u Ook papieren bommen braken Duitse weerstand Psychologische oorlogsvoering in 1940-1945 I n OORDEX Ingenieurs van Ford denken al aan LANDBOUW VAN JAAR 2000 'A Basketbaltitel blijft voor „gedoodverfden ONDERAAN GEDRANG Horn: Rous is een dictator DINSDAG 22 FEBRUARI 1966 DE LETDSE COURANT Miljoenen van dergelijke zegels zijn tijdens de bezetting over ons land gedropt. De bedoeling was duidelijk: het is gedaan met Seys Inquart, in de volksmond Zeseneenkwart genoemd. (Van een c ONDER de hobby's waarmee een mens zijn vrije uren zinvol wil doorbrengen, neemt het ver zamelen van iets een zeer grote plaats in. Het is een zeer verbreide hobby en iedereen kent wel iemand in zijn naaste omgeving, cfe oen plotselinge belangstelling aan 3e dag legt, wan neer hij een postzegel, een lucifers doosje of een suikerzakje ziet. Die persoon zal dan niet rusten, voordat hij het in zijn bezit heeft, als het ten minste aan zijn collectie ontbreekt. Teracht gebruikt men ipn aanzien van deze hobby dan ook de term: verza melwoede. Tot deze verwoede ver zamelaars behoort de heer Jan de Groot uit Santpoort. Uitzonderlijk is zeker hetgeen hij verzamelt, namelijk alles wat betrekking heeft op de psychologische oorlogsvoering tijdens de Tweede Wereldoorlog. bijzonder interessant, zegt Jan de Groot. Vooral die kranten en mededelingenbla den zijn door knappe koppen in elkaar gezet De Duitse lezer of lezeres moest zo laat mogelijk In de gaten krijgen, dat het geschrift uit het geallieerde kamp kwam en tegelijkertijd moest hij of zij geprikkeld worden tot verder lezen. De meest geraffineerde methoden werden toegepast. Het „vergif" zat er vaak zo verborgen in, dat het nauwe lijks te onderkennen was, hetgeen juist zo demoraliserend we~kte. De Duitsers waren veel grover in hun materiaal. De Groot toont een op het eerste gezicht niet veelzeggende kaart. Houdt men deze tegen het licht dan ontwaart men een naakte vrouw in een uitdagende houding. WAREX (WAPENS neergelaten en verspreidden allerwege a In totaal houden zich hiermee over heel de wereld slechts een honderdtal mensen bezig, die zich aaneengesloten hebben in de „International Association of Psychological Warfare Historians and Collectors of Aerial Propaganda Leaf lets". De Nederlander Jan de Groot is hier een zeer gewaardeerd lid van, niet alleen, omdat hij een grote, waardevol le collectie bezit, maar ook omdat hij van dit onderwerp een grondige studie [Iheeft gemaakt. Hij kan er uren over Overtellen en als hij de gelegenheid krijgt een deel van zijn verzameld materiaal te tonen, raakt men spoedig geboeid door de onvoorstelbare verscheidenheid van het propagandamateriaal, dat door de geallieerden en door de Duitsers in de tweede wereldoorlog is gebruikt. Bijna compleet „Mijn Nederlandse collectie is op 5 procent na compleet", zegt hij niet zon der trots. „Zo heb ik onder mper het eerste exemplaar van „Vrijheid Ver gaat Niet", het eerste vlugschrift in het Nederlands, dat in oktober 1940 door de Royal Air Force boven ons land werd uitgeworpen. Bijzonder blij ben ik met het „Oranjekrantje", dat zeer zeldzaam dat ook in het begin van de oor log boven Noord-Limburg door de RAF is uitgeworpen. Hier en daar moet nog alles zitten, waarop de bezitter mis schien niet eens zo heel veel prijs stelt. Nou ja, hij vindt het wel leuk, omdat hij het tijdens de oorlog zelf gevonden heeft en bewaart het ergens in een lade of tussen een boek. Daar blijft het ver borgen en zal het vroeg of laat zoek raken. Hetgeen toch wel bijzonder jam mer is. Mensen, die zoiets hebben, kun nen dit daarom beter aan mij geven. Dan blijft het tenminste voor het nage slacht bewaard en kan men de jeugd leren, dat in de tweede wereldoorlog de weerstand van de Duitsers niet alleen door metalen bommen gebroken is, doch ook door papieren. Woorden zijn ge- vaarlijker wapens geweest dan door de meeste mensen wel gedacht wordt. Weet u bijvoorbeeld, dat in het eerste half jaar van 1942 alleen reeds bov< Op deze wijze wilden de Duitsers het moreel van de geallieerde frontsoldaat ondermijnen. Of op deze huilerige ma nier: Hij toont enkele pamfletten: een schreiend kindje, dat vraagt: „Wan neer komt daddy terug?" of een sol daat, die hartroerend afscheid neemt van zijn vrouw of meisje, met als tekst: „Zult u haar nog ooit terugzien. Tommy". Jan de Groot is in het bezit van meer dan 2000 variëteiten op het ge bied van propagandamateriaal van de psychologische oorlogvoering. Hij heeft alles keurig in mappen en in plastic hoezen opgeborgen en in» drie catego rieën verdeeld: de witte, grijze zwarte propaganda. Deze verdeling is officieel in de psychologische oorlog voering. Wit is het propagandamate riaal, waarin de bron van herkomst wordt vermeld, zoals „De Vliegende Hollander". Grijs heet het materiaal, waarin de bron van herkomst niet zo duidelijk te ontdekken is, zoals „Nach- richten für die Truppe" en zwart het materiaal, dat zuiver vervalst is, zoals textielkaarten en distributiebescheiden. Zo oud als de oorlog Jan de Groot, die thans 35 is, begon met deze hobby, toen hij nog een jon gen was. Met een ware woede verza melde hij alles wat uit vliegtuigen naar beneden dwarrelde. Soms liep of fietste hij kilometers om iets te vinden en toen de oorlog geëindigd was, bezat hij een collectie van ruim 200 stuks. „Ik ben toen systematisch gaan verzamelen", vertelt hij „en me vooral gaan verdie pen in de betekenis van de psychologi sche oorlogvoering. Nieuw is deze niet. Generaal Robert McClure, het hoofd van de PWD tijdens de tweede wereld oorlog, zegt ervan: „Psychologische oorlogsvoering is zo oud als de geruchten, die over Hanni bal werden gefluisterd en de methoden, die door George Washington werden ge bruikt om de huurlingen over te halen te deserteren". „Ik zou haar dus zo oud als de oor log zelf willen noemen. Hoeveel deze psychologische oorlogsvoering der geal lieerden tot de overwinning heeft bijge dragen, valt moeilijk concreet aan te geven. Er zijn niet veel boeken hier over verschenen, ik heb er zelfs slechts vier maar daarom is het juist zo interessant zich in dit onderwerp te verdiepen. Het is nog een beetje onont gonnen terrein. En daar pionier ik graag een beetje in. De Ford Typhoon II is een trekker zoals ingenieurs den ken. dat hij er in het jaar 2000 uit zal zien. Maar hoe ziet de toekomstboerdery er uit waarop deze machines misschien in bedrijf zullen Dat het landbouwbedrijf van heden in de toekomst zal veranderen staat, vast en niet alleen doordat de wis selwerking tussen behoefte aan mechanisatie en de mo gelijkheden van de techniek steeds groter wordt. Ten ge volge van de enorme groei van de wereldbevolking komt er een geweldige toename van de vraag naar voedsel. Reeds nu heerst er honger in grote delen van de wereld. Wil de mensheid blijven be staan, dan zal het voedsel probleem in één generatie moeten worden opgelost. In de komende 50 jaar zal de voedselproduktie daarom vele malen moeten worden ver- grqot. De verhoogde produk- tie moet worden bereikt met een afnemend aantal krach ten ln de landbouw over de gehele wereld. Hoe men zich de boerderij van de toe komst heeft gedacht. bUjkt uit bijgaande afbeeldingen. De op een ruimtestation ge lijkende modelboerderij ls het regeling»- en onderzoek centrum. Vanuit dit centrum dirigeren technici alle ma chines met behulp van af standsbediening. Het zaaien en oogsten van de gewassen wordt- met elektronische ma chines bijna tot op de minuut geregeld. Uit de zonnekracht wordt alle benodigde energie gehaald. De overschotsener gie van zonnige dagen kan worden opgespaard voor minder zonnige perioden. Vlak bij het regelingscen trum ls de researchafdeling van waaruit alle proeven worden geleld. De overkap ping geeft mogelijkheden om verschillende weersomstan digheden na te bootsen. Hier kunnen bijvoorbeeld snel groeiende gewassen worden ontwikkeld onder omstandig heden, die men volldeig ln de hand heeft. De mogelijk heid van meer oogsten per jaar op hetzelfde veld wordt hier onderzocht. Ook zal men geheel nieuwe planten vinden door genetische mu taties. die optreden tenge volge van ideale omstandig heden van licht, temperatuur en vochtigheidsgraad. Alle produkten van deze boerderij bergt men onder de grond op in grote ronde con tainers. Deze containers pas sen in een buizenstelsel. Door middel hiervan kunnen de produkten naar de plaat sen van afzet worden ver stuurd. Watercultures geven even eens een bron van voedsel produktie. Hierin kunnen planten (veeal algen) wor den gekweekt. Deze hebben een 1-j.oog gehalte aan eiwit- houdende bestanddelen, die worden gebruikt zowel voor menselijk als voor dierlijk Enige malen per Jaar haalt een machine de oogst bin nen. Deze machine stelt men zich voor als een over het wateroppervlak gaande reus achtige stofzuiger, die de verzamelde algen door onder grondse bulzen direct naar de plaste van verwerking brengt. De boerderij van de toekomst heeft waarschijnlijk toch ook nog landerijen. Deze worden bewerkt door atoom aange dreven trekkers, die grote ploegen trekken. De ploegen hebben geen conventionele sohaxen. Ze bewerken de grond door opparaten, die supersonische golven opwek ken. Supersonische golven zijn golven, die sneller zijn dan het geluid. De ploegen zijn 12 meter breed. Voor vervoer en opberging kun nen de zijstukken naar ach teren worden geklapt. De boerderij van morgen heeft misschien ook een eigen weerstation. Door middel van radar kunnen alle weergegevens voortdu rend worden vastgelegd. Voorspellingen op lange ter mijn kunnen worden gedaan door gebruik te maken van de gegevens van weerraket- ten. die in de wereldruimte rondzwerven. JAN DE GROOT worpen? Boven bezet gebied dwarrelden er 145.000.000.000 naar beneden. Tus sen D-day en de Duitse overgave heeft de PWD (de Psychologische Oorlogs- i/RÖOIAVOND 1941 SURPRISE VOOR HITLER y.-T-mithor.i Hopt Wl hart, -i* krijgt, wif it gxtd "r'Jd gryurt. a» aae 't rsr.3 fcnjgt kij d* gard i - ZIE GINDS KOMT Zff finds kwnt ntt 3 biljoen) vlugschriften laten ver spreiden boven Duitsland en het deel van West-Europa, dat nog niet bevrijd Ik gebruik hierbij maar de verzamel- term „vlugschriften", maar dat is niet helemaal juist. Er is van alles naar be- i neden gegooid: boeken, tijdschriften, na gemaakte Duitse kranten, zakjes met thee of snoepgoed, pakjes sigaretten, in structies voor bepaalde wijken van ste den, die onder granaatvuur kwamen te liggen, vrijgeleiden voor Duitse solda ten, die zich wilden overgeven, vervals te textiel- en levensmiddelenkaarten, vervalste postzegels en bankbiljetten, prentbriefkaarten, die een Duits post stempel hadden, enfin, het is teveel om op te noemen. Falsificatie Jan de Groot toont verschillende voor beelden van zulk propagandamateriaal, bijvoorbeeld „Mitteilungen für das Of- fizierskorps", zoals dit door het OKW Oberkommando der Wehrmacht) werd uitgegeven. In werkelijkheid is dit ex emplaar echter ln Londen gedrukt. Op maak en lettertype zijn zo gelijk, dat het niet van de officiële Duitse uitgave j te onderschelden is. Zo werden ook de j „Nachrichten für die Truppe" vervalst 1 en hele exemplaren van de „Frankfur ter Zeitung" en de „Völklsche Beob- achter", het lijfblad van Adolf Hitler. De studie van deze vervalsingen is (Van onze basketbalmedewerker) DEN HAAG - De strijd om de basket baltitel blijft zowel by dc dames als bij de heren tussen twee „gedoodverfden" gaan. Bij de dames zijn dit A.M.V.J. en Blue Stars en omdat beide ploegen weer op duidelijke wijze wonnen, blijft alles toe gespitst op de returnontraoeting tussen A.M.V.J. en The Blue Stars. Aan de staart van de ranglijst bij de dames ziet het er na veertien wedstrijden, dus met nog acht voor de boeg. wat onduidelijk uit. Bijna zeker van degradatie is het puntloze N.D.H.. terwijl White Stars pas twee pun ten heeft en R'dam-Zuid vier. Toch kan DED met acht punten zich nog niet veilig voelen. Vrijwel eenzelfde situatie bestaal in de eredivisie heren. De in de tweede helft van april te spelen wedstrijd Herly— Flamingo's zal de doorslag moeten geven, al staat het ongeslagen Flamingo's boven aan. gevolgd door Herly met slechts twee verliespunten. Nummer drie. het Delftse Punch, en runner-up Landlust staan met resp. acht en tien verliespunten te ver Ook in deze klasse is het onderaan de ranglijst een enorm gedrang. Het punt loze EBBC ls er het slechtst aan toe Wils kracht heeft vier punten maar krijgt nog een aantal eenvoudiger wedstrijden te spelen. De huidige landskampioen The Wolver heeft slechts zes punten behaald. In de overgangsklasse ls de ranglijst volgorde vrn meer belang dan in voor gaande jaien De kampioen verwerft au tomatische promotie naar de eredivisie De nummers twee tot en met vijf vormen met de winnaar van de districtskampioen schappen en de winnaar van de beide zes de en zevende plaatsen uit de A- en B- afdeling een nieuwe overgangsklasse De stand in de overgangsklassen is: AMVJ R'daxn 13- Dagg 11- 0 Onder de overgangsklasse zullen in de landelijke competitie rayonklassen worden gevormd, die zijn Ingedeeld in vier groe pen. Wat West 2 betreft, wordt de situatie, uitgaande van de huidige stand, dat mo gelijk Taveno UW en AMVJ R'dam de graderen en dat automatisch promoveren de twee besten uit de districten Den Haag, R'dam en Utrecht. Dan 16 er nog I Niet slecht j De Haagse teams deden het 't afgelopen weekend niet slecht. Punch speelde wells- waar geen briljante wedstrijd ln de ere divisie maai' kwam. uitsluitend spelend met het basisteam Tideman. De Haan. Bruin, Valstar en Elam tegen DED in i Amsterdam tot 70—62. In de eerste klasse I stevent Survriki op de titel af Ditmaal moest Rotterdam Zuid eraan geloven. I Het vijftal Van Eijk, Petrici, Ferrler, I Lijcwan en Chin-a-paw zorgde voor een i flinke voorsprong, waarna de reserves I werden Ingezet, wat de Rotterdammers de kans gaf om tot op vijf punten ln te lopen Toen kwam het basisvijftal weer in het veld en zorgde voor een 6755- overwinning Argus leek meer gehandi capt door de afwezigheid van Hans Pouw en Ekko Smit maar Richard Pouw was de grote man en na de ruststand 33—28 kwam Argus tot een 90—60-overwinning op Thor The Bona Stars gingen naar Amsterdam om daar met 58—50 te zege vieren over FAC Rugslagrecord verbeterd KIMBERLEY Het zeventienjarige Zuidafrikaanse zwemstertje Ann Fair- lie heeft gisteren in Kimberley het wereldrecord op de 110 yards rugslag verbeterd en gebracht op 1 min. 8.6 se conden. Het oude record stond sedert j tien augustus 1965 op naam van haar i dertienjarige landgenote Karen Mulr met 1 min. 8.7. seconden. Deze laatste eindigde als tweede in 1.08.8 en dp Fran- caise Christine Caron werd derde in 1.12.1. LONDEN. Scheidsrechter Leo Horn heeft ln het Britse blad DaUv Mail de president van de FIFA. sir Stanley Rores Ln opspraak gebracht nadat bekend ge maakt was dat Horn niet als scheids rechter gekozen was voor de wereldkam pioenschappen voetbal in juli ln Enge land. Horn zou tegen een verslaggever van de Britse blad gezegd hebben, dat hij de president van de FIFA een diktator „Ik ben een vrij mens en kan dus vrij uit spreken Her scheidsrechterscomité 'van de FIFA neem ik niets kwalijk. Het doet slechts wat hij de president van de FIFA zegt", aldus Hom ln de Daily In de Daily Mail stond voorts dat Hom in internationale voetbalkringen als een van de bekwaamste soheidsrpchters ter wereld wordt gezien. Prins Bernhard opent Geesinks studiocomplex het nieuwe filmproduktiecentrum Geesink aan de Duivendrechtsekade te Amsterdam, waarin Dollvwood en Star- film zijn opgenomen, officieel te openen. Op deze datum zal Geesink's filmproduc tie tevens 25 Jaar bestaan.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9