VAKANTIE bij de kinderen van Odysseus en Nausikaa B KORFIOTEN LUI BLIJVEN Overal is fiets, brommer of te huur ZATERDAG 19 FEBRUARI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 De eerste toerist, waarvan wij weten dat hij Korfoe (toen nog Scheria) heeft aan gedaan, was de sluwe zwerver Odysseus. Het eiland, zo vertelt Homerus in het vijfde boek van zijn tweede epos, werd in die tijd bewoond door de roeigrage Phaiaken. Hun koning heette Alkinoös en „hij had een jonge, ongehuwde dochter, Nausikaa ge naamd, die rijzig was, blank van huid en mooi als een godin". Wie tegenwoordig op Korfoe landt, wordt ontvangen door haastig geschoren mannen, die met sombere ogen de voor hen onontwarbare stempels in uw paspoort nalopen en van de inspanning grote zweetplekken onder hun oksels krijgen. Vroeger ging dat even anders. ODYSSEUS werd, onder de struiken uitslapend van zijn negentiendaagse vlucht uit de veeleisende armen van de .nimf Kalypso, betrapt door de schone M Nausikaa zelve en het was liefde op 't eerste gezicht. Wellicht zou de getaan- de zwerver zelfs zijn woelige carrière j beëindigd hebben als prinsgemaal der Phaiaken, als koning Alkinoös er geen J lucht van had gekregen, dat er op Itha- j ka ene Penelope in afwachting van haar ;sj avontuurlijke echtgenoot tapijten zat te ijy knopen en dat er ook nog enkele ge- jjlS ruchtmakende affaires waren ontstaan -ifj rond zijn gast wij noemden al Kalyp- so en voegen er thans de heks Circe aan lil toe. <jig Kortom: hij haastte Odysseus aan boord van een schip en zond hem „over j de wijn-donkere zee" naar huis. De wraakzuchtige god Poseidon was het echter met die gang van zaken aller- •v j minst eens en veranderde het wegzei- lende vaartuig prompt in een rots. „Be- klim de hellingen boven Paleokastrit- sa maar", zeggen de Korfioten, zich be ll kruisend, want zij zijn inmiddels tot 'n ijf minder heidens geloof bekeerd, „en gij ziet het liggen". Inderdaad vertoont het eiland Gravia, enkele mijlen uit de kust, een treffen- 4 de gelijkenis met het beeld van een schip, dat, alle zeilen bij, het bijna i' kitscherig blauwe water van de Ionische Zee doorklieft. Allemaal prehistorische roddel natuur lijk, door de mist der tijden voorgoed aan verificatie onttrokken, en daarom Bede aan Sint-Spyridon: Korfoe, tot voor kort exclusief zomerverblijf van de hoogste 'adel, is thans op bescheiden wijze opengesteld voor de Ne derlandse toerist. De ver dienste hiervan komt toe aan de 26-jarige Peter de Boer uit Aerdenhout, geen gewiekste jongen uit het reiswezen maar student in de weg- en waterbouwkunde te Delft, die in zijn vakanties bij reisbureaus werkte en dacht: dat kan ik zelf ook. Hij stichtte het tour- operatiebureau .Sunliner' en ging op zoek naar iets aparts. Het werd Korfoe. Na «en aaraeflend begin, twee jaar geleden, bracht hij vorig jaar al 1300 Nederlanders naar het Godeneiland en dit jaar kan hij, dank zij de in schakeling van KLM-Electra's 2200 vakantiegangers bedie- nen. Het ging hem voor de wind. want de huiskamer in Aerdenhout waar hij tussen dressoir en clubjes 2ijn eerste zaken deed. is inmiddels een indrukwekkende kantoorsuite geworden in het torenhoge Bouwes Palace in Zandvoort. De concurrentie zat ondertus sen niet stil, zodat men dit jaar behalve met Sunliner ook met andere tour-operators naar Korfoe kan. De kosten zweven voor 15 dagen, tussen de 470 gulden 'hotel „Acropole" in Kerkyra. logies en ontbijt» en de ƒ695 'hotel „Castello" en hotel ..Corcyra Beach", logies en half pension» vliegreis uiteraard inbegrepen. Voor 21 dagen is men van 595 tot ƒ950 kwijt Vol pension is duurder maar wordt afgera den omdat men dan zichzelf de kans ontneemt experimen tele bezoeken te brengen aan de talloze, goedkope restau rantjes. waarvan het eiland GEWOON TE LUI Doopt Korfoe, nu het eenmaal door de Nederlandse toerist ontdekt is, gevaar, de kant van Mallorca en Ibiza op te gaan, zodat men er straks over buurmans benen struikelt? VW-dlrecteur John Damas- chino8 acht dat zeer onwaar schijnlijk. „Er zijn op eiland, dat 600 vierkante kilo meter groot is, relatief zeer weinig hotels", zegt hij, „en er komen er weinig bij. Wij Grieken hebben zelf het geld om te bouwen en buiten lands kapitaal aantrekken is i praktisch onmogelijk. Om die reden ontbreken ook nacht clubs en dergelijke. Van de honderden wegen zijn er maar zeven geasfalteerd, de rest is volkomen onberijdbaar. Daar door is hooguit tien percent van het eiland ontsloten. Wie met de autoriteiten pTaat, krijgt natuurlijk te horen, dat „avrio" morgen.het we gennet zal worden verbeterd, dat er „avrio" elektriciteit komt en waterleiding en tele foon. dat er „avrio" hotels zullen worden bijgebouwd. Geloof er niets van! Ze heb ben hier een spreekwoord, dat luidt: „Vrouwen moeten net als olijfbomen geslagen wor den, maar op Korfoe slaan ze vrouwen noch olijfbomen. Ze zijn er gewoon te lui John Damaschinos, wiens taak het is het toerisme te bevor deren, mag om dit alles zeer rouwig zijn voor de vakan tieganger. die behalve zon ook ruét en ongerepte natuur Vierduizend vakantiegangers op 600 vierkante kilometer zoekt, kan het niet beter. Na poleon schreef, betoverd door de zilveren glans van de 3,5 miljoen olijf bomen op het eiland, eens aan zijn minister Talleyrand: „Ik ben van me ning, dat het voornaamste streven van de Franse Repu bliek voortaan moet zijn Korfoe nooit meer op te ge ven". Sinds die dag is er nauwelijks iets veranderd en laat het zo maar blijven. WEE DE DAG „The Tempest") verdient het niet onder de voet van het massatoerisme terecht te ko men. Tweeduizend hotelbed den zijn er en nog eens het zelfde aantal in particuliere huizen. Dat geeft bij een maxi male bezetting 4000 vakantie gangers die zullen, ver spreid over zo n oppervlak, de saters en nimfen, die onge twijfeld hier en daar nog onder de cypressen stoeien, nauwelijks storen. Wee echter de dag. dat er bungalowparken komen. kampeerterreinen, boulevards en massahotels Vandaar deze bede tot de be schermheilige van Korfoe St.- Spyridon, die vanuit zijn zil veren schrijn in een kerk in Kerkyra het eiland al eerder beschermde tegen Turken en pest: „Laat alstublieft de Korfioten, of zij nu aarden naar Odysseus of Nausikaa. vooral heel lui blijven GASTEN zeggen ze op Korfoe, moeten verwend worden en vertroeteld doen wij er op gezag van Christos nog maar een schepje bovenop. Christos is allereerst een zeer slecht schilder, die zijn mierzoete vergezichtjes met pre cies genoeg succes onder de lommer rijke arcaden van de hoofdstad Kerkyra slijt om niet alleen zichzelf maar ook een zeer omvangrijke levensgezellin in leven te houden. DE ENIGE ECHTE Tegen betaling van een glas retsina echter (harswijn, die maar twee drach me ofwel een kwartje hoeft te kosten) is hij ook, trots als een ondermaatse pauw, bereid u op de heupwiegende tonen van „Strose to Stroma Soy" de enige, echte, onvervalste sirtaki te leren dansen, hetgeen hem ook reeds vóór het verschijnen van Zorba de Griek talloze katers moet hebben bezorgd. Of vertelt hij in stripfiguur-Engels urenlange ver halen over zijn eiland. Volgens deze Christos bleef Odysseus lang genoeg op Korfoe om bij Nausikaa enige nakome lingschap te verwekken en zijn de ei genschappen van beide ouders sluw heid naast naïveteit, een bedenkelijke neiging tot profiteren naast een onge breidelde gastvrijheid nu de nevel der eeuwen is weggetrokken nog steeds in de zonnige klaarte van het eiland aanwijsbaar. Wij denken, dat hij gelijk heeft en wil len dan allereerst Andreas Pglaijs klas seren onder de Korfioten, in wier bloed hoofdzakelijk de handigheid van hun oervader bewaard is gebleven. Wij ont moetten hem. toen wij na 'n klimtocht door het Epirusgebergte en door de eeuwen, die in onooglijke dorpjes traps gewijs zijn stil blijven staan, zaten uit te blazen in Hagios Markos een soort roversnest, dat op huiveringwekkende, maar nog steeds doeltreffende wijze te gen een rotswand zit aangekit. Voor ons stond een glas kruidige retsina, waarbij de oud-testamentische waard ongevraagd een borrelgarnituur van geitekaas leverde, die onze vaderland se bitterbal naar de strafhoek van klef, iteloos maagvulsel kosten: 30 hele centen! pal daarachter, de hele turkooiskleuri- ge baai van Dassia, gezet in smaragd na smaragd van beboste heuvels. Wij balanceerden letterlijk op het randje van de absolute gelukzaligheid nóg een glas en wij zouden, helemaal high, net als wijlen Ikaros kunnen neer- wieken naar het Venetiaanse kasteel Mimbelli, heel ver beneden, dat ons tot hotel diende en waar de familie Bouas met haar rijke gaven klaar stond. An dreas gaf ons dat glas. maar. helaas, ontnam ons met de andere hand onze gelukzaligheid. Andreas namelijk wilde ons. in aan het Vreemdelingenlegioen ontleend koeterwaals, een lapje Kor fiotische grond verkopen. IN RUIL VOOR LAND van beroep ben ik filmoperateur. Ik ben zogezegd de reizende bioscoop van Kor foe. Welnu: ik verkoop u duizend kante meter. Vlak bij zee, mon. maar een paar honderd meter lopen Daar vraag ik u 1,0.000 drachme laat 's kijken, dat is. omgerekend. 4800 florin. Maar die hoeft u niet te be talen, hoor! Welnee, dat regelen toe heel anders. U brengt, als u volgend jaar weer naar Korfoe komt, dige draagbare filmprojector mee, zo als die in uw land door... (volgde de naam van de bekende gloeilampenfa briek) gemaakt worden. Bij u kost ie niks, maar hier is ie onbetaalbaar. Voelt u me? Ik hoef dan voor dat on handelbare kreng van me geen vracht wagen meer te huren en u, monsieur, u hebt uw eigen stukje land op het goden eiland Korfoe, waar mijn neef dan bo vendien voor de vriendenprijs van 80.000 drachme (9600 gulden) een zo merhuisje op bouwt. D'accord, mon- Men is, met de baal van Dassia aan zijn voeten en een glas retsina voor zich, geneigd, ja te zeggen, maar VW- directeur John Damaschinos helpt u de volgende dag snel uit de droom. „Er is op Korfoe", zegt hij goed-gedocumen- teerd, „bijna niet aan grond te ko men, want ex-konlngin Frederika wil het eiland ongerept houden, uitsluitend voorbehouden aan de Europese adel, die hier al van oudsher spelevaart. Als u grond wilt kopen, loopt de aanvraag via vier instanties, die er alle vier be lang bij hebben, de zaak zoveel moge lijk te traineren. De enige mogelijkheid om aan grond te komen is vla een loka le stroman, die namens u optreedt, maar vraag me niet wat dat kost De conclusie. beste Andreas, met je stem, die even geolied was als je haar, kan slechts de volgende zijn: „Wij zul len, als we nog ooit op Korfoe terugke ren, geen filmprojector bij ons hebben, maar eenvoudig weer onze intrek ne men op kasteel Mimbelli." VAN HARTE WELKOM Eenvoudig? Laat ons op dit moment, bij wijze van contrast, uit de doeken doen, wat onder eenvoud wordt ver staan door de Korfioten, die niet naar Odysseus aarden maar naar hun oer- Ook op Korfoe dragen de vrouwen de lasten op het hoofd. moeaer xvausikaa. Het slot in kwestie, dat begin deze eeuw op de ruïnes van een middeleeuwse burcht in Venetiaan se stjjl werd opgetrokken en dat onder meer heeft gediend als zomerverblijf van wijlen koning George II van Grie kenland, kwam na de oorlog in 't bezit van de rijke Industrieel Bouas, die het. met behoud van het luxueuze interieur, veranderde in „hotel Castello". Mevr. Bouas zelf nam de scepter in handen. „Gasten", redeneerde zij in overeen stemming met de aloude Griekse opvat ting over gastvrijheid, „moeten ver wend worden en vertroeteld: dat kun je aan geen ondergeschikten overla ten." Persoonlijk verwelkomt ze, in statig gewaad gestoken, de vreemdelin gen, die haar de eer willen aandoen, onder haar dak te toeven. Dat ge schiedt op hetzelfde terras waar eens de groten der aarde zich dronken ke ken aan het vergezicht op de baai van Dassia, en ze schenkt er, geheel in stijl een vorstelijke long drink bij. Nooit had men ergens het gevoel, zo van harte welkom te zijn. NIET LOPEN En zo gaat hat door. Castello, dient men te weten, ligt ongeveer twee kilo meter van het privé-strand beneden. Dat is eerder een voor- dan een na deel want de wandeling voert groten deels door de tien wonderschone hec tare park, waarmee Mimbelli indertijd zijn lustslot omgaf. En wie onderweg dorst krijgt, mag gerust een sinaasap pel plukken van de sappige vruchtbo- die de oprijlaan afzomen. Maar Bouas vindt lopen voor haar gasten niet gepast en dies rijdt er de he le dag een busje op en neer. Hebt u het, door luiheid of met opzet, gemist? Daar springt dochter Nelia met voorbijzien van haar haute-couture-japon al in haar snelle Fiat en komt u achterop. De gas ten van de familie Bouas lopen niet dat wordt snel duidelijk. En gij dan, Spyrldonvloeit ook in uw aderen niet Nausikaa's bloed? Iede re zondagmorgen kwam hij ln z(jn he melsblauwe kalk aanvaren, deze in drukwekkend gebuikte grondgrondbe- zitter, en meerde hij aan de steiger van Castello. Hij sprak niets anders dan Grieks, kon slechts handen schudden en breed, zeer breed glimlachen. Het belette hem niet om zijn schip vol te laden met ieder, die zich maar aan de nautische bekwaamheid van zijn perso neel duffde toevertrouwen, en te gaan spelevaren langs de adembenemend schone kust. EETHUISJES Nu liggen daar, verscholen ln schier onvindbare inhammen, allerlei pitto reske eethuisjes, slechts bekend aan zeer inheemse lekkerbekken. Daar meerde Spyridon dan en eigenhandig droeg hij de grote dienbladen vol ouzo, geitekaas, paprika en gebakken sardi nes langs de gasten rond. Wat geeft 't na zo'n ervaring, wanneer de taxichauf feurs of souvenirverkopers, die alle maal zonen van Odysseus zijn, je enige dagen later fiks bij de n iets te verdienen Wegwijs worden op Korfoe is niet moeilijk, want, tenzij men een ezel huurt en zich in het grote avontuur stort, is slechts tien procent van de 600 vierkante kilometer die het eiland telt redelijk ontsloten. En dan nog blijft het vervoer een hachelijke zaak, die een druk gebruik van de claxon eist bij iedere haarspeldbocht Een auto huren kost bovendien 40 gulden per dag. Onze raad is dan ook, de fiets of de brommer te ne men, die overal te huur zijn, ofwel u voor uw uit stapjes toe te vertrouwen aan de kaiks, die u hak- kepuffend over het schoonste blauw ter wereld regel recht naar de plaats van uw keuze varen. Allereerst zal dat de hoofdstad Kerkyra zijn, zo u daar al niet logeert. Veel bont wasgoed uit alle ra men. Elegante renaissancehuizen, die over smalle straten heen beleefd naar elkaar buigen. Een ge zellige arcade, die doet denken aan de Rue de Rivo- li in Parijs die dan ook door Napoleontische Parij- zenaars uit heimwee naar hun^stad is gebouwd. Een met Victoriaanse „mansions" omzoomde esplanade, waar zondagsmiddags, net als in Kensington Gar dens, cricket wordt gespeeld, want ook Albion was hier. Kortom: een charmante, historische mengel moes, die pas goed op dreef komt, wanneer 's mid dags om vijf uur met het zakken van de zon de eta lages en terrasjes weer open gaan. Enige interes sante kerken (.St.-Spyridonmaar weinig belang wekkends op souvenirgebied. Met enig geluk ziet men op de rede het jacht van Onassis liggen, of komt men koning Constantijn tegen, die enkele kilometers zuidelijker zijn zomerverblijf „Mon Repos" heeft. Twee geduchte forten kijken over de Golf van Garitsa uit naar de kust van aartsvijand Albanië, die zowel vlakbij als volmaakt onbereik- ROULETTE OP BALKON Een wandeling van vier kilometer in zuidelijke rich ting brengt u in Kanoni, volgens deskundigen een van de mooiste plekjes ter wereld. Bezienswaardig heden: het eiland Pontikonlsi, het klooster van St.- Vlacherna en de zonsondergang boven de baal van Halikiopoulos met op de achtergrond de groene hel lingen van de Ayii Deka. Het stadsstrand „Mon Re pos" is vlakbij, maar druk. Beter kan men vijf ki lometer verderop gaan, naar Gastouri, waar zich ook het Achillion bevindt, eens 't zomerverblijf van koningin Elisabeth (Sissy) van Oostenrijk, thans het enige casino ter wereld, waar men op balkons in de zoele open lucht roulette kan spelen. Verder westwaarts vindt men de baai van Ayios Gordls en Glyfada, beide met 'n zandstrand, dat aan Zuid- zee-eilanden doet denken. Ten noorden van de uit kijkpost Pelekas, waar keizer Wilhelm „Bill" II van Duitsland over grote dingen placht te dromen, ligt Myrtiotissa, door Lawrence Durrell „wellicht het mooiste strand ter wereld" genoemd en een ideale plaats voor een picknick. Daarna volgen Ermones en Paleokastritsa. waar volgens Homerus Odysseus aanspoelde. Wie het natuurschoon ziet, begrijpt waarom. Nog zes kilometer noordelijker Ayios Ge- orgios met vijf kilometer volmaakt leeg zand strand. Let wel: het klinkt allemaal dicht bij el kaar, maar er zijn urenlange omwegen voor nodig om er te komen. ZUIDEN MINDER GESCHIKT Terug naar de oostkust. Dertien kilometer benoor den de hoofdstad ligt de Golf van Dassia, waar de oliifboomgaarden afdalen tot pal aan de rand van het kiezelstrand, zodat men voortdurend kan kiezen tussen zon of schaduw. Twee kilometer verderop belandt men in Ypsos, startpunt voor een klimpar tij in het Epirusgebergte, maar men kan ook negen kilometer verderop gaan naar het pittoreske vissers plaatsje Nlsaki of nog hogerop, naar Sidari met zijn uitstekende zandstrand. Het zuidelijk deel van de Korfoe is minder mooi en geschikt voor badgasten dan het noorden. Hier trekt Kavos. met zijn Saharaduinen, de aandacht, ter wijl ook Messonghl de moeite waard is. De zeer ster ken tenslotte kunnen zich wagen aan de beklem ming van de 900 meter hoge Pantokrator, om heel het Godeneiland plus een stuk van Albanië aan zijn voeten te zien liggen en een glas ouzo te drinken met de abt van het klooster, dat op de top balan- VERKOELENDE ZEEWIND De beate tijd voor een bezoek aan Korfoe is juni en september. Maar ook daarbuiten heeft men volop kans op zon het eiland heeft jaarlijks 200 wolkelo ze dagen). Alleen de periode tussen november en april moet vanwege de grote regenval ontraden worden. Augustus is zeer heet en zeer druk. Toch kan men de hoogzomer niet vergelijken met die op de andere Griekse eilanden. Hoewel de temperatu ren oplopen tot 33-35 graden, waait er bijna altijd een verkoelende zeewind en zijn er overal schaduw rijke bossen, waar mèn de hitte kan ontvluchten.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 11