Doping in Nederlandse voetbalwereld? Lucky Stroke sloeg een gelukkige (reken)slag ZATERDAG 19 FEBRUARI 1966 DE LELDSE COURANT PAGINA 13 m; .iilii (Van sportredactie) Is er sprake van doping in het Nederlandse voetbal? Twee Nederlandse sportartsen be antwoorden deze vraag bevestigend. Ze voegen er wel aan toe, dat er door Neder landse voetballers slechts incidenteel en sporadisch doping wordt toegepast. Op de vraag or er internationaal door voetballers gebruik wordt gemaakt van stimulerende Ziehier enige opzienbarende gevallen van recente datum. Florence, woensdag 29 december 1965: beslissingswedstrijd In de voorronde van het wereldkam pioenschap voetbal tussen België en Bulgarije. Onder grote spanning ver strijken de laatste minuten van de wed strijd. Steeds feller wordt het spel. De Italiaanse scheidsrechter Ibardella moet de wedstrijd vier minuten verlen gen, omdat hij het spel talloze keren heeft moeten onderbreken voor ernsti ge overtredingen. De Bulgaarse links buiten Kolev wordt uit het veld gezon den, Stockman trapt de Bulgaar Cha- lamanov na. Na dit tumultueuze slot (Bulgarije wint met 21) valt de Bul gaarse achterspeler Largov flauw on der de douche. De Franse Journalist Robert Vergne van „l'Bqulpe" consta teert: Largov had schuim "om de mond. Toen hij werd weggevoerd, had den zijn ogen een verwilderde uitdruk king". Dan valt het woord doping. Leeds, woensdag 5 Januari 1966: Leeds-United tegen Valencia. Voor de eerste keer in zijn lange loopbaan moet Leo Horn een voetbalwedstrijd staken. De spelers zijn volkomen over hun toe ren. Bij de stand 11 mag Leeds een hoekschop nemen. De internationale spil van Leeds, Charlton, gaat naar vo ren en wordt ln het doelgebied van Va lencia door de Spanjaard Vidagany ge trapt. Er ontstaat een complete vecht partij. De politie moet de vechtende spelers scheiden. Leo Horn onderbreekt de match. Hij verklaarde na zijn terug komst: „Ik kan het eigenlijk niet bewij zen en lk mag het eigenlijk niet zeg gen, maar het leek er veel op, dat de spelers vol met doping waren gestopt. Ik heb nog nooit 22 spelers zo fanatiek van leer zien trekken." Hoe beoordeelt men ln Nederland de doping ln de voetbalsport Wij hebben naar aanleiding van de recente gebeur tenissen ln Florence en Leeds, enige prominenten uit de Nederlandse voet balsport naar hun mening gevraagd. middelen, antwoordden beide artsen per tinent: „Ja..." Welke maatregelen nemen de K.N.V.B., U.E.F.A. en F.I.F.A. hiertegen? Lo Brunt, secretaris van de K.N.V.B.„Wij hebben aan de clubs verscheidene circulairee gezonden, waarin wij hebben medegedeeld dat doping niet mag worden toegepast. Wij waarschuwen er dus voor, maar er staat hierover niets in ons reglement, er is nog geen strafbepaling." Leo Horn, internatio naal voetbalscheidsrechter: „Als ik ergens doping zou constateren, kan ik de vertegen woordiger van de U.E.F.A. of F.I.F.A. roepen en zeggen: Ik wil dat die speler(s) direct onderzocht wordt(en). De man moet dan een neutrale arts bezoeken, die een onderzoek instelt. In theorie heel mooi, maar praktisch van weinig nut." Door enige recente gebeurtenissen is het thema „dopingj in de voetbalwereld" actueel geworden. Secretaris K.N.V.B. Lo Brunt „Neen, ik mag niet er ln het internationale voetbal sprake is van doping. Ik zou het een enorme beschuldiging vinden. Ik geloof er niet aan. Neem nu eens aan. dat een club zou willen dopen. Er zijn dan op zijn minst twintig mensen bij betrokken. Twintig mensen kunnen geen geheim bewaren. Als wij een bestuursvergade ring van de KNVB hebben, lees ik twee dagen later nog wat er gezegd is. Daar om geloof ik, uit praktische overwegin gen, niet in doping. Bovendien, als er gedrogeerd wordt, kan een wedstrijd ook verloren worden. De spelers krij gen dan verwijten en zeggen: dan had den jullie ons maar niet moeten dopen." Brunt: „Ja, ja, dat weet ik wel. Je kunt het spul ln een kop thee doen, maar ik denk niet zo slecht van de Ik heb wel eens de indruk ge had, en dat betreur lk in hoge mate, dat het belang van voetbal te veel overtrokken wordt, dat er mensen zijn (trainers en managers) die de spelers zo opjutten, dat deze er als dolle stie ren tegenaan gaan. Als het allemaal waar is wat ik over die Charlton gele zen heb, dan denk ik: hoe ls het mo gelijk, dat zo'n nuchtere Engelsman zo dom kan doen. Ik ken hem al jaren. Hij stond steeds rustig te voetballen. Ik durf hier niet van doping spreken, en lk wil er zelfs niet aan denken, maar ik zeg wel: deze jongen ls zoda- nig opgejut dat hij dit doet". Brunt: „We hebben verscheidene circulaires aan de clubs gezonden. In december 1962 deze: het toedienen van stimulerende middelen, Ln welke vorm dan ook, aan leden van de KNVB met de bedoeling hun activiteiten tijdens 'n te spelen wedstrijd kunstmatig te ver hogen, is ten strengste verboden. Het gebruik van genotsmiddelen, zoals kof fie, thee, chocolade, valt niet onder dit verbod.' Verenigingsbesturen, die dit be sluit overtreden, stellen zich aan ern stige strafmaatregelen bloot. Spelers die stimulerende middelen aangeboden krijgen, dienen hiervan onverwijld aan het bestuur van de KNVB mededeling te doen". Hoe is dit reglementair geregeld t Brunt: „Er staat niets hieromtrent in ons reglement. Ik geloof niet dat Je doping ongestraft kunt laten, maar je kunt geen strafbepalingen maken als je het niet in je reglement hebt vast gelegd". Vindt u dit geen leemte T Brunt: „Ja, dat Is het wel. WIJ. voet ballers, zijn misschien wat te ver waand. Wij hebben namelijk gedacht: dit komt bij ons niet voor". Brunt: „Zend mij het artikel toe, dan maak lk er meteen een agenda punt van voor de komende bestuurs vergadering". Mening artsen: M. JESSEN Incidenteel H. ROLINK Enige gevallen bekend A. PANNEKOEK Nooit ervaren A. SLAGER Met bewijzen komen Mening voetbalprominenten: LO BRUNT Ik geloof er niet aan LEO HORN In andere sferen brengen EDDY P. GRAAFLANO Nog nooit tegengekomen Clubarts Sittardia M. H. G. Jessen „In Nederland komt wel doping voor in 'de voetbalsport. Maar heel weinig. Incidenteel doen de spelers het zelf". En internationaal f Hebt u daar bewijzen voort Jessen: „Dat is zeer moeilijk. Ik heb liet in hoofdzaak gehoord van voetbal lers, die in'het buitenland speelden". Jessen: „Bijvoorbeeld door connec ties met wielrenners. Ik ken er 'n paar die het zo doen". Scheidsrechter Leo Horn „Bij wedstrijden die ik fluit, kom ik af en toe spelers tegen die in een toe stand verkeren, die niet meer normaal is. Wat er met die spelers gebeurd is, kan ik niet zeggen. Ik kan pas spre ken van doping als ik zelf zie dat de spelers een bepaalde dosis van een be paald spul nemen, waarvan je kunt zeg gen: dat is niet normaal. Ik zeg alleen: LO BRUNT: Alleen uit praktische overwegingen medische begeleiding is vandaag een heel chique woord. Vroeger wist men daar niet van. Toen zouden ze mis schien „doping" gezegd hebben. Ik zie soms zo veel aan de uitdrukking op de gezichten van de spelers in een wedstrijd van groot belang, waarin bijvoorbeeld een premie van 10.000 gulden op het spel staat". Kan dit ni tie van trail zaakt zijn T Horn: „Vroeger kregen de spelers die ook al. Toen waren ze ook niet gek. Nogmaals, lk durf het woord do ping niet te noemen, maar ik zeg wel dat er tegenwoordig middelen zijn die de spelers in andere sferen brengen. Hoever 't gaat. kan ik niet bewijzen. In Zuid-Amerika hebben collega's me wel gezegd: „Ze krijgen hier spuiten Wat kunt u doen als u doping con- Horn: „Dan roep Ik een vertegen woordiger van de UEFA of FIFA en zeg: „Ik wil dat die spelens) direct ge controleerd wordt (en). De man moet dan naar 'n neutrale arts die 't onder zoek instelt. Allemaal theorie, in de praktijk ls het nog niet voorgekomen". Hom: „Neen, maar dit is wel een leemte. Wij hebben so'n instructie zeer zeker nodig". Doelman Eddy P. Graafland U gelooft er niet iti f Eddy P. G.: „Nou, dat wil ik ook niet zeggen, maar ik heb hot nog nooit aan de hand gehad". Ooit over horen praten f Eddy P. G.: „Bij Feljenoord niet, bij het Nederlands elftal niet en ook niet bij mijn vroegere clubs". Clubarts Ajax dr. Rolink „Hier in Nederland komt doping in 't voetbal praktisch niet voor. Ja, er zijn mij wel een paar gevallen bekend, maar dat zijn er maar heel enkele. In het buitenland gebeurt het wel. Ik weet zeker dat er in Italië, Frankrijk en België doping bij voetballers wordt toegepast". Hoe komt u aan die ervaring t Rolink: „Wat Italië betreft, uit de li teratuur. Van België en Frankrijk weet ik het onder anderen van collega's en verzorgers". Lid medische commissie A. Pannekoek En internationaal f Pannekoek„Daar weet ik alleen van Bologna, maar dan nog hetgeen de pers geschreven heeft". Pannekoek: „Neen, nooit". Als er doping toegepast zou zijn, zou u dit dan bemerkt hebbent Pannekoek: „Dat ls een moeilijke vraag. In overdreven mate gebruikt, zou ik het misschien gezien hebben, maar ik had niet zo vaak contact met spelers. Een clubarts. die wekelijks met de spelers optrekt, heeft misschien andere ervaringen. De medische com missie van de KNVB (en nu klap ik uit de schoolwordt na 25 maart ge wijzigd. Dan gaat de nieuwe commis sie aan het werk en het nu aangehaal de probleem, zal dan ook wel ter spra ke komen". A. M. Slager, clubarts ADO De clubarts van ADO. die zitting heeft in een commissie die zich bezig houdt met het onderzoek naar doping, heeft er slechts een kort en bondig ant woord aan gewijd: „Ik geloof er helemaal niets van. Iemand, die iets anders beweert, zal dan toch met bewijzen moeten komen." Ofschoon men zich voor een partijtje ten nis momenteel beter in Zuid-Afrika, Amerika of Australië kan bevinden de Nederlandse topspeel- sters zijn er door de in de loop der jaren ook in de tennisbond verbeterde financiële omstandigheden gelukkig toe in de gelegen- heide Tom Okker in ver band met landsbelangrijke ver plichtingen als militair niet toch blijft de specifieke zomer sport tennis in deze ijzige maan den aandacht vragen. Vooral op organisatorisch gebied is er in de zogenaamd stille tijden nog wel het nodige te doen. Het nieuwe seizoen zal zich sneller aankon digen dan de liefhebbers voor mogelijk houden In het bijzonder zijn het activiteiten van de 's-Gravenhaagse tennisver. Lucky Stroke", dieo ns uit onze ten- nisrust doen ontwaken. Behalve handen-uit-de-mouwen voor de organisatie tijdens het pink8terweekeinde „van een uit wisselingsprogramma met een aantal Duitse tennissers van goed gehalte", zo laat men ons weten, houdt Lucky Stroke zich tevens bezig met een cij- ferspelletje. Het is een spel met dorre, maar niet oninteressante cijfers die ons moeten doen geloven, dat in deze Haagse club tennis wordt gespeeld met het hoogste spelpeilgemiddelrle van Nederland. Lucky Stroke heeft daarbij een gelukkige slag geslagen Evenzeer gelukkig blijven de tennis sers van Lucky Stroke met beide be nen op de grond. Men is er nuchter genoeg om in het officiële verenigings orgaan toe te geven dat het hier slechts een spelletje betreft, en....dus blijven we eenvoudig, schrijft men deemoedig. Maar nu dan de analyse. Er was eens een ranglijst van een aantal vereni gingen, die aan de competitie deelna men. Men was tot deze ranglijst ge komen aan de hand van een punten- v' waardering per team dat in competi tieverband uitkomt en gaf 1 punt aan leder 5e klasteam tot 9 punten aan een ploeg in de hoofdklasse A. In de ze rangschikking nam Lucky Stroke de 16e plaats ln met 25 punten. Er was ook eens een ranglijst van het le dental van de 50 grootste verenigin gen. lopende van 875 leden (Rapidi- ias-Nijmegen) tot 318 leden (Pan uit Dieren). Wat nu de redactie van Lucky Stroke is opgevallen, en haar tegelijkertijd tijd aan het denken zette, was het feit dat zij wel een plaats had gekre gen op de ranglijst volgens punten waardering en niet bij lange na niet tot de groten van de tenniswe reld ln ledental kan worden gerekend. Derhalve besloot men na te gaan uit loeveel spelers de onderhavige vere- nigingen-op-de-puntenlijst konden put ten. waarbij het gehele totaal genu- men werd van crack-number-one tot kruk-nummer-een. Nog leuker (voor Lucky Stroke) werd het spelletje toen men het spelpeilgemiddelde ging be palen: een vermenigvuldiging van het puntenaantal met 10 en daarop werd het aantal clubspelers gedeeld. Fin na tuurlijk. toen móëst Lucky Stroke wel op de eerste plaats komen (per 31 ok tober van het vorig jaar overigens i Aantal ledrn Tin. Gem. ;51fi MO 1.0 Hockey-elftal ELF landen hebben zich reeds ge meld (en zijn ook geaccepteerd) voor het grote landenhockeytoernool, dat van 14 tot en met 22 mei te Ham burg wordt gehouden. De laatste defi nitieve aanmelding kwam van Pakis tan. De elf deelnemende landen zijn nu: India, Pakistan. België. Frank rijk. Groot-Brittannië, Japan, Kenia, Oostenrijk, Zwitserland, Weat-Dults- land en nog zo'n sterke hockeynatie: Nederland! Correspondent ALFREDO rli Stefano, de legendari sche middenvoor van Real Madrid die zijn laatste voetbaljaren slijt bij El Espanol, zal wederom bij de we reldkampioenschappen In actie zijn. Niet als actief speler, daar is wie eens „de blonde pijl" was echt wat te oud voor geworden. Het bloed kruipt echter waar het niet gaan kan. Mr. Football gaat naar Engeland als toeschouwers-ln-functle, als correspon dent van een Zuidamerikaans nieuws bureau. A ALFREDO Dl STEFANO verslaggever

Leidse Courant | 1966 | | pagina 13