ED. LELIE: „IK HEB NOG NOOIT EEN VENT ONTMOET, DIE AAN WERKEN KAPOT GING" De Gaulle: troepen uit Franse NAVO IN SOEDAN BEDRIJFT MEN VOLKENMOORD Y.N. Hoogste beloning voor idee Standbouwer in zijn hand stuift met horloge door de wereld DINSDAG 22 FEBRUARI 1966 DE LEIDSE GOURANT PAGINA 5 hoogst nuttig, ook gewoonweg winter zijn plicht doet. In Okhi, een oliecentrum in het Russische Sakhalin, kan men al dat moois echter niet hebben. Elke dog moeten palen en leidingen schoonrespectievelijk weer lelijk gemaakt worden. Anders knapt de zaak af. K.V.P. laakt crisis in (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Waarom stelt de Ne derlandse regering de volkenmoord, die in Soedan plaats vindt, niet evenzeer aan de kaak, als de apartheid in Zuid- Afrika en Rhodesië? Op deze vraag, op geworpen in de KVP-commissie voor Buitenlandse Zaken, die maandag In Den Haag luisterde naar een inleiding van mr. J. A. Mommersteeg over de Ver. Naties, werd geen antwoord gege ven. Noch de Afrikaanse landen, noch de westelijke landen hebben er kenne lijk behoefte aan de rassendiscriminatie, die ln Soedan, maar ook in Tibet en in Perzië plaats vindt, even krachtig te veroordelen en te bestrijden als de apartheid in landen met een blanke re gering. De KVP-commissie, voorgezeten door prof. Mathon, concludeerde, dat hier sprake is van meten met twee maten. Men sprak in dit verband zelfs van een soort schijnheiligheid. De heer Mom mersteeg, lid van de Tweede Kamer, meende dat politieke motieven wellicht een rol spelen. Hij geloofde niet, dat de Nederlandse regering het onrecht, dat honderdduizenden negers in de Soedan ondergaan, in de vergadering van de VN openlijk aan de kaak zal stellen. Misschien zou men via de geheime di plomatieke kanalen pogingen kunnen ondernemen er iets tegen te doen. Deze conclusie was uiteraard 'n zeer onbevredigende na de inleiding.van mr. Mommersteeg over de taak van de VN. Hij had daarin een groots perspectief ontvouwd van sociale gerechtigheid in alle landen, omdat men deze niet al leen voor de eigen staat kan verlangen. De kloof moet overbrugd worden. De feitelijke afhankelijkheid van de volke ren wordt steeds groter. De internatio nale gemeenschap van de naties moet een internationale rechtsorde tot gevolg hebben. De wereld moet, zij het ook stapvoets, naar een eenheid worden ge bracht, via gemeenschappelijke spelre- (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De hoogste belo ning, ooit In Nederland voor een idee uitgereikt, ging gistermiddag naar een Deen De gelukkige was K. E. Jensen, test-technicus op het I B.M.-beproevings- lahoratorium in Uithoorn. Hij kreeg 20 procent van de netto-besparing, die zijn breinbrouwsel gedurende het eerste jaar zal opbrengen, zijnde 10.400 gulden, i Tot nu toe werd het record gehouden I door de PTT, die enkele jaren geleden «■n employé voor een idee 10.000 uit keerde. In wezen leek de uitvinding van de 33-jarige heer Jensen, die in Jutland geboren is, maar naar Nederland kwam, toen hij in een jeugdherberg zijn huidige vrouw ontmoette, dóódsimpel. Tijdens het testen van een nieuwe elektronische rekeneenheid stelde hij voor de afzon derlijke aan- en uitschakelaars van het apparaat door een enkele druktoets te vervangen. Hierdoor kon de bedrading van het schakelmechanisme en de scha keling zelf aanzienlijk worden vereen voudigd De verbetering levert de I.B.M. meteen het eerste jaar al een netto- besparing van 55.000 op daarvan gaat dus 20 procent naar de heer Jensen. gels op verschillende gebieden Mr. Mommersteeg wees erop, dat de communistische en Afro-Aziatische landen regelmatig met elkaar overleg plegen en met een gezamenlijk stand punt in de vergadering van de VN ver schijnen. Hij hekelde het in felle be woordingen, dat een dergelijk overleg in de westerse wereld, die door de groei van het aantal VN-leden, toch al in 'n minderheidspositie is gekomen, geheel ontbreekt. Het westerse optreden lijkt daardoor geheel vrijblijvend, soms zelfs chaotisch en het heeft vaak geen enkel resultaat. De crisis, die de VN heeft beheerst in 1964, is nog steeds niet opgelost. Men wil de zaak echter niet op de spits drij ven. Mr. Mommersteeg achtte het nood zakelijk, dat een duidelijke afbakening van de bevoegdheden van de verschil lende organen van de VN nu tot stand komt. Wanneer die bevoegdheden ge heel in handen van de algemene verga dering zouden komen, zou deze een po litiek gevaarlijk instrument kunnen worden. Aan de andere kant achtte mr. Mommersteeg een „wegen" van de stemmen der landen, naar grootte en- of inwonertal geen haalbare zaak. Ontuchtpleger gearresteerd BARNEVELD (ANP) Verdacht van het plegen van ontuchtelijke hande lingen met een twaalfjarige en een veer tienjarige jongen in het Schaffelaarse bos te Barneveld, is de achtentwintigja rige C. J. uit Lunteren gearresteerd. DAG IN - DAG UIT - DAG IN - DAG UIT - DAG IN - DAG UIT „Vijfdaagse werkweek heb ik weer afgeschaft'' Een doodnormale dag uit het leven van standbouwer en publi- citeitsman Ed Lelie: dinsdag 8 februari 1966. Om zes uur 's mor gens duikt hij fors gebrild en glad geschoren op in zijn atelier aan de Haagse Kazernestraat. Hij stookt de kachels op, inspec teert de werkschema's. „Als straks de schilders en timmer lieden komen, kunnen ze tenmin- ste meteen aan de slag. Doe ik het niet, dan gaan ze eerst een kwartier hun handen warmen. Dat kan ik in mijn zaak niet heb ben". Tegen zeven uur stapt hij in zijn zes meter lange Chevro let en stuift hij door de stille polders naar Schiphol. De meter \op het dashboard geeft op een /gegeven moment 160 kilometer aan; de maximumsnelheid is 180. maar deze keer wil hij niet het onderste uit de benzinekan. Het vliegtuig naar Berlijn vertrekt pas om acht uur en hij heeft dus alle tijd. De tickets zitten sinds gisteravond in zijn rechterbin- nenzak. Hij vliegt per jaar voor een slordige 50.000 gulden. Me neer vraagt, of het zo goed is. Om elf uur heeft hij zijn eerste bespre king ten westen van de Muur, maar als het vliegtuig grommend uit een sneeuwstorm op Tempelhof wil landen, ziet de piloot tot zijn verbijstering 'n groep sneeuwruimers' vóór hem op de baan opdoemen. De vier straalmoto ren spuiten loeiende banieren van vuur als hij zijn machine ln één verschrik kelijke seconde loodrecht trekt en over de hoofden van de sneeuwruimers jaagt. Ed Lelie pakt op dat moment een blauwdruk van zijn nieuwe stand en vouwt hem zorgvuldig op. Dan kijkt hij op zijn horloge. „Als die kerels nou -van de baan afgaan", denkt hij, „haal- ik het nog net". Twee uur later Is hij ©p de terugweg, die hij halverwege zal onderbreken voor een middagbespre king in Hamburg. In Berlijn is alles naar wens verlopen. Hij heeft nuttige contacten gelegd, een stand verhuurd, plannen voor een nieuwe expositie besproken. Tijd is Datzelfde gebeurt ook in Hamburg. Handen schudden, kernachtige volzin nen aan elkaar rijgen. Loven, bieden en een uiteindelijke prijs afmaken. Als hij daarna het vliegveld belt, hoort hij, dat alle vluchten zijn afge last. Dat betekent, dat hij morgen om zes uur de kachel in zijn atelier niet kan opstoken. Hij gaat vroeg naar bed. laat zich om zes uur wekken en bere kent in ijltempo de maten van een nieuwe stand, die vandaag gebouwd moet worden. Om zeven uur belt hij vanuit zijn hotelkamer zijn vrouw. Als hij om half negen naar het vliegveld gaat, krijgen zijn medewerkers vier honderd kilometer verder kersverse i»i- structies. En het leven gaat door. Tijd is geld. Polotrui van Dralon. Maten 92-122 v.a. f. 7,95. Bretelbroek van wol met nylon. Malen 1 - 5 v.a. f. 3,75. Vraag de nieuwe, kleurrijke "aankleedfolder" van Delana Bij uw winkelier. Dan kunt u meteen die vele prachtige modellen bewonderen uit Delana's nieuwe collectie gebreide kleuter- en kinderkleding! In het vliegtuig pakt hij zijn Succes agenda, waar zijn dagen in kleuren gestalte krijgen. Blauw is de stand van de ANVV in Parijs. Nog deze week vertrekken zijn trucs naar Frankrijk. Opbouwen. onderhouden, afbreken. Desgewenst levert hij de charmante bloemenmeisjes er tegen scherp gecalculeerde prijzen bij. Het zelfde geldt voor de koffiekoppen (met schotels), spreekgestoeltes, molens, kapstokken. Als Lelie wat aanpakt, doet hij het meteen goed. En in vlie gende haast. En zonder flauwekul. In zijn magazijnen staat voor tonnen aan materiaal, in zijn ateliers werken 18 man. zijn wagenpark yan zeven aur to's staat dag en nacht klaar om de verwende, lastige klant op zijn wen ken te bedienen. „Vrije tijd kennen we niet", zegt hij met barse nonchalan ce, „mijn mensen moeten altijd klaar staan. Daarom heb ik ook die vijf daagse werkweek weer afgeschaft. Voortaan werken we gewoon op zater dag, want dit werk krijg je in vijf da gen met geen mogelijkheid rond". Martiaal besnord Het heilig strijdersvuur, dat hem nu in jachtig tempo door het etmaal stuwt heeft hij geërfd van zijn vader, een martiaal besnorde diamantbewerker, die later furore maakte als handelaar in auto-accessoires. „Een geweldig man", herinnert de zoon zich haar scherp, „hij was secretaris van Hen ri Polaken, één van de oprichters van de beroemde diamantbewerkersbond. In optochten liep hij ook altijd met zijn broer voorop. Het was een man met geweldige idealen, met een groot ge voel voor recht. Een zakeninstinct, dat had hij ook. Toen hij in het auto spul begon, werden de wagens nog bloot afgeleverd. Een richtingaanwij zer zat er bijvoorbeeld niet op en dat had ook geen zin, want het was veel goedkoper uit, wanneer je je hand uit stak. Als je dat in Amerika deed, bete kende het, dat je rechtsaf wilde, maar in Afrika gingen ze prompt linksaf. Er was geen touw aan vast te knopen. Vader begon met de installatie van carbidlantaarns. Op het moment, dat hij Nederland vol met carbid had ge stopt, kwam 't elektrisch gloeipeertje. Hij heeft geen dag zonder werk geze- Mij lag dat werk niet. Ik was een vrij buiter, ik zag meer ln de paarden. Ik begon ook met het africhten van hon den. Honden zijn net meósen, je moet met ze praten en ze goed duidelijk ma- ken, wie de baas in huis is. Ik heb hier een hond gehad, waar geen land mee te bezeilen was. Op straat scheurde hij de nylons van elk vrouwenbeen en als er per ongeluk een vent ln zijn vi zier kwam, zette hij zijn thnden gelijk in het zitvlak. Ik heb hem op dezelf de stoel neergepoot, waar jij nou zit. En ik heb hem aangekeken. „Vuile dondersteen", heb ik gezegd, „ik geef je zegge en schrijve nog één kans. Nou doe je precies, wat ik zeg en als je "t vertikt, zit je morgen op het abat toir. Vanaf dat moment heb ik geen cent pijn meer met hem gehad. Moord schimmel Mijn grootste succes is Humpty-Dump- ty geweest. Een kleine bastaard. Voor dit werk moet je nooit rashonden ne men, want die zijn te nerveus. Die doen het in hun broek, als ze door een hoepeltje moeten springen. Ik heb met Humpty ln de beste circussen gestaan, Bouglione, Strassburger, Hagenbeek. Allemaal gein. Allemaal grote zaken. Ik heb de paarden voorgebracht en voltige gereden. Ballerina presenteer de ik zonder zweep en ze gehoorzaam de feilloos. Een moord schimmel. Ik sprak met d'r als met een mens en aan de toon hoorde ze, wat er moest ge beuren. Maar deze zelfde jongen heeft ook met de paardetent van Mullens door het land gesjouwd, 's Nachts op een vijftonner en 's middags op do tent. Hooggeëerd publiek, onze arties ten maken nog één dansje, sluit u aan bij de kassa, de voorstelling neemt wel dra een aanvang. De grote trom nam ik en passant ook nog voor mijn reke ning. En de paarden natuurlijk. Dat was mijn grootste specialiteit. Het is geëindigd met ruzie. Ik kan veel hebben, maar nooit verder dan mijn keel. Van treiteren houd ik niet. Ik had Mullens al eens van de trap ge donderd, maar dat was altijd weer bij gepraat. Op een gegeven dag vond ik het welletjes en heb ik de paarden voor de wagen gespannen, 's Avonds was Slechts grapje over Ben Barka PAKIJS. (A F.P.l JU., 'l'üdens /.(in persconferentie ln het Flysèe voor ëen I kleine duizend journalisten, lieert presi dent De Gaulle gisteren verklaard dat de Franse strijdkrachten op progressieve wijze" uit dr NAVO worden teruggetrok ken. Frankrijk houdt zich aan de grond slagen van dr NATO. maar meent dat de uitvoering hiervan onder de huidige omstandigheden onbevredigend is Voor 1969 „zal Frankrijk beslissen of alle bui tenlandse militairen en vestigingen op Frans grondgebied ouder Frans opperbe vel sullen worden geplaatst. Verklaarde de president ln de afgelopen Jaren verscheidene malen dat de NATO uan een hervorming toe was. ditmaal zei hij dat het lidmaatschap van de organi satie onverenigbaar is met de Franse be langen. Het brengt voor Frankrijk en zijn Europese bondgenoten het gewaar mee te worden betrokken in een oonfiict. waar aan zij geen deel willen hebben. Hiermee tewft De Gaulle vooral de Verenigde Sta ter en Canada, die over een aantal luoht'bases e.d ln Frankrijk beschikken. Over de Ben Barka-affalre had De Gaulle verklaard dat Marokko niets heeft gedaan om te helpen de waarheid aan het licht te brengen. Niets wij6t er op dat de Franse contraspionage en de Frans politie als geheel van de verdwij ning zouden- hebben geweten en zouden hebben gezwegen. Op de vraag waarom tot na de verkiezingen met onthullingen was gewacht, antwoordde hij onder uit bundig gelach: ..Omdat ik nog maai zo weinig ervaring had" Over Vietnam zei de president dat aan de oorlog slechts een eind gemaakt kan worden door een vredesverdrag tussen alle belanghebbenden van 1954 tijdens de conferentie van Geneve Er moet een ak koord op vreedzame wijze bereikt worden, met als doel een onafhankelijk en neu traal Vietnam Nerts richt bloedbad aan in kippenhok EDE (ANP) Een van een nertsen- farm losgebroken nerts heeft een bloed bad aangericht in het kippenhok van 'n landbouwer ln Ede. Het bloeddorstige dier vermoordde 31 jonge leghennen. de, première, maar toen waren wij al op weg naar Amsterdam, 's Nachts sliepen we bij de boeren. We hebben er twee dagen over -gedaan om vanuit Emm en thuis te komen. Het is de mooistetóeht' -van mijn' leven ge- Buziaukop Ik durf nou te zeggen, dat ik de show business ken. Ik heb de reclame ver zorgd voor Harry Meurs, ik heb met Willy Derby in de Scala gestaan. En een jongen als Toon Hermans is bij mij in het Roxy-theater begonnen. Zelf ontkent hij het, waarom mag Joost we ten, maar ik heb een foto, waarop hij in de vitrine hangt met zijn witte Bu- ziaukop. Nou heb ik weer een circus. Circus Lelie. Als mijn twintigtonners 's morgens de straat uitrijden, zeggen de buren: „het paardespul van Lelie gaat weer op tournee". Zelf leef ik de helft van het jaar in vliegtuigen. Ik heb mijn schetsboek bij me en een te kenplank en als de kist een tussenlan ding maakt in Kopenhagen, ben ik de enige, die er niet er niet uithoeft, want ik heb geen tijd om in 't stationsres taurant 'n kop koffie te drinken. Zo'n zaak als de mijne moet rollen, als daar geen vaart in zit, kun je wel op 't dak gaan zitten. Ik maak een stand ln Boedapest en voor de gein zet ik er 2500 tulpen in. Ik ben vier maanden te voren naar een kweker in Boskoop ge gaan en ik heb gezegd: „Zet wat bol len ln de grond, die precies op 9 april in de bloei staan". Op de dag vóór de opening kom ik bij de stand en er is nog geen bliksem te zien. Alleen maar groene stelen. Dan zweet je modder. De volgende ochtend moest ik terug, want er was een andere klus ln Stock holm. Op de weg naar het vliegveld ga ik nog even gauw kijken. De lucht kwam al bij de ingang op me af. Je rook de stand. Die kwekers zijn ke rels, waar je van op aan kunt. Rokende puinhoop wik voel ook altijd, wat er gaat gebeu ren als ik wat in mijn kop heb, als ik er echt achter ga staan, bereik ik het. Ik heb op het laatst van de oorlog met het leger van Tito meegevochten. Daar heb ik dingen gezien, die je nooit meer loslaten. We marcheerden een dorp binnen, dat door de Duitsers in een rokende puinhoop was veranderd. De hele bevolking was vermoord. Alle maal mannen en vrouwen boven de zes tig en kinderen beneden de tien. De rest vocht ln de bergen, de rest zat bij ons. ook dat meisje, dat er gewoond had. Toen we de hoofdstraat bereikten zat er midden op de weg een baby te huilen. Laat het één. anderhalf jaar geweest zijn. Weet je. wat die meid deed Die is de volgende dag met een mes tussen d'r tanden op de Duitsers Von Amsberg- nummer van Ned. leeuw DEN HAAO (ANP) - Ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg zal het koninklijk Nederlands genootschap voor geslacht- en wapenkunde een speciaal Von Amsbergnummer doen verschijnen van zijn orgaan De Nederlandse Leeuw. Dit nummer, dat thans in voorbereiding is. zal nog voor de huwelijksdatum het licht zien. In 1965 bij de verloving van prinses Margriet met mr P van Vollen hoven bracht De Nederlandse Leeuw een Van Vollenhovennummer. afgestormd. Tijgers waren we ln die dagen. Toen ik in 1945 thuis kwam, had ik al leen mijn gescheurde uniform en on dergoed yan het Rode Kruis waar met. grote letters HARK op gedrukt stond. Dat betekende Htilp Actie Rode Kruis. Als je je neus moest snuiten, zag Ie dereen waar je zakdoek vandaan kwam. Eu in mijn onderbroek stond het ook. Uitgerekend in het kruis. Ik heb een half jaar nodig gehad om weer in het gareel te komen, om de draad weer op te nemen. Als ik in die tijd iemand tegen het lijf liep, die me niet aan stond, sloeg ik hem gelijk tegen de vlakte. Zoiets moet slijten. Je weet, dat je familie is vermoord, je vader vergast is. Mag ik dan asje blieft een half jaar op adem komen. Grote trom Ik ben die tentoonstellingen ingerold, omdat er spanning in zit. Je werkt met het horlógo in je hand, je slaat steeds op de grote trom, zoals vroeger. Ik komt in dit vak ouwe mannen tegen, die wat hardboard op een bakfiets hebben liggen. En dat noemt zich" dan ook standbouwer. Maar van het vak begrij pen ze niets. De beunhazerij is de pest voor ons vak en daarom vecht Ik erte gen. Als ik de Pasar Malam opbouw,, zet ik 60 stands ln twee dagen neer. Dat is andere koek. Ik werk voor de regering van Ceylon, van Israel, ik heb zes tentoonstellingen tegelijk. Dat betekent opbouwen In Parijs, doorrij den naar Zuid-Laren, opbouwen, dooi- rijden naar Keulen, opbouwen, doorrij den naar Brussel en vandaar direct door naar de RAI in Amsterdam. In vier dagen vlieg ik naar Stockholm, Hanover en Hamburg en onderussen teken ik in de lucht nog effe gauw een gloednieuwe stand, die ik in Stockholm binnen een kwartier verkoop. Dat is zaken doen, daar is geen woord te veel van gezegd. Prijsen bereken ik vrijwel nooit. Goed, ik calculeer achteraf wel eens wat na. voor de aardigheid, maar de uitkomst is toch altijd hetzelfde. Ik voel, wat een ding moet kosten. Als ik maar wel eerst de tekening zie. 1250 m2 smijt ik er in zes dagen in. Met mijn eigen vloerbedekking, met licht bakken en demonstratrires. De douane verzegelt de boel bij mij op de bin nenplaats en aan de andere kant van de wereld wordt de kar pas weer opengemaakt. Zoiets noem ik opschie- Grootste circus Ik heb nu wel bereikt, wat ik wilde. Ik wilde de publiciteit van Holiday on Ice- en ik heb hem gekregen. Door mijn unieke verkoopsysteem kon ik de heren bij aankomst al de tonnen geven, die ik in de voorverkoop had verdiend. Ik wilde het grootste circus van de wereld po use ren. Ik heb Ringling zo ver ge kregen. Waarom Ik heb de macht om mijn gedachten aan anderen over te dragen. Ik laat ze zeggen wat ik wil. In Joego-Slavië wist ik ook precies, wanneer er op mij gericht werd, als ze wilden schieten. Dat voel je, dat ls radar. Ik voel nu weer, dat die zaak niet verder moet groeien, 't Is goed In mijn vrije tijd doe ik er nog wat verbouwingen bij. Die miljonairsclub van Kees Manders heb ik bijvoorbeeld helemaal ingericht. En voor de rest sjouwen we rustig door. Dit jaar staan Amerika en Japan op het programma. Allemaal met het horloge in de hand. En zaterdags rustig doorwerken. En zondags als het moet. ,Bc heb nog nooit een vent ont moet, die aan zijn werk kapot ie gegaan".

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5