Hierdoor steeg de rekening wissels, promessen etc. tot 35 miljoen gulden. De banken zagen zich gedwongen om tot een be drag van 28 miljoen gulden aan dure voorschotten op te nemen. Dé stand van de uitstaande voorschotten kwam hierdoor op 142 miljoen gulden. Het te goed van de banken bij de Nederlandse Bank werd gehalveerd tot 95 miljoen gulden. Hiermee bevinden de banken zich beneden het bij de Centrale Bank verplicht renteloos aan te houden be drag van 113 miljoen gulden. De geld markt is nog steeds aan de krappe kant. Geldkringen venvachten hierin echter voor de komende dagen een lich te ontspanning door het terugvloeien van bankbiljetten. Buitenlands programma van Televizier (Van ome sportredactie) Het voorlopige programma ..buiten land" van de Televizierploeg luidt: 5 maart. Omloop van het volk. 8—15 maart: Parijs—Nice. 16 maart: Nice —Turijn. 17 maart: Turijn—San Remo. 23 maart: GentWevelghem. 26 maart ..O" van Oldenzaal, 27 maart.: Stein of Brugge, 3 april: Helmond. 9 april: Ronde van Vlaanderen. 1—14 april: Ronde van België. 17 april: ParijsRoubaix. 24 april: Parijs—Brussel. 28 april— 15 mei: Ronde van Spanje. 19 mei: Grote Prijs Frankfort en Bordeaux Parijs. 3—10 juni: Criterium van de Daufiné Liberè, 1318 juni. Omloop van De Midi Libre. 21 juni —14 juli: Ronde van Frankrijk. De Rotterdamse arts Maas zou van daag in het trainingskamp komen om kennis te maken met Pellenaars en zijn renners. Hij maakt een stu die van lichamelijke conditie bij sportmensen en wilde daarbij graag ook de Televizieren inschakelen Kees Pellenaars heeft hem alle medewerking toegezegd. Vrienden en vijanden Men kan moeilijk ontkennen dat dit "t werk is van Televizier en... Pellenaars. Pellenaars die eens zei: „Geloof me. In de wielrennerij moet je hard zijn. kei hard, want anderen zijn het op hun manier ook". Hij koppelde deze "werk wijze'aan zakelijk inzicht en pure wie- Ierkennis. Het leverde hem vrienden, maar ook vijanden op, het is bijna on vermijdelijk en zeker in deze tak van Ook dit seizoen zal Pellenaars het zelfde systeem hanteren, want 't bracht hem successen en dus roem. Na een ietwat wankele start door de korte tijd van voorbereiding (al werd uit de Tour- ploeg meer gehaald dan de grootste op timist durfde hopen), voerde de Breda se leider vorig Jaar zijn renners naar nationaal en internationaal aanspreken de resultaten. De jonge Gerben Karstens werd door hem vakkundig gelanceerd, kleine Cees Haast bleek een klimmer- tje waar „L'Equipe" dagen over bleef schrijven, en geroutineerde Jo de Roo beleefde ook onder Kees Pellenaars tri- Nu, aan de vooravond van het nieu we seizoen, mijmert „Den Pel" in zijn trainingskamp aan de rand van Breda, over wat komen moet en gaat. Op nieuw Hoeft hij zich geen zorgen te ma ken over de duiten. Het is zelfs zo. dat enkele van zijn mannen gaan rijden in Bordeaux-Parijs, een dure grap. want hun voorbereiding op die monster rit dient perfect uitgevoerd te worden. Op de evenementenlijst staan tal van belangrijke wedstrijden. zoals de Spaanse Ronde, Parijs-Nice, Daufiné Liberé, en Midi-Libre, dank zij het for se budget en als beloning voor 't werk in de afgelopen tijd. Want de Televi zieren zijn graag geziene gasten, na hun prestaties van het afgelopen- seizoen. Het aantal verzoeken dat wekelijks bij Pellenaars binnenkomt is amper te tel len. Zijn agenda zit „vol", zo vol, dat nu al Nederlandse wedstrijden het zon der de rood-witten moeten doen. BEURSOVERZICHT Geringe omzetten en koersdalingen AMSTERDAM, 1 maart. - De inter nationale waarden hebben zich ook van daag bij de opening niet aan koers dalingen kunnen onttrekken. DU hoofd zakelijk door wat Amerikaans aanbod, dat in een praktisch lege markt terecht kwam. Vooral Unilever moest hieronder lijden bij een notering op 108, tegen gisteren als slotprijs 109.85. Kon Olie was lager op 154.70 (155,05). Philips ging twintig cent omlaag tot 119.20. Een deelneming van het Philipsconcern, de Consolidated Electronics Industries in Amerika, heeft over 1965 een record winst behaald. AKU brokkelde verdei af tot SöS'i, evenals Hoogovens tot 437 (439) als adviesprijs. Het hoge rente peil voor de obligaties houdt vele kopers uit de aandelenmarkt. Een negatief punt was dat de Nederlandse hoofdfondsen maandag in Wall Street circa dollar lager sloten. KLM was op de New- Yorkse beurs favoriet met een koers stijging van liefst 7'4 dollar. Vanzelf sprekend kwam er voor dit fonds in Amsterdam vanmiddag een niet onbe langrijk hogere advieskoers van 356 uit de bus, tegen gisteren als gedane koers 335 Philips steeg tot 119.90. Unilever tot 108.60 en Kon. Olie tot 115.30, DEN HAAG. De Stichting Neder landse Draf- en Rensport heeft na een langdurig onderzoek opnieuw drie draver trainers voor een jaar waarvan 6 maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar de trainers- en rij dersvergunning ontnomen In verband met het feit. dat de uitslag van het speek- selmonster van de bij hen in training zijnde paarden als „twijfelachtig" werd gekwalificeerd. Het, betreffen hier de eigenaar-trainer R. J. Barendse met het paard Alert Hanover, de beroepstminers L. Schoon hoven met het paard Claudy Williams1 en M Bouwhuis met de paarden Dibbels W en Alice van Hagiheweyde. Alle speek- selproeven werd afgenomen tijdens de courses op zondag 2 januari te Hilver sum. De betrokken paarden werd met ingang van 2 januari 1966 vopr de tijd van drie maanden een startverbod op gelegd. Voorts ontving de trainer J Wagenaar Jr. een waarschuwing de bewaking van de hem toevertrouwde paarden met grotere zorgvuldigheid te verriohten. dit in ver band met de uitslag van het op zondag 23 januari afgenomen speeksel monster van het paard Antilope R, dat als „twij felachtig" werd gekwalificeerd. Bepaald werd dat tot nader order alle winnende paarden van het entrainement Wagen aar op het gebruik van ongeoorloofde mid- i delen zullen worden onderaooht. heeft Pellenaars met veel punten re kening moeten houden. Hij diende het nationaal belang niet uit het oog te ver liezen en had zeer interessante aanbie dingen uit het buitenland. Er zitten jon geren in zijn team die voorzichtig „ge bracht" moeten worden en voor ande ren zoals Haast. Van Dongen. Kar stens is zijna het hele programma afgestemd op de Tour de France. Cees Haast bijvoorbeeld, krijgt opdracht zich helemaal te sparen voor deze wedstrijd. Daarom start hij zaterdag bijvoorbeeld (evenals Jo de Haan en Huub Haringe trouwens) ln de kleine omloop van het volk, voor individuelen. Het is wikken en wegen, alle partijen tevreden stel len en... onvermurwbaar blijven. Pelle naars overdenkt het allemaal in zijn trainingskamp. Hij laat zijn oog goed keurend gaan over de in het nieuw ge stoken manschappen, die voortaan de naam van Batavus op hun borst dra gen. onder het bestaande „Televizier". De nieuwelingen. Leo Knops. Huub Zilverberg. Jos van der Vleuten en Piet Rentmeester, die de plaats innamen van Groeneweg, Van de Klundert, Cor- nelisse en Damen, voelen zich uitste kend thuis. Pellenaars is zichtbaar (te vreden met zijn aanwinsten, zoals hij zich jubelend uitlaat over de samen werking die er gekomen is met auto coureur-importeur Ben Pon. Deze stel de drie wagens beschikbaar, waaronder een voor de ploegleider, speciaal omge bouwd en voorzien van alle gemakken. Pon zou zijn ervaring als racer regel matig aan Pellenaars demonstreren, want hij gaat voor verschillende grote wedstrijden (onder andere de Ronde van Spanje) mee als chauffeur. „We hebben", zegt Pellenaars. „het weer aardig voor elkaar! Ilshockeyteam sterker dan België DEN BOSCH Dinsdagavond is op de overdekte kunstijsbaan in Den Bosch de ijshockeywedstrijd Nederland—België ge- j speeld. Het -veel sterkere Nederlandse team samengesteld uit spelers van HIJS HOK IJ (Den Haag". De Amstei Tijgers (Amsterdam" en TYSC Tilburgwon met 8 2 De tussenstanden waren 4—2. 1—0. 3-0 De doelpunten werden gescoord door: Nederland Snoek '2". Hemigers. Bakker (2i. Van Dijk. Klein en Van Oei. België: Brueren en De Paepe. Resultaten van koersen Hilversum HILVERSUM. De uitslagen van de dinsdagavond in Hilversum gehouden koer- Beerpinjs -2000 m - 1 Elko T -H J Harms en km.tyd. 127.0: 2 Dutch Pride 3 Daisv Norton. Win f 2 20. pl 1.40. 1 60. 1.50, cv. 9 70. kopp. 7.70. Frel prijs '2040 m. 1 Brun Beer iC de Visser) 1.26.5: 2. Carrière. 3 August Nor ton Win. f 2.60. pl. 1.30. 1 40. 2.20 cov. 4.30. kopp. 6.50. trio 101.20. Jaguarrinjs -2OO0 m. 1. Donderdag i.J de Graafi 1.29.3: 2. Boy van Forges; 3. Diplomaat. Winn7, pl. 2.60. 2 tf>. cov. Jalchai's'prljs (2000 in. 1. Bl&nca Scotch Coi-ita R. Winn: 6.Ï0. pl. 1.50, 2. 2.40, cov. 4.80, kop. 13' 40. Luipaanlpnjs (2000 ni l: 1. Germane (ir. J. Ousting i 1.20.6: 2. Azalea Hannover: 3 Anna Scotch Winn: f 2.80. pl. 1.20, 1.40, 2.10, cov. 3 70. kopp 6.80. trio 43 20 f 4.70. pl. 2.10. 2.70. 2 2t>. cov 9.70. kopp 5.80. LvnxprUa (2020 m.. eerste afd.) 1. Bingen Magowan (N. .Schouten) 1 25 8, 2. Adelaar S; 3 Blanchefloor. Winn: 5.30. pl. 150, 1.60. 1.40 cov. 5, kopp. 10.20. "iprijs 20(>) ml: 1 Y Y Hi.nov.-r K), kopp. 10 50. trio 155,20. Lvnxprijs (2020 m.. 2e af." 1 Bilmolt) 1.27 Winn. 18.70. pl. 4. 8.50. kopp. 9 60, Toto-on VORST of geen VORST DE BILT. Een gebied uan hoge luchtdruk strekt zich uit von Spanje tot Polen. Het heeft in noordelijke richting een uitloper, tie de afgelopen nacht ons land passeerde. Dit ging met weinig wind en weinig bewolking ge paard. Als gevolg hiervan daalde !u sommige delen tan het land de temperatuur tot één a twee graden onder het vriespunt. Tussen het hogedrukgebied en een op de K.N.M.I. DEELT Hogere temperatuur oceaan aanwezig depressiesysteem werd intussen door een vrij krach tige, zuidwestelijke stroming zach tere oceaanlucht naar West- Europa gevoerd. Deze lucht be reikte in de nanacht ook ons land en zal zich over het hele land uit breiden. Het blijft dus zacht voor de tijd van het jaar. De lucht is erg vochtig en er komt veel be wolking in voor. Ook morgen zal hieruit op enkele plaatsen wat lichte regen kunnen vallen. Zon: 7.id18.22maan: 13.06 —5.51: hoogw. Schev.: 11.1,3. Weer in Europa Helsinki geheel bew. 1 -4 0.1 Stockholm geheel bew. 0 -10 1 Oslo gehee! be-v\3 0 0 Kopenhagen geheel bew. 5 2 0.2 ïeheel bew 11 5 0.2 half bew 10 2 0.J onbewolkt 15 7 0 Weer in Nederland Den Helder geheel bew. 7 2 0 YpenbuiV motregen 8 2 0,1 VII ss in gen geijeel bew 8 1 0 Eelde mist 7 -1 0.1 De Bilt geheel betw. 9-2 0 Twente licht bew 9-10 Eindhoven zwaar bew 10 0 0 Z -Limburg half bew 10 1 0 HANGENDE ONDERZOEK (Van onze sportredacteur) ALMELO Trainer Jan de Bouter van Heracles Is voorlopig op eigen ver zoek van zijn functies ontheven. Dit blijkt uit een vanmorgen door het be stuur van de Almelose eredivisieclub uitgegeven communiqué met de volgen de inhoud: „In afwachting van het re sultaat van een onderzoek dat het be stuur voornemens is in te stellen naar aanleiding van een in de pers versche- nen artikel, heeft de heer De Bouter be- j sloten zich van de training te moeten onthouden. Zulks met instemming van het bestuur". Wij tekenen hierbij aan, dat er moei lijkheden zijn gerezen tussen het be stuur van Heracles en de heer De Bou ter naar aanleiding van een artikel in de Twentse Courant. Daarin uitte de trainer van de in degradatiegevaar ver kerende Almelose vereniging kritiek op 't beleid van 't betaalde voetbal bij He racles. Manager de heer J. Bijl. die in 't bezit is van 't diploma bondsoefenmees- ter zal hangende het onderzoek als trai ner fungeren. Schenk viel op 3000 m. in Bodoe BODOE De Noren hebben op de eerste dag van de internationale schaats wedstrijden te Bodoe het heft in handen genomen Björn Tveter won de 500 me ter in 42.0 en Per Willy Guttormsen zege vierde in 4.28.5 op de 3000 meter, op welke afstand onze landgenoot Ard Schenk door een val voor een ereplaats werd uitge schakeld. Svein Erik Stiansen, die op belde afstanden de tweede plaats bezette, leidt in het klassement met, bijna een punt voorsprong op Tveter. Kees Verkerk, die zich op de 500 en 3000 meter respec tievelijk als vijfde en zesde plaatste, staat ook in het- klassement zesde, terwijl Ard Schenk negende en laatste is. Karen Muir zwom wereldrecord DURBAN Karen Muir, de dertien jarige Zuidafrikaanse zwemster, heeft het wereldrecord op de 110 yards rugslag dins dag te Durban wederom scherper ge steld en nu gebracht, op 1 min. 8 sec Het was de derde keer in acht dagen, dat het record werd verbeterd. Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASRRO's. 'ASPR0' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. tiet&uMCq* ROTTERDAM Rotterdam wil een kunstijsbaan. Deze wens in de Maasstad niet voor de eerste maal aan de orde kan worden gerealiseerd als de gloednieuwe plannen van de schaatsvereniging ..Rotterdam", die onder haar leden schaatssterren als Kees Verkerk. Rudi Liebrechts. Jorrit Jorritsma en Peter Nottet telt. en de ïjshockeyclub „Rotterdam voor de sichting van een kunstijsbaan zullen slagen Beide verenigingen, die elkaar eerder met hun ijsbeanplannen nogal in het vaar water zaten, zijn nu gezamenlijk tot een initiatief gekomen Binnenkort start in de Maasstad een inzamelingsactie met het doel een bedrag van 1 miljoen gulden bn elkaar te brengen dat het. samen met de toezegging van de Nederlandse Sportfede Vnorhonrc A mciorrlim ratie en het al beschikbare geld mogelijk moet maken ergens in de Maasstad een UUIDCUIS zA.IIlSlt lUclIIl kunstijsbaan met Ijshockeybaan te bouwen Het complex, waarvoor de plannen al n ,5 1200 klaar liggen, zal een bedrag van ongeveer 4.5 miljoen.gulden vergen. Wereldkampioen i<on Olie 154.30 Kees Verkerk zal in ieder geval verheugd zijn al6 het allemaal lukt „Erg blij me Unileve: deze actie. Veel succes". zr> liet. hij dezer dagen uit het Noorse Trondheim seinen. ^ilP8 nadat hij van de plannen had gehoord. Hoogov. 108.30 119.20b 154.60X 108 40 119 40 RONDE VAN SARDINIË Arie den Hartog in de achterhoede ORISTANO De Belg Bernard van de Kerkhove heeft de derde etappe van de ronde van Sardinië, een rit over 171 km van Sorso naar Oristano gewonnen ln 4 uur 42 min 07 sec Op de tweede en derde plaats eindigden de Italianen Marcoll en Zandegu Laatstgenoemde behield de lei ding in het algemeen klassement Arie den Hartog eindigde als 51e en staat 39e j in het algemeen klassement. Universitair nieuws AMSTERDAM (ANP. i Aan de uni versiteit van AmMerdam zHn geslaagd voor hei examen: Doctoraal sociale wetenschap pen B. A Bruggtnk -Den Haag. en A. van Staden iLelden) AMSTERDAM Geslaagd aan de vrije universiteit voor de examens; propedeu tisch theologie: G. H. Schouten (Den Haagi Kandidaat* wiak en nar. weten- ach. J. C Veefklnd (Noondwljki. DELFT, - Aan de t h re Delft zijn geslaagd voor examen ingenieurs vlieg tuigbouwkundig Ingenieur: J J H Blom (Wassenaar) H A Mooi) D Haagi LEIDEN. - Aan de rijkaunlverwiielt te Leidon zijn geslaagd voor de examens doctoraal Ned. recht Z van Hovell tot Westerflier (Voorburgi. doctoraal kunst- geschiedendamej A V F. Ruempel i Voor schoten I. doctoraal psychologie Z Rege- Hnlc, cum laude (Leiden i; C. A J, Vlelc

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7