NIEUW SCHIPHOL over jaar in gebruik -Gouden- Cbruiloft^^ Uit betonnen termietenheuvel groeit moderne luchthaven 1» ZATERDAG 26 FEBRUARI 1966 DE LEIDSE COURANT Vreemde hocus-pocus met automatisch geleide en gestapelde vrachtwagentjes Centraal op de foto het stations gebouw en de pieren in aanbouw. Met name de middenpier, achter het stationsgebouw, is reeds duidelijk zichtbaar Dece heeft een lengte van 255 meter en splitst zich tn twee piertokken uoi» elk 115 meter. Rechts van het stationsgebouw staat reeds he, gebouw van de luchthavendirectie (9 verdiepingen)dat door middel van een trappehuis verbonden is met de verkeerstoren. Oeheel rechts gedeeltelijk zichtbaar het gebouw voor de Rijksluchtvaartdienst. i Schiphol van de (nabije) toekomst zal het verkeersplatform er ongeveer zo uitzien. Tussen de vliegtuigen en de drie pieren van het stationsgebouw zullen de kokers (Aviobruggen) een gesloten verbinding vormen. Ze kunnen zowel horizontaal als verticaal worden bewogen en bij de aankomst van een vlieg tuig voor de vliegtuigdeur worden gemanoeuvreerd. (Van onze Amsterdamse redacteur) SCHIPHOL Vrijdag 4 maart is het vijftig jaar geleden dat het departement van Oorlog op advies van wijlen kapitein H. Walaardt Sacré besloot nabij het (inmiddels gesloopte) fort Schiphol voor de militaire luchtvaart- afdeling een vliegweide in te richten. Het drassige lapje grond was 75 ha groot. Wanneer het er mistte, mocht niemand praten, want dan hoorde het handjevol personeel het motor geronk niet, dat de komst van een vliegtuig aankondigde. Piloten die in deze kom erwten soep waren neergedaald moesten op de tast maar zien hoe het stationsgebouwtje te be- if^i reiken. Thans wordt op dezelfde plaats door 1500 man gewerkt aan een 380 miljoen gulden kostend uitbreidingsplan, waar in één uur 2200 passagiers met 4000 stuks bagage kunnen worden afgehandeld. Het is berekend op 4 miljoen luchtreizigers per jaar (thans 1,8 miljoen), 95.000 commerciële vluchtbewegingen (thans 54.500) en een vrachtvervoer van 250.000 ton (thans 58.000). Wanneer dit nieuwe Schiphol in april officieel in gebruik wordt genomen, heeft Nederland een lucht haven die zich kan meten met de modernste, de best geoutilleerde ter wereld. Ken luchthaven bovendien met een geheel eigen gezicht, want binnenhuis architect Kho Liang Ie heeft de strikte opdracht, de interieuren van de gigan tische aankomst- en vertrekhal met hun restaurants, winkels, ontvangstruimten en kantoren een typisch Nederlandse toets te geven. De meeste luchthavens, zo heeft de Schipholdirectie gerede neerd, zijn onpersoonlijk. Als 't er niet op stond, zou je soms niet weten, of je in Frankfurt of Milaan bent. In Neder land, dat zichzelf in niet geringe mate verkoopt door zijn imago, moet dat an- !ders zijn. De reiziger dient, met één voet nog op de vliegtuigtrap (die er overigens niet meer zal zijn; men gaat werken met 25 beweegbare luchtbrug gen) al te voelen: ik ben in Amsterdam en ik voel me er thuis. Maar zover is het nog niet. Momen teel is het nieuwe Schiphol nog 'n on gastvrij decor van bizarre betonstaket- sels, die er op de platte Haarlemmer- meergrond 'n beetje raar bijstaan waar straks 't reuzc—eb van aan- en afvoerwegen ligt, ziet men niet meer i dan 'n onherbergzaam maanlandschap, j waarover de eerste astronauten zich met brullende bulldozers voortbewegen. Geen afgerond beeld dus op de dag, waarop Schiphol en de Haarlemmer meer een gouden bruiloft vieren, die I ook letterlek veel goud in de polder heeft gebracht slechts een gebrekki ge momentopname. Maar als je hem goed bekijkt, staat er toch al een hele boel op. TORENHOOG Het 107 meter lange, 101 meter diepe en 17 meter 40 hoge stationsgebouw is glas- en waterdicht, de 270 meter lan ge wijsvinger van de zuidpier ook, ter wijl de gevorkte middenpier (lengte 370 meter) in ruwbouw gereed is en voor de 275 meter lange noordpier de fundering is gelegd. De verhoogde voor- rl|weg, waarlangs men straks de ver trekhal bereikt, is voor negentig per cent klaar en van het 48 meter lange, 35 nieter hoge gebouw luchthavendirec tie zjjn al enkele verdiepingen bewoon baar het wordt nog dit voorjaar op geleverd, waarna een kolossale, maar geleidelijke verhuizing begint. Ook de 53 meter hoge verkeerstoren wordt in de lente opgeleverd, waarna de rijksluchtvaartdienst onmiddellijk be- Ds boitur- van een nieuw verkeers- areaal voor Schiphol maakt het noodzakelijk om rijksweg (Am sterdam-Den Haag-Rotterdam)bo venaan de foto zichtbaar, over een pfstand van km. om te leggen. Aangezien dit nieuwe gedeelte van de rijksweg een in aanleg zijnde baan zou kruisen, diende ter plaat se van deze kruising een tunnel te worden gebouwd. Dit kunstwerk (op de foto in het middenkrijgt een lengte van 830 meter en bevat vier wegkokers: twee voor de rij banen van de rijksweg, een voor fietsers en ander langzaam verkeer en een voor het dienstverkeer van de luchthaven. gint met het inbouwen van de gecom pliceerde apparatuur, die de luchtver- keersagent anno 1970 nodig zal hebben. Het RLD-gebouw zal tegen het eind van het jaar voltooid zijn. Voor het ge bouw civiele dienst van de KLM en het vrachtcentrum zijn de funderingen ge legd en de futuristische pijp van beton, die even verder oprijst, is de centrale schacht voor het 10 verdiepingen hoge kantoorpaleis, waarin de vele vestigin gen op de luchthaven een plaats krij gen. Het energiegebouw is klaar en de warmtecentrale met zijn totale capaci teit van 10 miljoen kilocalorieën werkt al. De voltooiing van de politie- en brandweerkazerne (waar men van de slaapzalen is afgestapt en iedereen een eigen kamertje krijgt) wordt in okto ber verwacht. Aan de platformen, par keerterreinen en wegen in het areaal wordt noest gewerkt. TERMIETENHEUVEL Ook naar de verre omgeving zendt deze betonnen termietenheuvel zijn wriemelende massa werkmleren uit. In Badhoevedorp b.v. herkent men al het contour van het eerste echte klaverblad in Nederland, waar de rijkswegen 4 en 6 elkaar straks gaan kruisen. In juli, hoopt de luchthavendirectie, zal rijks waterstaat dit karwei geklaard hebben, terwijl dan ook de omlegging van rijks weg 4 een feit moet zijn. Het viaduct, dat de Schipholweg over deze vitale ver keersader heen gaat leiden, is al bijna klaar, evenals de nieuwe brug over de ringvaart voor het verkeer Amster dam-Den Haag. De twee tunnels, waar langs auto's en treinen straks onder de startbaan 0927 zullen duiken, naderen hun voltooiing. HARTEWENSEN Resten twee hartewensen: goedkeu ring voor de aanleg van de spoorweg Amsterdam-Schiphol-Den Haag (dit jaar verwacht) en een weg, die via Am stelveen en Ouderkerk verbinding geeft met de grote ader Amsterdam-Utrecht, zodat de beruchte flessehals eindelijk verdwijnt. De aanleg van de spoorlijn vormt een hoofdstuk apart. Over zijn hele leng te van 36 kilometer, gerekend van de grens van Amsterdam tot de aanslui ting op de oude lijn bij Warmond, komt geen enkele gelijkvloerse kruising voor. Behalve het 4500 meter lange onder grondse deel onder de luchthaven Schip hol en het gedeelte binnen Amsterdam, zullen er 26 bruggen, tunnels en viaduc ten in worden gebouwd. VERGEZICHT INCLUSIEF Wie aan Schiphol denkt, denkt aller eerst aan het stationsgebouw, dat kos mopolitische wereldje met zijn facade van luxe, zijn zonneterrassen en zijn restaurants, waar het vergezicht op de boeiende vliegtuigbewegingen inclusief is. Maar economisch gezien is 't vracht gebouw niet minder belangrijk en dat accent zal in de toekomst nog zwaarder worden. De naoorlogse ontwikkeling (van 2,7 miljoen kilo in 1946 tot meer dan 70 miljoen kilo in het afgelopen jaar) doen de koffiedikkijkers vermoe den, dat het in 1975 ongeveer 250 mil joen kilo zal zijn. Daar kun je eenvoudig niet meer aan gaan tillen. Verregaande mechanisatie is een gebiedende eis. Het zal er op de 18.400 vlerkante meter van het nieuwe vrachtgebouw dan ook als volgt toe gaan. Zowel de goederen, die van de vliegveldzijde worden aangevoerd im- port en transitoals de zendingen, die van de landszijde komen (export) wor den via een mechanisch sorteersysteem gesplitst naar bestemming, vervol- 1 gens gaan zij. per bestemming, in spe ciale loodswagentjes. Waarin zij. zo lang zij in het gebouw zijn, ook blij- AUTOMATISCH GELEID Deze wagentjes bewegen zich langs in de vloer aangebrachte geleidingen auto matisch door de loods eik voertuig wordt vanaf een centraal paneel naar de juiste plaats gedirigeerd. In 't mid den van de loods bevindt zich een ruim te van 44 bij 34 meter, waar de bela den loodswagentjes automatisch wor den opgestapeld. Weer met behulp van een bedieningspaneel kan de vracht- verkeersagent op leder gewenst mo ment leder gewenst wagentje oproepen en dirigeren naar iedere gewenste Deze hocus-pocus is mogelijk dank zij een elektromechanisoh coderingssys teem, aan het hoofd waarvan 'n com puter staat. Niet alleen de afhandeling van passagiers en bagage zal dus in 't nieuwe Schiphol volautomatisch ge- I schieden, maar ook die van alle vracht. De arbeidsbesparing is enorm, de effi ciëntie stijgt beduidend. PRIK IN DE KAART Wijlen kapitein Walaardt Sacré wist niet, wat hij ontketende, toen hij er gens tussen Aalsmeer en Badhoevedorp in de kaart prikte en zei: „Hier dan maar". Jan Dellaert echter wist het wel. Het is deze luchtvaartpionier, aan wiens brein de visie ontsproten is. die nu in beton en staal eindgestalte krijgt. De geschiedenis van 50 Jaar luchtha ven wordt gedomineerd door zijn on wrikbare overtuiging, dat er brood zat in de burgerluchtvaart en dat het, wat Nederland betrof, niet bij de kruimels hoefde te blijven. Tegen de zin van veel hogere auto riteiten dan hij, dreef hij zijn plannen door. Zelfs het slaan van de eerste paal heeft hij niet meer mogen beleven, dat deed het tweemanschap van Stapele- De Mul voor hem, dat hem opvolgde. Maar wanneer meer en meer passa giers straks, op een bewegende vloer Economisch gezien is een modern vrachtgebouw voor een luchthaven van groot belang. Van het toekom stige nieuwe gebouw is de funde ring reeds voor een deel gereed. Midden op de foto is de centrale kern zichtbaar van het kantoorge bouw voor luchtvaartexpeiliteurs en vrachtafdelingen van luchtvaart maatschappijen. Mechanisatie zal de boventoon voeren in het nieuwe vrachtgebouw, dat een oppervlakte krijgt van 18.400 vierkante meter.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9