Geidóe Qowïcmt Miele er is geen betere! Loting Luxemburg! voor Songfestival j Immvm Vanavond in de ether I m Signalement fascinerend moord aan de br<$n pagina 2 DE LEIDSE COURANT woensdag 16 februari 1966 Voorsorteren rapport dat om een visie vraagt jV/T ET „Voorsorteren", een rap- 1*1 port van drs. Ed. van Thijn, heeft de Wiardi Beekman Stichting een nuttige bijdrage geleverd voor de literatuur die tot onderwerp heeft de groeiende verkeersproble matiek. De titel geeft duidelijk aan wat de schrijver beoogt: zoals in het verkeer voorsorteren een on misbare manipulatie is om zonder ongelukken de goede richting te kunnen inslaan, wenst hij dat de overheid tijdig een duidelijke keuze doet uit de middelen waar mee zij een verkeerschaos zou kunnen voorkomen. Dit rapport heeft met een vroe ger ook in K.V.P.-kringen gemaak te opmerking gemeen, dat het om een visie terzake van een groot scheepse aanpak van het verkeers- vraagstuk vraagt: een visie in plaats van een eindeloze reeks van lapmiddeltjes en stoplappen, die hoogstens het probleem voor van daag oplossen, maar terzake van het probleem voor morgen een machteloze berusting doet ver moeden. „Voorsorteren" is zelf ook geen verlossend woord: het ontvouwt slechts bepaalde gedachten zonder zich bijvoorbeeld te verdiepen in een vraag, of en hoe die gedachte financieel te verwezenlijken zouden zijn. Niettemin is het rapport de moeite van het lezen zeker waard; het verdient ook in politieke krin gen en bij de overheid serieuze aandacht. Misschien dat op het thema voortgecomponeerd kan worden, zodat binnen afzienbare tijd op hoog niveau enkele beleids- hoofdpunten vastgesteld kunnen worden, zonder welke zoals drs. Van Thijn terecht stelt er van geen keren van de dreigende chaos sprake zal kunnen zijn. Aanleiding tot de angst voor een chaos is vooral het groeiende aantal deelnemers in het gemotoriseerde verkeer in de ste delijke centra en op de wegen naar de voornaamste recreatiegebieden. Drs. Van Thijn meent dat de over heid met de uitbreiding en moder nisering van het wegennet alleen niet uit het probleem kan komen. Zijn inmiddels door anderen eerder verkondigde theorie is, dat maatregelen moeten worden ge nomen om in de stedelijke centra het gebruik van auto e.d. om van huis naar werkplaats v.v. te gaan te beperken. Dit kan door beper kende maatregelen inzake het par keren, maar zeer in het bijzonder door de bevordering van het open baar vervoer. De burger zal evenwel alleen genoeg krijgen van het file-rijden en file-wachten in het stadscen trum en van het worstelen om een parkeerplaats, wanneer het open baar vervoer hem inderdaad snel en vlot op zijn plaats van bestem ming zal brengen. Met maatregelen die het. open baar verkeer radicaal voorrang verlenen alleen, komt men er even wel niet; de ontwikkeling van Ijet verkeer in steden als New-York, Londen en Parijs leert, dat metro tramlijnen en conurbatiespoor- lijnen het grondschema voor een modern verkeer in de grootstad moeten vormen, waarop dan via buslijnen, grote parkeerplaatsen in gemakkelijk te bereiken voor steden allerlei aanvullingen denk baar zijn. O MDAT geen enkele Nederland se grootstad zonder eigen pro blemen is, kan er geen standaard oplossing worden aangegeven. Ge meenschappelijk hebben onze ge- urbaniseerde centra alleen de dringende eis, dat op grootscheep se wijze het openbaar vervoer aan gepast wordt aan de behoeften van de tijd. deels door beperkende maatregelen ten opzichte van het overige verkeer, maar vooral door opvoering van zijn eigen kwaliteit. In mindere mate kan hetzelfde grondplan dienen om iets te gaan doen aan de chaos die veroorzaakt wordt door de verkeersdichtheid rond de voornaamste recreatie centra. Soms kan dit lukken dpor het ontplooien van nieuwe recreatie gebieden of door uitbreiding van het wegennet, maar ook hier moet het openbaar vervoer mits radi caal verbeterd in staat zijn om vele burgers tot de conclusie te brengen dat het in sommige geval len verstandiger is het eigen ver voermiddel thuis te laten. Een dergelijke ontwikkeling brengt als neven voordeel met zich mee, dat het goederenvervoer, het dienstverlenend en zakelijk ver keer, betere kans krijgt om de ontwikkeling van de moderne maatschappij qua tempo bij te blijven. VOOR de gewone burger die, dikwijls na lang wachten en sparen, zijn eigen gemotoriseerd vervoermiddel verworven heeft, zal het eerst wel even wennen zijn om zijn kleine of grote status symbool „op stal* te laten. Maar wanneer hij ontdekt dat het open baar vervoer minder last en meer gemak garandeert, zal de Hage naar, Rotterdammer en Amster dammer snel het voorbeeld van miljoenen Londenaars, New-Yor kers en inwoners van andere groot steden waar autorijden een last geworden is, volgen. Maar eerste voorwaarde blijft de aanpassing van het openbaar vervoer. Dit zal de komende tien tallen jaren enorme kapitalen kosten. We geloven dat de Neder landse visie op de verkeersaanpak alleen dan juist is. wanneer inge zien wordt, dat er daarvoor tussen nu en 2000, miljarden#uit de be lastinginkomsten beschikbaar ge steld worden. Wordt dit offer niet gebracht, dan is een flink stuk Nederlandse gemeenschap binnen afzienbare tijd niet meer leefbaar. ITOMATEN-PROSPECTUS NR. 1S BIJ MIELE. GOUDSESINGEl 92. ROTTERDAM. Paarlen voor de zwijnen" met boer Voorthuizen Hoewel de t.v.-aerie ..Stad huis op stelten" oorspronke lijk over het dorpje Blijkerk scheen te gaan, is het in de loop van de uitzendingen langzaam maar zeker de serie van boer Voorthuizen lAb Hofstee) geworden. Ook in de aflevering „Paarlen voor de zwijnen", die vanavond door de K.R.O.-televisie op het scherm wordt gebracht, speelt hij de hoofdrol in de (eeuwigdurende) ruzie tussen hem en gemeentesecretaris Jansen. Ging het de vorige keer om vermiste duiven, ditmaal is de zilveren bruiloft van Jansen aanleiding tot een fikse ruzie. Zeker is echter, dat Voorthuizen secretaris Jansen weer eens aardig de voet dwars zet. (Nederland I. 20.50). Milly Scott gunstig geklasseerd Indien op één liedje door alle leden van de nationale Jury krijgt dat liedje voor de 9 punten toegewezen. Al6 slechts twee iedjes alle stemmen krijgen, worden aan het tweede 3 punten HILVERSUM. Over veertien dagen het Is het weer zover. De NTS zendt dan op toegekend zaterdagavond 5 maart de Internationale De deelnemende landen en hun vocalis- finale uit van het Elfde Eurovisie Song- (en zijn in de hieronder vermelde volg- festival dat ditmaal ln Luxemburg wordt orde: 1. Duitsland. Mar got Eskens met J gehouden. Onze deelneemster Mlllv Scott „Die Zeiger dei Uhr" 2. Denemarken. heeft gunstig geloot. Zfl staat met haar uila Pla met ..Stop Ja stop 3. België. liedje ..Fernando en Philippo" op de zes- Tonia met „Un peu de poivre un peu tiende plaats. Alleen de twee vocalisten de sel", 4 Luxemburg. Michèle Torr met van Ierland en Engeland, resp. Dickie „Ce soir je fattendais 5. Joego-slavië Rock en Kenneth Mckellar komen nog na Berta Ambroz met ...Brez Besed' 6. haar voor de microfoon. Noorwegen Ase Kleveland met ..Intet er nytt under solen 7. Finland Ann Chri- Uit de achttien deelnemende landen stine Nystroem met ..Play boy"; 8. Por- J worden nationale Jury's van eik tien le- tugal, Madalena Iglesias met „Ele e ela"; den gekozen uit het kijkerspubliek. Elk 9 Oostenrijk Udo Jurgens met ..Merci J lid heeft drie stemmen tot zijn beschik- oherie". 10. Zweden Lill Lindfors en king, die hij mag uitbrengen op de lied- svante Thuresson met ..Nygammal vals"; jes van zijn keuze. n. Spanje. Raphael met ..Yoso aquel": HM aantal beaohilrt>aja stanmen per 12 Zwitserland. Madeleine Pascal met Jury la dus 30. Geen enkele nationale -Ne "J*-'" <3- Terra» jury mag stemmen uitbrengen op het met -Bien Plus fort 14- Italië. Dome- liedje, dat door het eigen land wordt gepresenteerd. door alle leden wordt gestemd. ..Het gordun komedie Europese uitslag C J van Gerd Oelschlegel Een uitwas van onze democratie IN de politieke studeerkamers is de ^positie van de kleinste partijtjes in ons land opnieuw in discussie. Dat is een gelukkig verschijnsel en heeft niets te maken met de ophanden zijnde verkie zingen. hoewel natuurlijk waar is dat juist door die verkiezingen de aandacht extra sterk op het vraagstuk wordt ge- Overal in het land rijzen de partijtjes weer als paddestoelen uit de grond. Overal wordt verkondigd, dat juist op dit of dat partijtje de Nederlandse kiezer zijn leven lang heeft zitten wachten. En intussen wordt de mist die de zwevende kiezer voor de ogen gaait hangen steeds dichter. We hebben, het is slechts enkele jaren geleden, partijen gehad met fraaie namen als „Honderdduizend woningen", „Veilig Verkeer" en „Economisch appèl". We hebben nu weer een CDU. bestaande uit ontevreden oi teleurgestelde aanhangers van splintergroepen, die het bij de Ka merverkiezingen van 1963 niet konden bolwerken, Als het op de ene manier niet gaat. dan probeert men het maar op een andere manier. Daarmee bewijzen deze kleine groeperingen en hun leiding echter, dat hun bestaansgrond terecht wordt aange vallen. Niet het recht om te bestaan; want iedere Nederlander heeft de vrij heid een partij op te richten. Wel de bestaansgrond! Want die kleine partijen ontstaan niet doordat een aantal Neder landers gedreven wordt door een heilig vuur om het algemeen belang op een geheel nieuwe en andere wijze te gaan behartigen. Men stampt een partijtje uit de grond en al? het daarmee niet lukt, dan probeert men het bij de volgende verkiezingen maar op een andere wijze. Daarmee handelt men in strijd met het algemeen belang. Want de kiezer, die in 1903 zijn stem aan meneer X op lijst B heeft gegeven begrijpt er helemaal niets van, dat diezelfde meneer in I960 op lijst Z voorkomt. Het is echter bij dit soort politieke spelletjes van splintergroepjes niet de bedoeling het algemeen belang te be hartigen. Het gaat er meestal om zelf in de Kamer, in Provinciale Staten of ln de gemeenteraad te komen. De gebeurtenissen, die we nu bij het naderen van deze verkiezingen hebben beleefd, laten dit zo duidelijk zien. dat geen enkele kiezer meer in onwetendheid behoeft te verkeren. Ook de jongeren niet. al hebben zij de les van 1933. toen 52 partijen en groepjes naar de gunst de kiezer dongen, niet zelf mee gemaakt. Wat toen gebeurde moet zich echter joit meer mogen herhalen. Dat was en blijft een uitwas van de democratie Ontwerp Omroepwet onverwachts gereed Kortgelden is het ontwerp voor een nieuwe Omroepwet door minister A'rolijk voorgelegd aan de ministerraad en de Raad van State om advies. Hoewel er reeds in parlementaire kringen herhaal delijk op spoed was aangedrongen, had men kennelijk geen rekening gehouden met deze snelle gereedkoming van een nieuwe omroep wetgeving. Ook voor Hilversum is deze voortvarendheid een verrassing. Nu zit n I de kans erin dat nop tijdens de huidige parlementaire periode het wetsontwerp de belde Kamers zal pas seren. Overigens plaatst deze snelheid van handelen de oude en nieuwe zend gemachtigden voor de onverwachte mo gelijkheid. dat er weinig ruimte over blijft voor een experimentele periode Het overgangsbestel. dat een mogelijk heid biedt tot een grotere openheid en samenwerking is nog maar nauwelijks van de grond gekomen. Vele college's als programmaraden en coördinatiecom missies zullen eerst over veertien dagen worden samengesteld. Opvailend in de nieuwe situatie is tevens, dat niet de confessionele omroepen maar juist de „neutralen en vrijzin nigen" zich gaan verzetten, tegen de algemeenheid van een gezamenlijk programma. Ze» dagsluitingen door KRO en NCRV HILVERSUM. - In de weken voor Pasen zullen KRO-tv èn NCRV-tv In onder linge samenwerking ze* dagsluitingen uitzenden, die uitgesproken worden door pater I. Mansbergen O.S.A. en ds. A. T. Besselaar. De eerste dagsluiting in de serie wordt uitgezonden 24 februari en dan vervol gens op woensdag 9 en 16 maart, zon dag 20 maart, trijdag 25 maart en woensdag 6 april De regie van de se rie. die tot titel heeft Op weg naar Pasen" is in handen van NCRV-regis- seur C Verwey. Bij de samenstelling is men uitgegaan van teksten uit de moderne literatuur. In Duitsland staat de auteur Gerd Oelschlegel voornamelijk bekend als de schrijver van tendens stukken. „Het gordijn", dat van avond op het scherm komt. is echter van een^ heel ander genre. Het is namelijk komisch van opzet, ondanks de ietwat lugubere omgeving: een gevangenis, die in een oud kasteel gevestigd ls. Door het feit, dat in vroegere dagen het kasteel al eens „protestdichters" in zijn kelders heeft geherbergd, vindt de voortvarende echtgenote, dat het hoog -tijd wordt er een toeristenoord van te maken. Plotseling komt echter de inspecteur van het gevangeniswezen op bezoek. En juist op die dag heeft de directeur in een benevelde bui zijn enige gevangene in vrijheid gesteld. (Nederland II. 20.30). ..Contrasten" m.m.v. Arne Mellncis der van elke nationale Jury deelt ver- charmante France Gall met .Poupée de volgens aan de presentatrice in Luxem- cire, poupee de son", de Grand Prix Euro- burg het aantal punten mee. dat zijn vision de la Chanson. Daaroan zal het TELEVISIE Hedenavond 15. Frankrijk. Dominique Walter met ..Chez nous"; 16. Nederland Milly Scott Ten behoeve van de Europese stemming met „Fernando en Philippo": 17. Ierland krijgt elk liedje, waaróp per jury de Dickie Rock met ..Come back to stay"; meeste stemmen zijn uitgebracht, vijf ia. Engeland. Kenneth Mckellar met „A J punten: het tweede liedje drie punten en man without love". het derde liedje een punt. De woordvoer- Vorig jaar won voor Luxemburg de j NEDERLAND I NTS: 18.30 Teleac. Voor de kinderen. NTS. 18.30 Teleac. jury aan de liedjes heeft toegekend. Om- groothertogdom dit Jaar de vocalisten 19 00 Nieuws- 19 01 Klaas Vaak. 19.05 dat elke Jury slechts negen punten te binnen haar grenzen ontvangen. J Franse les. KR£h vergeven heeft, wordt het totale aantal punten' voor de 18 deelnemende landen dus 162. De Zweedse componist Arne Mellnas werd in 1933 geboren. Na uitgebreide studies in Zweden. Duitsland en Neder land werd hij tot hoogleraar benoemd van de muziekhogeschool van Stock holm. In 1964 werd zijn compositie „Per Caso" voor het eerst opgevoerd tijdens de Internationale Muziekweek van de Stichting Gaudeamus. De componist zegt zelf over ..Per Oaso": „Het werk is uiterst eenvoudig te analiseren. Men kan de muziek mét of zónder dirigent uitvoeren, doch bjj een studie is een „leider" wel aan te bevelen." Vanavond wordt dit werk ten gehore gebracht ln het programma „Con trasten" mét de „antieke" composities van Willbye Zipoli en De Victoria. Hilversum n, 22.50 uur nieuwsberichten - 18 00 Veronica's Jukebox, gezellige muziek. 19 00 Joost mag het weten; Hot Honderd USA. 20.00 Klass. verzoekplatenprogr., 22 00 Populaire muziek. 22.15 Leer dansen. 22.30 tot 1.00 Gram. muziek. ANTENNE Protest Christelijke vrouwen tegen Zihtoneek SIGNALEMENT, de kunstrubiek van VARA-TV. kan wel als het beste gel- J den van wat op dit gebied op het scherm verschijnt. Neem het onderwerp van gisteravond zondagsschilders. Samensteller Henk de BIJ had natuur- 4ijk kunnen volstaan met wat flijnen op de tentoonstelling benevens een aan- tal gesprekjes met de exposanten. Maar J door het feit dat hij deze artistieke amateurs stuk voor 6tuk in eigen milieu ging ondervragen en filmen gaf hij dit programma een bijzonder sterk karak- 19.35 Van sportredacteur. NTS: 2000 Journaal. KRO: 20.20 Brandpunt. 20.50 Stad huis op stelten. 21.25 Galerij. 22.20 Epiloog. NTS: 22 2522.30 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws AVRO: 20.01 Voorpagina. 20.30 Het gordijn, film. 21.45 Sportpanorama: IJshockey. NTS: 22 20—22.25 Jour- Donderdag NEDERLAND I NTS; 10 55—12 15 Reportage ondertrouw prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. NCRV 14.00—14.45 Een op de tien NTS: 14.5517.15 Reportage huwelijks aangifte ran prinses -Beatrix en de heer Claus von Amsberg. ring" Ouintet. strijkorkest): The* surrey with the fringe on top. Guys ^nd ^°"s. The girl from blues (The Mike Cielito lindo. Si Hollywood Bowl 5 blues (The John HEILO De Christelflke Jongevrouwen Federatie heeft voorgesteld, namens al- confessionele vrouwenverenigingen Dat werd veroorzaakt doordat de kij een fel protest te laten horen bfl het VARA-tv-programma „Zo is het toeval lig ook nog eens een keer". Het voor stel vormt momenteel onderwerp van bespreking. Dit deelde de landelijke voorzitster, vap. het Katholieke Vrouwengilde, mevrouw v Hamm-Rijsdijk gistermiddag in Hello mee op een studiedag van de kring Alkmaar van het Vrouwengilde. Op een voorstel om namens de kring een protest aan de VARA te sturen, deelde de voorzitster mee dat men bij deze op roep Individuele protesten zonder naast zich neerlegt. Daarom Is het zaak een protest namens èlle christelijke vrouwen in Nederland ln te dienen tegen Zihtoneek. KINDER-, ASPIRIN Doet de koorts dalen. Stilt de pijn. Ideale dosering. In een handomdraai kers konden zien hoe mensen als zij zelf een fascinerende vrijetljds, resp. oudedagsbestedlng konden vinden in een ongekunstelde schilderwijze. En dat zij daarbij tot resultaten konden ko men die artistiek belangwekkend zijn. Zondagsschilders heten ten onzent ook wel naïeve schilders. Naïef is een woord dat gaandeweg de wat on gunstige klank heeft gekregen van „niet volwaardig". Henk de Bij's gesprekken bewezen gelukkig het tegendeel. We ge loven dat deze uitzending en de eraan gekoppelde prijsvraag van veel belang kan zijn voor deze vrijetijds- RADIO Hedenavond BRUSSEL Nederl (324 m18.00 Nws. IS 03 v d. soldaten. 18.50 Sport. 19.00 Nieuws. 19.40 Dichte muziek. 20.00 Open baar kunstbezit. 20.15 Klass. muziek. Kamermuziek. 215") Peda gov;)-ch gaatje. 22.00 Nieuws RUSSEL Frans (484 m) 18 30 Nwe gram. platen 22.15 Jazz. NDR-WDR (309 m i 19.30 Jazz. 20 20 Hoorspel. 1.00 Gevar muziek. ENGELAND BBC (330 mi 21.00 Donderdag HILVERSUM I (402 m.) NCRV: 18.00 Porgy and Bess. 18.20 Lichte muziek (gr.). 18.30 Het Spektrum. 18.50 Lichte gram. muziek. 18.58 Nieuws Marathon. 19.00 Nieuws. 19.10 Radiokrant. 19.30 Op de man af. 19.35 Muziek van het Leger des Heils (gr.). 19.50 Wereldpanorama. 20.00 Stereo: Koorzang: amusementsmuziek. 20.20 Stereo: Omroeporkest: moderne mu ziek. 21.15 Houwen en trouwen. 21.40 Stereo: Licht instrumentaal kwartet. "besteding, die tot Kunst (met grote 22.00 Sport. 22.10 Gram. muziek of r ook verder ttot Ne- de. VARA behalve 22 50 Rondom het kind. 23.20 Prome- K) kan leiden. We bepaalden om derland waar Achter het Nieuws een altijd geslaagde Kronkel van Carmiggelt bracht, bene- vens een aflevering van Z-Cars. de serie die boven het niveau van de normale politiefilm reikt. Achter het Nieuws bevatte ojn. een maar al te noodzakelijke oorrectle op Nico van Vliets Ooggetuige en een aanval op de Telegraaf inzake ZIHTONEEK. We J vinden die VARA-Telegraafoorlog wel amusant, maar zó gebracht zit er toch een gevaarlijk kantje aan. Omdat het suggereerd dat vrijwel alleen ex-SS'ers J en oud-NSB'ers antl-Zithoneek zouden zijn. Uit eigen ervaring weten wij wel beter. HILVERSUM I (402 m) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Lichte gram muziek. 7.307.32 Nieuws. 7.45 KNAC/ANWB. 7.55 Overweging. 8 00 Nieuws. 8.10 Lichte gram. muziek. 8.30—8.32 Nieuws. 8.40 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstan den. 9.40 Schoolradio. 10.00 Aubade: licht muziekprogramma 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.45 Lichte gram. muziek. 12.10 Agrarisch nieuws. 12.27 Land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Lezing. 13.15 Klassieke gram. muziek. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: \415 Lichte gram muziek 14 25 Pianotrio, klassiek. 14.55 Reportage ondertrouw prinses Beatrix. 16.00 J Bijbeloverdenking. 16.30 Klassieke gram. muziek. 16.45 Reportage rij- toer prinselijk bruidspaar door Den Haag. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Gram. muziek voor de kleuters 17.30 Stereo: Licht orkest (gr.). 17.50 Sportrubriek. HILVERSUM II <298 m) AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek 7 20 Lichte gram. muziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws 8.10 Lichte gram. muziek. 8.258.30 De groenteman. 8.45 Morgenwijding. 9.00 J Operamuziek (gr.). 9.40 Lichte gram. muziek voor oudere. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.). 11.00 Nieuws. 11 02 Reportage hu we- lijksaangifte door prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg te Baam. 11.30 Arbeidsvitaminen (gr.) 12 00 Promenadeorkest. 12.27 Land- en tuinbouw. 12.30 Evergreen (gr 13.00 Nieuws. 1310 Journaal. 13 30 Licht ensemble. 13.55 Huishoudelijke zaken. 14.10 Howland ln Holland. 15.20 Ste- J reo: Moderne muziek. 16.00 Nieuws, 16.02 Voordracht. 16.20 Stereo: klas- J sieke en moderne liederen. 17.00 Voor de jeugd. 17:58 Nieuws Marathon. HILVERSUM III (FM-kanalen en 240 m> NRU/VARA: 9.00 Nieuws J 9.02 Lichte gram. muziek. 10.00 Nieuws. 10.02 Orkestenparade. 11.00 Niuews. 11.02 Licht gev. pLatenpro- gramma. 12.00 Nieuws 12.02 Lichte gTam. muziek. 12.25—12.30 Actualltel- ten. 13.00 Nieuws. 13.02 Melodieën- Expres. 14.00 Nieuws. 14.02 Gev. gram. J muziek. 15.00 Nieuws. 15.02 Licht platenprogramma en tips voor de vrouw. 16.00 Nieuws. 16.02 Lichte gram. muziek voor de tieners. 17.00 Niuews. 17.02—18.00 Gev. platen- 4. programma. 17.25—17.30 Actualiteiten. RADIO VERONICA (192 m) Van 8 00 tot 20 00 uur. vlak voor het J hele uur nieuws- en weerb.; 7 00 Ook goeiemorgen. 9.00 Muziek terwijl u werkt (verzoekplatenprogr v. d. be- drijven. 10.00 Koffietijd. 11.00 Ver- zoekplatenprogr voor de huisvrouw, i 12.00 Lunchmuzlek, 13.00 Uit en thuis, 1315 Vervolg hinchmuziek. 14.00 Van concertzaal tot Jukebox. 15.00 Voor alle zieke vrienden van Veronica; 16.00 Donderdagmiddagparade, voor Jong en oud gezellige muziek: 17 00 Interna- tionale muziek. 17.15 Teenertoptune- parade. 17.45 Platenpalet 18.00 Juke- box: Verzoekplaten. (324 m) 12.03 Ni 17.15 Lichte 1 .03 School- j 1 1 1 1 I 1 I 1 1 1 I 1 JOHAN JONG 65 JAAR HILVERSUM. Vandaag viert de bekende radio-organist Johan Jong zijn 65e verjaardag Toch geeft hij nog geen afscheidsconcertwant hij is van plan voorlopig te blijven doorwerken oa als vaste bespeler van het grote, uit En geland afkomstige NRU-orgel, waar tot voor kort nog Cor Steijn aan de speel tafel zat. Johan Jong ls niet alleen bijzonder populair in Nederland maar ook onder zijn omroepoollega's. Tal van musici zijn hem komen complimenteren. De volgende maand hoopt men Johan Jong een' afscheidsreceptie aan te bieden nade orkest. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM n (298 m) VARA: 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten, 18.20 Uitzending van het GPV. 18.30 VARA's Popshow. 19.00 Voor de kinde ren. 19.10 Stereo: Kinderkoor. 19.30 Artistieke staalkaart. 20.00 Nieuws 20.05 Trammelant ln Loeren aan de Hor. 21.00 Socialistisch commentaar 21.15 Jazzmuziek. 21.40 Alle negen! 22.15 Ik loop door het land, licht programma. 22.30 Nieuws. 22.40 Actua liteiten. 22.50 Contrasten. 23.55—24.00 Nieuws. Van Ui.. Scene uit het blijspel ,JIet gordijn". i Jill Nederland II, 20.30). J Extra uitzending „Almanak" HILVERSUM In verband met de ver kiezingen van de plaatselijke grondra- den van de Nederlandse Studenten raad (N.S.R.) in 11 universiteits- en hogeschoolsteden zal morgenavond via de AVRO-radio van het programma .Almanak" een extra uitzending zijn van 23.30 tot 23.55 uur. Vanuit Utrecht zullen in een rechtstreekse reportage de einduitslagen bekend worden ge maakt. voorzien verschillende studentenleiders. Liturgische kalender DONDERDAG 17 februari: van de zondag. Paars. De pianist Detlef Kraus zal op zondag ochtenden in Diligcntia een Brahms - cyclus geven, waarbij hij alle pianower- ken van deze componist zal spelen. Het eerste concert van deze cyclus vindt a.s. zondag plaats en op'het programma staan: Balladen op. 10. Rhapsodie ln g kl t 8 Klavierstücke op. 76 en de Handelvariaties. Op een kunstveiling bij Drouot ln Parijs zijn maandag twee werken van Mau rice Utrillo, „Rue sous la nelge" en „Le moulin de la Galette", verkocht voor respectievelijk 50.000 en 35.000 Aart van den IJssel en Ruth Salinger exposeren van 16 februari tot en met 11 maart hun werken, resp. metaalplas tieken en wandtapijten, in de „Stalling" (expositieruimte der A.M.V.J.) te Am sterdam. De Haagse Comedie geeft op zaterdag 26 februari ln de Koninklijke Schouwburg de première van het toneelstuk ..Vraag me niets" van de Ira Wallach, onder regie van Paul Steenbergen. Horizontaal: 1. woonaanhangwagen 2. schel, mann. dier. 3 lengtemaat, lichaams deel, muzieknoot. 4. luchtbel. 5. deel van een opera, plaats in Zeeland. 6. plaats in Friesland. 7 lengte maat. ogenblik, muzieknoot. 8. ont kenning. diertje dat onder de grond leeft. 9. ...laten gaan: niet verschij- Vertikaal: 1. bepakt. 2. klein kamertje, vreem de munt. 3. reeds, nogmaals, rivier in Friesland. 4. cliënt. 5. song, op zekere keer. 6. deel van de vinger. 7. slee, kledingstuk, pers. vnm. 8. plaatsje op Ameland, kledingstuk. 9 verschuiving in tijd. Oplossing van gisterer Jplosstng: Hor. 1. ade. lente 2. beemd 8. gei. rif. Vert. 1. am, vla, o«. 2. netto. 3. eb, Iso, sa. 4. ego. lama. 5. lee, rok. 6. emir. ako. 7. nd, aar, kr. 8. kader. 9. en. fan, of. A 59 „Dat is onzin. U bedoelt... Wally?" „Ja. Inderdaad. De Groene Dame". „Maar de meeate mensen hebben altijd gedacht dat die maar in zijn verbeelding bestond. En zelfs als dat niet zo was er worden 's zomers zoveel groene jurken gedragen". „Natuurlijk. Wat ik probeer te achterhalen is ol mrs. Carstairs die groene jurk twee jaar geleden 00): droeg? Kunt u zich nu heus niet herinneren u haar die groene jurk gaf?" ■achtte een ogenblik, hij keek naar haar han- „Nee He' is meer dan een jaar geleden. Dat weet ik zeker". Ze wendde zich af. „Zelfs als ik het me herinneren kon. wat niet het geval is. geloof ik niet dat ik het u zou vertellen. Het kan niets te maken hebben met die vreselijke geschiedenis. Dat ls onmogelijk! En neem aan. dat u gelijk hebt. dan is het alleen iets wat Dulcie Carstairs aangaat". „Misschien herinnert zij het zich". „Dat geloof ik niet. Ik zou me niet kunneij voor stellen dat zij... een dergelijke krankzinnige streek zou uithalen. Dat ls niets voor haar. Zij was in geen geval de Groene Dame". „Dat heb ik ook helemaal niet gesuggereerd". Alleyn kwam bij haar staan. Ze wendde haar ge zicht naar hem toe en keek hem aan. Ze zag grauw. „Kom" zei hij. „laten we er niet langer om heen draaien. V was de Groene Dame, nietwaar?" Hij vroeg zich at of zij het zou ontkennen en wat hij in dat geval zou kunnen zeggen. Heel weinig. Zijn veronderstelling was voor een groot deel ge baseerd op een vermoeden en hij hield zich altijd graag voor dat hij niet op vermoedens vertrouwde, door naaio marth Hii wi8t dat ze dieP geschokt was. Haar bleke ge- y yJ lliaion zicht en haar rusteloze handen verrieden haar. maar ze was, zoals miss Emily had opgemerkt, 'n vrouw met etijl en karakter. Ze zei: „Ik ben heel erg dom geweest. Ik geloof dat u zich kunt feliciteren. Hoe kwam u erop?" „Ik zag toevallig de uitdrukking van uw gezicht toen dat monsterachtige lelijke meisje vanachter de rotsen verscheen. U keek boos. Maar boven dien heb ik gehoord dat Wally bij hoog en laag vol houdt dat zijn Groene Dame slank en heel mooi was. En natuurlijk dacht ik toen aan u". Boven werd een deur dicht geslagen. Iemand, een man. schraapte luidruchtig zijn keel. Ze gieep zijn handen. Haar gezicht drukte louter angst uit. „In 's hemelsnaam, mr. Alleyn, beloof m?, heus beloof me daar niet met mijn man over te spreken. U heeft er niets aan als u er met hem over begint. Dat zweer ik u. U weet niet wat er ge.- beuren zou als u dat wel deed". ..Weet hij het niet?" Ze probeerde iets te zeggen, maar zweeg en keek hem alleen vol angst aan. „Weet hij het dus wél?" „Dat doel er niets toe. HIJ zou hij zou woedend zijndat u het wist". „Waarom zou hij dat erg vinden? Ik veronderstel dat wat u deed. heel impulsief deed. En tet hielp. De volgende morgen had de jongen geen wratten meer. U kon uw kleine wonder niet meer ongedaan maken". ..Nee. nee. nee. U begrijpt het niet. Dat is het niet. Het it o God. hij komt naar beneden. O God. hoe kan ik u er toe brengen... wat moet ik doen? O, alstublieft!" „Als het mogelijk is. zal ik niets zeggen". Hij hield haar handen een ogenblik stevig vast tot ze rustiger werden. „Wees maar niet bang", zei hij en Het haar los. „Hij kan u. nu u zo opgewonden bent. beter niet zien. Waar komt die deur op uit? De keuken?" Hij opende de deur. „Kom, vlug". In een oogwenk was ze verdwenen. Met zware stappen kwam majoor Barrlmore de trap af. Hij geeuwde, liep door de kleine hall en verdween in de oude bar voor stamgasten. De verbinding tussen die oude bar en de gelagkamer, thans zitkamer, bestond nog. Alleyn hoorde het rinkelen van glas. Hij drinkt 's middags al, dacht hij. en vroeg zich af of hij dat al langer deed. Hij naam zijn koffer, liep stil de hall door en de voor deur uit. Toen keerde hij iets luidruchtiger terug. „Is hier iemand?" riep hij. Na een poosje ging de deur van de bar open en verscheen Barrimore zijn mond afvegend met een heldervftte zakdoek. Zijn hand beefde. Zoals ge woonlijk zag hij eruit om door een ringetje te ha len. Zijn gezicht was opgeblazen en rood. en zijn humeur scheen niet al te best. „Hallo", zei hij. „O bent u het!" „Ik wou juist naar mijn kamer gaan", zei Alleyn opgewekt. „Maar nu ik u toch tref, hebt u mis schien wel even tijd voor me. Een paar routine- vragen, zoals gewoonlijk. Altijd hetzelfde. En er zal wel nooit een eind aan komen". Barrimore staarde hem met doffe ogen aan en open de toen de deur van de zitkamer. „Laten we hier g-ian zitten", zei hij. Er hing nog iets van het parfum van Margaret Barrimore in het vertrek, maar dit vervloog al gauw door de geur van de whisky, de sigaar en de 1 de majoor. het deze keer? Al arreata- brillantine 1 „En", ties verricht?" „Nog niet". (Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2