trim Nieuw laken voor de gouden koets KJ zomer- mode W" Bisschop Chrysostomos veroordeeld Njono hoort maandag zijn lot BRAND EIST NOG SLACHTOFFERTIES Voor India in gevangenis Krijgt Carel weer iets te Briels doen? ZATERDAG 19 FEBRUARI 1966 DE LEIDSE COURANT Ook vernieuwing uniformen vier regimenten AMSTERDAM (ANP) Een Lekke lakensplnnerij (.J. J. Krantz NV), ver moedelijk het enige bedrijf in Neder land dat nog volledig technisch in staat is het „echte" laken te produceren, heeft het laken gemaakt, waarmee de gouden koets voor 10 maart van binnen opnieuw zal worden bekleed. De oorspronkelijke lakense bekleding stamt uit 1898 toen de koets werd ge bouwd en was door hetzelfde bedrijf, dat al 200 jaar oud is, geleverd. Feite lijk was dat laken op een enkel mot gaatje na nog best, maar de opknap beurt die de gouden koets krijgt, maak- te het nodig ook de bekleding weg te nemen en het oude laken, dat wel wat verkleurd was, kon niet opnieuw wor den aangebracht. Er moest dus nieuw laken komen, niet veel maar wel in een speciale kleur en van de oude kwaliteit. In totaal was ongeveer 8 vlerkante me ter nodig. De kleur is niet oorspronke lijk wit, maar een heel licht grijs. De fabriek ls er een maand mee bezig ge weest om het laken te verven en de juiste kleur te vinden, maar men heeft het nu afgeleverd en de bekleder is in de Koninklijke Stallen in Den Haag druk doende de koets opnieuw te bekle den. De zittingen van de banken behou den hun oorspronkelijke eveneens uit 1898 stammende gobelins. Overigens levert het Leldse bedrijf in (Advertentie) trim chocolade-mints: van binnen hard/zachte mint, van buiten fijne chocolade. Verras uzelf - met trim! CHOCOLADE-MINTS ATHENE (Reuter) Bisschop Chry sostomos van Piraeus is gisteren door een rechtbank in Athene tot een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden veroordeeld wegens onwettige uitoefening van administratieve func ties. Honderden priesters, in donker ge waad, die op de publieke tribune zaten, gingen na de uitspraak naar de Wenen de bisschop om zijn hand te kussen. Openbare aanklager Lazarls eiste niet een bepaalde straf. In plaats hiervan verzocht hij de recht bank een vonnis te vellen dat an dere bisschoppen ervan weerhoudt Chrysostomos' voorbeeld te volgen. Hij zei dat de bisschop de Griekse wet had overtreden door geboorte-, overlijdens- en huwelijksakten te onder teken terwijl de regering zijn benoe ming tot bisschop van Piraeus nog niet formeel had bekrachtigd. Het geschil tussen Kerk en staat, waarvan dit proces een uitvloeisel is, ontstond vorig jaar toen 38 van de 51 bisschoppen een regeringsbesluit naast zich neerlegden, waarbij verkiezingen en overplaatsing van 17 metropolieten werd verboden. Volgende maand zullen nog drie bis schoppen voor de rechter verschijnen. verband met 10 maart nog meer laken, en wel voor de uniformen van het regi ment Jagers, die in jagersgroene uni formen zullen optreden, van het Garde Regiment fusiliers „Prinses Irene", die een scharlaken rood tenue en zwart blauwe jassen dragen en van het regi ment „Jan Willem Friso", die dezelfde kleuren dragen. Deze vier eenheden zul len op 10 maart een rol spelen en zul len daartoe in nieuwe gala-uniformen worden gestoken. Brief van Paus aan Poolse bisschoppen VATICAANSTAD (KNP) In het Va- ticaan is gisteren de brief gepubliceerd, die de Paus 17 december van het vorig jaar reeds geschreven heeft aan de Poolse bisschoppen ter gelegenheid van het dui zendjaarfeest van de Kerk in Polen. In deze brief kondigt de Paus voor de Poolse katholieken een jubileumjaar af en verklaart hij. dat hij op 3 mei het hoogtepunt der viering in Czestochowa op de berg Jasna Gora in ge bed met het Poolse volk verenigd zal zijn. Vervolgens gaat de Paus in op de be tekenis van het millennium en huldigt hij de trouw van de Poolse katholieken. De brief geeft geen uitsluitsel op de vraag of de Paus persoonlijk bij de viering aan wezig zou willen zijn. SINGAPORE (ÜPI) Het buitenge woon militair tribunaal in Djakarta zal maandag uitspraak doen in het proces tegen de Indonesische communist Njo-1 no, leider van de Sobsl, het communis- j tische vakverbond. De president van het tribunaal, luite nant-kolonel Ali, kondigde aan dat „on voorziene omstandigheden voorbehou den" het tribunaal maandag uitspraak Radio Djakarta berichtte voorts dat het vonnis niet voorgelezen zou viforden alvorens het goedgekeurd is door de mi nister en chefstaf van het leger, luite nant-generaal Soeharto. De openbare aanklager heeft donderdag de doodstraf tegen Njono geëist voor zijn aandeel in de mislukte communistische staatsgreep van 1 oktober verleden jaar. eugdige Fabiani maakte deze zuiver wollen zwart- redingote. De witte kraag, dubbele rij knppen t zakklepjes geven een jeugdig accent. Italiaanse Kleuren van bloemen en fruit Heeft in Parijs de geometrie al vrijwel afgedaan, van Italië kan dat niet gezegd worden. Daar is die bom goed ingeslagen en de nawerking is in de mode voor lente en zomer 1966 terug te vinden. Er wordt nog veel in vierkante en rechthoekige vlak ken gewerkt, maar daarnaast zorgt een spel van naden voor afwisselende rondingen. Kleu rig is de Italiaanse mode meer dan ooit: helder, ook in samen stellingen en in combinaties met schaduwkleuren. Drama in Amsterdam Vrouw gouverneur Wallace wil man opvolgen MONTGOMERY, (U.P.I.) De goever- □eur van de Amerikaanse staat Alabama, George C. Wallace (voorstander rassen scheiding) zal donderdag bekendmaken, nu hij krachtens de grondwet van de staat niet herkozen mag worden, hij zijn vrouw kandidaat zal stellen. Mevrouw Lurleen Wallace ls 39 jaar. aantrekkelijk en moeder van vier kin deren. Gevraagd of ze zich capapel vond voor het goevemeurschap. antwoordde ze: „Als ik meedoe en gekozen word zal ik de politiek en de programma's afwerken waarvoor George de grondslagen heeft ge legd. George zal er altijd zijn. Hij zou voor me spreken tijdens de campagne en hij zou voor me spreken in de vier jaar van mijn ambtstermijn. Ik vind het opwin dend te denken.dat ik de eerste vrouwe lijke gouverneur van Alabama zou kunnen worden" De derde etage In de Van Swinder straat, die geheel uitbrandde. Brandwacht Goldstein hield weinig van zijn helm over na de reddings actie voor de kinderen. Toestand van geredden niet best AMSTERDAM (ANPI In het O.L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam zijn gis teren in de loop van de namiddag nog twee kinderen van het gezin Van Oosten overleden aan de verwondingen die zü opliepen bij de brand die gistermorgen in hun ouderlijke woning aan de Tweede van Swindenstraat woedde. Het aantal slachtoffertjes is daardoor gestegen tot drie. I)e toestand van de heide andere kin deren is niet best. Zoals gisteren reeds vermeld brak de brand uit terwijl de vijf kinderen, in ieef- tijd variërend van 14 maanden tot vijf jaar, alleen thuis waren. De moeder was naar een wasserette, de vader naar zijn werk. Vermoedelijk hebben de kinderen met vuur gespeeld. De deur van het huls was op slot en toen de brand door buren werd ontdekt, kostte het de grootste moeite de kinderen te bereiken. Voor de 3 jaar oude Ronald kwam d« hulp te laat. De vier andere kinderen kpn- den door huurlieden met behulp van brandweerlieden via een dakraam worden gered. Twee hunner, de baby Sandra en de twee jar oude René bezweken echter later in het gasthuis. De twee overige kinderen, de 5-jarige Alida en de 4-jarige Monica zijn er ook slecht aan toe. maar het is de doktoren tot nog toe gelukt hen in leven te houden. Bij hun pogingen de kinderen te redden werden vier brandweerlieden door ver wondingen en de felle rookontwikkeling uitgeschakeld. Een van hen liep ernstige brandwonden op aan zijn rug en is even eens in het gasthuis opgenomen. De ande ren zijn inmiddels weer zover hersteld dat zij hun dienst konden hervatten. Deur op slot De lieer Pieters. die op tweehoog naast de familie Van Oosten woont, vertelde: ,Ik werd gewaarschuwd door geschreeuw van buren. Mijn zoon en ik renden de straat op en zagen dat de brand op de derde verdieping naast ons woedde. We stoven zo snel mogelijk naar boven om te proberen de kinderen te redden, die zich volgens ons in de voorkamer moesten be vinden. Doordat de deur op slot zat kon den we niet naar binnen. Ik heb zeker vijf keer geprobeerd de deur in te druk ken, maar het lukte me niet. Opeens kreeg ik hulp van twee brandweerlieden, die de deur wisten te forceren. De rookontwikke ling was so hevig, dat de brandwachten slechts meb rookmaskers op naar binnen kond en". Catastrofe Sleen kostte N.A.M. al negen miljoen SLEEN (ANP) De pogingen van «1e Nederlandse aardoliemaatschappij om de gaskrater bij Sleen te temmen zijn tot nu toe slechts gedeeltelijk go- slaagd. De erupties worden van tijd tot tijd onderbroken door perioden van rust in de krater. Het cementeren wordt nog steeds voortgezet. Om kwart over vijf gister middag was de krater na een periode van rust opnieuw in werking getreden. Het enige wat men tot nu heeft weten te bereiken is. dat de krater niet meer constant maar periodiek erupteert. De catastrofe heeft de NAM reeds een schade opgeleverd van ongeveer negen miljoen gulden. Voorts is in het boorprogramma van de maatschappij een grote achterstand ontstaan. Het ls daarom niet zeker dat de NAM de ex ploratieboring in Sleen zal voortzet ten. Twee wollen pakjes van het huis Forquet. Links zijn de kleuren mauve, groen jacquardweefsel. Het pakje rechts heeft raglanmouwen met brede manchetten blouse opvalt. De rokken zijn ook hier kort. 1 cm. boven de knie voor preutse dames, 10 cm. voor de durfals; die rokken zijn graag schuin geknipt of hebben een wikkel- efrect Het middel is zoek en als een ceintuur iets van taille aangeeft ge beurt dat boven of onder de normale taillehoogte en wel met een zeer smal ceintuurtje alshet op de heup rust, soms ook als een kleine martingale in de rug. De schouders zijn natuurlijk van vorm, enigszins rond wanneer kimo nomouwen zijn gebruikt (waarvan de hoekige inzet aan de voorkant valt), maar breed met vullingen als het „Juk" wordt nagebootst zoals Antonelli dat doet. De kragen van mantels en pak jes zijn meestal zeer smal en staan af als een miniem officierskraagje, ofwel de kraag volgt de V-vorm. Er is knoopgarnering die men van contraste rende kleur maakt en graag asymme trisch aanbrengt. Fabiani geeft z'n man tels veelvuldig platte plooien opzij. We vinden dij Balislra V-halzen en geome trische stiksels. Antonelli is de man van 't Juk en de kopmouwen. Forquet brengt veel boleroachtige jasjes waarvan hij de voorpanden wel eens knoopt als een vlssershemd. De grote aanhanger van het zwart-wit contrast en van strepen is Valentino. De avondjaponnen zijn bij zonder kort en worden wel geoompleteerd door witte jasjes die ton sur ton zijn geborduurd. Alleen groot avondtoilet i6 nog lang en van veel borduursels voor- Wat de kleuren aangaat: fruit- en bloe menmanden hebben de Italianen hier bij zeer geïnspireerd: abrikoos, perzik, citroengeel en sinaasappel strelen het oog. Dan volgt papaverrood, violet, hortensiablauw en zoals op een antiek schilderij bij dit stilleven past: het sprinkhaantje is erbij met sprinkhaan- groen. Voorts ls het palet van de vrouw zelf geleend met alle denkbare kleuren van poeder, ivoor en kalkwit. Het slot ls hard: zwart-wit. Deze kleurcombinaties hebben de voor keur: gebrande suiker- rose, turkoos, hortensiablauw. prulmkleur-rachelabri- Witte wollen japon met jasje uit de collectie Balestra. Het jasje heeft een imalle afstaande kraag en driekwart- nouwen. Het ton sur ton borduursel s ook aangebracht op het bovenstuk van de japon. Diagonaal gestreept pakje in marine blauwe en witte tool van Valentino. De driekwartmouwen zijn in raglanmodel en de hals is met een band van dezelfde stof afgewerkt. koos-perziktaupe-karnemelk en voorts vele gamma's van één kleur bij elkaar gebruikt. Bij de stoffen wedijveren picfué, gebar- dine, satijn- en rellëfstrepen met nieuwe jacquards in veelkleurige dessins. De figuren zijn geometrisch en kaleidoeco- plsch. Forquet brengt driekeurige blok- desslns, er zijn talloze strepen, visgraat dessins en enorme nbstracte tekeningen. MASSA CARRARA (I PI) Lmber- to Capotosti, een werkloze straatfoto graaf uit Massa Carrara is «londerdag de gevangenis in gegaan omdat hij be slist een bijdrage wilde leveren aan de nationale actie die in Italië wordt gevoerd ten behoeve van India. Hij stortte 10.000 lire In het fonds. Capotosti's vrienden hadden het geld voor hem bijeengebracht zodat hij de boete voor een verkeersovertreding zou kunnen betalen om hechtenis te voorko- Toen de 36-Jarige fotograaf echter op weg was om de boete te voldoen zag hij een oproep om de bevolking van India te helpen en hij besloot het geld voor dit doel te bestemmen. Daarna ging hij door naar de gevangenis omdat hij de boete toch niet had betaal.d Onderhoud met minister (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Carel Briels heeft van minister Vrolijk (C.R.M.) een uitnodi ging ontvangen om eens tc komen pralen over misverstanden die zijn onlsiaan, nadat de heer Briels in een brief aan minister Vrolijk bad verzocht hem in aanmerking te laten komen voor een op dracht. Sinds de mislukte manifestatie „150 jaar koninkrijk" in Nijmegen zijn er zoals bekend rond de persoon van Carel Briels allerlei moeilijkheden ont staan, tengevolge waarvan hem geen nieuwe opdrachten voor de organisatie van manifestaties, festiviteiten e.d. zijn bezorgd. tje van het ministerie van minister Vrolijk, waaruit de heer Briels meende te moeten opmaken dat men hem niet als kunstenaar beschouwde en dat men hem om die reden ook geen opdrachten kon, c.q. wenste te verstrekken. Er zou de heer Briels geadviseerd zijn „zich maar tot Sociale Zaken in zijn woon plaats te wenden". Deze volgens het ministerie onjuiste conclusies uit het telefoongesprek in de pers, reden waarom minister Vrolijk thans meent in een per soonlijk gesprek met de heer Briels en- 1 kele zaken te moeten rechtzetten en duldelijken. Carel Briels is met deze uitnodiging om eens te komen praten bijzonder ingenomen, getuige zijn reac ties op vragen die hem gisteravond in het t.v.-programma „Voor de vuist weg" door Willem Duys werden gesteld. Een woordvoerder van minister Vrolijk ver klaarde gistermiddag desgevraagd reeds, het niet uit te sluiten, dat minister Vro lijk toch een weg zal vinden om de heer Brlelt ta staat te stellen „lete te doen". Of her ai an de vorm van een opdracht zal worden gegeven valt op dit moment niet te zeggen. Minister Vrolijk zal zeker allereerst van de heer Briels zelf willen vernemen op welke wijze hij zich voor stelt zijn capaciteiten beschikbaar te stellen, aldus de woordvoerde. Een datum voor het gesprek is nog niet bepaald. olled ige toewijzing van nieuwe staatslening DEN HAAG (ANP) Het ministerie van Financiën deelt mee dat de Inschrij ving op de 6 Va pet.-lening 1966 ten laste van de Staat der Nederlande, die op 18 februari 1966 openstond, tot resultaat heeft gehad, dat de insdirjj vingen ten volle worden toegewezen. Zoals bekend is het bedrag van de lening 250 miljoen gulden. Direct na het bekend worden van de volledige toewijzing van de Inschrljvin- gen op de nieuwe staatslening vond er vrijdagavond in Amsterdam l^ndel plaats in de nieuwe lening, waarbij transacties tot' stand kwamen tegen 99 pet., derhalve met een disagio van een half procent. De omzetten waren niet groot.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5