NDONESIË IN VICIEUZE CIRKEL AFGHANISTAN TUSSEN Vele ambtenaren werken halve dagen ZATERDAG 19 FEBRUARI 1966 DE LEIDSE COT TRANT Links: demonstranten in de hoofdstad Djakarta, waar het leger nauwelijks ingrtypt als het het eens is met de eisen: verbod van de Communistische Partij, Huivering van het land en aftreden van minister* als Boebandria. Reohts: sen rij Indonesiërs staat voor een kantoor van de Bank Negara Indonesia om geld te wisselen. Maar er is onvoldoende geld om al de oude roepia's te kun DJAKARTA De economische en politieke vraagstukken stapelen zich in Indonesië steeds hoger op, getuige de ontwikkelingen na de mis lukte communistische greep naar de macht van jongstleden oktober, aldus buitenlandse politieke waarnemers in Djakarta. Het land .bevindt zich op politiek en op economisch gebied reeds vele maanden in een vicieuze cirkel en er zijn maar weinig tekenen die erop wijzen, dat men op het punt staat die te doorbreken, zo menen deze kringen. De economische en monetaire „maat regelen" van midden december zijn goeddeels ongedaan gemaakt, nadat op pijnlijke wijze waa gebleken, dat de re gering wel wat al te drastisch en al te overhaast te werk was gegaan. De prijs van de benzine, in oktober nog vier roepia per liter en drie maanden later duizend roepia, is teruggebracht tot vijfhonderd (oude) roepia. Ook een andere maatregel is onge daan gemaakt, nadat gebleken was, dat noch de staat, noch het volk ermee ge diend was. Deze maatregel behelsde de verkoop van overheidsauto's. Al spoedig bleek, dat niet de staat, maar enkele duizenden hogere ambtenaren ervan profiteerden, doordat zij hun li mousine voor ruwweg een tiende van de werkelijke waarde konden aanschaf fen. Tegen deze misstand is in vele In donesische kranten geprotesteerd. Een derde maatregel die in de praktijk schipbreuk heeft geleden, was de dras tische verhoging van de vervoerstarie- ven, zowel voor het weg- als het spoor vervoer. Ook het besluit tot drastische stijging van allerlei PTT-tarieven is weer gedeeltelijk ingetrokken, nadat gebleken was, dat de nieuwe tarieven niet langer te dragen waren voor de ge- In tegenstelling tot voorgaande jaren waren het de dagbladen die de misstan den aan de kaak stelden. Dat dit de In donesische regering niet altijd even welkom was, bewijst wel het verschij ningsverbod dat in de afgelopen maan den is opgelegd aan enige dagbladen die na de mislukte staatsgreep waren verschenen. Dagbladen als „Apd" (vuur) en „Suara Islam" (Stem van de Is lam) werden verboden, andere sterk anti-communistische bladen als „Beri- ta Republik" hielden op te verschijnen bij gebrek aan geld. terwijl regerings gezinde nieuwe dagbladen als „Genta" en „Dwikora" de wind in de zeilen ge blazen werd. Niettemin heeft de coup d'état tot ge volg gehad, dat alle communistische en openlijk pro-communistische kranten 'n verschijningsverbod is opgelegd. Meer dan de helft van alle Indonesische dag bladen was voor de staatsgreep ofwel in handen van de communistische par tij of sympathiseerde duidelijk met de PKI. Het officiële Indonesische persbu reau Antara had communisten op vrij wel alle sleutelposten. Ook dit instituut is grondig gezuiverd van deze elementen en onder controle PRIJZEN SCHIETEN OP EN NEER van het leger geplaatst. Journalisten die jarenlang onder de druk van de ro de invloed hadden geleefd, konden de pen weer roeren. Velen van hen waren reeds jaren geleden uit hun werkkring gestoten op sterke aandrang van .en verdachtmaking door de PKI. Roepia's Ook de geldsanering heeft enkele onverwachte neveneffecten opgeleverd. Om te beginnen was er veel te weinig nieuw geld gereed om de omwisseling elke duizend oude roepia's in een nieuwe roepia vlot te laten verlopen. De drukpersen van het staatsmuntbe- drijf in Kemajoran, aan de rand van Djakarta, hadden maandenlang op vol le toeren gedraaid om voldoende (ou de) biljetten van vijf- en tienduizend roepia te kunnen produceren. Toen deze biljetten voor nieuwe van een, vijf, tien, vijfentwintig, vijftig en honderd moes ten worden ingewisseld konden onder vele ambtenaren aan het eind de maand hun salaris niet ontvan gen, doordat het nieuwe geld nog niet in voldoende hoeveelheden gedrukt was. slng hebben zware eisen op tafel gelegd. Zij hebben voorstellen gedaan die tot voor enige maanden gelijk zouden heb ben gestaan niet landverraad, althans In de ogen van de toen nog zo Invloed rijke PKI. De els die zij stellen voordat zij hun leven riskeren als de prijzen binnen drie maanden niet onder contro le zijn gebracht, ls een grondige reor ganisatie van het kabinet, dat uit hon derd ministers bestaat. Ee ten post is een advocaat uit Djakarta, Ha- dell Hasiboean. Hij heeft voorgesteld zeventig procent van het huidige lood zware regeringsapparaat twee jaar lang op wachtgeld te stellen alvorens het voorgoed te ontslaan. Een rationeel voorstel volgens waarnemers, die erop wijzen, dat er voor de vele honderd duizenden ambtenaren in Djakarta en elders nauwelijks ruimte in de ministe ries is te vinden, die zich als een ware inktvlek over de Indonesische hoofdstad en tuinsteden hebben uitgestrekt. Een aanzienlijk deel van deze ambtenaren verschijnt slechts enkele dagen per week op het kantoor en dan nog al leen in de ochtenduren. Men mag voorts redelijkerwijs nau welijks op betere toestanden rekenen, zolang de ambtenaren aan het eind van de maand naar huls worden gestuurd met een salaris dat alleen al voor de aankoop van rijst nauwelijks toereikend is voor meer dan vier dagen. Typerend in dit verband is het voorbeeld van de referendaris die 's ochtends zijn werk op een van de ministeries doet en voor de de dag achter een sigaretten- Zij betreuren daarbij het gebrek aan I stalletje op straat te vinden is. dat hem coördinatie bij pogingen tot sanering een veelvoud van zijn ambtenarensala- van de huidige economische toestand. deze week heeft Soekarno en dan nog slechts terloops bekend gemaakt dat de PKI reeds ontbonden ls. Verder zijn er nog geen tekenen die wijzen in de richting van een grondige herziening van het kabinet. Wat betreft het derde punt: het tot stil stand brengen van de pr ij zenspiraal meent brengen van de prijzenspiraal meent de regering dat dit niet een-twee-drie opgelost kan worden. Deze mening t wordt door vele deskundigen gedeeld, i rest Minder ministers MANOEUVREREND OM ZELFSTANDIG TE BLIJVEN (Van medewerker) Er moest ijlings een order van twee miljoen dollar aan bankpapier in het buitenland geplaatst worden om het nijpend gebrek aan papier te omzeilen. Een van de, stellig niet verwachte, ef fecten was, dat de vrije marktkoers de roepia ten opzichte van de Ame rikaanse dollar steeg. Men kreeg eind vorige maand nog slechts veertig nieu- roepia's voor een dollar, tegen on geveer vijftig in het midden van februa ri, toen elke handelaar zijn oude roe- in Amerikaans geld trachtte om te zetten om een onderzoek naar zijn rijkdom door de Indonesische bank te ontgaan. Deze stijging van de roepiawaarde wordt door handelskringen in Djakarta toegeschreven aan het gebrek aan nieuw en aan de sterk afnemende animo de oude roepia's voor buitenlands geld om te wisselen. Het wordt name lijk niet uitgesloten geacht, dat de geld- krapte de Indonesische bank zal dwin gen de reeds ingeleverde oude vijf- en tienduizend-roepiabiljetten voorzien duidelijk stempei weer in omloop te brengen om de geldcircula tie niet te blokkeren. In dat geval houdt men rekening met mogelijkheden om de nog niet ingeleverde oude bankbiljet ten „geruisloos" van eenzelfde stempel te voorzien. De monetaire maatregelen, die door Indonesische experts „een lapmiddel" werden genoemd, hebben bovendien een zeer ongunstig effect gehad op de prij zen van praktisch alle koopwaar in de kleinhandel. Naar voorzichtige schatting zijn de kleinhandelsprijzen met onge veer twintig procent gestegen sinds half december. De stijging heeft vele goederen buiten het bereik van de ge- aV°gel«rd hÏÏ^op' g«e°iTT[jKnt0de tuigende bewijs dat de Sovjet-Unie nog buikriem wat strakker aan te halen. altijd machtig genoeg is voor eerl leidende J rol in de wereldpolitiek en daarin rooa Studenten China ver achter zich laat. De meeste Indonesiërs hebben dit ook Tussen deze lauden in neemt Afghanistan een metterdaad zonder protest gedaan. bijzondere plaats in. Een aantal jaren geleden toen I maar de regering kreeg ditmaal te ma- j de Sovjet-Unie nog allerlei aggvessieve plannen ken met acties van militante studenten, koesterde in Zuia-Azië liet het zich aanzien dat op die sedert de staatsgreep de functie e^n kwade dag Afghanistan wel eens het opmars van „het geweten van het volk" willen gebied kon worden tegen de Indische laagvlakte vervullen. Zij waren het die de stoot j Tegen een dergelijke schending van zijn gaven tot de massale protestdemon- j grondgebied had het land bitter weinig straties in de afgelopen weken. Dezelf- j kunnen doen. kracht or de studenten negeren reeds geruime tijd j Ofschoon Afghanistan 13 miljoen inwo- jnvloed v ners telt. bezat het gedurende een tien tal jaren na dc tweede wereldoorlog zo weinig innerlijke kracht dat het een speelbal dreigde te worden van elke macht die het daartoe wilde hanteren. Van een natie is nög geen sprake. Het algeheel verbod j Afghaanse volk is een samenraapsel van stammen die onderling heel weinig samenhang bezitten en jegens de rege ring en de koning hier in Kaboel, de hoofdstad, weinig respect aan de dag leggen. Dat dateert beslist niet van nu Ook in vroeger jaren had het land geen ruggegract. Het werd een twistappel tussen tsaristisch-Rusland en Engeland. Beide landen probeerden Afghanistan in hun invloedssfeer te krijgen. Dat het nooit gelukt is, was meer een gevolg van de diplomatieke handigheid van de Afghaanse koningen dan van aanwezige Een grote groep vrouwen en meisjes demonstreert in Djakarta. De demonstraties zijn aan de orde van de dag: tegen de P.K.I.. de pro-communistische vakbond 8.O.B.S.I., tegen de hoge prijzen, en dergelijke. ris garandeert. Een vraagstuk apart vormen nog de schulden van Indonesië ln het buiten band. Een oplossing van dit vraagstuk houdt, zo meent men hier, ten nauwste creëren por- verband met de oplossing van de huidi- prijsbeheer- ge politieke i economische moeilijkhe den. Indonesië wil niet van een mora torium weten en tracht met de schuld eisende landen afzonderlijk tot een ver gelijk te komen. De eerste vraag die onofficiële mis sles de afgelopen weken ln het buiten land te horen kregen, was: hoe Indo nesië de interne moeilijkheden te boven dacht te komen. Het antwoord op die vraag hangt onder meer samen met de door president Soekarno kort na de mislukte staatsgreep aangekondigde „politieke oplossing" waarop in Djakar ta nog wordt gewacht. KABOEL Nog steeds neemt Afghanistan een strategisch begeerlijke positie in. Het grenst aan de Sovjet-Unie, rood China, Pakistan en Iran. Om de eerste drie landen gaat het nu. Om de min of meer duistere vriendschap van rood China met Pakistan, is dit land thans voor de Sovjet-Unie politiek interessant. Het is een van de redenen waarom de Sovjetrussische leiders zich zo duidelijk met de slechting van de vijandschap tussen Pakistan en India be moeien. Het is immers het meest over- het duidelijk geuite ongenoegen regering en weigeren op last van de regering weer college te gaan volgen, zolang hun drie voornaamste eisen niet zijn ingewilligd. Deze eisen zijn: voor de PKI als aanstichtster voerster van de revolte, een grondige herziening van het huidige topzware kabinet, waaruit alle communistische en pro-communistische elementen die nen te worden verwijderd, en tenslotte een drastische verlaging van de prijzen voor transport en essentiële goederen voor het dagelijkse levensmiddelenpak ket, waaronder rijst de voornaamste plaats inneemt. Op de eerste twee eisen is in brede kring Instemmend gereageerd, maar pas het grondgebied buiten elke i builen te kunnen houden i is ln Afghanistan bijna een traditie geworden. Toch slaagden de communisten erin om economisch te penetreren en hel aandee' van de communisten in de han del met het buitenland bedroeg op een gegeven ogenblik niet minder dan vijftig procent. De Russische hulp die aan Afghanistan gegeven werd in de eerste jaren van Kroctsjevs bewind, overvleu gelde die van de Amerikanen volkomen. Uit die jaren dateert ook de sublieme bewapening en uitrusting van het Af ghaanse leger en de aanleg van een strategische weg die linea recta van Rusland naar Pakistan voert. De Ver enigde Staten, die in Zuid-Azië veelal de rol van de Engelsen hadden overge nomen, werden nu met het imperialis tische streven van de Russische com- geconfronteerd. De scherpste kanien van de koude oorlog werden sindsdien weggeslepen en de koude of opgewarmde duels werden elders uit gevochten. Hel grote conflict in Viet nam heeft de rol van de vroegere spel- deprikken overgenomen en daarmee is in feite ook het belang van Afghanistan voor de Sovjet-Unie sterk afgenomen. Democratisering Een ander punt is, dat ook in Afgha nistan zelf zich een verandering aan het voltrekken is. Ofschoon het er een tijdlang naar heeft uitgezien dat de Kussen hier zonder al te veel moeite zouden kunnen oogsten, Is hun succes tegenwoordig minder visueel. Wel ls nog steeds de Russische hulp het twee voudige van de Amerikaanse maar een zekere zucht naar neutraliteit, waarbij van beide geldschieters nog meer verkregen kan worden, is goed merkbaar. Men is het c in Afghanistan wel over eens dat de democratie een lange en moeilijke weg heeft af te leggen. Maar de koning, Zahir Sjah. heeft weten door te drijven dat in 1963 voor het eerst in de geschiedenis een gewoon burger als premier werd benoemd. Tot dan was dat steeds een lid van de ko ninklijke familie. Bij de verkiezingen die in september j.l. werden gehouden volgens de nieuwe grondwet, kwam een Volksraad tot stand waarin uit alle rijkgeschakeerde lagen van 't volk af gevaardigden zitting hadden: niet alleen vrouwen, maar. ook ex-politieke ge vangenen van het bewind van prins Mohammed Daoed. dat gekenmerkt was geworden door de geheime politie en bijbehorende terreur. Strategische ligging Voor Rusland blijft Afghanistan uit strategisch oogpunt natuurlijk nog wel belangr ik. Mede echter door het begin van democratisering in het land zelf is de kans voor een politieke overwinning voor de Russen veel kleiner geworden. De regering in Kaboel weet dat de Amerikanen er alles aan gelegen is om in Afghanistan een bewind te behouden dat respect voor dc wet kan afdwingen. Dat houdt de dollarstroom vloeiende. Aan de andere kant zijn de Russen te vreden met een Afghanistan dat naar het westen lonkt en tegelijkertijd toch ook zo nauw met Rusland verbonden blijft dat het gebruikt kan worden als dreiging tegen de minder goedwillende buren. Daartoe behoren rood China en Pakistan. En vooral tegen Pakistan dat met India in onmin verkeert, ook na Tasjkent en met rood China goede be trekkingen onderhoudt, kan de binding met Afghanistan de Russen nog goede diensten bewijzen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9