Margriet en Pieter bij première Tien-Toon MEDEWERKSTER DREEF MEUBELEN DREEF Vanavond in de ether TELEVISIE moord aan de bron PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 22 FEBRUARI 1966 „Exclusief" mag niet verdwijnen "y/" OOR niemand kan het een ver rassing zijn dat, ondanks de groeiende bevolking, het totaal bezoekcijfer aan vermakelijkheden trekking tot het verlenen van toe stemming om belangrijke manifes taties op het scherm te brengen in acht moeten blijven nemen. Want wanneer op de sportvelden en in de zalen niet een bepaald, niet al te laag genomen, percen tage van actieve belangstelling i 3 5 - blijft bestaan, zullen cultuur en ederland dalen. Toneel. sp0rt daarvan grotelijks schade bioscoop, concerten en allengs ook ondervinden sportmanifestaties, ze ondervinden 0p den duur brengt de televisie m nog gestadig toenemende mate dan trouwens ook zichzelf in moei- de concurrentie van het in Neder- lijkheden. omdat het aantal objec- land nog met ui zijn groei gestuite ten waaruit zij kiezen kan voor televisieverschijnsel. Wanneer het Centraal Bureau voor de Statistiek in zijn meest recente verslagperiode (1964) ont- rxE televisie mag, zeker in een hult, dat opera, ballet en musical IJ klein land als Nederland, de met name m het westen van Ne- zalen niet overbodig maken. Er derland een opmerkelijke opleving kan op het scherm heel wat ge heten zien, bewijst dit niet het bracht worden uit buitenland tegenovergestelde. Verdere cijfers en ..ingeblikt" dat toch al een zullen moeten bewijzen, dat dit machtige concurrentiefactor met geen toeval is geweest. En voor het actieve cultuur- en ontspan- het overige staat wel vast. dat ningsleven is. juist op dit terrein de Nederlandse Sommige zaken moeten voor de televisie zich niet regelmatig be weegt. IN het belang van een goed actief Nederlands ontspannings- en cultuurleven zullen de leiders van de verschillende gezelschappen, stichtingen en verenigingen een zekere gereserveerdheid met be- camera's en de microfoons moeilijk bereikbaar zijn. Exclusief" voor behouden blijven voor direct be langstellenden ter plaatse. Want anders komen sport en cultuur op een angstig smalle basis te staan. En dan is het spoedig te laat om nog te kunnen corrigeren en saneren. Twee niet-onbelangrijke details in de Onderwijsbegroting IIOEWEL ook dit jaar de Eerst* Kamer LI bij het behandelen van de onderwijs begroting geen halszaken aan de orde wil gaan stellen, belooft het voorlopig verslag toch aandacht voor een paar detailzaken die nader beraad en een concreet ant woord van de bewindslieden voor het Onderwijs waard zijn. Ten eerste de vraag die bij vele senato ren gerezen is voor wiens rekening de kosten komen van een proefklasse, wan neer binnen het raam van de nu geopende mogelijkheden een schoolbestuur besluit van dit middel gebruik te maken om tot een betere selectie te kunnen komen voor toelating tot het eerste leerjaar van het V.H.MO. Vooral tactisch spelen hier namelijk enkele overwegingen mee Een school bestuur kan op advies van schoolhoofd of staf beslissen, niet alle kandidaten tot zon proefklasse toe te laten, doch voor namelijk de jongens en meisjes omtrent wier capaciteiten voor studie op gymna sium. atheneum of middelbare school nog onzekerheid bestaat Dan is het al niet meer zo aangenaam, om dan de ouders van die kinderen een vergoeding te vra gen voor het volgen van onderwijs in de proefklasse. Die klas krijgt dan, onbe doeld. voor de ouders de betekenis van een financiële strafklasse Het schoolbestuur de kosten voor zijn rekening laten nemen, bijvoorbeeld bin nen het raam van de gewone exploitatie vergoeding. heeft ook zijn bezwaren. Want zon bestuur, dat dan besluiten zou een nieuwe methode, vol perspectief maar ook vol van tijd en talent-eisende consequen ties. te gaan volgen bij de toelating van nieuwe kandidaten, zou daarvoor midde len moeten aanspreken die scholen, die liever alles bij het oude laten of die de weg van de minste weerstand beslissen te volgen, beschikbaar houden voor zaken waaraan elke school dringend behoefte heeft Er valt alles voor te zegen, dat de wet gever in deze een richting wijst en het inslaan van een richting mogelijk maakt, die aan bovenstaande bezwaren tegemoet komt. Zoals trouwens ook geldt voor een tweede in het senaatsverslag aangeroerd detail, dat met het oog op de toekomst o.i. niet onbelangrijk is. Door verschillende Eerste-Kamerleden is uitgesproken, dat een te lang wordende zomervakantie als gevolg van het streven naar vakantiespreiding zowel voor het la gere als voor het voortgezet hoger onder wijs een bezwaar kan worden Behalve een bezwaar in het algemeen speelt hier ook de gang van zaken m het. vooral bij het voortgezet onderwijs, toch al gecom pliceerde zomertrimester mee. Persoonlijk geloven we dat. als de rege ring de ingeslagen weg met betrekking tot de vakantiespreiding wil vervolgen, alleen een radicale wijziging in het schooljaar uitkomst kan bieden. Ad interim worden er vanuit de senaat evenwel enige nuttige wenken gegeven: het plaatsen van de voorjaarsvakantie zonder te letten op de datum van het Paasfeest; het voorschrij ven van een herfstvakantie; het erop toe zien dat als gevolg vttii de vakant iesprei- ding het aantal lesuren per week op een redelijk peil blijft. Speciaal voor de vaste lentevakantie valt alles te zeggen Het Paasfeest behoeft er trouwens niet helemaal losgemaakt van te worden Men kan zon regeling treffen dat gelet op de datum van Pasen dit feest het begin dan wel het eind van het ..voorjaarsreces" bij het onderwijs gaat Moskou niet gelukkig met schrijversproces twijfel onderhevig of staatsburgerschap verklaard) geïnspi- HET la Moekou op dit moment nu zo geluk- klf ie met het tegen twee echrijvere. Daniel en Sinjavski. gevoerde proces. Zoals bekend werden beiden ze had den hun voor het communistische regi me nogal kritische werken naar het buitenland weten te smokkelen voor pu- blikatie tot gevoelige vrijheidsstraf fen veroordeeld. Deze veroordeling heeft in en buiten Rusland nogal wat beroering verwekt en in het algemeen kan gezegd worden dat zowel de bin nen- als de buitenlandse sympathie voor de veroordeelden en niet voor de rechters is of degenen die achter deze rechters staan. Dit laatste is des te opmerkelijk, om dat de poging om onder pseudoniem in het buitenland te publiceren door de Russen zelf gezien kan worden als een soort verraad, niet zozeer gericht tegen het communisme alswel tegen Rusland zelf. Daar kan tegenover worden ge steld dat de betrokkenen geen andere keuze hadden, omdat de door de Russi sche overheid getrokken grenzen te nauw waren om naar eer en geweten te kunnen schrijven en, wat belangrijker is. te publiceren. Het schijnt dat ook in Rusland zelf dit laatste zwaarder weegt dan de ver- raadkwestie, getuige de protesten van tal van Sovjetschrijvers en intellectue len tegen de manier waarop het proces tegen Daniel en Sinjavski gevoerd is. 't Tweetal moet aangevoeld hebben hoe de zaken in Rusland lagen, want in plaats van zich schuldig te verklaren en rouwmoedig te doen i wat vrijwel zeker tot strafvermindering had geleid), ver klaarden beiden' zich onschuldig en de den allerminst rouwmoedig. Er zijn aanwijzingen, dat het Kremlin zelf ietwat met de zaak verlegen is. De Moskouse correspondent van de Gazet van Antwerpen weet bijvoorbeeld te melden, dat rechter Smirnov, die de schrijvers veroordeelde, waarschijnlijk zijn langste tijd heeft gehad. Volgens dezelfde correspondent zou het Kremlin er een lief ding voor over hebben als het proces niet had plaats gehad en tenslot te zou er sprake zijp van een menings verschil tussen progressieven en be- houdsgezinden. In zekere zin zou men kunnen stellen, dat het Kremlin het slachtoffer is van zijn eigen systeem. Geen dictatuur en zeker een communistische niet, kan zich een vrije openbare mening veroor loven. Kritiek is slechts geoorloofd bin nen nauwkeurig vastgestelde grenzen De taak van de geheime politie in een dictatuur bestaat dan ook voor een groot deel uit het isoleren van vrije denkers. Dat kan gebeuren op de gro ve manier zoals tei^. tijde van Stalin; dat kan ook geschieden op de subtiele manier, die de laatste jaren de voor keur schijnt te genieten. Men moet wel aannemen dat het Kremlin in eerste Instantie de voorbe reidende actie tegen de drie schrijvers (een van hen, Tarsis. mocht Rusland verlaten en is nu vervallen van zijn reerd, of in ieder geval goedgekeurd heeft. Rechter Smirnov wist heel goed uit welke hoek de wind waaide toen hij de rechtszittingen leidde en hij heeft daarnaar gehandeld. Dit heeft klaar blijkelijk verkeerd uitgepakt, want zelfs len protesteerden openlijk. Zelfs het Kremlin kan zich niet altijd veroorloven tegen de publieke opinie in te gaan. Uit het gehele verloop valt hoe dan ook te concluderen, dat de behoefte aan denkvrijheid, die samengaat met een grotere mate van welstand, in Rusland allerminst gestorven is, maar in kracht toeneemt. Ook dit is een onderdeel in het gehele liberalisatieproces dat be gonnen is na Stalins dood en zich tot de van vandaag, zij het soms met hor ten. stoten en tijdelijke stilstand, heeft voortgezet. Zoals gewoonlijk zijn het de kunstenaars, die de voorhoede vormen, omdat de vrijheid van denken en mede delen. het onontbeerlijke voedsel voor de inspiratie is. TILBURG H.K.H. Prinses Margriet en haar verloofde, de heer mr. Pieter van Vollenhoven, hebben gisteravond in de Stadsschouwburg te Tilburg de premiere bijgewoond van Toon Hermans nieuwste one-man-show. tevens zijn Jpbileumshow ..Tien Toon" genaamd. De komst van het verloofde paar was voor de meeste bezoekers, ook voor Toon Hermans, een volkomen verrassing. Met een hartelijk applaus werden de prinses haar verloofde bij het betreden van 1. bundel, gebaar. 2. mestvocht, die renverblijf. 3. Russisch heerser, lokmiddel. 4. dit is (Latijn), bep. land. 5. kruisboog 6. zeevaarder, hun loge verwelkomd. Zij hebben met. reeds. 7. poging tot koop. deel andere bezoekers kunnen genieten van een opnieuw uitbundige show van Her mans. waarin naast een aantal oude suc cesnummers vele nieuwe vondsten waren verwerkt. Na drie en een half uur meesterschap in de kleinkunst kreeg de jubierende artiest een ware ovatie, terwijl vele bloe men en gesohenken werden aangeboden. Na afloop van de voorstelling hebben prinses Margriet en haar verloofde Toon Hermans persoonlijk gecomplimenteerd. Openingsconcert Rotterdamse Doelen ROTTERDAM Het Rotterdams con certgebouw „De Doelen" zal op 18 mei a.s. feestelijk worden geopend met een gala concert. De eerste helft van dit concert zal zoals bekend worden gedirigeerd door Na het Wilhelmus zal Beethovens Derde Leonore-Ouverture klinken, gevolgd door het Te Deum van Alphons Diepenbrock. Hieraan werken als solisten mee Annette de la Bije, sopraan, Aafje Heijnis, alt. Nahn Pöld, tenor en Peter van der Bilt. bas. Het Groot Omroepkoor van de Neder landse Radio Unie zal in dit werk de koor partij zingen. Na de pauze wordt de eerste uitvoering gegeven van de compositie, die Kees van Baaren schrijft in opdracht van de Rot terdamse Kunststichting ter gelegenheid van de opening van De Doelen. Tenslotte wordt, wederom met medewerking van het Groot Omroepkoor, uitgevoerd de tweede Daphnis et Chloé-suite van Ravel. LEIDSCHE TEXTIELFABRIEKEN GEBRS. VAN WIJK CO. N.V. Wij vragen voor spoedige indiensttreding een RECLAME- 1 SERVICE-afdeling. Deze funktionaresse zal met een grote mate van zelfstandig heid belast worden met diverse taken op reclamegebied zoals het onderhouden van kontakten met afnemers, ontwerpsters en drukkerij Zij verzorgt de daarmee samenhangende korrespon- dentie. terwijl zij tevens toezicht en kontróle heeft op de uit gifte van breiwerk Wij vragen: O algemene ontwikkeling op tenminste Mulo-niveau type- en stenodiploma bij voorkeur enige kennis van breien m leeftijd 2225 jaar Schriftelijke sollicitaties, vergezeld van recente pasfoto, worden ingewacht door de afdeling Personeelszaken, Hogewoerd 151, Horizon! Oplossing v i» gistere 4 PANDEN vol met de nieuwste van 1ste klas fabrikaat, aparte vormgeving en houtsoorten Magnifieke bekledingen Elke prijsklasse Vakmanschap •Voorlichting In een handomdraai 1 2 3 U 5 fi 7 ft 9 huis. 8. stad in Duitsland, keivorming. 9. bijbel der Mohamme danen. gesloten. vruchtbare plek in de woestijn, win kel. 3. groente, bevel. 4. dans. ach ter. 5. stad in Frankrijk. 6. boom. specerij. 7. stang, bedorven. 8. spraakklanken, rivier in Italië. 9. meisjesnaam, wintervoertuig. Hedenavond NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws, 19.01 Klaas Vaak. 19 05 Journaal voor gehoorgestoorden. 19.32 Engelse les, 20 00 Journaal. AVRO: 20 20 Dick van Dykeshow. 20 45 Nijmegen Alaaf!: camavalsprogr.. 21.45 Avro's Televi zier22 30 Socutera. 22.45 Joum. 23.50 tot 23.20 Teleac: Samen leven nu en morgen NEDERLAND II NTS 20 00 Nws.. 20 01 Het grote avontuur, documentaire over de geschiedenis van de Verenig de Staten van Amerika. KRO: 20 45 Pimpinone. vrolyke kameropera, 21.40 Volkscarnaval in Keulen, filmrepor tage: CVK-IKOR: 22 10 Dichterbij; NTS: 22.40 Journaal. Woensdag iLAND I ussen schol e: f ItAlHO Hedenavond HILVERSUM I 1402 m) KRO: J 1800 Intern, volksliederen. 18.20 Utt- zending van de CHU. 18 30 RVU: J Printemps-Spring. lezing. 18.58 Nw6 van de wedstrijd Marathon. 19 00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19 30 Metropole- orkest. 20 05 Vastenavondprogr2130 Stereo: Klass. orkestmuziek. 21.55 Cursus over geloofsleven. 22 30 Nws. 22.40 Epiloog, 22.45 Gram.. 23.55 Nws. HILVERSUM II (298 m> AVRO: 18 00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 1825 Wekelijks Journaal ICEM vluchtelin- genveyvoer. 18 40 Orgelspel. 18.55 Voor de kinderen. 19 00 Gesproken brief uit Parijs. 1905 Gamelan. Indonesisch programma. 19 35 Oude kamermuziek. 20 00 Nieuws. 20.05 Volksliedjesprogr 20.30 Vier Sans. radiostrip. 21.00 Licht muziekprogramma. 21.45 Promenade - orkest: amusementsmuz. 22.25 Praatje. 22.30 Nieuws, actualiteiten. 23 00 Jazz- en dansmuziek. 23.55 Nieuws. RADIO VERONICA (192 m) - Van 18 00 tot 20.00 uur. vlak voor het hele uur nieuwsberichten - 18 00 Veronica's jukebox. 19 00 Joost mag het weten. 20.00 Dlscologie. 21.00 Non stop popu- J laire platen. 22 15 Leer dansen. 22 30 Jazzjoumaal. 2330100 Gram muz BRUSSEL Ned. (324 nu 18.00 Nws. IS.03 Voor de soldaten 1S.30 Jazzmuziek. 18 45 Snortrubriek 15 52 Pianomuziek. J 19 00 Nieuws 19.40 Lichte muziek. 20,<v. Moderne muziek. 20.30 Hoorspel. 21.36 1 Operafragmenten. 22 00 Nieuws I BRUSSEL Fran? (4-84 mi 18.30 Nwe gram platen. 20.00 Opera. 22.15 Jazz. NDR-WDR (309 nu 20.00 Danamuz 22.00 Kerkorgel muziek 23.15 Klassieke 1t muziek. 0.20 Dansmuziek. 1.00 Gevar. ENGELAND BBC (330 mtr) 20 30 ..Nijmegen Alaaf" carnavalsprogram Onder de titel ..Nijmegen Alaaf" zendt de A.V.R.O.-televisie vanavond een gedeelte- J lljke reportage uit van de zitting, die de Nijmeegse carnavalsvereniging ,,De Blauwe J Schuit" gisteren hield President Nico Grijpink en de Raad van Elf zullen onder hun hofkapel „De Knollenplukkers" in het feest- (Nederlandl. 20.45). De Nederlandse rroutt) en de welvaart De laatste tijd wordt men ..overspoeld" met mededelingen, voorspellingen en waarschuwingen, die tot doel hebben duidelijk te maken, dat welvaart geen status ls met een granieten ondergrond Daarnaast wordt men ook steeds ge- confronteerd met de verdeling van de welvaartcollectieve tegenover individuele Hoe ervaart de Nederlandse vrouw dit alles nu? Wat verstaat zij onder het begrip welvaart In opdracht van de A V R.O-televisie stelde het Nederlandse Centrum voor Marketing Analyses te Amsterdam een aantal huisvrouwen uit geheel Nederland enkele vragen over dit gegeven. De feiten en cijfers uit deze enquête J werden verwerkt tot een vijfenveertig minuten durende uitzending, die vanavond in A V R O 's Televizler" wordt uitgezonden. Presentatie Fr van Houtert en F Peereboom (Nederland I, 21.45). Promenade-Orkest o.l.v. Gijsbert Nieuuland In het A.V R O.-programma van vanavond ls het weer de beurt aan het Promenade-Orkest om onder J leiding van Gijsbert Nieuwland ëen te verzorgen Solistische t medewerking wordt bij dit concert verleend door Gerard Meyer op de viool Het programma vermeldt onder meer de ..Peer Gvnt Suite" van Grieg en de ..Romancevoor viool en orkest opus 26 van Svendsen (.Hilversum II. 21.45). Pimpinone", komische kameropera Georg Philipp Telemann. een tijd genoot van Bach en Handel, schreef zijn kameropera ..Pimpinone" voor twee stemmen: bariton en sopraan De opera werd in 1725 voor de eerste maal in Hamburg opgevoerd. Het is het verhaal van een rijke vrijgezel, die zó onder de indruk komt van zijn kamer meisje Vespetta, dat hij haar ten huwelijk vraagt Eenmaal getrouwd, is hij in een mum van tijd ..gepromoveerd" tot pantoffelheld van de vrouw, die hij eens om haar schoonheid aanbad. De rol van Pimpinone wordt gespeeld door de Amerikaan Norman Foster, die zich pas nè zijn studies op de Harvarduniversiteit op de zang ging toeleggen Zijn tegenspeelster is de charmante Graziella Sciutti, die reeds op vierjarige leeftijd haar eerste pianolessen kreeg De K R O-televisie zendt deze kameropera vanavond uit. (Nederland II. 20.45). Hor. 1. vleug. 2. au, oei, bb. 3. rk, ko. 4. pal, ako. 5. snob. laks. 6. pin, ris. 7. ut. sn. 8. im, ami, gij. 9. kriek. Vert. 1. ja, psp. ik. 2. uranium. 3. klont. 4. lo, ar. 5. eest, bami. 6. ui. ie. 7. kaars. 8. bokking. 9. ab. Woensdag HILVERSUM II (402 ml NCRV: J 7 00 Nieuws. 7.20 Gram (om 7.30 nws>. 7 45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.10 Ge- wijde mueiek, 8.30 Nieuws. 8.32 Gram.. 9 00 Voor de zieken. 9.35 Waterstan- den. 9 40 Voor de vrouw. 10.10 Klass. gram.muzlek. 10.30 Morgendienst, 11.00 Klass. gram. muziek. 12.27 Voor land je en tuinbouw. 12 30 Nieuws. 12.40 Herv. kerkdienst, 13.00 Variant: actualltei- t.en. reportages, gram.. 13.40 Stereo: J Licht instrumentaal kwintet. 14.00 Boeren en burgers in Buitenveen. hoorspel. 14 25 Mod. liederen. 14.50 Pianorecital. 15.05 Klass. muziek, 15.50 Bybelvertelling voor de Jeugd. 16.00 Voor de Jeugd. 17.00 Stereo: licht in- strmnentaal kwartet, 17.20 Jazzmuz.. 17.50 Overheidsvoorlichting: Werk en welzijn, reportage. HILVERSUM II 298 m) VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgymn.. 7 23 Gram (7.40 evtJ Wcgeninform. dienst". 8 00 Nieuws. 8.10 Gram. en reportages. 9.00 Praatje voor de vrouw. 9.05 Militaire Graziella Sciutti (Vespetta) en Norman Foster Pimpinonein een scene uit de komische kameropera pimpinone" Nederland 1 S0.1,5 uur) muziek. 9.20 Gram.: VPRO: 9 40 Schoolradio: VARA: 10 00 Gram.. 10.45 Voor de kleuters. 1100 Nieuws. 1102 Voor de vrouw. 11.45 Europese volks liederen. 12.00 Stereo: Licht lnstrum. septet, 12.22 Voor het platteland. 12.27 Voorland- en tuinbouw. 12 30 Stereo: Salonorkest en zang. 13 00 Nieuws, 13.10 Actualiteiten, 13.25 Orgelspel, 13.45 Gesproken portret. 14.00 Stereo: Klass muziek. 15 00 Voor de Jeugd. (16.00 Nieuw6, 17.00 Voor de zieken. 17.30 Promenade-orkest: moderne muziek. 17.58 Marathonnieuws. HILVERSUM III 1240 m en FM-kan. NRU-KRO: 9 00 Nieuws, licht gevar. platenprogr.. 10.00 Nieuws actualitei ten. daarna Betty: licht platenprogr.. 1100 Nieuws, actualiteiten, licht pla tenprogr. en praatje. 12.00 Nieuws, actualiteiten en gram muziek13 00 Nieuws, actualiteiten, licht platenpro- gramma. 14.00 Nieuws, actualiteiten en J licht platenprogrammaNRU-AVRO: 15.00 Nieuws, gram. muziek. 16 00 Nws, volksliedjes. 16.30 Rhythm and blues (gr." 17 00 Nieuws, verder tot 18 00 Gevar. platenprogr. v. automobilisten. J RADIO VERONICA (192 m) Van i 800 tot 2000 uur. vlak voor het hele uur: Nieuwsberichten 7.00 Ook goeiemorgen. 9 00 Muziek terwijl u J werkt, verzoekplatenprogramma, 10.00 Koffietijd. 1100 Hulsvrouwenprogr., i 12 00 Gezellige muziek. 14.00 Voor de jeugd, met o a. teenagershows. NederL jeugdhitparade. 15.00 Woensdagmid- J dag-speciaal. 16.00 Gram.. 16.45 Tijd voor toppers. 17.00—18.00 Teenager Muziekexpress. BRUSSEL Ned. '324 meter) 12.03 Lichte muziek. 13.20 Kamermuziek. 14.03 Schoolradio. 16.24 Jazz 17.15 Lichte muz. *-*>***> a-***.*-*****-**-a-*******#-***-**# .Links voorrang op televisie (Van onze omroepcorrespondent) DEN HELDER Binnenkort zal het comité „Links voorrang" medewer king verlenen aan een t.v.-uitzending. die met name het geven van voorrang aan verkeer van links zal behandelen. De opnamen hiervoor zullen In Den Helder worden gemaakt. De verkeerstechnische organisatie van dit programma is in banden van het comité ..Links voorrang", waarvan jhr. ir. S. Laman Trip in Den Helder voorzitter is. Het comité is aange sloten bij de internationale organisatie C.I.P.A.G. (Comité Intel-national Prio- rité Gauche). Op verzoek van de heer Laman Trip ver. melden we ntet de datum en plaats waar de televisieopnamen zuilen wor den gemaakt. Hij is namelijk bevreesd dat door een grote toeloop van be langstellenden het „uitproberen" van links voorrang moeilijkheden zou K.R.O. zendt paaswake in Utrecht uit HILVERSUM. Het ligt in het voor nemen van de KRO-televisie om dit jaar de liturgische viering van de Paaswake uit Utrecht uit te zenden. De camera's zullen worden opgesteld in de nieuwe kerk van de „Weder komst des Heren" op het Kanalen eiland in de Domstad. Drs. W. N. Meyer in dagelijks bestuur AVRO HILVERSUM (AVP) - Tot lid van het dagelijks bestuur van de AVRO als ver tegenwoordiger van de jeugd ls be noemd drs. TV. N. Merer (30) uit Hil- De heer Meyer is consul geweest van de afdeling Hilversum van Minjon, AVRO's Jeugdomroep en presentator van het AVRO-t.v.-programma voor jongeren Liturgische kalender WOENSDAG 23 februari: Aswoens dag. Geboden vasten- en ont houdingsdag. Mis Misereris. Prefatie van de vasten. Paars. 62 plaat van de muur gerukt, vernield en in de papier mand gegooid, met dezelfde woede als waartoe hij de majoor gebracht had. door ngaio marsh Barrimore en nilss Cost moesten elkaar zijn te- gengekomen. Hij had Emily zien komen en terug gaan, was uit zijn schuilplaats te voorschijn geko men en teruggaan, was uit zijn schuilplaats te voorschijn gekomen en naar dé omheining gelopen. Toen was miss Coat verschenen. Waar had hij zich verscholen toen hij haar zag? Nee! Ze moes ten elkaar ontmoet hebben! Maar wat hadden ze in die stromende regen tegen elkaar gezegd? Vertelde ze hem dat zij het halssnoer ging zoeken? Of was hij, toen hij haar zag naderen, door het hek naar binnengegaan en had hij zich achter de rot sen verscholen? Maar waarom? En waar was Walty al die tijd? Dokter Maine en miss Emily hadden hem alle twee even na half acht gezien. De jongen had naar miss Emily geroe pen en was toen uit het gezicht verdiv'enen. Heel die vervloekte zaak scheen te wemelen van men sen die voortdurend wegscholen om dan weer op te duiken. En Trehern? Had die ook meegedaan aan dat verstoppertje-spelen? Stookte hij zijn zoon op om stenen te gooien naar een vrouw die hij dacht dat miss Emily was? Maine had hem niet gezien, maar dat bewees niets. Een paar minuten lang liet hij zich gaan ln wilde fantasieën en hij was zich daar van bewust. Zou het hoe dan ook mogelijk zijn dat miss Emily, woedend geworden door het doen en laten van miss Cost haar had zien aankomen, toen vlug de omhei ning was binnengegaan, zich achter de rotsen ver borgen had en in een plotselinge opwelling van haat een steen naar de paraplu van miss Cost had geworpen? Onmogelijk! Maar stel dat het wel mo gelijk was? Wat zou miss Emily dan verder ge daan hebben? Hebben toegekeken hoe miss Cost ln de vijver verdronk, terwijl haar haren op het wa ter dreven, haar japon opbolde en weer neersloeg in de borrelende stroom Zou ze een andere steen hebben genomen om haar eigen voetafdrukken uit te wissen en dan tehruggewandeld zijn naar de Boy and-Lobster? En waar zou de majoor al die tijd gebleven zijn? Wat klopte er dan van zijn verkla ring dat hij die aankondiging had afgerukt en weggegooid? Stel dat het tot een arrestatie kwam en een proces en dat de verdediging miss Emily gebruikte om de aanklacht te ontzenuwen? Zou haar onschuld dan nog bewezen kunnen worden? Maar zoals de zaak nu stond, was ze alleen als schuldig te beschouwen als men de verklaringen van de majoor en zijn gedachtengang onder een zeer speciale hoek bekeek. En bovendien was de majoor een chronische alcoholicus. Hij stond op en liep rusteloos het vertrek op en I weer. Een smakeloze nietszeggende plaat met ane- i monen hing boven het bed. Het liefst had hij die En dan en met tegenzin hield hij zich met dit probleem bezig hoe zat dat met mrs. Barri- more alias de Groene Dame? Paste zij ook in het schema? Of was hij toevallig op iets gestuit dat er niets mee te maken had? Maar waarom was ze zo bang dat haar man iets zou horen van die maskerade De episode 'met de Groene Dame had hem toch Immers niets dan financieel voordeel op geleverd. Zou hij haar niet zonder meer hebben gezegd haar mond te houden over zie zaak en daarna over die hele geschiedenis in zijn vuistje hebben gelachen? Ze had zich min of meer laten ontvallen dat het feit dat Alleyn ervan wist. de majoor woedend zou maken. En waarom was ze zo teneergeslagen geweest toen ze alleen ln de tuin was? Toen was er immers nog geen sprake van dat het feit dat zij de Groene Dame was. ontdekt zou worden. Tenslotte was het de vraag of miss Cost vermoord werd als miss Cost of omdat ze voor miss Emily werd verwisseld. Het antwoord op die vraag hing van een groot deel af van het motief, en het motief komt bij het po- litie-onderzoek meestal op de tweede plaats. En door zijn hoofd ging weer die oude, vertrouwde 11- „Quis? Quid? Ubi? Quibus auxiliis? Cur? Quomo- do? Quando?" Dat men zou kunnen vertalen met: „Wie deed het? Wat werd er gedaan? Waar werd het gedaan? Waarmee? Waarom? En hoe? Wan neer?" Dat was alles. Hij sloot de aantekeningen af en las ze nog eens over. De tijden stonden tamelijk vast. Het wapen ook. Evenals de manier waarop. De staat waarin het lijk zich bevindt. De plaats? Er waren nog geen behoorlijke opmetingen gedaan behalve de ruwe opmetingen die hij en Coombe ter plaatse hadden verricht. Bailey zou voor dit alles willen zorgen. De plaats? Hij had die in details beschre ven. De rots? tussen de rots en de heuvel er achter was een kleine kuil. beschermd door va rens en begroeid met gras. Een „plekje voor vrij ende paartjes", zoals Coombe had opgemerkt, „als het tenminste niet geregend had". De rotsrand... Hij was nog beztg met het bestuderen van zijn aantekeningen toen de telefoon ging. Mr. Nanki- vall, de burgemeester van Portcarrow, wilde hem een bezoek brengen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2